Aalsterse Flitsen m PIKFEEST IN DE FALLUINTJES. TAP ER EENS UIT De Voorpost - 30-7-76 - 5 Vervolg van blz. 1 jet moest een landelijk feest ,rden waar boeren als «ak- jurs» zouden optreden voor :oekers die behoefte hebben hernieuwd kon'akt met de ituur, met- het dier, met de itussen. is het Pikfeest reeds jan zijn zevende uitgave toe en 5 uitgegroeid tot een originele m grootse manifestatie met owat 250 aktieve medewerkers ih duizenden bezoekers. Togramma van het Pikfeest. Veldaktiviteiten pikken jnden, stuiken, naar aloude ■woonte door een dertigtal irinnen en boeren in typische ierdracht. :hafttijd op het veld met hete irsten lambiek van 't vat. f uDe oogst wordt binnen ireden. issenin, naar believen, aan mokratische prijzen lete oven koeken met smout wterham met vlaai lete boerenworst met brood top met bruin brood vafels vanop het vuur Iranken naar keuze. 30 u Schuuraktiviteiten geldorsen, geselen, wannen, en,... u Zangstonde met «De Vle- s». u Vlegeldans enkele slag bbele, drie- en vierslag op de nen van de Falluintjesboeren- >el. u Feestvuur met gezang en edelzak. 1de bij dageraad biiiarenboven iet5toomtrein 29013 Moorsel- ialjardegem en terug van 10 tot u op beide dagen, iruidenmarkt met medewer- g o.a. Van Frans De Block, leliestraat, Hekelgem. tentoonstelling ekspo van ^jjst- en Falluintjestaferelen, ejatten uit het patrimonium, vende kunstuiting» rond de a-eve' dejuiterij «Kravaalruiters» de^ldert) met groeps- en indi- liele dressuur, cavaletti en jngparkours. ènderruiters» (Herdersem) t o.a. parademars, kurketrek- j stoel rijden, cavaletti en Ingparkours. 'olksdans met «Eglantier» t o.a. molenmazurka en vle- dans. Het publiek wordt in dans betrokken, loementapijt (Gudulakapel). jaiorgel (Kuiper), Brabantse fdelzakspelers, de «Familie pkens», enz. iroot-vee in natuurlijk milieu t o.a. Brabantse merries en igst van kweker Van Door- ir uit Wolvertem. tde Stoomtrein 1 enige gelegenheid die de U biedt is een treinritje van brsel naar Baardegem of om- ieerd. U van Moorsel vertrekt is voor jadigden een mooie wande- j terug naar het F'ikfeest ge- Xtrein zal bestaan uit een loko- I ief nr 29013 en drie oude Pjliigen. Een vierde, houten, m ezet rijtuig blijft te Moorzei - iet station tentoongesteld, i ciale biljetten werden door [NMBS gedrukt en enkel met gelijk biljet kan U mee met ptoomtrein. enkel 20 frheen en terug r., kinderen van 4 tot 12 jaar |fo vermindering, jonger dan iar gratis. regeling eerste vertrek van de stoomtrein te Moorsel is voorzien te 10 u met aankomst te Baardegem te 10.10 u. Eerste vertrek uit Baardegem volgt dan te 10.30 u. met aankomst te Moorsel te 10.40 u. Laatste ver trek uit Moorsel voorzien te 10 u. met aankomst te Baardegem te 19.10 u. Vertrek van de trein te Baardegem naar Schaarbeek op 31 juli te 19.20 u en op 1 oogst te 19.30 u. Aansluitende Autobusverbin dingen. De NMBS heeft een heel pro gramma uitgewerkt om belang stellenden naar de Pikfeesten te Moorsel te brengen. Volgende autobusverbindingen zijn dan ook voorzien Heenreis Aalst-Moorsel. zaterdag 10.00 10.33 11.00 11.30 11.50 12.13 13.05 14.00 15.00 zondag 09.20 11.33 12.40 14.45 Terugreis Moorsel-Aalst zaterdag 15.40 16.52 17.40 18.42 19.41 20.40 zondag 15.44 17.51 19.04 21.17 Heenreis Opwijk-Baardegem (Semal) zaterdag 09.29 10.40 11.36 12.37 13.30 14.30 15.25 zondag 10.55 12.05 14.12 15.25 Terugreis Baardegem-Opwijk zaterdag 15.18 16.18 17.29 18.21 19.18 20.18 zondag 15.03 16.18 18.31 19.38 Tentoonstelling