NOG ENKELE FEITEN NA DE BRAND HEVIGE BRAND FATAAL VOOR HOSPITAALKLOOSTER NA DE BRAND HOPELIJK VERSNELT MEN DE BOUW VAN HET NIEUWE HOSPITAAL aan brandweerman H elleman werden op 31 augustus bloemen overgemaakt door de C.O.O. uit erkentelijkheid. de zusters zullen boven de refter nieuwe verblijfplaatsen krijgen. Enkelen (de oudsten) zullen in Haaltert, een zusterklooster, verblijven. Reeds 's zondags konden de zieken geravitailleerd worden vanuit de grote keuken, hoewel deze zware waterschade geleden had. de verpleging stond nog de avond zelf van de brand terug volledig op punt. Rood Kruis, Vlaams Kruis, het personeel van het hospitaal en de vele partikulieren, de Civiele Bescherming van Liedekerke heb ben onschatbare diensten bewezen. de Kliniek bood aan om te depanneren op elk terrein. het psychiatrisch instituut van Lede bood middagmalen aan. het Rustoord van Herdersem wou 15 mensen uit St.-Lieven opnemen. In de kapel bleven het altaar en de biechtstoelen omzeggens intakt, hoewel door water beschadigd. de ingebruikname van het huidige hospitaal dateert van 1899. De bouw begon in 1891. Ook -Ruyssinck- is een naam die men in brandweerkringen niet licht zal vergeten. Moed en bekwaamheid zijn er synoniemen de inventaris van de «vermiste- kunstschatten is nog niet volle dig. Wel werden enige waardevolle stukken ontvreemd, maar naarmate er meer stukken terug geïnventariseerd worden blgkt het met de diefstallen nog mee te vallen. het klooster zal naar alle waarschijnlijkheid volledig gesloopt worden. De voorgevel (voornamelijk puntgevel zal steen per steen genummerd worden en eventueel later terug ingebouwd worden. Tot aan de nok moet alles afgebroken worden uit veilig heidsoverwegingen. de Prokureur-Generaal zou bevel hebben gegeven deze zaak van brandstichting met voorrang af te handelen. het verblijf van de zusters zal nog deze week opgelost zijn. De meesten zullen een onderkomen vinden boven de refter (een trap wordt aangelegd) en enkele in St.-Gudulaschool. Men onderzoekt nog waar de kunstschatten het veiligst kunnen ondergebracht worden. In alle geval moeten ze verdwijnen van zaal 1 en 2 waar ze nu ondergebracht zyn. Op de ruimte waar nu het klooster staat, plant men reeds andere gebouwen: vergaderzaal voor dokters, gedeelte voorbehouden voor de kloostergemeenschap enzoverder. een vergadering met de technische dienst, de kloostergemeen schap en de dokters is gepland. Bouwen op de plaats van het afgebrande klooster zou geen geld verloren zijn, want het hui dige hospitaal blijft bestaan, hoewel de bestemming zal verande ren: langdurige ziekten. Dus kon men ook best de keuken uit breiden (ten dienste van hospitaal, personeel en maaltijden aan huis). W.L. Kwaad opzet in het spel Vervolg van blz. 1 Het personeel van het hospitaal was toen reeds druk aan het blussen met brandblusapparaten en een spuit. Dit bleek al vlug totaal on voldoende Andere personeelsleden en zusters, geholpen door vrijwilli gers, sleurden alles uit het klooster waar ze enigszins bij konden komen, en waar de vlammen nog niet aan ge raakt hadden. Van paniek was geen spraak. Wel werd er koortsachtig heen en weer gelopen. Het klooster her bergde heel wat oude en waardevolle kunstvoorwerpen en meubelen: schil derijen, kasten, koffers, tafels. Alles werd snel buitengesleurdenin de gan gen van het aanpalende hospitaal op gestapeld. Ook uit de kapel konden de meeste zaken weggehaald worden. Er bevonden zich ook daar kostbare voorwerpen. ganse bovenverdieping door de felle brand vernield ZUSTERS ZUN ALLES KWIJT De zusters hadden op de eerste verdie ping hun kamers. Op het ogenblik van de feiten waren ze alle gelukkig niet in de kamers aanwezig. Ze had den ofwel dienst of waren aan het eten. Enerzijds was het een geluk, maar anderzijds konden ze niets, maar dan ook niets meer van hun bezittin gen in veiligheid brengen Erg veel kostbaarheden zullen dat wel niet ge weest zijn, maar sommige dingen zoals familiefoto's bijvoorbeeld of