om en nonn het stedelijk zuiEmBnn:EEn uierelo hphrt De Voorpost - 30-7-76 - 7 is De meeste bezoekers van het zwembad bekijken gewoon de grote waterplas en stellen zich verder geen Ijg vragen over het hoe en waarom -a- De eksP|oitatie van een zwembad is nochtans méér dan 550.000 liter water in een grote kuip op m( temperatuur houden. Ai was het bmuu- het «op temperatuur hóuden» aHeen. Deze ea vele i e aspekten komen in deze bijdrage aan bod om het werk achter de schermen nader toe te lichten. 37 JAAR GELEDEN Het is bijna ongelooflijk en toch waar. op 15 juni 1939 had het publiek voor de eerste maal toegang tot het huidige gebouw. Het Aalsters zwembad werd in zijn tijd aangezien als een der meest vooruitstrevende archi- tektuur, zowel wat de buiten- aanblik als de binnenindeling aangaat. De ontwerper van dit Zwembad was de Gentse architekt Valcke tot de jaren 60-65 een hekend zwem bad bouwer. Hij raaliseer- de kunstwerken in Nederland, Duitsland. Zwitserland en Frankrijk. De heer Valcke was laureaat van de Nationale wed strijd die voor de oprichting van het zwembad was uitgeschreven. De totale kostprijs van het stedelijk zwembad bedroeg on geveer 5.000.000F In het jaar HET CHLOORDOSEER- TOESTEL In de laatste gemeenschappe lijke kleedkamer, uiteraard af gesloten van de zwemmers, staat het chloordoseertoestel. Het is een betrekkelijk eenvoudig toe stel, dat werkt met wateraan- aanzuiging. In een bonbonne bevindt zich chloor onder druk, dus in vloeibare vorm. Na ontspanning wordt deze chloor via het doseertoestel in het zwemwater gespoten. De funktie van deze chloor is de ontsmet ting van het water. In het zwemwater mogen geen gevaar lijke ziektekiemen voorkomen. Minstens eens om de twee maand wordt de ganse instelling onderzocht door een inspekteur van het Ministerie van Volksge zondheid en worden stalen van het zwemwater meegenomen benaderen. Stijgt de PH boven 7 dan spreekt men van alkalisch water, wat geen schade brengt aan de instelling maar wel soms hinderlijk kan zijn voor zwem mers met een gevoelige huid, daalt de PH beneden 6,8 dan wordt het water «zuur» wat zeker schadelijk is voor de leidingen en alle andere metalen. Boven dien kan zuur water prikkelin gen meebrengen aan de ogen. Waar men vroeger helemaal geen last had om deze PH op peil te houden, is dit nu wel veranderd sinds men leiding water krijgt van de Maas, welke veel minder kalk bevat en dus gemakkelijk aan de zure kant komt. Om deze reden dient men dagelijks plus minus 5 k 6 kg ongezuiverd natriumbicarbo naat bij te voegen om de PH op te drijven. 1939een bom geld. Van de autoriteiten die destijds het genoegen smaakten hun naam in de inhuldigingsplaat vereeuwigd te zien. is nog enkel ""Oudschepen Gustaaf De Stob- beleir in leven. Anderzijds werd aan het basis plan van 1939 bijna niets :rjgewijzigd. Wel werden enkele ;<*jversleten onderdelen van het ^'gebouw volledig vernieuwd. Pj zoals de kabienen in 1965-67. de en. centrale verwarming in 1972 en ns de verlichtingsinstallatie. KELDERVERDIEPING Gemeenschappelijke kabienen. Wanneer men via de hall langs de trap de kelderverdieping bereikt, dan komt in de ruimte die voorbehouden i; voor de gemeenschappelijke kleedka- bienen. Deze kabienen worden hoofdzakelijk gebri ikt door de leerlingen der diverse scholen. het zwembac' bezoeken. Maar ook in de zomerperiode, bij een grotere voll.stoeloop zijn ze zeer nuttig. In deze kelder ruimte kunnen zowat 150 kin deren ondergebracht worden. Het is geen overbodige lukse bij totale eksploitatic van het stede lijk zwembad. naar het provinciaal labo te Gent. Indien het aantal bacillen te hoog zou zijn, dan wordt de instelling gesloten, gelet op het gevaar voor de volksgezondheid. Gelukkig kende men, tot nu toe nog nooit een dergelijke maatre gel in het stedelijk zwembad te Aalst. Dit is een bewijs dat het Aalsters zwembad keurig on derhouden wordt. Bovendien, buiten de kontrole van het Ministerie, wordt het zwemwa ter nog tweemaal per maand nagekeken door gespecialiseer de laboratoria. Van beide labo's ontvangt de direktie van het stedelijk zwembad gedetailleer de