Delia Bosiers dit week-einde te Aalst JONGE PVV MUTUALISTEN BESLUITEN «UITFUIF» - WEEKEINDE MERE DOORGELICHT: 1975 -1976 KERMISPROGRAMMA r REGEN GEEN OP UITFUIF 12 - 17-9-76 - De Voorpost De jonge PVV mutualisten van Aalst besloten zondagmiddag een weekeinde waaraan velen hadden deelgenomen, en dat heel wat aktiviteiten omhelsde. Een debat was het laatste officieel punt op het programma. Daarna werd een receptie aangeboden. TENTOONSTELLING Deze receptie ging door in de hal van het PW-centrum in de Korte Zoutstraat, waar even eens een tentoonstelling liep over de aktiviteiten van de J.PW.M, een nog jonge groe pering die zeer aktief werkt. Kulturele en ontspanningsakti- viteiten werden voorgesteld op de verschillende panelen (jeugdatelier Klakson, karna- valgroep Noig, fotostage, pro- grammatie, doel en struktuur van de groepering enz.) Maar het werd ons ook mondeling uitgelegd. TOESPRAKEN Verantwoordelijke Jan Dooms was niet weinig gelukkig ook staatssekretaris D'Haeseleer te mogen begroeten, en hem te danken voor wat hij had ge daan voor de J.PW.M. Aan wezig waren ook o.a. schepen en mevrouw Van Den Eede, voorzitter van het Feestkomi- tée André en mevrouw Doorns, gemeenteraadslid De Gols en partijvoorzitter voor Aalst Omer Van Liedekerke. Jan Doorns had het over de start van deze jonge jeugdver eniging, die tot een ernstige jeugdbeweging moest uit groeien, om de monopolies van de andere strekkingen te kunnen doorbreken. «De jonge PVV mutualisten zullen zich volledig inzetten voor de uit bouw ervan, zeker in het Aals- terse». DUBBELE GERICHTHEID Stefaan Brusseel, pedago gisch raadgever van de Jonge PW mutualisten nationaal nam vervolgens het woord. Hij zei dat een socio-kulturele vereniging als deze op de eer ste plaats op de jongeren moet gericht zijn in tweevoudig op zicht: begeleiding van de jon geren enerzijds en vorming van monitoren anderzijds. Het grote probleem was echter de uitbouw op nationaal vlak. KURSUSSEN Stefaan Brusseel deed ook een oproep om de monitoren- kursussen te volgen. Daar het dienstbetoon ook ontspanning moet bieden die verscheiden en verrijkend is, moeten de verantwoordelijken hiervoor ook de nodige vorming onder gaan. Ook, zo zei de spreker verder, gebruiken we niet voldoende de middelen die ter beschik king staan voor verenigingen zoals de onze. „Hij had het verder over de kur- 'sussen «sociale promotie» die inzicht moeten bijbrengen in het liberale facet van de sociale zorg voor de samenleving, in dit geval de jeugdzorg. Vol gend jaar zou men dan uitpak ken met de kursus «kredietu ren». GEHANDIKAPTEN - VAKANTIE De heer Brusseel deelde ver volgens mee dat er hard ge werkt wordt aan de zomerva kantie voor gehandikapten. Met deze voorbereidingen hoopt men volgend jaar klaar te zijn. Ook de afdeling «buiten landse reizen» zou vernieuwd worden. INFORMATIE Het groot probleeem echter is dat van de informatie, zo zei spreker nog. Hij deed een op roep tot de aanwezigen om deze informatie zo efficiënt mogelijk te helpen versprei den. Want, zo besloot hij, de PW spant zich in om iedereen te geven wat hij moet krijgen. STAATSSEKRETARIS D'HAESELEER De Heer D'Haeseleer sprak eveneens de aanwezigen toe. Hij dankte de «jeugdige vrien den» voor hun prestaties, waarover hij zich zeer tevreden toonde, en voor het feit dat ze de medewerking vroegen van de Liberale Sociale Werken in het algemeen. Dit weekeinde was de wens uitgedrukt een degelijke sa menwerking te aktiveren tus sen de