pon CATACOMBENFEESTEN STATION AALSTBESLISSING NABIJ DEI KARLA PRATEN RVER HET TNTERNATIONAAL JEUGDKAMP TE MONTREAL Weekblad ?ai iwier- Editie Bami# - en Aalst Sebeldeitreek Maesschalck ere - sekretaris Cl7cm £imberc)en^, De Voorpost PORCELEIN - en GESCHENKENZAAK HOOGSTRAAT 28 - 9300 AALST - TEL. 21.23.22 KATTESTRAAT 73 - 9300 AALST - TEL 21.58.00 VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1976 29° JAARGANG NR. 31 -18 F Achtenveertig jonge Belgen van 17 tot 22 jaar hebben tijdens de periode der Olympische Spelen deelgenomen aan een internationaal jeugdkamp te Montreal. Twee Aalstenaars, Walter Van de Perre (Lokerenveldstraat) en 5<arla De Vuyst (Leo de Béthunelaan, 20) hadden het geluk naar Canada te ksreizen. Voor u zijn we 'n praatje gaan slaan met Karla. jkkVoor Karla De Vuyst, een waK- ingfere achttienjarige, begon het elliPanadaverttaal vrij toevallig. b0£ij, en enkele van haar vrien- .linnen uit de Gijzegemse St- Vincentiusschool schreven zich eerder voor de grap in voor de door het Oost-Vlaams Olympisch Komitee ingerichte kwis «Win een reis naar de Olympische Spelen». Wat eerst een vage dagdroom zal geweest zijn werd echter na verloop van tijd een mogelijk heid. Karla werd na de eerste selekties de vertegenwoordig ster van het arrondissement Aalst om uiteindelijk voor de BRT-kamera's in ekstremis het Canadabiljet in de wacht te slepen. Op donderdag 15 juli begon wellicht voor haar één der mooiste herinneringen uit haar jeugd... Hoofddoel van dit jongeren kamp (er waren duizend deel- Vd Mlorspronkelljk waren «catacomben» in de rotsbodem uitgehouwen St.-Sebastiaan met de graven van de aposteleta Petrus en Paulus was ïenjegraafplaatsen waarbij dan de graven aangebracht werden in de gelegen. estvanden der gangen of in door gangen met elkaar verbonden Als toevluchtsoord en verzamelplaats van de christenen hebben de >laatsen. catacomben gediend tijdens de godsdienstvervolgingen o.a. te Rome. deer speciaal duidt de naam «catacomben» op ondergrondse De catacomben zijn verder belangrijk omdat er de voornaamste ^begraafplaatsen der christenen In de streek tussen de 2de en 3de dokumenten der oud-christenen o.a. wandschilderingen werden aal van de Via Appia in de 4de eeuw waar de basilica van bewaard. zanggroep Hotse Botse bracht het beste uit haar repertoire.(jm) besi derde van een reeks raadsvergaderingen waarin de oppositie ha Kezig bleef werd aan de heer M. Maesschalck, oud-gemeentesekre- el. iris, de eretitel van zijn ambt na 35 jaar dienst, verleend. •t b e eerste twee malen kon de ead, in afwezigheid van de jnderheid en wegens hef niet ontdi °l>en zetelen van de schoon- vaar 0n van de sekretaris bij dit ■rde l^dapunt, niet beslissen. t qf de derde raadsvergadering. anne ct zelfde, trouwens énig punt eksu i de agenda, zou de Raad "ijk slissen om het even met ten eveel leden zoals de gemeen- iar*Ln *et in artikel 64, le en 2e lid, •verv sprot Drziet- „riiji "8e verwarring was wel gere- veri n door een klacht van de m ti positie over de in acht te Wen termijnen tussen de fgero rschillende oproepingen. De vera njWe wet_ daterend van ok- ie™ W 1975' voorziet inderdaad nstc'il,er tussen de oproeping en de en h zelf een tijdspanne van at t "iniaal vijf volle dagen, dat bij rPde oproeping en dag van de ting niet meegerekend, dient ngaer «orden geëerbiedigd. Even verder wordt dan echter vermeld, en dit werd door de oppositie