De tentoonstelling, in de turn zaal van de Zustersschool, Kloosterstraat, te Moorsel die verleden vrijdag, als inzet van de «Week van de Landelijkheid, plechtig werd geopend mocht zich reeds in een bemoedigende opkomst verheugen. Deze ekspo is verder te bezichti gen tot en met zondagavond 1 oogst. Thema van deze ten toonstelling is enerzijds alles wat betrekking heeft met het boerenleven, inzonderheid het oogstgebeuren, en anderzijds het landschap in de Falluintjes- gemeenten zelf. Een tiental kunstenaars verleen den eraan hun medewerking en een aantal onder hen kan U, bij een bezoek aan de Pikfeesten, aan 't werk zien in een «levende kunstuiting». De laureaat van verleden jaar, meester Jan De Ridder uit Opwijk, komt uiteraard terug met stillevens en «Hooi in de Falluintjes» en de «Dreef te Moorsel». In zijn kielzog vaart dan de andere Opwijkenaar Ka- miel Van de Velde, die ook niet meer aan zijn proefstuk is. Uit Meldert eksposeert Gustaaf Van de Perre, leerling van Karei De Bauw Hij stelt drie pracht werken tentoon «Als de zon opgaat zijn boer en boerin reeds aan de slag», «Na de oogst trekt het driespan van boer De Croes diepe voren in het stoppeve|d» en «ln.de oogsttijd» is de mid dagrust kort, ook voor Lis en Ella van de Kloosterhoeve». Uit Moorsel zelf krijgen we Armand Van Landeghem, Houtenkruis straat. specialist met een rijk palet van oogsttaferelen en een voor de streek passende hop- pelochting terwijl Anne-Marie Beulens uit de Eikenstraat een reeks mooie tekeningen ten toonstelt, namelijk Allegorie van de oogst. Op het veld De drie slag.. Kapel aan de hoeve Muy- Na de openingswoorden van burgemeester Uyttersprot leidde Lamberrt Van de Sijpe de tentoonstelling in. (JM) laert en Boering in landschap Ook aan de kunstenaars van bui ten de Falluintjesstreek is geen gebrek. Zo brengt ons Freddy Baeten uit Haaltert «Graanoogst te Meldert», «Overbeladen», «De Pikker», «Rode Oogst» en «Oogstlied». Omer De Landsheer uit Beersel die bezig is aan het schilderen van de meest typische hoeven van onze provincie brengt een keuze van typische boerde rijen en ook Jozef Muylaert uit Denderleeuw die van natuur getrouwe weergave houdt met een vleugje romantiek en J. Quivron uit Gent die meer uit gaat van het impressionisme doen hun duit in het zakje. Uiteraard ontbreken niet op het appel kunstenaars als Tuur De Rijbel uit Buggenhout en Julien Van Puymbroeck uit Aalst. Naast het thema van de lande lijkheid en zichten op de Falluia- tjesgemeenten heeft stadsarchi varis Karei Baert, van de V.V.V. De Denderstreek, eraan gehou den ook de meest waardevolle schatten uit het patrimonium van de vier falluintjesgemeen- ten samen te brengen, in een mooie begeleidende tekst toe te lichten en het geheel met passende oude handschriften en kaartenboeken te illustren in een passend historisch kader. Een tentoonstelling die dus te vens landelijk en folkloristisch doch daarenboven historisch waardevol is en U bij een bezoek niet zal ontgoochelen. De Kruidenmarkt Een nieuw initiatief op de Pik feesten is de Kruidenmarkt nu iedereen vaststelt dat kruiden werkelijk «in» zijn. Het is Frans De Block van Hekel gem, die in de Bellestraat in de vroegere beroepsschool voor meisjes atelier en toonplaatsen heeft, die zich speciaal met de kruidenmarkt van zowel éénjari ge als doorlevende planten zal bezighouden. Ook zaden kan U bij hem bekomen. Buiten een aantal zeer verschei den kruiden kan U ook een fol der bekomen die U in de wereld