I Aalsterse Flitsen Propaganda veertiendaagse van het Vlaamse Kruis Ter wille van... s' LEDENWERKING VLAAMS KRUIS Dokter Delaruelle spreekt over: EERSTE HULP: BEADEMING EN HARTMASSAGE PRIESTER DAENSPRIJS 1977 KONOMISCHE EXPANSIE I HET ARRONDISSEMENT AALST De Voorpost - 17-9-76 - 5 VAN 25 SEPTEMBER TOT 3 OKTOBER let is nog steeds niet bewezen dat bij de brand in het hospitaal lisdadig opzet in het spel was. Alles wijst er nochtans op dat bdien van een brandstichter sprake is, hij de omgeving goed iet gekend hebben. Ondertussen doen politie en brandweer tn regelmatige kontrole. oe graag de KOO, voor de uitbreiding van haar technische ensten de oude gebouwen van de Fiberfleet zou willen nemen is met geen maten te meten. Zij zullen echter nog drie ren moeten wachten. Deze halle blijft ter beschikking van de |arnavalgroepen. Ondertussen zijn sommige zeer aktieve xrpen reeds aan het werk: opruimen en het karnavalbrein ten werken. ie Aalsterse dierenbescherming zit nog steeds in de rats. Zij |unnen geen lokaal vinden om dolende dieren in onder te rengen. Een oproep tot het stadsbestuur leverde weinig op. lierenvrienden die een oplossing aan de hand kunnen doen in -band met behuizing kunnen terecht op de Moorselbaan fwee vuilniswagens zullen aangepast worden om ook imatepntainers te laden. Er zal een breekwagen aangekocht iter eijorden om gewoon een grof huisvuil op te halen, pel er p hun de eerstvolgende weken mag de aanbesteding voor de Franjtstauratie van het 'Huis van Langenhove' verwacht worden. iat di d. Z|ls de goedkeuring van het ministerie en van de provinciale guldeijensten ontvangen is. zal ook voor het nieuwe zwembad aan nu wee Albrechtlaan de aanbesteding kunnen uitgeschreven in. (orden. )t: «heJp het einde van 1976 zal Aalst omringd zijn. Eerste officiële Direrplichting van de burgemeester van Groot Aalst? Het lint ilstracjoorknippen en met de wagen de tekortkomingen van de nand^inglaan aan de lijve ondervinden! ïn ver [mdat de goeverneur een voorstel deed in verband met de randweer stond de gemeenteraad te Ninove op stelten. Heeft iet Aalst niets te maken, denkt de lezer. Heeft met Aalst en ijn slechte reputatie in verband met de brandweer, wel iegelijk veel te maken. Ninove zou in het kader van de jerindeling van de gewestelijke groepen steeds op de Aalsterse jrandweer beroep moeten doen. Een schepen ging nogal te eer en sleog hierbij nagels met koppen. Volgens hem is het Dor Aalst een kwestie van geld en van sterren. Hij haalde ierbij de fel omstreden brand te Denderhoutem aan. Bij dtoorden van kommandant De Vidts, en wat zo vrij er een |en dégen mening op na te houden: in Aalst willen ze officieren bij! nders RVDP welis jeani it prirf [e wil up ie dei instig i/erktepe klasdeuren en schoolpoorten gaan nu weer al even jtellinjesmeerd open en dicht. De meester (leraars en leerlin- nu alen) hebben het heimwee naar de vakantie al lang weer rwisseld voor data, cijfers, venn- diagram anorganische lemie of al dan niet analytische meetkunde. Traantjes [ijn er bijna niet meer bij, of toch nog, want vanaf twee ir mogen (sommigen moeten van vake en/ of moeke) die DaiTtt'e'ne pietepeuters van de grote minister al naar school: bij steetfe 'ieve. lieve juffrouw hoe goed ook bedoeld, maar ze ilijven surrogaattantes, bij de lieve (ook wenende) kleine riendjes en vriendinnetjes. O, ja hier en daar, is er al ne te jongen of een dapper meisje bij: die durven of nnen niet meer wene. ze slikken het dan maar in. Een :er dat ze met verf mogen smeren en kladderen, matjes lechten (of doet men dat niet meer?) prikken, (ook al rieden tijd?) boetseren (nog zo iets ouderwets) vergeten wel hoe goed het thuis is of zou moeten zijn. Nu laadt de idem- gevormde, aan alle