verslagen betreffende de preciese samenstelling van het water, de zuurtegraad. de hard heid enz. Bovendien gebeuren er. vanwege het stedelijk zwem bad met eigen personeel, nog twee ekstra nazichten per dag. Een in de voor en één in de namiddag. Deze kontroles gel den nazicht van het chloorgehal- te en bepaling van de PH of zuurtegraad. Het chloorgehalte mag in het water nooit dalen beneden 0.2 mgr. per liter water, terwijl de PH zo dicht mogelijk het neutraal punt 7 dient te HET CIRKULATIFSYSTEEM Voorbij het chloortoestel komt men aan het pomphuis. Dit bevat een sisteem van circula tiemotoren die met een kracht van 15 HP het water van het zwembad doorheen de zandfil- ters zuigen en terugvoeren naar het zwembad. Naast deze beide pompen be vinden er zich nog een spoel- motor. Dit is een kompressie- groepdie gebruikt wordt om een menging van lucht en water onder de filter te brengen. De luchtbellen stijgen naar omhoog en nemen onderweg de vlottende afvalstoffen mee die in de filter mochten gedrongen zijn. Precies boven de zandlaag wordt dit bevuild water afgevoerd naar de riool. Eens de filter degelijk gespoeld wordt hij terug gevuld met nieuw leidingwater dat zo spoedig mogelijk terug dient verwarmd op zwemtempera tuur. Dit spoelwerk geschiedt normaal eens per week en brengt 'n verbruik mee van 25 k 30m3 leidingwater. De verwarming geschiedt door een tegen stroomapparaat waar hete stoom door koperen buisjes wordt gestuwd, buisjes waarover het te verwarmen water stroomt. Het gezuiverd, ontsmet en verwarmd water kan via de cirkulatiepompen terug naar het zwembad. Deze pompen draaien 24 uur per dag en sturen het zwemwater ongeveer 4 maal per dag door de filtermassa. DE FILTERS Deze bestaat uit 4 afzonderlijke bakken die onderling met me kaar in verbinding staan. Enkel de grootste bak is gevuld met speciaal kiezel, drie kleinere bakken dienen om het groter vuil, zoals badmutsen en derge lijke op te vangen. Het zwem water wordt aan de grote diepte (3 meter) in het zwembad afgezogen en wordt na zuivering aan de kleine diepte terug in het bad gevoerd. Dit sisteem dat in feite nogal onlogisch is wordt de laatste jaren precies andersom gebruikt. Het is inderdaad in de kleine diepte van het zwembad dat de meeste bezoekers zich bevinden en daar is dus het meest bezoedeling. Met het huidig sisteem dient men alle vlottende stoffen het ganse bad te doorkruisen terwijl in de nieuwe baden precies op kleine diepten het water wordt terug genomen. DE GROTE ASPIRATOR Voorbij de filters staat in een goed afgesloten ruimte de grote «blazer». Deze staat in voor de verwarming en verluchting van de zwemzaal. hier wordt de buitenlucht aangezogen door een filterelement. Deze buiten lucht wordt tegen een verwar mingsbatterij geblazen en aldus verwarmd. De verwarmingsbat terij wordt bediend door een thermostaat in de zaal, zodat bij een te hoge temperatuur in de zwemzaal de verwarmingsbat terij geen stoom meer krijgt en afkoelt. Is de buitentempera tuur te laag dan wordt de buitenlucht uitgeschakeld en wordt de binnenlucht uit de zaal zelf teruggenomen en ver warmd. CENTRALE WERKPLAATS In deze ruimte bevinden zich de stroomtellers, de waterverzach- ter -die men sedert het gebruik van Maaswater buiten werking is 7-de stroomverdeelkasten waar de verschillende posten worden gecentraliseerd. Een centraal elektronisch brein re gelt de temperatuur van alle diensten in funktie van de buitentemperatuur opgenomen door een buitensonde. Naast de loopbrug staat een grote water reservoir. Hierin bevindt zich de waterreserve voor de stortbaden en ook deze reserve wordt door een thermostaat op een konstan te temperatuur gehouden. RETOURWATER In de kelderplaats bevindt zich ondermeer de verzamelbak voor terugloopwater van de centrale verwarming. Dit retourwater kan men hetzij rekupereren en terugsturen naar de filterbak- ken, ofwel doorsturen naar de riolen. Het retourwater is gedis- tileerd water, omdat een teveel aan gedistileerd water bij over gevoelige bezoekers prikkeling aan de huid kan veroorzaken, de vetkliertjes worden leeggehaald, dient men degelijk toezicht