HONKY TONK '76 OF HOE EEN JAZZPROGRAM ER MOET UITZIEN! TOTAAL GEÏNTEGREERD IN HET FESTIVAL VRIJDAGAVOND 3 SEPTEMBE JAZZ-AVONDMARKT Voor de derde keer wordt in het kader van het Honky Tonk Jazzfestival ook een avondmarkt georganiseerd in het unieke kader van de Grote Markt te Dendermonde. De mooie tonen van de plechtstatige beiaard zullen voor één keer overstemd worden door de meeslepende muziek van een zevental N.O. Bands die niet alleen op de markt zelf, maar ook in een vijftal omliggende herbergen zal ten berde gebracht worden. Vóór twee jaar eerder klein begonnen met enkele kraamp jes en één enkele band, groeide de vrijdagavondmarkt vorig jaar reeds uit tot een bij zonder gebeuren. In een drie tal herbergen werden toen or kesten geplaatst zodat de marktbezoeker na zijn rond gang in een gezellige, intieme sfeer ook wat muziek kon be luisteren. De zalen liepen stampvol, zodat men echt van een overrompeling kon gewa gen. De markt zelf groeide uit tot een volwaardige antiek- en rommelmarkt, waar men reeds moest dringen voor een plaats je. Eén schaduwzijde: in open lucht was het te snel gedaan met de muziek. Daaraan werd echter dit jaar een mouw ge past: The Occasional Jazzband üil DcnüÊfmOhuè en de New Orleans Train Jazzband met Alajos Van Peteghem zullen afwisselend op een kiosk spe len en samen de streetparade verzorgen, zolang als er wan delaars op de markt ronddwa len en als het is zoals vorig jaar dan kan dat heel laat worden. De algemene toegangsprijs voor alle herbergen werd ge bracht op 50 fr. Met die kaart kan je zomaar alle gelegenhe den binnenstappen waar mu ziek wordt gespeeld. Aan elke herberg zal een dergelijke kaart verkrijgbaar zijn. Ook dit jaar zal men vartaf 19 uur op de markt weer kunnen kopen, verkopen, ruilen en versjacheren, alles wat men maar kwijt wil: «antiek»oude boeken, platen, schilderijen, zelf gekweekt fruit en alles wat niet meer op uw zolder kan. Ook beoefenaars van oude ambachten zijn steeds welkom. Aan de Honky Tonk- stand kan men dan nog kaarten vragen tegen voorverkoop prijs, alsook de programma brochure voor zaterdag. Men verstrekt er u graag inlichtin gen over de klub, de Honky Tonk-info en het klubpro- gramma. Wie overnachtings moeilijkheden zoekt, kan daar ook terecht. Wie geïnteres seerd is in een stand op de jaz- zavondmarkt kan kontakt op nemen met Mare De Backer, Ridderstraat 37, 9330 Den dermonde (tel. 052-21.31.57 na 18 uur). Wie speelt waar? Na de voorstelling van de nieuwe elpee van The Jeggpap N.O. Jazzband op het stadhuis (de plaat is verkrijgbaar tegen 250 fr.) en de streetparade op de Grote Markt gaan de ver schillende orkesten van start in de vijf herbergen en op de kiosk. Op de kiosk spelen zoals ge zegd The New Orleans Train Jazzband met de ouwe be kende trombonist Alajos Van Peteghem. Voor de aflossing zorgt The Occasional Jazz band, ontstaan uit de maande lijkse jamsessions in de bun ker. Hij bestaat uit o.m. Jan en Bruno Van Acoleyen, Piet Hermans en Flip De Smet. In het café-restaurant Bonaparte speelt Chris Burke and his New Orleans Music. Chris en zijn mensen werden aange worven na een geweldig suk- sesvol optreden in een over volle hunker >n "jn; In njjfé Het Gulden Hoofd speelt net zoals vorig jaar Sammy Ri- mington and his all stars. Sammy is bij de insiders meer dan genoeg bekend en het zal er opnieuw duwen worden voor een plaatsje. In het café Den Hert zal de Amerikaanse pianist Butch Thompson rag- timeklassiekers en Jelly Roll Mortonkomposities vertol-L ken. Butch staat bekend alsfc een specialist in deze materie/ Hij is tevens een zeer gewaar-j?p< deerd klarinettist die