ALLEE GEI 3ESLAAGDE CENTRUMFEESTEN 'AAS- EN STEENBEEK M? FIETSPADENAKTIE MANIAK TE MOORSEL NIEUW ELEKTRISCH TORENUURWERK KOMT ER NIET De Voorpost - 20-8-76 - 9 a de Catacombenfeesten en vr de SK-Feesten en de Grote ermisfeestelijkheden slaagden de Centrumfeesten dit jaar eer opperbest. Vermits augustus dit jaar vijf zondagen telt al men te Herdersem even kunnen uitblazen... roeger waren het de «Breug- elfeesten» die te Herdersem rore maakten en waaruit dan 3t «Blijf Jongfestival» is ont aart. '69 kregen deze feesten, die j zouden doorgaan ten voor- sle van opbouw en afwerking an het zo noodzakelijke Paro- tiaal Centrum, herdoopt in ^entrumfeesten» die telken- ire grote toeloop kenden. Deze feesten nu dienen meer precies om in de oude pastorij, rechtsover het Centrum, een Jeugdhuis in te richten. Uiteraard doen de jeugdbewe gingen als de Chiro, de KSA, de KAJ en de VKAJ dus mee aan de inrichting van deze Centrumfeesten. Waar de vroegere Jeugdraad als overkoepelend comité fun geerde reeds nu het Beheers comité van het Jeugdcomité als dagelijks bestuur, comité dat bestaat uit vertegenwoor digers van de verschillende jeugdbewegingen begeleid door enkele volwassenen. Niet minder dan 22 verschil lende verenigingen van Her dersem werken mee aan deze feesten. In '68 kwam er de bar, in '69 de zaal en in '77 hoopt men dat alles volledig zal zijn afbetaald. Na de belotting op vrijdag wa ren er gedurende de feesten niet minder dan 300 gezinsmaaltij den en deed de Weinstube van Burgemeester Antoine Muy- laert gouden zaken. Voor de kinderen waren er ook allerlei kraampjes met o.a. visserij en potten en als speciale attractie waren er de Micky-Cars, au tootjes werkende op batterijen. Niet minder dan 130 man, gaande van kaartenverkoop tot en met de bediening werkten mee aan het welslagen van de Centrumfeesten van de VZW «Parochiale Werken». L.H. e jongste vergadering van de Herdersemse Gemeenteraad leid zich, naast een aantal eerder administratieve punten en et aanvaarden van het ontslag onder voorbehoud van pen- oen op 1 november van schoolhoofd Gilbert Van Vaeren- ergh, vooral bezig met waterbeheersingswerken aan Paas- i Steenbeek in het kader van de herkalibrering van de Den- er. DMINISTRATIEVE AGORDE et dossier van de lening, oot 322.000 F, voor het fi- incieren van ereloon van het ïtwerp van het rioleringsplan, goedgekeurd evenals de J4.000 F ereloon voor de wa- rbeheersingswerken aan las- en Steenbeek. oedkeurinq hecht de Raad 3k aan 't besluit van de Kerk- in zake nieuwe venster ken aan de Pastorij (49.000 afsluiting van de pastorijtuin 3.000 F), en aankoop van in kuisapparaat voor de kerk 0.000 F). Ook de begro- igswijziging 1976 en de be- oting 1977 worden gunstig gadviseerd. en princiepsbeslissing wordt inomen inzake buurtwegwij ziging en onteigening in ae Aartstraat, nl. een gedeeltelijke verbetering aan de gevaarlijke bocht op het eigendom van wij len D. De Meyst door grondin- neming en onteigening van oude gebouwen. Tegen vol gende zitting zal een volfedig dossier in orde worden ge bracht. PAAS- EN STEENBEEK Met de betrokken gemeente besturen Dendermonde, Den derbelle, Lebbeke, Wieze en Herdersem en afgevaardigden van de departementen van Openbare Werken en Land bouw en van de Intercommu nale D.D.S. had reeds in no vember '71 een vergadering plaats waarbij werd beslist een ig va sela< i. vir leret vlecl zee •llagt zor glant t kor rvoo a oo iiger fat n zij lan reed 3f jr va zij ;ent( me Igen jeilij ngen eei gn zii ïrerr adig elijk e an doe bor DIKHUIDEN Dikhuiden zijn logge en trage dieren die in hun element zijn in de afrikaanse en aziatische wildernis en worden o.a. gemeenzaam olifanten genoemd als dikhuiden In onze kontreien worden aangetroffen zijn het heel wat beweeglijker en gladder eksemplaren en men kan ze meestal in de politieke jungle aantreffen bij voorkeur ongenaakbaar hoogverheven want men moet wel een dikke huid hebben onverschillig en schouderophalend voorby terechte kritiek met betrekking tot het i inheemse huisvuil in het laatste stukje natuurgebied twa ét aangrenzende grote stad en ons gezegend dorp ah het daa toch onbelangrijk is waar ai of niet, met of zonder verpnahg, huisafval wordt gedeposeerd dan