log veel meer vragen dan antwoorden PROSPER DE LAT iLFONS DESPIEGELEER AULDELAT ELOFTEVOLLE RENTWIJNDERSDAG 23 OKTOBER PIET VINDEVOGHEL LOUIS VAN DURME VOORLOPIG GEEN FUSIE! (van scholen) HET DEMOKRATISCHE AKKOORD BINNEN DE CVP De Voorpost - 8-10-76 - 7 FUSIE ERPE-MERE Lijsttrekker PVV Oud-burgemeester van Erpe Ommegangweg, Erpe-diensthoofd L.S.W. nnen een paar maanden wordt de fusiegemeente Erpe-Mere een omkeerbare werkelijkheid. Alhoewel de verschillende partijen met Dte slogans schreeuwen, is er feitelijk nog zeer weinig voorbereid, sn verheugt zich in het vooruitzicht van een ruime en sterke meenschap, maar anderzijds wacht men het angst in het hart zowel verkiezingen als de fusie zelf af. Men vraag zich af wat onze imeente nog te betekenen zal hebben. Nog vlug worden er enkele islissingen genomen, zelfs ten koste van de andere gemeenten. Het idelijkste voorbeeld is het projekt van Mere om een sportcentrum op richten. Het projekt zou om en bij de 60 miljoen frank kosten. Het is ident dat de andere gemeenten de kosten zullen moeten helpen agen. Waarom dan nu nog zo'n beslissing aan de andere gemeenten dringen? meeste en belangrijkste vragen betreffen eigenlijk de organisatie n de nieuwe gemeente. De gemeentelijke diensten, het onderwijs, informatieverschaffing en inspraakorganen, gelijkvormigheid van meentetaksen en politiereglement. Sommigen vragen een regie entering van hogerhand, als richtlijn en steun om die punten te iliseren. e vier partijen bereiden met zorg de verkiezingen van zondag voor, elk phun manier. De V.U. pakt uit met eenvoudige propaganda gesteund )or hun Vlaamse inspiratie. De PVV stelt zich in hun brochure keurig lor met een omlijnd programma; de CVP wil overtuigen met gekende izichten en hun thema «bestuurservaring»; de BSP brengt een tgestippeld overzicht van hun objektieven, gesteund door een jtionaal gezicht. svi>e en Mere brengen meer dan de helft van de stemmen aan. Dat Afeten de kandidaten en het hangt dus grotendeels van die twee imeenten af wat 10 oktober voor de fusie zal meebrengen. Daarom In we het terrein gaan aftasten. Onze opdracht bestond erin bij twee indidaten van elke partij. Te peilen naar hun verwachtingen voor de ie ltirkiezing en voor de fusie. idojiast de mensen, die hieronder voorgesteld worden, namen we nog i^Nntakt op met de heer L. Van Pollaert (PVV-kandidaat te Mere) en met d heer JDe Wolf (BSP-lijsttrekker van Erpe). L. Van Pollaert wenste n hjn voorman, de heer Prosper De Lat, het woord te laten voeren, om WILLY VAN DER ELST n entuele misverstanden te vermijden. J. De Wolf was niet op onze "Opraak aanwezig. De reden ervan is ons onbekend. rijfl Ja, ik heb opnieuw ambitie om burgemeester te wor den. Vooral na de'gebeurte nissen van '70:- de kiezer heeft ons als burgemeester gewild. En toch is de CVP- BSP-koalitie ge vormd, maar ze hebben 6 jaar onder elkaar gebekvecht omdat ze alle twee het laken naar zich wilden toehalen. Het gevolg is dat ze feitelijk niets wezenlijks gereali seerd hebben. Ik heb dat nooit begrepen en dat is niet te begrijpen ook. Nu de fu sie voor de deur staat, wor den we voor grote vragen gesteld. Alleszins zal de fu sieleider over veel organisa tietalent moeten beschikken om alles samen te bunde len. Hij zal dan ook moeten kunnen rekenen op een rui me meerderheid, anders wordt het bestuur uiterst moeilijk. Ik verwacht im mers niet dat er één partij de volstrekte meerderheid haalt. Er kan dan een ruime