WERKLOOSHEID, INFLATIE VERENIGINGSLEVEN, WELZIJNSZORG NA DE FUSIE - 8-10-76 - De Voorpost enstbetoon en sociale hulp aar men ook elkaar kan ont- oeten en komen tot een re- ïle gemeenschap, ert Van Hoorick is het eens et ongeveer al wat voor- iande sprekers nopens dit jnt zegden. Het zou inder- iad ondenkbaar zijn dat ge- jnsioneerden naar Aalst oeten komen om hun brevet te ahlen. «met of zonder ipplementaire sigaar», ser belangrijk wordt wel het >enbaar vervoer, voor het jenblik execrabel. De men- m vervoeren naar de stad zelf i naar de andere deelge- eenten onderling wordt een vaar probleem, «omdat men- in belangrijk zijn». Dor de VU spreekt nu apothe- ;r Roels uit T erjoden diequa iderwijs, moet vaststellen dat Terjoden het gemeentelijk iderwijs van de nieuwe stad afgesneden en gevoegd 3rd bij Haaltert wat de be- erking ontlokt dat meer reke- ng werd gehouden met de zeren weg» dan met het aatselijk onderwijs. Voor het jkomen van allerlei doku- enten zou het moeten moge- zijn dat ze .juist zoals nu met oproepingsbrieven voor de rrkiezingen, ons worden toe- ïstuurd met de post. Door jn degelijk openbaar vervoer oeten de randgemeenten vol- dig gelnkorporeerd worden in nieuwe stad. straalsgewijze \ax het centrum maar even- ïns onderling. ntoine Baetens (PMO) stelt »st dat de partijen mooie annen hebben maar vraagt ch af wie ze gaat bekostigen, •eddy Pijck (BSP) is voor de ïrdediging van het gemeente- onderwijs maar heeft wel lig bezwaar tegen al te dure imputers. Raymond Uyttersprot, na zijn tevredenheid te hebben uitge drukt dat zijn naam reeds zo dikwijls werd vernoemd waarbij de heer Van Hoorick zelf vond «wat een gedacht van niet op onze lijst te hebben gestaan» vindt dat na de fusie mensen even belangrijk moeten kun nen blijven als voorbeen. Voor het gemeentelijk onderwijs vindt hij een aktief beheer noodzakelijk met, voor de een heid, een eigen stedelijke pe dagogische begeleiding en in- spektie. R. Uyttersprot wil geen gede centraliseerde dienstverlening maar wel «gedecentraliseerde diensten». In gemeentehuizen op de buiten moet het mogelijk zijn te laten naamtekenen bij volmacht. Het openbaar ver voer volledig inrichten wordt al licht een zware dobber voor de nieuwe Raad. Met al die toekomstige compu ters vreest de burgemeester wel dat in de plaatselijke ge meentehuizen, nu ontmoe tingsplaatsen tussen bestuur der en bestuurden, de mense lijke relatie zal wegvallen. Voor een stad als het huidige Aalst schijnt dit reeds zo te zijn. Wat dan te venvachten van een stad met ruim 82.000 inwo ners? Anny De Maght (PW) benad rukt ons aller schuld wantin het onderwijs rijzen veel proble men die o.a. voortspruiten uit het feit dat er nu minder kinde ren zijn (enige jilariteit)! Qua dienstverlening wil de PW dat de schepenen een hele dag op de bres staan er voortdurend met de randgemeenten in kon- takt staan, ook 's avonds, ook 's zaterdags, waarbij burge meester Uyttersprot wil accen tueren dat er toch moet tijd overblijven om de grote beleid sopties te realiseren. L.H. ntoine Baetens en Jean Wobben selfmade verdedigers van de dfstandigen (jm) 'erkloosheid, inflatie enz... zijn woorden die op ieders lippen liggen, rijgt deze nieuwe entiteit een andere vat op: - de tewerkstellingsproblematiek: werkloosheid, werk in eigen reek. - De industriële problematiek: koördinatie, bevuiling jrt Van Hoorick: U spreekt er een nieuwe entiteit niet ïrt Van Hoorick: U spreekt er een nieuwe entiteit met eer dan tachtigduizend in- Dners. Wel. men moet de ensen niet bedriegen: ik meen it Groot-Aalst zal leiden tot flatoire uitgaven. Wie het iders voorhoudt liegt. De tgaven zullen enorm groot jn. Op nationaal vlak gaan de sies zeker inflatoire effekten rbben. 