m Leedse kandidaten onder de loupe )R. EMiEL GOOSSENS cLISA BLANCKAERT- 30URGE0IS sl LEONA DE RIJCKE JOZEF GRAVEZ, BURGEMEESTER LEDE, 1STE KANDIDAAT LIJST LEDE 77 VERDERE AKTIVITEITEN IN AFFLIGEM MR. WILLY RUYSSINCK, VOORZITTER CVP GROOT-LEDE 2e KANDIDAAT CVP-LIJST De Voorpost - 8-10-76 - 9 3e plaats (lijstduwer) BSP, longarts, 53 jaar, kinderen, Keizerlijke Plaats, 49, Aalst. eze Dendermondenaar die j reeds twintig jaar in Aalst a, oont en zich dus goed op t(je hoogte voelt («Nu Aalst iast Dendermonde komt te g<ggen kan dit een voordeel ro jn.zegt ie) was ook deze >er niet zinnens op te ko- ie len. Omwille van het plotse mverlijden van de betreurde )a jles Van Droogenbroeck 3tond Dr. Goossens het ech- I ir zijn plicht in te vallen op 6 laatste plaats van de 10 SP-I ijstDe elektorale be- ïr( ïjvigheid is hem lang niet iaibekend: zijn grootoom as in de jaren twintig als 3ed van de toenmalige «Bel- Zl' sche Werkliedenpartij» - ovincieraadslid; zijn va- er was dertig jaar lang ge- eenteraadslid en was bo- indien een tijdlang sena- ir. Dr. Goossens zelf, was '40 betrokken bij de op- chting van de Sociaal De- okratische Studenten Ver- liging. Als student is hij ,ier aktief in de politieke j jweging geweest. jn mogelijke specifieke jdrage, nu, ziet hij als )lgt«Mijn visie op het (Lestel is dat we vooreerst q ladwerkelijk iets moeten n ian doen aan het milieu ^aarin we leven. Dit omvat randeringen aan het PU )e plaats CVP, Sociaal Verpleegster, c «l, Léo de Bethunelaan 49, Aalst. 3 zo- evrouw Blanckaert is bui- nhaar specifieke beroeps- izigheden ook Gewest iorzitster van de Christe- ke Burgers en Midden- andsvrouwen, Voorzitster Jden van Dagen t.Anto- us Aalst, Lid Gezinsraad ir Stad Aalst, Erevoorzit- er Tennisclub Beukenhof, d Raad Derde Leeftijd de ad Aalst en stichtster van n vrouwelijke turngroep. de evroegen haar af wat zij er n denkt dat de CVP |s 1 ïchts de twintigste plaats !n jmaakte voor de eerste ra >uw? heb dat nog gezegd, de 5SI i 'Spuwen in de CVP krijgen sn kadoos, ze moeten ht chten om een plaatsje te mi komen dat meer betekent ipl n zomaar Iijstvullerijze la )eten zich waarmaken. De al lats die de vrouwen in de litiek wordt toegemeten nta ngt natuurlijk van de vrou- b in zelf af. Ik geloof dat de 110 luwen -en die maken per ze >t van rekening toch 60 tvijcent van het kiezers- an rps uit- nog niet genoeg wust zijn van het feit dat problemen verband uden met politiek. Ik heb stijds me de mizerie van te oorlog voor de ogen dui- ?nll|ijk beseft dat men de po- 'r0( ek nodig heeft wil men )r(j s realiseren. Solidariteit (rig der de vrouwen is van zeer »ot belang. Wat in Brugge gebeurd moet ons een voorbeeld zijn, daar hebben ze formidabel samenge werkt. Mochten alle vrou wen ook van alle partijen, hier solidair zijn dan zouden zeker vrouwen verkozen zijn en zouden specifieke pro grammapunten voor vrou wen kunnen verwezenlijkt worden. Politiek bewustzijn mag geen bevlieging zijn. Ik wil als ik mijn program mapunten overloop niet spreken van grootse plan nen die elke keer door alles partijen worden gemaakt maar zelden worden waar gemaakt. Natuurlijk, we staan erop dat er een nieuw hospitaal komt, iedereen spreekt over spreiding der kinderkribbes (alhoewel ik ook of eerder denk aan een nieuw begrip van «onthaal moeders»), enz. Je mag ech ter de kleinere maar dikwijls niet minder belangrijke za ken niet vergeten. Een voor beeldje: de Diepestraat is een straat vol oude mense die alleen of met twee wo nen. Reeds meer dan twaalf jaar geleden vroeg ik aan de toenmalige burgemeester om er een telefoonkabine te laten installeren. U begrijpt het belang hiervan voor de betrokken mensen. Wel, er is niets van in huis geko men. Bij de huidige burge meester ging het zeker in orde komen. Vandaag de dag is er ngg niets gebeurd. Uziet, kleinigheden hebben ook hun belang. Er zijn zo nog talloze voorbeelden: aanpassen van voetpaden aan behoeften (ik denk aan de ouderen van dagen, aan de gehandikapten...), huis vesting voor ouderen, enz. enz. In feite zijn er veel pro blemen die door vrouwen zeer goed of beter dan door mensen, worden aange voeld en opgelost. Trou wens, heeft minister De Backer niet bewezen dat de vrouw op nationaal vlak be kwaam is degelijk werk te doen? Dit voorbeeld indach tig kan ik alleen maar hopen dat de vrouwen voor vrou wen zullen stemmen.» 