te houden op de hardheid van het zwemwater. TERUGNAME APPARATUUR In de achterste kelder bevindt zich de terugname-apparatuur voor de luchtregeling in de zwemzaal. men ziet er ook de centrale post van de «interva- peur», de stoomverdelen die de vroegere stookketels vervangt. De maatschappij levert nu stoom op een drukking van 12 kg. maksimaal. Deze stoom wordt een eerste maal geredu ceerd tot 2 kg/cm 2 en een tweede maal tot 0,5kg/cm2, dat is de normale bedrijfsdruk in onze toestellen en radiatoren. I n deze achterste kelder is er ook de tegenstroomapparatuur voor de centrale verwarming. Een sisteem dat precies hetzelfde werkt als dit voor de verwarming aan het zwemwater. Indien men in de verschillende kelderlokalen een tientaljaren terug kon blikken, dan zou men pas de weldaden van de techniek kunnen ervaren. Vroeger waren er immers de kolenketels die zorgden voor alle verwarmings- en verluchtings toestellen. Zij die het meemaakten vertellen dat het elke verbeelding tart hoe toendertijd deze lokalen er uitzagen. Er werd immers ge stookt met antraciet, met de nodige dosis kolenstof, afval en dies meer. Samen met de vernieuwing van de verwarmingsinstallatie werd meteen de verlichtingsinstallatie volledig hernieuwd. KABINEZAAL Voorbij de kassa, komt men in de kabinezaal terecht, waar 80 individuele kabienen ter be schikking staan van de bezoe kers. Het is een kabienenaantal dat in de moderne baden niet meer bestaat, omdat men het als een verloren ruimte beschouwt, maar anderzijds een aantal, dat alle andere eksploitanten van nieuwe zwembaden dit te Aalst benijden. Menkan zich inderdaa de vraag stellen wat men moet aanvangen met een klein aantal wisselkabines wanneer een schoolgroep met 70 80 kinderen binnenkomt die alle maal binnen de 6 minuten in het water moeten, omdat ze maar over een zwemtijd van 20 minuten beschikken. De huidige kabienen werden in eigen beheer door de stad gebouwd. Het bouwsisteem werd door direkteur Thybaert ontworpen samen met een metselaar van de stad- de huidige meestergast Verhoeven. Het wordt sindsdien in alle baden waar men werkt met dezelfde stenen overgenomen. Het is een systeem van prefab, waar de stenen in vormen worden gegoten en nadien in panelen geplaatst. Aanvankelijk keek men zelfs in eigen kringen met een skeptisch oog naar de bouwaktiviteiten. Inmiddels staan de kabienen sinds bijna acht jaar nog even recht en degelijk, alhoewel de pessimis ten een levensduur van maksi maal twee jaar voorspelden OILETTEN VOETBAD EN STORTBAD Van de kabienezaal komen d<~ zwemmers eerst aan de toiletten en urinoirs, nadien onder de stortbaden en gaan uiteindelijk via een kleir. voetbad naar het zwembad. Een zeer logisch doorloopsysteem, omdat alle gebruikers «Gezuiverd» in het zwembad aankomen. HET ZWEMBAD Dit is een grote kuip met zowat 550.000 liter water dat op een bedrijfstemperatuur van om streeks 26graden wordt gehou den. De zaaltemperatuur ligt steeds een paar graden hoger, zowat 28bgraden, wat voor de mensen die er moeten in werken natuurlijk a>- eens problemen stelt. De geluidsregeling in de ruime zaal is anderzijds minder, mén leeft er immers als in een ton, waar het geluid tientallen keren weerkaatst wordt. Met alle mogelijke middelen wordt het zwemwater zo rein mogelijk gehouden. Geen ge makkelijke opgave bij een overbezetting, het vuil komt er nu eenmaal in en dient zijn tijd te krijgen om te koaguleren en in de filter opgevangen te worden. Om de koagulatie te bevorderen gebruikt met aluminiumsulfaat en kopersulfaat in kleine hoe veelheden. BUFFET Achteraan in de zwemzaal treffen wij het buffet aan, een kafetaria en snoepwinkel dat, na verpachting ter exploitatie werd toegewezen aan de vzw. Neptunus, een afdeling van de zwemklub die geleid wordt door de voorzitter van neptunus, dhr. Notaris Breckpot. Bij het buffet is ook een toilettenruimte geïnstalleerd. Oorspronkelijk had men deze ruimte ingericht met nette handdoeken, zeep en al wat bij een dergelijke inrichting te verwachten valt. Jammer ge noeg. werden de handdoeken gestolen en werden de hechtin gen met vijzen en al in de