'at betreft de werkloosheid is :t waarschijnlijk. vermits root-Aalst de dertiende ootste stad van het land wordt, tt we met onze 82 tot 83.000 woners wat meer gewicht in de haal zullen kunnen leggen op ttionaal vlak, bij streekeko- jmie. bij ekonomische zaken ïz. kan U wat betreft de SP en aangezien de eko- iniische politek alhier afhangt in de nationale regering, niets iders beloven dat wij aan itzelfde zeel moeten blijven ekken. Ook met alle partijen imen. En het verbeteren van de «estand in onze overigens zeer droffen streek zal niet gaan meen ik zolang men de oed niet heeft om in Groot- alst een belangrijk openbaar ;drijf op te richten. We zien nmers dat vanwege het privé* itiatief inzake niet veel terecht 3mt. Wat de Dender betreft at is ook een probleem dat root-Aalst niet zelf kan oplos- •n zullen wij moccn rekenen a de staat, op de regering, op ;t parlement en ook daar tllen we moeten zien onze ivloed aan te wenden. Terloops iu ik willen zeggen dat de veel esproken verbrandingsoven >or het huisvuil, daar zou loeten komen waar ook het uiveringsstation voor het af valwater zou worden opgericht. En dit omdat men die oven nodig heeft om het slibresidu van de Dender te verbranden. Wat de bevuiling betreft lijkt het me noodzakelijk dat men te Aalst normen gaat stellen en een klachtenbureau op te richten. Uyttersprot Raymond: ik geloof dat wij niet mogen zeggen dat deze nieuwe entiteit het werk loosheidsprobleem gaat oplos sen. Dat is begoocheling die wij aan- de mensen demagogisch kunnen vertellen. Dat gaat gewoon niet omdat wij zodanig gebonden zijn aan de ekono mische konjunktuur op natio naal en zelfs internationaal vlak. Het enige wat de stad kan doen is de problemen trachten te ondervangen en de nationale maatregelen trachten te verbe teren. Op welke manieren het is inderdad zo dat de uitgaven in de stad verbazingwekkend zul len stijgen? Ik geloof dat de stad over bepaalde troeven kan beschikken en dat het niet de bedoeling is .van direkt nieuwe industrieterreinen op te richten, maar dat er eerst en vooral een inventarisatie zou moeten ge beuren van de bestaande ter reinen en te zien wat er nu al bestaat. Men moet daar meer gaan naar arbeidsintensieve be drijven op onze industrieter reinen en ik geloof, dat wij daar nooit zullen aangeraken als wij aan een groot pilootbedrijf (hetzij een internationaal, privé of openbaar bedrijft de voorrang niet kunnen verlenen. Zolang wij dat niet hebben, zullen we ook nooit de toele veringsbedrijven hier niet kun nen krijgen, het gaat niet op dat er nog 16% van onze pendelaars nog meer dan drie uur op de baan zijn en dat alhoewel op sommige punten de pendel tot aanvaardbare normen is herleid, wij nog steeds onze beste krachten in Brussel gaan ver spelen. Naast dit pilootbedrijf moeten we ook gaan naar de licht - wetenschappelijke indus trie die terzelfdertijd arbeidsin tensief is. Ook in land- en tuinbouw en sierteelt en in de KMO's is er voor de stad een zeer grote taak. Het gaat er misschien niet over gaan in deze sektor veel nieuwe arbeids plaatsen te scheppen, maar het zal er om gaan de plaatsen er minstens te behouden. Deze KMO's zitten dikwijls ingeplant in echte woonzones, verstoken van alle uitbrei dingsmogelijkheden en met alle gevolgen vandien voor de omlig gende bevolking. Het is onze taak de ambachtelijke