10 OKTOBER: EEN KOMMENTARENTOCHT IN GEUREN EN VOORAL IN KLEUREN WAT KWAM ER VOOR EREMBODEGEM UIT DE VERKIEZINGSBUS KALM MAAR EFFICIENT GESTEMD! STILTE NA STORM... IN GLAS WATER K.P.B. VERONTWAARDIGD C.V.P. REPLIKEERT NIEUWERKERKS VELDWACHTER MENGT ZICH IN VERKIEZINGSSTRIJD 10 - 15-10-76 - De Voorpost HET IS GEBEURD Misschien zal er deze keer wat ekstra belangstelling zijn opgebracht voor de verkiezingsresultaten. Het was uiteinde- lijk toch zó dat de meest verantwoorde prognoses, en wij verwijzen hier gaarne naar wat de «Voorpost» zelf heeft ge bracht, onmogelijk rekening konden houden met de wijze waarop de fusie als dusdanig zijn sporen zou nalaten bij het kiezersgedrag in het stemhokje. Het is echter grotendeels uitgevallen zoals algemeen werd verwacht. Uiteraard heeft de schaalvergroting in het voordeel van de grootste partijen gespeeld die met een zelfde stemmenaantal meer zetels oogstten of met een flinke stemmenaangroei een veelvou dige zetelaangroei kenden. Maar laten wij ons als plaatselijk verslaggever bij onze voor lopig nog zelfstandige gemeente houden en bij de resultaten die door de respektieve Erembodegemse kandidaten werden behaald. MET VIER NAAR AALST Het was reeds van voordien duidelijk dat, van de zowat der tig gegadigden, er een flink stuk zouden afvallen. Dat er tenslotte slechts vier Erembo degemse kandidaten werden verkozen is wel enigszins ver rassend te noemen. Het zijn, in lijstvolgorde: Herman Roels, Gilbert Bourlon, Remi Van Vaerenbergh en Freddi Pyck. Op Aalst na als grootste fusie gemeente, met ongeveer 1/4 van het Aalsterse inwonertal, ligt dit resultaat zeer zeker ver beneden de bevolkingsver houdingen. De vraag kan hier gesteld of de Erembodegemse kiezers inderdaad wel verstan dig hebben gestemd. Een stemverdeling op alle Erembo degemse kandidaten van ei keens voorkeurlijst, had zeker het aantal Erembodegemse verkozenenen kunnen opdrij ven. Helaas werd er anderzijds ook een sterke individuele kampanje gevoerd door ver schillende kandidaten, waarbij werd nagelaten om, naast het «pro-forma» verzoek om ook voor de anderen op de lijst te stemmen, er al te weinig werd verteld over de waarde en het belang van een systematisch «uitkiezen», voor de verkies baarheid van meerdere plaat selijke kandidaten. Wij hebben bvb. de indruk dat zeer zeker de Falluintjes en Hofstade en ook de overige fu siegemeenten verhoudings gewijze een stuk sterker uit de bus zijn gekomen dan Erem- bodegem. Het ziet er echter naar uit dat dit tekort aan in vloed in de Aalsterse raad zelf, straks zal worden goedge maakt met een sterke Erem bodegemse vertegenwoordi ging in het bestuurskollege. DRIE SCHEPENEN? Elders in dit blad vindt u onget wijfeld alles over de nieuw tot stand gekomen bestuurskoali- tie voor het Groot-Aalst van na 31 december e,k. Voor Erem- bodegem zou dit kunnen bete kenen dat de drie verkozene nen van de huidige oppositie, Herman Roels, Gilbert Bourlon en Freddi Pyck, stuk voor stuk een zeer serieuze kans heb ben om een schepenzetel te bezetten. Voor de PVV zou dit trouwens reeds zo goed als vaststaan. Ook bij de VU houdt iedereen rekening met een Erembodegems schepenambt evenals bij de BSP. Het is in derdaad zó dat, zowel Gilbert Bourlon als Freddi Pyck, na hun respektieve lijsttrekkers, het hoogste aantal naam- stemmen behalen. Ook Her man Roels behaalt een respek- tabel aantal voorkeurstem men. Wij geloven dat een sterke Erembodegemse verte genwoordiging in het Aalsterse schepenkollege meer dan mo gelijk is en veeleer straks wer kelijkheid zal zijn. WIE KREEG WAT? Hoe er te Erembodegem werd I, kan men min of meer opmaken uit de naamstemme- naantallen der onderscheiden plaatselijke kandidaten. Wij geven hierna in lijstvolgorde de kandidaten met het aantal op hun naam uitgebrachte stem men. VU (lijst 1): H Roels. 