Breng de trommels in beweging! SPETTERENDE LO SHOW. MAGRIETFEESTEN. h GEHEIMZINNIGE BRAND IN HET HOSPITAAL DONK'S ZWEMBAD 4 - 30-7-76 - De Voorpost Leg in de trommels de bal 1-2-3-4-5-6-7-8-9-0. Leg de trommels stil. Breng de trommel van de eenheden in bewe ging. Dit is de magische formule die omroepster mv. Coeckelberghs op 22 juli uitsprak bij de 27ste tranche (vankantietranche) van de Nationale Loterij. Een trekking die onder grote belangstelling door ging in de Keizershallen in aanwezigheid van staatssekretaris D'Haeseleer, Schene Bogaert, Ringoir en Van den Eede, onder het alziend oog van gerechtsdeurwaarder mtr. Jozef De Vos, de direk- teur Generaal van de Nationale Loterij, de getuigen en het publiek. GELD TE GEEF. Zestig duizend loten van 450 fr. Nog eens 18.000 loten van 600 fr. Drieduizend loten van 1000 fr. 600 loten van 2000 fr. 720 geluk kigen die 5000 fr konden ver dienen en voor zeshonderd 10.000 fr. 120 gelukkigen konden vanuit Aalst 50.000 fr verdienen, 36 100.000 fr, 6 loten van 20.000 fr 3 van een half miljoen, vijf van 1 miljoen en 1 lot van twaalf mil joen. Tenslotte nog 50 loten als troostprijs en voor af de aanwe zigen een show met Luc Apper- mont, Big Mouth Little Eve on der begeleiding van Cardinal Point en Marva met haar orkest The Twilights. Het grootste gedeelte der trek kingsverrichtingen wordt ge daan door het publiek in de zaal. Men kiest willekeurige personen uit en Mia Vereecken uit Schoonaarde mag als eerste de spits afbijten door op de ma gische knop te drukken en schenkt met het eindcijfer 6 zestigduizend loten van 450 fr aan onbekende winnaars. Naast de lange reeks worden er twee loten van een half mil joen in het publiek getrokken en postontvanger De Coster geeft het derde half miljoen weg. Postontvanger Linthout van Aalst I geeft ook een miljoen weg, naast de stadsontvanger Wally, Hoofdpolitiekommissaris Geeroms, Schepenen Ringoir en Van Den Eede. Het super lot van twaalf miljoen wordt getrok ken door eerste schepen Bogaert. GEEN GEHEIMEN. De trommels van de Nationale Loterij zijn een indrukwekkend stel. Maar hoe geheimzinnig het mechanisme ook overkomt. Er zijn geen geheimen. Om er meer van te weten spraken we met de vriendelijke chef technieker Willy Vanhoucke, die trekkings verrichtingen op zijn duimpje kent. Uiteraard zijn alle trom mels precies hetzelfde gebouwd. Het toestel op zichzelf dient men te zien als een apparaat uit twee delen. In feite is het één rich ting, de andere in tegengestelde richting. Binnen in die halve bollen zijn spaken. Deze spaken hebben tot doel, wanneer de ge nummerde ballen van 0 tot 9 erin zijn. die ballen zo goed mogelijk te mengen. Voor de aanvang van de trekking Wij wensen dat u er, deze avond, van geniet. Dit is het slotwoord op het programma ter gelegenheid van de 27 tranche - de vankantie tranche - van de nationale loterij, nadat men de winnaars aanduidde van de 83.141 loten die hier en elders van de hand gingen. Beschikt de Loterij over vaardig, vriendelijk en deskundig personeel, dan kan men er vanop aan, dat het geheel zeer vlot en volgens timing verloopt. De trekking zelf nam amper een half uur in beslag en het opruimen van het podium slechts enkele minuten. LUC APPERMONT EEN VERRASSING. Niet ten onrechte schreef men in het programmablad Luc Appermont brengt er de stem ming in. Wie deze vlotte TV presentator kent, - maar hem nog niet in volle vrijheid in een zaal optre den bezig zag, - staat voor een volkomen verrassing. Niet ge bonden aan draaiboeken, regies en timing, was het verbazend hoe los deze man op de scene omspringt met het publiek. Met een lach en een lied. Een kwis en presentatiewerk. Tijdens het optreden van Big Mouth en Little Eve hadden we even een kort gesprek met Luc Appermont. Altans wat een gesprek moest zijn. Want Big Mouth maakte met zijn Little Eve en Cardinal Point orkest zo een