kiesnieuwskiesnieuwskiesnie uwskiesnieuwskiesnieuwskie Vrije Tribune BSP PROGRAMMA 2 - 3-9-76 - De Voorpost de redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. EN NA 10 OKTOBER, de inzet ELK NAAR ZIJN ZIN Het schepenkollege van de Waalse gemeente Jemeppe heeft vorige week stelling ge nomen in verband met werk onderbrekingen, betogingen en andere akties van aroeiaers en bedienden in de bedrijven. Het schepenkollege van deze Luikse gemeente, protesteert tegen de vervalsing van de in- deks der kleinhandelsprijzen, tegen het niet aanpassen van de lonen en wedden boven de 43.000 F aan de indeks, tegen de maatregelen waarvan de werkloze afgestudeerden het slachtoffer zijn, tegen het feit dat ook gepensioneerden en andere rechthebbenden op sociale vergoedingen zo zwaar door de vervalsing van de in deks getroffen worden, tegen het falen van de kontrole op de prijzen. De Eerste-minister, de minister van Ekonomische Za ken en de Gouverneur van de provincie kregen dit protest toegestuurd, want het sche penkollege is van mening, dat de belangen van de gemeente lijke bevolking worden ge schaad. Zonderling schepenkollege dat zich met dergelijke problemen bezighoudt? We hebben lang genoeg in de gemeenteraad gezeteld, om te weten dat dit doorgaans de mening is van rechts. Behalve dan wanneer het om een kwestie gaat die deze heren raakt of dient, dan hebben zij er zelfs nog enkele tienduizenden franken van de gemeente voor over. Maar de sociale strijd? In geen geval! Wij, kommunisten, zijn natuur lijk een andere mening toege daan. Verkozenen van het volk op welk niveau ook, hebben tot plicht de belangen van deze bevolking over de ganse lijn te verdedigen. En juist nu, nu we de gemeen telijke verkiezingen tegemoet gaan, is het opvallend hoe juist deze problemen door de an dere partijen, zelfs de BSP, uit de weg worden gegaan, We hebben een bijeenkomst bij gewoond waar de Socialisti sche Jeugd haar programma ter bespreking voorlegde. Tot onze verwondering werd noch het verband gelegd met de na tionale politiek, noch de hui dige sociale en politieke strijd vernoemd. Zelfs de diktatoriale maatregel van de regering te gen de werkloze afgestudeer den kwam niet ter sprake! De Volksunie vergeet natuurlijk haar zogenaamd sociaal pro gramma, én de CVP heeft het alleen ovèr plaatselijke realisa ties, waarbij ze zich zelfs de verwezenlijkingen van ande ren toeeigent. Wanneer we dit artikel schrijven heeft ook D'Haeseleer met twee bladzij den in een publiciteitskrantzijn kampagne ingezet. Inflatie en werkloosheid noemt hij «wolk jes die ons boven het hoofd drijven» en over de ganse ver warde en van langsom erger wordende ekonomische, so ciale en politieke situaite, GEEN WOORD! En morgen scheert men nog eens gratis, want NIEMAND gewaagt bij dit alles al evenmin met één woord over wie dan al de mooie verwezenlijkingen van de verkiezingsfoldertjes zal betalen! Het opzet is duidelijk. Vandaag over deze naar een katastroof toegroeiende toestanden zwij gen en de aandacht van de kiezer op fusie-kandidaten en holle beloften richten, en mor gen, na 10 oktober, de uitslag van de verkiezingen op eigen manier interpreteren. De enen als een goedkeuring van de re- geringspoliek, de anderen als een vriendelijke aanmaning om met de huidige regeerders scheep te gaan. Interesseert het de kiezer niet, en dan vooral de jongere, welke levensvoorwaarden men hem morgen zal aanbie den. In Italië was dit blijkbaar én bij gemeentelijke én bij de parlementaire verkiezingen wél het geval, en in Frankrijk kraakt het rechts meerder heidssysteem in zijn voegen, zodat de eerste-minister het met slaande deuren aftrapt. De kiezer zou er goed aan doen zich vóór 10 oktober meer dan één vraag te stellen! Ray DE SMET Binnen enkele dagen zal de verkiezingsstrijd voor de ge meentehuizen losbarsten. Wanneer in de eerste faze de strijd zich nog gemeentelijk zal afspelen, zal hoe meer men de verkiezingen nadert de strijd