3e kandidaat KPB, bediende op COO, I zoon, Rozendreef, 161Aalst. stadsbeeld om het bewoon baar te maken. Het gemeen tebestuur moet zich niet al leen bezig houden met de bestrijding van de vervuiling (ik wil trachten het plan van mijn vader zaliger omtrent de Dender te verwezenlij ken), verbetering van onze voetpaden (we hebben de slechtste van België!) maar moet zich ook inlaten met het leefmilieu in de zin van het werkmilieu (mensen kunnen anders geen nor maal en gezond leven heb ben) en in de zin van een kontakten-milieu (men moet de-kontakten in de woonwij ken intensifiëreneen van de belangrijkste kontakt- plaatsen is de winkel, niet het grootwarenhuis). Bij dit bewoonbaar maken moet men steeds kijken naar de realiteit. Ander groot pro bleem vindt men in de ge volgen van de demokratize- ring van het onderwijs. Nu men de verwachten produk- ten van dit onderwijs heeft, moet men ze kunnen opvan gen, inschakelen. Het hele bestuur van de stad eist meer gekwalificeerden. De ze zijn beschikbaar en moe ten het administratief stel schraven. Dergelijke dingen kan men hier doen; men hoeft er zelfs geen beslis singen van hogerhand voor af te wachten. De mensen moeten verder ook betrok ken worden in hun elektora le beslissing m.a.w. de poli tiekers mogen zich gedu rende hun zes jaar lange ambtstermijn niet los op stellen van het volk. Voor. mij is het vrij eenvoudig uit te drukken: door gewoon realistisch, rechtvaardig, logisch en verantwoord te denken kan men iets doen in de stad. Een vrij onderzoek als het ware...» Mevrouw Matsaert-De Rijcke is bestuurslid van de ACOD, voorzitster van de vrouwenvereniging «Vrede en Welvaart» -afd. Aalst, KPB-bestuurslid, syndikale militanteop de KOO waar zij in de onthaaldienst staat, beheerdster van het Home Odiel Bergmans te Westen- de. Voor Leona De Rijcke is het de derde maal dat zij op komt: een maal voor de ge meenteraadsverkiezing en eens voor de kamer en se naat. Bij de KPB verlangde men dat de vrouw een derde plaats kreeg om haar belan gen beter te verdedigen. Voor Leona De Rijcke zullen er in Groot-Aalst veel pro blemen zijn die door de vrouw best kunnen verhol pen worden. In haar branche denkt zij bvb. aan sociale woningen en aan meer kin- derkribben. De vrouw heeft meer begrip van gezinspro blemen en is dus meer vat baar voor de behoeftes aan huisvesting, kinderoppas, enz. Een nieuw ziekenhuis lijkt haar onontbeerlijk; in het kader van haar beroep heeft ze hieromtrent meer dan genoeg ervaring opge daan om te weten welke knelpunten er zijn. Ander probleem voor de huisvrouw is natuurlijk ook de levens duurte, de inflatie. «In '44 ben ik naar de Kommunis- tische Partij gegaan op het ogenblik dat mijn vader ge storven was en ik als oudste kind aan den lijve heb aan gevoeld en ondervonden wat men voor de werkende klas se deed. Deze keuze is blij ven overeenstemmen met de ganse zin van mijn leven. Voor de werkende vrouwen is de KP de enige vooruit strevende partij; voor hen moeten we zorgen dat er stadskinderkribben komen die toegankelijk zijn voor werkende vrouwen. Private krèches kosten meer en moeten dus worden gekom- penseerd met instellingen van de gemeenschap. Een van onze betrachtingen is dat er meer dan een kribbe komt en dat deze worden gesubsidieerd. Het even wicht tussen privaat en o- penbaar initiatief komt vol gens mij ook duidelijk naar voor in de vergelijking zie kenhuis-hospitaal». Hierna worden u vier kandidaten van iedere lijst van Groot-Lede voorgesteld. Als criteria bij de keuze van de te interviewen personen hebben wij de volgende gebruikt: het partijprogramma hebben wij telkens laten uiteenzetten door de voorzitter van de plaatselijke afde ling van de partij, uitgezonderd dan voor de