IN MEMORIAM: EERWAARDE PATER G. VERSTRAETEN VIJF KEER MARCELLINOCLUB... 250BEZOEKERS REEDS!! KOEN BAKTE ZE BRUYNE HET MILJOEN IS ER! ELEKTRICITEITSPANNES: SCHERING EN INSLAG! WILDGROEI IS NU GROEIENDE MOESTUIN IN OOK IN TANU BINNENKORT EEN SOCIAAL-POLITIEKE BIBLIOTHEEK! EEN KAMPAGNE VAN 1 OKTOBER TOT 15 DECEMBER 12 - 15-10-76 - De Voorpost 16 jaar direkteur van het klooster en het rusthuis te Mere Geboren te Machelen-aan-de -Leie, 1 december 1908. Priester gewijd op 19 augustus 1934. Als scheutist werkzaam in Zaïre van 1936 tot 1960. Pater Gabriel Verstraeten heeft noodgedwongen zijn taak in het klooster opgeno men. In 1960 is hij omwille van ziekte uit Zaïre moeten terug keren. Het is voor niemand een geheim dat de streek van Inon- go. waar hij 24 jaar hart en ziel gegeven heeft voor de Zalre- zen. een zeer ongezond ge bied is. Men heeft moed nodig om naar ginder te trekken en Pater Gabriel Verstraeten had die. Hij heeft daar ook de onaf hankelijkheid meegemaakt en de moeilijke momenten, die ermee gepaard gingen. Hij is toen naar Mere gekomen maar zijn hart is in Zaïre achterge bleven. De volle 16 jaar lang. Het is in zijn missionarisentoe- siasme dat hij de moed en het optimisme putte om voor ie dereen in het rusthuis een ge moedelijke en vriendelijke man te zijn. Hij kende Mere vroeger niet en toch wist hij hier veel vrienden te maken, ledereen zag hem graag. De oudjes van het rusthuis vonden hun plezier in zijn humoristische opmer kingen. Hij was altijd welge zind. Na de Eucharistieviering 's morgens ging hij zingend door de gangen en zalen van het rusthuis. Tussendoor zorgde hij voor zijn medemis sionarissen: hij ging overal in Wijlen paler G. Verstraeten. Vlaanderen een kleine expo van vreemde voorwerpen op zetten. En het tijdshcrift «We reldwijd» wist hij vlot aan de man te brengen. Aldus was hij een steun voor zijn vrienden die in de missies nog werken en bracht hij informatie in Vlaanderen over de toestand aldaar. In Mere gaf hij nog 9 jaar half time les in het Sint- Jozefsinstituut. Toen hij voelde dat hij in 1969 niet meer mee- kon met de nieuwe theologi sche stromingen, heeft hij dit moedig opgegeven. De jongste tijd sukkelde hij met zijn gezondheid. Van de ene kliniek werd hij overgebracht naar het ander hospitaal. Zijn ziekte heeft met veel moed en een groot geloof weten te dra gen. Hij overleed in het rus thuis, toen hij pas 5 dagen te rug was uit het ziekenhuis. Ve len zullen hem nog lang in dachtig zijn: zijn familie, vrien den, mede-missionarissen en heel veel Merenaren. W.H. Marcellinoklub is een begrip in Aalst! Reeds meer dan twintig jaar bestaat deze filmklub voor kinderen, lang reeds voordat «Jefi» uitgevonden was. Elke zondag om 13.45 uur (vroeger was dit 14 uur) is er een jeugdfilm waarop steeds heel veel kinderen, ook jongeren en ouders, op afkomen. Vorig jaar verscheen in «De Voorpost» over Marcellinoklub een uitgebreide reportage. Daarom stelden we ons nu tevreden met gewoon eens achter de traditionele schermen te gaan kijken hoe Marcellinoklub nu, in 1976, reilt en zeilt. ACHTER GESLOTEN DEUREN We dachten dat het beginuur nog steeds 14 uur was. We hadden het mis voor. De film («Arenden vallen aan», een oorlogsfilm) was al een kwartier tje bezig. Eveneens een tiental onwetende kinderen stonden voor de deur, die wel degelijk op slot was. Hoewel de pater-inrich- ter en zijn ploeg jonge helpers wel ons binnenlieten na voldoen de geklop en gebel, typeert dit voorval wellicht toch de «verze kerde bewaring» van de kinde ren. Voor vele ouders allicht een geruststelling. DE FILMEN De filmkeuze geschiedt door de verantwoordelijke pater en is afhankelijk van het aanbod van de filmverspreidingsfirma's en de gespeelde filmen in de zalen in de stad. Het zijn meestal wat oudere films, die als gemene deler hebben dat ze zowat iedereen interesseren en ja, wel een kommercieel tintje hebben in tegenstelling tot Jefi-films als Roodkapje, het meisje met de bezem,... Toch valt een grote afwisseling in films op: tekenfilms, westerns, historische