K die werkt aan de relatie tussen jong en oud pouter 7INTERMENSELIJK, EEN SCHOOL VOOR OUDERS... ENIGE KOLLEKTIE ROTAN MEUBELEN VOOR HUIS, TUIN, TERWILLE VAN... BETON WIJKT VOOR ZON NACHT VAN HET C.S.V. ROCHUSFEESTEN TE MELDERT I IcOM UjT v£ ysKfier- tis \Mi)ft£N TOÉH De Voorpost - 9-7-76 - 7 W op enkele dingers na weetje nu eigenlek alles van «die school», 't Is bestemd voor ouders en voor mensen Bedwateren: (dit probleem is dlerelatlesi hebben met kinderen. We werken. We vinden de verhouding tussen volwassenen en funest voor het betrokken kii niet-volwassenen enorm belangrijk. ;n WAAROM WET DOEN... >p is een historie van ongeveer 15 Ie jaar praten en luisteren naar n. mensen die 't thuis nogal te moeilijk hadden. Naar mensen ;n die het in hun gezin niet meer |k zagen zitten. at Telkens hebben we mogen le ervaren dat met eenvoudige >n ;informatie heel wat kon bereikt orden. Telkens hebben we ogen ervaren dat de raadge vingen in de herberg, op de hoek :k van de straat, van de vrienden en [e 'kennissen, van de traditionele ;s (hulpverlenende) instellingen >r niets anders tot gevolg hebben ;t dan «een zich maar meer alleen voelen» in zijn moeilijkheden. Ook hebben we vastgesteld dat n vele ouders «die het eenvoudig n iets beter willen doen» niets n anders ter beschikking hebben n dan de duizende boeken over is lOpvoeding. Een boek lees je d alleen. Evenzo ga je alleen naar een voordracht. Thuis ben je met e ide anderen en daar ontbreekt je d soms het gevoel van «genieten n van die andere». Dat gevoel dat e je zwevend door de kamer doet n trippelen. Dat je bloed doet stromen naar de goede plaats tens. Dat je babbeltjes met die t jaodere tot een enorm vuurwerk imaakt. Dat je stil doet worden t jen tegelijkertijd vol goesting om Jiamen dingen te doen. Dat ie ;igen binnenste binnenwerk aan t groeien zet. Dat 't binnenwerk van die andere óók aan 't groeien —■7et. Velen herkennen dit gevoel en hebben het laatst mogen ervaren toen 't kind in de wieg met de rammelaar aan 't spelen was. Sedertdien hebben velen het nooit meer terug gevonden. Het kind liep en nam ruimte in. het sprak en nam nog meer ruimte in. het ging naar school en... enz... enz... weje dit gevoel van «genieten van die andere» terugbezorgen is autonze stille hoop en daarin willen wij investeren. Investeren in de relaties tussen vader/moeder en kind. Er is meer plezier aan te beleven dan het tijdelijk genot «van een goede schooluitslag», of een «hulp in de keuken». We doen het ook omdat we dringend gaan behoefte krijgen aan jonge mensen die een sterk onzekere toekomst aankunnen. Die niet alleen maar bezitter zijn van een diploma maar die zich zullen kunnen aanpassen aan een steeds maar wisselende wereld. Aan jonge mensen die 't later voor ons zullen (moeten) opnemen... als zij de leiding zullen overnemen. (X Hoe we 't doen stellen we zelf —bestendig in vraag. Een school ben je niet; een school word je. ot de ervaring ons heeft geleerd dat het beter kan, doen we momenteel vier soorten dingen: 1KURSUS OVER OPVOEDING EN 5t jjOPVOEDINGSHOUDINGEN Telkens we tien kandidaten L.Hhebben, plannen we vijf verga deringen. Elke week één. Voor de kursus start ontvangt elke deelnemer een vijftal dokumen- tatienota's. Deze teksten zijn vooraf door te maken zodat we tijdens de vergaderingen geen tijd hoeven te verspillen aan «les geven» maar onmiddellijk goed praktisch kunnen zijn. De teorie