zones derwijze uit te breiden dat met een soepel beleid aan deze KMO's een herplantingsmoge- lijkheid wordt gegeven. Wat er zeker moet zijn is het 'Planbureau'. Men inprovizeert te veel en er komt ook weinig resultaat uit. het bureau moet de industriële vertegenwoordiger, de KMO, de GOM, de Inter- kommunale kunnen in samen gebracht worden om een ge meenschappelijke ekonomische politiek uit te stippelen. Wat ik verder zou wensen omtrent de huisvuilverbranding en de oppervlaktewateren is, dat de belastingen die daarvoor worden geïnd ook daadwerkelijk hiervoor besteed worden. Ik ken plaatsen waar belastingen nooit aangewend zijn op de plaatsen waarvoor zij geïnd zijn, maar verdwenen in andere kredieten. Jan De Neve: Wel ik ben het eens met de vorige sprekers als zij zeggen dat de oplossing van de tewerkstellingsproblemen in de handen van de regering ligt, maar ik dacht toch dat de nieuwe stad van morgen toch bepaalde mogelijkheden heeft om er iets aan te doen. Ik zou dit 'willen situeren op drie verschil lende vlakken: eerstens zal het de taak zijn van de stad om in het kader van de ruimtelijke ordening degelijke industrieter reinen te plannen die gemakke lijk bereikbaar zijn, die een aantrekkingskracht hebben te genover de investeerders. Een tweede opdracht is het oprichten van bedrijven met sociale taak en ik denk dat hier heel wat kansen zijn om de werkloosheid gedeeltelijk op te vangen. Een derde punt is het verder stimu leren en aanmoedigen van het inplanten van de ambachtelijke bedrijven. Het is bewezen dat de KMO's in onze streek nog heel wat personeel tewerk stellen. Wel. waarom zouden we deze mensen niet steunen daar waar we zien dat die vreemde bedrij ven wanneer die zich hier vestigen een arbeidsplaats onge veer 1 miljoen gaat kosten, wanneer we morgen aan ver schillendekleine en middelgrote bedrijven voor het aanvaarden van een of twee werklieden een miljoen zou schenken, dan zouden die mensen zeker een verdere uitbreiding kennen. Wat betreft 'werk in eigen streek' wel. dat is ook een nationaal probleem waaraan reeds kan verholpen wanneer men overgaat tot de decentrali- zatie van al die diensten die niet nodig zijn in Brussel. Wat de Dender betreft en de bevuiling, is het zo dat we voorstander zijn van een zeer vlugge in werking treding van de waterzuiveringsstations; alleen begrijp ik dan ook niet de regering op nationaal vlak dat ze daar geen komaf wil mee maken. De Dender is een typisch geval waar het mogelijk is op drie jaar tijd zuiver water te verkrijgen. De Dender ligt volledig op Belgisch gebied- Ik betreur hetgeen voorgevallen is in Aalst nl. dat we op de gemeenteraad een beslissing hebben genomen tot het op dracht geven van het aanleggen van de koliektoren voor het opvangen van de rioolwaters langs de Dender en dat alleen maar de vraag om het ontwerp hiertoe te mogen maken al drie jaar liggende is op het mini sterie. Ray De Smet: ik betreur en dat is een grote verdienste van De Voorpost dat gedurende de hele verkiezingskampagne alle partijen buiten de KP zorgvuldig verwaarloosd hebben die zeer ernstige problematiek van werkloosheid en inflatie in hun verkiezingsmateriaal te stellen. Bert Van Hoorick: vandaag is een speciaal blad van de BSP daarover verschenen. Louis D'Haeseleer: ik weet niet of u uw bus vandaag geledigd heeft. Raymond De Smet: ik heb uw papier gelezen mr. D'Haeseleer maar ik moet zeggejj dat dit werkelijk een toppunt van vaagheid is. In elk geval stel ik vast dat wanneer men over inflaties spreekt men