WERK3NGSVERSLAG TOERISTISCHE DIENST OF HET VERHAAL VAN 1296 DAGJESMENSEN EN ANDERE CIJFERS ALGEMENE VERGADERING VAN DE DIENSTEN VAN INTERN BEHEER EEN POCLAIN AAN HET WANDELEN IN HET PARK AMNESTY INTERNATIONAL IN DE BRES VOOR DE POLITIEKE GEVANGENEN zi OUD-BURGEMEESTER OVERLEDEN GLORIA MARIS- SCHELPEN UIT ALLE ZEEEN 6 - 8-10-76 - De Voorpost Geen mens die eraan twijfelt, met het eerste herfstblad valt de faktuur van de zomer. Meteen sluiten zich ook de deuren van de toeristische dienst die de dagjesmens een blij onthaal moest geven in de keizerlijke stede. Zo'n beejte tegen de verwachtingen in en vergeleken met vorig jaar zijn er tijdens de voorbije zomermaanden ruim achthonderd (ofte 30%) mensen minder in het bureau voor toerisme binnengestapt. Al zou dit teleurstellend kunnen lijken gelooft mevrouw Van de Velde (verantwoordelijke voor het informatiebureau) toch dat het bureau aan een dwingende noodzaak tegemoet komt. Ver gelijken we even de cijfers: juli 601 (1975: 962) aug. 695 (1975:1128) Waaraan is deze verlaging te wijten? Volgens de 'Stedelijke Commissie voor Toerisme en Vreemdelingenverkeer van Aalst' zijn er diverse (waar schijnlijke) redenen. Men heeft gekonstateerd dat er minder personen uit Aalst of onmiddel lijke omgeving het bureau bezochten, misschien omdat ze vorige jaren reeds de gelegen heid hadden informatie te verzamelen. Andere redenen vind men in de klimatologische omstandigheden van deze zomer die tot gevolg hadden dat toeristen meer op dezelfde plaats verbleven (vooral aan de kust) omdat het gewoon te warm was om zich te verplaatsen. Of was het de ekonomische toe stand die maakte dat velen zich beperkten tot het ter plaatse blijven in bepaalde vakantie oorden, of voor een reis geboekt hadden 'Alles inbegrepen' zon der veel suplementaire onkos ten. (Dit verschijnsel, het minder mobiel zijn van de toerist, deed zich trouwens ook elders voor. Vb. Parijs, Chartres...) Bij de indeling van de bezoekers per taalgroep noteerde men het volgende in het bureau: het gros der bezoekers (ruim 70%) was nederlandstalig; de frantaligen (tussen 6 en 10%) waren iets talrijker dan de Engeltaligen. Slechts 46 Duitsers (cc 3%) wipten binnen. Andere: (Zwitsers. Oostenrijkers, Span jaarden, Japanezen. Nieuw- Zeelanders, Canadezen, Israel's, Zuid-Afrikanen en Tunesiërs) waren talrijker: slechts 15 (of 2.5%) voor juli terwijl de augustus-cijfers de hoogte in gaan met 57 bezoeken of 8.2%. Globaal betekende dit zo'n 25 bezoeken per dag of 5 per uur. Met een laagtepunt op zaterdag. Tot 10 september was het bureau geopend van 3 tot 6 uur 's namiddags vanwege het Festival Van Vlaanderen dat tot deze dag vier konserten in Aalst programmeerde. Van de 130 bezoekers in september kwam het grootste aantal voor reserva ties voor deze konserten. Toch noteerde men nog twintig neder- landssprekenden en aan aantal nederlandstaligen die om zuiver toeristische redenen naar de stad kwamen. Al deze bovenstaande cijfers moeten natuurlijk verhoogd worden met een onbekend aantal eenheden om een juist beeld te krijgen van de toeris tische belangstelling voor Aalst, want natuurlijk waren toch ook de mensen die tijdens de sluituren van het bureau bij de planton in het stadhuis inlich tingen bekwamen. Het aantal folders en brochures dat ter beschikking lag was ongeveer hetzelfde van verleden jaar. Van de gratis folders werden er alles bij mekaar ongeveer 3.200 uitgereikt aan personen die het bureau bezoch ten. Het aantal overnachtingen