handelt over opvoe dingsdoelstellingen. Over macht en genegenheid in elke houding. Over de gevolgen van een onevenwichtige dosering van macht en genegenheid. Over interaktie- patronen, waaruit op het eerste zicht moeilijk te ontsnappen valt (Hij is «altijd» agressief. Zij is «altijd» zo geweldig onafhanke lijk.) Over de manieren om een konflikt niet op te lossen maar wel te blijven onderhouden. Over goed en efficiënt ruzie maken. Voor de teorie hebben wij ons voornamelijk gesteund op het werk van Berne, Beyst, Carkhuff Gordon, Guerney, Harris, Hen driks, Jprgensen, laing, Leary, Maslow, Neill, Rogers en Satir. Het lijkt ons niet nodig dat beide ouders samen naar de verga dering komen. Het zal je ook niet verwonderen een leerkracht op de bijeenkomst te ontmoeten. Ook zij hebben opvoedingsrela ties met hun leerlingen en het kan ons maar verheugen dat onderwijsmensen hun houding ten aanzien van leerlingen willen overdenken. Hopelijk zal het je ook niet verbazen dat een jonge mens van 17-18 jaar naar de kursus komt... om wat meer inzicht te krijgen in zijn relaties met zijn vader of moeder. 2. BEGELEIDING BU OPVOEDINGSMOEILIJK HEDEN Je weet best hoe «goede raad» je niet kan helpen. De enige die uit de moeilijkheden kan raken ben jij alleen. Als buitenstaander kunnen wij en de andere groepsleden je wel andere of nieuwere inzichten aanbieden en je steunen bij het doordrijven van veranderingspogingen. «Het eens ènders gaan doen» is een harde bezigheid en hierom bieden wij gelegenheid tot «groepsbegeleiding» (hoewel het individueel ook kan). In een kleine groep komen mensen samen die de kursus hebben gevolgd en die willen doorwerken naar een verande ring toe. De beperkte groep is een steun én inzichtverrijkend. In moeilijke momenten wordt een telefoontje, naar iemand die ook in een schuitje zit, erg op prijs gesteld. 3. INFORMATIE EN DOCUMENTATIE OVER OPVOEDINGEN OPVOEDINGSPROBLEMEN Enerzijds hebben we een aantal boeken over opvoeding doorge maakt, sommige daarvan zijn echt onleesbaar, anderen zijn sterk inspirerend en steunge vend. De boekbeschrijvingen zijn in de eerste plaats bestemd voor de deelnemers aan de kursus. Ben je echter op zoek naar een goed boek; kom dan maar eens onze mening vragen (hoe subjektief deze ook is). Anderzijds ligt het in de bedoeling om over specifieke problemen een brochure te schrijven. Hier wordt het pro bleem zo grondig mogelijk ontleed en omschreven. De bedoeling is inzicht te krijgen in het probleem én een soort van handleiding te zijn «als je de zaak gaat aanpakken». Brochures die reeds klaar zijn: Studie-rendement (Rendement is het verband tussen mogelijk heden en prestaties. Hierom werd de nadruk gelegd op de omschrijving van «studiemoge lijkheden» en van «studie prestaties». Ook vinden we het nodig dat je inzicht verkrijgt in het school-systeem van de on derwijsinstelling.) Spraakmoeilijkheden. (Het ont staan ervan, de behandeling bij de logopedisten en je eigen opvoedings-mogelijkheden zijn er in omschreven). is zo kind bezwarend voor de betrokken moeder dat we hier speciaal aandacht aan hebben besteed. «Het zal beteren met de leeftijd» hebben wij vervangen door «Als je 't probleem écht aanpakt ben je er over korte tijd vanaf».) De kladjes van de orocnures over angsten, agressie, en seksu aliteit zijn bijna af. Er moet nog aan gewerkt worden. Deze documentatienota's zijn eveneens bestemd voor de deel nemers van de kursus. 