spektakel films, sprookjes, komedieën, avonturenfilms, oorlogsfilms, Bij dit laatste hadden we wel enige bedenkingen, maar er werd ons geantwoord dat die inderdaad slechts een klein percentage uitmaken (twee op 35). HET PUBLIEK We merkten een goed volle zaal op, waar naast kinderen ook oudere opgeschoten jongelui en zelfs ouders te zien waren. De zaal heen scheen wel steeds enthousiast om wat er op het grote witte scherm te zien was. Welhaast uiterst zeldzaam wa ren de volledige stilte-momen ten. We vroegen aan het aantal van de jonge begeleiders (er zijn er zo'n vijftiental waarvan er een paar momenteel in militaire dienst zijn) naar reakties van de kinderen. Men maakte er ons attent op dat naast de vele kinderen die komen echt voor het vermaak en een ontspannen de film, er toch ook enige zijn die gewoon komen om zich eens te laten gelden en zich te laten opmerken door geroep, om hoogveren, enz. In vele gevallen keuren de betrokken ouders dit gedrag ook goed. Men vertelde ons het verhaal van een meisje van twaalf dat. rookte. De volgende zondag kwam ze met een tjelatingsbriefje van haar ouders! Overigens komen de meeste kinderen toch echt uit interesse! PRAKTISCHE INLICHTINGEN De filmen gaan door van kwart vóór twee (stipt, anders sta je voor de deur) tot ongeveer halfvijf, in de zaal van het Capucijnenklooster, Capucij- nenlaan85, Aalst. De kinderen ontvangen een lidkaart en per vertoning wordt 25 fr. neergeteld. Of ze het hiermee konden doen? Jawel! Juistgeteld zoveel geld blijft over om de zaal op het einde van het jaar eens een goede verfbeurt te geven en om enige herstellings werken uit te voeren. De eerstvolgende filmen vind je in onze «aktiviteitenkalender». P.D. Hel leidt geen twijfel dat Koen De Bruvneen zijn kornuiten, pardon kollega's uit de Koen De Bruyne-groep (Ketje De (outer, alias Jean Blautc \olgcns Willy Hostens, Firmin Temmerman en een saxol'onist-clarinetist wiens naam ons ontsnapt) op zaterdag jl. in jeugdklub Dido zorgde voor een opwindend stukje goeie free-jazz. Het bewandelde muzikale tapijt K*».mi misschien soms wat te g«-li|kvormig uit de weefpiano \.i toetsenridder Koen. Waar- r. -we enkel maar willen een dat de overigens lang» en Kvuieentratievergende stukken \aak gebrodeerd werden rond eenzelfde geraamte, eenzelfde muzikale ruggegraat. Het totaal ontbreken van het v oka Ie element alsook de te sporadische en infomiatieloze «uidtekstjes of -gebaarties tmer- sie. mersie zulle) w.o er misschien wel de red» ».tn dat de achterste geletUien *.tn vn rij talrijk publiek u.»< k 'ien het genre en de onigc» en dan dacht zelf te n .«••ra kieren met »t> issages; de cool-jazz li.i. '1 als liet war»- die het inmiddels lauwe biet nog wat deed opborrelen Alsook de 'Pülhetie Dreams' niewaar en ■••k de gevulde maag. De liefde a Ie meioma.in gaat door de stilt» als refrein') op de markt afspraak- 25 de»en lohan erminnen die els een zw akke elpee ('De Zondag-avond 20 uur belde een overgelukkige Robert Van Den Berghc ons op. Nog maar pas was ons v«» ig artikel omtrent de aktie lachend geven met de 1- rembodegemse prognose of wij moesten onze tekst reeds aan vullen. Met een machtig getal, één miljoen frank. De stuwende kracht werd gegeven met een handgift van I8.000F in de I.euvestraat. Te Erembode- gem werd ruim 180.000 frank oiit gehaald. Het miljoen is er. De rest volgt. Hoeveel het zal worden zal men i> november weten. Niet eerder geeft de gewezen prins karnaval Bob cijfers vrij. Het wordt een verrassing voor levensvreugde én voor de men sen van de aktic lachend geven die vooral entoesiast meehelpen. In Frembodegem heeft mer niets onverlet gelaten om de aktie aan te kondigen met grote borden. In Burst, waar zondag jl.. Robert Van Den Berghe op de preekstoel stond, beloofde men bent alvast de medew erking van de fanfare.' Met buitengewoon entousiasme en vooral grote nieuwsgierigheid wordt november afgewacht. I 'eens mogen we wel fier zijn "ii een Aalstenaar te hebben, di» het in een handomdraai klaar krijgt zomaar een miljoen- tie bijeen