nog altijd de vraag niet stelt: wie zal dat betalen? Want de dotaties van gemeentes zijn inderdaad de jongste jaren met 9 miljard verminderd terwijl men de bijkomende dotaties voor de fusionerende gemeentes heeft afgeschaft. Er is daar ergens slecht een oplossing en dat is wat in de meeste gefusioneerde gemeentes is gebeurd: dat is de verhoging van de belasting, dat is de kleine man die zal betalen en dat loop in de meeste gefusioneerde gemeentes tot een verhoging van 60% en meer. Wat de werkloosheid betreft, we hebben in ons arrondissement 41.000 pendelaars. Dat is geloof ik 40% van de sociaal-verzeker den. Daarin is nog niet begrepen de ondertewerkstelling. Laat ons eerlijk zijn; wanneer men spreekt over gemeentelijke in spanningen dan moet men vaststellen dat de drie grote gemeenten die reeds aan bod zijn gekomen een kloof hebben geschapen tussen het nationaal en het regionaal bestuur. En wie heeft de inplantingen beslist? Wel. dat is bovenaan gebeurd en dat is vooral beslist door de mensen die uit de bedrijven winsten kunnen kloppen. Van daar dat het gaat naar de havengebieden waar het voor het privé-kapitaal heeft meeste winstgevend is. Dat is een feit. De ontmanteling van het gebied Aalst is daar het gevolg van. Kort samengevat: we zijn onte vreden. Wij wensen een GOM voor Vlaanderen naar het voorbeeld van Wallonië waar men heeft ingezien dat verdeelde inspan ningen niemand dient. Wij denken ook dat er slechts samenwerking mag gebeuren met bepaalde organismen op voorwaarde dat er een demo- kratische kontrole is. Verder mag er geen hulp of akkomoda- tie gebeuren zonder waarborg. Er zijn in onze stad voorbeelden van bedrijven die de hemel op aarde hier hebben beloof en waar nooit iets van in huis is gekomen. Nog een woord over de finan ciën: ik breng graag hulde aan de heer Bogaert die onmiddellijk wanneer hij schepen van Finan ciën is geworden zijn inspannin gen heeft gevoegd bij die van op dat ogenblik dertien steden met centrumfusie, en ik hoop dat het stedelijk bestuur evenals hij de verdere inspanningen zullen verder zetten om die steden die traditioneel sedert vele jaren met moeilijkheden op financiëel vlak te kampen hebben, geen be sparingen te doen ten koste van de gewone mens... Antoine Baetens: Wat de werk loosheid betreft ben ik ook van mening dat een stad als Aalst dit niet alleen kan oplossen. Noch tans. wat het werk in eigen streek betreft zou er volgens ons wel een oplossing kunnen zijn. Men zou moeten beginnen met de herstrukturering van de bestaande industrieterreinen. Zoals wij die nu kennen stellen zij gronden te koop die veel te groot zijn voor kleine en middelgrote bedrijven. Nu. Bert Van Hoorick heeft zojuist ge zegd dat wij in onze streek een groot openbaar bedrijf zouden moeten hebben. Wij gaan daar helemaal niet mee akkoord omdat de mensen die daar aan de top komen daarom geen bekwame mensen zijn, maar er door politieke benoemingen zouden voor aangesteld worden. Die arbeidsintensieve bedrijven die zonet de de CVP zijn aangehaald wel we hebben gezien dat verschillende grote bedrijven die naar hier kwamen en die het een tijdje later nadat ze bepaalde subsidies enz.. gegeven door bepaalde mensen ontvingen, het met de stille trom afstapten. Daarom zijn wij de mening toegedaan dat het oplossen van tewerkstellings problemen hier beter kan wor den opgelost door het steunen van de kleine en middelgrote bedrijven. Waarom? Omdat juist daar de persoon is die de zaak leidt en er dichter mee verbonden is. Als ge in het land van