JAARLIJKSE «KAPELLEKENSDAGEN» ONDER GROEIENDE BELANGSTELLING FEEST VAN DE RODE VAAN TEWIEZE OP 4 SEPTEMBER 1976 30TTENBAL EN HANDELSBEURS 12 - 3-3-9-76 - De Voorpost z jjto ■rnx, CiéiN WMLOZtH ejevt>£<j!j Traditionele Mariadevotie te Erembodegem toe, vanuit het Erembode- gemse dorp, werd omgelegd via de nieuwe spoorwegvia- dukt wordt het Kapelleken Ter Muren alleen nog in zijn haast landelijke rust gestoord door de voorbij razen de forenzen- treinen die het Brusselse werk- vee naar zijn slaapsteden aan en afvoert. Na een periode van onmiskenbare teruggang ziet het er naar uit dat de heden daagse kapellekensdagen een nieuwe eigentijdse start heb ben genomen. De manier waarop volgens de huidige evolutie binnen de R.K.-kerk, van het traditionele haast fol kloristische - religieuse gebeu ren wordt uitgegaan en aange knoopt, om tot een aktueel zin vol beleven te komen van een eigen godsdienstige overtui ging, mag zeker geslaagd he ten. De drie dagelijkse missen zijn gebleven, het lof en de donderpreek vielen weg. Mo menteel is er in vervanging daarvan een avondmis, wat vroeger dan weer niet mocht met themasermoen. Elke dag van de noveen wordt trouwens aan een welbepaald thema gewijd zoals bvb. de jeugd, de derde leeftijd, de katholieke or ganisaties e.d.m. Bij de dag- lijkse avondplechtigheid wordt het geheel dan opgezet vanuit dit thema, samen met en door de mensen welke hierbij op het voorplan worden gehaald. Dit jaar was de slotplechtigheid grandioos te noemen zowel wat het opzet als wat de be langstelling betrof. Na de avondmis in de O.L. Vrouwkerk trokken tallozen op in proces sie naar de Ter Muren kapel toe om de noveen af te sluiten op de plaats waar nu reeds eeuwenlang velen troost en soelaas vinden. BALDER de Ter Muren kapel alleen een bidplaats. In 1913 werd de kapel een eer ste maal volledig gerestaura- eerd. Ook in 1968 bleek de ka pel opnieuw aan een grondige herstelling toe, wat dan ook gebeurde. Momenteel is de Ter Muren Kapel eigendom van de kerkfabriek van O.L.Vrouw Hemelvaart te Erembodegem Bedevaardsoord Het is van bij het einde van de 17® eeuw en het begin van de 18® eeuw dat de eerste grote Maria vieringen dateren. Dit groeide uit tot massale bede vaarten, zogeheten novenen, waarbij O.L.Vrouw werd aan geroepen tegen allerlei kwa len. Door deze enorme be langstelling werd dan in 1723 toestemming gegeven om in de Ter Muren kapel het misof fer op te dragen. Gedurende gans de 18® eeuw en de 19® eeuw trok de Erembodegemse Ter Muren kapel talloze bede vaarders. Sommige miraku- leuze genezezingen zorgden dan tijdelijk voor ekstra toeloop tussendoor. Uit een niet zó ver verleden dateert de genezing van een kreupel jongetje uit St.-Jans Molenbeek. Jaren lang nog zouden hierdoor tal rijke bedevaarders uit deze Brusselse gemeente in deze eerste augustusdagen naar Erembodegem op bedevaart komen. Ook vele jonge moe ders kwamen naar Ter Muren om hun jongste kind te laten zegenen. In het begin van deze eeuw, tot zelfs na de laatste wereldoorlog, kenden de ka pellekensdagen hun eigen specifiek karakter dat door le ken amper te begrijpen valt. Het was de periode dat vooral de paters Redemptoristen van leer trokken en met hel en va gevuur om zich heen sloegen teneinde de kudde binnen de goede banen te houden. Elk van de negen dagen waren er 's morgens drie missen en steevast werd elke dag uitge luid met een avondlof en een donderpreek van de dienst doende redemptorist. Deze noveen besloot op 15 au gustus, de hoogdag van O.L.Vrouw Hemelvaart, waarop na de Hoogmis, de groots opgezetten half-oogst processie door het dorp trok. TER MUREN NU Sedert het verkeer naar Aalst Als men de eerste weken van de maand augustus langs de Erembodegemse straten kuiert is men regelmatig verplicht om alsmaar ommetjes te maken op de stoepen om uitstekende kinderbenen te vermijden. Aan vele woningen nog hebben de kleintjes een stuk van het voetpad ingenomen om er hun «Kapelleken» uit