I YRIEL NOEL, ROVINCIERAADSLID DE KANDIDAAT JST LEDE 77 GODELIEVE DE SCHRIJVER- DE LATHOUWER 8STE KANDIDATE CVP-LIJST MAGDA KEPPENS-DE MOL, PUBLI-TEKENARES, 13e KANDIDAAT LIJST LEDE 77 GEMEENTEBESTUUR OVERHANDIGT jlEUWE WAGENS AAN DE BRANDWEER N DE TECHNISCHE DIENST KSA-LEDE KONFRONTEERT DE POLITIEKE PARTIJEN De Voorpost - 8-10-76 - 11 'P de Bid? ben reeds verscheidene jaren provincieraadslid voor de el opfV, ik heb ook 12 jaar in het gemeentebestuur van Lede wijjzeten, doch bij de vorige verkiezingen behaalde ik geen ïcto-fe' meer. Ik werd voor twee jaar gekozen als provincie- .vanpdslid met ongeveer 4.000 voorkeurstemmen waarvan ik er veer 1.550 in Lede behaalde. Voor mij persoonlijk zijn de bso-j»tes een goede zaak omdat ik daardoor heel wat meer van Pei jbsi- keli ek ïgei i ze- mei raai dai raai jn kiezerspotentieel, op provinciaal vlak, nu ook voor de lenteraadsverkiezingen krijg. Ik ben een moeder van drie dochters, huisvrouw en mede verantwoordelijke voor de jonge vrouwen van de KAV. Vroe ger had ik helemaal geen interesse voor politiek. Enkele maanden geleden kwamen hier dan mensen om me te vragen of ik op de lijst wilde staan. Aanvankelijk stond ik nogal terughoudend tegenover mijn kandidatuur maar ik begon dan te denken dat op gemeentelijk vlak niets gedaan wordt voor kinderen, bejaarden en vrouwen. loop ten andere van deze tl mijn zetel terug te winnen ik zes jaar geleden verloor, lie kansziterweldikinnuik vierde plaats sta op deze Ten andere moet ik zeg- dat de PW ook sterker It door de fusie, zie bij- ;orrvj>rbeeld de burgemeester jderji Smetlede. Impe en de teerpepen van Paepegem allen daV-ers, en dan Oordegem neetós jaren sterk PVV gezind, d^ast mijn politieke bedrijvig- dialen. heb ik ook nog een d tirtief hart. Ik ben reeds vele aaien aan VC Jong Lede ver- s. lljiden. Ik ben een van de ihaflste leden van de raad van oorreer en heb er steeds over waakt dat het financieel be- ibliler van de klub op de beste rgejnier gebeurde, doch reeds n uip tweetal jaar vervul ik deze dajktie niet meer. VC Jong duupe ligt mij zeer nauw aan het ir larf. mep.: Waarom kom je met deze ropfilitielijst op, en niet met je aarden partij. Schept dit geen aodjologische geschillen? fjNa heel wat berekenin- en besprekingen, vooral het hoger partijvlak, die >rstander was van het vor- i opn van een sterke oppositie- illeri hebben wij besloten om, leefjt de huidige partijen die op ir te lijst staan, deze lijst samen t liBtellen. Op die manier willen bel voorkomen dat heel wat 'dejmmen verloren zouden der&n ten voordele van andere hepkurenten, die dan met een ninatief laag stemmenpercen- j ofle een hoog zetelaantal je re it ei zouden behalen. Er wordt nu dikwijls gezegd dat die verschil lende partijen samen op een lijst problemen geven en dat er geen hechte band kan be staan. Dit wil ik wel ten zeerste logenstraffen, want enerzijds wordt op gemeentelijk vlak niet zozeer ideologisch gestemd, dan wel voor een bepaalde kandidaat, dus hier zijn er geen problemen. Anderzijds moet ik zeggen dat wij allen een ge meenschappelijk doel nastre ven nl. zoveel mogelijk ze tels behalen, en met het na streven van één of ander par- tijideaal. Ten andere alle ver gaderingen zijn steeds in de meest gunstige zin verlopen en daarbij heb ik veel mensen be ter leren kennen en hun daar door leren appreciëren als zeer handelbare en verstandige mensen. Persoonlijk heb ik er veel