zich meer en meer veralgeme nen over het ganse grondge bied. Bij die gelegenheid zal de kie zer opnieuw de bus volgestopt worden met pamfletten die de mooiste droomgemeente voorschotelt. Opnieuw zal alles worden beloofd. Uitvoeren zal echter iets anders worden. Daarvoor zijn mensen nodig die bekwaam zijn om de ge meente te leiden en te behe ren. Alles wat moet gereali seerd worden zal afhangen van de bekwaamheid van de bewindsvoerders van morgen. En hierover zal de kiezer oor delen. Hij moet in zijn keuze zich daarom laten leiden door de bewijzen die de kandidaten reeds hebben geleverd bij het bestuur van een gemeente, een stad of een land. Alleen de resultaten van de kandidaten uit het verleden zijn een waar borg voor de degelijkheid van het toekomstig gemeentelijk beleid. En de fusiegemeenten hebben meer dan ooit behoefte aan mensen die hun beste krachten wijden aan het ge meentelijk belang, dat het be lang is van iedere inwoner. Voor die inwoner is de inzet daarom buitengewoon groot. Hij moet bij zijn keuze de waar borg hebben van een menselijk bestuur, waarin ondanks de schaalvergroting ieder deel zijn eigenheid kan bewaren binnen het nieuwe geheel dat zich vormt naar mens en maat. Eens de elementaire waarbor gen verzekerd zal de uitbouw van de nieuwe gemeente een goede start kennen en zal bin nen de goede verstandhouding veel kunnen worden gereali seerd. De inzet van de nieuwe ge meenten die van start gaan is zeer groot omdat de eerste sporen die getrokken worden bepalend zullen zijn voor de richting en de verdere toe komst. DIANE D'HAESELEER CVP-JONGEREN De CVP-jongeren van het ar rondissement Aalst zijn vol op bezig zich aan te passen aan de nieuwe gemeentelij ke structuren, aldus beant woordend aan een absolute organisatorische noodwen digheid. Door zich plaatselijk te or ganiseren zijn de CVP-jon geren erin geslaagd een ge meenschappelijk georiën teerde inbreng te doen in het kiesprogramma van de par tij. Zowat overal in het ar rondissement werden dis cussieavonden, debatten, hearings enz...georgani seerd, die niet alleen een grote bijval kenden (ruime vertegenwoordiging van de jeugdverenigingen), maar die telkens ook resulteerden in het opstellen van een pro gramma voor die beleidsob- jectieven die speciaal de jonge mensen aanbelangen. Aldus werden het jeugdbe leid, het kultuurbeleid, de welzijnszorg, de recreatie, het toerisme en de sport, kortom de meer mens- en kultuurgerichte aspecten van het toekomstige ge meentebeleid doorgelicht. De belangstelling van de jongeren is niet verwonder lijk. De jonge man en de jonge vrouw van vandaag willen betrokken worden bij de besluitvorming en willen een zo ruim mogelijke in spraak verwerven. Daarom zijn wij voorstander van het oprichten van adviesorga nen in de meest diverse do meinen, temeer daar wij me nen dat de gemeente de aan gewezen plaats is om de participatie te verwezenlij ken. Maar daar blijft het niet bij. De CVP-jongeren willen hun verwachtingen ook concreet omzetten door een aantal degelijke kandidaten op de CVP: lijsten te brengen. In alle fusiegemeenten komen op de CVP-Iijst 3 tot 6 verte genwoordigers van de jon geren voor, die kwalitatief en electoraal waardevol zijn en die dan ook_op de steun van de jonge mensen kun nen rekenen. De Christelijke Volkspartij bewijst hiermee nog maar eens dat jij gen conservatieve partij is, maar integendeel een partij die jonge mensen een kans wil geven precies omdat voor haar alle mensen belangrij zijn. De CVP-jongeren zien vol vertrouwen 10 oktober tegemoet. Theo Van Santen Arrond.