immens lawaai, dat van ons wederzijds geroep achter de schermen, niet zoveel in huis kwam. Jammer, temeer omdat een nadere kennismaking met deze nieuwe Appermont wel een paar interessante gegevens be vatte en de man ook nog wat zinnings te vertellen had over het presentatiewerk en analoge voorbeelden aanhaalde. Terug naar de zaal en het over donderend lawaai stellen wij en Big Mouth vast dat het publiek, vooral deze vooraan, gewoon met de vingers in de oren zitten. Het duo had immers, naast de perfekte geluidsinstal latie van de Nationale Loterij, er nog eens eigen ekstra ver- sterkings-toestellen bijgeplaatst. Big Mouth die de geluidshinder opgemerkt had van het publiek slingerde gewoon in de zaal dat diezelfde zaal te klein was Had de brave man even het ge luidsvolume een beetje minder gezet, dan was de zaal veel te groot geweest. Bovendien zijn de Keizershallen nu precies akoustische tempels. Het Nederlands duo hield er niettemin een vrolijk tempo in en ontbrak het hen allerminst aan dinamiek. MARVA FAN ANITA. Des te kontrastrijker was het optreden van Marva, die op haar eigen vlotte wijze het publiek en haar vele fans meehad. Een jonge dame die reeds de ganse avond onze aandacht trok - meer dan een half uur voor de trekkingsverrichtingen zat ze aan een tafeltje met twee ruikers rozen - was bijzonder aktief met fotograferen, zoals ook nog vele andere deden om Marva op de gevoelige plaat te krijgen. Wij spraken met Mevr. Anita Perremans. Een tweetal jaren geleden werd ze Marva-fan ter gelegenheid van de St. Job feesten, waar toen formulieren uitgereikt werden om lid te wor den van de klub. Sindsdien volgt Anita Perre mans Marva overal op de voet. Zij beschikt over het klubblad met de optredens van haar idool en geen stad of dorp is te ver om de zangeres van nabij te volgen. Ze was er overigens niet weinig fier op, dat Marva bij haar op de liggen de genummerde ballen voor het toestel op een ring. De trekking zelf wordt voorge zeten door een gerechtsdeur waarder uit de streek waar de trekking plaats heeft. Hij brengt een getuige mee om toe te kij ken dat de trekkingsverrichtin gen reglementair zouden verlo pen. Ook de hoge direktie van de Nationale Loterij is aanwezig, met name direkteur Generaal Buyens, de adjunkt direkteur generaal, sekretaressen, enz. De omroepster staat centraal opgesteld. Zij leidt de trekkings verrichtingen en leidt alle be wegingen in en roept af welke de resultaten zijn. Men presenteert de ballen voor het toestel opdat de aange- stelden kan nakijken dat al de verrichtingen grondig gebeuren. De aangestelde komt de ballen nakijken, ziet na of al de ge nummerde ballen er zijn. De opstelling van de ballen ligt er ookt ten behoeve van het pu bliek, omdat ze ook als getuige fungeren. Na deze kontrole gaan de ge nummerde ballen in de toestel len. Bij het einde van de trekking. koffie kwam. Een huis boorde vol Marva foto's. In een kort gesprekje konfron- teerden we Anita met haar idool en kregen inderdaad kontakten te onderhouden met haar fans en dat ze niet zelden bij hen aan huis komt wanneer dit mo gelijk is. Anita kan het buitengewoon waarderen dat Marva steeds het nodige geduld opbrengt om zich te laten fotograferen met haar fans. Naast de bloemen schonk Anita onlangs aan Marva, ter gelegen heid van de verjaardag van de zangeres, een speciaal ver vaardigd medaillon aan deze Blankenbergse zangeres, die, wanneer ze te ver van huis moet optreden, ook vaak in Tielrode verblijft. Marva zelf zou vroeger ook wel eens een bereidwillig geschenk gegeven hebben aan haar fans wanneer deze verjaarden, on dermeer een armband. En dat is Anita Perremans blijkbaar niet vergeten. Naast een indrukwekkend aantal foto's van Marva, beschikt Anita over alle mogelijke persknipsels en reportages van deze gevierde zangeres, die diezelfde avond ook nog bezoek en bloemen kreeg van