Vrije Tribune SLECHTS ACHT RAADSLEDEN AANWEZIG! OPEN DENDERRIOOL TE HERDERSEM. SOCIALE TEGEMOETKOMINGEN IN GROOT-AALST KANDIDAAT-LUITENANT BENOIT AELBRECHT 2 - 30-7-76 - De Voorpost de redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. STAATSHERVORMING De Christelijke Volkspartij heeft zich dezer dagen bera den over de hervorming van de Staat. Aan de basis van de de finitieve Staatshervorming, zoals zij door onze partij wordt vooropgesteld, ligt het principe dat een maximale zelfstandige bevoegdheid moet worden toegekend aan de instellingen van de gemeenschappen, van de gewesten, van de subge westen en van de lokale bestu ren. Het politieke evenwicht tussen de staat als geheel en de deel gebieden, wordt verwezenlijkt door twee kamers waarvan de ene (Kamer van Volksverte genwoordigers) het land als geheel vertegenwoordigt, en de andere (de Senaat der Ge westen) de wil van de deelge bieden (gemeenschappen en gewesten) vertolkt. De CVP is van oordeel dat ge streefd moet worden naar een grotere regeringsstabiliteit als voorwaarde voor het in stand houden van de parlementarie demokratie en voor de revalo risering van het parlement. Daarom mag volgens de partij de eerste minister slechts tot ontslag gedwongen worden door een zogenaamd «con- struktief wantrouwensvotum», goedgekeurd door de Kamer, waarbij terzelfdertijd een op volger wordt aangeduid. Met het oog op een grotere ef ficiëntie en een grotere door zichtigheid, opteert de CVP en het Brusselse gewest bevoegd voor alles wat van gewestelijk belang is. Voorde behandeling van de kulturele en onderwijs- materies en voor de persoon sgebonden aangelegenheden zullen de leden de Vlaamse Gewestraad met de Neder landstalige leden van de Brus selse Gewestraad samen met de Nederlandse Gemeen schapsraad vormen, en zullen de leden van de Waalse gewe straad en de Franstalige leden van de Brusselse Gewestraad samen de Franse gemeen schapsraad vormen. Door iedere Gewestraad zou een uitvoerend kollege worden verkozen, volgens het meer derheidsprincipe. De Gemeenschapsraden moe ten, bij decreet (dit heeft kracht van wet) de kulturele, onderwijs- en persoonsge bonden aangelegenheden voor de personen, behorend tot hun kuituurgemeenschap kunnen regelen. Zo ook moe ten de Gewestraden alles kun nen regelen wat van geweste lijk belang is (bvb. ruimtelijke ordening, stedebous, huisves ting. tewerkstelling, economi sche expansie, industrieel be leid, waterbeleid, leefmilieu, in- frastruktuur enz.). Het is ook de mening van de CVP dat de gemeenschappen en de gewesten, in zoverre zij moeten instaan voor het voe ren van een eigen beleid, moe ten beschikken over eigen fi nanciële middelen: toewijzing van een jaarlijkse dodatie ten laste van de Rijksbegroting en toekenning van eigen fiscale middelen. Het subgewest zou eveneens over eigen verordenende be voegdheid en eigen fiscaliteit beschikken. De bevoegdhe den van de subgewesten zijn ongeveer de som van de aktivi- teiten van de provincie en die van de intercommunale ver enigingen De territoriale om schrijving van het subgewest zal geschieden volgens de aard van de streek. Wat de begrenzing van het Brusselse gewest betreft is de CVP van mening dat de Vlaamse partijen hierover een gemeenschappelijke houding moeten aannemen. Ook wil onze partij het kiesarrondis sement Brussel-Halle- Vilvoorde splitsen en wil zij voor de verkiezing van de Brusselse Gewestraad éénta- lige kandidatenlijsten invoeren. Dit zijn de grote lijnen van de opties van de Christelijke Volk spartij. Wij menen dat alleen een gesprek tussen de Vlaamse partijen een definiteif en voor iedereen aanvaard baar akkoord kan tot stand brengen. Het zou daarom een politieke blunder zijn als één partij deze kans niet zou benut ten. Naar ons oordeel is het CVP- voorstel inzake de definitieve Staatshervorming een geluk kig compromis tussen de eisen van de doelmatigheid van het bestuur (binnen 3 gewesten) en de eigen geaardsheid van een volk (2 gemeenschappen). Wij zien echt niet goed in hoe partijen, die voorhouden dat zij de Vlaamse belangen beharti gen, neen zouden kunnen zeggen tegen dit voortreffelijke plan, tenminste als zij eerlijk willen blijven... Theo Van Santen Aroond. Voorzitter CVP-jongeren MEER DAN OOIT: INSPRAAK Zes jaar