Aalst een terrein wil gaan ko^en dan spreken ze x aren, x hektaren enz. En voor een klein bedrijf zijn die dikwijls te groot. Louis D'Haeseleer: het zou inderdaad een utopie zijn te denken dat een stad als groot- Aalst en zelfs groot-Gent in de mogelijkheid zou zijn een na tionaal en zelfs internationaal probleem als de werkloosheid en inflatie op te lossen. Ik ben toch niet zo pessimistisch als andere sprekers. Ik denk wel dat er een bepaalde verbetering zou kun nen gebeuren. Ik zou toch willen een inventaris maken van datgene dat bestaat in Aalst en andere fusionerende gemeenten: er is een industrie terrein in Aalst, in Herdersem, in Hofstade. drie in Erembode- genienGijzegem. Als men dit overloopt dan ziet men dat elke gemeente in het verleden zijn terrein wou heb ben. en dit zonder bekommernis voor rationalizatie planning en noem maar op. Het gevolg is een versnippering geweest en ik kom tot de vaststelling dat men door de fusie tot een koördinatie kan komen. Het is volgens mij toch al een winstpunt dat men hier door tot een betere planning kan komen. Verder stel ik vast dat men hierdoor meer gehoor moet krijgen dan in het verleden wanneer men met delegaties van Aalst naar Brussel toogde en daar weinig bekomen heeft... bert Van Hoorick: we moeten twee staatssekretarissen heb ben. Louis D'Haeseleer: ik moet zeggen dat als U minister wil worden, misschien na de verkie zingen... misschien waren de druiven te groen, maar tot nu tot bent u er nog niet in gelukt. Bref. dat komt hier ter sprake. Ray De SMet: dat is geen beijs van goed gedrag en zeden. Louis D'Haeseleer: 't Is toch zo gemakkelijk van uwentwege. U hebt hier niets anders gedaan dan af te breken. Dat is zeer gemakkelijk maar U hebt nog niets in de plaats gesteld. Het is zeer gemakkelijk wanneer ge zelf geen bestuursverantwoor- delijkheid hebt. Ik ben tenminstede minister van Openbare Werken naar Aalst kunnen brengen en dat wij een toer hebben gedaan van het arrondissement Aalst, waaruit in elk geval resultaten zijn gekomen. Ray De Smet: natuurlijk, dan heëft hij ontslag genomen. Louis D'Haeseleer: hij is opge volgd door een andere PVV'er. Ik wacht nog altijd de tijd af dat we een Belgische kommufiis- tische minister hier in Aalst zullen mogen ontvangen. Ray De SMet: dat zou een goede zaak zijn. Louis D'Haeseleer: dan zou het goed gaan... zoals achter het ijzeren gordijn? Men heeft hier ook gesproken over de KMO's. Ik weet niet of sommigen van U het Laatste Nieuws lezen. Onlangs is er een voorstel van de PVV verschenen om de werkloosheid in zekere mate onmiddellijk op te lossen. In een paar woorden is het voorstel het volgende: groot- Aalst zou daar een grote rol in spelen: wel, de KMO's zouden het steungeld van de werklozen ontvangen en zouden het ver schil betalen tussen de werk loosheidsvergoeding en de lonen plus de sociale bijdragen. L. Brondeel: om de tewerkge- stelden buiten te smijten dan? Ray De Smet: wel; dan schept U twee soorten van tewerkgestel- den. L. D'Haeseleer: wel, het zou mij zeer verwonderen mocht de KP met ons voorstel akkoord gaan. Ray De Smet: natuurlijk! Om dat de syndikale strijd mij zeer nauw aan het hart ligt. Louis D'Haeseleer: maar de syndikale strijd, de syndikale strijd... wat betekent U op dat gebied hier in Aalst? Ray De Smet: U zou het goed moeten weten wat syndikale strij hier betekent. L. D'Haeseleer: door de nieuwe grote entiteit is men beter gewapend om aan koördinatie te doen. Tweeerlei: eerst op het algemeen vlak waarmee de beveiliging van de