I Expotrein ^nr Janhangers -k rROOT AALST: UDGETAIRE EN FINANCIËLE VOORUITZICHTEN FESTIVAL VAN )E VOLKSUNIE JROOT GESCHENK /ie" lesfOOR DE JONGERENKONCENTRATIE EN AANVERWANT VERHAAL KRIJGT LEVENSVREUGDE OP 7 NOVEMBER 1 MILJOEN? OVER DE VROUW DIE HAAR HAAR WAT KORTER LIET KNIPPEN. De Voorpost - 8-10-76 - 5 het raam van de voorbereiding der fusie, werd door Et. Bogaert, schepen van financiën der stad Aalst, persconferentie gehouden. Er werd grote aandacht besteed aan de studie van het beschikbaar fermateriaal van de fusiegemeenten. Het cijfermateriaal bestaat in hoofdzaak uit de enstjaarrekening 1975 en uit de oorspronkelijke begroting van 1976 van elk van de gemeenten. ROEP DER NTRUMSTEDEN hepene Bogaert wees erop. dat belangstelling voor de finan- :n van onze randgemeenten, met name voor de gemeenten de stad Aalst centrum öfdplaats polariseert niet •uw is. Tijdens eerdere pers- nlerenties werd er reeds op wezen dat. speciaal onder het ipuls van de stad Aalst, de oep der centrumsteden' werd gericht. Schepene Bogaert :1 de eer te beurt, santen met nator - schepen van de stad ons. deze groep te mogen orzitten. Zij die belangstelling :bben voor de gemeente finan- n zullen weten dat de 'groep r centrumsteden' in ons land lanbrekend werk heeft ver- :ht gedurende de laatste vijf ren. werd en is nog steeds een kend gesprekspartner bij de inister van Binnenlandse Za- en regering en bij het cmeentekrediet van België. In ite was de stad Aalst dus al een ar jaren bezig met de studie n de problematiek van de gionale financiën ook al lag I nooit in de bedoeling onze gionale problemen via de fusie regelen. De groep onderzocht :t liever in een grotere over- ridstussenkomst: in de invoe- ig van een 'C Fonds' o.a. t C fonds is er ook gekomen kreeg in het perspektief n de inmiddels doorgevoerde siewetgévrng de naam van een siefonds. Zo kreeg de stad ilst en dat mag men zonder ozen op het aktief schrijven or 1975 een speciaal over- tidsaandeel van rond 68 mil- frank. Het staat vast dat ilst ook voor 1976 een derge- k aandeel zal bekomen, ook al jkt dat niet uit de goedge- urde begroting van 1976. Een cede, niet minder belangrijke zet van de 'groep der cen- rusteden' was nl., te bekomen t de tekorten van 1975 en rigc jaren, door de staat zou dekt worden. De redenering is aldus: steden als Aalst leren op hun budget een liangrijk tekort uit hoofde van cumulering van dc jaarlijkse korten aan inkomsten, it tekort aan inkomsten kan mogelijk door de stad worden opgevuld omdat het fiscaal terrein te beperkt is en te arm. wat zeker niet de fout is van het stadsbestuur. De uitkeringen uit het Gemeen tefonds zijn. voor alle centrum steden, buiten verhouding én tot de fiscale inspanningen die zij doen én tot de snelle expansie van de uitgaven. Kortom, de Minister van Bin nenlandse Zaken én de regering hebben dat willen inzien mede naar aanleiding van de fusie en de wetgever heeft beslist de tekorten van 1975 en vorige jaren, te consolideren door een lening ten laste van de staat. Voor de stad Aalst betekent dat. dat een tekort van rond 180 miljoen door de staat wordt gedekt. Ook dat is een cadeau die men zonder blozen op het aktief mag schrijven. Voorgaande beschouwen lieten toe. in alle objektiviteit. te konstateren dat op het budge- tair-financieel vlak. het depar tement van financiën van de stad Aalst, alles heeft gedaan wat enigszins mogelijk was om de start van het Groot-Aalst. in de best mogelijke voorwaarden te laten geschieden. HOE ZIET DE FINANCIËLE TOESTAND VAN GROOT- AALST ERUIT VANDAAG? Globaal beschouwd, dwz. de vorige jaren meegerekend laten alle begrotingen van de fusiegemeenten een boni voor 1976. Het gezamenlijk overschot zou rond 5.5 miljoen bedragen. Er zijn dus voor deze gemeenten geen kasproblemen en deze toestand heeft hun toegelaten, substantiële kredieten te voor zien voorde bestrijding van hun huishoudelijke uitgaven. Het oorspronkelijk budget van Aalst daarin werd rekening gehouden met de