geleden, bij de ge meentelijke verkiezingen 1970, toen de jongeren vanaf achttien jaar voor de eerste maal hun stem konden uit brengen, twee jaar na de jon- gerenrevoltes in Frankrijk, West-Duitsland en ook, maar in veel beperkter mate, in Be- Igiè, was het in de program ma's der grote partijen al in spraak wat de klok sloeg. Daarvan getuigen nog de ver kiezingsfolders van die tjd. Wat er veel minder van getuigt is het beleid van degenen die toen verkozen werden. Op na tionaal plan volstaat het trou wens vast te stellen ,-dat seder tdien noch voor de provincie, noch voor de Kamer, noch voor de senaat het stemrecht op achttien jaar werd ingevoerd. En het ziet er naar uit, dat dit zelfs in de komende vijf-zes jaar niet het geval zal zijn... Op lokaal vlak heeft men zich op enkele zeer zeldzame ge vallen na, zo wat overal in het land bij de vroeger reeds be staande kommissies, komitees of raden gehouden, die zich over het algemeen mogen be perken bij diskussies achter gesloten deuren, uitvoeren van besluiten van de bestuurs- meerderheid, verdelen van de koek, lopende zaken regelen. In Aalst werd de nochtans ak- tieve jeugdraad tot een volg zame adviesraad gedegra deerd. Een adviesraad die wij geen bepaalde verdiensten wil len ontzeggen voor wat bijv. kinderverlof betreft, maar die de rijpere jeugd op haar honger naar inspraak heeft gelaten. Het laat geen de minste twijfel dat het probleem met de fusies der gemeenten nog groter en belangrijker zal worden. De af stand tussen de beslissende en uitvoerende macht, ener zijds, en de bevolking die slechts om de zes jaar één of meer bolletjes mag zwart ma ken anderzijds, is aanzienlijk toegenomen. Nieuwe vormen van demokratische inspraak zijn meer dan ooit vereist. En dit vooral, waar de lijsten der verschillende partijen er over vloedig op wijzen, dat men bij de samenstelling slechts met één zaak rekening heeft ge houden: stemmen vissen. Vrouwen en jongeren bijv. hebben meestal de plaats moeten ruimen voor kandida ten die elektoraal «zwaarder» wegen... Geen enkele der partijen die voor het vormen van een be- stuursmeerderheid in aanmer king komen of menen aan spraak te kunnen maken, is dan ook haastig om omtrent bepaalde vormen van demo kratische inspraak verbintenis sen aan te gaan. Wij mogen gerust stellen ,dat zij menen op 1 januari 1977 reeds met meer dan genoeg moeilijkheden ge confronteerd te zullen worden. En nochtans, zou de mis noegdheid bij de vele opged rongen fusies hen ertoe moe ten aanzetten naar oplossin gen uit te zien. De programmapunten van de Kommunistische Partij inzake de herwaardering van de ge meentelijke demokratie ver trekken van deze bezorgdheid: invoeren van beschermd poli tiek verlof voor de gemeente lijke mandatarissen open baarheid van de kommissiezit tingen spreekrecht voor de ambtenaren raden en komi tees die initiatiefrecht en mid delen krijgen om met allerlei bestaande organisaties te kunnen samenwerken, en uit eindelijk pluralistische wijkko- mitees waarvan de strukturen de bevolking niet worden op gedrongen, maar van dewelke de vorming wordt aangemoe digd door het toekennen van bepaalde bevoegdheden o.m. op sociaal gebied, en door de erkenning als volwaardig ge sprekspartner van het ge meentebestuur. In hetzelfde verband stelt zich de noodzaak van wijktehuizen waar eveneens in een pluralis tische geest, de bevolking so ciale, rechtskundige en morele bijstand kan vinden, evenals administratieve dienstverle ning. Vooral dit laatste zal van geen leièn dakje lopen, want men weet hoezeer sommige «poli tiekers» dit soort diensten voor hun elektorale doeleinden aanwenden. Maar wij menen,1' dat het hoog tijd is ons volk te bevrijden van toestanden die meer in de vorige eeuw thuis-J horen. Ray De Smi w De jongste gemeenteraadszitting, die werd voorgezeten door Lucien Van Den Neste werd gekenmerkt door een mi nieme opkomst van de raadsleden (slechts 8 op 13) die negen puntjes dienden te behandelen. Belangrijke nieuwtjes waren de schenking van een legaat van 200.000 frank (uit de erfenis van Maria Gravez) aan de kerkfabriek en het principieel overnemen van wegenis en elektriciteit in de nieuwe sociale woonwijk Torensveld, die binnenkort wordt aangelegd. AANVAARDING LIGAAT In afwezigheid van burge meester De