industriële koördinatie kan worden verze kerd en dan ook wat betreft de sektoriële koördinatie. waarmee vooral de marktpositie van onze ondernemingen zou kunnen verbeterd worden. In twee woorden samengevat zou het de rol van het nieuw bestuur moeten zijn zowel 'stimulator als koördinator te zijn. Bert Van Hoorick: ik zou Mr. Baetens willen antwoorden dat wanneer hij zegt dat zij met een openbaar pilootbedrijf niet kunnen akkoord gaan, hij vergeet dat de middenstanders het slachtoffer zijn van de hoge intrestlasten die gij in de privé-banken moet betalen. Daar zitten uw vijanden. Uw teg enstrevers zitten niet bij de socialisten en dat zou u moeten inzien. En tenslotte, wij staan er volledig achter dat de KMO's op de doelmatigste manier worden gesteund. Antoine Baetens: met dat groot openbaar bedrijf kunnen wij niet akkoord gaan omdat wij bang zijn voor politieke be noemingen. Ten tweede in Wallonië hebben wij ook een openbaar bedrijf m.n.Val-St.- Lambert. Van Hoorick: Dat was een bedrijf van de Société Generale. De staat heeft het moeten redden zoals dat altijd moet gaan in dergelijke gevallen. Louis D'Haeseleer: zouden wij daarover niet een andere keer praten? RAYMOND Uyttersprot: voor mij mag dat groot bedrijf ook een multinational zijn, maar dan op een voorwaarde en dat is dat dat groot bedrijf ook zijn research-centre hier meebrengt. En dan zal het niet zo gemakke lijk gaan dat groot bedrijf op te doeken en te vertrekken. Freddy Pyck en Bert Van Hoorick, één lachend gezicht is er twee waard (jm) De laatste vraag handelde over het vereni gingsleven, de kulturele opgang en de folklo ristische eigenheid van stedelijke en lande lijke entiteiten in Aalst, smeltkroes van ver schillende gemeenten. Op welke manier dachten de partijen dit alles te kunnen stimu leren? De Heer Van Hoorick hield het bij een opsomming van het BSP-programma terzake, evenwel met enige uitleg aan gevuld. Er zou een ziekenhuis moeten komen dat groot ge noeg is. Het aantal eetmalen dat bezorgd wordt, zou moeten uitbreiden, evenals het aantal bejaardentehuizen en de ver zorging van de bejaarden. Hij sprak verder ook de wens uit een gemeentelijke grondregie uit te bouwen, meer wandel parken aan te leggen en de sportvelden en -centra gratis te laten gebruiken. Hij pleitte ook voor het behoud van eigen aard en folklore van de ver schillende gemeenten (de kleinere kermissen) en het uit breiden van buurthuizen en ontmoetingscentra. Mevrouw Demaght, PW vond het woord «smeltkroes» niet juist. «In eenzelfde gezin heb ben de kinderen hun eigen ka rakter. Zo ook moeten de ge meenten hun eigenheid kun nen behouden. Er zijn echter ook gemeenschappelijke za ken. Bijvoorbeeld de jeugd. Zij heeft meer speelruimte nodig. Er zouden jeugdraden moeten komen met betoelaging op plu ralistische basis, die voor meer instaan dan alleen voor in- en uitstuifclubs. Een degelijke in spraak is onontbeerlijk. Er zouden echter niet alleen klachten- maar ook voorstel- lenbureaus moeten komen. Bovendien zouden de jonge ren over meer materiaal moe ten kunnen beschikken». Wat betreft de mensen van de derde leeftijd, zei mevrouw Demaght: «We moeten hen zoveel mogelijk de gelegen heid geven om in hun eigen woning te blijven leven, en ze niet nodeloos in inrichtingen afzonderen. Onthaalcentra zijn echter wel gewenst. Zo kan men bijvoorbeeld ook uitstap pen naar «de buiten» organise ren: in groepsverband dus. Wat de gehandicapten betreft: we mogen ze niet als randver schijnselen behandelen, maar ze integendeel in