stellen wij voor dit vaa aa af op het dorpsplein ze if te doen - dit b nog dlchterhy wanraai dan zo hoognodig een intergemeentelijke stortplaats aeoaat worden opgezet op 20 km hiervandaan kan onze latHpar ochiale president himself ons misschien met de hulp vaa oaa tkeningetje verklaren op zyn minst een ongewone aas aan zgn. grondbeleid te doen of b dit toch de gewoae werkwijze/ AALMOEZEN HIER EN GINDER In ons eigen inlands vijfenzestigplussers stapelhuis is er ook een scheutige eks-koloniale zwarte-zieltjesredder onderge doken omdat de autochtone parochiepapen het te druk zouden hebben met het begeleiden van hun jongere kudde werd zogezegd op algemene aanvraag deze blanke tovenaar bij de K.O.O. (Katoliek Onderling Onderonsje?) ouderlingen afgevaardigd als «geestelijken leidsman» men moet wel een onverbeterlijke zuurpruim zijn of een duivels slecht karakter hebben om hier de goede bedoelingen wél en de andere konsekwenties van deze «petit comité»-beslissing meteen niet als zoetekoek te slikken of is het misschien normaal te noemen dat er een soortement sociaal helper wordt toegevoegd en gratis onderdak verleend tegen het afleveren van een prestatie-welke deze dan ook mag zijn maar het zieleheil van onze oudere dorpelingen mag niet op een schaaltje worden afgewogen uiteraard en wat betekent nu een jaarlijks kostgeld van 180.000 franken in vergelijking met een volle aflaat. wij vinden trouwens ook dat één geestelijke per 45 inwoners amper voldoende is vooral met de hedendaagse hoge werkloosheidscijfers kunnen er best nog enige vakkatures worden gekreëerd in deze bedrijfstak naar wij vernemen zou het trouwens ook voor anderen mogelijk zijn om tegen aflevering van een individuele werkprestatie gratis ende voor niks te worden opgenomen in het nieuwe tehuis voor ouden van dagen slotenmakers, bekisters, stukadoors, schareslieps. koetsiers, ijskooventers, en vele andere nuttige en eerbare beroepen -en wie weet misschien ook burgemeesters nu er st rak na de fusie heel wat op overschot zullen zijn kunnen nog altijd terecht wij moeten er wel op wijzen en er volledigheidshalve aan toevoegen dat volgens de geldende wettelijke voorschriften de zogenaamde kaders van afrika ook hier voorrang genieten en reeds vanaf hun 40ste jaar als volwaardige bejaarde kunnen worden gehomologeerd In het kader van de Nationale Fietspadenaktie wordt van daag, vrijdag 20 augustus, door de Televisie een pro- jgramma gewijd o.a. aan de toestand in de Falluintjes met intervieuw o.a. van Karei Baert, stadsarchivaris. Stem dus hedenavond af op Brussel - Nederlands te 19.10 u. studie van de waterlopen te la ten opmaken alsmede een overzichtelijk plan met verschil lende mogelijke oplossingen. De stad Dendermonde zou dan optreden als opdrachtgevend bestuur. De uitwateringssluis van de Steenbeek in de Dender zou door Openbare Werken dienen vernieuwd te worden en zekere landsloten pompstation doch dit zou dan wel een volledige studie van de vereiste pomp- capaciteit en de pomppeilen vereisen. In februari '73 had dan een tweede vergadering plaats waar de eerste voorstellen en ramingen werden voorgelegd. Op basis van de voor Herder sem geldende verdeelsleutel van 21,51 zou het aandeel van Herdersem komen op 9.590.000 F op de werken en 479.500 F in de 5 ontwerp- kosten. De Raad van Herder sem keurde deze voorstellen op 28.2.73 goed en ook het Provinciaal Bestuur was ak koord zodat het Studiebureau voorWegen- en Bouwkundé te Dendermonde kon starten. Het voornoemd bureau legde dan op 1 juli 1976 ont werp voor samen met uitleg en bestekken, voornamelijk over kalibreren en onder profiel brengen ven de waterlopen, het rechttrekken op verschil lende piaataen met de noodza kelijke uitvoedngewerken, slopen van oude, niet n mentaire kunstwerken, t kleden met blok- en piakzoden en het aanbrengen van talud versterkingen in beton en in tropisch hardhout. Het totaal der werken wordt ge- 1 op 78 miljoen waarvan een n 31 Ook Burgomaster Muytaert, die wel het voorstel voorstond, formuleerde nog enkele op merkingen zoals o.m. het dempen van de beek lang sheen de Hammestraat. het wegnemen van scherpe boch ten en het voorzien van een grotere diameter voor de bui ten, dk allee in het kader