koalitie gevormd worden. Wat ons programma betreft willen we niet veel zand in de ogen strooien. Het eerste 4e Kandidaat V.U. 53 jaar - autogeleider KattelinnestraatH, Erpe ERE StcIveede op de BSP-lijst 0luj{invankelijk was ik niet 5 v/iens nog in de politiek c aprt te doen. Feitelijk ben he o geen echte politikus, lidinF' ik kan niet genoeg lijkiipperen. Ik wil steeds ngefituit zijn. Mijn politieke ■lantinden hebben me dan ■JVNjrhaald toch mee te doen inesjben ik er gelukkig mee. Ik mmers blijven werken de mensen, ongezien het is. Ik zal verder in de te, teruggetrokken, de sen zoveel mogelijk eren van dienst te zijen iag wel zeggen dat heel Ki politieke loopbaan er I geweest is van dienst I het volk en dan vooral van de minsten. Dat wil ik nu ook verder zetten. Mijn voornaamste aandacht zal gaan naar de mensen van de derde leeftijd. Zij hebben het meest nodig. Dat heb ik sterk ervaren toen mijn moe der ziek was. Momenteel zijnerdrie rusthuizen op het grondgebied van de fusiege meente. Dat volstaat niet. We zullen onze krachten in zetten om appartementen op te richten met een dege lijke dienst voor maaltijdbe deling en sociale bijstand. Daarmee bedoel ik niet dat er andere aspekten van het gemeentebeleid, zoals in spraakmogelijkheden, voor mij onbelangrijk zijn. Ik vind alleen dat de derde leeftijd prioritaire aandacht nodig heeft. De organisatie van de gemeentelijke diensten in de fusie is immers van groot belang opdat de acht ge meenschappen inderdaad zo vlug mogelijk één levend geheel worden. Wat de verkiezingen zullen brengen, kunnen we nog niet zeggen. We verwachten dat geen enkele partij de volstrekte meerderheid haalt, en we hopen nu in het bestuur te geraken. Gelijk met wie: onze deur staat voor iedereen open. De Me- renaars weten dat ze op mij kunnen rekenen, niet via slogans, maar dank zij stille arbeid. Mijn ervaring staat er borg voor. AIM ielpe i kandidaat C.V. Peen volksvertegenwoordiger aargemeenteraadslidnodig om zijn rechten te "lauditeur Rekenhof - [aten geiden? De administratie moet drin- ecootstraat 97, Erpe gencj vereenvoudigd wor- sociale problematiek, den. Ondertussen staan we t zij k ilech 5Ur8 ral de schrijnende on- itvaardigheid, heeft me al aangegrepen. Daarom ik in de politiek gegaan, uloel dat er met de kleine ;i delen, waarover wij be- likken via de CVP, iets te n is om de toestand te ■«steren. Vele mensen h ben af te rekenen met 2erkte problemen, zoals pensioenen. We probe- 2e altijd te helpen. Maar 1 ind het jammer dat die one zaken langs politie- weg moeten geregeld en. Waaro heeft men voor iedereen klaar om een handje toe te steken Dat er zo weinig jonge men sen op de CVP-lijst voorko men, heeft iedereen in het overlegorgaan sterk be treurd. De belangen van de jeugd kunnen slechts door hen zelf verdedigd worden. Andere partijen hebben ook met een tekort aan jeugdig interesse af te rekenen. Ver moedelijk een kwestie van drémpelvrees. De vorige legislatuur is posi tief uitgevallen. De meeste plannen zijn gerealiseerd. We geven toe dat er op ge bied van de sociale woning- bow en op gebied van de inspraakorganen frustraties geweest zijn. Dat is inherent aan elke coalitie. Nu hopen we de volstrekte meerder heid opnieuw te verkrijgen. Dan'kunnen we starten met een krachtig beleid in de fusie. Er moet een einde komen aan de ontwaarding van het gemeentelijk onder wijs; inspraak van alle bur gers moet degelijk georga niseerd worden, zonder kleur. De CVP wil