PRATEN MET JAN VAN DER HULST 1 PASTORAAL JEUGDCENTRUM KAN BEGIJNHOFKERK FUNKTIE GEVEN SPORT VOOR ALLEN TIJDENS DE SPORTWEEK - s §5 tb 1stem eie-ptti. De Voorpost - 3-9-76 -. 13 In 1567 wist de Florentijn Ludovico Guicciardini onze stad in zijn j«Beschrijving van alle Nederlanden» te vereren met de titel van {Hoofdplaats van keizerlijk Vlaanderen. Er is in deze keizerlijke stede jsinds die tijd veel gebouwd. Er is ook met weinig schroom geknoeid aan landschap en gebouw. Vandao. het belang van groepen als de V.V.A.K. voorzitter Jan Van der Hulst stond ons graag over de (milieuproblematiek te woord Jan, Jean Albert voor de burgerlijke stand, Van der Hulst is een oorlogskind van 1914-1918. Hij werd geboren in de Molenstraat te Aalst, daar waar vroeger de oude danszaal Wellekens stond, nu de galerij Coecke. Thans is hij als licenciaat klassieke philologie lesgever aan het Kon. Atheneum. Jarenlang was Jan Van der Hulst voorzitter en gewest voorzitter van het Davids- fonds. Dit bracht hem trou wens in kontakt met de V.V. A.K., de Vlaamse Vereni ging voor Aalsters Kuituur- schoon. We schrijven '52: initiatiefnemers Bolasca en Courteaux nodigden een twintigtal Aalsterse vereni gingen uit om de aandacht ie vestigen op het Oud- Gasthuis dat met teloor gang bedreigd werd. Uit de ze vergadering groeide later de V.V.A.K. met als eerste en zeer gewaardeerde voor zitter Raymond De Schaep- drijver. Jan Van der Hulst«Hij had zeer veel moreel gezag in de stad als magistraat aan de handelsrechtbank. Ons grootste werk was toen het redden van het Oud-Gast huis. En dit met de niet geringe steun van schepe nen Gilbert Claus en Bert Van Hoorick. Vanaf die tijd ben ik steeds in contact ge bleven met Fritz Courteaux- de grote motor achter de V.V.A.K. Na een zekere tijd hebben ze mij in het bestuur opgenomen.» Thans is Jan Van der Hulst voorzitter van deze vereni ging die zich reeds jarenlang bezighoudt met alle moge lijke gebouwen met histo rische waarde en este- tische schoonheid te bewa ren, te releveren en vooral een funktie te geven. «Want», zegt dhr. Van der Hulst:» een gebouw zonder funktie is veroordeeld om in puin te vallen. Het mag nog zo schoon zijn, het moet in de gemeenschap een rol ver vullen, een voortdurend le vend moment zijn van het geestesleven van de stads bevolking. Het moet een rol hebben die spontaan moet groeien. Een voorbeeld on ze stad- en landhuizen heb- keld. De kult uurcentra daar entegen zijn niet spontaan, zij werden ingeplant Van daar dat sommige kulturele centra niet beantwoorden aan de verwachtingen.» DE VOORPOSTHet klasse ren van gebouwen is mis schien wel vaak de reddende engel maar is blijkbaar toch niet steeds een garantie voor de nodige bescher ming. We denken bievoor- beeld aan de belabberde toestand van de Begijnhof kerk. JAN VAN DER HULST: In derdaad. de kerk is geklas seerd maar men ziet dat be waren en klasseren niet het zelfde is. Tegenover dat klasseren sta ik ahijd een bee'je huiverachtig. Neem he< oudste gebouw in Aalst daarindeZoutstraat. en kijk naar de 'oestand ervan D.V.: Hoe zou U het stads beleid omtrent de bescher ming en het onderhoud van ons gebouwenschoon be schouwen? JVDHKijk. de stad heeft voor de redding van hei Oud- Hospi aal heel wat gedaan. Da' is o.a gebeurd met werklozen. Hoe de toestand nu is? Wel. de stad vraagt tiet beter dat wij hen op iets vijzen Ik denk