lijst Lede 77 die geen partijvoorzitter heeft en op het ogenblik van het interview nog niet met een programma naar buiten gekomen was. Om de problemen die ontstaan zijn of zullen door de fusies verder uit te diepen, hebben wij van iedere lijst één persoon van buiten Lede genomen en dan nog telkens van een andere gemeente. Om de problemen van vrouw, kind en gezin te belichten hebben wij van iedere lijst een jonge huisvrouw genomen. Ten slotte hebben wij als vierde persoon van iedere lijst telkens een figuur genomen die op de lijst zelf wel eens van doorslag gevende betekenis zou kunnen zijn. V.P.: Hoe is de lijstvorming bij u verlopen? B.G.: Mijn eerste idee was om samen met alle burgemeester van Groot-Lede één lijst te vormen. Grepdon was daarvoor een grote voorstander, ook schepen Galle. Samen hebben wij dan gepraat met De Cuyper van Oordegem, doch deze aarzelde wat onder het mom dat politiek hun niet meer inte resseerde. punt van schepen Galle is die daar grote voorstander van was. De kredieten hiervoor werden steeds voorzien in de begroting. Voor het feit dat dit niet werd gerealiseerd zal schepen Galle dan wel zijn re den hebben. Het hete hangij zer is uiteraard het sportkom- plex. Er wordt veel over gepa- laverd. Het is niet klaar, waar om? Wel in normale tijden ver lopen er ongeveer 10 jaar tus sen de beslissing van het ge meentebestuur en de in ge- bruikname. Ons project van Lede is 11 jaar oud. Hier strui kelt alles over de subsidies, want de instanties die moeten instaan voor de uitkering ervan beschikken over zeer weinig kredieten. Daarom vinden de zaken geen voortgang. Deze week heb ik bericht gekregen van de provincie om een her aanbesteding te doen en dit is enkel bedoeld om het project verder te vertragen, op die ma nier moeten de ministeries niet met de toegekende subsidies op tafel komen. Er is geen en kele persoon die kan zeggen ik ga die zaak vooruit duwen of tegenhouden. Het is enkel een kwestie van geld dat ontbreekt op de ministeries. De kredieten van de gemeente liggen reeds jaren vast, dit is geen pro bleem. Ik weet wel dat er be weerd wordt dat het projekt te presigieus zou zijn. Het is in derdaad groot gezien, maar dit heeft wel ergens zijn oor sprong. Het is zo dat verschil lende instanties hun zeg moe ten hebben in het voorontwerp en het princiepe van het pro- Achteraf kreeg Grepdon het verbod van de partij om met dergelijke lijst op te komen als er een CVP-lijst was. Achteraf werden er dan gesprekken ge voerd met de CVP om samen met hen een lijst te vormen, doch deze mensen weigerden aan de groep Raes de plaatsen toe te kennen die hen toekwa men. Dan dacht ik verder te doen met groep Raes en deze uit te breiden met niet partijge bonden mensen uit de fusie gemeenten. Dit bleek nog veel moeilijker. Dan heb ik het aan bod gekregen van de BSP, de PW en VU om samen met hen een lijst te vormen. De bespre kingen zijn dan gekomen, doch de BSP heeft steeds getwijfeld En dan is deze lijst uit de bus gekomen, waarvan het hoofd doel is een volledig neutrale lijst te zijn en een verdediger te zijn van de gemeentebelan gen, zonder enige partijpoli tieke inmenging. Nu zien we dat de lijst zeer sterk staat te Paepegem, sterk is te Oorde gem en Smetlede, goed in Impe en wel minder sterk, doch ook goed in Wanzele. Verder moet ik zeggen dat wij in de persoon van Emiel Smolders de jongste kandidaat van de 75 hebben, hij is nl. 22 jaar. V.P.: wij zouden nu graag uw programma van zes jaar gele den met de werkelijkheid toet sen. Wilt u wat uitleg geven? B.G.: Wel wij hadden een pro gramma van 17 punten en twee ervan zijn niet uitgevoerd, nl. het speelplein aan de Poor tendries en het sportkomplex. Op dit ogenblik zijn er nog drie punten in uitvoering, meer be paald: Kasteeldreef en Kerke- vijverstraat worden aanbe steed op 3 november, samen met de aanbesteding van het kerkhof (verharden van wegen en aanbrengen riolering) om dat deze beide projekten met elkaar gekombineerd zijn. Verder vindt op 29 oktober de aanbesteding plaats voor het