deel uit maakte van de Hall Brothers Jazzband. Wie het café van «Suzanne» rechtover het mu seum in de Kerkstraat enigs zins kent weet nu reeds dat het er hard zal aan toe gaan. De piano staat voor de lol deze keer bovenop het biljart zodat er geen enkel plaatsje verloren gaat. Aan het Justitieplein in café In den Swaen treedt het Joep Peeters New Orleans Quartet uit Breda op. De groep wordt voor de gelegenheid versterkt met Jeggpaptrompettist J oris De Cock. Joep Peeters trad met veel sukses op in Honky Tonk. Hij brengt uitstekende New Orleans. Last but not least speelt The Jeggpap N.O. Jazzband met Kid Sheik Cola in de zaal Sportparady s op de hoek van de Veerstraat en de Kasteelstraat op zowat 300 meter van de Grote Markt. Wij zijn ervan overtuigd dat patron Theo zijn handen vol zal heb- ben. Voor wie nog niet de bodem van zijn maag en zijn porte monnee ziet wordt die vrijda gavond alvast een uniek ver_U lengstuk van de Dender-M mondse kermis. Honky Tonk '76-Dendermonde: een begrip zoals Bilzen en Middelheim maar met een groot voordeel: het swingt er twee dagen aan een stuk. Was iedereen ervan overtuigd dat het Dendermondse jazzgebeuren gedoemd was om een mono tone manifestatie te worden met steeds dezelfde weerkerende groepen (de grote namen in de revival zyn immers niet zo talryk) dan moet men nu wel toegeven dat de mensen van Honky Tonk er toch weer in geslaagd zyn een uitstekende affiche samen te stellen. Bovendien trachten zy het hele gedoe interessanter te maken door bykomende manifesta ties. Op vrydagavond immers krygen wy een betere uitwerking van de avondmarkt waar nu in een vyftal herbergen rond de markt orkesten de eerste festivalnoten in de rokerige ruim ten zullen blazen. Eveneens uit Nederland ko men de Animal Crackers. Zij brengen jazztunes op een on geëvenaarde wijze. Geen in strument is hen te gek. Boven dien brengen zij nog leuke ver talingen van nummers als Di nah, Tiger Rag e.a. Iemand die ook niet om een practical joke verlegen zit is Chris Bur ke, leider van de New Orleans Music. Deze uitstekende En gelse band brengt autentieke New Orleans dance hall mu sic. Bekende figuren zijn Teddy Fullick, reeds in 1972 op het festival als trompettist Miriam Klein In tegenstelling tot vorig jaar werd afgezien van verdere evolutie naar nieuwere jazz- vormen, er werd teruggegre pen naar de formule van de eerste jaren waarbij de oude stijl de hoofdbrok van het pro gramma was. Iedereen weet dat een affiche van een jazzfestival niet ge makkelijk aan te houden is. Honky Tonk heeft daar totnog toe weinig moeilijkheden mee gekend. Behalve enkele uit zonderingen is steeds iedereen op het appel verschenen. Ook dit jaar is erzo'n uitzondering. Ziekte en organisatorische moeilijkheden verhinderen deze keer The Clyde Bernardt Harlem Blues en Jazz Band. Gelukkig hebben deze het tij dig laten weten zodat ook dit keer de ouwe getrouwe Sammy Riming ton uit zijn schare muzikale vrienden een band heeft kunnen samenstel len rond trombonist Clyde Be rnhardt. Als trompettist komt Cuff Billett, een bekend ge zicht uit de Barry Martin Bands. Hij heeft opnamen met Albert Nicholas, George Le wis, Louis Nelson, Kid Sheik, Capt'n John Handy en vele anderen. Aan de piano per- formeert Butch Thompson (USA). Butch heeft enkele lp's volgespeeld met muziek van Jerry Roll Morton die in de Amerikaanse vakbladen op zeer goede kritieken werden onthaald. Als bassist herken nen wij opnieuw een bekend lid van de Ken Colyer-Barry Martin band, Brian Turnock. Een Deen, Soren Houlind, speelt de drums en ban,o is John Coles. Houlind is de lei der van de bekende Soren