waarvoor bemiddeld werd: een 30-tal. Het stadsplan van Aalst heeft opnieuw goede diensten bewezen, niet alleen om bepaal de adressen te wijzen, maar vooral om voldoende aandui dingen te kunnen geven voor het rijden van de Denderroute. Er ontbreken immers nog aanvul- Op dinsdag 28 september had in het stadhuis een vergade ring plaats die als bedoeling had de struktuurwijzigingen die werden doorgevoerd in de diensten van intern beheer, nader voor te stellen. Aanwezig waren, benevens alle dienstchefs en personeels leden van die sektor, ook Prof. Van Hooland, een sepecialist in organisatie. Aug. Kieckens van financiën -begroting; L. Carael van de juridische dienst; W. Liebaut van de per soneelsdienst en Louis Kiec kens van organisatie. R. Van «B%riAiielai*UÉfts- weerhouden wegens ziekte. Na een verwelkoming van Bur gemeester De Bisschop hield Schepen Bogaert een toe spraak. Hij gaf een korte histo rie van de stedelijke admini stratie: na het verdienstelijk werk van de vroegere sekreta- ris Frans De Meyst waren de strukturen opnieuw aan ver nieuwing toe. «De organisatie van de sektor Intern Beheer die vandaag officieel van start gaat, zal dieper ingrijpen en ook dadelijk te maken hebben met een ruimer veld van aktivi- teit en van medewerkers. Om het met een meetkundige fi guur voor te stellen: Intern Be heer is de driehoek waarvan de bovenhoek de dienst Informa tie en Organisatie en Alge mene administratie voorstelt en de basishoeken respektie- velijk de Personeelsdienst en de dienst Stadsfinanciën». Schepen Bogaert sprak de hoop uit dat de gehele sektor in harmonie zijn bij uitstek ver zorgende funktie optimaal zou kunnen vervullen. In dit komi- tée van intern beheer zullen de dienstoversten van de onder scheiden diensten van deze sektor zitting hebben. Als slot van zijn toespraak sprak schepen Bogaert de hoop uit op een vruchtbare samenwerking. Daarna nam Chris Willems het woord. Hij had het over zijn his toriek als stadssekretaris, funk tie die hij op 4december 1967 opnam. Hij herinnerde zich het warme onthaal op die dag door R. Van De Wiele en andere mandatarissen. Chris Willems vertelde dat hij uit een zelf standige en sociale aktiviteit als advokaat kwam, maar toch reeds vertrouwd was met groepswerking, Hij verwachtte alle heil van kameraadschap en werken volgens gemeen schappelijk verworven inzich ten, werken ook met een uitge sproken recht van het perso neel eigen verantwoordelijk heid te mogen dragen, en dus grotere arbeidsvruegde te mo gen genieten, naast de grotere inzet en dus het groter rende ment voor de organisatie in casu het stadsbestuur. Tegen over een «sterke» stadssekre taris zag Chr. Willems graag een «sterke» generatie van stadspersoneel, zeker nu men gaat in de richting van meer oordeelkundiger behandeling ervan noodzakelijk maakt: fi nancieel advies, planning, ti ming. Dhr. Willems sprak ook over de verantwoordelijkheid van de chefs en de hiërarchische or de Met dit alles voor ogen werd twee jaar geleden opd racht gegeven voor een reor ganisatie projekt aan Prof Van Hooland. Chr. Willems zei ge lukkig te zijn dat dit gebeurd is, want met de fusie voor ogen was alles nog dringender ge worden. Hij had het ook over bezield samenwerken, een heden daagse aanpak en een zelfde gerichtheid bij een nieuwe generatie personeels leden. Verder gaf hij nog een gedetailleerde schets van de samenwerking der verschil lende diensten. Hij sprak ook zijn tevredenheid uit over de reeds behaalde