konsolidatie van het tekort én met het C fonds liet een tekort van 110 miljoen zodat men mag aannemen dat het eenheidsbudget voor 1976 zou afgesloten zijn met een globaal tekort rond 105 miljoen frank, naast deze eerste vaststel ling. onderstreept Schepen Bogaert dat. wanneer men dezelfde begroting gaat be kijken 'eigen aan het dienstjaar 1976' dus met verwaarlozing van de saldi der vorige jaren dan komen wij tot de volgende vaststellingen: a) behalve de gemeente Hofstade dienden alle gemeenten een begroting in die tekortsluitend was. Hofstade noteert een klein boni van 73.000 maar o.a. voor Erembodegeni is er een tekort eigen aan het dienstjaar van ruim 23miljoen. Voor de 9 gemeenten samen loopt het eigen-dienstjaartekort op tot 29 miljoen. De toestand ziet er dus in w erkelijkheid niet zo goed uit als men denkt. De lopende uitgaven liggen merkelijk hoger dan de gewone inkomsten van het dienstjaar. De globale cijfers \oor de 9 gemeenten zijn als volgt: dienstjaaruitgaven 221.713.000F. Dienstjaarin komsten: 192.647.000F. Dit is, naar de mening van schepen Bogaert. geen geruststellende konstatatie te meer daar ieder een weet hoe zeer de lopende uitgaven door de prijsstijging beïnvloed worden terwijl het ritme van de ontvangstgroei veel geringer is. b) het oorspronkelijk budget van de stad Aalst, noteert een tekort eigen aan het dienstjaar van 110 miljoen. Schepen Bogaert wil er nochtans onmiddellijk aan toe voegen dat dit een tekort op papier is. Er steken heel wat miljoenen in de schuldensektor die louter fiktief zijn en ook de personeelsuitgaven (kinderkrib en brandweer) bevatten provi sies die vandaag ook fiktief blijken te zijn. zodanig dat het geraamd tekort eerder rond de 50 miljoen zal liggen. Tenslotte is de kans reeël dat een hoger rendement van de perso nenbelasting (6% op de bronbe lasting) en grondlast dit tekort nog gevoelig zal doen slinken, om niet te zeggen totaal zal opslorpen. Een derde vaststelling, het staat vast. aldus schepen Bogaert. dat het nonssens was te gaan beweren dat door de fusie het budgetair probleem van Aalst zou zijn opgelost. Voormelde uiteenzetting bewijst dat objektief. Een gelijktrekking van de fisca liteit op basis van deze van Aalst zal weinig aarde aan de dijk brengen. 'Wij zullen het onver mijdelijk moeten van een ver ruiming van de fiskaliteit': perekwatie van het kadastraal inkomen o.a., en vooral van het hoger rendement van het gere gionaliseerd gemeentefonds waarvoor, alweer onze Groep der Centrumsteden, uiteraard speciale belangstelling heeft, dit keer langs Vlaamse kant. 'Het lijkt ons evident dat de eerste eenheidsbegroting van Aalst een begroting zal zijn die zal uitgaan van te beperkte inkomsten zodanig dat de ge wone uitgaven beslist de stempel zullen dragen ven een doorge dreven bezuinigingspolitiek die wij. noodgedwongen, reeds vele jaren voor de stad Aalst moeten voeren.' Het lijkt even evident dat. als gevolg daarvan, de thesaurie- problemen. die het stadsbestuur in dc voorbije jaren zozeer hebben bemoeilijkt, aan de orde zullen blijven. En schepen Bogaert besluit zijn overzicht aldus: 'De nieuwe stad Aalst, de nieuwe schepen van financiën, zal er is geen ander alternatief naar mijn mening de politiek moeten voortzetten die wij de laatste jaren hebben gevoerd op het budgetair-finan- cieel vlak. De oplossingen voor deze pro blematiek liggen ten dele op het gemeentelijk territorium maar, en dat blijft onze betuiging, in hoofdzaak te Brussel. Aalst, als één van de belangrijkste steden uit het Vlaamse land. zal nog meer dan vroeger de leiding op zich moeten nemen van kollek- tieve initiatieven. En dit ten overstaan van de centrale overheid. Het lijdt niet de minste tw ijfel dat de volgende schepen van financiën, nog meer dan dat. dat voor de huidige het geval was. een reizende schepen zal zijn die de centen zal moeten gaan halen waar ze zijn en dat in de meeste gevallen niet in Aalst!!! Ik ben altijd een optimist geweest, zegt schepen