4. «Geld vragen» Doen we ook, voor alles wat we doen. Niet voor het informatieve babbeltje. Wel voor de deelname aan de kursus, debegeleiding en de dokumentatienota's over de specifieke problemen. Wij doen het moederziel alleen. Genieten nergens subsidie van. We vinden het echter een geweldige stimu lans te mogen samenwerken met jou. (053)21.91.89 Het C.S.V. kwam zondaga vond dan ook wat laat met hun Nacht van het C.S.V. Het week-end werd door de meesten reeds duchtig ge vierd en het waren dan ook slechts de habitués die nog es allemaal tegelijk kwamen opdagen. Dat betekende dan ook een bomvolle zwar te grote zaal voor de film Snoopy. Daarna verspreidde het publiek zich over de ver schillende lokalen. Een der tigtal jongeren verkozen het perfekt gekoelde bier van de Panbar boven de ambiance die in de grote zaal en het utopieken heersten. Ande ren zochten een rustig plaatsje op de binnenkoer. Wat er zich binnen heeft afgespeeld weten we niet maar we kunnen je wel ver zekeren dat op de binnen koer een reuzesfeer heerste. Een zachte achtergrond mu ziek, een barbecue waar brochetten van echte kwali teitsvlees een tunesische mergez (of hoe schrijf je 't) werden gebraden en daar omheen rustige genieters... (L.M.) Regentiestraat 27 2700 Sint-Niklaas Tel. 031-76.83.67 I 1 driezlt 2 één-zit salontafel. Elk zitmeubel is afzonderlijk verkri]gDaar I Prachtige, oude kasten, koffers, klokken enz. 26.000 F| I Méér dan 100 autentieke kunstwerken, schilderijen, etsen, brons en marmer, wandtapijten. KUNSTGALERIJ MAIO WASSENBERG 1* verdiep, tot 15 juni 1969 Bronzen medaille Europaprijs 1969 Berthe Ortprijs 1970 Prijs van Rome voor Schilderkunst 1973 Bronzen medaille Europaprijs I Open alle dagen van 10 tot 20 uur, zondag van 10 tot 13 upr en van 14u.30tot 18 uur. Woensdag van 141 Ltot 20 uur. En hangt het er van af wat je als maatstaf, als norm, als richtlij nen neemt voor de warmte? Het geeft ons een verlossend gevoel te kunnen schrijven over de warmte, 't Woord neerschrijven alleen al laat zoveel kalorieën uit ons wegvloeien. Hoeven we het nog te zeggen of te schrijven? Het is warm! Men bekijkt, bespreekt, beschrijft de warmte vanuit sociaal, financieel, kultu- reel en ekonomisch standpunt. Krant, radio, televisie. Elke dag komt in deze media het woord warmte aan de orde van de dag. GoedDeze warmte voor onze streken een buitenbeentje heeft haar negatieve en haar positieve zijde. Maar lieve help. Iaat ons aanvaarden, gelaten ondergaan, laten we ze gebrui ken op onze manier, 't Is zomer laat de leefkamer dan wat slordiger liggen, moeder de huisvrouw hoeft de beddelakens alleen maar wat glad te strijken, trek een fles gekoelde witte Chablis meer af. drink eens een pintje uit een flesje, maak eens een avondmaal van vijf reste rende overschotten, telefoneer eens een keer meer naar een vriend of vriendin, ga eens om één uur 's nachts in de tuin zitten, vraag eens aan de bakker of hij geen dorst heelt wanneer hij het brood aan huis brengt. President Amin moet het ook warm hebben vooral na die onverkwikkelijke historie met de gijzelaars, wees blij dat je geen «Toerde Fraans» hoeft te rijden, en als er een windje door de zomerdeur binnenwaait, ga dan eens jodelen, knipoog eens naar die lieve mini-gerokte meid, al ken je ze niet. Zing, zeg, doe iets, wees blij want ik zeg maar: «Als de Russen komen is het nog veel slechter» Over