1538; I. Van Audenhove, 607; E. Schol- laert, 246; W. Duwez, 305; M. Eeckhout, 393; L. D'Hondt, 400. PVV (lijst 3): L. Claus, 193; P. Smeyers, 357; E. Cooman, 519; O. Riga, 534; G. Bourlon, 2.010. CVP (lijst 4): R. Van Vaeren bergh, 2.417; H. Peereboom, 1.079; G De Greve 906; A. Bourlon, 1.155; P. Eeckaut, 785; F. Bruyland, 1.093; J. Lambrecht, 833; L. Bayens, 571. BSP (lijst 5): F. Pyck, 1.050; P. De Nil, 665; G. Kindermans, 60/; P D'Hoe, 358; L. Pael- sterman, 491; Georgette Van Lierde, 179. Het is zeker niet zó dat een hoog stemmenaantal noodza kelijkerwijs een kwaliteitsnorm zou inhouden. Het is wel zó dat dit meestal het resultaat is van een harde inzet en een niet af latende werkkracht. Wij hopen dat onze Erembo degemse gekozenen straks deze inzet en deze werkkracht zouden gebruiken om een rechtvaardig beleid mee te helpen bepalen. Falluintjes Maandenlange voorbereidingen, woelige verkiezingsdag en betreurenwaardige naweeèn, zoals gebruikelijk bij vorige verkiezingen in de Falluintjesstreek en elders, schijnen ook hier voorbijgestreefd. KIESKAMP AGNE Waar vroeger de muziekmaat schappijen in verkiezingsuit- stappen ganse gemeenten af dweilden en in de toen nog veel meer bestaande herbergen plaatselijke orgieën werden georganiseerd, waar door alle kandidaten van deur tot deur werd «gebedeld» om de gunst van de bewoners, waar kie zerslijsten werden uitgepluisd, waar verhuisden die nog in de oorspronkelijke gemeenten moesten komen kiezen na hun verhuizing kilometers ver wer den opgesnord, waar op som mige plaatsen bedenkelijke praktijken schenen aan bod te komen met de gelukkiglijk en niet zonder reden, afgeschafte manier van kiezen per brief, schijnt alles tot gezondere normen te zijn geëvolueerd Ook hier worden de meeste mensen minder fanatiek en meer pluralistisch ingesteld, wordt getracht ieders mening te respekteren op voorwaarde dat ook de uwe wordt geëer biedigd en gebeurde het verle den zaterdag nog dat koptrek- kers van verkiezingskara vanen die elkaar kruisen alle bei blijven staan en even ge moedelijk kouten, iets wat vroeger totaal ondenkbaar was en dat zelfs zou geïnterpre teerd geworden zijn als laks heid of overtoperij. Op alles zijn uiteraard uitzon- denngen en zo werd een be paalde karavaan meer dan een uur lang opgehouden door het niet de weg te willen ruimen door een weggebruiker, een die dan nog door zijn ambt het voorbeeld zou moeten geven, of raakten andere verkiezings karavanen in twee of meer stukken gesplitst enerzijds door ietwat geïmproviseerde organisatie en anderzijds door waarschijnlijk moedwillige ma neuvers van tegenstrevers die er op uit waren de karavaan te saboteren. Ook qua milieuvervuiling is men er inderdaad fel op vooruit gegaan, wat ook moeilijk an ders zou kunnen gezien alle partijen nu alleszins milieu- minded zijn. Op borden werd in de Falluintjesgemeenten weinig gesaboteerd en werd dan achteraf hier en daar nog wat ruimte geschapen om bvb. ook de KPB aan bod te laten komen (wat heel normaal is) De straten waren niet meer be- <alkt. de private eigendommen gerust gelaten en propaganda op de elektriciteitspalen zoda nig aangebracht dat alles rap kon verwijderd worden, wat door bepaalde partijen