Bogaert. sommigen vonden dat ik té optimistisch was ik blijf optimist ook voor de toekomst van de stadsfinanciën en meteen van de stad zelf. Er moet en er zal een oplossing gevonden w orden voor onze problemen en U zult het mij niet kwalijk nemen als ik zeg. dat ik, samen met de diensten van mijn departement, mijn beste krach ten heb besteed aan het zoeken en het voorbereiden van deze oplossing die vandaag reeds een begin van uitvoering heeft gekregen'. E.ROGGEMAN In het kader van de manifestaties, georganiseerd naar aanleiding van de viering van het vijftigjarig bestaan van de NMBS. kreeg het publiek de gelegenheid te Aalst een expotrein met reiziqersmaterieel te bezoeken. De expotrein-reizigers bestaat uit elf rijtuigen: een oud houten rijtuig uit 1921. twee als- terttoonstelling ingerichte rijtuigen, twee slaaprijtuigen en twee njtuigen met ligplaatsen, het toekomstig standaard reizigersrijtuig gebouwd in samenwerking met andere europese spoorwegmaatschappijen, een restauratierijtuig met zelfbediening, een TEE-rijtuig uit de trein Parijs-Brussel - Amsterdam en een bioskooprijtuig. De realisatie van deze expotrein werd verwezenlijkt met medewerking van Railtour die haar 20® verjaardag viert, FTS die 25 jaar bestaat en de Internationale Slaapwagen- en Toeirs- memaatschappij die haar 100-jarig bestaan herdenkt. Deze maatschappijen hadden hun rijtuigen in de expotrein feestelijk versierd. In de twee exporijtuigen werd een kleurig fresko getoond van onderwerpen die aan de orde zijn in het hedendaagse spoorwegvervoer in België en plannen ontvouwd voor de toekom stige ontwikkeling. Filmvoorstellingen werden gegeven in het bioscooprijtuig en filatelisten konden er zich de speciale herdenkingszegels aanschaffen die werden uitgegeven door de NMBS en door de Posterijen. Bovendien werd het nieuw vierledig motorstel voorgesteld dat reeds sedert enige maanden in dienst werd genomen, samen met enkele van de nieuwste locomotieven. rde lan, nder een ruime belangstelling offreerde de Volksunie aan haar ven berskorps^en spektakel dat als hoogtepunten de toespraken van U-voorzitter Hugo Schiltz en Schepen Jan De Neve bood. DP hilz had het over het gelijk dat :ts is zonder het 'gelijk-halen': [en moet de macht hebben. En jcht in de politiek is maar lijk als men in groep staat, moeten nog steeds vechten ons rechtvaardig aandeel in staat. De inzet van dc tende verkiezingen is zeer ingrijk ook voor Groot- :t als belangrijk centurm aan de macht van het getal gewicht te hechten 'aan het ijk.' pen van Openbare Werken llcmtoonde naast het na- Ie belang van de VU ('de rnse kiezers moesten zich [ubbelzinnig uitspreken voor ralisme met twee') ook het Ie belang van de partij: 'De wil voor Aalst een mense- stad. bouwsteen voor iselijke zorgd. Met de VU t Aalst niet alleen een betere worden, maar ook een lomische stad. een veelzij dige stad. een kulturele stad, een Vlaamse stad! Hiertoe moeten we bestuursverantwoor- delijkheid nemen; dit echter onder de voorwaarden dat de VU geen enkeling meer zal toevoegen aan het schepenkol lege. dat een beleidsnota de grote lijnen van de VU opneemt en dat de gemeenteraad d.m.v. moties zich uitspreekt over een algemene amnestie (applaus). Andere partijen benijden ons voor onze eensgezindheid en veelzijdigheid. Leve het nieuwe Aalst, leve de Volksunie!' Aldus spreker. De avond werd aan mekaar gepraat door 't Ketjen en volgezongen en/of gespeeld door Luk De Mot. de Mot. de VNJ-kapclIe. de Jagerskapelle, het koor 't Snoerken. volksunie- groep Is Cuma Lion, 't Kliek- sken en om te besluiten de show van Nicole Josy en HugoSigal. We schrijven 2 oktober '76. Een eivolle zaal Madeion zwom in de overdadige decibels van Tjesn-Couter die nog maar eens beweest dal een mateloze herhaling van vergeelde clichés nog best de danskriebels stimuleert. Optreden van Tjens Couter (jm) Daarvoor was er andere anima tie. men denke aan Pans Poppentheater dat op de welge kende non-chalante maar niet minder