jeugdorganisaties (in dit geval o.a. de mutualiteiten) en het LSW (de ziekenfondsen). Niet alleen in Aalst, maar ook in het ganse arrondissement zou een samenwerking tussen jonge mutualisten onderling en samen met andere afdelingen van het sociaal dienstbetoon kunnen uitgewerkt worden. De staatssekretaris richtte ook al ler aandacht nogmaals op de tentoonstelling die hij een kombinatie van ideeën en handvaardigheid noemde. Tot slot deed de heer D'Haese leer een oproep, tot zijn jonge vrienden bij de komende ver kiezingen ook de eigen verte genwoordigers van de jeugd indachtig te zijn. Toen kwamen de vriendelijke PW hostessen met schotels heerlijke dranken en-andere versnaperingen rond. De re ceptie verliep verder in een vriendelijke en gezellige sfeer. AKTIVrTEITEN In de loop van dit en volgend jaar richt het «JPWM» nog verschillende aktiviteiten in, geprogrammeerd binnen de regionale kadervorming. Enige daarvan gaan door te Aalst: zeefdruk, groepsdynamica, manuele expressie, karnava- lexploratie, en fotografische zeefdruk. (inlichtingen Jan Doorns, Lan- gestraat 2, Aalst, tel. 053- 21.75.45). Tuinfeest van de PVV Jong Mutualisten (el) De kleinkunst heeft rare vogels: mensen met een repertoire van de hogere plank maar die om een en andere reden niet doorbreken in de vreemde wereld van het chanson. Delia Bosiers is zo iemand. Op zaterdag 18 september (dit week-einde dus) is zij te gast in 't Fabriekske, Wellekensstraat 45, te Aalst. Ze is 28, straks 24 jaar pianis- handel genomen. Zeer bin- Ramses Shaffy die haar me- nenkort verschijnt een derde te, ze is klein en heeft blauwe ogen. Meest opvallend fysisch kenmerk is rood haar. «Toen ik 14 was vond ik het erg toen ze me rosse noemden», zei ze ooit aan onze konfraters van «Ons Volk» Maar da's alle maal niet zo belangrijk. Zij heet Delia Bosiers en brengt nogal intimistische en intro: verte dingen. Mooie chansons ovengens waarmee ze reeds drie langspeelplaten kon uit brengen. De eerste twee wer den onlangs door Philips uit de schijf op de markt. De door braak? Della's loopbaan is een stap- voetse tocht geweest van piek naar piek. Telkens momenten die deden verwachten dat het «grote» sukses niet langer meer kon uitblijven. Zo bie- voorbeeld kan geen enkele karrièreschets voorbijgaanze aan Kazuno '69. Toen begon als het ware als klein kunst zangeres. Ze werd er toen op gemerkt door de Nederlander in zijn programma wou. Later was er sprake van sa menwerking met Peter Blanker en nadien ook met ernst Van Altena. Ander hoogtepunt was haar liedje «Haren Buda», verkeer delijk geïnterpreteerd als song over de milieuproblematiek. Maar toch, «Haren Buda» is blijven naklinken en misschien is dit wel het enige wat de men sen van haar onthielden. Delia Bosiers lijkt het net als haar andere vrouwelijke kolle- ^ja's (Leen Persijn, Kate...) moeilijk te hebben om door te breken. In de hoop dat Aalst haar het affront van deze miskenning niet doet heeft 't Fabrieksken vzw haar uitgenodigd. Af spraak: 18 september om 20 uur in de Wellekensstraat. Delia wordt begeleid door haar Nederlandse combo «Aura». Inkom: honderd frank tenzij u slimmer benten rap-rap twintig frank minder in voorverkoop neertelt. Allen daarheeeee- eenü! René De Witte Het gemeentebestuur van Mere heeft zijn aktiviteiten van het voorbye werkjaar eens op een rytje gezet. En vorige week verscheen dan een jaarverslag, dat de periode van 1 september 1975 tot 31 augustus 1976 behandelt. Het dokument telt 29 