JAARBEURSSPEKTAKELS MOOIMAAR WERKLOOS?... ER IS TOCH WERK! 23e FEESTMARKT VAST IN TRADITIE De Voorpost - 3-9-76 - 11 In Begrijpe wie begrijpen kan, maar het showprogramma van de jongste jaarbeurs heeft, op een paar welkome uitzonderingen na, niet het verwachte en verdiende publiek aangetrokken. Een totaal gebrek aan (adekwate) publiciteit ligt hier wellicht aan de basis. Wie krijgt nog ooit de kans om dezelfde artiesten voor amper vijfentwintig frank aan het werk te zien? In vorige editie werd reeds uit voerig met bloemen gesmeten naar Ann Christy, en nu er nog wat van de bloemensfeer der jongste feeverkiezing in de lucht hangt, kunnen wij best in dezelfde richting verder gaan. Bloemen dus voor de heer By- lois aan wie we een prachtig programma te danken hebben: Freddy Breek, Golden Gate Kwartet, Fiësta Tropical, Connie Neefs en zovele ande ren. Ze allemaal bespreken is onmogelijk, we beperken ons dus tot de hoogtepunten... VADER ABRAHAMSHOW Vader Abraham, alias Pierre Kartner, is niet de eerste de beste in het Hollandse show- gebeuren. Onlangs namen Pe ter Alexander en Nana Mous- kouri nummers van hem op plaat, zijn platen gaan ook in onze kontreien als koeke- brood van de hand, hij bouwde als teksschrijver-komponist een stevige reputatie op in de wereld van het lichte lied en wat niet minder is. hij neemt als producer ook een aantal an dere artiesten onder devleu- gels: Ben Cramer (the voice of Europe!?!), Mieke, De Ker misklanten, enz. Zij waren er ook op dinsdag 24 oogst, de negentienjarige Limburgse nieuwkoomster Mieke en het akkordeonistenduo De Ker misklanten. Mieke bracht ons op een niet steeds overtui gende wijze een overzicht van haar eerste langspeler «Zo maar een dag in September» Mieke die nu reeds acht jaar op de planken staat leek ons vo- kaal de prooi te zijn van het zware artiestenleven Vader Abraham, de ro-t-in- het-vak, kon ons gedurende zijn optreden zelden verder ha len dan «daarbij die molen...», songs om samen met de Hol landse kaas tussen de boter ham te leggen en weg te spoe len met Leuvens bier. We hadden met Vader Abra ham een gesprekje voor u, eeri overigens uit de hand gelopen interview omdat kollega Iks ietwat te direkt wou weten of «verkopen» niet zijn enige zorg was. Vader Abraham: «Dat is ieders zorg. Ik werk bij een platen firma waar tachtig man werkt. Ik ben producer, dus stel je voor, de maatschappij is niet zomaar met bloem te betalen. Je komt er ook wel achter later: alles moet je betalen, zelfs de zon en als je een gezin hebt, dan ga je werken. Een halve sinaasappel wil ik niet delen elke dag. Ik werk achttien uur per dag, ik rij zowat 150.000 km. per jaar en jij komt me hier vragen of ik alleen maar denk aan verkopen. Drink je we ieens een glas bier? Vind je dat geen hit?» Kollega Iks: «Niet speciaal» Vader Abraham: «De arbeider die jij hier komt verdedigen, was dat weer? was het op treden van de Franse dans- en muziekgroep Les Chocolats: een spektakel voor veel te weinig toeschouwers. Boorde vol dynamisme metsprinkikke- rende danseressen, en muzi kanten die zich met evenveel bezieling totaal konden geven aan een langzaam ontlauwd publiek. Les Chocolats is een groep waar «Ie tout Paris» voor stormloopt. Hier ten lande zijn ze spijtig genoeg nog niet vol doende gekend. De afwezigen hadden ongelijk! FIESTA TROPICAL Op zondag 29 oogst maakten we een niet minder verhit to taalspektakel mee: Fiësta Tro pical, een onvergetelijke show vol afwisseling en kracht. Fiësta