kontakten mee gewonnen en mijn vriendenkring sterk uit gebreid Het is wel spijtig te noemen dat de BSP niet mee gespeeld heeft, maar het plaatselijk bestuur was er te gen De BSP is zeker ook niet verzwakt door de fusie, maar proportioneel versterkt deze partij zich niet .zoveel, en dit is te wijten aan het kiessysteem. Over de fusies wil ik dit nog zeggen: veel technische zaken zijn vastgelegd doch de bedie ning van de verschillende ge fusioneerde gemeenten is minder geregeld Er zal moe ten een regeling gezocht wor den om de mensen in de moge lijkheid te stellen regelmatige formaliteiten te vervullen. Verder indien iedere vrouw zou weigerachtig staan tegenover het in de politiek gaan, zou daaraan nooit eens iets ge daan worden. De problemen die bij mij opkomen en waar voor ik mij totaal wil inzetten zijn zowat de volgende: willen de mensen eigenlijk wel alles wat er voor hen gedaan wordt? Zoiets wordt hen toch nooit ge vraagd! Kijk wat er bijvoorbeeld met onze schoolkinderen ge beurt, zij komen ze met een au tobus afhalen omdat het te ge vaarlijk is op straat. Waarom zijn er geen fiets- en wandel paden voorzien waarlangs de kinderen veilig naar huis en school kunnen? De kinderkribben die men bouwt is dat wel nodig? De kin deren zijn er een nummer en tenslotte hebben ze het niet gevraagd. Zou men niet beter aan de moeders die hun kinde ren daar moeten onderbren gen een loon uitbetalen om hun huishoudelijke taken uit te voe ren en op die manier bevorde ren dat de kinderen bij en door hun moeder kunnen worden grootgebracht. En wat doet men eigenlijk voor de jeugd en hun ontspanning? Zou men er niet moeten naar streven dat bijvoorbeeld het jeugdhuis voor iedereen meer open is en niet zoals nu waar enkel een gesloten groep mensen ko men? Als men een blok huizen ergens neerzet, zou men er dan niet kunnen voor zorgen dat er ook speelpleinen zijn voor de kinderen, een open ruimte met zand, water en modder waar ze kunnen ravot ten is reeds genoeg en dit kost niet veel. Een probleem voor de huisvrouwen is dat ze niet veilig meer kunnen winkelen in het centrum. Waarom worden de stoepen steeds smaller ten voordele van de straten en vooral het snelle verkeer en gebeurt niet het omgekeerde? Ten slotte willen de oude men sen wel in zo'n groot gebouw opgesloten worden waar ze een nummer zijn? Zou men ze niet beter in hun eigen huisje laten, hen daar dan eten be zorgen en een helpster laten komen om wat te kuisen, ze desnoods te wassen enz.? Ik vind dat het de taak is van de gemeente hier allemaal reke ning mee te houden en druk uit te oefenen op nationaal vlak om dit alles te pogen verwezen lijken. Ten slotte vind ik dat de mensen meer tevreden zou den moeten zijn met hetgeen ze hebben, en niet steeds meer willen omdat hun buurman meer heeft. Op die manier zou men vele ziekten zoals over spanning en dergelijke kunnen vermijden, dus vooral psychi sche ziektes. Ik wil er dan nog aan toevoegen dat ik tijdens de vergadering veel mensen heb leren kennen en appreciëren in de positieve zin, iets wat ik vroeger van bepaalde mensen niet had gedacht. Enkel vind ik de touwtrekkerij om de plaats op de lijst kleinzielig, dit zou al fabetisch moeten gerangschikt zijn. lat vorige week woensdag aan de politiediensten van Groot-Lede, een nieuwe politiewa- we overhandigd werd, heeft het gemeentebestuur vorige zondag een nieuwe, snelle eerste pwagen aan de Vrijwillige Brandweer