GEEN BOERENGAT DAT OOK IETS DOET! VERKIEZING MISS VOIL JEANET '76 EEN DAG VOOR SUKSESRUKE ZOMERKARNAVAL Dekenij Koolstraat gebeurde, behouden. Een nieuwe bestuursploeg vormen. 13 personen zouden er tot de dag van vandaag deel van uit maken. In hetzelfde 1970 kwam de eerste zomerkarna- val van de grond. Het begon met een stortvlaag en van de 6 aktiviteiten kende men er 5 met regen! Maar onverdroten, weer of geen weer, werden de ker- misprogramma's uitgewerkt. Vooral de zater- en zondagen waren hoogtepunten. De bra derie werd opnieuw nieuw le ven ingeblazen. Alhoewel sommige handelaars uiterst negatief stonden tegenover de braderij-aktiviteiten! Later zou men het tegendeel ondervin den. Vijfjaar later, in 1975, schrijven we de hoogtepunten. De ver kiezing van de voil janetten. De zomerkarnavalkade. Er waren toen 300 deelnemers. In dat zelfde jaar waren er speciale huldigingen. Vijf jaar zomer- kamaval. Marcel Bombeeck zeker: 10 jaar Voorzitter, die zelfde voorzitter Bombeeck 25 jaar in het bestuur van de de kenij. Hij was achtereenvol gens lid, sekretaris en lid. Antoine Van Der Heyden steekt het onder geen stoelen of banken en zegt ronduit over Marcel Bombeeck: «Dank zij de huidige voorzitter bestaat nu nog de Dekenij en de Ker mis». «Hij is de stuwende kracht geweest». Aan Marcel Bombeeck zelf kunt ge het niet zien. Hijzelf loopt er los en bui tengewoon bescheiden bij. Zijn verdienste is er des te groter om, wanneer «anderen» het vertellen. En Antoine staat met zijn kommentaar niet alleen Anderen geven grif toe, dat «Marcel» uitermate grote ver diensten heeft en de Dekenij Koolstraat groot heeft ge maakt Niet helemaal alleen. Hij beschikt over een uitzonder lijke ploeg mensen die hem met raad en daad helpen. Dit hebben we zelf ondervonden In datzelfde 1970 pakt de de kenij Koolstraat uit met een ab surditeit, die Aalst nooit kende. In een ongelooflijke sfeer ver wierf de Koolstraat een unieke stuntnaam. Karnaval in Kerst stemming. Een kontestatie te gen het feit dat de «stoet» de Koolstraat niet meer aandeed. Er was zelfs een receptie. Ook een spandoek aan de Meule- schettekapel: «waar de stoet bleef stille staan.» Sindsdien zou men meer dan ooit moeten rekening houden met de Koolstraat. Ook al wa ren «alle» handelaars het toen nog niet eens. Een van die kwa lijke handelaars, die de zon in hun eigen spiegel niet zagen schijnen, hadden het lef om in het holst van de nacht de toen opgestelde kerstbomen te beschadigen en de geluidsin stallatie stuk te maken. De wakkere Voorzitter Marcel Bombeeck was echter vlug en vlugger uit de veren dan men dacht Samen met een aantal mensen herstelde men de schade. Het publiek kreeg een uniek schouwspel te zien. Het publiek heeft nooit geweten wat een onverlaat deed en wat enkele bestuursleden herstel den Maar de Koolstraat kreeg bezoek, zoals nooit te voren. In 1972 start de Koolstraat nogmaals met de nacht der Koolstraat. Een samenkomst met mensen en handelaars uit de buurt. Een sukses zonder weerga. Er was toenadering dus nering en buren. Vanaf 1972 zou het in de Koolstraat crescendo gaan. CHEVALIERS EN ANDERE De Koolstraat kent in het kader van haar 13 bestuursleden ook nog de 8 Chevaliers. Langza merhand roemrucht geworden. De Chevaliers brengen ten an dere liedjes onder «impuls» van Antoine Van Der Heyden. Wie zich de moeite getroost tussen de regels te lezen zal «Antoine» wel meer zien dan een impuls. Maar de Cheva liers zijn bestuursleden van de Dekenij en SAMEN met het bestuur zijn zij aanwezig. Sa men met het bestuur zijn de stimulator bij de verkiezing van de kandidaten en vooral, uit de wijk. ROEMRUCHTE NAMEN De Kool straat hoeft geen re- klame (in één adem noemen wij mét de Koolstraat ook de omliggende straten, maar ge makshalve en