a Kinova en de gulle lach van een humorfestival 1 ETIENNE GEERINCKX NODIGDE UIT: SCOUTS NEMEN AFSCHEID VAN TERLINDEN ANTIEKBEURS IN 'TAPOSTELKE HEROPENINGSFEEST JEUGDHUIS'TANU' 17-18-19 SEPTEMBER 1976 10 -17-9-76 - De Voorpost Het was een stemmige, inge togen en zelfs aangrij pende viering. Helemaal in onvervalste scouts stijl. Rond een door St. Joris samengesjord al taar droegen vijf ex- proosten (E H. Dufour, Ghyselen, Gheys, Fre- nay, Eeckhoudt) de mis op. De aanwezigen wer den met een simpel wel komstwoord begroet: blijheid en dank om dit weerzien. De ganse eu charistieviering stond trouwens in het teken van het scout zijn: christen zijn en dienen. «Wij dan ken God voor de lach, de traan, de droom, het spel, het lied, want wij horen bij elkaar» zo luidde één der voorbeden. Of in het slot- gebied: «Wie jonge men sen wil begeleiden, moet van ze houden». Het scoutskoor van weleer zong tussendoor, o.l.v. Frans De Koninck, enige erg mooie liederen. De stemmen waren elkaar blijkbaar nog niet ont wend. TOESPRAKEN EN GESCHENKEN Na deze viering hield André Gabriels een me morabele toespraak: «Dit is geen avond als een andere, dit wordt de nacht der herinnering» zo begon hij. We zijn hier te rug samengekomen om elkaar nog eens te zien en om Terlinden weer te vinden en een beetje adieu te zeggen aan de koele holen onzer jeugd. Een vooral om kommis- saris Etienne Geerinckx onze genegenheid te to nen, om wat hij voor ons deed en voor ons was (applaus), hij die ons leerde hoe de dingen wa ren, en hoe de mensen konden zijn, bezorgd en helpend, en er nog ple zier in vindend ook. Ge negenheid ook voor Me vrouw Micheline, die met sympathie en een tik keltje bezorgdheid haar man en ons gade gesla gen heeft.» Aan het echtpaar Ge erinckx werden toen en kele herinneringsge schenken overhandigd: een brandglasraam, Ter linden uitbeeldend, een foto met hetzelfde on derwerp en bloemen. Etienne lachte en me vrouw Micheline weende, allebei om hetzelfde ge luk. Toen nam Etienne zelf het woord. Hij dankte het feestkomitee de priesters het scoutskoor, de scouts en alle aanwezigen, kor tom «al degenen die hier sedert 45 jaar ons groot scoutsspel komen spelen zijn». Hij haalde herinne ringen op uit 14-18 toen Terlinden het schuiloord was van het seminarie der Kapucijnen. Herinne ringen aan de scholen die op de vijver kwamen schaatsen, en aan de scouts die er sinds 1938 hun speelterrein bij uit stek hadden gevonden. Dok aan pastoor Biese- cans «die hier had moe ten zijn» en aan de St. Annafeesten. Hij deed erder een oproep aan de stad die nu eige naar wordt het terrein in ere te houden en het voor de jeugdbewegin gen verder ten dienste te stellen. «Zelfs de burge meester van Groot-Aalst zou er kunnen komen wonen, wat nog een gro ter cachet aan zijn bur gemeesterschap zou ge ven» (dat was eveneens een «wens» van Etienne Geerinckx). Hij herinnerde tenslotte ook aan de burgerdien sten die er vanuit Terlin den tijdens de tweede wereldoorlog aan de be volking werden bewezen, aan de georganiseerde hulpvanuitTerlinden aan Hongarije in 1956 en aan de VT trainingen die van uit T.erlinden zijn gestart. Hij vernoemde ook St. Joris, nu de bijzonderste jeugdklub van de stad en herinnerde aan de in vloed van de scouting op de jeugd. Tenslotte dankte hij de talrijke aanwezigen voor hun komst «Leve scouting! Eens scout, altijd scout!» zo besloot commissaris Geerinckx zijn fel toege juichte toespraak. HONGER STILLEN