van Lede geschonken Deze week woensdag werd oscde kous afgemaakt met de overhandiging van een nieuwe vrachtwagen en een kleine an itelwagen aan de gemeentelijke technische dienst. ODSCHAPPEN EN MET WAGEN JN DE GEMEENTE op te laatste zittingen en bij het „n< naken van de begroting f ift de gemeenteraad reke- Dm-jg gehouden met de fusies het feit dat de gemeente nie^e pilootgemeente moet aotylen. Daarom werd er beslist voor de politiediensten, in ltjeikader van Groot-Lede, een pwe wagen te kopen. Voor technische diensten werd, ineens om reden van fusie, nieuwe vrachtwagen en kleine bestelwagen aan tocht, De kleine bestelwa- he is voor het hoofd van de d< inische dienst, die opzicht de st houden op de werken uit- n. t oerd door de gemeente nsten, en is tevens bedoeld er boodschappen voor de aifimsche dienst mee te doen. op dit ogenblik gebeurde dit maal met de eigen wagen, da der dat daarvoor vergoe- lijs jen werden uitgekeerd voor 3ra izine of slijtage. In hetfusie- be üed is dat niet meer te doen daarom werden deze aan- en gedaan ^e. AND WEER HOUDT MONSTRATIE "torens haar nieuwe eerste ïar iwagen in ontvangst te ne- ?ok n hield de Vrijwillige Brand- ir eerst een demonstratie de wijk Overimpe. Er viel wat belangstelling te note- vooral dan van politieke 'Ie Daarna werd dan aan het werd dan gesteld: als het fusie wordt, moeten wij dan ook naar Oordegem en de andere ge meenten in geval van brand. In feite moet dit antwoord gege ven worden door de nieuwe gemeenteraad, doch met ze kerheid kon reeds worden be vestigd geantwoord op dit pro bleem. Toen werd de mening geopperd dat in dergelijk geval het nodig is darwij in de andere gemeenten kunnen werken zoals dat in Lede het geval is. Om een tussenkomst van de brandweer doelmatig te maken gaat het over de eerste twee vijf minuten na de uitruk, dat is een vaststaand feit. Men mag materiaal hebben zoveel men wil, als men niet op tijd ter is, dan is men verloren. Als wij dan bijvoorbeeld naar Oordegem moeten met die zware wagens, die niet snel kunnen rijden door het grote gewicht dat zij moeten vervoe ren dan gaan wij veel te veel tijd verliezen. Als we dan een lichte wagen hebben die snel op de weg is en waar het eerste ge rief inligt, want het is soms vol doende met een liter water een brand te blussen, dan een uur later met een ganse Dender, dan kunnen wij desgevallend snel en doeltreffend optreden Dit was de reden van de aan koop van de brandweerwagen, nl.- de vlugheid van het optre den van de brandweer in de andere gemeenten te verzeke ren. Op dit ogenblik zijn er ver der geen technische proble men met de andere wagens, zij zijn niet meer nieuw, doch zij doen toch nog goed hun dienst. Er is wel voorzien in de aan koop van een nieuwe brand weerwagen in het vooruitzicht van de mogelijkheid die zich zou kunnen voordoen, dat een van de wagens het zou bege ven. De aankoop van zo'n wagen is voor de gemeente zeker niet subsidieerbaar, daar moet de staat tussenkomen. Dus weten wij dat dat terug voor een paar jaar is vooraleer die zaak van staatswege in orde is en zijn we er vroeg genoeg mee begon nen met de aankoop ervan. Dit is de reden dat de aankoop van die andere brandweerwagen zo lang op voorhand gepland werd. MON D.G. d.fl leentehuis de nieuwe sö' en de sleutel ervan over- digd aan sergeant-majoor 'hf>T c°bbaut. Dit ging uiter- gepaard met het nodige geloei en ook met enige Jpeltjes bier en dies