van een grontg onderzoek naar voor Hofdoraom 10.45B.000 F zine een enigszins verfrissend bedragen wat dan op dsbegm- arttti.. Landbouwer» en andere Inwoner» alt de FaUaintyesstreek worden het leven de laatste tyd zuur gemaakt door iemand die er daadwerkelijk plezier in vindt de mensen te pesten, waarschijnlijk een of andere maniak. Reeds op 11 augustus zocht de Rijkswacht van Aalst naar dit individu dat er genoegen in schept bij minstens vijf boeren de omheiningen van de weiden door te knippen zodat een zestigtal koeien uitbraken en uiteraard in de omliggende welden allerlei schade aanricht ten. Ook zouden verschillende drinkwaterputten op de weiden zijn vergiftigd. Als men daarbij dan het aantal op zijn minst gezegd verdachte grasbranden voegt kan men er kwasi zeker van zijn hier met een «manika» te doen te hebben. Te Moorsel werd dan ook reeds een bewakingsdienst door de bevolking georganiseerd vooral in de streek Waverstraat, Land van Aalststraat en Waverse- dreef. het wapen aan de riem kon men de moderne «boeren wacht» of de aan de vroegere «garde-civique» 's avonds en 's nachts op tocht zien op uitkijk naar een eventuele misdadiger. Niet alleen het water in de drinkbakken op verscheidene plaatsen vergiftigd en werden omheiningen van weilanden doorgeknipt doch ook «pingels», trekdraden die de hoppalen in hoplochtingen recht houden, werden doorgeknipt met alle gevolgen van dien. Op de wijk Nievel kwam het reeds zo ver dat een landbouwer, die eens naar zijn eigen haver ging kijken, door de op loer staande rijkswachters werd te gengehouden en aan een strenge ondervraging onderworpen. Dit enkel om te doen inzien dat reeds een zekere panische angst zich van de bevolking dreigt meester te maken. Het Vrijwillig Brandweerkorps van Moorsel rukte de laatste dagen bijna elke dat uit. Zo brandde het in ongeveer 'n tijdspanne van slechts één week. achtereenvol gens in de Klaarhaag, in de schuur van een hoeve te Moorsel op een groot stoppelveld op de Konijnenaarde, in de Katte- straat en verleden vrijdag in de Lisweg (bij de Land van Aalst straat) te Moorsel waar een afzonderlijk staande mijt vuur vatte en waar bovendien bleek dat ook omheiningsdraden wa ren afgeknipt. Reeds werden door de rijks wacht twee verdachten opgeleid doch tot een definitief resultaat kon men nog niet komen. Ook verleden zondag, 15 oogst, diende de Vrijwillige Moorselse Brandweer uit te rukken en niettegenstaande het de zoveelste maal in korte tijd was en bovendien zon- en Het schietkraam kende heel wat jeugdige bezoekers. Of ze roos schoten bijft een open vraag, onze fotograaf kwam er toch heelhuids vanaf (el) ting zou overeenkomen mei een aflossing 1* schijf van een lening op 20 jaar van 345.114 F plus 8,25 intrest of 1.207.915 F. Voor het vaststellen van de nieuwe verdeelsleutel werd re kening gehouden met de afwa terende oppervlakte (1200 ha), de lengte van de waterlopen (7583 m) en de kostprijs van de verschillende werken. Herdersem heeft 25 in de kostprijs der werken, 44 af waterende oppervlakte en 24 in de lengte van de waterlo pen wat dus een gemiddeld procent maakt van 31 Alhoewel Herdersem slechts een oppervlakte heeft van 531 ha en toch in rekening wordt gebracht voor 1200 ha is de Raad toch akkoord vermits in het kader van de fusie Groot- Aalst toch de kosten zal dra gen. Heel dit punt over de waterbe heersing werd in de laatste Raadsvergadering goedge keurd mits voorbehoud met 7 stemmen pro en 4 onthoudin gen. De oppositie onthield zich om dat, alhoewel ze akkoord gin gen met het principe om via saneringswerken het over stromingsgevaar af te weren, ze de voorgestelde maatrege len niet zo geschikt vond. ReecMid Boei drukte dan ook de wene uN det men het ont- wecp nog eene grondig zou en eventuele Na bereiden en opdienen mochten deze jongeren ook hun benen onder tafel schuiven (el) In onze editie van 25 juni jl. wisten we te melden dat de hoofdkerk van onze gemeente een nieuw elektrisch tore nuurwerk zou krijgecn. Na een onverwachte beslissing van de Dienst voor Landschappen- en Monumentenzorg zal dit echter niet het geval zijn. REEDS JAREN AFGETAKELD Het huidige uurwerk is reeds heel wat tientallen jaren oud. Toen we informeerden naar de