Tropical bestaat uit acht tien mensen uit Aruba (Neder landse Antillen) die mekaar als pas afgestudeerden uit het oog Fiesta Tropical, een niet te evenaren temperamentvol schouwspel (E.L.) Vader Abraham ook in Aalst sukses (E.L.) komt hier zijn plezier zoeken en wij vinden de kans om hem drie uur lang zijn zorgen te doen vergeten. We brengen mekaar ontspanning. We staan hierop het toneel voor de mensen en voor onszelf. En dat geldt voor elk vak. Als je iets doet, hoop je dat het overkomt». FREDDY BRECK, DE MOOISTE Daags na Vader Abraham zorgde de Duitse zanger Freddy Breek voor het entoe- siasme van een tsjokvolle zaal. 's Namiddags hadden Kalinka en Theo Van den Bossche op deze dag van de gepensio neerden en gehandikapten (alsof dit synoniemen zijn) ge lukkige glimlachen uit de zestig-plussers geboetseerd. Terug naar het avondpro gramma. De opkomst voor Freddy Breek en in mindere mate voor zangeres Vivi (van «Guitar Man») was een mooi bewijs van Breck's populariteit. Ook zonder reklame troef! Een rasartiest en dus een garantie voor waardevol spektakel en talrijke nakaartende dromen... LES CHOCOLATS Zo een bee^e zoals het geleid bezoek door... tja door wie tet: Clyde Riddick (eerste te nor), Calvin Williams (tweede tenor), Paul Brembly (bariton) en Orlandus Wilson (bas), meesterlijk begeleid door Ro ger Van Haverbeke aan de kontrabas, Jo Demunckaande drums en ten slotte, Jean Evans aan de toetsen. De Strangers die vóór hen op traden waren zelden meer dan zomaar een voorprogramma terwijl Connie Neefs op ons een sterke indruk maakte. Zij bewees op menige muzikale fronten thuis te zijn en dus in de toekomst nog heel wat van haar te zullen laten horen. Net vóór het optreden van het Gol den Gate Kwartet hadden we met hun woordvoerder Orlan dus Wilson een kort gesprek. De Voorpost: De eerste maal dat jullie België aandeden was in '58. Jullie traden hier misschien wel al twintig keer op. Vind u dat er grote ver schillen zijn tussen optreden in de Verenigde Staten en optreden hier in België? O. Wilson: In feite niet zoveel Freddy Breek was één van de attrakties op de jaarbeu volk op de been bracht. (E.L.) ashows die veel verloren. In Europa vonden ze mekaar dan weer en stelden samen een volledige pro gramma op. Met sukses over igens. Momenteel zit hun agenda vol. Zij treden hoofd zakelijk op in Nederland. Er zijn echter ook optredens in De nemarken en Zwitserland in het verschiet. Fiësta Tropical is de verzamel naam voor het trio Los Ale- gres (ons bekend van hun hit «Coconut woman»), vuurvreter Ricardo Aziz, soul dansers Lee Jackson, calypsozanger Lawrence James en ten slotte de begeleidingsgroep Steel- band. Samen brachten zij evergreens als «Island in the sun», «Jamaica Farewell» ten gehore, alsook een reeks la- tijnsamerikaanse melodieën, calupso's, enz.: telkens be kende en minder bekende nummers die door hen in een nieuw tropisch jasje werden gestopt. GOLDEN GATE KWARTET Deze ellenlange showweek tij dens de 29® jaarbeurs had wel licht nooit beter kunnen afge sloten worden dan met het op treden van de wereldbekende formatie Golden Gate Kwar- Mieke een opkomende ster. (E.L. geloof ik. In Amerika treden we vooral op in nightclubs of mu- ziekklubs, dat wel. Hier, al thans deze avond, heb ik ge hoord dat de mensen tijdens onze show ook kunnen eten en drinken. Stoort u dat niet? Oh nee, de mensen komen om te luisteren en of ze terzelfder- tijd aan tafel zitten of niet blijft ons eerder. Ze komen