meer. pnant-kommandant Jozef vez aan het woord over de ?n- koop van de nieuwe wagen zo r het gemeentebestuur. De >u idweer werkt enkel en al- je- lom de brand te bestrijden «e veiligheid van de bevol- verzekeren. De vraag Overhandiging van de nieuwe wagen (el) Ik ben moeder van 3 kinderen, ik heb het diploma van publici- teitstekenen, maar op dit ogenblik stempel ik. Ik ben geboren en getogen te Lede, maar woon sinds mijn huwelijk te Wanze- le, waar ik voorzitster ben van het ouderkomitee van de school. Verder ben ik door geen enkel lidmaatschap verbon den aan enige politieke partij. die zijn er zeldzaam. Ik heb bewondering voor de vrouwen die op de lijsten staan, van welke partij zij ook zijn, en ik hoop dat vrouwen voor vrou wen zullen stemmen. Verder meen ik dat de gemeentepoli tiek niet genoeg au serieux ge nomen wordt, dit komt wel door de kleienre eenheden. Indien die eenheden vergroten zoals nu het geval is, hoe belengrij- ker ze zullen worden en hoe meer genoodzaakt men zal zijn iets voor de medemens te doen. VP: Hier in Wanzele is er wel een speelplein voor de kinde ren, in Lede echter moet men ze zoeken met een vergroot glas. Is dit verantwoord? MK: Het is nodig dat speel pleinen worden voorzien in leefcentra. Er moet gedacht worden aan de kinderen, want het is niet meer verantwoord dat een kind nog op straat speelt, het is ten andere ge woonweg niet meer mogelijk. Men zou ook wel enkele stra ten in een wijk kunnen autovrij maken, dus ravotstraten van De reden waarom ik op de lijst sta is uiteraard omdat men het me gevraagd heeft, maar vooral om de volgende reden: de mensen hebben de mond vol over vrouwenemancipatie, maar als je de lijsten bekijkt en ziet hoeveel vrouwen slechts de moed kunnen opbrengen, en die is er zeker voor nodig, zich kandidaat te stellen, wel maken en dit zou zelfs moeten uitgebreid worden tot het cen trum van de gemeente, om re den van veilig winkelen. Maar dan moeten er wel parkeer ruimtes voorzien zijn, en dan een paar honderd meter lopen te voet i.p.v. te rijden met de wagen zal zeker niemand schaden. VP: Hoe ziet u het kultureel le ven in de nieuwe gemeente? MK: Iets wat zeker en vast vóór de fusie op 1 januari moet op zijn poten staan is de inventaris van alle verenigingen van Groot-Lede en dit moet dan zo vlug mogelijk ook onder de be volking verspreid worden on der de vorm van een brochure. Verder zou ik nog wel iets wil len zeggen over de folklore Deze moet zeker en vast blij ven bestaan in de nieuwe ge meente en zelfs meer gestimu leerd worden. Maar de plaatse lijke bevolking moet daar toch ook iets aan doen. Als ze wil dat haar kermissen en folkloris tische gebruiken blijven be staan, zou ze zich nu meer moeten organiseren in feest- komitees op die manier, via de vertegenwoordiger van hun gemeente of wijk in de ge meenteraad, druk uit te oefe nen op het bestuur opdat ze deze plaatselijke gebruiken zouden stimuleren en zeker en vast zouden subsidiëren. Vrijdagavond heeft de KSA-afdeling Lede «St.