opvoedkundige, didaktisch- irantwoorde, psychologische - evenwichtig opgestelde •rmen beatnwoordende leerkracht zijn kennis in vakjes, apjes, pasjes of sprongen over op dat stuk levend materi- [al. iebben jullie daar al eens aan gedacht, heren in de ivoren >ren van het onderwijs? Heeft meneer de minister al :grepen dat ons onderwijs toch geen proefkonijn voor ;perimenten en leuk bedachte nieuwigheden kan en mag ijven je wordt nu niet zo maar schoolmeester, als je dat wil gaan udcrcn. De limiet, de numerus clausus. Zij, die niet agen voor dat toegangsexamen hebben misschien juist et «donun didacticum»De meester hoeft geen alweten- e, rondwandelende encyclopedie te zijn. Hij of zij (excu- lokteicer lieve dames dat we het steeds maar over de meester :bben) moeten met het hart hun schoolwaar kunnen rkopen, geduld hebben, bijna een jaar lang, met zoveel vende stukjes mens uit zoveel gezinnen. Heeft meneer minister al begrepen dat zij het zijn, samen met «hun funderen» die Vlaanderen maken op «velerlei gebied»? lete zo'n waardevol materiaal neem je geen laborato- mproeven. Een paar dagen geleden kwam «een kleinen ns» thuis en toonde fier zijn eerste vlekkenschilderij en eerste schoolkrabbels: «Zie eens papa!» De grote mens Wat is dat, wat staat daar op?» En ontgoocheld Iwoordde de kleine prins: «Zie je dat niet? Ik zit in het irste leerjaar al en mijn juffrouw en ik verstaan het wel. 'at ben jij dom!» ind je niet dat we maar weer eens meer enthousiast naar li hooi of kursus moesten gaan als volwassene? Om het weer eens moeilijk te hebben, om te begrijpen dat we iet alles weten? Vind je niet dat al die hoge onderwijsto- ambtenaren, de minister incluis, eens wat echte prak- ikmensen om zich heen moesten scharen, of zelf eens in .'praktijk belanden. Kwestie van een tekening van een leine prins onmiddellijk te begrijpen, erwille van de traantjes, de tekeningen en de hoop op het (schaffen van zinloze onderwijsexperimenten, besta het ■hooljaar voort. Karei De Naeyer er vaiL, wa :t eem van d< jestel igens zegdi ui an sus i. d< aitten ander s, di :n, di enie kar :n. lok v n-it koste ny 100| itoet ii en die rijgei •ij. IX .traaf [lil tic n du' Va ■kers Het Vlaams Kruis is een onpartijdige Vlaamse Vereniging en richt zich tot ieder lid van de Vlaamse gemeenschap. Alleen al in de voorbije maanden werd het Vlaams Kruis aanbezocht om 167 hulpposten op te richten te Aalst en omgeving. HULPVERLENING Voorzitter Dr. J. Van Overbeke en sekretaris H. Talloen van het gewest Aalst kunnen sprekende cijfers voorleggen. In juni 1967, benevens hulpverlening op 4 motorkrossen en 5 autorodeo's, werd de eerste-hulp verzekerd op 10 wielerwedstrijden en 6 andere manifestaties, o.a. op de interventiewedstrijd van de Brandweer op het Osbroek- stadion. In september, naast de hulpver lening op 2 motorkrossen en 3 autorodeo's werd en wordt de hulp van het Vlaamse Kruis ingeroepen op niet minder dan 16 wielerwedstrijden en een 4-tal andere manifestaties. Naast hogervermelde soorten aktiviteiten, die in feite vooraf geprogrammeerd zijn, sprongen de vrijwilligers van de Aalsterse afdeling ook in de bres bij de hulp-akties te Moerzeke en te Baasrode en werkten ze mede aan de aktie voor deze waters nood geteisterden. Zij zamelden te Aalst vaak geld in om de minst bedeelden te helpen. Op zeer korte tijd na het uitbreken van de hospitaalbrand was het Vlaamse Kruis ter plaatse met een 30-tal eerste helpers. VOLKSOPLEIDING Benevens de eerste- hulpverlening is het Vlaamse Kruis eveneens aktief op het gebied van de volksopleiding: tijdens de maand juli werden 64 kinderen met sukses opgeleid tot «Jeugdhelper», dit in het kader van de Speelklub 1976. Tijdens de komende wintermaanden worden er bovendien meerdere