dat ze doet va* ze kan. Ik ben daar zeer "'orzich'ig in. Je moet zeer fnkree- de -oestand bekij ken waarin deze mensen tich bevinden. Men is nu op Ben bepaald ogenblik ge- tornen da' men van de tare ins ellingen bijna alles 'raag1: mo"ie es:e'ische gebouwen, hospitalen, kul turele centra, sportcentra, enzomeer. Als je nu al die verlangens verzamelt voor bvb. de tachtigduizend Groot-Aalstenaars, dan zou je eens de berekening moe ten maken hoeveel de reali satie ervan per jaar en per persoon zou kosten. En dan moet u erbij zeggen dat wan neer er van de Staat wordt verlangd, het maar normaal is dat de Staat ook veel van u verlangt. En dat nemen de mensen hier niet aan hé, grotere belastingen. Onze stad is in grote mate afhankelijk van de staats- toelagen en als de staat deze blokkeert, kan de stad ook niet verder. Voorbeelden: de restauratieplannen van het Belfort die al drie, vier jaar binnen zijn, het kultu- reel centrum... DV: Als de Sint-Jobskapel verleden jaar zo goed werd gerestaureerd is dit bijna uitsluitend te danken aan de inzet van de V.V.A.K.-leden. Vindt U het goed dat een privé-initiatief voor dergelij ke zaken moet instaan? Is dit niet te wijten aan een lacune van overheidswe gen? JVDH: Privé-initiatief kan een hefboomeffekt hebben. Je moet daar mee opletten of anders zou je alles gaan institutionaliseren of etati- zeren. Het kan zijn dat u ervoor bent. Ik van mijn kant, denk dat men bij volle dige étatizering de morele hefboom wegneemt en dat men meer gaat naar louter administratie handelen dan wel naar iets waar ziel en beweging achter steekt. Veronderstel nu, dat wij hier een zeer uitgewerkt kader worden, vb. met voor iedere streek een ambtenaar die de gebouwen in het oog houdt, zal er dan nog wel dezelfde werkingskracht vanuit gaan? Niet dat ik tegen overheids initiatief ben, integendeel. De twee moeten mekaar steeds aanvullen. Het is daar waar minister De Backer naar toe gaat denk ik. Wat moet er nu met de Be gijnhofkerk gebeuren? Tja, de vraag stelt zich of ze ajc k.erK moei blijver! fimcje- ren als je weet dat er dicht bij twee kerken zijnde Sini- Martinuskerk en de kapel van het St .-Jozefskollege. Zo niet. dan moet je, wil je het gebouw in stand houden het een funktie geven. Hetzij van museum, hetzij van ar chief. hetzij als uitgekozen koncertplaats op dat uitver koren orgeltje. En bovendien met een prachtige akkoestiek. Maar 't wordt veel te weinig ge bruikt... Ja. ja. En dan het redden van al het schone dat er is. Maar dat is dan te regelen met de deken. Ik heb destijds met mijn vrouw al de kazuifels die boven half verduft hin gen. naar beneden ge bracht De schoonste heb ik toch kunnen redden. De de ken gaf met toch krediet: ik mocht de sleu els hebben om het te doen. Maar goed, ik kende er de weg, ik ben er nog misdienaar geweest. Verleden jaar zijn er nog twee beeldjes verdwenen uit het ronddraaiend taberna kel. Ik heb de pastoorverwit- 'igd. En de politie hierin? Er zijn ook eens zware graf- s enen die legen de muur s-onden naar beneden ge- d hder Dai moet je met wee f drie mensen naar benedei. stoten, dat kan niet dooreen wind gebeurd zijn. En de politie zei dat het zo gebeurd was. Dat was een teken dat ze zelf niet waren gaan kijken. Tja, wat doe je dan. jt iacht eens, je trekt de schouoers eens op, hé? In feite zou je moeten voort doen Want je zietnu zijn er weer