andere voorwerpen hadden voor hen veel meer waarde dan men soms denkt. We zagen veel zusters trooste loos ronddolen, hoewel toch nog druk in de weer om te helpen. Hun kamer was voor hen hun woning. DOKTER J. VAN OVERBEKE: Niet alleen kijkltistigen. maar aak veel helpende handen (R V Het moet ook gezegd dat de meeste personaliteiten uit de stad aanwezig waren op de brand Wc beperkten het voltallig schepenkollege. Ook staats- sckrctaris D'Haeseleer kwam zich persoonlijk op de hoogte stellen van de ernst van de toestand. Eveneens waren de leden van de C.O.O. snel naar de brand gekomen (voorzitter Piet Rousseau en Armand De Veyldcr waren vanaf de eerste minuten aanwe zig.) WACHT Het was rond acht uur s avonds dat alle gevaar volledig geweken was. Er werd besloten een kleine piulitie- en brandweerwacht achter te laten. Want nablussen was nog geboden In elk geval: men herademde terug Geluk kig had men ook de refter achteraan het gebouw kunnen vrijwaren van de brand. Het zou dus mogelijk zijn de dienst aan patiënten en ouderlingen terug op het vereiste peil te brengen. De ravitaillering zou niet erg veel on der de brand te lijden hebben, tegen acht uur 's avonds waren zieken en ouderlingen terug op hun plaats. De huisvesting van de zusters bleef na tuurlijk een probleem OORZAAK Waar men aanvankelijk dacht dat bliksem de oorzaak was, is men in middels tot andere konklusies geko men ZONDAG: NIEUWE BRAND IN ST.-LIEVEN Zondagvoormiddag werd vanuit Sint-Lieven nieuw brandalarm gege ven. Onder de zoldering aldaar was men bezig enige kamers in te richten voor de zusters. Een zuster melkte rook op. Snel werd alarm geslagen. Een balk was reeds gedeeltelijk door gebrand. Maar er werden snippers verbrand papier gevonden. Een des kundige van he' parket van Dender- monde kwam opnieuw ter plaatse: kwaad opzet was het alleszins, de brand was aangestoken. Bij het ter perse gaan van deze editie is slechts dit met zekerheid geweten: twee perso nen zijn verdacht van brandstichting Bij de tweede brand (in Sint-Lieven), die gelukkig heel snel kon geblust worden, zijn duidelijk sporen van brandstichting gevonden (één persoon zou opgeleid zijn en in Dendermonde verhoord worden). Verder is helemaal nog niets bevestigd. Politie, B.O.B., gerechtelijke politie en de substituut des Konings werden wel gealarmeerd Er werd vastgesteld dat een tiental ak- tentassen en portefeuilles tijdens de brand werden ontvreemd. Al de rest berust voorlopig nog op fantasie. De Voorpost had een kort onderhoud met de heer J. Van Overbeke, chirurg verbonden o.a. aan het stedelijk hospitaal, en tevens ondervoorzitter van de Medische Raad. We vroegen de heer Van Overbeke hoe het nu, na de triestige feiten in het hospitaal, gesteld was met de plannen voor het nieuwe stedelijk zie kenhuis. De nodige stappen, aldus dokter Van Overbeke, zullen alleszins zo spoedig mogelijk gedaan worden. Er is echter dringend nog heel wat werk te presteren in het zie kenhuis dat zo zwaar werd ge teisterd. Men moet de schade nog ramen, de bestemming van het oude gebouw moet op nieuw bepaald worden. Ook met de verzekeringen moet nog onderhandeld worden, en- zoverder In elk geval, zo zei dokter Van Overbeke, hoopt men dat de bouw zo spoedig mogelijk kan beginnen. De no dige kontakten met het ministe rie van Volksgezondheid zullen zo snel mogelijk geïntensi veerd worden. Want het is toch een feit dat het huidige zieken huis zekere gevaren inhoudt. De akkomodatie voor dokters en personeel is niet voldoende op peil kunnen gehouden wor den. De gebouwen zijn immers oud. Voor de zieken heeft men echter al het mogelijke gedaan. Het instrumentarium o.a. is perfektinorde. Maar op gebied van veiligheid mogen we ook niet het onmogelijke verwach ten. Daar hapert toch iets. Men zou nu van officiële zijde toch moeten begrijpen dat er drin gend werk moet gemaakt wor den met de geplande nieuw bouw. Voor deze nieuwbouw waren de voorontwerpen reeds ver gevorderd. Men had gehoopt de procedure