van de kruiden wegwijs wil ma ken. Uiteraard geeft Frans ook des kundige uitleg bij de verkoop of op aanvraag. U kan de kruiden dadelijk meenemen of gewoon ze bestellen. Vooral na de lau weren die Frans De Block op de wereldtentoonstelling in 1958 laten de Brusselse foor, die nog doorloopt tot 15 augus- even terzijde liggen en gaan eens grasduinen in wat de erse steden ons op toeristisch valk nog te bieden hebben. ;r- Teerst zijn er de manifesta- p! van de maand augustus en een zeker aantal dagen in ar lag nemen. 5 tot 8 augustus gaat te ssel het Congres door van aetuigen van Jehova. In het wfeestpaleis zullen lezin- in het Frans en het Itali- gehouden worden 5 tot 31 augustus gaat in Atheneum van Saint- lert een tentoonstelling ronder het thema: «Dieren onze bossen» 6 tot 25 augustus loopt te gge de anti kiteits markt en (nokke - Heist heeft van 8 14 augustus de week van kind plaats. Verschillende eten zullen geregeld door straten van de stad trekken 18 tot 22 augustus heeft te L het 44e Kongres van Ar- ilogie en geschiedenis Is Overijse kent van 21 tot 29 augustus zijn Druiven- en Wijnfeesten Op zondag 22 augustusom 15 uur trekt een grote folkloristi sche stoet door de straten en op vrijdag 27 augustus hebben de verkiezingen van de schuimwijnkoningin plaats. Van 12 tot 20 augustus tens lotte gaat te Knokke het Inter nationaal vuurwerkfestival door. Het laat toe de verdien sten van de binnen- en buiten landse vuurwerkmakers te vergelijken. 1 AUGUSTUS Op 1 augustus kan men te Brugge per boot het oude Brugge bezichtigen 's Avonds herleeft in oude Brugge door middel van figuratie, verlichting en muziek. Middelkerke houdt 's zondags- voormiddags zijn zeewijding in het kader van een historische processie Een manifestatie die altijd veel belangstelling lokt is het groots opgevatte wa terfeest op het Donkmeer nabij Overmere. In de loop van de dag worden er verschillende demonstraties gegeven, maar het hoogtepunt blijft toch de op tocht ('s avonds) van de ver sierde en verlichte boten. Tot slot volgt er een groots vuur werk. Te Montignies-le-Tilleul start om 10 u. de Internationale Hel lingwedstrijd en te Namen wordt vanaf 13 uur de Grote Motorcrossprijs van België be twist. Nieuwpoort brengt een Natio naal huldebetoon aan Z.M. Koning Albert en aan de I Jzer- helden. De plechtigheid begint om 9.30 uur Te Oostende heeft eveneens op 1 augustus de Handboog schutterswedstrijd plaats voor de «Gouden Pijl». Te Wichelen tenslotte trekt om 15u. de grote Reuzenstoet door de straten. met zijn sierlijke bloemenstand mocht oogsten is hij zich als dekorateur, maar dan met bloe men uiteraard, gaan toeleggen. Komende van Opwijk vestigde hij zich in 67 in het Bloemen- dorp Hekelgem en speciali seerde zich in de Pastorijweg in «droogbloemen». In zijn verza melwoede propte hij zijn huis let terlijk vol met droogbloemen en in zijn tuin zaaide en kweekte hij vreemdsoortige maar dekora- tieve planten als zijn befaamde reuze-bereklauw (4.37m). Via verschillende tentoonstellingen 0.a. te Tielt en te Hasselt wist hij bekendheid te verwerven in zijn nieuwe specialiteit «binnen tuinen» Met natuurvormen, droogbloemen, stronken, worte- gestellen en hier en daar een le vende bloem legde hij in vele bankkantoren en salons binnen tuinen aan en dit steeds met sukses. Eens gehuisvest in de Belle straat kon hij zich volledig ont plooien en legde er een doorlo pende tentoonstelling aan met allerlei natuurvondsten en droogbloemen, sfeervol