bladzyden en brengt een goede doorlichting van de stand van zaken op de gemeente. Het b dan ook de moeite waard dit verslag eens door te nemen. Gemeentesekretarb A. De Pelsmaeker wat terecht fier op zijn werk. DE BEVOLKING Het eerste wat in het oog springt zijn de cijfers over de inwoners. Drie getallen staan er naast mekaar vermeld: voor 1973: 4.769; voor 1974: 4.794 en idem voor 1975. Het aantal inwoners is dus in de loop van 1975 stabiel gebleven. Het is jaren geleden dat het aantal niet is toegeno men. Bovendien stellen we vast dat er 18 overlijdens meer geweest zijn dan geboorten. Het verschil wordt dan netjes ge- kompenseerd door nieuwe in wijkelingen. Deze teruggang verbaast ons eer. Dit leidt immers naar een sterke verou dering van de bevolking, het geen bevestigd wordt in een rapport van de K.O.O. 'De onderhoudskosten voor ouden van dagen verhogen op onrust wekkende wijze'. Dit is enerzijds wel aan de kostenstijging te wijten, maar evenzeer aan het stijgend aantal aanvragen om opgenomen te worden. De veroudering van de bevolking kan slechts tegengegaan worden door een degelijke geboorte- politiek. bv. door een grotere financiële steun aan jonge gezinnen en door een efficiënte jouwpolitiek dank zij sociale voningbouw. In Mere zette men eed s de eerste stap ertoe. )e gemeente geeft slechts een geboortepremie van 1.100F. voor het derde en volgende kind in het gezin. In 1975 werden slechts 5 premies toegekend. Het gemeentebestuur erkent zelf dat de premie moet worden aange past en dat bv. het tweede kind ook reeds zou kunnen genieten van de toelage. WERKLOOSHEID Ook de werkloosheid is voor de gemeente een nijpend probleem. Het aantal werklozen steeg immers in de tweede helft van '75 met 51 uitkeringsgerechtig den. Eind december '75 telde men 136 werklozen. Men zou kunnen zeggen: niettegenstaan de het industrieterrein dat 'van nationaal belang' genoemd wordt. Toegegeven dat het hier om een breder probleem gaat, doch o.i. wel de moeite waard om er over na te denken. MILITIE Het meest opvallende in deze paragraaf is het aantal 'gewe tensbezwaarden'. In januari '76 deden 10 dienstplichtigen hun moeten vervullen. Meestal bij gehandikapten voorde duur van 1.5 jaar, ofwel in het vormings werk voor een periode van 2 jaar. Elk jaar zijn er meerdere dienstweigeraars, o.m. dank zij akties van organisaties als Pax Christi. die de verschillende vormen van dienstvervulling aan iedereen willen diets maken. HET GEMEENTELIJK ONDERWIJS Het onderwijs behoort tot een der voornaamste taken van de gemeente, alhoewel er meerdere netten bestaan. Vorig schooljaar stonden drie onderwijzers in voor 60 leerlingen, verdeeld over 6 studiejaren. De laatste studie jaren verliezen hun betekenis gezien het 5de slechts 5 leerlin gen telde en het 6de studiejaar slechts 1 leerling. En dit niettegenstaande de pedagogen de waarde van de dorpsschool zeer hoog ophemelen. We ver- aanvraag tot vrijstelling van nemen dat het aantal op 1.9.76 legerdienst op morele grond, gestegen is tot 64. Tijdens de ZATERDAG 18 SEPTEMBER Te 18 uur opening van de kermisattrakties op het Dorpsplein Dancing Modern Palace: Drive-in-show met D.J. Dave, Prince of Happines, Dancing D'Hoeve; amusementsavond met medewerking van D.J.Tony Dancing De Fermette: gezellige sfeer met D.J. Op de speelplaats van de gemeentelijke jongensschool: zaterdag, zondag en maandag auto-tentoonstelling van de merken general -Motors-vertegenwoordiger Garage Maesschalck en