mevr. Van Handen- hove uit Hamme en uit handen van de tweejarige Beggy en bos rozen. Over Marva wist Anita nog te vertellen dat Marva het liefst optreedt in zalen en het spijtig is dat vlaamse vedetten zo wei nig gevraagd worden door de B.R.T. Dat de zangeres haar echtgenoot voor de geluids versterking instaat. Dat ze in Blankenberge drie winkels heeft o.a. van lusters en geschenken en een winkel ervan uitgebaat door Marva's broer Aan Anita Perremans uit Aalst, heeft Marva alvast een goede public relations. Marva in gezelschap van Anita Perremans. wanneer alles afgelopen is (er is de mogelijkheid dat er personen waren die de aanvang van de trekking gemist hebben), wor den de toestellen in aanwezig heid van het publiek leegge maakt en kan iedereen opnieuw' vaststellen dat alle ballen regle mentair in de toestellen zaten. In totaal zijn er zes toestellen. Het toestel rechts de eenheden. De vijf eerste toestellen bevatten 10 ballen genummerd van 0 tot 9. Het cijfer 6 en 9 is speciaal aangeduid met een punt onder het cijfer om verwarring te ver mijden. Alleen het laatste toestel bevat IN DE MEESTE GEVALLEN zes balletjes, genummerd van 1 tot 6. Dit is in funktie van de be langrijkheid van de tranches die men trekt. Wanneer er eventueel super tranches van 15,20 of 25 miljoen" getrokken worden. In funktie van de uitgifte die men heeft worden er balletjes toegevoegd, omdat de uitgifte ook groter is en om dat er hogere cijfers moeten kunnen getrokken worden. De cijfers die men vooraan ziet - de maksima - zijn aangepast aan de uitgifte der biljetten. DE TREKKING ZELF. Wanneer de twee halve bollen, die in tegengestelde richting draaien en waarin zich de ballen bevinden, en wanneer de om roepster het order geeft, zijn het de mensen zelf in de zaal, die de trekkingsverrichting doen. Zij drukken op een drukknop, op het ogenblik dat zij deze knop indrukken, kunnen de apparaten die in beweging zijn, één enkel balletje loslaten. Dit gebeurt volledig automatisch. Men drukt op de knop met hetzelfde effekt. van bv. een deurbel. Het heeft als effekt dat onderaan de grote bol een relais wordt aangetrok ken. De ballen worden bestendig ge mengd. Er kunnen geen ballen uit de trommel. Wanneer de mensen in de zaal op de knop drukken, dan komt de centrale opening van het toestel vrij en de bal die toevallig voorbij komt, valt in een bakje. Men kan absoluut niet bepalen welke bal zal vallen. Wanneer de bal in het bakje ligt, duwt hij door zijn eigen gewicht op een klepje en snijdt het kontakt af. Automatisch gaat het bakje omkwikken en het balle tje rolt uit het bakje. Er kan maar één balletje uit het toestel. Het gebeurt overal gelijktijdig. Som mige toestellen geven dadelijk een bal en bij andere toestellen kan het langer duren eer het bal letje valt. Alle personeelsleden van de Na tionale Loterij die de ballen op nemen zijn uiterst geoefend. Ze wachten tot alle ballen uit de toestellen zijn. De omroepster doet ze meestal teken dat het klaar is. Ze nemen de balletjes er uit en tonen het. Eerst aan de gerechtsdeurwaarder met z'n getuige, tonen het dan in het middenveld aan het publiek en vervolgens gaan ze met dezelfde beweging door om het te tonen aan de hoogste instanties van de loterij zelf. Wanneer alle mensen - die aan gesteld zijn om te kontroleren, - akkoord gaan met de aflezing van de ballen, dan wordt er te ken gedaan door de Direkteur Generaal zelf (hij tikt gewoon lijk op tafel) en worden al die ballen gelijktijdig terug in de trommels geduwd. Het trekkingsprocede zelf ver loopt door eerst met 1 toestel in werking te stellen (de eenhe den) om te bepalen wie (bij een tiende van een lot 45 fr of 450 fr bij een groot lot) in aanmerking komt. Vervolgens stelt men het toestel van de tientallen in werking en naarmate in grootte men op- klimpt, hoe meer toestellen men in werking stelt. Anderzijds is er een