opge smukt met ongepolitoerde boomstronken en oude ge bruiksvoorwerpen vooral uit het boerenleven. Voor elk heemkun dige, voor elk natuurliefhebber en voor ieder die zich o.a. aan vroeger gebruikte doch nu in onbruik geraakte voorwerpen interesseert is een bezoek aan het atelier van Frans De Block een ware veropenbaring. In afwachting van een bezoek aan zijn atelier zelf kan U hem alvast op het Pikfeest aan "t werk zien en horen. En een mooie folder Om het hele gebeuren de nodige ruchtbaarheid en bekendheid te helpen verlenen heeft de V.V.V «De Falluintjesstreek» zich geen moeite ontzien. Zo werd o.a. een folder uitgegeven op duizenden eksemplaren, folder die kwa presentatie en standing kan wedijveren met de allerbeste. Bij een reeks van acht prachtige kleurenfoto's van Jan Muylaert komt de tekst met het hele ge beuren, van pikken tot en met het verorberen van de lekkere, met smout «geplekte» ovenkoe ken. Achtereenvolgens ziet U erop 1Met driespan en kar vol wer kers naar het korenveld het Pikfeest kan beginnen. 2. Alvorens het veld wordt inge zet moet de pik nog even worden gewet. 3 In een op- en neergaande be weging wordt met perfekte zwaai met pik en haak een pikkeling gevormd. 4 Vrouwen binden de pikkelin- gen om ze achteraf te stuiken. 5. Schafttijd met hete worst en platte lambiek. Tijd om te ver pozen. Vreugde om de vruchten van de arbeid 6. Vlegeldorsen in de schuur. Hier, met indringend ritme, de vierslag. 7. Deeg voor de ovenkoeken wordt om deplaat gelegd. Nog nauwelijks tien minuten en de eerste vrucht van de nieuwe oogst wordt geproefd. 8. De avond nadert. Bezoekers verbeiden de avondschemering. Tijd voor de vlegeldans, een brok écht landelijke kuituur. Binnen in vindt U dan nog de hele filosofie waarop het Pik feest stoelt want het wil wel meer zijn dan een gewoon kermisge- beuren en op de keerzijden ziet U een kaart, met de vier Falluin- tjesgemeenten met voor elke gemeente aanduiding van de merkwaardigste toeristische punten en ligging van de Hoeven waar reeds het Pikfeest werd gevierd. Op een inlegblad vindt U dan, in detail, het hele programma. Dergelijke mooie folder, zo nog niet in uw bezit, kan u uiteraard kosteloos bekomen op de Dienst voor Toerisme, Belfort te Aalst of bij de inrichters. Een bloementapijt Vandaag vrijdag 30 juli werken, reeds van in de vroege ochtend uren, een reeks ijverige helpers aan het bloementapijt dat, vol gens het plan van Paul Stock man uit Herdersem, een ode wordt aan Moorsel, gemeente die dit jaar voor de organisatie borg staat met burgemeester Raymond Uyttersprot, schepen Jozef Pieters, ontvanger Roland van Geertruy en vele anderen. Het wordt een tapijt van 8m bij 5m waarin een 35.000 bloemen van de Aalsterse bloemenvei ling «Flora» zullen worden ver werkt. Het gaat vooral om anjers en om rozen in alle kleurschake ringen en reeds staat vast dat het centraal sluitsstuk het schild van de gemeente Moorsel is. Minister Jos Chabert op bezoek. Minister van Verkeer en Toeris me Jos Chabert, die reeds voor een paar jaar, zijn belangstelling voor het Pikfeest, de jongste folkloristische manifestatie van ons land. betoonde zal nu ook weer van de partij zijn. Alhoewel oorspronkelijk in de bedoeling lag dat de Minister op zaterdag zou komen om de stoomtrein in te rijden en Mevrouw om het bloementapijt te openen zal de Minister met zijn gezin en fami- lielêden op zondag komen. Hij Als het struktuurplan met het bijgaand verslag waar heid wordt, dan zal nog