kursussen ingericht in het ge west. o.a., te Aalst, Lede, Haaltert en Moorse), dit voor het bekomen van de brevetten van. nijverheidshelper of ambu lancier. Anderzijds steken de inrichters het niet onder stoelen of banken dat, alhoewel alle medewerkers zich onbezoldigd ten dienste stellen van het Vlaamse Kruis en dus van de gemeenschap, het ontplooien van een dergelijke aktiviteit zware financiële in spanningen vergt. STEEDS BETER Teneinde steeds beter te kunnen voorzien in het aanschaffen en het moderniseren van het eerste hulpmaterieel, wordt de jaar lijkse propaganda-veertien- daagse georganiseerd. Tijdens de periode van 15 september tot 3 oktober zal een biezondere zelfklever: 'Het Vlaamse Kruis: van. Voor en door iedereen', te koop aangeboden worden. De opbrengst ervan moet de vereniging en in 't bijzonder de afdeling toelaten om ook zonder officiële steun in de nodige fondsen te voorzien. ONOPVALLEND WERKEN Een vai^de kenmerken van de vereniging is, dat allen die hulp verlenen vrij onopvallend wer ken, er gewoon zijn en hun taak verrichten. Een nadeel hiervan is. dat zij hierdoor minder bekend zijn bij het publiek. Althans dat publiek, welke geen eerste hulp of andere vorm van steun nodig heeft. Dit alles neemt niet weg dat het Vlaamse Kruis, gewest Aalst, een uiterst veelzijdige aktiviteit kent. Dc leden van het Vlaamse Kruis (150F. voor eerste lid in een gezin en 50F. voor elk volgend lid, deze leden genieten van dezelfde voordelen als het hoofdlid, maar ontvangen geen tijdschriften) ontvangen: een jaarabonnement op het tweemaandelijks tijdschrift dat algemene informatie brengt over volksgezondheid, hygiëne, het voorkomen van ongevallen en het behandelen van gekwetsten. Daarnaast de gratis toezending van het driemaandelijks kon- taktbeleid EHBO-INFO, waarin de werking in het gewest Aalst kan gevolgd worden. Een kor ting van 15% bij vervoer door de ambulancedienst van het Vlaamse Kruis. Voorran bij de uitleendienst, die in de meeste gevallen trouwens do uitgeleen de voorwerpen gratis ter be schikking stelt van de leden. VERZEKERING BURGERLIJKE AANSPRAKELIJKHEID In het lidmaatschap is^boven- dien omvat een verzekering 'burgerlijke aansprakelijkheid, met inbegrip van de medische verantwoordelijkheid bij hulp verlening aan gekwetsten', in dien bvb., als getuige van een ongeval, genoopt wordt hulp te verlenen. Deze polis omvat tevens een persoonlijke verze kering die voorziet in een uitkering van maximum 400.000F in geval van dood of blijvende invaliditeit, een dag vergoeding van 200F. en de terugbetaling van de medische kosten ten bedrage van max. 50.000F. dit indier hij hulpver lening men zelf 1 slachtoffer zou worden. WERKING VAN HET VLAAMSE KRUIS Door hulpverlening op medisch en humanitair vlak de rechten van de medemensen vrijwaren. Eerste-hulp-verlening waar men er om verzoekt of waar zulks wenselijk is. en dit in de meest diverse omstandigheden. Tus senkomsten op elk niveau voor het beschermen van het leef milieu. Door het inrichten van EHBO-kursussen. vrijwilligers opleiden tot ambulancier of nijverheidshelper. Dr. Delaruelle is voorzitter van de Vereniging van Antwerpse Anestesisten en Reanimatoren en is lid van de Belgische V ereniging voor V erkeersgeneeskunde. In het kader van de veertiendaagse nodigt het Vlaams Kruis gewest Aalst iedereen uit tot de voordracht van Dr. Delaruelle op woensdag 22 september te 20 uur, in de feestzaal van het stadhuis. De spreker handelt op een bevattelijke en toch boeiende en zelfs humoristische wijze het onderwerp: eerste hulp: beademing en hartmassage. Wegens het grote belang van dit onderwerp (zelfs een kind kan deze vaak zo dringende eerste hulp toedienen, mits een minimum aan instruktie) wordt deze