iedereen zijn plaats in de zon geven. Ook op onze gemeente zul len ons laten leiden door de idee «omdat mensen be- larvgrijk zijn». Reeds van in mijn jeugdja ren ben ik een bewust ver dediger van het streven naar het Vlaamse volk naar erken ning. En gezien we buiten de politiek niets kunnen berei ken - ik vind het wel jammer dat alles langs die weg moet passeren - ben ik dan in de politiek gestapt. Ik was vroeger ook al kandidaat, zelfs voor de provincieraad. Ons volk ligt mij aan het hart...Daarom heeft onze af deling mij voorgedragen als eerste kandidaat van Erpe. OVer de V.U.-ploeg ben ik zeer tevreden Onze kop man. de h. U. De Graeve, is een bekwaam figuur en er heerst in de groep een goede verstandhouding, hetgeen we in andere partijen niet tegenkomen. Ons eerste streefdoel is me- dezeggingsschap krijgen. We willen met eender welke partij samengaan - dat zul len de verkiezingen uitma ken. maar we stellen toch enkele belangrijke voor waarden. We willen totaal ten dienste staan van het volk, onpartijdig en onbaat- (aar zijn de werknemers, iden en simpatisanten van I in een feeststemming tij- Ihun garentwijndersdag feest dat telkens vlekke- Jverloopt en stoelt op vaste 'es met de jaarlijkse H. met offer ter nagedachte- fean de afgestorven perso- [sleden, in de St.- ifkerk, te 11 uur aan het knadeplein, nemen over- Ite vrienden en personeels- aan deze plechtigheid I Tijdens het verlopen jaar 9 personeelsleden 1de grote FFR familie. Uit- elijk wordt het feest inge zet met een banket te 13 uur in de refter der bedienden Ook talrijke vedetten zullen aanwezig zijn, zoals Lily Cas- tel, Danny Sinclair, het Trio Delvani en The Crazy Bro thers, Tony Fakkel junior en Roger Denis en zijn Trio. En omdat niemand het feest- gebeuren zou missen worden de gepensioneerde werkne mers uit Aalst en omliggende die zich moeilijk kunnen ver plaatsen, gratis afgehaald. Een van de hoogtepunten is nochtans de uitreiking van ere tekens Vijf personeelsleden zullen het arbeidsereteken 2de klas ontvangen en 8 perso neelsleden het arbeidsteken eerste klasse. Onmiddellijk hierop volgt een denderende danspartij met Bobby Wells quintet met de zanger Bob Verwilst. Een garentwijndersdag om beslist niet te vergeten en dank zij de inzet van Voorzitter Char les Accou, sekretaris mv. De Neef Bosman, schatbewaar der Jozef De Moor en de leden De Luyck Achille, Edmond De Saeger, Jerome Meirte, Albert Steenhaut, Edward Van Vae- renberg en Albert Waegeman weer iets grandioos wordt. Een aanvraag tot grondafstand op het kerkhof werd eensge zind ingewilligd. Voor het leer lingenven/oer wordt de prijs per dag opgevoerd van 1.475 F naar 1.600 F De borgsom van de rekenplichtige van de kerk fabriek wordt vastgesteld op 25 000 F. Het presentiegeld voor de leden van de C.0.0 wordt gebracht op 500 F. en in de gemeentelijke centrum school wordt het aantal uren les snit en naad opgevoerd van drie naar zes Het advies was eveneens gunstig voor het kasnazicht van de gemeente lijke ontvangerij. Twee belangrijke punten, fu sionering van beide Moorselse gemeentescholen en ter be schikkingstelling van een leer kracht werden, om opportuni- teitsredenen, met algemene instemming, van de dagorde 24e kandidaat C.V. P. 8j. gemeenteraadslid en 4j. schepen te Mere Provinciale Baan, 85 - handelaar werk is de coördinatie van de verschillende diensten, het eenvormig maken van gemeentetaksen, van het politiereglement enz. Wij zullen naar de mensen toe