30.000 KWAMEN VOOR VAN IMPE CRITERIUM TE AALST GESLAAGDE SHOW ÏAFIR Lucien Van Impe speelde te Aalst geen verstoppertje. In derde positie Wilfried Wesemael. Wie zou die glunderende jongen wel zijn Freddy Maertens kreeg ook zijn geschenk. een gloednieuwe wagen hem door een Franse fabriek geschonken, deed Lucien Van Impe ereronde O,Duwen maar, mensen, duwen, anders krijg je de koereurs niet te zien... „Jij moet hier weg". Vader lijk en toch kordaat duwt de politieagent me naar de nadarafsluiting. Had ik de man ontgoocheid Misschien wel. Toen Lucien Van Impe uit het nomensland kwam opdagen, was ik niet naar de „gele man" gespurt zoals alle kollega's die het Meerse won derkind de hand wilden druk ken of voor een kiekje in het vizier nemen. Maar ik moest niet weg. Uit mijn brieventas diep ik mijn perskaart op. De agent tikte met de wijsvinger tegen zijn pet en ekskuzeert zich „We kennen niet iedereen en het mag hier toch geen hutse pot worden" Hij heeft nog gelijk ook. Boven de markt, op zijn on vergankelijk voetstuk, staat Dirk Martens in het geel. Twee veel te kleine minifiets- jes nodigen hem tot een ere rondje uit. Maar „de zwarte man" geeft geen kik. Maakt zich ook niet druk over de zuur gewqrden fles zoete melk die een spuiter aan het monument heeft opgehangen. Renners maken zich klaar voor een ererondje eerst „gaat" Eddy D'Herde, van daag reeds amateur, doch we ken geleden tweevoudig natio naal piste kampioen gewor den. Achteraf krijgen de profs hun „boekee". Eerst de klein tjes. Achteraf, naargelang van hun faam en populariteit, de groten. Sommigen krijgen er nog eeen geschenk bovenop. Eigenaardig genoeg vooral van politiekers Zouden die van daag al aan de verkiezingen denken Het applaus van het publiek schijnt de populariteit van de kriteriumkoereurs te bepa len de „kleintjes" fietsen voorbij onder beleefd en bijna plichtmatig handgeklap. Johan De Muynck, de kleine man die de grote Giro niet mocht winnen omdat Felice Gimondi als een monument van de Transalpijnse wielrennerij de geschiedenis inmoet., wordt stormachtig toegejuicht. Ro ger De Vlaeminck, je weet wel, de kopman van de Brook- lynploeg die nooit met de besten de hoge cols zal op kunnen en uitgeput en leeggereden de Giro ver liet toen „knecht" De Muynck nog alle troeven in handen had, zal zich zijn bezoek aan de Keizerlijke Stede nog lang herinneren, zo'n awoertont- haal kreeg zelfs Benoni Beheyt na de Van Looy-story niet. Frank Arijs, Etienne Van der Helst, Wilfried Wesemael, Raf Constant al wonen ze niet allen in Aalst, zij geven de show een regionaal tintje. Beno Michiels is de ambassa deur van buurstad Dender- monde. Het gaat niet zo goed met al die regionalen. Vooral Wilfried Wesemael staat aan de klaagmuur „mijn seizoen is naar de vaantjes. Eerst die zweer. Nadien die verdomde sleutelbeenbreuk." Etienne Van der Helst boft evenmin „Ik heb de fiets zelfs eens acht dagen aan de haak gehangen. Wat een rotjaar is 1976 toch". Tussen de renners duikt het nu al vertrouwde silhouet van manager Firmin Verhelst op. „Kunnen de kleintjes hier het zout op hun patatten wel ver dienen Verhelst „Absoluut". Als ze vandaag in een of andere ker- miskoers starten, moeten ze zich de ziel uit het lijf pom pen voor een prijs. Hier krij gen ze centen zonder er wat voor te doen. Als ze zich goed klasseren, verdienen ze er nog wat meer aan. Je mag natuurlijk niet verlangen dat ze evenveel oprapen als de autentieke vedetten. De direk- teur van een fabriek verdient toch ook meer dan de gewone werknemer". Lucien Van Impe is daar. De honderden die een bankje van honderd betaalden voor een staanplaatsje op de Grote Markt krijgen geen glimp van de Tourwinnaar te zien de koningsadelaar wordt om- stoeid door de havikken van de pers en door de politie kers. Koersleider Gilbert De Mets haalt zijn inschrijvings- lijst bovbn Lucien kwam niet naar „Het Landhuis" om zijn handtekening te plaatsen. Dat kan dan best hier gebeuren. Van Impe wordt naar een gloednieuwe hem geschonken wagen ge leid. Hij klimt op de passa gierszetel, steekt hoofd en romp door het open dak. De massa applaudisseert. Het ere rondje kan beginnen. En daarna de show. (mm) Eddy D'Herde tweevoudig pistekampiocn werd voor de criteriumstart gehuldigd. Rik Van Linden won. De Zwarte Man in het geel. Hij bleef lekker op zijn voetstuk: Maar zoete melk lustte hij niet. startten te Aalst de criteriumrenners.

De Voorpost | 1976 | | pagina 15