voor de show en dat is het belangrijk ste. Aan hun aandacht te zien zou ik zelf zeggen dat het Be lgisch publiek fantastisch is. U staat al sinds '34 op de planken (nvdr: ook Clyde Riddick behoorde tot de oor spronkelijke formatie; Calvin en Paul zijn er nog maar vijf jaar bij), het kwartet nam reeds vijftien langspeelpla ten op, dag in dag uit zijn jul lie op toernee... steekt dat nooit eens tegen? Echt waar, neen. Het Golden Gate Kwartet maakt deel uit van mijn leven en zelfs wan neer ik eens een week of drie vakantie naam, voel ik me zo zenuwachtig worden; ik wil te rug op de bühne, ik heb het nodig. Toen jullie destijds in de staat Virginië begonnen brachten jullie uitsluitend negro-spirituals. Is er nu een verschil in appreciatie door het publiek, van dit genre, vergeleken met toen? Ja, vroeger werd onze muziek door de kerkelijken niet geap precieerd. Onze muziek werd als niet religieus beschouwd. Nu bereiken we iedereen. Ook de jazz-fans voelen zich geas- sociëerd. Denkt u dat de mensen nu nog werkelijk aanvoelen uit welke achtergrond de negro-spiritual is ontstaan? Ik denk bievoorbeeld ook aan de audentieke blues die eveneens wortel schoot uit de verdrukking van de zwarte bevolking in de Sta tes. Wel, de negro-spiritual maakt deel uit van een kuituur, de kui tuur van het zwarte ras en dit net als elk ras een eigen kuituur heeft. Dit is werkelijk «onze» muziek. Vandaag de dag is het interessant te reizen en te zien dat de mensen geboeid wor den. En hier zit hem het ver schil met vroeger: destijds zongen de zwarten voor zich zelf, vandaag de dag heeft hun kuituur een wereldwijd belang gekregen. Wat deze avond betreft wel, we hebben ook het verschil van taal. Er zitten hier wellicht een aantal mensen die de woorden niet zullen begrijpen; ze horen het geluid. Voor ons is het dan een kwestie van ze te laten ge nieten van de harmonische samenzang. Zij die hierbij ook de tekst kunnen volgen, zullen tevens een boodschap kunnen meepikken, nl. de kreten van onze vroegere slaven... Rene DE WITTE De Aalsterse Marktkoopliedenbond, in samenwerking met het stadsbestuur, heeft zaterdag de 23® feestmarkt Ingericht. Meteen ook een verkoopskampagne die in augustus plaats grijpt en waaraan een gratis tombola verbonden is met 150.000 fr. prijzen. Gratis 1 lot per aankoop van 20 F gedu rende de drie marktdagen van 7 tot 28 augustus Op zichzelf is het een zeer grote en te waarderen inspan ning om tijdens de vier markt dagen gratis loten voor de tombola ter beschikking te stel len. Zelfs de inrichters laten niets onverlet om zowel in aan kondigingen en via de luid sprekers aan te kondigen, om de loten te eisen. Ondanks de benadrukking deze loten te eisen wat een werkelijkheid is blijft het ko- pe'spubliek verstoken van deze loten indien ze dit werke lijk niet uitdrukkelijk vragen. Hebben de verkopers zoveel om hun hoofd of is het een be wuste aktie om bij voorkeur de loten niet ter beschikking te stellen? Enkele testsdie we zelf meemaakten leiden tot zeer bedenkelijke konklusies en het pleit niet voor de zo goed be doelde verkoopskampagne; maar indien we werkelijk, op de meeste plaatsen, de loten niet eist, komt men van de markt zoals dit week in week uit het geval was. De steen alleen naar de inrich ters werpen zou volkomen fout zijn. Zij laten niets onverlet om het publiek op hun rechten te wijzen. Anderzijds schort er wat en het is overduidelijk, dat de loten spontaan zouden moeten gegeven worden. Een enkele