precieze ouderdom werden we overal teleurgesteld. Wel wist men ons mede te delen dat ze reeds sinds mensenheugenis vastgeroest is op hetzelfde tijdstip. hoogdag stonden weer niet minder dan 25 brandweerlui paraat om te helpen. Deze keer ging het om brand in een braakliggend terrein op de wijk Kattenbroek van Remi Van den Eede. Of ook deze brand met de zaak van de maniak verband houdt is uiteraard nog niet uitgemaakt. Het zou ook een zaak van zelfontbranding op een vuilnisbelt kunnen zijn of een ontbranding door de he vige warmte van de zon ge concentreerd bvb. op een gla zen voorwerp. Alleszins was er een sterke wind die de vlam men terdege aanwakkerde zo dat ook de aanpalende schuur gevaar liep. Bij de Moorselse brandweer wijst men terecht op de slor digheid van sommige mensen die het gevaar onderschatten van bvb. zogezegd ledige fles sen van «acide carbonique» (voor tappen met vaten) of butaan- of propaanflessen die op een vuilnishoop geraken. Met dergelijke steeds ontplof- of brandbare voorwerpen dient zeer voorzichtig te worden om gesprongen. L.U. RESTAURATIE KERK Omdat men nu eerlang aan de restauratie van de kerk gaat beginnen vond Schepen De Sutter het een uitstekende ge legenheid om de kerktoren te gelijkertijd een nieuw uurwerk te bezorgen. Plannen werden opgemaakt en doorgestuurd naar Gent. De kosten zouden 246.000 frank belopen. Voor dit bedrag zouden de vier zij den van de toren een nieuwe wijzerplaat krijgen, terwijl bin nenin er een volledig nieuw ra derwerk zou komen. Tot daar die mooie plannen... MONUMENTENZORG Toen kwam er tegenkanting uit de meest onverwachte hoek. Vorige week ontving de ge meente (na meer dan vier maand) antwoord van de Dienst voor Landschappen- en Monumentenzorg. Deze achtte het niet opportuun om een nieuw horloge aan te brengen. Dit zou immers een mogelijke schending van het kader bete kenen... Er zou echter wel kun nen gedacht worden aan een herstelling van het huidige uurwerk! Tot zover het ant woord van deze «Dienst». Dat het voor velen een grote ont goocheling zal zijn, hoeft niet betoogd te worden. REEDS DE TWEEDE MAAL Het is niet de eerste maal dat monumentenzorg stokken in de wielen steekt van mooie plannen. Toen men indertijd de Nachtegael straat wou door trekken tot in de Paepestraat botste men eveneens op Mo numentenzorg dat zijn veto stelde om de oude pastorij af te breken. Het krot dat men met de beste wil ter wereld geen monument kan noemen, werd nu binnenin weer enigszins bewoonbaar gemaakt. De bui tenzijde is echter nog steeds even afschuwelijk! Nu zit men er echter met een straat die maar liefst op vier plaatsen in breedte zal verschillen. MONUMENTENZORG HOEFT NIET MEER Dat het prestige van deze dienst op Nieuwerkerken heel laag gezakt is. hoeven we niet meer te vertellen. Het herstel len van een klok die reeds tien tallen jaren kapotgeroest is, zal heel wat kosten, waarschijnlijk zelfs meer dan de 246.000 frank die voor de nieuwe uitge trokken werd. Nochtans zou een nieuw uurwerk helemaal niet misstaan, zie bv. het Aals- ters Belfort. Dat de beslissingen van de he ren in Gent en Brussel hier niet gewaardeerd worden is een waarheid als een koe! Een dienst die er meestal met de pet naar gooit, kunnen we mis sen als kiespijn. Dirk DE PAUW PtUA^ Nieuwerkerken de Russen achterna... Spektakulair en toch waar! Zoals in de USSR wordt hier eveneens het ene vijfjarenplan na het andere gemaakt. In juni wisten we reeds te melden dat er in onze doploklaalstraat doorlopend rodeo gehouden wordt. Volgens onze gemeentelijke bewindvoerders zou daar heel snel wat aan gedaan worden. De plakkaatjes die zouden aanduiden dat men zijn karretje nu eens links en dan eens rechts zou moeten stlallen waren aangekomen, en konden nu ieder ogenblik geplaatst worden. Waarschijnlijk gaat men voor dat ogenblik voort op ons kerktorenuurwerk waar een ogenblik een eeuwigheid duurt. Binnenkort gaat men tevens tegen de bal trappen. Zij die door de straat rijden, kunnen zich dan maar beter een cowboyhoed aanschaffen. Hopenlijl voeren de Russische bewindvoerders hun plannen een ietsje sneller uit dan de Nieuwerkerkse, anders ziet het er maar slecht uit voor hun landgenoten...

De Voorpost | 1976 | | pagina 9