DE ZWEER PARIJS ZO GEEL ALS MERE De grote slag Haviken maken Lucien nerveus Over 't muurtje De kleine revolutie (D® m v 1 T 0 ftattCK# dfêfava/)leur$ rfu tivre federal ramnlL 0 De waarheid kwetst ir N DE KLEINE MAN 'YRENEES 2000. Donderdag juli - Daar reed Raymond (lisle dan. Op zijn eentje ■n toch niet eenzaam. Zijn .vrienden van de kleine re- rolutie", de na 99 kilometer intsnapte Roger Legeay en ,ntonio Menendez, heeft hij n de verdrukking geduwd, fele minuten achter Delisle lentert het peloton met de [roten. )e „huzarenrit" van Delisle krijgen noch de kommen tato- [en op hun monitor, noch de eeveekijkers thuis, te zien. Er is slechts één mobiele amera om het gebeuren te verslaan". Nochtans zwer- ïen verscheidene motards fond de vinnige Frasman, die link uit de wind zit Maurice )emuer, de „coach" van Thé- enet en Delisle glundert och Van Impe, noch papa •oulidor geven een krimp, oetemelk zeker niet, wat acht je wel. lyriel Guimard de sportbe- tuurder van Lucien, legt zijn oulain verbod op achter de troman van Demuer aan te ollen „Blijven zitten, die plooit toch. Is het 'andaag niet, dan gebeurt dat ïorgen of overmogen". )p de Pyrenées 2000 staat 'elisie in het geel. De „stra- (gen van achter het hoekje" ■rketteren Guimard hij |eeft zijn koereur in het 'Hés gestort.' Maar Cyrille ■eet beter Demuer had een lalstrik gespannen. As Van voor Don Quichotte «elde en zich leegpompte hter Delisle, zou hij mis- :hien een veldslag hebben ?n, doch uitgerekend laar zijn (later) vonnis on- jertekend. {la twaalf ritten groeiden de ien van de ploeg Thévenet tien centimeter Van pe zat tussen hamer en imbeeld. Hij moest Delisle (iderspositie in de komende ppes aanvallen. Thévenet >n zich in een zetel zetten |n achteraf toeslaan wanneer (t hem beliefde. Een mooie Maar van het leven dromen, is het leven le weerglans niet, :hreef een dichter ooit FLEITRANCE, maandag 12 juli. Lucien Van Impe heeft bin nenpret. En hij steekt zijn grote vreugde toch niet onder stoelen of banken. Naar de Pla d'Adet toe nam hij een seri euze optie op de Tourzege. De allereerste. Na acht jaar. Eerst kwam hij om te leren. Daarna ambieerde hij de bergprijs. Vandaag, rijp en boordevol zelfvertrouwen, zegt de bollekes- trui hem niets meer. Parijs bekijken, de Champs Elysées be reiken in het geel, is zijn doel. Linke Joop praat zijn on macht weg achter gebazel over een slechtgeplaatste zweer. Een Merckxzweer be weert hij. Maar hij doet voort, arriveert niet de bes ten te Fleurance waar Pol- lentierke netjes uit de greep van het peloton blijft en de etappe wint na een supple mentaire rustdag op de fiets die de koereurs zichzelf na de onmenselijke Pyreneeën- klimmen hebben gegund. Jopies zweer wordt het on derwerp van de gesprekken. Haalt hij Parijs Jawel. Even de huid doorprikken helpt. Een aanval op de vesting van Lucien Van Impe onderneemt het Keesje niet op weg naar Fleurance. Morgen doet hij het wel. In de tijdrit. Hij heeft-dan bijna 38 kilometer om te bewijzen dat hij het kan. Morgen. Wat wordt het morgen PARIJS EN MERE, zondag 18 juli 1976. Een karavaan auto cars en tientallen personenwagen bolden de Franse grens over. De Merenaars, de fans uit de buurtgemeenten, de sup porters uit alle hoeken van Vlaanderen willen Lucien Van Impes «grootste dag» ter plekke meemaken. Rita Van Impe zit ergens op de tribune. Ma Julia, burgemeester Den Herder en minister Chabert ook. De Champs Elysées ziet plots geel, zo geel als de trui van Lucien, zo geel als het café in de Magerstraat te Mere. Het slotcriterium is een show. En een koers in de koers Poupou schaduwt Delisle. Zoe temelk en Van Impe hebben oog voor mekaar. De wedstrijd zelf is een schaakspel waarin Freddy Maertens