Zonen; en van het merk Peugeot vertegenwoordigers: de hh. Lieven Daemen Emiel Kiridermans. ZONDAG 19SEPTEMBER Kermisattrakties op het Dorpsplein Om 10 uur: op het terrein Schoolstraat voetbalwedsttrijd (juniors). Eendracht Nieuwerkerken - Erembodegem Om 15 uur: op het terrein Ediksvelde voetbalwedstrijd Ediksvelde- Hofstade. Zaal Volkskringvanaf 18 uur bal met orkest The Gaby's -gratis inkom. Dancing D4 Hoeve: D.J. festival met Erwin. Zaal Modern Palance: vanaf 14 uur met show van Radio Hilversum 3 - Soul Top 10 gepresenteerd door Ferry Maat en Dann Dekkers, ex-dj van Radio Mi Amigo en Radio Atlantis. MAANDAG 20 SEPTEMBER Om 10 uur zielmis voor de overleden parochianen Kermisattrakties op het Dorpsplein Zaal Volkskring vanaf 17 uur bal met The Gaby's-gratis inkom. Dancing D'Hoevedoorlopende drive-in show met de beste D. J .'s van de streek Tony en Erwin en tevens een fantastische verrassing. In de Fermette vanaf 12 uur dansgelegenheid. Zaal Modern Palace: vanaf 10 uur dansgelegenheid DINSDAG 21 SEPTEMBER Op de wijk Laar: 49e Grote Prijs Philemon Meert, voor internatjonale liefhebbers. Afstand 166 km. 200.000 frank prijzen. Auto geschonken aan overwinnaar van de klassementsprinten. Dancing D'Hoeve: vanaf 15 uur dansgelegenheid DONDERDAG 23 SEPTEMBER 4de Grote prijs Nieuwerkerken-dorp voor openbare diensten W.A.O.D. Vertrek om 15 uur aan de Goudvink-aankomst tussen caféVic Nuelant en de Volkskring, 13 ronden over een totaal van 80 km Dancing D'Hoeve: danswedstrijd aanvang 20 uur, begiftigd met mooie prijzen. Zaal Volkskringvanaf 19 uur sluitingsbal met orkest The Gaby's Dancings Modern Palace en Fermette; vanaf 17 uur drive-in-shows. Te 21 uur achter de kerk in de Kerkveldstraat. Prachtig vuurwerk. aet tste ■ba jaó sng De: !nd ist kl R k jP gLuIvI/KEIv Vorig weekeinde hebben de jong PW mutualisten, afdeling Vlaanderen, een weerzien georganiseerd met de verschillende monitors van de vakantiekolonies. De bedoeling was ervaringen uit te wisselen, hun ervaringen te toetsen aan de opleidingsstages en achteraf verbeteringen en aanvullingen te brengen aan de pedagogische opleiding van de monitoren. Dat aantal ligt vrij hoog, vooral als men dan bedenkt dat er nog slechts 18 overblijven om effec tieflegerdienst te vervullen. Dus meer dan één derde. De wet bepaalt dat zij dan burgerdienst vakantie nam het rustend schoolhoofd G. Flobert ontslag en dh. Luc Suys, die reeds enkele jaren de funktie van schoolhoofd waarnam, werd in vaste dienst benoemd. DE OPENBARE GEZONDHEID Volgens het rapport is de openbare gezondheid een groot interessepunt van het gemeen tebestuur. Maar goed ook, zouden we denken. In het voorjaar organiseerde het in samenwerking met een dokters team van de Gentse universiteit een preventief kankeronder zoek. Uit de gegevens blijkt dat 40% van de opgeroepen vrouwen hieraan gehoor heeft gegeven en zich heeft aangeboden, hetgeen een zeer bevredigend resultaat genoemd wordt. We nemen aan dat drempelvrees voor ongeken de medische onderzoeken de grootste oorzaak is van het thuisblijven. Toch moeten we inspanningen doen om de gezondheidsmaat regelen te stimuleren. Om op de ingeslagen weg verder te gaan, zal bv. een anti-rookkampagne en informatie over gezonde voeding noodzakelijk zijn. TENSLOTTE We stippen nog aan dat de brandweer in het voorbije jaar 8 maal naar Mere werd geroepen, waarvan 6 keer voor een ongeval op de autostrade. Dat hoeft natuurlijk geen kommentaar. Mere moet ook de organisatie van