te stallen. Elke voorbijganger wordt door het jonge volkje aangezocht om «iets» in hun Kapelleken te leggen. DTTENBAL Baardegem naar Wieze waar nog een paar plaatselijke ronden dienen afgelegd. Wie van boogschieten houdt kan terecht zowel op de staande als op de liggende wip vanaf 14.30 uur even eens op de terreinen van de Traditioneel kwamen steeds velen troost en genezing zoe ken bij de O.L.Vrouw van Ter Muren waarvan, volgens de le gende, die geschilderde af beelding op een mirakuleuze wijze aan vernieling zou zijn ontsnapt. Van deze Ter Muren kapel werd reeds melding gemaakt in het jaar 1343. Toen behoorde deze bidplaats aan het Hof ter Halen toe dat ooit ergens vlak bij moet hebben gestaan voor het door brand volledig werd vernield. Het is precies bij deze brand, waarbij de kapel in de vuurzee verging, dat alleen het geschil derde Mariaportret overgeble ven was. Het lag voor de hand dat hier iets wonderbaarlijks gebeurd moest zijn en meteen werd aan O.L. Vrouw van Ter Muren mirakuleuze krachten toebedacht. Over het ontstaan van de naam Ter Muren be staan verschillende versies. Een ervan verwijst naar een zgn mierenkwaal waarvan des tijds door vele mensen zou zijn geleden. Dit was een huidaan doening welke dezelfde ver schijnselen had als deze welke door mierenbeten werden ver oorzaakt. Doordat in het Aals- terse, en ook te Erembode gem, geen onderscheid wordt gemaakt tussen «ie» en «u» in de uitspraak zou dan de offi ciële schrijfwijze «Ter Muren» een zgn. verbetering zijn ge weest van wat in de volksmond «Ter Mieren» werd geheten. Een andere verklaring zou te vinden zijn in het feit dat deze O.L. Vrouw Kapel, hetzij bin nen, hetzij buiten de muren stond van de toenmalige ver sterkte plaats, het Hof ter Ha len. Ons lijkt deze tweede ver klaring de meest aannemelijke toe. In de loop der jaren is deze kapel dan opnieuw opgebouwd om weer vernietigd te worden onder het wisselend getij, toen godsdienstoorlogen in de Ne derlanden woedden. Het Ma- riaschilderij werd telkens weer in ere hersteld en de kapel, zoals zij er nu nog staat, da teert van 1636, Tot het jaar 1723 is er echter nooit mis ge lezen in dit heiligdom en was Bij de feeën haalde Marie- Anne De Meersman het nipt met 305 punten tegen Carine Van de Velde met nauwelijks 4 punten minder en werd Marie-Anne dus de 5® Jaar marktfee. Bij de verkiezing van Prins haalde Etienne De Plecker het, zoals ten andere ook in '74 en '75 en werd aldus Keizer zodat ook de tweede kandidaat kon gelauwerd worden en Victor De Bolle Prins werd, want wat is nu een Keizer zonder Prins. WIELERWEDSTRIJD Tegelijkertijd was er voor de sportievelingen een wieler wedstrijd voor Juniores, inge richt door W.C. Baardegem, Hoogstraat die een boeiend verloop kende en volgende uit slag gaf. Juniores: 31 vertrekkers. 1Willy De Backer (Berlare) 80 km in 2 u 2. Patrick Van de Voorde op 45 sec.; 3. Albert De Leeuw; 4. Albert De Kers; 5. William Baeten op 1 min.; 6. Pa trick De Vreese; 7, Danny No- oytens; 8. Alfons Raes; 9. Ro ger Michiels; 10. Dirk Van Ho ve; 11. Luc Roels; 12. Hugo Piessens; 13. Erik De Wit; 14. Luc Van Saerloos; 15. Jozef Van den Bossche. STRAATNAMEN Ondertussen hadden spuiters wéér eens een straat van Baardegem herdoopt. Nadat de Opwijkse steenweg eens veranderde in «Kortenbroek- straat» en de Molenstraat in «Rue du Kak» (wat een lever ancier uit Ciney veel zoekwerk bezorgde) veranderde nu de Mechelseweg, waar de rest van de wagen van Pee Klak uitbrandde, in «Rue des Petitts Jncendies». L.H. 2t zeer geslaagde «Potten- il». geanimeerd door «De ensters», ging door in Gast- jf Vonck «Potten» zijn hier et, zoals U wel eens zou kun- ;n denken, pinten hier maar iwoon potten met bloemen >als het voor Baardegem, Hitrum van de snijbloemen- elt met als grondlegger voor 3 streek meester Jozef Blin- ?man, paste Hoofdzakelijk aren het cyclamen, rozen en teraard «margrieten» andidaten voor de titel van 3® larmarktprins waren