Ook voor de hongerige magen was gezorgd. Massa's brood (140 kg bruin brood) en vleeswa ren (40 kg hesp, 40 kg «kop» enz..) moesten er voor zorgen dat men de avond door zou geraken. De drank was gratis. En er is inderdaad heel wat bier gevloeid. KAMPVUUR Na een grappige fanfare-optocht van St. Aloysius werd het kamp vuur aangestoken met fakkels. De vlammen schoten snel hoog op, en dit was dan het ogenblik waarop zoveel scouts zo lang hadden gewacht: het laatste kampvuur op Terlinden. Elke vlam deed herinneringen op flitsen. Velen hadden elkaar in geen tien jaar meer terug gezien. Er werd verteld, verteld en nog eens ver teld. Overal terug die be kende gezichten. Men herleefde zijn jeugd! KAMPVUURNUMMERS De verschillende scouts- groepen hadden een kampvuurnummer in el kaar gestoken. Onder luid gelach werden ze opgevoerd, vrolijk aan el kaar gebabbeld door kampvuurleider Albert Maes, en gefntermez- zeerd door, afwisselend, het scoutskoor o.l.v. Frans De Koninck, en een getaarensemble o.l.v. Jan Verhofstadt. Er werd ook enthousiast door de toeschouwers zelf gezongen; de liede ren waren nog goed ge kend. De scoutsgroepen moes ten intussen voor elkaar niet onderdoen wat akte- ren en humoristische vindingrijkheid betreft bij hun kampvuurnummers. De gidsen brachten o.a. een idyllisch «Er waren twee koningskinderen», St. Christoffel pakte uit met een lach- en klank spel «Jan De Lichte» en St. Joris hield het bij een Middeleeuws drama «Den Toren», Subliem was het, dit bewust en geraffineerd stuntelig en overdreven akteren. Ook de scouts van Ni- nove die van hun ge plande «kijkstuk» tens lotte nog slechts een «hoorstuk» overhielden, behaalden een groot sukses. Ze zongen voort reffelijk. Na de «Mime» met de vlo (Dierckx) volgden nog een optre den van het koor, en volksdansen door St. Jo ris. AFSCHEIDSLIED Na burgemeester De Bisschop was intussen ook schepen Bogaert aangekomen. Ook aal moezenier De Naeyer was aanwezig. Kamp vuurleider Maes nodigde vervolgens uit tot het sa- menzingen van het avondlied, tevens af scheidslied van Terlin den. Hij dankte nogmaals in naam van alle scouts: «een gloeiende warmte die in onze harten bew aard wordt». Ook Etienne Geerinckx nam nog maals het woord. Hij dankte alle aanwezigen. «Hun talrijke opkomst was zijn schoonste ge schenk». Daarna ze gende de aalmoezenier de toehoorders. De lucht was voelbaar met ontroe ring gevuld. Hiermee be sloot het officiële gedeel te. Het vuur was echter nog niet gedoofd. Het feest ging door. Het be gon terug te regenen. Er was een noodtent voor zien, maar Etienne Ge erinckx had volgehouden dat het niet zou regenen. En inderdaad, tijdens het officieel gedeelte had het niet meer geregend. Maar nu goot het. Dit kon de vreugde echter niet bederven. Even na twee uur werd dan het «af scheidslied» gezongen. Toen waren er nóg die van geen wijken wisten. TENTOONSTELLING De ganse avond door was er ook een tentoon stelling te bezichtigen met foto's en voorwerpen uit de scoutsaktiviteiten vanaf hun ontstaan. Elke groep had zijn eigen stand ingericht. Er lag ook een gastenboek, waarin de genodigden ook verzocht werden hun «totem» bij de naam te voegen. Merkwaardige zaak, die totems. Een kleine bloemlezineg: scherende zwaluw, grijze brilbeer, gevoelig ko nijntje, praatzieke pin- guin, kwetterende sprinkhaan, bezadigde krokus, vlijtig miertje, plaagzieke kwartel... ORGANISATIE De organisatie was bui tengewoon goed ver zorgd. Men