de komende gemeente raadsverkiezingen voor Erpe- Mere op zich nemen. De gemeenteraad besliste reeds dat de loketten zullen opgesteld worden op de vroegere plaatsen. WILLY HOSTENS De afdeling Aalst zorgde voor een gevarieerd programma Gans dit gezellig weerzien werd georganiseerd door de afdeling Aalst bestaande uit een kern van 20 mensen en die tevens in het CSV zitten en waarvan het jeugdatelier Clakson een onder afdeling is. het programma van deze tweedaagse was zeer ver scheiden opgevat. Zaterdag namiddag werden de aange komen deelnemers opgevangen en verwelkomd in de hoofd plaats, het Hotel des Arcades. Vandaar werd om 15 uur het zwaartepunt van het gebeuren verlegd naar Lede. Aldaar werd op de Barrevoetsehoek, op een weide, een tuinhappening ge houden. Dit was bedoeld als weerzien tussen de deelnemers onderling. Er kon hier eveneens een pintje gedronken worden en een hapje gegeten. Verder waren er ook sportaktiviteiten en voorzien als badminton, petanque enz... Het was een gezellige aangelegenheid, 's Avonds vond er dan in de zaal Bristol een uit-stuiffuif plaats, waarop heel wat belangstelling viel te noteren. Zondagvoormid dag werd er dan tussen de deelnemers een diskussie ge houden over de opleiding als monitor. Voor mensen die hier niet wensten aan deel te nemen was er een voetrally voorzien. Rond de middag werd er dan een tentoonstelling geopend over watde aktiedoet in Aalst, wat er gebeurt in de kolonies, hoe de stages verlopen. Dit alles in beeld gebracht onder vorm van foto's en affiches. Opleiding van monitoren Het eigenlijke doel van deze organisatie is door middel van stages mensen op te leiden tot monitor om te werken in vakantiekolonies en op lokaal vlak, dus in feite mensen opleiden voor jeugdwerking, zonder daarom strikt partijge bonden te zijn. Deze stages beginnen in oktober en jaarlijks worden op die manier zo'n 120-tal mensen opgeleid, het programma van een dergelijke stage ziet eruit als volgt: een basiskursus voor monitoren, een speciale opleiding voor sport- monitor, verder een speciaal programma manuele expressie, een kursus voor hoofdmonitor en ten slotte een opleiding als RVA (regionaal verantwoorde lijke animator). Deze Vlaamse afdeling heeft ook veel kontakt met de Schotse jeugdwerking. Regelmatig vinden onderlinge uitwisselingen plaats om gege vens aan elkaar door te spelen, om zodoende de stages en vooral de opleiding te verbeteren en aan te passen. Ook na een weekeinde als dit is het de bedoeling om de resultaten van de gesprekken te verwerken in de stageprogramma's. In de kolonies zelf speelt deze organisatie dan geen rol meer. ko erk |de n Het zijn gezondheidsinstelfin-em gen en instellingen voor kinder welzijn welke de monitoren'e0 overnemen voor het eigenlijke"^1" werk en de pedagogische bege-7e leiding van de kinderen gedu-£'° rende hun kolonieverblijf. Del Z plaatsen waar deze kolonies J€ doorgaan zijn De Panne (Dei rij Blauwe Distel), Libramont en; yf Nijlen, evenals sportkampen, ditjuw alles voor België. In het buiten- ei land gaan de kolonies door in(S c Joegoslavië. Italië (eiland Iscia),^,e| Rusland en Frankrijk (Narbon)>n Nationaal werken er jaarlijks.., zo'n 500 monitoren welke °Pge*»Cf1 leid werden door deze or-j or ganisatie. MON DEGENT- ■éris JA - MAM 3(iei 'HAO T ct nok nc»t w ÉLLAA0. yfl1 Stefaan Brusseel hield een toespraak ter gelegenheid van de tentoonstelling van aktiviteiten van PVV Jong Mutualisten (el)

De Voorpost | 1976 | | pagina 12