Victor 3 Bolle en Etienne De Plecker e reeds twee maal na elkaar titel veroverde en nu een xai zou doen naar de kei- irstitel. indidaat-Fee, de 5®, waren arie-Anne Meersman en Ca- ie Van de Velde. In aanmer- Een bomvolle zaal op hel Pollen bal mei de verkiezing van jaarmarktprins en fee Voor de vierde opeenvolgende maal wordt in de Oktoberhal- len te Wieze en op de terreinen ervan het jaarlijks traditio neel «Feest van de rode Vaan» georganiseerd. Van jaar tot jaargroeiend zowel in uitwerking als in belangstelling wordt eropnieuween massa volk verwacht. Het loont trouwens de moeite want gedurende de ganse zaterdag 4 september is er voor ieder, zelfs voor de moeilijksten iets naar eigen gading te vinden. Er is vooreerst de internatio nale tentoonstelling met deelneming van zowat twin tig verschillende landen, er is de kommerciële tentoon stelling en er zijn de ver schillende spel-, eet-en ont spanningsstands uit alle hoeken van eigen land naast de kulturele protie die zeker niet ergens in een vergeet hoek zal worden gedrukt. Er zijn verder de restaurants naar iedere smaak en voor elk wat wils met twee reuze programma's. Het eerste loopt op de podiums van de Halle A met groepen uit Chi li, Polen, Hongarije, Spanje, Griekenland, Armenië, de D. D.R. en Cuba en met als slot een groot dansfeest met het orkest Actif Club 2000 en de zangeres Cindy. Het tweede programma gaat door in een grote tent op het terrein voor de Halle A en is onder de naam «het feest in het feest» speciaal bestemd voor de jeugd met optreden van An- dré Bialek, Johan Vernim- men, «Les Ateliers Populai- res», Abraxis, de groep «Nymphe», Philippe An- ciaux, Rose-Mary Henri, werkelijk het neusje van de zalm voorde liefhebbers. Intussen worden ook de sportliefhebbers niet verge ten. Te 15.00 uur wordt op de grote Markt te Aalst de start gegeven van een inter nationale semi-marathon (21,6) met deelneming van atleten uit de Sovjet-Unie, Joegoslavië, Hongarije, Roemenië en natuurlijk de Belgische vedetten. Deze maraton gaat over Moorsel, Oktoberhallen. Met meer politieke deel krijgen we te 12.00 uur stipt met toespra ken van Louis Van Geyt, nationaal K.P.-Voorzitter en van vooraanstaande K.P.- leiders uit Frankrijk en Italië eveneens in de grote tent op het terrein. Wie aan dit alles nog niet genoeg heeft kan zich ge woon te Wieze komen amu seren en zich volledig laten opnemen in de fantastische sfeer waarin dit groot volks feest van «de Rode Vaan» traditioneel verloopt. Vandaag de dag krijgt dit reli gieus gebeuren een meer aan gepaste inhoud mee en kan nu weer, na een peiode van enigszins teruggelopen be langstelling, opnieuw een stij gend aantal aanwezigen note ren. O.L. VROUW TER MUREN Dit is ook «Zomer te Ter Mu ren» deze jaarlijkse Kapelle kensdagen die begin augustus de negen aan het feest van Ma ria Hemelvaart voorafgaande dagen beslaan. Deze benade ring van dit tema zal wel enigs zins verschillen van wat onder dezelfde aanhef ooit eens door een bekend literator werd ge bracht. PRONDELDINGES waar die naam vandaan mag komen blijft voorlopig een mysterieuze zaak misschien moet men echtig en techtig inheems en in het dorpsjargon ingewijd zijn om de eigen lijke betekenis van dit woord te snappen feit is dat een plaatselijke negotie-konfrerie- de WEG is van HOGE aan gelegenheden het bestaan heeft om het woord te koppe len aan een soortement grote kuis verkoop aan de voordeur andermaal werd het opzet gelijktijdig met ene zogenaamde braderij gepland waardoor de venwarring niet mi nder groot wordt zoals bij de voorgaande gelegenheden dient deze prondelmarkt om iedereen toe te laten zijn over- jaarse en overbodige inboedel aan de man en de vrouw te kunnen brengen men zou dit alsdusdanig de markt van het nuttige nutteloze kunnen heten het is welbekend dat men zich dikwijls aan weinig gelegen laat om op een onbewaakt moment de meest onmogelijke en onzinnige «dinges» toch aan te schaffen onze primitieve