-Gerolf» alle jeugdbewegingen van Groot-Lede vergast op een interes sant debat. Hiervoor werd van elke lijst één belangrijke figuur uitgenodigd. Voor de CVP was aanwezig meester Ruyssinck, voor de BSP was dat Maurice Minnebo en voor de lijst Lede 77 was dat burgemeester Gravez. De talrijke aanwezigen waren getuigen van een zeer boeiende avond. Slangen ontrollen gaat zeer vlug (el) HET PROGRAMMA VOOR DE JEUGD 1De talrijke aanwezigen kon den nogmaals vaststellen dat met het aangekondigde aanvangsuur nogal eens een loopje genomen wordt. Dit maal duurde dit loopje juist geteld 55 minuten en de lo per was burgemeester Gra vez himself. Eerst werd aan de drie centrale figuren van de avond gevraagd even hun programma voor de jeugd voor te stellen. Burgemees ter Gravez nam eerst het woord, maar nog niet in het bezit zijnde van een pro gramma, beperfcte hij zich tot het geven van de reden waarom hij nog niet met een programma naar buiten ge komen is en tot enkele weinig beduidende uitspra ken als: «de jeugdbewegin gen moeten verder gesteund worden». Toen kwam mees ter Ruyssinck aan het woord en deze startte gevat met het «oplaten» van een ballon netje. Daarna las hij zijn pro gramma in verband met de jeugd voor. Tenslotte kwam Maurice Minnebo aan het woord die zich niet beperkte tot zijn programma voor de jeugd, maar ook begon over het sociale aspekt van zijn programma en over de be jaarden en minder-validen, en duidelijk zocht naar een woordenwisseling over het sportkomplex. Dit werd ech ter naar later op de avond verschoven. Na deze uiteen zettingen konden de toe hoorders vragen beginnen te stellen. DE JEUGD OP DE LIJSTEN De eerste vraag, die we! te verwachten was,"luidde hoe de zetelverdeling gebeurt en hoe de verkozenen worden aange duid. Hier moesten onze drie bereidwillige politiekers dus de taak van de leraars op school op zich nemen, iets wat wel ten zeerste te betreuren is. School, o mooie school! Na de uitleg over bovengenoemd pro bleem, werd gevraagd waarom zo weinig jeugdkandidaten op de lijsten voorkomen. Hierop antwoordde meester Ruys sinck dat men zes jaar gele den, toen er wel veel jeugd kandidaten waren, de onge lukkige ervaring met de jeugd kende dat er geen enkele ver kozen was, omdat de jeugd niet voor de jeugd gestemd had (Zal dergelijke ervaring nu niet gebeuren met de dames opède lijst?) Er zou dus ergens een gebrek zijn bij het voeren van de kampagne, die te laat ingezet wordt door de jongere kandidaten, want dergelijke campagne zou niet gevoerd worden op enkele weken. Hierop werd gevraagd of dit soms niet te wijten zou zijn aan het gebrek aan geld dat zich toch wel voordoet bij jongere kandidaten Toen hier niet ne gatief werd op geantwoord, re plikeerde een toehoorder vrij bitsig met de woorden: «de jeugd moet dus gaan naar lijs ten waar kapitaalkrachtige personen opstaan.» DE SUBSIDIES Eén van de belangrijkste pro blemen die gesteld werden op deze konfrontatie was wel de verdeling van de subsidies tus sen de jeugdbewegingen en welke de reden is dat de ene jeugdbeweging soms meer of minder krijgt dan een andere. Volgens de heren politici is het geen totale koek die wordt toe gekend en dan achteraf wordt verdeeld onder de verschil lende verenigingen zoals veelal gedacht wordt, maar wordt aan iedere vereniging subsidies gegeven en achteraf pas kijkt men dan hoeweel men kwijt is. Zij gaven verder allen toe dat het zeer moeilijk is om aangepaste normen uit te wer ken en dat hieromtrent wel eens een degelijke studie zou moeten gemaakt worden. Ver der merkte meester Ruyssinck hieromtrent nog op dat som mige raadsleden gedurende een gans jaar bijna niets zeg gen en op ogenblikken dat er met miljoenen gegoocheld wordt doodgewoon figuurlijk zitten te slapen. Maar als dan de toewijzing van de subsidies moet gebeuren, liggen zij tij dens die ene