technisch be perken wij ons tot de naam «koolstraat»). Bloemenfeeèn en prinsen Kar naval hebben bij wijze van spreken hun wieg in de Kool straat. Een geheugen opfris- sertje: Karei De Leeuw en Jean Paul De Rat (jm) Bloemenfee Martine Verbee- ren (1970) - Nicole Ringoir bloemenfee in 1972. Prins Mi chel (1971-73) Prins Antoine, onze spreekvaardige gas theer, die prins karnaval was in 1974. Franrpois van Oost, de zin gende brouwersgast en kandi daat prins karnaval in 1975-76. Ook een toekomstige Prins Karnaval, voor 1977: Edy (met één d) De Neve, de baas van Mie Mac. In de Koolstraat zijn er de De Schramoeillekrabbers onder voorzitterschap van (alweer) Antoine Van Der Heyden. Maar Frangois Van Oost komt ook opdagen met een kersverse karnavalgroep, de Toiten- drooiers. Daarmee heeft de Koolstraat haar recente roemruchtheid nog niet afgesloten. We heb ben ze gezien, ontmoet en ge sproken: Edy De Neve (jawel) en Frans De Poorter. Hun pres taties staan in het wereldverm aard record boek «Guinnes Book of Records». Samen leg den zij (op rollen) 4.873 km afin 144 uur. Het vorige record was 4.597 km op hetzelfde aantal Lachen geblazen, die zaterdag-avond te 20.30 uur in de de kenij Koolstraat. Spirituele vondsten in kledij en zeker ook en dank zij het initiatief van de inrichters om een ekstra selektie door te voeren. De kandidaten dienden uit een aantal omslagen er één te kiezen. In elk omslag een woord. Met dit woord (o.a.: Nilonkaas, de peulschil, bierbonneken, brus- selse kees, ping pong bal, kolknopken, enz.) een parodie of verhaal brengen. Een niet te onderschatten inspanning om een van de 12.000 geldprijzen in de wacht te slepen en de eervolle titel miss voil jeanet. Met de verkiezing van miss voil jeanet wil men zo ver mogelijk terug gaan naar de oorsprong. Naar de typische toebehoorten die een voil jeanet kenmerken. Maar de jury staat wel voor een zeer moeilijke opgave. Daarom de beslis sing er een plezierige opdracht aan toe te voegen. Hoe plezie rig het was weten de omstaanders beter dan wie ook. Som migen weefden een gans verhaal, samen met de nodiae ani matie. Men staat perpleks wat men soms met een voorwerp al of niet kan doen. Gewezen Prins Karnaval praatte de avond aan mekaar en ving de kandidaten buitengewoon goed op. Burgemeester De Bisschop en bloemenfee Gilly volqden met intense belangstelling. Uiter aard ook de jury onder voorzit terschap van André Doorns, wn. Voorzitter van het stedelijk feestkomitee. Dit jaar hebben de inrichters besloten om zelf hun verant woordelijkheid te dragen. Voordien waren het steeds le den van het stedelijk feestko mitee die als jury fungeerden. Alleen het voorzitterschap blijft in handen van een afgevaar digde van het stedelijk feest komitee en naast André Doorns zetelden als juryleden: Roger Galle, Louis Vermoe- sen, Maurice Van Hautte, Guy Van Renterghem en Frans Wauters. In tegenwoordigheid van Bur gemeester De Bisschop, Bloemenfee Gilly en de pers had de deliberatie plaats. In de eerste prijs viel Edy De Neve met de uitbeelding But- terfley en het woord nylonkaas Hij veroverde 41,5 punten. Het bracht hem bovendien 2.500 F op. In aanwezigheid van Simon D'Hondt, voorzitter van de prinsencaemere en alle reeds eerder genoemde aanwezi gen, overhandigde Nicole Schellinck vanwege staatsse- kretaris D'Haeseleer een schaal, namens het feestkomi tee het Aalsters karnavalboek. Vanwege de inrichters het ere- lint. Tweede werd Eufrazie met 39,5 punten Hij: kreeg meteen 1.500 F. Met gelijke punten Miss antraciet en sneeuwwitje, beiden 39 punten én elk 1.250 frank. Geeren gat veroverde 37 pun ten, Josefien 36,5 p. en Alaska Girll 35,5. Rondom de verkiezing van miss voil jeanet heerst een onware legende. De organisa toren willen ze wel een beetje