stond voor geen verrassingen. De avond verliep vlot. In het afscheidscomité o.l.v. «Koning» Mare Vlassen- root, waren afgevaar digd: voor St. Joris: Albert Maes, Antoon en André Gabriels, voor St. Chris toffel: Jan Verhofstadt, Frans De Koninck en Staf Van Geert (V.T. training), voor St. Bernadette: (deze groep bestond tij dens de llorlog) John De Wolf en voor de gidsen: Nelly Van Der Poorten en Godelieve Le Compte. Bij de ingang werd aan de deelnemers ook een inte ressante dokumentatie- map meegegeven. Hierin bevond zich o.a. een mooie tekening van het Kasteel Terlinden, een liederenbundel en een speciale uitgave van «De Band» (tijdschrift van St. Joris) met de historiek van de scoutsbeweging te Aalst. Ook de gidsen deelden brochures uit waarin hun geschiede nis, hun «petite histoire» dan, vermeld stond. Vervolg van blz. 1 ZEER GESLAAGD Alleen al de talrijke op komst van de oud-scouts en oud-gidsen laat ver moeden dat de «nacht van Terlinden» een suc ces is geweest. Dat was het inderdaad. Met veel entousiasme en vreugde, maar ook met heimwee heeft jong en oud zijn scoutshart nog een laat ste maal kunnen opwar men aan het kampvuur op Terlinden. W.L. Waar ooit ons geld zal rusten, rust nu ons huisvuil (el) Van zaterdag 18 september aanstaande tot en met zondag 26 septem ber gaat in de feesthallen van de Keizerlijke Plaats de jaarlijkse «Week van de Vrijetijdsbesteding» door. Voor ons een geknipte gelegenheid om filmklub KINOVA op te zoeken; het Kino Verbond Aalst zorgt er immers op 25 en 26 september voor een grootscheeps «Smalfilmfesti val van de Humorder Lage Landen». Zowaar het hoogtepunt! LEREN FILMEN «Men sluit zich bij ons aan om beter te leren filmen en om terzelfdertijd geld uit te sparen bij het filmen. De leden leren minder materiaal nutteloos te verprutsen en kunnen uiteindelijk aantrek kelijke dokumenten verto nen». Aldus schetste voor zitter Etienne Van der Schueren het hoofddoel van Kinova's aktiviteiten overi gens dertig jaar aktief-zijn dat op 8 november aan staande door de circa vijftig leden zal gevierd worden. Dertig kaarsen op de taart: een pluim en meteen de konkretizering van de voor aanstaande plaats die Kino va bij de Vlaamse amateur- filmklubs heeft verworven! Een overzicht van Kinova's historiek is hiervan een dui delijk bewijs. Eigenlijk lagen de leden van deze Aalsterse filmklub voor een niet onbelangrijk deel aan de basis van de stich ting van de provinciale groe pering V.A.K.O.V, de Vlaamse Amateurskineaste van Oost-Vlaanderen. Waar doorzij zich dus ook aanslo ten bij de N.A.B., het over koepelend nederlandstalig nationaal organisme. Kinova heeft met de regel maat van een klok gezorgd voor een aantal zeer goeie films. Een der meest beken de is zonder twijfel de doku- mentaire «Dansen voor het leven» waarin kineasten dhr. Geerinckx en Dr. Willems aantonen hoe de bijen me kaar bij het zoeken naar voedsel verwittigen. Deze prent is wetenschappelijk ontwikkeld geweest en door de waarde ervan, in niet min der dan vijftien talen ver taald en in zowat vijvender- tig landen geprojekteerd. Andere gerenomeerde fil mers waren Dr. Heffinckx, Dr. Goossensen Pol De Pae- pe. De laatste jaren onder scheidde Kinova zich op een aantal wedstrijden. Verle den jaar kaapte de klub drie prijzen (op vier inzendingen) weg op het tweejaarlijks Be- neluxfestival. De laatste VTB-wedstrijd leverde twee gouden medailles op en nu, zeer recent, won dhr. Cor- nand de beker van St.