met zijn pionnen goochelt. De groene trui wil de puntjes op de i zetten. Maar de ouwe, doortrapte en roemruchtige Gerben Karstens zet iedereen voor schut. Zijn vlijmscherpe demarrage op uitgerekend het gepaste mo mentje beslist over winst en verlies. Maertens katapulteert zich als een raket uit het pe loton. Te laat om de gekke Hollander de das om te strik ken. In dat peloton zit een kleine man. Hij laat zich uithollen, beide armen in de hoogte. Het is volbracht. Lucien Van Impe wint zijn eerste Tour. Op de eretribune hebben de publicitaire plichtplegingen plaats. Lucien omhelst nadien moeder Julia. En Rita. Ieder een feliciteert iedereen. Van nacht gaat het huistoe. Na de recepties, na de interviews. Na een aantal niet te ont lopen ontmoetingen. Na een bijna oneindig durend aan eenlijmen van sekwenties ten behoeve van de show die de Tour voor velen, doch niet voor de renners, is. De gele petjes en de gele shirts ver dwijnen een na een uit het centrum van Parijs. Waar staan de autocars, want we moeten nog naar Mere. Om de triomfantelijke ontvangst van onze fietsende ambassa deur mee te maken Lucien Van Impe is nu een vedettehij won de Tour. Als havikken storten de persmensen zich op het nieuwe idool. (WM) AUCH, dinsdag 13 juli. Dikke tranen biggelen over zijn ge laat, Ferdi Bracke, 37 jaar, staat op het podium. Ferdi, te Hamme, in het hartje van Oost-Vlaanderen geboren, ex-uurrekordhouder, gewe zen wereldkampioen achter volging, een voorbeeld voor de meeste jongeren, kan zijn geluk niet op, rijn ontroe ring niet de baas. Hij wint de tijdrace over bijna 39 kilome ter. Maar wat deden Van Impe en Zoetemelk Daar draait ten slotte alles in deze Tour rond. Lucien reed sneller dan Jopie die zich niet erg in rijn sas voelt als hij niet achter de ruggen van anderen kan schuilen. Van Impe kreeg onderwe; informatie over de situatie. Niet altijd korrekte berich ten dringen door. maar hij weet dat Jopie terrein ver liest. De waarheid is hem aan het kwetsen. In de laatste kilometers spreekt de gele trui zijn re serves aan, spurt tot op de streep. Eén minuut on vijf tien sekonden sneller dan Joop heeft hij over het par koers gedaan. De Tour is af gelopen Of rui et SAINT LARY, zaterdag 10 juli. Hij doet nooit uitbun dig, Lucien Van Impe, Wel gaat van hem steeds een onweerstaanbare bekoring uit, de bekoring van zijn eeuwige glimlach. Ditmaal is hij anders als hij zijn fiets, boven op de Pla d'Adet over dp streep gooithij steekt de linkerarm in een vreugdegebaar in de hoogte. Zijn vreugde uit hij in één lange schreeuw. Hij wint. De Tour Meer dan drie minuten na de Merenaar loopt Joop Zoetemelk binnen. En nog wat later Riccomi en Ocana. Torres, Pessarodona en Freddy Maertens. Op linke Joop na allemaal overlevenden van een vroege vlucht die op de Peyresourde was doodgebloed. In de vlakte tussen die Peyresourde en de beklimming van de Pla d'Addet bleven nog twee taaie rakkers in het spoor van Van Impe Ocana en Riccomi. Laatst genoemde als «blok aan het been». De fiere Spanjaard als een ridderlijk strijder, als een man die, niettegen staande zijn beste dagen blijkbaar voorgoed voorbij zijn, de wielrennerij positief benadert en riet zoals Zoete melk, de kastanjes door anderen uit het vuur laat slepen. Luis werkte mee aan de ontsnapping met drie. Zoetemelk had intussen begrepen. Hij rekende op Thé venet en Delisle. Die hadden geel te verdedigen en zouden Jopie wel op sleeptouw nemen, recht naar de «vermetele» Van Impe. Maar ze deden het NTET. Dus moest hij het zelf maar doen. Zoetemelk vocht tegen windmolens. Voorbij allen geraakte hij. Zelfs voorbij Ocana en Riccomi die Lucien op weg naar Saint Lary als dorre bladeren had afgeschud.. Maar de