verharden van meer dan 5 km landbouwwegen. De realisatie van dit punt heeft lang genoeg geduurd omwille van%de subsi dies van de staat. Over het plaatsen van speeltuigen op Poortendriesplein moet ik zeg gen dat dit een programma- jekt. Het projekt in Lede werd opgesteld in samenwerking met Bloso, het Ministerie van Volksgezondheid, de provincie en dan uiteraard de gemeente raad en de ontwerper. Iedere tussenkomende instantie dringt dan bepaalde zaken op aan de gemeente. Zo bv. be sliste het ministerie dat Lede de eerste omni-sportzaal zou hebben, uiteraard wordt het projekt dus groter hierdoor en dus ook duurder. Het oor spronkelijke projekt was gep land met een beweegbare bo dem, doch hiervan waren een paar minder interessante erva ringen bekend, dus kreeg de gemeente de opdracht het pro jekt te wijzigen en te werken met een instruktiebad naast het grote zwembad. Dit ver grote inderdaad terug het pro jekt, dus terug duurder. Verder is er het feit dat naast het zwembad, het komplex even eens een omni-sporthall en een overdekte tribune bevat Het projekt is zodanig opgevat dat die drie zaken aan elkaar verbonden zijn, dus dit draagt er eveneens toe bij dat het ganse geval groot is. Doch als dit alles samen in één keer ge bouwd wordt, komen de kosten veel lager te liggen dan indien men alles appart zou bouwen. Tevens wordt er beweerd dat er geknoeid is geweest met het dossier. Doch dit wil ik ten stel- ligstee ontkennen. De ontwer per moest het dossier na na zicht terug bezorgen aan de gemeentelijke diensten. Hij beging hierbij de fout dit dos sier per post te versturen en dan nog niet aangetekend, i.p.v. het persoonlijk te komen overhandigen. Tot op dit ogen blik is het dossier nog niet op het gemeentehuis terecht ge komen. Ons treft echter geen .schuld., Verdereaktiviteiten in het Kultureel Centrum Affligem zijn, voorde maand oktober: van 9 tot 24«Schelpen uit alle zeeën», tentoonstel ling zondag 20: jeugdatelier vanaf 9.30 uur dinsdag 12cursus «Zelfverdediging», 20 uur. woensdag 13: poppenkast voor de kleineren, 14.30 uur. donderdag 14: cursus «Volksdansen» 20 uur. vrijdag 15: werkvergadering van de dia-klub VAB- VTB 20 uur zaterdag 16: bijeenkomst groepsreis «Sardinië» VAB-VTB zondag 17Jeugdatelier vanaf 9.30 uur. maandag 18: kulturele voordracht «Bloeiende sierheesters het gans jaar door door de heer Viane van Beveren-Leie Illustratie met dia's. dinsdag 19: cursus «Zelfverdediging» 20 uur. donderdag 21cursus «Volksdansen zondag 24Jeugdatelier dinsdag 26: Zelfverdediging vrijdag 19: plechtige opening van het Allerheiligen- Fesi ival van VTB-Hekèlgem LH V.P.: Hoe werd de lijstvorming opgevat en hoe is ze verlo pen? M.R.: Aanvankelijk was het voorstel van Lede om alle kandi daten van Lede op de onpare plaatsen te zetten en de overige kandidaten op de pare plaatsen, gerangschikt volgens de grootte van de gemeente. Hiermee waren de andere gemeen ten niet akkoord, zij wensten hun mannen samen te zetten en dus zijn de kandidaten van Oordegem naar onder van de lijst geschoven, en deze van Wanzele naar het midden. De bedoe ling is duidelijk om de mensen van hun gemeente te kunnen aanraden verschillende bolletjes zwart te maken voor hun kandidaten. nieuw volledig van vooraf aan moet beginnen en dat men het veel eenvoudiger en beschei dener moet zien. De kost van het huidige komplex is veel te groot, daarmee kan de staat er meerdere subsidiëren op an dere gemeenten, dus de sub sidies zullen moeilijk te verkrij gen zijn, temeer daar het geen nationale partij is die aan het bewind is en zij dus in Brussel op het laatste banlqe staan. Het afsluiten van huwelijken e.d. in de vroegere gemeente is nu juist iets wat zonder veel administratieve rompslomp kan gebeuren, op voorwaarde dat het ietwat wordt georgani seerd. Dit is iets waardoor de gebondenheid met de vroe gere gemeente wordt behou den, het heeft een symbolische waarde en men moet daarmee rekening houden dat de men sen van die gemeenten zich met of zonder reden wat gemi- noriseerd voelen. Het behoud van