uit de wereld helpen. M'n zegt dat diegene die miss voil jea net wordt, ook prins karnaval wordt. Er waren immers twee voorgaande Vroeger wou het toeval dat miss voil jeanette ook prins karnaval werd, met name de gewezen prins Mi chel Het jaar daarop werd het Antoine Van Der Heyden die beide titels veroverde. Bij déoon laatste verkiezingen lagen dlgen kaarten nochtans anders Francois Van Oost won welis waar de titel Miss voil jeane^™ maar was ook kandidaat pnr^™ karnaval Zonder deze te winpy nen nochtans 11 Ondanks het minder gunstig weder, trok deze miss verkie>e zing de nodige belangstelliijesn en we merkten o.m., de nu aten) getreden bloemenfee Annicjerw op en als een tussendoortje^ Prins Johny. Een blijk van sint. patie voor de Koolstraat, oivL danks overdrukke bezigheden Maar Prins Johny blijft zoals rfle" was, onvermoeibaar en steed10 11 met zeer veel plezier. Alle attributen voor de echte volle jeanette waren aanwezig (jm) BUITENGEWONE SFEER Wie te 18 uur zondag-avond zich naar de Koolstraat begaf kon het van nabij meemaken. Ze waren er allemaal. De mensen die weten wat karnavalvieren is. Simon D'Hondt; voorzitter van de Prinsencaemere. Prins Johny die er ook de dag voordien as en onvermoeibaar, steeds even vriendelijk, talloze bezoeken aflegt. Bloemenfee Gilly. De gewezen Prinsen, de ajuinboer, die voor voorzitter Marcel Bombeeck een... ajuin mccb- bracht. Zij het dan in een verbeterde en mooiere versie op een marmeren voet. De gewezen bloemenfeeën Martine. Myriam en Nicole en Yvette. Bloemenfee Annick was er de dag voordien. De bierprins 1976. Zeker en niet in het mins en steeds om meer sukses oogstend, de Aalsterse Gilles. Ook het Halfvasten- komitee uit Sint-Gillis Dendermonde. Leden van het stedelijk feestkomitee. Het stemmingstrio. De Chevaliers en een steeds aanwezige Burge meester De Bisschop. Ook Volksvertegenwoordiger Bert Van Hoorick. Het Corum Alostum Imperiale. Daarnaast namen niet minder dan twaalf karnavalgroepen aan de optocht deel en zorgden voor een buitengewone sfeer. Meteen werd ook bewezen dat het best kan zonder grote praalwagens. De koninklijke fanfare uit Erpe St.-Cecilia en het muziekkorps van de Gilles, samen met de meer dan 230 deelnemers lokteéer een massa bezoekers. fcbb Opnieuw herleefde de sfeer vai^, karnaval. Wellicht nog persoonlijker, men kon het een; «anders» zien en niemand van de toeschouwers zal teleurgestel<fntl< zijn. Een massa volk overigens Meer dan andere jaren zegdr men ons. Te bewonderen en t» waarderen waren (zonder waart ec de te moeten hechten aan d( rangorde): de foesjeleers, d( schrammoclekroipers, de susL kewieten, de niatotten, df (nieuwe karnavalgroep) toitterv drooirs, groep 't ien en 't anderJ Chansaars. Ga Lowies. d»ho' destereers. de zoeterikken. daok zwierige zoipers en de elemcnjjet ten. Voor allen herleefde karL^i naval en een blij weerzien. Zi|;^n traden overigens volledig kostet lOOS op. |ef WISSELWERKING Het sukses van de Dekenij dijfscj. Koolstraat gaat steeds de hoogtC^ in. Metdezomerkarnavalstoct een eksklusiviteit geschapen d volk trekt. De bezoekers krijg» iets unieks aangeboden handelaars varen er wel bij. I karnavalisten komen opnicut aan hun trekken.Hef wisselwerking tussen het aango» name en het nuttige, feestelijk bevlagde Koolsti.-.