Houlind Copenhagen Ragtime Band. Hij studeerde in New Orleans bij Alec Bigard, broer van de bekende Barney en bij Cie Frazier. Clyde Bernhardt (°1908) is een jazzveteraan in de echte zin van het woord. Hij speelde in de dertiger jaren o.a. met King Oliver en Edgard Hayes. Later werkte hij onder meer met Jay McShann, Fats Wal ler, Cecil Scott, Luis Russell en Claude Hopkins. Sinds een vijftal jaren leidt hij, aanvan kelijk sampn met lay Coles, de Harlem Blues en Jazzband. Misschien nog meer dan Clyde Bernhardt spreekt de naam van George "Kid Sheik- Cola (°1908) tot de verbeel ding. Deze New Orleans trompettist wordt op het festi val begeleid door The Jeggpap N.O. Jazzband. Sinds 1935 leidt hij zijn eigen band waar van o.a. deel uitmaakten Louis Nelson, Capt'n John Handy, Sing Miller, Alec Bi gard en momenteel nog Ray mond Burke. Zijn leermees ters waren Wooden Joe Nico las en Chris Kelly. Hij is niet alleen een uitstekend band- trompettist, maar ook een ge waardeerd brassbandmuzi kant. Voor de vrouwelijke charme tussen al dit mannelijk jazz- geweld zorgt de Zwitserse zangeres Miriam Klein, die zal begeleid worden door haar trio: Kenny Drew (piano), Art Taylor (drums) en Henk Ha- verhoek (bas). Miriam Klein is duidelijk een fan van Billie Holliday, wat tot uiting komt in haar optredens. Kenny Drew speelde bij Lester Young, Coleman Hawkins en Charley Parker. Art Taylor bij Miles Davis, Bud Powell, Art Farmer en John Coltrane, ter wijl Henk Haverhoek momen teel dé toonaangevende Ne derlandse bassist is. Hij is een veelgevraagd begeleider van Amerikaanse groten op door reis in Europa. van de Barry Martin Ragtime Band die Sheila Collier bege leidde. Aan de piano zit Mag gie Kinson, die duidelijk zweert bij New Orleans' great sweet Emma Barret. Verder zijn er nog Paul Russell, drummer, Dave Senior, beïn vloed door de trombonisten Frog Joseph en Jim Robinson en hacsic» Inhnnv Rrovvn die zorgt voor een ongehoorde drive. Uit Duitsland komt de Blue Roseland, een uitstekende big band die de laatste jaren van het ene festival naar het andere stapte. Zijn opgewekte klan ken vonden een voorbeeld in de opnamen uit de jaren twin tig van o.a. Fletcher Hender son, King Oliver, Mc Kin ney's Cotton Pickers en Benny Motten. Om de traditie van de blues zangers voort te zetten komt dit jaar Doctor Ross, the har monica boss. Ross is werke lijk een éénmansband. Hij zingt en begeleidt zich tegelij kertijd op de gitaar en de drums. Hij is een voortzetting van de oorspronkelijke blues traditie. Uit Engeland komt een man die nu al bijna twintig jaar aan de top staat: Mr. Acker Bilk and his Paramount Jazzband. Acker Bilk zal met zijn «Stranger on the shore» voor vele luisteraars herinneringen oproepen uit hun jeugd. Hij begon zijn muzikale loopbaan in 1954 bij de Ken Colyer Band. Pas in 1958 krijgt hij de eerste waardering. Na Chris Barber en Papa Bue krijgt het Dendermondse festival nu eindelijk de derde van de drie grote «B»'s. Tenslotte is er dan nog het Dendermondse huisorkest The Jeggpap New Orleans Jazz- Avondmarkt. band. In bijna vijftien jaar zijn Bert Heuvinck en zijn mannen via festivals als Comblain, Rienne, Bilzen, Gentbrugge, Breda en Dendermonde en op tredens met jazzveteranen als Albert Nicholas, Benny Wa ters, Bill Coleman, Nelson Williams, Louis Nelson, Kid Thomas en Alton Purnell, uit gegroeid tot een der leiding gevende New Orleansbands in Europa. Deze ganse pleiade vedetten kan u aan het werk horen op de festivalweide, Rijbaan Piet, Gentsesteenweg te Dender monde op zaterdag 4 septem ber van 15 tot 03 u. Acker Bilck.

De Voorpost | 1976 | | pagina 14