reeds op de verkiezingsavond is ge beurd terwijl men anderzijds vaststelt door voor «feestelijk heden» van sommige vereni gingen tal van palen voor maandenlang besmeurd zijn met grote plakbrieven. Betreu renswaardig is dan ook wel dat toch een partij heeft gemeend, vooral dan in de omgeving van de kieslokalen en op de open bare weg, een ontzaglijk aantal partijnummertjes uit te moeten strooien als men dan in hun programma leest hoezeer ze ermee begaan zijn het leefmi lieu optimaal te verzorgen. VERKIEZINGSDAG Vooral is ons opgevallen hoe weinig men nog te voet kan gaan, zelfs voor zeer kleine af stand en dat op een mooie na jaarsdag en dit dan ten koste uiteraard van verkeersopstop pingen allerhande. De verkiezing zelf verliep meestal vlot en in een tamelijk serene sfeer. Opvallend was ook dat zeer veel kiezers reeds in de vroegte hun plicht kwa men volbrengen om dan mis schien daarna, ver van alle verkiezingsperikelen, te kun nen genieten van een pittige voetbalmatch of een najaar suitstapje In het kieslokaal zelf valt na tuurlijk altijd wat te beleven, al was het maar de vrouw die, bij het zien van de zes verschil lende stemhokjes, aan de voorzitter vraagt waar het stemhokje staat bestemd «voor CVP-kiezeressen». An deren drukten er, na het bestu deren van hun kiesbrief, hun verwondering over uit dat twee plaatselijke kandidaten, vroe ger in de gemeentepolitiek te genstanders, maar nu op de zelfde lijst kandidaat, niet zoals hun gezegd werd «bijeen ston den» maar zich troostten dat ze slechts «ondereen» stonden op de kiesbrief, of hadden die misschien iets verwacht in de aard van de ploeg «Sercu- Merckx»? De herbergen kre gen op de dag zelf natuurlijk wel een massa klanten maar de sfeer, de massa, en de eufo rie van vroeger schenen in elk geval zoek Betreurenswaardige inciden ten als bvb. het willen verbran den van een pop die een gees telijke voorstelt of een begin maken, met de vele drukwer ken, van brand nabij een woonhuis bleven gelukkiglijk achterwege. Met hun kiesbrief, naar het zeggen van enkele kiezers «zo groot als een gazet», hadden sommigen wel wat last in de nauwe kiescellen waar ze soms niet wisten hoe zich te draaien of te keren om hun brief ordentelijk te kunnen in vullen en te kiezen tussen die 227 kandidaten. Ook de avond lijke publikatie van de uitsla gen, gepaard met hoera en awoertgeroep door een voor de gemeentehuizen verzamel de. soms niet helemaal meer nuchtere massa, bleef achter wege en de «buizen» moeten wel duurder zijn geworden want van «buizen slijpen» werd ons nog niets gemeld. Erembodegem ging naar de stembus De in een der laatste Erembo degemse verkiezingsdruksels nog genoemde spoorwegvia- dukt kwam in de verkiezings nacht nogmaals in de aktuali- teit. Rond middernacht kwam een personenwagen met twee inzittende uit Erembodegem, komende uit de richting dorps centrum, op deze viadukt over de stoeprand en door de afslui ting helemaal beneden in de Spoorwegstraat terecht. Poli- tiekommissaris Provost, die samen met zijn manschappen op verkiezingspatroelje was die nacht, kwam haast onmid dellijk nadat het ongeval was gebeurd bij de plaats aanrij den. De ochtend van de ver kiezingen wist hij ons te vertel len dat er gelukkig geen leven sgevaar bestond voor de onge lukkige slachtoffers. De brok stukken van de viaduktafslui- ting en de arduinen viaduk- trand lagen als droeve getui gen onderaan de viaduktberm te kijk voor de talrijke voorbij gangers die hun kiesplicht gin gen vervullen. Aan de kiesburelen