en toevallige vergetel heid is nog te tolereren. Het bestendig negeren niet. Wel licht gaat het om een interne keuken. Maar wanneer het publiek de tolk moet zijn van de organisa toren, loopt er duidelijk wat mis. De feestmarkt is er voor de 23" maal en de loten worden aller minst voor de eerste keer uit gereikt. De zwaarste steen treft dan ook de marktkramers zelf. Zij zijn handelaars die meestal eenzelfde wekelijks publiek aantreffen. Zelfs zeer trouwe kopers die bovendien en mees tal bij dezelfde handelaar ko pen. Ook al is de konkurrentie zwaar. Misschien tillen de klan ten niet zo erg aan die tombola en laten ze voor wat het is. Re den te over om de beleidslijnen te onderzoeken. Een tweede formule is de feite lijke feestmarkt. Ditmaal de 23". In de aankondigingen le zen we: versierde standen, ten toonstelling van bloemen, fruit en groenten en de prijs der stad Aalst voor demonstreerders. Die grote feestmarkt was jam mer genoeg weinig groots. Als onbevooroordeeld bezoeker, gewoon «in het passeren» viel er niet veel meer dan gewoon lijk op te merken. Natuurlijk en wel. een paar vlaggestokken met vlag aan de ingang van de weekmarkt. De strategisch zeer goed geplaatste bussen om de loten te deponeren. Her en der een kraam versierd met enkele bloemen. Van een werkelijk speciale in spanning is er geen sprake. Grote feestmarkt is een titel in een zielige reklameslogan. Meer nog, als bloemenstad (wie kan dit werkelijk merken?) doet Aalst doodgewoon niets. Indien versierde standen be staan uit het samenprikken van een paar bosjes bloemen op het zeildak van een kraam en een zeldzame die er ook nog wat guirlandes tegenaan zet of de uitzonderlijke die zijn naam en adres in j bloemen plaatst, dan zijn we er pover aan toe. Nog poverder wanneer die zelfde handelaar op de koop toe nog een paar asbakken t8n geschenke geeft aan... sche- pene Ringoir, bloemenfee An- nick en de leden van het feest- komitee. (Weer eens dezelf den A. Doorns en de alom te genwoordige Nicole Schellinck die werkelijk onvermoeibaar letterlijk overal aanwezig is), naast D. Jacohus en een paar bloemenmeisjes. We durven er ronduit voor uit komen dat van de duizenden bezoekers aan de weekmarkt, het feitelijk gebeuren ontgaat. Het is overduidelijk dat de «grote feestmarkt» vast zit in een traditie en zeer dringend aan vernieuwing toe is. De wekelijkse marktdag is een tradidite. Het loopt wellicht bij zonder goed. Maar wanneer men feestelijkheden voorop zet, dan mag men zich inder daad aan wat bijzonders ver wachten. Dat bijzonders ont breekt totaal. Karnaval en Jaarbeurs zijn be slist van de grond. Ook de 11 novembermarkt. Maar geens zins de wekelijkse markt. Wat er precies misloopt moeten ter zake bevoegden uitmaken en de lessen trekken uit het pover vertoon die we zelf zagen en meemaakten. Het begrip feestmarkt houdt ons inziens iets meer in dan een verloren bloemennjiker en een niets zeggende rondgang die, naar ons weten, nergens enige motivatie heeft. Indien een feestmarkt ener zijds een stimulans is om meer en beter te kopen en de weg te wijzen naar de ambulante han del, dan is het anderzijds zo dat er ook wat konkreets moet ge daan worden om de stimulans op een originele en prettige manier te verzekeren In die optiek, dat de doodgewone door-de-weekse-bezoeker, het ook nog opmerkt. Het ver schil tussen de weekmarkt en de «grote feestmarkt». Voor ons, doodgewone bezoeker, was er weinig of geen verschil. Daar zit de fout. Verre van