raadszitting op vinkenslag en dan gaan ze soms de raadszaal overhoop roepen en tieren om toch maar duizend frank meer los te rkij- gen voor hun vereniging. Zou hier soms de reden niet liggen dat sommige verenigingen een of meerdere raadsleden in hun rangen of zelfs in hun bestuur aantrekken? PLURALISME... HERRIE Een eerste maal herrie was er toen aan Maurice Minnebo de vraag werd gesteld waarom hij in zijn programma de opneh- ting van een pluralistisch jeugdhuis had opgenomen, terwijl er hier in Lede toch reeds een jeugdhuis bestaat dat bij de oprichting in prin- ciepe pluralistisch was Het was wel zeer duidelijk het woordje «pluralisme» dat hier de herrie stoker moest ge noemd worden. Vooral dan over het feit wie wie had buiten gedrongen of binnengesleurd in het bestaande jeugdhuis Maurice Minnebo was van oor deel dat de andersdenkenden en de niet katholieke scholen verbonden of niet in katholieke organisaties werkende men sen er door de andere mensen van het bestuur buiten gema noeuvreerd zijn. Terwijl deze laatste groep beweert dat de eerste groep mensen er zo maar vanonder getrokken is. Een spellelje van kat en muis zouden we zeggen! HEET HANGIJZER 1: KASTEEL VAN MESEN Na de pauze werden er dan twee netelige kwesties aange sneden. Enerzijds de aankoop van het kasteel van Mesen en anderzijds vanzelfsprekend het sportkomplex. De vraag werd gesteld waarom het kas teel van Mesen, wat een heel interessant domein zou zijn om ter beschikking te stellen van allerlei verenigingen voor ver schillende benuttigingen, niet werd aangekocht door het ge- meentebstuur. Volgens de poli tici zou het probleem geweest zijn de bestemming van het ter rein. Volgens de eigenaars zou dit domein bouwgrond zijn om dat het in de bouwzone ligt en als dusdanig zou moeten ver kocht worden tegen de prijs van bouwgrond. Volgens de kandidaat koper, dus de ge meente Lede, zou het domein groene zone zijn en als dusda nig zou dan moeten een prijs opgemaakt worden. Intussen is het kasteel en domein ge klasseerd geworden. Dus er mag niets meer veranderd, ver legd, verplant of weggedaan worden, met andere woorden het kasteel zelf is volledig aan het vervallen en het domein is een oenwoud aan het worden. Ergens is dit wel spijtig maar de gemeentekas zou nu eenmaal geen bodemloos vat zijn. HEET HANGIJZER 2: HET SPORTKOMPLEX Het grote knelpunt van de avond was evenwel het sport komplex. Reeds jaren is dit het dankbare onderwerp van steekspelen tussen de meer derheid en de oppositie. De standpunten, stand van zaken en dergelijke meer van de 3 be reidwillige politici kan men el ders in dit blad lezen en de el lenlange uiteenzettingen die deze avond hieromtrent terug werden gegeven willen we u dus wel besparen. Het stand punt van meester Ruyssinck om een eenvoudiger en reali- sitscher projekt te maken is dus gekend. Toen hij dan vroeg aan burgemeester Gravez naar zijn persoonlijke mening hierover, ontweek deze duide lijk de vraag door te zeggen dat, nu hij bericht van de pro vincie had ontvangen om een heraanbesteding te houden, hij het probleem terug op de ge meenteraad zal brengen en aan de raadsleden zal vragen hun verantwoordelijkheid hier omtrent op te nemen. Meester Ruyssinck was van mening da', dit niet meer moet gebeuren doch dat dit moet worden over gelaten aan de opvolgers, dus de nieuwe gemeenteraad die op 10 oktober uit de bus zal komen.

De Voorpost | 1976 | | pagina 11