-Voorzitter CVP-jongeren NOGMAALS BRAND SINT LIEVEN RUSTHUIS Andermaal is in het St. Lie- venrusthuis brand gesticht. Woensdag 1 september om ongeveer 14 uur werd terug alarm geslagen De brand was ontstaan niet ver van de plaats waar hij ook zon dag was aangestoken: bo ven de trap. Ook nu werd op het nip pertje een ramp vermeden: de vlammen hadden reeds een gevaarlijke uitbreiding genomen, doch konden door het personeel nog ge blust worden voor de brandweer met enkele wa gens ter plaatse kwam. Op de plaats van de brand werden nu verbrande res ten van toiletpapier gevon den. Reeds zondag stond het vast dat er kwaad opzet in het spel was. Men beklaagde zich ook over de bewaking van het hospitaal en aangrenzende gebouwen. Slechts één po litieman hield nog de wacht in de receptie. Tijdens de brand was ook de prokureur des Konings aanwezig. Een oude man die in het rus thuis verblijft werd reeds ondervraagd. «Om te benadrukken dat ook de deelgemeenten degelijk aan bod moeten kunnen komen wil de B.S.P.», dixit Volksvertegenwoordiger Bert Van Hoorick, «haar programma voor, de komende gemeenteverkiezingen in Goor-Aalst voorstellen in het kleine Baardegem». Hebt ge ook geen interesse voor politiek? Vindt ge het ook een rot boel? Laat de verkiezingsstrijd u onverschillig? Kiest ge toch voor de partij van uw ouders en uw grootouders? Ergens is dat alles zeer begrijpe lijk maar onderschat uw eigen kracht en de politieke macht niet. Elke belangrijke ekonomische, maatschappelijke en sociale be slissing wordt door de politiek ge nomen of opzijn minst beïnvloed. Ge wilt graag werk, werk in eigen streek, werk als broodwinning maar ook ergens werk dat ge graag doet en dat u zelfvoldoening geeft. Ge wenst sociale zekerheid bij ziekte, ongeval, ge droomt van een zorgeloze oude dag. Ge wilt voor uw kinderen aangepaste scholen, zowel voor minder be gaafden als voor andere. Dat alles is vanzelfsprekend maar moet toch gerealiseerd worden; en door wie? Door de politiekers? Ja maar ook door u, door ons allemaal. Laten wij dan onze kans gebrui ken. Teveel praten wij achter de rug van de politiekers, bekritise ren we, eisen we. «De beste stuur lui staan aan wal». We moeten zelf eens naar buiten durven ko men; wij moeten leren de poli tieke problemen zien, niet alleen op onze eigen schaal maar ook op een ruimer maatschappelijk ge bied. «Gun de anderen wat ge u zelf gunt». En daarom moeten wij er over spreken, niet alleen in onze eigen familie en vriendenk ring, maar ook met mensen die dagelijks in de politiek staan. Teveel zien wij de politiekers, naargelang het ons past: als profi teurs of als «Sinterklazen».. Laten wij eerlijk zijn: wij kiezen hen toch zelf; het zijn mensen van bij ons; wij schenken hen ons ver trouwen; ergens krijgen wij de po litiekers die wij verdienen. Er is dan ook maar één middel om uiteindelijk een gezond evenwich tig politiek beleid te krijgen; dat we er allen aan meewerken; voor sommigen wil dat zeggen: aktieve politieke deelneming; voor ande re: nuttig afbrekende maar ook opbouwende kritiek; voor allen: kiezen met hart en verstand. Om samen gelukkig te zijn! ANNY DIERICK Dokter-Internist In een geapprecieerd hoffelijk gebaar opgewacht aan de kerk door het Baardegems College vertrokken prominenten, kan didaten en talrijke partijleden samen met de trommelkorpsen van Moorsel, Erembodegem en Aalst naar de Zaal «Ons Huis» door de Beheerraad ter beschikking gesteld voor deze meeting. De vele partijleden die de zaal vulden, vergast op broodjes en gebakjes, volgden, alhoewel soms nogal «spraakzaam» al lereerst «den Bert» die voor de buitengemeenten gelijke rech ten opeist en betreurt dat de Falluintjesgemeenten geen af zonderlijke, zelfstandige ge meente konden worden. Deel gemeenten moeten hun eigen aard bewaren, zegt hij, met ei gen gemeentehuizen en loket diensten, met kulturele buurt huizen, sport- en speelter reinen en filiale van de stede lijke boekerij. Deelgemeenten moeten dus werkelijk «inspraak» hebben in het komend stadsbestuur. HET PROGRAMMA Het programma wordt dan kort maar klaar uiteengezet door architekt Albert De Winter en door Licentiaat Martin Hutse- baut, politiek secretaris. We bepalen ons tot het ver melden van de hoofdpunten van dit kiesplatform. OPENBARE WERKEN Goede wegen en voetpa den, een vlot en veilig verkeer. Strenge