eén en ander gepraat worden over de verkeersregeling binnen de stadskern. Of de bewoners met deze gang van zaken zullen gediend zijn blijft een open vraag. De ene straat zeer rustig, de ander te druk. Om estetische redenen: dat is een zaak die wel aandacht verdiend. Jef Van Nieuwenborgh die met zijn neus op de Boudewijnlaan woont, kreeg van het stadsbestuur de opd racht zijn weinig «sierlijk» duivenhok, dat op de straat uit geeft, af te breken. Als men een oude man zijn plezier al niet meer gunt... ja wij zijn akkoord, het uitzicht is niet van de mooiste, maar. wat doet dan even over de verkeers lichten die uitgebakken steenbakkerij? Estetiek is daar ver der te zoeken! Aan het «Houten Hand» op de grens Erembodegem Aalst, ligt het kasteel De Vis. Binnenkort kan men in verband met dit domein definitieve beslissingen ver wachten. Naar verluid zou Aalst, dat toch al niet tot de rijkste behoort hier van plan zijn een kampeerterrein op te richten. Ligging is er in ieder geval eerste klas. De autosnelweg is nabij! Met een jeugdherberg in de on middellijke omgeving: nog idealer. De grote hitte is er de oorzaak van dat in de H. Hartkerk op Mijlbeek de vloer enkele cm. naar omhoog kwam. Met als resultaat: een chaos, die aan een aardbeving binnen de kerk deed geloven. De voorzitter van de Aalsterse dierenvereniging vroeg in een schrijven aan het stadsbestuur om een bewaar plaats te bekomen voor weggelopen en verlaten die ren. Begin 1977 wordt in het San Marco Paleis te Venetië een tentoonstelling georganiseerd van affiches die de Euro pese eenwording tot onderwerp hebben. Welke verzame laarvan affiches beschikt over dergelijk materiaal en zou dit willen uitlenen? Neem kontakt op met het Voorlichtingsbureau van de Eu ropese Gemeenschap, Archimedestraat 73, 1049 Brussel. Telefoon 02-735.80.40 toestel 2615. Sommigen zijn van mening dat na de fusies de be staande postnummers van de gemeente vervallen. Dit is niet het geval. De postnummers blijven zoals ze zijn. is immers belet en komt pas en kele uurtjes vroeger terug uit Montreal waarbij dan dadelijk nog een kabinetsraad aansluit. Op zondagmorgen kan U hem echter aan 't werk zien en toe juichen aan het station te Moor sel waar hij meerijdt met «Kei reken» tot in Baardegem. Te 11 u huldigt Mevrouw Chabert, de zuster van Bob Boon, dan het bloementapijt van 40 m2 in aan de Gudulekapel en daarna, in het kader van de Fietsaktie, rijdt de Minister met zijn gevolg en de Raad van Beheer naar Baarde gem waar hen in «Gasthof Vonck» een Falluintjesmaal wacht. un Te 14 u. fiets meg|dan weer naar Moorsel om pr- de Veld- en Schuuraktivitpitep- bij te wonen en te genieten van ruiterij, volks dans. kruidenmarkt en tutti quanti. Ook een film Onder leiding van producer Jan Van Raemdonck wordt van het hele oogstgebeuren met alles erin en errond een film gedraaid door «Kunst en Kino», film die dan hopelijk achteraf in de tele visie komt en die alvast in de kinemazalen aan de beurt komt onder het mott«Vlaanderens jongste folkloristisch Feest». Ook dit wordt door de organi satoren aangezien als een plus punt en als een erkenning van de plaats die het Pikfeest zich niet alleen regionaal maar zelfs nationaal heeft weten te verwer ven. feest dat dus ver uitstraalt buiten het Falluintjesgebied. 'I'S i MÊKÊÊB In de Falluintjesstreek kan men nog genieten van prachtige panorama's. (JM) Ook profane werken uit het Falluintjesgebied op de tentoonstelling. (JM)

De Voorpost | 1976 | | pagina 5