-i waarde handelaars niet kunnen Vgn genieten van de voordelen dk het centrum biedt, daverde. Val karnaval en van dc bezoekers Dan ook aan Laura-de-zon en een perfckte organisatie. .1 |elfs Uit de aktiviteiten van de dekenij Koolstraat kunnen een hele reeks lessen worden getrokken. De dekenij Koolstraat kan geschiedenis schrijven. We waren gelukkig Antoine Van Der Heyden, Voorzitter Marcel Bombeeck en Maurice Van Haptte te ontmoeten. Vooral Antoine Van Der Heyden (ex prins Kar naval 1974) was voor ons een ontmoetings-ervaring. Dank zij de regen botsten we op een persoon - een van de organisatoren, die ons naar Antoine verwees. Ons gesprek liep uit op een brokje geschiedenis. Het bleek alras dat deze man met hart en ziel verbonden is aan de Koolstraat. Feiten en gebeurtenissen op z'n duimpje kent. Bovendien: nergens over zichzelf spreekt. Met deze te waarderen gesprekspart ner overliepen we de evolutie. FEESTEN SINDS 1854 Vandaag komt de Koolstraat steeds meer en meer in het nieuws. Maar in 1854 had er in feite de oorspronkelijke om megang plaats aan de Meule- schette kapel. Na de tweede wereldoorlog in 47/ 48 ontpopte er zich een echte wijkkermis. Het was, naar oud gedienden verzeke ren, de beste wijkkermis van de ganse stad. In 1950 liepen de feestelijkhe den uit tot van de Gentses teenweg, Dirk Martensstraat, Schoolstraat en alle zijstraten van de Koolstraat. Toen wer den er nog echte volksspelen ingericht. Er was voor die fees telijkheden geen enkele publi citeit. De mensen leefden en spaarden voor hun kermis. In 1958 kwam er een kentering en nieuwe stimulans. Toen de feestelijkheden uitliepen tot een ware gebeurtenis en er zich steeds meer en meer han delaars in de Koolstraat kwa men vestigen. Toen de Kool straat niet een paar dagen maar een ganse week lanq feestvierde, ontpopte zich het feestbestuur tot heel wat an ders. Men had oog voor de Handelaars. Men had oog voor de Dekenijvorm. En het is dank zij Achiles Bruyninckx, die toen in de Verastanstraat woonde, dat de dekenij vorm kreeg. Vandaag de dag is Achiles Bruyninckx (ongeveer 77 jaar, nog steeds Deken en heeft enorme verdiensten in de kermis-organisaties). In dezelfde geschiedenis en de razendsnelle gebeurte nissen, schrijven we de naam van de huidige voorzitter Mar cel Bombeeck, samen met Charles Van Den Brempt en Antoine De Klippel lagen zij aan de basis van de totale en tetere omvorming. De initiatieven kenden hoogten en laagten. Tot 1965 liep het perfekt zegt ons Antoine Van der Heyden. Maar de opgang van de televisie kwam roet in het eten gooien. Het hield de mensen thuis. Het uitgaansle ven was gedaan. De kijkkast boeide. Het beeld van de Kool straat was navenant. Met bit terheid stelde men vast, dat men achteruit ging. In 1969 bood de Koolstraat een bijna desolate aanblik. Alleen Mar cel Bombeeck, samen met Achiles Bruynincloc bleven over. Ook al omdat er in de be stuursploeg verschillende or ganisatoren overleden waren. Zij stonden voor iets wat eer tijds roemrucht was en nu een roemloos einde kende. Maar 't lag niet in het karakter van de Voorzitter Marcel Bom beeck om de Koolstraat in het niet te laten verdwijnen Krachtdadig zette hij beide schouders onder het pro bleem. Hij had ervaring en zag in het verleden. Hij kende de mensen uit de Koolstraat. Vooral hun hart. Marcel Bombeeck zou mede, en vooral, aan de basis liggen van de heropstanding van de Koolstraat zoals we die nu kennen. We schrijven 1970. Zijn stelling was duidelijk. Wat vroeger in de Koolstraat traditiegetrouw Kandidaten kinderkarnaval (jm) Alle kandidaten samen (jm) Ook bloemenfee Gilly posseerde samen met de jury na het toekennen der prijzen Voile Jeanette '76 (jm) fwee uren. Toen was het feitenmatebnta riaal verplaatst naar Outer eiiord' mochten Paul De Coppel er Danny Goesens het op hun d» naam schrijven. Edy en Frarwstai hebben in de Koolstraat d« kaarten anders gelegd. Zllsd schreven mede in het guldeiaens Koolstraatboek. Zij zijn nu wee A reldkampioenen op rollen, 'ord Onbetwistbaar en zéker. Wie nu nog spottend zegt: «hefp h boerengat doet ook iets». Direrpl heeft het mis. De Koolstradoorl leeft en herleeft. Voor handrfingl en nering. Voor plezier en ver tier. fmd

De Voorpost | 1976 | | pagina 4