klachten. Ik heb aan de burgemeester gevraagd «wat is dat nu om 's nachts een agent regelmatig langs daar te laten gaan?». Maar er wonen twee agenten op het Begijnhof hoor, maar als die niet van dienst zijn doen ze de ogen dicht, zezien niets. Om even in te pikken op die vernielingen. Neem bvb. het orgel van de Sint-Martinus- kerk. Het is nu zo goed als vervallen. Intertijd is het ge restaureerd geweest door Stevens-Van Duffel. Het ei ken hout is er nu uitgehaald en vervangen door bijna brandhout. Met als gevolg dat met de grote warmte van de centrale verwarming die daar juist onder staat het hout kapotgaat: de blaas balg is stuk, de windladen zijn gebarsten, het meubel is beschadigd (er is een krul naar beneden gevallen), enz. Begrijpe wie begrijpen kan, maar er is daar een minder waardige restauratie ge beurd en wat erger is: toe gelaten! U ziel hoe voorzichtig men moei zijn bij reslauraties en dat men moei kunnen wer ken mei mensen die men kan vertrouwen, vandaar dal hei bievoorbeeld dikwijls goed is .dal de restauratie werken lang duren. Ook bij afbraak, zodat men de lijd heeft om na ie gaan hoe de strukiuurer vroeger juist uit zag. Maar ik ga volledig met u akkoord, het orgel van de Sint-Martinuskerk moet on derhouden worden maar is hei nog mogelijk om hel te herstellen? Wel, financieel moet het zeer duur uitvallen. Maar de mensen zeggen dat een ezel nooit twee keer tegen de zelfde steen stoot, doet hij het wel door het feit dat het orgeltje van de Begijnhof kerk in zo'n slechte staat is. Een ander onderwerp mis schien: het is niet genoeg dat er een paar gangmakers zijn op gebied van patrimo- niumbeheer, het publiek moet volgen. Wat denkt u, met uw jarenlange ervaring op het gebied, over de door snee Aalstenaar? Houdt ie van zijn gebouwen? Ja, zij hebben wel interesse. Natuurlijk je moet de gi e meerderheid erin betrekken, maar het zal denk ik toch altijd élitewerk blijven. Ik weet niet wat u daarvan denkt maar kijk, men kan het wel brengen tot de grote massa dank zij de medewer king van de pers en wal weet ik nog allemaal. Ik geloof echter niet dat zij veel verder zullen gaan dan te zeggen «'t is toch spijtig van die kerk. Trouwens, ik vraag me af of er nog veel jonge mensen zijn die weten dat daar vroe ger een begijnhof is. Tja, voor die dingen zou men nog meer moeten kunnen reke nen op de médewerking van de scholen. Vindt u de schoolopleiding daaromtrent voldoende? Bah, dat is miniem hé. Dat hangt dikwijls van de leraren af. Toén destijds Fritz Cour teaux onderwijzer was, ging hij met zijn leerlingen gaan kijken, hij sprak er dan eerst over in de les. De meesten doen dal niet. Ik ben niet voor dat utilitaire zicht op het onderwijs, maar wan neer u over pakweg de Mid deleeuwen spreekt dan kan u de binding maken met uw stad. Men kan zo verder stappen naar de geschiede nis van het land, en verder van Europa. Maar het is best dat men uitgaat van wat hier ter plaatse is. Ere-voorzitter van V.V.A.K. Jan Van Der Hulst (J.M.) Het Land van Aalst en de stad maken geen deel uit van de Kommissie van Landschappen en Monu menten maar de stad is wel lid van de Kommissie van Historische Steden en Ge meentes. Hoe zit dat, is dat van enig belang die kom missies? In het interview met de heer Jan Van der Hulst, voorzit ter van de Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon, werd de prachtige Aalsterse