lagen de restanten van de verkiezings slag te kijk. Gewoontegetrouw, en hiermee de eigen retorisch beleden milieu-bekommernis van de laatste weken aan de laars lappend, was er een stortvloed aan strooibiljetten, pamfletten en zelfs affiches gedeponeerd in de straten van het dorpscentrum Het pleit voor de BSP en de KP dat ten minste zij zich niet lieten verlei den tot deze even onzonnige als onzindelijke vorm van pro paganda voeren. VROEGE KIEZERS Reeds vanaf half acht, alsrde verschillende stembureau bezettingen arriveerden om zich voor de komende vijf uren te installeren, stonden reeds vele vroege kiezers klaar om als eersten het stemhokje aan te doen. In de scholen, waar de stemburelen waren onderge bracht, stonden op de speel plaatsen reeds de bij de pinken partijmannen als laatste blik vangers de kiezersschare op te wachten. Zij zouden de verkie zingsbeker tot de laatste drup pel nog ledigen. Nadien kwa men de eeuwige laatkomers de rangen vervoegen zodat het ganse politieke spektrum zo tegen negen uur aan was aan getreden om de laatste stille wenken te geven Als de stemmen straks uitgebracht zullen zijn, zal het er weer eens opzitten tot de volgende ver kiezingen; dus nog maar even volhouden en doorbijten. Hier een lachje, daar een groet en nog verder een schouderklopje sosm of een kwinkslag in de stille hoop dat... Het zag er naar uit dat velen heel vroeg op de dag met het stemmen wilden klaar zijn want niet zo heel lang nadat de stemburelen open waren ge gaan groeiden de files zien derogen aan. De straten van het dorp zaten al spoedig on der de aan- en afrijdende per sonenwagens. Daartussen, her en der, de wagens der ver schillende kandidaten die er eerder uitzien als bont beplakte reklamezuilen. Tegen de hoogmis aan kregen ook de stemburelen de grootste De afdeling Aalst van de K.P.B. stelt met verontwaardiging vast dat de Vlaamse Militanten Orde (VMO) tot driemaal toe de aan de K.P.B. door de stad officieel toegestane borden, en alléén die, vernietigde. Hetzelfde gebeurde te Dendermon- de. De aktiviteiten van de V.M.O. de jongste maanden, de tegenwoordigheid van bepaalde elementen in haar rangen, het fungeren van bepaalde kandidaten op de V.U.-lijsten, bewijst de medeplichtigheid van de Volksunie. De K.P.-Aalst laat de bevolking oordelen. Zij eist nochtans een streng onderzoek omtrent de aktiviteiten van de fascistische V.M.O. in het Aalsterse. Tenslotte stelt zij de demokraten op hun hoede voor politieke daden van partijverantwoordelijken, die door ware monsterverbonden dergelijke fascistische drijverijen nog zouden aanmoedigen, waarbij zoals in het verleden geen enl ele demokratische organisa tie zou gespaard worden. De K.P.-Aalst Volksvertegenwoordiger G.HISLEEN Willems heeft als C.V.P. fraktievoorzitter volgende verklaring afge legd: «De C.V.P. heeft met ongenoegen vastgesteld dat de B.S.P., P.V.V. en V.U. een anti- C.V.P. front gevormd hebben, vele maanden reeds voor de verkiezingsdag. Deze partijen ontkennen ook niet dat een schrifte lijk akkoord werd opgesteld bij het begin van het jaar was het niet rond karnaval? waarbij de drie partijen zich verbonden hebben ongeacht de verkiezingsuitslag met elkaar een meerderheids- koalitie te vormen om zodoende zonder de C.V.P. een nieuwe bestuursperiode aan te vatten. Deze onoprechte houding betekent dat de kiezers bij de neus werden genomen: is de kiezer niet bedrogen als zijn partij reeds voor de verkie zingsdag een akkoord gaat maken met een an dere partij waar de kiezer niets van