kontrole op het openbreken van straten door nutsbedrijven. Betere planning en kortere uitvoeringstermijnen bij weg- vemieuwingen. Meer parkeergelegenheid; zo nodig met ondergrondse parkings. Aandringen op snelle vol tooiing van Ringlaan rond Aalst met veilige overgangen. Nieuwe Zwarte Hoekbrug. Functionele openbare ge bouwen, nieuw C.O.O. ziekenhuis. Vernieuwing stationsge bouwen Aalst en Erembode gem. Degelijk onderhoud van alle kerkhoven en oprichten van een colombarium. Aanpassing van de admini stratieve gebouwen te Aalsten in de deelgemeenten. Geen dure prestige- ontwerpen zoals het plan van de Zwemkom maar vlug reali seerbare gebouwen. Goede voorzieningen voor alle inwoners: goede openbare verlichting, openbare telefoon cellen, zitbanken, afvalbakken, veilige Denderdijken, frekwen- ter en comfortabel openbaar vervoer voor alle gemeenten en wijken. BOUWPOLITIEK B.P.A. voor gans het grondgebied Groot-Aalst met inspraak van de bevolking. Halt aan bouwvergunnin gen die het stadsbeeld schen den; halt aan de woontorens en aan bouwpromotors die geen rekening houden met de om wonenden, het leefmilieu en de verkeersdensiteit. Aanpassing van het struk- tuurplan van Gr.-Aalst. Verkeersvrije winkelstraten na aanpassing van de straat en met in de onmiddellijke na bijheid parkeergelegenheden. Ingebruikname door de gemeenschap en herstelling van leegstaande en door hun eigenaars verwaarloosde ge bouwen zoals bvb. de eigen dommen De Vis op het Sta tionsplein, aan de autostrade en te Moorsel. MILIEUPROBLEMEN Drastische aanpak: zuivere lucht, zuiver water, huisvuil- probleem. Waterzuiveringsstations op de Dender en aanpassen van rioleringsnetten. Intrekken van exploitatie vergunning voor milieuvervui lende bedrijven zoals asfalt- bedrijf aan Zeebergbrug. Kontrole op luchtvervuiling en geluidshinder door oprich ting van permanent bereikbaar klachtenbureau met speciale politie. Oplossen huisvuilpro- bleem. Voorde is 18 km van Aalst en door de discussie ver branden of breken is er niets gekomen. Sluiting vuilnisbelt Osbroek en strijd tegen sluikstorten. Goede ophaaldiensten voor gewoon en voor groot vuil. Opruiming van het stads- magazijn. EEN GROENE STAD Behoud en bescherming van bestaand groen zoals Fal- luintjes en Gerstjens. Herbebossing en planten van bomen waar mogelijk. Openstellen voor de bevol king van bestaande privé- groenzones als het Kravaalbos te Meldert, de parken Ge- erinckx en Schelfaut te Aalst en inlijving van de Osbroek bij het stadspark. TOERISME De BSP wil een toekomst voor ons rijk verleden. Herwaardering van oude kernen en smalle straatjes. Verwerving door de ge meenschap van het Waterkas teel van Moorsel en de ganse Osbroek te Aalst. Aanleg wandel- en fietspad in de oude spoorwegzate Moorsel - Londerzeel. Restauratie van historische gebouwen zoals reeds gedaan met de kerk van Baardegem. Doorgangscamping op het Domein De Vis (autostrade) Oprichting van dieren (wild)park in één van onze na tuurgebieden. Effektieve toeristische pro paganda en Gids voor Nieuw Aalst en de deelgemeenten. TEWERKSTELLING Geen welzijn zonder welvaart en daarom accent op tewerk stelling in eigen streek. Uitbreiding van bestaande industrieterreinen en ambach telijke zones gekoppeld aan een politiek van décentralisatie van het Brusselse. Oprichting van een cen trum voor commerciële en in dustriële promotie. Struktuurpolitiek voor land en tuinbouw alsook voor bloe misten gericht op familiale be drijven. Dynamische middenstand- spolitiek voor het tot stand- brengen van bloeiende handels- en dienstensector, door bvb. winkelgalerijen en winkelwandelstraten. Opbouw van de Keizershal- len tot polyvalent en functio neel regionaal handels- en feestcomplex. Uitbouw van administra tieve infrastruktuur en admini stratieve déconcentratie en décentralisatie. Ontvetting van Brussel ten bate van het Aals- terse, Aantrekken van overheids bedrijven. Waarom te Aalst geen grote nationale