prettige wijze een een akter 'Stank voor dank' ten beste gaf. Men denke ook aan 'Gustaaf De Meersman die in een direktere one-man-presta- tie. getooid in het zwart en met witprood-gestreepte short nog maar eens recht-voor-de-vuist in zijn eigenste stijl de banbliksems uitsprak over de revolutie ('die bloem in die vuist daar. is dat de revolutie, de revolutie van de bloem, dc verbloemde re volutie?' en later 'de roze revolutie, haar gemis aan rood, wordt haar dood!!!') en andere sloganpolitiek ('slogans zijn be langrijk. hoe holler, hoe beter.'). Men denke verder ook aan de aanwezige tentoonstellende of animerende groepen: Chris tenen voor Socialisme, Pan Socio Politiek Bureau. Oxfam Wereldwinkel. Humanistische Jongeren. New Reform. Jong socialisten en zoveel andere aanwezigen en afwezigen (bv. Karei Bogard). Bedoeling van deze Jongerenkoncentratie was alternatief-groepen de gelegen heid te bieden zich ruimer bekend te maken wars van hun partijpolitieke of a-politieke overtuiging. R.D.W. Men kan niet ontkennen dat de aktie «lachend geven» een buitengewoon sukses is en waar Robert Van Den Berghe zich met zijn mensen intens voor inzet. Tot op heden ontving Levensvreugde reeds 700.000 F en men hoopt in Erembode- gem het miljoen frank te bereiken. Zoals men weet is de aktie te Aalst van start gegaan op 13 juni 1976, gelijk in de gemeente Mere trouwens, waar die dag, onder leiding van Pol De Feyter 65 040 fr. werd opgehaald In Aalst zelf was men met 85 vrij willigers intens bezig. Dank zij de goede organisatie van mv Persoons haalde men in de wijk H Hart 95.000 fr op en in Mijlbeke, met de inzet van mr. Bogaert tussen dè 80 a 100.000 fr. In de wijk Immer zeel, tijdens de verlofperiode ook nog eens 35.000 fr. Cijfers die Robert Van Den Berghe ons zo maar uit het hoofd en voor de vuist weg geeft. Niet alleen voor Aalst, de eerste op roep was o m., wat de randge meenten betrof na de alge mene vakantie, in de ge meente Haaltert en Kerksken, waar respektievelijk 116 740 en 87,524 fr. werd rondgehaald. Vlierzele 60.290, Hofstade met 84 595 F Erembodegem en Sint Lievens Houtem komen nog aan de beurt Daarnaast was er nog een gift toe te voe gen van 10 000 fr vanwege de zustertjes van het hospitaal en een ekstra omhaling in de Sint Martinus en St.-Jozefskerk bracht nog eens 78 980 fr. aan Het personeel van Gilbos voegde er 7.661 fr aan toe en in de Generale Bank haalde men 19.000 fr op terwijl men de som afrondde op 25.000 fr. De huidige stand is thans 875.000 fr. ten bate van Le vensvreugde, volgende week hoopt men met meer dan 50 vrijwilligers het miljoen te be reiken Op 7 november zal de aktie lachend geven in de loka len van Levensvreugde en met de mensen die meegewerkt hebben de dan indrukwek kende som overhandigd wor den van fr? Men hoopt op meer dan één miljoen frank? Inmiddels gaat de aktie nog in verschillende gemeenten door De Club Artistiek is een onderafdeling van het Nationaal Verbond der Haarkappers van België - afdeling Aalst. Op dinsdag 5 oktober stelde deze enkele nieuwe modecoiffu res voor aan haar leden en dit met enkele van de meest begaafde Belgische haarkappers: mevr. Roelant Clemy (voor de inter mode creaties), Johny De Boom (de Duitse mode), René Leemans (Engelse Styling-Creaties) en Paul Puttemans (styling-specialist heren). Het alles werd gepre senteerd door Pierre Roelant. vborzitter van de Club Artis tiek en tevens nationale trainer van de O.N A.T. In een korte toespraak sprak burgemeester Marcel De Bisschop, erevoorzitter van de klub. volgende woorden: «De vrouw is het mooiste schepsel en u zorgt ervoor dat ze nog mooier is». Aangezien de eregast en Parijzenaar Philippe Vanta het verbod had gekregen zich naar Aalst te begeven zal men deze «mebre créateur de la haute coiffure franpaise» pas op maandag a.s. in de taverne «Bistro» kunnen bewonde ren. Hij zal er vanaf 20 uur de nieuwe Franse damesmode (herfst en winter 1976-1977) presenteren.

De Voorpost | 1976 | | pagina 5