Smedt (ziek), Fons De Ridder en Lena Goeman (beiden verontschuldigd) en Willy Van Dorpe en César Lis- sens (beiden hun katgestuurd) werd zonder diskussie het proces-verbaal van onderzoek der COO-kas voor het 2® kwar taal 1976 goedgekeurd. Aan de heren Ministers van Binnenlandse Zaken, Landbouw en Volksgezondheid, aan de Heer Staatssekretaris voor het Leef milieu en aan de Parlementairen van de Denderstreek richtte het gemeentebestuur van Herdersem met aan het hoofd Burge meester Antoon Muylaert een dringende oproep in verband met de toestand van het Denderwater, Dender die veeleer lijkt op een open riool. Vroeger bevloeiingssluizen. Met begrijpelijke belangstelling wordt te Herdersem de bericht geving i.v.m. de watervoorzie ning en vooral wat betreft de bevloeiing van de weiden met water der rivieren gevolgd. Tot na de oorlog (1945) beston den er te Herdersem bevloeiings sluizen op de Dender Om reden dat het Denderwater stilaan on bruikbaar werd wegens bezoe deling allerhande kwamen deze sluizen stilaan in onbruik of verdwenen. Wat overbleef was in elk geval onbruikbaar. Daar het Denderwater intussen geëvolueerd is tot een zwarte stinkende brij ware het ten an dere ondenkbaar nu daarvan nog gebruik te willen maken voor bevloeiing of enige andere hulp aan landbouw en veeteelt. Met gasmasker In de nabijheid vertoevende per sonen zouden best gebruik maken van een gasmasker wan neer er een schip voorbijvaart en een verpestende stank ont staat. Niettegenstaande het warm weder zijn nu te Herder sem een groot aantal inwoners verplicht hun deuren en vensters gesloten te houden om van die verpestende stank enigszins gevrijwaard te blijven. Er iets aan doen? Te Herdersem meent men dan ook dat het dringend tijd wordt er nu eens wat aan te doen. Ver gaderen en bespreken lost inderdaad niets op wanneer passende uitvoeringsmaatre gelen achterwege blijven De Dender loopt uitsluitend op Belgisch gebied en de bevuilers vallen dan toch onder deze wet geving en moeten voor de over heid vindbaar zijn. Maatregelen dringen zich op om de bevuilers op te sporen en verbetering aan te brengen, hetzij bij de scheep vaart, bij de industrie of gewoon bij de bevolking. Dringend Het bestuur beëindigt zijn schrij ven met een dringende oproep tot Ministers, Staatssekretaris en Parlementairen om eens enkele ogenblikken aan dit nijpend probleem te besteden en er ein delijk ook eens iets aan te doen. N.B Naar een spuiter ons ver telde wil men kortelings een viswedstrijd inrichten te Herder sem langs de Dender. Vis dient uiteraard niet gevangen. Wie het langst ter plaatse aan de Dender uithoudt, zonder gasmasker, wordt de laureaat. Ook een gunstig advies kreeg een grondruil in de Overbroek- straat: de kerkfabriek ruilt een stuk bouwgrond met achterlig gende gronden en dit mits op leg door de begunstigde van het verschil in waarde. Onze acht musketiers gaven ook eenparig aan de kerkfa briek de machtiging om het le gaat van 200.000 frank, ge schonken door Maria Gravez in haar patrimonium op te nemen. De verhuringsvoorwaarden van de gebouwen in de Leo- poldstraat nummer 6 en 12 die door de gemeente verworven werden zullen onder dezelfde vorm voor de bewoners be houden blijven. TORENSVELD In verband met de verbete- ringswerken aan de land- bouwwegen Huisebaan, Klui- zestraat en Katelijneweg werd door de technische dienst na gerekend dat de aannemer (Schockaert uit Erondegem) onvoldoende rekening had ge houden met de temperatuur verschillen zodat de eindafre kening 20.000 frank bedraagt in het voordeel van de gemeen te: de vraag van hogerge- noemde aannemer om de krijt- schelding te bekomen werd unaniem afgewezen zodat Hofstade 20.000 frank rijker wordt. De openbare verlichting op de verbindingsweg tussen Indus trieterrein en omgelegde Rijksweg nummer 60 werd principieel aangenomen. In verband met het projekt van sociaal grondbeleid «Tprens- veld» dat in de omgeving van het Lindeveld zal aangelegd worden vroeg de Interkommu- nale Verenigiing «Land van Aalst» de principiële goedkeu ring van de gemeente om na aanleg van de wegenis en de elektriciteit in deze nieuwe wijk deze verwezenlijkingen in hun geheel over te nemen. Alle acht knikten deze vraag goedgekeurd. Na een tweetal persoonskwes ties. die in geheime