openbare bouwonderneming? Tot stand brengen van «lo cal units» naar Amerikaans model, lokale cellen voor aller lei dienstverlening. MIDDENSTANDERS EN ZELFSTANDIGEN Functionerende Midden- standsraad die regelmatig sa menkomt en waarin de mid denstander zijn zeg heeft. Inspraak bij de organisatie van de jaarbeurs. Bevoegd en dynamisch schepen van Middenstand. LAND- EN TUINBOUW Eigen schepen voor land en tuinbouw en voor bloemis ten. Inspraakkommissie voor land- en tuinbouwers Uitbreiding van de Bloe menveiling. Sterkere promotie van onze produkten als hop en bloemen. BEJAARDEN EN HULPBEHOEVENDEN Sociale centra van de C.O.O. in de fusiegemeenten en grote stadswijken met warme maaltijden aan geringe prijs. Ontspannings-, kaarters- en hobbygelegenheid. Veralgemening van de dienst warme maaltijden tot gans het gebied met bestelling aan huis voor bejaarden en hulpbehoevenden. Meer woningen en rustoor den voor bejaarden bouwen. Gespecialiseerde diensten voor bejaardenzorg en gezins hulp. Verpleging aan huis van be jaarden in samenwerking met het stedelijk ziekenhuis. Speciale tarieven voor water en diensten voor gepen sioneerden. Opvangcentrum voor hulp behoevende.1' van allerlei aard (studie) Meer veiligheid voor be jaarden. GEHANDIKAPTEN Bijstand (voorlichting, hulp, verzoring) van bij de geboorte. Bijkomende financiële steun voor rolstoelen, invali denwagentjes, orthopedische toestellen. Overheidssteun voor con sultatiebureaus voor gehandi- kapten. Uitbreiding van tewerkstel lingsmogelijkheden. Speciaal sociaal abonne ment op stadsbussen voor werkende gehandikapten. Aangepaste woongele- genheden, aangepaste toe gangsmogelijkheden tot open bare gebouwen, voorbehou den parkeerplaatsen. Dagverblijf voor zwaar fy sisch en mentaal gehandikap ten. Middelen voor een aktieve vrije tijdsbesteding. JEUGD Inspraak door vernieuwd jeugdraad en secties in wijkra den. Werking sportraad Gemeentelijke jeugdklut huizen en pluralistische basi Sportterreinen, spee pleinen over het hele gebied grote sporthal aan de Parklaa met sportschuren in de ge meenten. Tweede overdekt zwem bad. Rechtvaardige betoelagir van jeugdorganisaties en aar stelling van sportmonitoren Voorhuwelijkssparen renteloze lening aan jonggr huwden van 30.000 F. Voorbehouden van deel sociale woningen vo< jonggehuwden en aanmoedi gen van jonge kunstenaars. Inrichting van kinderhoek kampeerterreinen en be strijding van de jeugdwerk loosheid. GEZINSBELEID Recht voor de progressie* vrouw op moderne wonii komfort, goedkope kinderki en overal peutertuin. Inrichting diensten voor ge zinshulp en voorlichting inzakj gezinsplanning. Gelijke geboortepremil voor alle kinderen. Meer speelpleinen mq toezicht en oprichten van eei opvangcentrum voor vrouweii in nood. Eigentijdse aanpak van de gezinsraad. CULTUURBELEID Sluitstuk van het BSP; programma is het kultuurbej leid. Inspraak via kultuurradeij in alle fusiegemeenten en in één algemene kultuurraad. Gratis gebruik van de kultih rele gebouwen door vereniging gen en degelijke toelagen er dienstverleningen aan de verj enigngen. Snelle afwerking Kultureë Centrum in de Molenstraat er! aanmoedigen van eigen kun-j stenaars. Kulturele buurthuizen. Uit| bouw boekerij in elke de meente. Museum van de Landelijk^ heid in de Falluintjes. Gemeentelijk onderwij! vooral afstemmen op peuter en kleutertuinen. FEESTEN Meer luister bijzetten aar karnaval en Volksfeesten Drie miljoen voor kamava en uitgeruste werkhalle voor karnavalwagens. Uitgebreide kredieten voo Feesten van de Landelijkheic in de Falluintjes en voor ker missen, jaarmarkten en folklo ristische feesten. Een afdeling in het mu seum gewijd aan karnaval er meerpubliciteit voor volksfees ten. DANKWOORD Na een oproep door de heer Van Hoorick sprak lid van hel bestuur Louis De Meyst nog een dankwoord uit en werden bloemen overhandigd. Er stapten in de optocht heel wat vrienden en simpatisanten mee <J M.)

De Voorpost | 1976 | | pagina 2