resultaten. W.L. Reeds geruime tijd is men bezig aan grootse waterbeheer- singswerken in en rond de Osbroek te Aalst. De bedoeling van deze werken is vooral het vuile water dat op dit ogenblik de verschillende vijvers van het park bezoedelen in te koke ren en te draineren naar de rioleringen, gelegen onder de Parklaan. In de eerste fase werd hierbij onder andere een deel van de beek, gelegen tussen het ei genlijke stadspark en de voet balterreinen aan de Osbroek ingegraven Deze week is men begonnen met het uitdiepen van een an der deel van deze beek, gele gen tussen de kleedkamers aan het atletiekveld en het ach terste deel van het park Hierbij maakt de aannemer, die de werken uitvoert, gebruik van een grote grijp- kraan op rupsbanden (Poclain). Zonder zien ook maar aan iets te storen, noch aan het bestaande struikge was noch aan de bomen, heeft deze kraan zich een weg ge baand door het achterste deel van het stadspark Alles werd vernietigd waar de kraan langsreed. Hierbij had men het ludieke idee om het slib, dat uit de beek werd geschept, gewoon op te stapelen waar men het kwijt kon. Dit alles is nogmaals het bewijs dat vele aannemers deze wer ken gewoon uitvoeren zonder enig begrip voor de waarde en het belang van de natuur en zonder enig benul van de schade, die zij aanrichten. Het feit alleen reeds dat men voor dergelijke werken in een derge lijke omgeving een kraan ge bruikt op rubsbanden, is het grootste bewijs van hun on kunde terzake. Bij het zien van deze zoveelste bewuste natuurschendinq hebben de werkgroep Bo men Park en de Werkgroep Leefmilieu Aalst onmiddellijk de stadsoverheid verwittigd. Het gevolg hiervan was dat de werken op donderdag 30.9.1976 stilgelegd werden Hierweze nogmaals herinnerd aan het feit dat het Ministerie van Nederlandse Kuituur het park binnenkort wenst te klas seren als landschap, en dat deze klasseringsprocedure reeds werd ingezet Alsof dit alles nog niet genoeg was, is dezelfde aannemer ook reeds begonnen aan het nivel leren van een bepaalde strook in het moerassig gebied achter het atletiek veld. (eigenlijke Osbroek). Ook daar werden reeds lukraak bomen omge hakt, die later een eventuele hindernis zouden kunnen vor men voor een gemakkelijke doorgang van de bewuste grijpkraan. Gezien deze voortdurende na- tuurschendingen, die een deel van het park en de eigenlijke Osbroek definitief dreigen te verwoesten, protesteren de Werkgroep Bomen Park en de Werkgroep Leefmilieu Aalst hierbij met klem tegen de ma nier waarop de werken worden uitgevoerd Niet alleen werden zij erg geëmotioneerd door de gebeurtenissen, maar tevens eisen zij dat er dringend een adekwate oplossing gevonden wordt om de werken op een mi lieuvriendelijke wijze uitte voe ren. Zij betreuren net aai net nogmaals partikuliere vereni gingen moeten zijn die de aan dacht van de overheid op der gelijke milieuschendingen moet vestigen. HORTUS Van 15 tot 18 oktober zal te Gent voor de elfde maaleen Internationaal Technisch Salon georganizeerd wqrden in de ruime hallen van het Fioraliapaleis Gent blijft dus ook de toon aangeven inzake tuinbouwtechniek lende platen tot voorbij de Dender. Hiervoor wordt nog maals aangedrongen bij de federatie voor Toerisme in Oost-Vlaanderen. Het verslag van'de Commissie voor Toerisme en Vreemdelin genverkeer wordt besloten met de vaststelling dat regelmatig werd gevraagd of er een jeugd herberg en een camping zijn in Aalst. Mevrouw Van de Velde hoopt dat er. zeker wat de camping