het dorps- en wijkleven kan een psychologisch klimaat scheppen dat de vorming van het geheel bevordert. VP: Voor zes jaar stond in uw programma dat u ruime infor matie van de bevolking wen ste. Dit is volgens ons iets wat zonder bestuursmeerderheid kan worden gerealiseerd. Waarom gebeurde dit niet? MR: Informeren van de bevol king moet volgens mij door de meerderheid gebeuren want zij weet veel meer, in de oppositie wordt u iets gepresenteerd op de gemeenteraad en dit is alles wat men in dergelijke situatie weet, het enige wat zou kun nen is verslag geven van wat erop de gemeenteraad wordt gezegd, de rest weet men niet. Als deze informatie van de op positie zou uitgaan wordt deze ook bekeken in die zin en dat het de bedoeling zou zijn van het negatieve van de zaak te tonen. VP: Speelpleinen zijn er in Lede praktisch niet, hieraan zou toch moeten worden ver holpen. MR: Daar moet iets aan ge daan worden, men heeft het geval op de wijk Raes waar ge zegd was dat er in het midden een plein bleef open liggen als speelplein, op een bepaalde dag is men daar beginnen bouwen en het verhoopte speelplein was er niet, er stond natuurlijk niets op papier. Er werd dan geageerd om daar iets te bekomen, men ging dan contact opnemen met de COO, zo zegde men ons, en dat zou in orde komen, uiteindelijk blijkt het nu dat men op dat stuk ook aan het bouwen is. Ook speel straten is geen oplossing want er is gekonstateerd geworden door sociologen dat men de kinderen zo leert onvoorzichtig te zijn en op straat te lopen. Hierdoor kwam de 2de plaats vrij en heeft het bestuur van Lede me deze plaats aange boden, ik heb ze niet gevraagd en kon ze trouwens niet vragen omdat ik voorzitter was van het overiegkomitee. VP: Wilt u nu het programma op sommige plaatsen wat ver duidelijken? MR: In het programma is sprake van een degelijke fi nanciële tegemoetkoming bij bouwen en saneren. Tot nu toe was dit eerder een symboli sche toelage, wij denken dat het mogelijk is dit te verhogen. Verder is het probleem van de huisvesting zeer speciaal: men is bezig met een bouwmaat schappij, doch dat verloopt niet zoals het zou moeten, er is geen samenwerking met de gemeente, die niets afweet van wat er ginder gebeurt of wat men van plan is. Hier moet een betere verstandhouding ko men. Het opmaken van de in ventaris der bouwbehoeften is noodzakelijk om wildbouw te voorkomen, maar is praktisch wel moeilijk te realiseren. Dit is werk voor sociologen en an dere specialisten Met het waterzuivering- en huisvuil- probleem is men bezig, zoals men met het sportkomplex reeds jaren bezig is, maar het is onze bedoeling dat er se rieus aan gewerkt wordt, dat er iets van komt en het geen plannen zijn die dan worden opgeborgen. De subsidiëring van de ver schillende verenigingen moet in elk geval pluralistisch blijven. De normen voor de subsidië ring vormen een probleem, tot nu toe gebeurde dit eerder ge ïmproviseerd, dit probleem zou moeten worden besproken door een kommissie. Het probleem van het sport komplex moet eens ernstig aangepakt worden. Het is nu reeds van vóór de verkiezing van 1964 dat de maquette klaar is en het is nu nog niet veel meer dan een maquette. Ik heb de indruk, en dat is ook de in druk van het voltallig gemeen tebestuur, ook van de meer derheid, dat het er nooit zal en kan komen zoals het nu gep land is omdat ze het te groots gezien hebben. De oorspron kelijke kosten van het komplex lagen zeer hoog in vergelijking met deze van andere gemeen ten. Intussen is er ook mee ge knoeid geweest, in die zin dat de bundel van aanbesteding (een zeer lijvig dokument) op een bepaald ogenblik verdwe nen was. Ik denk dat, als er een nieuw bestuur komt, men op- Ambtenaren- cellen Vanaf I oktober zou een aantal ambtenaren in regionale cellen gaan werken. De VVO verzet zich daartegen omdat ook Brussel als regio wordt voorzien en de regering dus daardoor de gewestvorming met drie als vaststaand aanvaardt en omdat de cellen im Brussel blijven werken en niet ter plaatse

De Voorpost | 1976 | | pagina 9