gaan om hun noden te leren kennen. We zullen het volk laten deelnemen aan het be stuur, door de oprichting van een kultuurraad, sport raad en dergelijke, die zelf subsidies uitdeelt aan wie het meest nodig heeft. We hebben te weinig zich op wat er in de verschillende groepjes gebeurt. Daarom: coördinatie. Persoonlijk sta ik erop dat er een ernstige dienst voor minder-validen ouden-van-dagen moeten komen. Dat bestaat niet in de rusthuizen nu. Een sociale dienst en mid- dagmalen-uitdeling. Met ons zal zeker niet ge beuren wat in de voorbije zes jaar het geval wasvan inspraakorganen, een kultu- reel centrum? Er kwam niets van in huis. We hopen nu op een ander en eerlijk beleid en daarvoor staan wij borg Via de arbeidersbeweging ben ik in de politiek terecht gekomen. Ik ben nog maar 5 jaar zelfstandige en dat heeft mijn mentaliteit niet veranderd. Ik heb daarom nog nooit een ander stand punt ingenomen ook. Dat we voor de middenstanders en de landbouwers ook wel iets moeten doen, "is van zelfsprekend. Hun belangen zijn evenwaardig, Maar het meest wil ik de verdediging van de kinderen op mij ne men. Ik bedoel de zieken de gehandicapten en mensen die alleen staan. Voor hen bestaat er momenteel nog niets. Mensen die bv. uit een geyangenis komen of uit een tehuis ontslagen worden», kunnen nu nergens terecht. Eventueel een gezinsver vangend tehuis of een op vangcentrum. Mijn bedoe ling is daartoe een oud-ge- meentehuis te nemen. Zo'n projekt past helemaal in de nieuwe opdracht die de COO krijgt als centrum voor maatschappelijk werk. Daarmee nemen we niet de taak van private instellingen over. In de nieuwe fusiegemeen schap zullen we met veel moed moeten te werk gaan. We zijn gelukkig met de fu sie en we hebben ze met zeer veel aandacht voorbereid. Maar de verruiming zal ern stige problemen meebren gen de uitbouw van de ver keersveiligheid, de organi- saite van het gemeentelijk onderwijs, de realisatie van inspraakorganen, enz. We hopen echt de volstrekte meerderheid te halen, maar als we er zouden naast grij pen zullen we zeker de eerste stappen doen om na te gaan wie met ons best scheepgaat. De CVP is im mers de grootste partij en zal in de vorming van het nieuw bestuur haar verant woordelijkheid dragen. We wensen niet zo maar onze bestuursmeerderheid te be- tendigen. en blijven teren op onze prestaties in het verle den. De CVP van Erpe-Mere stuurt aan op een krachtig beleid, dat nieuwe perspek- tieven opent voor iedereen, vooral de minsten. Tweede kandidaat op de V.U.-lijst Sinds 1970, gemeenteraadslid Technisch ingenieur-40jaar zuchtig. We willen ook de erkenning van ons Vlaams bewustzijn. Anderen scher men soms met hun Vla ming-zijn, maar we zien er nooit iets van. Mijn aandacht gaat vooral naar de jeugd en de sportIk wil streven naar de uitbrei ding van de sportinfrastruk- tuur over heel de fusiege meente. Ten bate van onze eigen jongeren. Verder moe ten we de sport-voor-allen steunen, ten bate van ieders gezondheid. Als we aan het bestuur ko men. staan we erop dat de burgers medezeggings- schap krijgen, dat ze geïn formeerd worden over de be staande problemen. Nu wordt alles binnenskamers geflikt en het zijn alleen de vrienden van de machtheb bers die van de voordelen genieten, ledereen moet de kans krijgen zijn zeg te heb ben in hetgeen hem aanbe langt. Wij gaan met vertrouwen naar 10 oktober, en onze kiezers zullen op ons kun nen rekenen. De politiek spreekt mij al heel lang aan. Reeds