tegen oktober klaar te hebben, en met bou wen te kunnen beginnen in 1978. Het zal nu wel zeker vroeger moeten gebeuren We hopen goede resultaten te be halen in onze kontakten met de bevoegde instanties. De plan nen waren trouwens al op de goede weg. Dit proces mag al leszins niet meer vertraagd worden. Wat het grondbeleid betreft, de procedure voor de leningen enz., dit alles was reeds in orde. Nu moeten we zo spoedig mogelijk verder. Dit moet iedereen nu toch wel in zien. Wat de medische dien sten tijdens en na de brand in het kloostergebouw betreft, zei dokter Van Overbeke, dat deze diensten normaal zijn blijven funktioneren Voor de zieken bestaat dus niet het geringste gevaar dat ze minder goed verzorgd zullen worden De lange ladder heeft goed werk verricht (RA TE WEINIG DRUK Inmiddels was het Aalsters brand weerkorps ook met blussen begonnen Een eerste moeilijkheid was het aan sluiten van de slangen in de Gasthuis straat. en de druk op de waterleidingen die absoluut onvoldoende bleek. De uitleghiervoorwas.dat het water in de leidingen onder vermindeide druk staat. Van zodra de brandweer echter een sein geeft, wordt de druk opge voerd. Wat dan ook snel gebeurde, zodat het blussen volop kon beginnen. Ook het defekt aan een waterpomp was vlug hersteld. De verminderde druk, en het feit dat leidingwater mo menteel een kostbaarheid is gewor den, waren de redenen dat men uitein delijk ook uit de Dender water pompte (wat trouwens heel goed te ruiken was). Men had aanvankelijk ook te kort aan kleine ladders, maar naar mate de brandweerwagens toekwa men was ook snel aan dit euvel ver holpen. VLAMMEN NIET MEER TEGEN TE HOUDEN Hoeveel tijd er precies verlopen is tus sen het ontstaan van de brand en het eerste alarm, is nog niet geweten. Al leszins waren het heel weinige minu ten. gezien de snelheid waarmee de brand uitbreiding nam Hij moet be gonnen zij nonder het dak links van de puntgevel aan de voorkant van het kloostergebouw. Er is in dit gebouw veel hout verwerkt, dat nu allemaal kurkdroog stond. Een geschikte prooi dus voor de vlammen. Het ging alle maal biezonder snel. Eerst ontwik kelde zich een enorme massa rook. Even later sloegen de eerste vlammen door het dak links van het gebouw. Het houten gebinte waar de schaliën op vastgehecht waren, stortte ineen Enorme vlammen schoten tientallen meters onder hevig geraas omhoog De gloed schoof onhoudbaar op naar rechts, naar de puntgevel in het mid den van het gebouw. De vlammen wa ren tot ver in de stad te zien. De grote brandladder had inmiddels haar juiste positie gevonden. Van boven de punt gevel had ze zich op het dak van het moederhuis gericht. Enige brand weermannen konden vandaar beter de vlammen bestrijden. Het kwam er nu op aan de aanpalende gebouwen te vrijwaren. Nu en dan had men wel af te rekenen met onderdruk op de wa terslangen. Maar allengs kwam ook dit weer in orde. MASSA NIEUWSGIERIGEN Het is begrijpelijk dat een dergelijk gebeuren heel wat volk op de been bracht. Alle toegangswegen naar het hospitaal waren dichtgelopen van de nieuwsgierigen. Ook vele bezorgde mensen kwamen toegelopen. Want het was in de stad bliksemsnel bekend dat het «hospitaal in brand stond». Vele mensen die familieleden onder de patiënten van het ziekenhuis had den, kwamen begrijpelijkerwijze in formeren naar deze zieken. Maar ze werden spoedig gerustgesteld REGEN, GEEN WIND PERSONEEL NOG AANWEZIG Het was trouwens ook nog een geluk dat het personeel aanwezig was tijdens de brand Zij hielpen zeer goed mee, en wisten bovendien overal de weg: een buitengewone hulp voor de brandweermannen, die overigens bui tengewoon dapper tewerk zijn ge gaan. BRANDWEERMAN GEWOND Dat het heel gevaarlijk blussen was tussen instortende zolderingen en dakgebinten, zal wel niemand ver wonderen. De brandweermannen hebben zich werkelijk langs hun beste zijde laten zien. Het was soms onge looflijk welke risiko's zij boven in het brandende gebouw namen. Eén brandweerman werd