toiletten gegooid. Een schets van vernielzucht door kinderen en ook op andere plaatsen, in deze nochtans onderhouden instel ling, terug te vinden is. (Op zichzelf nochtans een prestatie indien men weet. dat ruim 5 miljoen bezoekers van het zwembad een dankbaar en minder dankbaar gebruik heb ben gemaakt). v ERZORGINGSLOKA AL Vanuit de vergaderzaal komt men in het lokaaltje voor E.H.B.O. Men beschikt er over een arsenaal van verbandmid delen en een draagberrie. Een dergelijke ruimte is zeker niet overbodig, al zijn de ongevallen, rekening houdend met groot aantal bezoekers (meer dan 200.000 per jaar) zeer miniem en van zeer eenvoudige aard en meestal te danken aan roekeloos spelende kinderen, die met alle waarschuwingen ten spijt, geen rekening houden. Het verzor gingslokaal maakt een onder deel uit van het bureau van de beheerder, een ruim en gezellig geheel dat ook hier naar eigen ontwerpen werd uitgevoerd door eigen personeel van de stad. Via dit bureel komt men terug in de hall en maken even kennis met het personeel van het stedelijk zwembad. PERSONEELEN TAKEN Zestien mensen vinden een dagtaak in dit gebouw. Naast de beheerder is er een kassier, een inkasseerder. zes kabienmensen en vijf redders-badmeesters die geschoold zijn. Daarnaast een onderhoudsmekanicien en een onderhoudselektricien, die meer dan hun handen vol hebben. DE BEHEERDER De heerTybaert staat in voor het geheel van de uitbating, zowel het technisch als het administra tief gedeelte. Hij stelt de uurregelingen op om de 59 scholen die naar het bad komen <ie meest gunstige regeling te bieden. Hij rekent met de stad de inkomsten af en draagt dus de verantwoordelijkheid voor de zowat driemiljoen frank die jaarlijks worden geïnkasseerd. Bovendien moet hij soms de meest vreemde situaties trach ten op te klaren, rekening houdend met zieken, verlof enz. In het zwembad geldt maar één zaak: de werking draaiënd houden en liefst in de beste omstandigheden voor de kliënt. Zo is de beheerder soms evengoed kabienjongen als stoker, mecanicien enz. Zegt de heer Thybaert: «Alles samen een echt opwindende taak die mij steeds weer aan trekt. Beslist de mooiste taak van al de taken die bij de stad te begeven zijn, alleen moet men er én tijd én werkkracht én inzet durven aan te geven, het is een taak tussen, en ten bate van de kinderen, een taak die ons jong houdt en die ik voor geen ander zou willen ruilen». DE KASSIER EN DE INKASSEERDER Deze mensen hebben ongeveer dezelfde taak en verantwoorde lijkheid, zij dienen in te staan voor de eerste kontakten met de klanten, zij zorgen ervoor dat iedereen die de instelling be treedt opgevangen wordt en dat hij of zij ook betaalt indien men gebruik wil maken van het zwembad. Zij houden de lijsten bij van de schoolbezoeken, staan er voor in dat de ontvangsten kloppen met het aantal bezoe kers en rekenen na hun dagtaak hun kas af met de beheerder. HET KABIENPERSONEEL Zij staan in voor de orde en de netheid van de kabienzaal en zorgen er voor dat dé inkom - eti ketten vernietigd worden. Da- gelijk dient de ganse kabinezaal minstens tweemaal gereinigd. Zij onderhouden bovendien de inkomhall, de buitentrappen, d<^ verhoogde staanplaatsen in de zwemzaal, de toiletten voor de bezoekers en de toiletten voor de zwemmers. DE REDDER-BADMEESTER Zij dragen een zware verant woordelijkheid en dienen te waken over de veiligheid van de zwemmers. Frappant is hierbij: sedert de opening van het zwembad was er nog geen enkele verdrinking. Wel een geval met iemand die een hartziekte had op 16 juni 1961. Uiteraard kon hiervoor niemand verantwoor delijk gesteld worden. Wanneer men bedenkt dat er zich intussen reeds meer dan 5 miljoen bezoekers het zwembad hebben aangedaan mag men zeker spreken van een zeer degelijk personeel. Twee onder deze mensen hebben trouwens reeds het stadsplakket' mogen ontvangen om uitzonderlijke dienstijver, iets waarover men terecht fier mag zijn. De redders dienen ook in te staan voor het onderhoud van de zwemzaal, de muren van de eigenlijke kom, de perrons, enz. Al de redders hebben een diploma van badmeesterredder Zij oefenen