waarschijnlijk niet gezien, dat voor tweede en derde oproepingen met zelfde agenda punt er slechts een termijn van twee volle dagen nodig is, termijnen die dus wél werden gerespekteerd vermits de drie zittingen werden gehouden op woensdag 28 juli, zaterdag 31 juli en dan uiteindelijk woens dag 4 augustus. Vermits ook op die laatste, beslissende zitting, de oppositie afwezig bleef kon de meerder heid haar slag thuishaien en aan de gewezen sekretaris de eretitel van zijn ambt verlenen. In hoeverre het sop de kool waard is. in casu de herrie, de heropleving van dorpspolitieke hartstochten, de tijd en ook de zitpenningen, kan iedereen liefst voor zichzelf uitmaken. L.H. DE HERDERSEMSE CATA COMBEN Uiteraard hebben de Herder- semse «catacomben» een heel andere betekenis bij de inhuldi ging door de simpathieke Bur gemeester Antoine Muylaert in het jaar 1971 werd in elke wijk een komitee samengesteld met als doel een groep of praalwagen op te richten welke als simbool diende te fungeren in de voor die gelegenheid ingerichte stoet. De Alfons De Cockstraat, Kerkwegel en St.-Jansstraat werkten met man en macht samen tot het verwezenlijken van twee mooie praalwagens, «Het Rustoord» en «De Kleuter tuin». Dank zij deze vruchtbare samenwerking leerden de ge- buren elkaar beter leren kennen en begrijpen en ontstond er een wederzijdse verstandhouding die de Wijk tot een harmonisch geheel omtoverde. Een eerste Wijkbestuur werd dan ook opgericht met als voorzitter Tuur De Sutter, ondervoorzitter Paul Vermoesen sekretaris Hubert De Neef, schatbewaarder Roger De Moor en leden Albert De Rop, Robert Veldeman, Remi Boterbergh, August Van Keer en Antoine Bruylandt. Op een paar wijzi gingen na is dit bestuur nog steeds onveranderd. Burge meester Antoine Muylaert werd inderdaad Ere-Voorzitter en als leden kwamen erbij Alfons Lanckman, Alberik Van den nemers uit zowat vijftig landen) was het bevorderen van multi- kulturele kontakten en uitwis selingen tussen jonge mensen uit de verschillende kontinen ten onderling zodat hieruit meer begrip voor en kennis van mekaar zou groeien. Volgens Karla was het kamp op dit ge bied niet onvoorwaardelijk ge slaagd. Immers, er waren weinig of geen georganizeerde kontakten tussen de verschil lende nationaliteiten. De kon takten waren voor wat de Bel gische delegatie betreft eerder beperkt tot deze met Amerika nen, Canadezen, Duitsers en Marokkanen, allen in de Jeanne Mance-school aan het Lafontainepark geherbergd. Kost en inwoon (al sliepen ze met vijftien per kamer) zowel als ontvangst waren volgens onze gesprekspartner prima in orde. Steene en Frans Put. Zoals voor elk bestuur was het vinden van inkomsten een zorg. Dank zij de onbaatzuchtige medewerking van de Klooster gemeenschap werd het inrichten van een filmavond een meeval ler. Vertoond werd immers de film «Inhuldiging Burgemeester Muylaert», kleurfilm opgeno men door de Herderseme kine ast Paul Heyvaert. Er werd dan ook uitgekeken naar 'n eigen lokaal. Het oude gebouw van de voormalige brouwerij Verhelst, beter ge kend onder de naam «Lands heer». eigendom van de Firma De Witte Gebrs., werd op eenvoudige aanvraag onmiddel lijk ter beschikking van de Wijk gesteld. Na onderzoek van deze ruïne kwam men tot de konklu- siedatde kelders meest geschikt werden om er een jaarlijkse kermis in te houden. Toen Hubert De Neef deze onderaards gangen zag kwam hij op de gedachte dit lokaal