centraal pa neel (waar chef technieker Willy Vanhoucke gewoonlijk achter plaats neemt), heeft men met dit paneel al6 doel enerzijds de apparaten te bedienen, (het aan zetten) en dat gebeurt manueel met drukknopjes. En anderzijds met dit paneel toelating geven tot trekken Dat behelst het vol gende normaal, moest men al leen de drukknop in de zaal ge bruiken, de mensen zouden tel kens wanneer ze drukken een ekstraktie veroorzaken en zoudt ge apparaten hebben waar twee en drie ballen uitkomen. Om dat te beletten is het toestel uit gevoerd met een centraal kom- mando bord. vanwaar wij eerst de toelating mogen geven. Wij moeten alle apparaten in konditie zetten Dan pas kunnen de mensen in de zaal afdrukken. Op de toestellen zelf zijn twee snelheden. Voor de trekkings verrichtingen draaien ze op zeer pon o\ .loblot -iioorn ^jiiopi hoge snelheid. Wanneer gans de trekking gedaan is, wanneer gans het verloop ten einde is, wanneer wij aan de mensen die eventueel in de zaal te laat kwamen en willen tonen dat er wel degelijk alle nummers, alle ballen wel degelijk in de trommel zaten, gaan wij dan de ballen uit de toestellen halen. Om die reden gaan wij de machine op lagere snelheid draaiën. Dit is alleen maar om de ekstraktie te bevoordeligen. Door het feit dat de trommels trager draaiën blijven de ballen zeer laag in het toestel en worden niet meer ge mengd. Bijgevolgd gaan ze er ook veel sneller uit. Wij doen dit om tijd te winnen, vooral omdat er terug uitgehaald en elke res- pektievelijk terug op hun staan- dertje geplaatst en kan men weer een bepaalde kontrole uit oefenen. OPBOUWEN EN AFBREKEN. Over welke training de mensen van de Loterij beschikken is een ervaring op zichzelf. In amper een klein kwartiertje is het po dium vrij gemaakt van alles wat ook maar met de trekking-appa- ratuur te maken heeft, ledereen kent precies z'n taak en weet waar en welk onderdeel voor zijn rekening is. Bij het ganse gebeuren zijn een twintig tal personeelsleden betrokken. Waar is; dat afbreken gemakke lijker is dan opbouwen. Zo zijn de mensen van de Nationale Lo terij reeds 's morgens te 8 uur aanwezig met hun apparatuur. Niet alleen materiaal voor de trekkingsverrichting, maar zij staan ook in voor de geluids versterking. Het eventueel ver zorgen van het dekor en het nummeren van de plaatsen in de zaal. In de loop van de morgen en in elk geval voor de middag wordt alles een paar maal ernstig uit getest. In de late namiddag, tus sen 15 en 16 uur is er minimum één generale repetitie en doet men .trekkingen alsof er publiek zou geweest zijn. Men laat niets aan het toeval over. Ook het on voorziene is voorzien. Zelfs wanneer de lichten zouden uit vallen zijn ze speciale en grote batterij-lampen aanwezig om de trekkingsverrichtingen, die eventueel in het donker zouden te staan, van het nodige licht te voorzien en iedereen te tonen, dat er inmiddels niet ergens een truukje toegepast wordt. Chef Technieker Vanhoucke Niettegenstaande al de goede fet zorgen en al het serieuze dat yor we plegen, hebt ge toch nog al- Li tijd mensen die twijfelen of het jez wel serieus gaat. Ik kan u ver- ian zekeren.dat er echt niets te ver- iati anderen valt aan het lot dat ge- ner trokken is. Het is zuiver toéval, itu Er is geen enkele ander faktor. an De toestellen die de loterij thans u gebruikt zijn sinds 1973 in wer- n king en werden gebouwd door ow een franse firma, die over een nd wereldmonopolie beschikt in die lf0C specialiteit. Loterijdiensten r in Frankrijk, Duitsland en elders >nd gebruiken dezelfde toestellen. L, Alleen de trekkingsverrichtingen Lr kwa opzet kunnen een beetje |ed, ché verschillend zijn. «Met Margriet, pikken rijp of niet» is dit jaar niet volledig waar want de oogst is reeds voor het grootste deel van onze akkers verdwenen en treurnis daalt reeds in onze harten want «de oogst geschoren, de winter geboren