een paar maand zingt men: «'t Is weer voorbij die mooie zomer...» Terwille van het in bikini-zonnende frisdrank drinkende grietje met haar paarse strikjes in de mooie haren... Terwille van het zweet ons aanschijns bestaat de wereld voort. K.D.N. De aanhoudende hitte brengt schade toe aan het wegdek, ook op de Gentsesteenweg had het beton te lijden en kwam aan de samenvoeging naar omhoog. Alhoewel men vrij vlug een afbakening plaatste (volgens niet bevestigde berichten zou men de eerste aanduiding tekort bij geplaatst hebben) werden toch twee wagens, een mercedes en volkswagen, betrokken in een ongevl en reden door de waarschuwing. Later heeft men aanduidingen aangebracht op grotere afstand. Ondertussen heeft men aanduidingen aangebracht op grotere afstand, en is het beschadigde wegdek opnieuw in orde gebracht. Voor Automobilisten blijft het in elk geval opletten. Een hoge snelheid beslist uit den boze en men moet rekening houden met elke onvoorziene hindernis. Zeker als de zon ook nog een beetje helpt. Het einde van het schooljaar, de vakantie voor de deur, het afscheid van laatstejaars, dit alles inspireert gekwiekste organisators ertoe bachusfeesten allerhande te organise ren. HONDENPRIJSKAMP In de schaduw van de aloude abdij Affligem, te Meldert op het gehucht «Nievel», staat de Rochuskapel, vroeger «Kapelleke-Peer» geheten. In tegenstelling met «Kapelleke-Koek», vroeger staande op de weg naar Baarde- gem en toegewijd aan de H. Petronella werd de Kapel van Nievel «kapelleke-eer» genoemd omdat daar gevierd werd met half-oogst, periode van halfoogstappelen en -peren. DE OUDE KAPEL Een eerste vermelding van de kapel vinden we terug uit 1560, jaar waarin de kapel begiftigd wordt met een inkomen vol doende om er elke maand een mis te laten opdragen. Volgens sommigen, en niet van de minst gedokumenteer- den, zou deze kapel eerst toe gewijd zijn geweest aan de O.-L.-V. ter Nood zoals er nu nog een kapelletje staat te Es- sene in de Domentveldstraat. Toen echter een pestepidemie uitbrak en nogal ravage aan richtte zou deze kapel aan de H. Rochus, patroon tegen de pest, zijn toegewijd. Telkens wanneer de pest zich manifesteerde werd dan pro- cessiegewijs deze kapel be zocht en daarna werd ze, en dit gedurende verschillende eeu wen, ingeschakeld in de pro cessie, zowel in die van Mel dert zelf als die van Affligem. De meest gangbare mening was natuurlijk dat de kapel reeds van bij het begin aan de H. Rochus werd gewijd maar dan rijzen er wel enkele vraag tekens. Waarom werd, en wordt nog steeds, de mis op gedragen in de kapel op 15 au gustus en gans het oktaaf, feest van O.-L.-V., als in deze kapel de H. Maagd niet speci aal vereerd zou geweest zijn? Waarom anderzijds wordt de mis voor de H. Rochus in de Meldertse parochiekerk op gedragen op 18 januari en niet in de Rochuskapel? Daaren boven is de kapel reeds onge veer 416 jaar oud en is de bloeiende Rochusconfrérie slechts 361 jaar oud? Opmerkelijk ook nog is het feit dat het zeventiende-eeuwse Rochusbeeld de stok draagt in de rechterhand terwijl het be eld in de parochiekerk dat da teert uit de negentiende eeuw de stok in de linkerhand draagt. 