de samenle ving integreren. Lichtgehandi- capten moeten licht werk kun nen doen. De gehandicapten moeten een milieu krijgen waarin ze kunnen leven». Mevrouw Demaght vernoemde ook de problemen in verband met de gezondheidscentra waarvan er meer op preventie zou moeten gericht zijn. Ook de huisvuilophaling zou verder moeten gereorganiseerd wor den. Mevrouw Demaght raakte uiteraard ook een specifiek vrouwelijk probleem aan: dag verblijven voor kinderen wiens ouders uit werken zijn. Deze dagverblijven zag ze meer als «opvangcentra» voor kinderen: ook de thuiswerkende vrouwen zouden hun kleuters daarheen kunnen brengen wanneer ze bijvoorbeeld op boodschap gaan. Wat het verenigingsleven be treft vond mevrouw Demaght dat wijkklubs en plaatselijke muziekverenigingen moeten gestimuleerd worden. Een gro tere samenwerking op dit vlak zou wenselijk zijn. Wisselwer king tussen toneelverenigin gen, bijvoorbeeld, van Groot- Aalst: «het op verplaatsing spe len», ook naar andere steden, eventueel gepaard met subsi diëring De PVV oordeelde het verder wenselijk en noodzakelijk dat bibliotheek en discotheek hun centrale wel in Aalst zouden hebben, maar dat ze eveneens filialen in de verschillende ge meenten moeten installeren, (met bv. naslagwerken voor studenten of voor thuisblij vende moeders.) Tentoonstellingen zag me vrouw Demaght niet noodzake lijk aan «Aalst-Stad» gebon den: «dit kan ook elders», zo zouden we gewoon worden te reizen». Karnaval kwam natuurlijk ook ter sprake: «Aalst is wel dé Karnavalstad bij uitstek, maar de randgemeenten zouden nu moeten kunnen meedoen. Men dient ook voortdurend overleg te plegen met verte genwoordigers van landbouw, natuurbehoud en rekreatie Ploegsporten individuele sport moet worden bevorderd En dit mag niet alleen bij olympische sporten blijven». Tot besluit zei mevrouw Demaght: «Zeker en vast moeten alle, met de na druk op alle, mededelingen tot overal kunnen doorsijpelen» De PMO beaamde vervolgens grotendeels wat de PVV zojuist had voorgesteld en hoopte dat ook zelfstandige vrouwen van de ontvangcentra voor kinde ren zouden kunnen genieten Hierop nam de KP het woord: «we hopen dat het zo mooi is als het gezegd wordt. In Aalst is het verenigingsleven teveel naar «specialisten» gegaan. Het zou meer naar de buiten- distrikten moeten gebracht worden. Wat bestond moet blijven bestaan. Ook het ge meentelijk onderwijs. Ook kin- derkribben zijn in de randge meenten noodzakelijk Wij zouden ook graag wisselwer king zien tussen de verschil lende kulturele levensvormen. Maar wie zal dat allemaal beta len?» (De PW antwoordt hierop dat er toch subsidies zijn) «De welzijnszorg moet samengaan met het kulturele leven. De COO is nog niet overeengekomen om in een bepaalde richting te werken. Maar deze zaken mogen alles zins niet in handen van privé- instellingen komen. Voor de VU antwoordt Herman Roels: «Centra voor maat schappelijke zorgen zijn er hard nodig, maar men moet ook de thuisverzorging benad rukken. De bejaarden zou men zoveel mogelijk thuis moeten laten wonen. En wat het ver enigingsleven betreft: iedereen zal voor zichzelf blijven vech ten om de vroegere voorrech ten te blijven genieten. En de kulturele opgang? De werking van het kultureel centrum zal afhangen van het openbaar vervoer: ook de randgemeen ten moeten het gemakkelijk kunnen bereiken. Ze moeten het ook kunnen gebruiken? Ook het kunstonderwijs zou verder moeten uitgebouwd worden in de randgemeenten, evenals het plastisch onderwijs

De Voorpost | 1976 | | pagina 14