af weet. Het vormen van een kartel is in ons demokratisch stelsel ingeval van prae-elektoraal akkoord de aangewezen vorm. Maar men heeft de kiezer niet willen inlichten door een duidelijke voordracht van lijsten. Men kan de vraag stellen welke bete kenis verkiezingen nog hebben in zulke omstan digheden. De randgemeenten zijn de eerst gestraften van de fusie. Zeven van de acht randgemeenten werden traditioneel door de C.V.P. bestuurd. Enkel door het moeten meegaan met Aalst dienen deze nu rekening te houden met de anti C.V.P. koalitie. Het is duidelijk dat de bevolking niet kan akkoord gaan met het weren van de C.V.P. De C.V.P. is veruit als de grootste partij uit deze verkiezingen gekomen. Zij wordt tans in de op positie gedreven door een onnatuurlijke koalitie. De C.V.P. zal uitkijken in hoever Aalst schade zal ondervinden door de geschapen toestand.» Ghis Willems C.V.P. Fraktievoorzitter Stilte en vooral verbazing na de bekendmaking van de koalitie in het Groen Kruis. (EL) stroom te verwerken. Hierna liep de drukte geleidelijk aan terug, zodat tegen de middag aan het overgrote deel der kie zers de verplichte verplaatsing naar het stemhokje achter de rug hadden Als de verplaat sing er dan toch eenmaal opzat werd maar al te graag en al te vaak van de nood een deugd gemaakt; dit was duidelijk te merken in de kafée's van het dorpscentrum waar de stem ming en het bier best was. Te recht hoorden wij een «herber gierster» openhartig vertellen dat zij, ook al zag ze op tegen de drukte en het werk, de in komsten van die dag zeker niet zou willen missen; «het is beter dan een plesj kermis» voegde zij er nog aan toe. Verkizmgen en bier gaan in Vlaanderen se dert mensenheugenis reeds hand in hand en misschien werd hier de wijsheid opge daan die zo langzaam aan wel iedereen zal kenne. n.l.: «Zij dronken een glas, zij P een plas en zij lieten alles zoals het was.» Alhoewel de verkiezingsstrijd op Nieuwerkerken zich be perkte tot de traditionele papierslag deed er zich toch een dwaas incident voor. Oorzaak van de zaak met een staartje was een van onze plaatselijke veldwachters. vaan zat Er ontspon zich een diskussie met heel veel ver toon Heeft een veldwachter al dan niet het recht om een ver- kiezingsautokaravaan tegen te houden? Tot groot jolijt van de talnjke omstaanders geraakte men het duidelijk niet eens over het o zo netelige pro bleem Een oplossing kwam er dan ook niet uit de bus. Toch houdt de veldwachter een niet zo prettige hennnering aan de ganse zaak: hij werd immers door de procureur des konings te Dendermonde ter verant woording geroepen voor zijn nogal onstuimige tussen komst. Onze plaatselijke orde handhaver zal waarschijnlijk nu wel tweemaal nadenken vooraleer hij nog raakt aan lichtgeprikkelde politiekers! DDP Waarschijnlijk reeds verbit van en geplaagd door de talrijke au- tokaravaans die om de haver klap voor enorme opstoppin gen zorgden, liet onze plaatse lijke veldwachter zich verleiden tot een gebaar dat nog een staartje zou krijgen Toen een verkiezingskaravaan van een bepaalde partij met een hele boel kabaal opnieuw de oren van onze kiezers kwam pla gen, werd het de bewuste veldwachter waarschijnlijk te machtig. Hij snelde toe en liet de auto-optocht stil houden. Dat zo iets uiteraard niet in de smaak viel van de betrokkenen hoeft zeker geen betoog. De veldwachter had echter geen rekening gehouden met de waard, ditmaal in persoon van een zekere volksvertegen woordiger die mee in de kara-

De Voorpost | 1976 | | pagina 10