trouwens regelmatig om op peil te blijven. DE ONDERHOUDSMENSEN Zij staan in voor alles wat niet door de anderen geschiedt, zij zijn evengoed schilder, schrijn werker, mekanicien, loodgieter, metser, stukadoor enz... Met deze mensen maakt de direktie steeds een jaarplanning op. Zo is voor 1976 voorzien: opknappen van de kelder machinekamers; herstellen van de gemeenschappelijke kleed kamers. Zij dienen tevens in te springen bij ziekte van de kassiers of de kabienjongens, zij zijn de ruggegraat van de exploitatie. Op de meest onmo gelijke uren werd reeds beroep gedaan op deze mensen om een dringende herstelling te doen. maar ze doen het én met de glimlach. •Samenvattend kan ik zeggen», aldus direkteur Thybaert, «dat wij in het zwembad over personeel beschikken waarmee wij alles aan kunnen, er heerst een ideale geest van verstand houding en samenwerking. Wij werken met gelukkige mensen in een dienst waar het goed is te mogen werken». DE EKSPLOITATIE Het is geen onbekend iets, dat niet alleen het zwembad te Aalst, maar alle zwembaden in België verlieslatend zijn. De uitgaven liggen dermate hoog dat de inkomsten onmogelijk kunnen volstaan om de balans in evenwicht te brengen. De voor naamste uitgave post is ook hier deze van wedden en lonen. Indien men bezuiniging in overweging neemt dan is het zo, indien men een veilig zwembad wil, het allerminst ten koste van de veiligheid kan. Anderzijds schijnen bepaalde privé baden. schijnbaar wel zaken te kunnen doen. maar meestal betreft het een «één mans-zaak». waar de kassier meteen kabienjongen en redder is en tevens moet instaan voor het onderhoud. Precies deze baden zijn er meestal oorzaak van dat be paalde ziektekiemen in officiële baden worden binnengebracht waarvoor men dan achteraf de kritiek moet slikken! Telkens weer na de vakantieperiode stelt men vast dat tal van kinderen met huidaandoeningen rond lopen terwijl zij toch in geen weken in het zwembad te Aalst zijn geweest! Bij het beoordelen van het tekort per jaar, kan men natuurlijk de vraag stellen of een zwembad persé geld moet op brengen. indien het al dien niet moet, kan men zich, en dat doet men ook. zo zuinig mogelijk trachten om te springen, zodat het verlies binnen de perken van het normale blijft. Hierbij dient opgemerkt dat van staatswege wel toelagen worden verstrekt aan openluchtdomeinen en sportpleinen maar dat geen enkel zwembad aanspraak kan maken op een toelage, hoewel dit sedert meer dan 20 jaar werd beloofd Het verliescijfer is natuurlijk rechtstreeks verwant met het bezoekcijfer. Waar men gedu rende jaren een stijging kende van 10 en 20% moet men de laatste jaren vaststellen dat het bezoekcijfer van jaar tot jaar afneemt. Ondermeer door de konkurrentie van een prachtig nieuw zwembad te Dendermonde. baden te Wetteren. Ninove, Hillegem, Buggenhout, Asse enz. Elders is het immers altijd beter! Van daar dat het uitgebreid terug komen op ons eigen stedelijk zwembad een beter inzicht kan geven in deze nog steeds up to date instelling op eigen bodem. De grote massa van de bezoekers is afkomstig van de scholen, waar men in een normale schoolperiode 1.200 en 1.400 schoolkinderen het bad bezoe ken. Daarom is het des te jammer, dat de gewone bezoek cijfers een flink stuk lager liggen en men zich. kan afvragen hoe «dringend» er te Aalst een tweede zwembad nodig is en men misschien van al het moois en nieuwe zal profiteren gedu rende een of twee jaar. Dan is het nieuwe er af en kan men ondertussen misschien elders in de omgeving weer een nieuw zwembad aandoen. Mocht u alsnog de weg vergeten zijn naar stedelijk zwembad, Capucienen- laan 8. dan kan U er gedurende de schoolperiode terecht de maandag van 7 tot 8 uur 's morgens. Ook elke andere voormiddag tot en met vrijdag •en de zaterdag van 7 tot 8 uur en van 9 tot 10.10 uur. ook van 10.30 tot 11.40 uur en de zondagvoormiddag van half elf tot half twaalf. In de namiddag vanaf 17 uur tot 18.40 uur, de woensdagen en zaterdagen zelfs vanaf 14 uur en diezelfde zaterdagen in de schoolperiode van 16 tot 17.30 uur en van 18 tot I9uur.

De Voorpost | 1976 | | pagina 7