zitting goedgekeurd werden kon men in de wandelgangen nog het volgende vernemen: VARIA De vraag van de skouts om een ekstra-subsidie te bekomen voor de aanleg van een ge boorde put met hierbij moderne sanitairen zal normaal in een volgende zitting behandeld en goedgekeurd worden Het parkeerterrein in de Zijp- In de deelgemeenten van het toekomstige Groot-Aalst zijn voor het ogenblik volgende sociale tegemoetkomingen van kracht. Geboortepremie: 1' 2® 3® 4® 5® Aalst 600 600 750 750 1200 Erembodegem 500 750 1500 2000 2500 Baardegem 500 500 500 500 500 Herdersem 350 300 350 500 500 Hofstade 250 300 300 Moorsel 600 600 600 600 600 Voorhuwelijkssparen Aalst: 300 (2 j.) 100 per jaar erbij Erembodegem: 20% Hofstade: 500 Moorsel: 10% met 1.000 fr. maximum Bouwpremie: Aalst: 3000 600 fr per kind Erembodegem: 5000 1000 fr. per kind Herdersem: 5000 500 fr per kind Hofstade: 2500 500 fr - 750 fr - 1000 Fr- 500 fr. Moorsel: 10% van de staatspremie. 120 per gezin voor nutsvoorzieningen. straat zal zo vlug mogelijk aan besteed worden. Ook de aan leg van de waterleiding in de Eeckhout- en Babbelaarwijk zal rond begin september aan gevat worden. De aanval van een Hofstaads politikus (BSP-er Dierickx in Voor Allen) op de raadsleden die hij verwijt een te zuinig be leid te voeren, ondanks de ge vulde gemeentekas wordt door onze vroedervaderen weg- geargumenteerd: «Wij wensen het geld niet over de balk weg te smijten omdat wij binnenkort met Aalst fusioneren. Wij steu nen elk projekt dat gunstig kan zijn voor onze Hofstadenaars. Doch wanneer er geen voor stellen worden gedaan die gunstig zijn voor gans de be volking (en niet voor enkele partikulieren) dan wensen we ons niet te kompromiteren! Negen Hofstadenaars zullen deelnemen aan de Aalsterse gemeenteraadsverkiezingen: voor V.U.: Geert Meuleman en William Van de Cauter; vo< CVP: Albert mertens; PVV: Lucien Van de Nesti Marcel Lorie en Cesar Lissen: voor BSP: Eddy Dierickx; vo< KP Jef Robberecht en Joz« De Pauw. Voor een jury bestaande uit Burgemeester Raymond Uytter- sprot, Kommandant van het Brandweerkorps Moorsel - Be- noni Carlé en Luitenant-Dokter Podevijn legde aspirant- officiere Benoit Aelbrecht van Moorsel te Moorsel de tweede reeks praktische proeven af. Een eerste reeks was reeds afgelegd geworden te Dender- monde waar men over de passende infra-struktuur beschik te. Aanwezig als vertegenwoordigers van het Moorsels Korps waren Maurits Rubbrecht en Jozef Vermoesen. MET BRIO Nadat kandidaat-luitenant Be noit Aelbrecht de teoretische proeven glansrijk had door staan toonde hij ook hier in het tweede deel van de praktische proeven dat hij een volwaardig kandidaat was. Alhoewel hij voor enkele maènden een zware heelkun dige bewerking moest onder gaan en nog onlangs zijn voet verstuikte waren alle onderde len van deze proef voor hem gemakkelijk bereikbaar Bij de oefeningen in voorlig- steun waar de armen tien maal moesten geboren en gestrekt worden deed hij het twaalf maal. Buiging der armen in hang aan boom diende vier maal uitge voerd te worden en Benoit deed het vijf maal. Om over een boom van 10 cm breed, 3,50 m lang en ge plaatst op een hoogte van 1,20 m te gaan was 8 seconden voorzien. Benoit bracht het er af in nauwelijks drie seconden. Bij het beklimmen van een vrijstaande luchtladder van 20 m hoog met een helling van 70° waren 40 seconden voorzien doch de kandidaat had er slechts 12 nodig. Om een man 50 m ver te dra gen had Benoit slechts 17 se- konden nodig in plaats van de voorziene 30 seconden. Tenslotte de lengtesprong zonder aanloop: 2,10 m daar waar maar 2 m gevraagd werd. De kandidaat moest op min stens 7 van de 9 proeven het minimum bereiken. Het be reikte merkelijk meer op ell van de proeven en kreeg dar ook van de jury een welver diend gunstig advies waarvoo we hem hierbij van harte felici teren, wetende dat Benoit bui ten zijn spuiterskwaliteiten al: begaafd vakman, als geïnte resseerd leraar, als saxofoon virtuoos, als toneelspeler zanger en vooral als huisvade nog veel andere pijlen op zijr boog heeft. Kandidaat Benoit Aelbrecht tijdens het afleggen van fysische proe ven voor brandweerkommandant te Moorsel. (JM) Kandidaat brandweerkommandant Benoit Aelbrecht poseert met de jury (JM)

De Voorpost | 1976 | | pagina 2