begijnhofkerk die de laat ste maanden zorgen baart aan de Sint- Martinusparochie, aangehaald. Volgens spreker dient de besproken kerk dringend een funktie te worden gegeven om het bewaren ervan te vrijwaren. We ver namen voor kort dat begin januari van volgend jaar een pastoraal jeugdcentrum haar aktiviteiten zal starten, en dit vanuit de begijnhofomgeving. In het hoog- gotisch huis met rechts aan de hoofdingang van het begijnhof zal een dokumentatiecentrum worden aan gelegd. Van hieruit zal de équipe, die thans nog wordt samengesteld, zich toeleggen op vormingswerk, bege leiding, informeren, enz. van de (kristelijk geïnspireer de) jeugd. Maandelijks zal in de begijnhofkerk een li turgische viering worden gehouden. Dai is kwestie van prestige en van invloed waarmee mén misschien langs die weg veel kan verkrijgen. Bvb. van de minister, omdat je die regelmatig ziel op vergade ringen. Ik hou daar wel niet veel van, maar de relaties- verzorgen is in onze huidige wereld van zo groot belang dal het meestal langs daar gaat, tussen pot en pint als het ware, dal zij iets verkrij gen. Als je niet regelmatig met de belangrijke geschik te personen in kontakt komt, is het zeer moeilijk om iets te bereiken. Wat is uw grootste voldoe ning geweest gedurende al uw jaren voorzitterschap? Wel, in de eerste plaats, de kapel van Sint Job waar ik me misschien wel aan kapot heb gewerktverder de ret ro- spektieve tentoonstelling van Delaforlerie (nvdr: schoonzoon van Pieter Daens, Jules Delaforterie stierf in 1935op vijfenvijftig- jarige leeftijd) en de voldoe ning dat de vereniging tot zeer grote bloei is gekomen Ontgoochelingen? Ik moet u zeggen dat ik er niet veel gehad heb. Soms als ik niet de medewerking vond die ik verwacht had, was ik wel ontgoocheld. Ik heb u al gezegd: ik ben nogal realistisch in die za ken, ik tracht nuchter in te zien wat ik kan realizeren. Nee, ik heb wel de waarde ring van de leden ondervon den. Nu met dat ziek zijn, ben ik nu- mag ik wel zeggen- zeer inaktief. Ik heb mijn ontslag als voorzitter reeds verleden jaar aangeboden maar ze hebben gezegd van nog wat te wachten om te zien hoe hel draaide met mijn ge zondheid. Ik heb een hartin- farkt gehad. Tevreden dus met het voor zitterschap? Ik was een andere voorzitter dan de anderen. Dat waren mensen met gezag en ik heb wel veel gewerkt maar ik had geen gezag. Begrijpt u? Je moet eigenlijk de twee heb ben Uw gezag zal wel gekomen zijn uit de realisatie. Als we straks voorbij de prachtige gerestaureerde kapel van de Sint-Jozefskerk rijden, zul len we er nogmaals een mooi bewijs van hebben. Dank u. René De Witte Na het grote sukses van vorig jaar was het maar meer dan normaal dat ook dit jaar een sportweek werd georganiseerd. En ook dit jaar is deze week een meevaller geworden, uitge zonderd dan tijdens de weekeinden en dat zal wei groten deels aan het goede weder te wijten zijn die er de vakanties temming nog inhield. FIETSTOCHTEN GROOT SUKSES De eerste aktiviteit van deze sportweek vond zondagvoor middag piaais Grn 10 uür én was een voüeyballmatch op de terreinen van de RMS. Blijkbaar is 10 uur op zondag te vroeg om de stramme spieren te martelen en de opkomst was bijgevolg niet zo groot, toch kon nog een aantrekkelijke match gesjDeeld worden met twee ploegen. De zondagna middag stond dan een fiets- en wandeltocht op het programma met vertrek aan