bezitsdrang zit daar volgens de psichologen voor een groot stuk in tussen dat wat voor de oorspronkelijke bezitter van gener lei tel noch waarde meer is heeft voor de niet-bezitter steeds de magische aantrekkingskracht van het obekende van het niet geeksploreerde hierdoor kan men het meemaken dat langs de hellende straat stoepen van ons gezegend dorp, datgene nog aangeboden wordt en aftrek vindt wat normaal niemand nog aan de straatstenen zou kwijt kunnen de sleur- en slentermensjes laten zich maar al te gaarne door de valse klatergouden schijn alle werke lijkheidszin ontnemen en zouden zelfs het slechts eenmaal - gebruikte toiletpapier als een enige okkasie triomfantelijk met zich huiswaarts voeren iedere ingezetene slogan van de «p» «eet meer FREUD» - d.i. dan voer voor «p.» die zijn rommelzolder heeft opgeruimd en elke dorpeling die wat meer ruimte in zijn vergeten kelder wil krijgen kan zoals gezegd heel het zootje aan zijn voordeur op de stoep deposeren hij ga er dan bij voorkeur naast plaats nemen om het geheel in de gaten te houden en de bijhorende dienst waar te nemen in het licht van de nakende oktober- gebeurtenissen (niet verwarren met de simulaire oktober feesten die steeds in september beginnen) stellen wij ons voor dat het een enige prondelmarkt kan worden velen zien reikhalzend uit naar de bestofte en beduimelde klein oden die ooit eens hun dienst hebben gedaan misschien maken wij het mee dat halfweg de hellende straat een afgedragen driekleurige sjerp te koop wordt aangeboden op de stoep vlak naast de straat goot een niet tegen te houden gelntresseerde koper is niet ver daar vandaan aan de overkant reeds bereid om bergen en bier te verzetten om dit zwart-geel-rode lapje met franjes in triomf mee te voeren naar de aanliggende grote stad waar wij allen straks ook deel van uitmaken of hij en wij er terzelfdertijd goed mee kunnen vaeren is en blijft de prangende vraag of kunnen wij er ons aan onttrekken door een ambt van pron delopperhoofd te kreeëren. e onder de auspiciën van het Faubourg- Feestcomité inge- chte Handelsbeurs, met medewerking van verschillende aardegemse firma's, opende traditioneel de in belangrijk- eid steeds stijgende Faubourg-Feesten, vooral dan onder npuls van voorzitter Marcel Van den Broeck. n dit kinderspel wordt aldus iet «grote gebeuren» overge- Jaan. Het is op deze kinderlijk 3envoudige en spontane wijze Jat dit spel al evenzeer een combinatie is van een totale legeestering en een volledige nzet, die demonstratief wordt >eleefd en uitgedragen, in de loop er op de ene of de andere nanier voor beloond te wor- len. Dit grote gebeuren te irembodegem was ooit in sngten van jaren, en is het oor een groot stuk ook van- laag nog, de negendaagse >edevaartgang naar de Ter /luren kapel. )aar werd de tussenkomst van ).L. Vrouw afgesmeekt voor iet bekomen van genezingen, unsten en bescherming. 1 ANDELSBEURS j aanwezigheid van Pastoor an den Broeck, van de leden in het College en het Feest- jmité knipte Burgemeester l e Pauw het klassieke lint )or, hopende dat, eens de fu- e een voltrokken feit, derge- i ke feesten als deze te Baar- ïgem nog steeds zouden ogelijk blijven. Voor de voor- int van de folder werd een edstrijd uitgeschreven onder 3 Baardegemse kinderen. iet minder dan 119 leerlingen iden aan deze tekenwed- rijd mee en het was Gode- ■ve Sieben die de eerste prijs agkaapte en daarmee een ooie passersdoos won. Ook Ie andere kinderen kregen in prijs. king kwamen o.a. de gevatheid waarmede de kandidaten kon den antwoorden op de vele vragen, meestal handelend over Baardegem of over de Fal- luintjesstreek gesteld door presentator Louis Saeys als mede de kaarten verkoop voor het Pottenbak En daar de meeste vragen als bvb. over Leireken of over de eerste trein te Baardegem of gewoon over Pee Klak flink be antwoord werden was het uit eraard het aantal verkochte kaarten dat doorslaggevend was.

De Voorpost | 1976 | | pagina 12