betreft, een antwoord gevonden wordt. Verder stelt zij vast dat de aanwezigheid in het bureau van jobstudenten het werk zeer heeft verlicht. Waren ze niet uit de specifieke richting 'Toerisme' dan werd de bereid willigheid en de manier waarop ze zich ingewerkt hebben zeer op prijs gesteld. R.D.W. Vooraleer een spreekbeurt te houden In de Jong Ekonomische Kamer was minister Van der Poorten te gast op het stadhuis waar hij zijn handtekening in het gulden boek plaatste, (jm) Op 29 september jongstleden organiseerde het Humanistisch Vrij zinnig Vormingswerk van Aalst een gespreksavond over de wer king van Amnesty International en het adoptiewerk van de groep Denderland. Ondanks het aktueel karakter van het gesprekstema Amnesty International kreeg toch op 17 september laatstleden de Erasmusprijs te Leiden! belangstellenden. De voorzitter van het HVV Aalst, de heer Maurice Van de Steen, onderstreepte in zijn inleiding dat het geweld nog steeds overal ter wereld onverminderd toeslaat. Ook de heer Jo Martens beklem toonde het historische aspekt van de geweldpleging. Volgens hem steunt de aktie van Amnesty In ternational op de artikelen 5, 9 en 18 van de Rechten van de Mens. De vertegenwoordigers van Am nesty International waarschuwen voor het gevaar dat eens begonnen met martelen, men van erg in er ger vervalt. De eskalatie van het martelen na de tweede wereldoor log schrijven ze toe aan de achter uitgang van de moraal. Ze bewij zen met getuigenissen van gemar- telden en met foto's hoe onmense lijk de martelaars kunnen worden! EEN GEVAAR VOOR ONS .De geruststellende bedenking dat zulke praktijken toch ver weg ge schieden, wimpelden de sprekers met overtuigende bewijzen af. Wie dacht in Chili, een demokra- tisch land, dat wat na de omver werping van het Allendebewind gebeurde, mogelijk ware? Ook in India worden duizenden mensen de gevangenis ingeworpen met alle gevolgen vandien. Ook bren gen sprekers de gebeurtenissen van de tweede wereldoorlog in herinnering DE WERKING VAN AMNESTY INTERNATIONAL Amnesty International tracht het lot van de politieke gevangenen die hetzij geen geweld gebruikt hebben of er niet toe aangespoord hebben, hetzij gemarteld worden te verbeteren. Daartoe lanceert ze brievenakties naar alle instanties die daartoe kunnen bijdragen. Ook de familie in nood wordt fi nancieel gesteund. Aan het sukses van zulke akties wordt sterk getwijfeld. Nochtans heeft Amnesty International on miskenbaar merkwaardige suk- sessen geboekt. Niet alleen wor den gevangenen door de brieven- vlocd verder onmenselijke hande lingen bespaard, tevens werden ze erdoor het leven gered. Na de plotse ommekeer in Portugal en Griekenland kwamen dood ge waande gevangenen vrij! Talrijke keren werd na een brievcnaktic een geneesheer tot de gevangenen toegelaten' DOSSIERS Door de staf van Amnesty Interna tional worden rapporten opgesteld - waren er slechts een vijftiental over de landen waartegen aan klachten op het hoofdkantoor te Londen binnenkomen. Deze wor den vóór de publikatie aan de aan geklaagde regering overgemaakt om een reaktie uit te lokken vóór een bepaalde datum. Bij nietszeg gende kommentaar volgt dan de publikatie. Soms laat 't land een kommissie ter onderzoek in de gevangenissen toe waardoor gevangenen kunnen gehoord worden. Een rapport met getuigenissen wordt aan de rege ring overgemaakt. Soms leidt zulks tot vrijlatingen, niettemin beslist Amnesty International toch nog tot publikatie! Dat het rapport hoegenaamd