1666: Een inskriptie «1666» op een zijdraagsteen van het gewelf zou er volgens A. Wauters, au teur van de «Geschiedenis van Brussel en Omoiggende Ge meenten» kunnen er op wijzen dat de kapel in 1666 zou kun nen gerestau reerd zijn of dat er in bewust jaar een gewelf in is aangebracht. VERVALLEN Jaren geleden zag de kapel er slordig en vervallen uit. De toe nmalige kap tel meesters Pros per Baert en Benoit Everaerl moesten het inderdaad met zeer weinig middelen stellen. Voorzitter van de Kerkraad, HiF loné Van Brempt, herinnert zich nog dat meer dan een kwart-eeuw geleden het dak van de kapel werd hersteld en alhoewel het gemeentebestuur een deel van de leien, afkom stig van schoolgebouwen, schonk beliepen de kosten toch nog meer,dan 30.000 fr., een voor die periode respekta- bele som. Bereidwilligen hielden echter een geldinzameling en zo kon de schuld, vooral door giften afkomstig van Nievel zelf, wor den afbetaald. NIEVEL DEED HET ZELF Sindsdien gebeurde er echter niet veel meer aan deze schil derachtige kapel en wat niet regelmatig wordt onderhouden vervalt dan ook langzamer hand. Er moest iets gebeuren! Maar door wie? Was het de Kerkfabriek en be schikte die over de middelen? Of was het het gemeentebes tuur? Of waren het provincie of staat die dergelijk werk zou financie ren? Of paste men gewoon het prin cipe toe «rust te laten waar rust was»? De Nievelaars staken echter de koppen samen en zouden zelf de handen uit de mouwen steken. Onder impuls van de huidige kapelmeester Walter Van Brempt werden «De St.- Rochusvrienden» gesticht waarvan praktisch iedereen op Nievel lid werd. Bouwkundige Piet Heymans werd voorzitter, Jan De Coster ondervoorzitter, Alfons Van den Bossche sekre- taris en Benoit De Coster en Benoit Cornelis bestuursleden. Onmiddellijk werd aan de res tauratie begonnen, restauratie die immer zeer goed bedoeld was maar niet steeds even ge lukkig uitviel. Dra bleek dat er «kankerplekken» waren en dat de kapel niet veel nodig had om in te vallen bij de minste ver keerde behandeling. ERLICHTING Verleden jaar deed het ge meentebestuur een flinke duit in het zakje door, na opkuisen van de omheining, de kapel eens mooi in het zonnetje te zetten zodat elke avond de voorbijganger geniet van de zeer passend aangebrachte verlichting van deze mooie ka pel. NIEUWE PROBLEMEN! Binnenin was echter nog steeds geen verlichting en deze werd nu aangebracht door sekretaris Alfons Van den Bossche. Tevens is men nu druk doende de kapel ook langs de binnenzijde toonbaar te maken door beschildering. Uiteraard gebeurt zulks wel kwa werk volledig kosteloos doch de materialen dienen toch steeds betaald te worden. Daarom o.a. vatte men het plan op dit jaar, en men hoopt voor de volgende jaren op werke lijke uitbreiding, de 15" augus tus en de hele oktaaf niet on gemerkt te laten voorbijgaan. Op zondag 22 augustus zal een plechtige, muzikaal speci aal verzorgde, Eucharistievie ring plaatshebben in deze mooie kapel en daarna volgt dan een hondenprijskamp. HONDENPRIJSKAMP Zoals in Essene St.-Antonius met zijn varken aan de eer is, wat reeds tot een werkelijk im posante folkloristische mani festatie is uitgegroeid, wil men nu te Meldert St-Rochus met zijn hond aan de beurt laten komen. Met tal van hondenkwekers en liefhebbers van Meldert en omgeving wordt druk onder handeld en als alles verloopt zoals gepland komt er op 22 augustus een grootse honden prijskamp uit de bus. Graag houden we U verder op de hoogte van deze typisch Meldertse en folkloristische aangelegenheid. L.H. De gerestaureerde St.-Rochuskapel, een parel tussen het Meldertse groen (jm)

De Voorpost | 1976 | | pagina 7