-Géry met een speelfilm. Meteen pikte hij met een dokumen- taire ook de tweede plaats meer. Andere Trofeeën: in- terklub-overwinning van de provinciale wedstrijd, prij zen tijdens nationale wed strijden, enz, enz. Wie interesse heeft om een aantal bekroonde en niete- bekroonde prenten te bekij ken kan op 11 oktober ek. om halfnegen terecht in het Sociaal Centrum Immerzeel- dreef te Aalst. DEMOKRATISCH We vroegen aan Kinova's kontaktman, dhr. Van Horen of filmen niet voor een be voorrechte groep mensen is weggelegd. Volgens onze zegsman- en voorzitter Van der Schueren verdedigde de ze stelling kan de man-van- de-straat zich deze hobby veroorloven. Immers, ook pakweg een duivenliefheb- ber is bereid kosten te doen voor zijn ontspanning of vrije-tijdsbesteding. Ook is het zo dat het filmateriaal vandaag de dag lang niet zo duur meer is als voorheen. Profektor, kamera en scherm haal je nu vanaf een kleine twintigduizend frank in huis. Bovendien is een film, wanneer men kijkt naar de vertoningstijd, in verge lijking met dia's niet duur; in feite zelfs goedkoper. Hier komt Kinova dan een helpende hand toesteken. Door erbij aan te sluiten kan men op goedkope wijze (lid maatschap eerste jaar: 300 fr; vanaf tweede jaar: 600 fr. per jaar) leren filmen, «in een aangename en kame raadschappelijke sfeer» le zen we op de visitekaart, «in feite», zegt voorzitter Van der Schueren «is het spijtig dat veel mensen eerst een kamera kopen en dan pas bij ons komen. Dikwijls dan nog omdat zij geen weg we ten met hun materiaal en ten einde raad aankloppen. Het zou voor hen veel beter zijn mochten ze eerste bij ons komen kijken; we werken met een heleboel merken zo dat zij rustig naar onze films kunnen komen kijken, in lichtingen inwinnen en dan weloverwogen een keuze maken». Een geruststel ling: de geïnteresserde le zer mag gerust in hun lokaal binnenwippen (vergadering om de veertien dagen» zon der meteen naar de geld beugel te moeten grijpen. In Kinova betaalt men het lid geld pas wanneer men is ingeburgerd. Gastvrijheid is er naar onze zegsman, geen ijle uitnodiging. HUMORFESTIVAL Op 25 en 26 september is het dus lachen geblazen. Kino va organiseer immers -in het kader van de reeds vernoem de week van de vrije-tijdsbe- steding- een humorfestival in de formaten 8 mm, S 8mm en 16mm, begiftigd met meerdere waardevolle prij zen. Tevens is voorzien een prijs van het publiek en een prijs voor de klub met hoog ste gemiddelde. De wed strijd gaat door onder de bescherming van Mw. de minister van Nederlandse Kuituur, de heer Provincie gouverneur van Oost-Vlaan- deren en de heer burge meestervan Aalst. Bij weten van Kinova is dit de eerste keer dat in Vlaa| deren een dergelijk festiii doorgaat. Is de humorfill immers niet het moei lij J" filmgenre? Er zullen.zow vijvenzestig films van dertigtal makers vertooiÊ worden (waaronder 25 N| derlanders). De projektietL,, den van de ingezonden filnw schommelen tussen dert seconden en dertig mint'w£ ten. De talrijke inzending#eP kunnen gerust borg sta£TVI vooreen overhoopt sukses!