niet zou ver schijnen, achtten de sprekers on mogelijk HET ADOPTIEWERK Amnesty International werd ge sticht in 1961 in Londen voor de «vergeten gevangenen». Het adoptiewerk vloeit hieruit voort! Een werkgroep neemt steeds drie politieke gevangenen aan, respek- tievelijk een uit het westerse kamp. een uit het kommunistisch blok en een uit de ontwikkelings landen. Door die handelwijze wordt de strikte neutraliteit ge waarborgd. De groep Denderland bekommert zich om het lot van een Griek (die thans vrij is, maar nog steeds bedreigd wordt!), een Rus, die een gevangenisstraf in een werkkamp uitzit en een Ma rokkaan die ook op vrije voeten zou zijn. Amnesty International stelt aan alle belanghebbenden een handboek voor adoptiewerk ter beschikking. Men geeft er praktische raadgevingen in: de beginadressen, het opsporen van de familie en financiële steun DISKUSSIE Op de vraag of Amnesty Interna tional voor amnestie in Vlaande ren iets kon verwezenlijken, ver wees de heer Van Doren naar de verwarring ingevolge de bena ming van Amnesty International en het feit dat hem geen gevallen bekend zijn waarvoor Amnesty International statutair kan tussen komen. Ook de kritiek al zou de organisatie zich vooral richten te gen rechtse diktaturen weerlegden de sprekers met de akties bijvoor beeld ten aanzien van Rusland Bovendien valt Amnesty Interna tional geen regimes aan, maar komt ze op voor mensen, name lijk de talrijke politieke gevange nen in ontelbare landen. De lijsten die op een algemene vergadering van de Verenigde Naties cirku- Men zal er quasi-complete verzamelingen van bepaalde schelpensoorten uit alle we reldzeeën kunnen bewonde ren variërend van kleur, vorm en gewicht (van één gram tot een gigantische schelp van 98 kg) In niet minder dan 41 toon- kasten zal ook aandacht leerden, telden er gemiddeld niet minder dan een honderdtal! Kan hulp opdagen uit de hoek van drukkingsgroepen? Deze vraag wordt thans in diskussie gesteld in de arbeidersbeweging. Boven dien tracht Amnesty International een beroep te doen op vrije beroe pen om vakgenoten ter hulp te snellen. Wat de katolieken be treft, is er geen duidelijke lijn te trekken: soms staan ze positief (zoals Suenens ten aanzien van de petitie in verband met Uruguay), soms totaal afwijzend! De leraars moraal staan in de regel klaar om akties te ondersteunen. FINANCIEN Tot nog toe weigert Amnesty In ternational elke overheidssubsidie om haar onafhankelijkheid gaaf te houden. Bovendien wordt elke fi nanciële steun vanwege de privé- firma's op zijn achtergronden ge toetst. Op die wijze hoopt Am nesty International te voorkomen een tweede keer in de val te lo pen die de CIA steeds eens opzette! Giften tot 100.000 fr worden aanvaard. Lidgelden (in dividuele of in groep: 450 fr., stu denten: 200 fr., te storten op 434-5091941-27 van Amnesty In ternational Tervuren) vormen een andere bron van inkomsten. De ;r li 10 10 tg iti medewerkers werken op basis valpi voluntariaat en leggen dikwijl»^ geld eraan toe! frr PRAKTISCHE WENKEN jn VOOR AKTIES IN HET AALSTERSE F Naast ledenwerving wezen de Ier den van de adoptiegroep DendeaB land een ganse reeks mogelijkhe^] den aan. Medewerking met Dei derland wordt graag aanvaard, oprichting van een adoptie in h< Aalsterse ware nog beter! In h< jaar van de gewetensbezwaarde helpen posters verkopen en tei toonstellingen opzetten! Schrijft vonden organiseren voor het ve zenden van kaarten en brieveai Anti-martelakties op touw zette) L