te noemen «De Catacomben». CATACOMBENFEEST In 1972 werd de oude Achter- straatkermis dan omgedoopt tot «Catacombenfeest» en werd de attraktie onder alle Herder- semse wijkkermissen. Het drie verdiepingen hoge gebouw kreeg een bizondere sfeer door zijn feeërieke ver lichting en aangepaste versie ring. De feesten zouden met een fantastisch sukses bekroond worden Lees door blz. 3 De deelnemers waren in hun komen en gaan volledig vrij, geen sluitingsuren, geen tap toe. Een vrijheid waarvan de Belgische hockeyspelers vol gens Karla weieens misbruik maakten. Het midden in de nacht hockeyspelen in de slaapkamers liet dan ook een slechte indruk na op de organi- zatoren. Volgens dezelfde bron vormden onze landgeno ten een zeer gesloten groep waar men niet altijd fier kon op zijn. Wat ze van de anderen vond? Karla vertelt: «De Oost-Duitse jongeren waren wel het «koste lijkst». Zij waren allen tussen dertig en veertig jaar oud! De Russen spraken geen woord Engels hetgeen de kontakten wel erg moeilijk maakte. Ze waren trouwens echte propa gandisten van hun politiek re gime zodat het vaak een do- vemansgesprek was dat we ermee hadden. Eigenlijk vond ik de Noord-Afrikanen en de Aziaten de sympathiekste mensen». In feite, vertelde ze ons verder, kwam het er vooral op neer wat iedere deelnemer op zichzelf deed, om van het verblijf in Ca nada iets te maken. Veel eks- kursies waren er niet. Men kreeg een achttal dagtickets voor de sportmanifestaties. Verder kreeg elke partisipant een vrijkaart voor metro en bus en tien Canadese dollar kado. Zy was in Montreal. Carla De Vuyst maakte de Olympische Spelen te Montreal van nabij mee.(jm) «Ik denk dat de organizatoren in het kamp enorm veel geld hebben gestoken,» merkte Karia op, «we hebben een paar keer met mensen uit Montréal gesproken en ze waren mees tal ontevreden over de dure gang van zaken. Hun belastin gen zijn de laatste maanden nogal sterk gestegen en dit, in feite voor twee snelveriopende weken sport. Veel vooruitgang heeft het land er echt niet mee geboekt.» Met haar ingangstiketten ging Karla vooral 's middags, want vóór de middag ging ze gewoonlijk zelf met een paar vriendinnen trainen kijken naar de kampen van paardrij den, schermen, turnen en atle tiek. Ze is zelf zwemster bij de Aals- terse Neptunusklub en was begrijpelijkerwijze graag ge tuige geweest van de zwem kompetities. Ze heeft haar ei gen kaarten echter niet meer kunnen omruilen. De meest spannende ogen blikken in het stadium: de fina les 400 en 800 meter met res- en Ivo Van Damme. Met de Bel gische atleten had ze weinig of Igische atleten had ze weinig of geen kontakt. Eén keer gingen ze naar het olympisch dorp. Men mocht er enkel op uitnodi ging binnen en moest een he leboel paperassen invullen zo dat men er echt niet zomaar binnen en buiten liep. De reis naar Montréal duurde drie weken de deelnemers kwamen terug op 3 augustus en de prijs (35.000 F) werd altans voor wat de aanwezige jonge atleten betreft, door het Belgisch Olympisch Komitee •gedekt ten bedrage van 15.000 F. Het overige werd gedragen door de administraties van de respektievelijke sporten. Wat Karla betreft, vermoeden we dat het Oost-Vlaams O.K. de 20.000 F zal hebben bijgepast. Onder de Belgische delegatie waren er verschillende belof ten van onze nationale sport- takken: judokas De Leeuw en Nicolas, bokser Parent, de turnster Croes. zeilers Ehrard en