in mijn studiejaren reageerde ik te gen toestanden die met stroken met onze opvattin gen. We mogen ons niet tevreden stellen met een eenvoudige vaststelling van en aanklacht tegen wantoe standen: zoveel mogelijk: moeten we dank zij deelna me aan het bestuur, de si tuaties rechtzetten. Daar zit hem de reden van mijn deel name aan de politiek. Mijn ervaring van zes jaar geementeraad valt niet posi tief uit. De CVP heeft al te veel misbruik gemaakt van haar meerderheidspositie, zodat ze positieve voorstel len van de oppositie soms niet in overweging heeft ge nomen, laat staan er een gevolg aan te geven. Om enkele voorbeelden te geven: mijn vraag om de gemeentelijke stortplaats, die woekerde van ongedierte te verwijderen. Aanvankelijk kon dat niet omdat men moest wachten op een inter- kommunale oplossing. Later ons druk van de mi lieuvereniging Raldes is men ertoe verplicht ge weest. Een ander voorbeeld betreft bezwaren over het ontwerp-gewestplan. Toen de gemeenteraad advies moest uitbrengen over de bezwaren, moest ik uitdruk kelijk vragen de door mij opgestelde bezwaren op de dagorde te brengen en ten slotte zijn ze door de meer derheid integraal verwor pen. Het is werkelijk de be doeling de eenzijdige im- pakt van de CVP te doorbre ken. We willen wel met de CVP samenwerken op voor waarde dat ze ons willen respekteren in onze opvat tingen. We willen immers op die voorwaarde met gelijk wie samengaan. Voor de fu siegemeente stellen we en kele principiële zaken voor op: de verbetering van de sociaal-ekonomische .toe stand, in het bijzonder van de kleine middenstanders; een degelijke informatie aan alle erpe-merenaren, de er kenning van Vlaamse eisen op nationaal niveau, de in planting van arbeidsinten sieve bedrijven in de in dustriezone. Een der laatste gemeenteraadszittingen te Moorsel was hoofdzakelijk gestoffeerd met een reeks administratieve punten. afgevoerd. Het oorspronkelijke voorstel van fusionering van Centrum en Tinnenhoekschool viseerde vooral het behoud van drie graadklassen op de Tinnen- hoek Deze toestand is echter achterhaald door de fusiereali teit daar de eventueel nu door de Moorselse raad geen ze kerheid biedt want de defini tieve beslissing zal toch dienen te worden genomen door het toekomstig stadsbestuur van Groot-Aalst. Verder werd Frangois Van Bie- sen, na stage, aanvaard tot vrijwillig brandweerman en werd de benoeming van Benoit Aelbrecht tot onder'uitenant bij het Moorsels Vrijwillig Brand weerkorps door 'de Hogere Overheid goedgekeurd. L.H. We vernamen dat binnen de CVP-groep een akkoord gesloten werd over het man daat van burgemeester. Dat werd door de twee ondervraagden formeel bevestigd. Het houdt in dat diegene, die de meeste voorkeurstemmen achter zijn naam krijgt, door de verkozenen zal voorgedra gen worden als kandidaat burgemeester. Daarbij zouden de lijststemmen of kop stemmen niet van tel zijn. Deze overeenkomst werd aangegaan door alle 25 kandidaten. Dit betekent een vrij verregaande demokratische beslissing, gezien de kiezer in de mogelijkheid ge steld wordt mee te bepalen wie als burge meester voorgedragen wordt. Tot nu toe kwam dit mandaat meestal toe aan de lijstaanvoerder. De CVP rekent op een volstrekte meerder heid. In dit geval zou de naam van de toekomstige burgemeester van Erpe-Me re reeds zondag kunnen gekend zijn. De meeste partijen verwachten evenwel dat we toch naareen koalitievorming gaan. W.H.

De Voorpost | 1976 | | pagina 7