in klas- of schoolverband! KONKLUSIES De heer Maurice Van de Stce'e wees in zijn besluit op het voluf1v tariaat van de medewerkers v^e Amnesty International en de arr' tievoering boven ideologische 9 levensbeschouwelijke houdinf1' heen! Zulks blijkt gemakkelijkéip doorgang te vinden in de Ange Saksische landen en Nederlanénc Hij sprak de hoop uit dat HV\ rh leden daadwerkelijk met Amnes be International zullen meeijver* jp voor de lotsverbetering van al r politieke gevangenen. In de ouderdom van bijna 75 jaar overleed te Baardegem Alw^ Kaemdonck, gedurende 31 jaar, van 1939 tot 1970 burgemeester vl de gemeente. Ook zijn vader droeg te Baardegem r burgemeesterssjerp. Onder zijn realisaties vermelden we vooral Duropastraat, Hoog- en Molenstraat en de oprichting van een n)g^ steeds bloeiende gemeentelijke bibliotheek. Op zaterdag 9 oktober wordt in het Kuitureel Centrum Affligem te 14.30 uur de tentoonstelling geopend waarin vooral de rijkdom van de zee-fauna wordt beklemtoond. Niet minder dan 11 verzamelaars, allen aangesloten bij de Belgische «Vereniging voor Conchyologie» hebben hun medewerking toegezegd. worden gewijd aan de ar cheologie van de schelpen, fossielen van schelpen en koralen uit vroegere tijden, tot 50 miljoen jaar oud. Scholen kunnen in groeps verband deze expo bezoeken van 9 tot 11.30 uur en van 14 tot 17 uur dit dan op de weekdagen. ALBERT RAEMDONCK Rondom het graf geschaard van Albert Kaemdonck. past het dat wij ons even bezinnen over de betekenis van de overledene voor onze gemeente, en over de wijze waarop we op aardse wijze afscheid van hem zullen nemen. Eenendertig jaar lang heeft deze man als burgemeester onze gemeente bestuurd. Eenender tig. dat getal is meer dan een zakelijke aanduiding. Dat getal is meer dan het omschrijven van een termijn. Dat getal is een eerbewijs. Slechts weinige men sen is het. in ons demokratisch bestuurstelscl, vergund zo lang aan het bew ind te blijven. Alleen de bekwamen is het vergund, de wijzen, de verdraagzamen. de breeddenkenden. De geschiedenisik ben ervan overtuigd zal mild oordelen over het beleid van deze man. Dat beleid viel samen met het dramatische einde van de eerste helft der twintigste eeuw en met het tumultueuze begin van de andere helft. Het was een tijdstip waarin onze beschaving evolu eerde van wereldoorlog, over ongebreidelde ekonomische groei en welvaart, tot een geestelijke revolutie die nog siceds aan de gang is. en die ruime schaduwen vooruitwerpt op het allerlaatste kwart van deze eeuw Op zijn manier, bedaard en bescheiden en toch nauwgezet en volhardend, heeft Albert Kaemdonck. binnen de beperk te mogelijkheden die hem ge geven werden als hoofd van de kleine bestuurlijke entiteit die Baardegem heet. een stuk ge schiedenis van ons land helpe schrijven. ra' Het is onze plicht. achtbai"v familie, en het moge een troo a'1 zijn in uw rechtmatige droe 'k heid. het is onze plicht m £>e! dankbare trouw het onmiskei de bare belang van de overleden ikk bli jvend voor ogen te houden, n i Maar het is niet alleen e< ;te plicht! Voor mij. wie b be jarenlang vergund was een aerb zijn medewerkers te zijn. mij en voor velen hier aanwezi j zal het ook een voorrecht zij aan Albert Kaemdonck on mogen terugdenken, niet slech als aan een bekwaam burg meester, maar ook als aan et ei loyaal en trouw vriend. In het boek van ons hart zal zi beeld op een ereplaats prijken. L.H. - M.D.I pe I hu Jte Wijlen Albert Raemdonck

De Voorpost | 1976 | | pagina 6