Janssens, zwemsters Van Halewijck en Vanparijs. Hoe veel van hen in Moskou 80 zul len aanwezig zijn als effektieve Olympische deelnemers kan men onmogelijk voorspellen. Voorlopig is dit van weinig be lang. Voor hen was Montréal zonder twijfel een rijke per soonlijke ervaring. Of het kampgebeuren een menselijke verrijking was voor de jongeren en of het ertoe zal bijdragen de eng-nationalistische geest van de Spelen te milderen is lang niet zo zeker. Laat het ons maar hopen... R.D.W. Een delegatie van de Stad Aalst is onlangs in Brussel geweest om samen met de Verkeersminister Chabert en een delegatie van de N.M.B.S. te onderhandelen over het dossier «Station Aalst». De Aalsterse afvaardiging bestond uit de schepenen Bogaert, Van den Eede en De Neve en Pater kamiel Heireman, afgevaardigde be heerder van het Dirk Martenskomitee (een uitgebreide informatie over het station vindt l) in De Voorpost van 18.6.1976). Definitieve beslissingen werden er echter nog niet genomen. Er moet nog verder onderhandeld worden. Alle partijen willen het station immers in voor hen opti male omstandigheden veranderd zien. Wijzigingen aan de plannen kunnen dus nog worden ver wacht. Zo werd door Aalst een bijko mende tunnel gevraagd (naar de pendelparking). Hiermee zou de N.M.B.S. reeds akkoord zijn. Het hoofdprobleem was echter wel het al of niet behouden van het oude station. Verschillende mo gelijkheden werden besproken: enerzijds de gevel met wandel gangen bewaren en de rest her werken of vernieuwen of ander zijds een ganse nieuwbouw. De eerste oplossing zou echter heel wat komplikaties meebren gen. Het station binnenin is niet meer funktioneel. De werkom standigheden voor het personeel zijn niet meer houdbaar. Boven dien zou het dossier in dit geval zodanig moeten gewijzigd wor den dat volledig nieuwe plannen moeten gemaakt worden. Dit komt er dan op neer dat het be staande dossier vervalt (het is nu al 10 jaar oud). Het gevolg daar van is dat ook de subsidies dan wegvallen. Het is nu of nooit. In dien Aalst dit jaar nog een gun stige beslissing over zijn station wil, moet er met het oude dossier doorgewerkt worden. De moge lijkheid bestaat evenwel, nog be paalde korrekties aan te brengen. De wandelgangen bewaren be hoort echter niet meer tot de mo gelijkheden. De tendens is dus wel geëvolueerd in de richting van een totaal nieuw station (een weinig verder dan het huidige). De verschillende afvaardigingen hebben zich eveneens akkoord verklaard zich samen in te zetten om een aktie te voeren die een station in de meest bevredigende vorm moet naar voor brengen. Ook werd de verbintenis aange gaan het Ministerie van Kuituur (Monumentenzorg incluis) bij de verdere besprekingen te betrek ken. Over enkele weken definitieve beslissing Daar we nu nog in de vakantiepe riode vertoeven, en enkele hoge funktionarissen nog afwezig zijn, zJtl de volgende bijeenkomst slechts over een tweetal weken plaats vinden. De overeenkomst met de N.M.B.S. dat Aalst een nieuw (of hernieuwd?) station krijgt, wordt dan verder uitge werkt De strekking gaat nu wel in de richting van een nieuwbouw. Valt de beslissing dan ook over enkele weken? EEN UITGAVE VAN DRUKKERIJ-UITGEVERIJ A. DE CUYPER- ROBBERECHT pvba Verantwoordelijke uitgever: A. DE CUYPER PCR. 115692 (De Cuyper) Bureau: Pontstraat 64 - Aalst 053-70.41.19 Jaarabonnement 850 F Halfjaar 425 F Trimester 215 F

De Voorpost | 1976 | | pagina 1