Wat echter wel waar was met Margriet te Baardegem is dat er een groot aantal bedevaarders de mooi gerestaureerde Margareta- kerk bezochten en kwamen beewegen tegen kinkhoest en kram pen. De Hoogmis lokte zoals trou wens vroeger veel volk doch de voorziene namiddagmis aan de kapel op het «Faubourg» ging niet door wegens de dreigende (of welkome) regen. Wel ging de traditionele omme gang door de velden langs de vier Baardegemse kapellen door en deed E.H. Pastoor zijn best om de Margrietfeesten nieuw leven in te blazen. Reeds vanaf zaterdag 17 juli werden de feesten ingezet met als centrum de mooie Parochie zaal waar van de nieuwe mosse len kon worden gesmuld. Spijtig voor velen althans, scheen de aardappelenschaarste zich ook hier te doen gevoelen en ontbrak wel de traditionele friet. Sympathiek alvast was de for mule de gezellige sfeer die da delijk in de nieuwe zaal heerste te laten gepaard gaan met een tentoonstelling van werken van kunstenaars van de streek. Zo stelden o.a. Pater Carlé, Clap- dorp, De Boeck, De Ridder, De Rijbel, De Vis, Lambrecht, Van de Velde en Gustaaf Van de Perre enkele van hun werken tentoon. Alhoewel aangenaam gepresen teerd was de formule van te kij ken naar schilderijen boven de WINSTEN BESTEMD VOOR HULPVERLENING. ?re( De nationale loterij legt er de na- j,SS( druk op, dat de winsten van de fm( nationale loterij bestemd zijn j,et voor de financiering van pro- Lj gramma's tot hulpverlening aan j,et de ontwikkelingslanden. De twee franken die men bij de aan- Lgj koop van een tiende biljet meerdra betaalde in 1975 meer dan [gg 210 miljoen opbrachten en datjge dit bedrag aan sociale werken ijen in het land wordt toegekend,u meer in het bijzonder ten gunste js„ van gehandikapte kinderen. u tbbr ede jide hoofden van aan tafeltjes bij|are de wand gezeten gasten niet$to< 100%, maar wat is nu eenmaalarcj wel 100%. „n Misschien hadden sommige., werken wel gewonnen aan een.0® meer adekwate verplichting0" maar hieraan zal wel voor vol-^s gend jaar een mouw worden ge-F past, vernemen we. Al met al, een lofwaardig initia-.V0 tief dat Baardegem, voor de-' zoveelste maal, weer eens in deP kijker bracht. r01 !ïnd t o. Pater Carlé bij één van zijn werken tijdens de Margrietfeesten te Baardegem (JM) PrS( teer UVc Deze dames zorgden voor de tentoonstelling van de gepensioneerden hobby klub tijdens de Margriet-» j feesten te Baardegem (JM) Het is in Aalst een publiek geheim geworden dat er zich op zaterdagavond 10 juli een zonderlinge brand heeft voorge daan die men niet alleen zonder alarm te geven heeft pogen te blussen, maar hem evengoed in de doofpot heeft willen stoppen. De brand zou ontstaan zijn in een kamer waar al het materi aal van een ziekenzaal (men vernieuwt de zalen stuk voor stuk), ondergebracht werd. De brandschade moet niet gering geweest zijn. Het was een zuster die de brand opmarkte. Zij rook een brandgeur en begon onmiddel lijk te bussen (waar was toen de hoofdverpleegster van dienst?) De voorzitter is 's anderen daags de schade komen nakij ken. Maar waarom werd de brandweer niet verwittigd7 Deze zaak is gelukkig goed af gelopen Maar men kan zich het resultaat inbeelden indien nolaife eb loob ?eoten&\u9H de brand (die tenslotte nog door één persoon werd be dwongen) een klein beetje ver der was uitgebreid? Een ramp! Er zijn triestige voorbeelden genoeg aan te halen Spaar onze zieken daarvan! Breng een verlofdag door in het kindervriendelijke met zijn 2 verwarmde zwembaden, zijn enorme speeltuin, zonneterrassen, ligweide en cafetaria met prachtig zicht op het Donk- meer. Alle dagen geopend van 10 tot 20 uur. Unieke verlichting ter gelegenheid van het watervuurwerk (open tot 24 uur) ni Qnibiiwoos njis cpebbirrnoov rot IS; nsv ?no>i s Geti wfe in 59< 5 t Ai lert ron onzt 6 t jge (noi 14 kinr eten strai 18 he Boloc -fi ats.

De Voorpost | 1976 | | pagina 4