voordracht ten zeerste aanbevolen. De spreekbeurt zal geïllustreerd zijn met dia's en de toegang is voor iedereen, jong en oudleden en niet-leden, volledig gratis. Het Priester Daensfonds is een instelling van openbaar nut, met zetel te Aalst. Hei K.B. ter goedkeuring van de Stichting Priester Daensfonds werd op 7 juli II. door de Minister van Justitie ondertekend en op 31 juli II. in het Staatsblad gepu bliceerd. REGLEMENT PRIESTER DAENSPRUS 1977 Een prijs van 30.000 fr wordt uitgereikt in juni 1977 voor een gepubliceerd of niet gepubli ceerd werk over: De werking van Adolf Daens en de Christene Volkspartij, hetzij algemeen, hetzij in een be paald gewest (of gewesten) van Vlaanderen, Wallonië en Nederland. Het belichten van één of meer personen die een rol hebben vervuld in de Christene Volks partij. De betrekkingen van Adolf Daens en de Christene Volks partij met instellingén (Belgi sche Regering, Parlement, R.K. Kerk enz.) of andere be wegingen (Socialisme, Kris- tene Demokratie, Liberalisme, konservatieve partij, Vlaams nationalisme). Verschijnselen, gebeurtenis sen, personen, instellingen die een invloed hebben uitgeoe fend of konden uitoefenen op de ontwikkeling van de Kris- tene Demokratie zoals ze door Adolf Daens werden opgevat. De plaats van de actie van Adolf Daens en zijn medestrij ders in de Vlaamse en heel- Nederlandse beweging. De betekenis van sommige gedachten van Adolf Daens en de Christene Volkspartij die heden of morgen nog kunnen gelden, sociaal, ekonomisch, politiek, nationaal, religieus. Gepubliceerde werken komen in aanmerking wanneer zij ver schenen zijn na 1 1.1976. De manuskripten of drukwer ken dienen te worden ingezon den vóór 31.12.76 op het adres: L. Delaforterie - Oude Mechel- sebaan 231324P Langedorp, Aarschot, met vermelding: Priester Daensprijs 1977. Zij worden voorgelegd aan een jury, bestaande uit: André DemedtsJetterkundige, voorzit ter, Prof. Lode Wils, en Prof. Theo Luyckx, leden. Tegen hun uitspraak is geen verhaal. De juryleden zullen trachten eenparigheid in hun uitspraak te bereiken, zoniet beslist de voorzitter plus één van de le den. De jury kan beslissen de prijs niet toe te kennen, uitsluitend uit overwegingen van kwaliteit. In dat geval wordt een nieuwe prijs uitgeschreven voor 1978. De prijs wordt uitgereikt tijdens een akademische zitting in het stadhuis te Aalst op zondag 19 juni 1977 te 11 uur. Het Priester Daenskomitee dat namens het Priester Daensfonds besloten heeft tot het uitschrijven van de prijs be staat uit: Frans De Neve, Voor zitter: Benedict De Cock, Willy De Turck, ondervoorzit ters; Hendrik Ottoy, Penning meester; Luc Delaforterie, lid: Suzy Lenaerts, sekretaris. Hoelang nog? Door vandalen werd in de Driesleutelstraat schade aange richt. De antennes van de personenwagens van Linda De Berlanger, Driesleutelstraat 14, en van Johny Cassiers, School straat 4. werden afgerukt. De rijkswacht stelde een onderzoek Door onbekenden werden de vlaggen die het standbeeld van koningin Astrid op het Keizer lijk Plein versieren, gestolen. Er werd een onderzoek ingesteld. In de woning van Herman De Smet aan de Leo De Bethune- laan. drongen onbekenden bin nen. Ze ontvreemden er een geldsom en juwelen. Een onder zoek werd ingesteld. In de Stationstraat ontstond brand in een opbouw zijnd gebouw, eigendom van Robert Baeten uit Oosterzele. De brandweer kwam spoedig ter plaatse en kon uitbreiding voorkomen. De oorzaak zou een kortsluiting zijn. In de omgeving van de RITO aan de Ledebaan betrapte de politie een exhibisionist. Hij viel er jonge meisjes lastig. In de Valerius De Saedeleer- straat raakte Maria Schollaert, Ledebaan. onder een auto. Zij werd zwaargewond. Op het kruispunt van de Watertorenstraat en