^ei De jury is samengesteld iO drie Vlaamse amateurfiL^ mers, een Nederlander eu z drie Aalstenaars van wie v^c weten dat zij humor kunn&u^ waarderen: Simon D'Hondjjen Prins Jean Paul er- Keizgge Kamiel. Deze drie .Ilen dput films niet op het techniscj ai vlak beoordelen. Zij lette«w op het komisch aspektnrw Iedere avond zullen er od"s>' projekiies gebeuren voc^ een aantal verenigingen lijdens dezelfde week in d'n9 zelfde feesthalle zullf,-g ekspozeren. Verder zal K" nova perm anent verteeg woordigt zijn in een starmr waarin hei meest modern^, filmmateriaal zal word^p, uitgesteld. Programma vg het filmfestivaljki P E ïze vrijdag 24 september o? 19.00 uur: wedstrijd vo^J niei bij een of andere klijer aangesloten filmers. Fq maten: 8 mm., S 8mm, 16mm zaterdag 25 sepiembju van 18.00 tot 22.00 uuly eerste dag van het humi festival zondag 26 september vi 10.00 tot 12.00 uur en k namiddags van 14.00 tij 19.00 uur: tweede dag. ff 19.00 uur: prijsuitreikinj Plaats: Feesthalle van Keizerlijke Plaats te Aals! Inkom gratis!!! jh als René De Wit|h< In het opmerkelijk sfeervol ontmoetingscentrum «'t Apostel ken» van Aalst-Mijlbeek gaat traditiegetrouw, van vrijdag 17 september (opening te 20 uur) tot en met maandagavond de 5de grote Antiekbeurs door. Er hoeft niet meer gewezen op het enorme sukses dat deze antiekbeurs kent hier bij ons en ook in gans het land, en zelfs in het buiten land (zie o.m. «Guide E- mer», de europese gids van het antikwariaat «Arts Anti ques Auctions» juli 1976. Er zal terug getracht worden voor een zeer gevarieerd pu bliek van elke leeftijd en stand iets nieuws te bren gen en hen toe te laten zich mooie en waardevolle din gen aan te schaffen, waarop ze misschien lang zitten te wachten om het in hun in terieur op de gepaste plaats te stellen. En aan de vele bezoekers, die niet het minste inzicht hebben ook maar iets te kopen, zal de beurs toch een unieke gele genheid bieden, met een beetje fantasie, nog maar eens even onder te duiken in het eenvoudige en niet ze nuwslopende leven van onze voorouders die nog de tijd vonden zich met hart en ziel aan de kunstambahten te begeven. De antiekbeurs is zoals ge woonlijk, gratis toeganke lijk, en de vooropening met receptie waarop iedereen van harte welkom is, heeft plaats op vrijdagavond 17 september1976te20 uur. Inleiding: MeesterDauweJ. Kunstkritikus en assistent aan de Leuvense Universi teit. Programma: Vrijdag 17 september 1976 18 uur propagandatocht door de stadskern 19 uur ping-pongtornooi on der de Aalsterse Jeugdhui zen (voor ongeveer 6.000 fr. naturaprijzen) 20 uur ludieke caféspelen met drollige en plezante na turaprijzen 22 uur 1 e boemelavond Zaterdag 18 september 15 uur jeugdnamiddag ver zorgd door het jeugdatelier Tanu 19 uur Free Podium met: Simple Blues Incorporation (Zedelgem) Renarde - Borgerhout Cosy en Coat - Brussel Royal Flash - Dworp Steve Turcksin Band - Let ven Jos Lambregs - Antwerpen Quo Vadis - Brugge. 1Prijs 3000 fr. 2e 200 fr. 3U 1500fr.4.1000fr. 5. en 6. e|t 7e 500 fr. Prijs van het publiek 1000 frjiy Zondag 19 september Kleinkunstavond met men|oi sen uit eigen streek Jan De Wilde Mieke en Joost Van Dorp Toegangsprijs 50 fr. Naar aanleiding van de herinrichting van het Aalster^ Jeugdklubhuis Tanu gehuisvest in het 'Huis der Socialiste n' houtmarkt I te Aalst organiseert Tanu een driedaags h< openingsfeest. Na de oprichting van een jongerenbestuur in het jeugdhu namen de leden ervan reeds het initiatief om een jeugdat lier op te zetten. Anderzijds moeten nog slechts enke aanpassingswerken gebeuren om te kunnen starten met e« fotoklub en een inforuimte met bibliotheek en wereldwinki stand. De leden van het jongerenbestuur nodigen hierbij de leze van dit blad uit met het jeugdhuis kennis te maken tijdei n( hun heropeningsfeest. 1(

De Voorpost | 1976 | | pagina 10