een afbrekend artikel te willen schrijven zullen honderden be zoekers deze gerechtvaar digde kritiek kunnen onder schrijven Maar de grote feestmarkt was voor de koper niet meer dan een... markt. In juni zat je nog op de schoolbanken. Nu geniet je wellicht van je laatste «groot verlof». En stilaan besef je dat je tot het groepje van de werklozen gaat behoren. Wat je niet altijd prettig vind. En 't zou ons niet verwonderen dat anderen (werkenden) verbij sterd opmerken: «Ben je werk loos?» Hoe is dat mogelijk? Er is toch werk genoeg!» Mocht je 't niet overkomen zijn, dan staat 't je in de komende dagen nog wel te wachten. Maak je er niet ongerust om. Diegenen die het bovenstaande beweren zijn van die ongelovige thomassen die je nooit het tegendeel kunt bewijzen. Die blind zijn voor sluitingen van konfektiebedrijven. automatise ring op hun eigen werk.. Zij menen dat één van die karig wordende aankondigingen van bedrijf X. die om produktiear- beiders vraagt (hoeveel ze er precies vragen weet geen mens 't kunnen er evengoed slechts tien zijn), genoeg is om te besluiten: er is werk genoeg. Juist of die enkele aankondigin gen werk kan bieden aan 250.000 werklozen. En 't zou de KAJ bovendien niet verwonderen, dat diegenen die durven zeggen «er is werk genoeg», medeoorzaak zijn van de huidige werkloosheid. Omdat ze zelf meerdere jobs kumuleren of overuren (in "t zwart) verrich ten... Doch laten we niet over dio* uitwassen kankeren. En toch is cr werk genoeg. Maar dan onbetaald werk. Nochtans werk waar wij mensen, en voorname lijk de meest vergetenen onder ons. grote nood aan hebben. En zo kreeg KAJ recent de vraag binnen \an Teledienst: Ken je niet een aantal werklozen, die 'n aantal huisjes van bejaarden willen opknappen (verven, be hangen). Alhoewel de K.A.J. niet geneigd is voor ieder aanbod zich als een zogenaamd interium-bureau van jong werklozen op te stellen. hebben we dit aanbod toch a aanvaard. Omdat de KAJ meent dat de werkloosheid niet opgelost wordt, met werklozen als goed kopere (onbetaalde) werkkrach ten om 't even w;aar aan 't werk te zetten. We stellen ons achter dergelijk projekt omdat de werkloze op die wijze de kans krijgt om op een andere, meer positieve manier, te kontesteren. Met zo'n projekt willen we als K.A.J. samen met de werklozen alleen maar aantonen: er is werk genoeg, maar dat werk moet ook gewaardeerd betaald worden door de gemeenschap. En de gemeenschap is méér dan de kleine man. Horen er even zeer bij: dokters, fabrieken... Als de KAJ zo'n projekt aanvaardt, doet ze meer dan het werk in een handomdraai af handelen. Geregeld onderbre ken ze het werk. om iets méér te vernemen over de instelling voor wie ze werken. Met andere wóórden, nakijken wat haar taak is. met welke moeilijkheden ze te kampen heeft enzomeer. Maar ook onderbreekt men regelmatig het werk. om het eigen werk zelf een beetje te organiseen. of dit tenminste een beetje te leren. Dus: we pogen zonder bazen te werken. Door zo te w erken verwenen we vorming en werk door elkaar. Mocht je als werkloze interesse hebben om met de KAJ mee te werken aan bovenvermeld projekt, laat dan iets weten. Bel 052/21.39.21 of schrijf aan de KAJ. Oude Vest Ihh. 9330 Dcndermonde. De K.A.J. start vermoedelijk reeds maandag aanstaande, 't Geelt niet. als je slechts later kan of w il meewerken. Geef ook dan gerust een seintje. Ook voor andere vrager- >i moeilijkheden wilt de K u -.teeds op weg helpen.

De Voorpost | 1976 | | pagina 11