konings adelaar kreeg hij niet te pakken. Die zweefde, onbereik baar, naar de top. Naar het geel. Delisle Thévenet Verslagen. Vernederd. Uitgeran geerd. De kleine man had de groten op hun nummer gezet. De Tour stond voor de tweede keer op zijn kop. De muer vloekte, kafferde zijn gevallen god Thévenet uit. Zoetemelk tastte aan zijn zitvlak. Dat verhitte zitvlak. Hij 7,och al naar ekskuses om zijn nederlaag wat goed te praten. Maar ook dat w®s op de Franse wegen te zien stakende arbeiders van de Parisien Libéré». (WM) PUY DE DOME, vrijdag 16 juli. Als haviken storten ze zich dag na dag op Lucien Van Impe. Geen ogenblik rust heeft hij nog. De teeveemensen, de joernalisten van de geschreven pers, de puhliciteitsjagers, de fans voor één week, de klaplopers van de Tour, de nieuwsgierigen allemaal bedoelen ze het goed. Maar intussen is Lucien Van Impe een schietschijf ge worden. Zijn gemoedsrust is verstoord. Hij wordt nerveus. MERE, maandagmorgen 19 juli. Niemand heeft vaak. Duizen den hebben de tijd gedood met pintjes drinken en vreugde liederen zingen. Kandidaten voor de «Ontdek de Ster» testen hun stem. Mere is bezet gebied Waar ze allemaal vandaan komen, weet niemand. Maar ze zijn er. Uit «le buurtdorpen, uit gans Vlaanderen. •e apoteose van de Tour de France 1976 het criterium op de Champs Elysées te Parijs. (MW) Vandaag wordt het keihard. Van Lucien wordt een de monstratie verwacht. Bijna is die er gekomen. Eén na één vallen ze weg. Als rijpe appelen van een boom. Gal dos en Poulidor blijven het langst aanklampen. Maar ook Poupo en Francisco gaat hel tempo van Lucien en Jopie tenslotte boven het petje. Naast elkaar rijden ze. De Vlaming en de uitgeweken Nederlander. Plots gebeurt het. Zoetemelk past zijn nu al overbekende taktiek toe alles op een spurt zetten. Hij slaagt in Jjn< opzet. Acht se konden is het verschil onder het spamdoek. Joop wuift. Alsof hij (le Tour gewonnen en niet verloren heeft. De in siders weten beter een Pyr rusoverwinning. Tenslotte is Lucien niet door Zoete melk geklopt op de Puy-de- Döme. Veeleer door zijn ner vositeit. Morgen komt nog een dag. En dan nog ééntje. In hot hart van Parijs. Meer dan vier minuten is het ver schil met. de eeuwige scha- duwrijder. Lucien redt het wel. De Merenaars voelen zich vreemden in hun eigen dorp. Ze worden overrompeld door een invasie van honderden auto's. Het is alsof iedereen dit nieuwe bedevaartoord heeft ontdekt. De bestorming is nog heviger en feller dan in de voorbije dagen. En toen wès het al een en ander. De ordediensten zijn over spoeld door de ontelbaren die Lucien Van Impe plots tot hun idool promoveerden. Het wordt wachten op de kleine held. Urenlang. Maar dat schijnt niemands kouwe kleren te raken. Lucien Van% Impe heeft het in Parijs zo kort mogelijk laten duren. Zijn blijde „intrede" was voor vier uur in de morgen ge pland. Maar hij arriveert vroe ger. In Mere geraakt hij Maar thuis Dat is een ander paar mouwen. Zijn gloednieu we wagen wordt bestormd. De vurigsten proberen hun super, ster even aan te raken. Als en rlikwie. Er wordt op het kotswerk van d auto getrom meld. De weg is versperd. Het is alsof een onstuitbare deli- riumaanval zich op de fana- tieksten heeft - gestort. Lucien Van Impe is vermoeid. Maar dat lijkt de losgebroke- nen niet te deren. De Tour winnaar is radeloos: hoe be reikt hij de intimiteit van zijn eigen woning Redders in de nood zijn de rijkswachters. Ze ontzetten hem. Langs de voordeur geraakt hij evenwel niet binnen Een afleidings- maneuver. Een klim over het muurtje aan de achterkant van het huis. redden Van Impe uit de klauwen van de al te entoesiaste door geel zucht aangetaste fans. (mm)

De Voorpost | 1976 | | pagina 13