trouwens erg gewond: Frangois Welleman kreeg een instortende balk op zich toen hij in de kapel aan het blussen was. Met zware verwondingen aan de rug en gebroken ribben, werd hij bevrijd door een brandweerman en een foto graaf van De Voorpost, Rudy Ver smessen, die in diens nabijheid waren. Hij werd naar de reanimatiezaal van het hospitaal overgebracht, waar zijn bezorgde echtgenote hem later op de avond kwam bezoeken. SAMENWERKING Kommandant De Vidts sprak nog tij dens de brand zijn bewondering uit voor zijn manschappen, maar even zeer ook voor het personeel en andere vrijwilligers voor hun efficiënte me dewerking. We hoorden wel enige kri tiek op Kommandant De Vidts, in die zin dat hij zou geweigerd hebben de hulp van een ander korps (civiele be scherming van Liedekerke) in te roe pen. We vroegen het achteraf aan kommandant De Vidts zelf, maar hij sprak deze verwijten formeel tegen. -Op het ogenblik dat Liedekerke op geroepen werd.» zo zei de komman dant, «was ik in het klooster omdat men mij gezegd had dat er zich nog een zuster in de brand bevond. Ik ben gaan zien, maar er was niemand. In tussen heeft men Liedekerke verwit tigd. Maar ik heb er mij zekeren vast niet tegen verzet». Wij waren wel ge tuige van het feit dat burgemeester De Bisschop zelf de Civiele Bescherming van Liedekerke gealarmeerd heeft. Deze hulpploeg was zeer vlug ter plaatse. Maar ze werd met ingezet bij de blussingswerken. Wel was Erem- bodegem intussen aangekomen. De brandweerploeg was, onder leiding van kommendant Van Vaerenbergh zeer welkom, en heeft trouwens ook prachtig werk geleverd Zij nam de rechtervleugel voor haar rekening, plus ook een stuk van de achterzijde (nieuwe parking) van het hospitaal. In totaal had Aalst zowat 50 man op de Hen groot geluk was het dat het op het igenblik van de brand windstil was. 4et regende op bepaalde ogenblikken telfs zeer hard. De regen had echter jeen gunstige invloedopde vlammen. Le brandden alles weg wat zich op de soldering bevond. Zelfs de kapel noest eraan geloven. Hel dak van het kloosterpand was intussen volledig >pgebrand De vlammen hadden ook :en goede prooi gevonden in de zol- lervioer Van daardoor werd ook de Toen was alles verloren, men kon alleen nog de schade beperken (R.V.) Op straal een ware chaos (R.V.) been gebracht (vrijwilligers werkten opmerkelijk goed samen met be roeps) Erembodegem was aanwezig met 40 man. RIJKSWACHT Ook de rijkswacht was ter plaatse. Samen met de stedelijke politie zorg den zij voor de ordehandhaving. Dit bleek hard nodig. Want nieuwsgierige mensen moeten soms stevig aange pakt worden. Bovendien was het erg geraadzaam de naar buiten gehaalde kostbaarheden onder kontrole te hou den. Intussen ging het blussen verder. Een helikopter van de rijkswacht cir kelde geregeld boven de brand Kommandant De Vidts is trouwens ook mee in de hoogte gegaan om van daar de brand te kunnen overschou- wen. In volle brand kwam ook de poema van de rijkswacht overvliegen. Vanuit Zwijnaarde (zijn standplaats) was hij naar Brasschaat zijn -emmer- gaan ophalen (2000 liter water) met de bedoeling die na in de Dender ge tankt te hebben leeg te storten over de brand. Van deze operatie werd ech ter afgezien omdat er zich nog teveel brandweermannen boven in de brand bevonden, en het uiterst gevaarlijk was deze massa water op hen los te laten. De Poema vloog dus terug van waar hij gekomen was. Eindelijk, na moeizaam zwoegen, omstreeks 19 uur was de brand om schreven. De manschappen weiden verzameld om de verdere taken te be spreken. De aktiviteiten konden nu beperkt worden tot nablussen. De manschappen waren zichtbaar ver moeid. Maar het kloosterpand was grondig verwoest. Op het gelijkvloers was alles nog buitengeraakt. Maar daar had het gebouw erge waterschade geleden. Boven was alles totaal ver nield Slechts enkele muren stonden op de zoldering nog recht. Van het dak van het oud hospitaal schiet er niets meer over, het stort in (R.V.)

De Voorpost | 1976 | | pagina 4