de Maan- straat werd de fietster Agnes /j eernamen van het Aktiekomitée ter bevordering van de eko- "sche expansie van het arrondissement Aalst, dat belangrijke pen zijn begonnen of zullen aangevangen worden. Eén werk 'fs de voltooiing nabij. tobodegem: er werd be- ^en aan de weg die toe- 9 verleent tot de uitbrei dingszone van het industrie park Erpe-Mere: 21 september in huldiging van een nieuwe fa briek «Pioneer» De spoorwegbrug: over de nieuwe rijksweg Aalst-Ninove werd op 17 augustus in aanbe steding gegeven. Dender: de werken voor de oeverversteviging te Aalst worden eerstdaags in aanbe steding gegeven (de aanbe steding voor Schendelbeke wordt voorbereid). De ringlaan Aalst zal op het einde van het jaar klaar zijn. W.L. Boone. Sint Annastraat 51, Hofstade, aangereden door een vrachtwagen. Zij werd hierbij zwaargewond. In de omgeving van het afge brand gedeelte van het hospitaal diende wegens het gevaar voor instorting voortdurend brand weerpersoneel ter plaatse te blijven. Oorzaak: de felle wind. Aan het kruispunt van de Bergemeersestraat en de Dool hofstraat kwam tot een aanrij ding tussen de personenwagen bestuurd door Hugo De Kegel cn de bromfietser Paul De Smet. De bromfietser werd zwaar gewond. Op de Dendermondsesteenweg kwam de motorrijder Johyq Van De Meersche zwaar ten val. door de loslopende hond van Petrus De Smet. De motorrijder en de duozitster Elisa Van Gucht werden gewond. 1 n het stadsmagazijn op de Hoge Vesten brak een brand uit; De schade bleef beperkt. Dat groenten uit eigen fuin fel begeerd zijn ondervond Sylveen Aertsen. Hoezekouter maar al te best. Tijdens het weekeinde ontvreemden onbekenden een hele partij. Er werd klacht ingediend. het is weer zó ver/ze zijn er weer/overal zijn ze reeds opgemerkt/in zwermen zijn zij uit hun verborgen schuilhoe ken te voorschijn gekomen/ten allen kante melden zij zich weer aan met hun Paasbeste gelegenheidssmoelement/de mondhoeken breed uiteen geforceerd/de tanden - al of niet in tweede uitgave even bloot van onder de weggetrok ken lippen/anderen met stierlijk ernstige trekken om er belangrijk uit te zien/of met een stralend - open blik die voor de gelegenheid op de toekomst is gerich - al of niet van achter de brilleglazen die hun bijziendheid moet verhelpen/bij bosjes hangen zij opgeplakt op panelen en borden op gevels en muren/of ze hangen bij hun eigen woningen achter de vensterramen met beslagen ruiten/en wat ze over zichzelf zoal vertellen grenst aan het geloofbare/ soms koesteren wij de hoop dat ze zichzelf niet «au sé- rieux» nemen/nooit echter werd tot op heden aanleiding gegeven om dit ook maar in de verste verte te kunnen vermoeden/waar zij verschijnen verdwijnen de problemen als sQeeuw voor de zon/het jarenlange miskleunen lijkt nu meteen simpele vingerknip te kunnen opgedoekt/de ganse troep'krijgt er de dimensie van een vederlicht klusje bij - voor even tussendoor zo langs de neus weg/niet minder zwaar - als al het andere vederlicht wordt weggewuifd tillen zij onverbeterlijk aan zichzelf/zonder dat een minste blos hun wangen schaamte kleurt/zonder dat ook maar één oog verpinkt/zonder ook maar even een aarzeling tussen hun betoog door te moeten kuchen/ en daar staan ze dan op een rijtje - op de enigzaligmakende lijst - aangetreden/licht gehavend uit het ellebogenwerk naar voren aantredend/onbaatzuchtig weer ineens allen zonder onderscheid doen zij den volke kond hoe gaarne zij U kiezer zien/eensluidend vertellen zij - wel duizend maal als 't kan dan blijft er toch iets van over misschien - hoe gaarne zij u allen mensen willen helpen/want ove. de we reld verbeteren hebben zij het al lang niet meer/het bij zichzelf beginnen hebben zij wel onthouden/

De Voorpost | 1976 | | pagina 5