het kultureel centrum. De wandelaars wa ren niet zo groot in getale op gekomen, maar het tegendeel was wel waar voor de fietsers. Met zo'n 30 40 deelnemers waren ze opgekomen voor een tocht van 25 km onder de bran dende zon. Maandagavond en vrijdagavond werd er dan tel kens getrimd en hiervoor was de opkomst SiSGuS mssr osn bevredigend en de ambiance groot. Dinsdagavond dan stond de tweede fietstocht op het programma en hiervoor was de opkomst gewoonweg buiten alle verwachtingen. Met een 70-tal fietsliefhebbers werd de tocht van om en bij de 20 km afgewerkt. Die fietstoch ten moeten wel de hoogtepun ten van deze week genoemd worden. De woensdagnamid dag kregen we dan een sport- namiddag voor de jeugd. Met een 40-tal was de opkomst van het jonge geweld bevredigend te noemen doch kon men hier veel meer deelnemers ver wacht hebben gedurende de vakantie, 's Avonds was er dan een tafeltennistornooi gepland in het jeugdhuis, doch dit werd echt wel de mislukking van de week. Op de donderdagavond was een atletiekhappening gepland die werd bijgewoond door een 30-tal deelnemers. REVANCHE KWAM IR NIET Maar de grote schok stond toch wel voor zaterdag op het pro gramma met de voetbalmatch tussen de twee gelegenheid- sploegen de Grafdelvers en de Glansmerels. Deze match werd georganiseerd in het te ken van een revanche van de strijd die deze ploegen lever den vorig jaar ter gelegenheid van de sportweek. Toen was de uitslag 3-2 geworden in het voordeel van de Grafdelvers. De Glansmerels die zich vorig jaar sportief bekocht voelden, hoopten dit jaar de strijd in hun voordeel te kunnen beslech ten. Doch daarover oordeelden de Grafdelvers anders en het pleit werd dus voor de tweede maal in hun voordeel beslecht. De uitslag luidde nu 2-1 met doelpunten van Roger Van den Abbeele en Van Hove. Voor deze wedstrijd was eveneens heel wat publieke belangstel ling opgekomen. Zaterdaga vond ging in café De Grafma ker een tapbiljartwedstrijd door kende. Zondagnamiddag werd deze sportweek dan afgesloten met een sportinstuif. Iets nieuws, op touw gezet door mensen van het Bloso. Doch hier was de opkomst eerder gering, misschien waren de deelne mers van de vorige aktiviteiten sportmoe of vreesden ze het onbekende. ONDANKBARE OMSTANDIGHEDEN De tweede sportweek heeft misschien niet het peil gehaald dat vorig jaar werd bereikt, maar kan toch bezwaarlijk een mislukking genoemd worden. In ieder geval moet een spe ciale vermelding worden gege ven aan de Bloso-gangmaker Gilbert Van der Schueren die in ondankbare omstandigheden er toch nog in geslaagd is er iets goeds van te maken. Zonder enige hulp heeft hij gans deze sportweek op touw g07et en georganiseerd De gevraagde medewerking van het gemeentebestuur en vooral van het feest- en sport- komitee werd gewoonweg ge negeerd door deze mensen. Wij vragen ons dan ook af of een dergelijk komitee nog enige reden van bestaan heeft wanneer zij weigeren aan der gelijke aktiviteiten hun mede werking te verlenen. Blijkbaar vinden zij het belangrijker me kaar in het haar te zitten dan hun steun te verlenen aan ver enigingen die iets willen pres teren in Lede. Wij zouden zeg gen: Typisch Leeds, dergelijke situaties! MON D G Hl ÜS 1 «Hf mmÊKm '~'h wal - 'x Spelnamiddag ingericht door BLOSO tijdens de sportweek (E L.) etN öhhauhc) i/oon Et/zo ptse -poofi. te MoocjTZ

De Voorpost | 1976 | | pagina 13