te brengen. En dit is dan in lange na nog niet het eindbedrag. Dat de elektriciteitsvoorziening nooit schitterend geweest is in onze gemeente is een publiek geheim! De laatste tijd loopt het echter de spuigaten uit. Het ene de- fekt volgt het andere op. Vorige maandag slaagde de elektrici teitsmaatschappij erin om een groot deel van Nieuwerkerken voor de zoveelste maal zonder stroom te zetten. De wijk Laar moest zich noodgedwongen het grootste deel van de avond behelpen met de traditionele kaarsen. Gedurende bijna twee uur was alle elektrische aktiviteit onmogelijk. Zowel alle straatverlichting als binnen huisverlichting was uitgevallen in de bewuste wijk. Een dagje later, dinsdag, was het dan de beurt aan een groot deel van de wijk Maal. Ook op ons Dorp splein was het stikdontker. De enige verlichting kwam er weer van onze maan. We waren reeds veel gewoon op Nieu werkerken inzake elektriciteit, maar dit was wel de klap op de vuurpijl! De populariteit van een zekere elektriciteitsmaat schappij zit momenteel onder het vriespunt Veel verbetering zit er waarschijnlijk niet in! DDP Deze zomer schoot onze fotograaf Eddy Lamin een plaatje in de Posthoornstraat en Marktweg. Toen titelden wij, dat wildgroei omgevormd werd tot moestuin. Nijvere handen waren druk in de weer om plekjes grond, tussen de huizen door. te bewerken tot een volwaardige tuin. Begin oktober brachten we opnieuw een bezoek, om de resultaten van deze amateur tuinders te bekijken. De resultaten zijn onthutsend, ook de variëteiten die men kweekt en de prachtige groei, waar de voorbije hitte geen vat op had. Een van de bewerkers en een der voornaamste initiatiefnemers, Maurice Sonck, vertelde wat hij thans in zijn tuin klaar heeft om qeplukt te worden: naast de reeds qerooide aardappels, rammenas, wortelen, botersnijbonen, komkommers, spinazie, veldsla, bloem kolen, peterselie, selder, spruiten, porei, groene en rode kool, witte kool en tomaten. Het is een voorbeeld tot wat een beetje initiatief leiden kan en waarvan men nu de vruchten letterlijk plukt. Of lljl n< de Sinds geruime tijd bestaat er ook in Aalst (en omstreken) een tendens om binnen bepaalde verenigingen of jeugdklubs eigen biblioteken op te richten met werken, boeken en brochures omtrent maatschappe lijke en politieke problematiek. Niet alleen is er H.A.K. waar dit aspekt heel in het bijzonder tot uiting komt, er is ook Wereldwinkel die naast informatieve boeken en brochures die te koop aangeboden worden, ook sinds kort een bibliotheek heeft. Verder zijn er nog Miklsklub met een politiek-sociale bib en Tanu, die er heel binnenkort gaat mee starten. Een aanleiding voor om om een ander eens van naderbij te bekijken, zonder daarom een volledige analyse te willen opbouwen. 'er ch lie DE TRADITIONELE BIBLIOTHEKEN Zij zijn de natuurlijke gegroeide informatie- en literatuurpolen van de gemeente. Het is de opdracht van de bibliotheken naast ontspannngs- en kulturele literatuur ook informatieve wer ken te bezitten en uit te lenen rond topics als wetenschappen, geschiedenis, filosofie, maat schappij. enz. Om zich van hun opdracht naar-behoren te kwij ten zijn niet zelden aan bibliote ken, cfr. onze stadsbibliotheken, ook leeszalen gekoppeld met naslagwerken en tijdschriften. Algemeen wordt ons bevestigd, wij hoorden het ook uit de mond van .Matthieu, namens Tanu. dat de bibliotheken, althans te onzent, hierin feitelijk niet te kort schieten. Het probleem ligt dus niet in de inhoud van de aanwezige boe ken. eventuele ideologieën, of standpunten. Er bestaat immers een ruime waaier van werken, van alle strekkingen, die door gaans zeer degelijk zijn. Nee. het probleem ligt iif de organisatie van de grote biblioteken. Veelal betreft het zeer moeilijke, of toch in een niet-alledaagse taal geschreven werken. De moge lijkheid wordt ook wel geboden een werk aan te vragen, wanneer het niet aanwezig is. maar dit veronderstelt dan wel van de aanvrager de kennis van dat werk en en zekere uitgesproken interesse. De bedoeling van zgn. sociaal- politieke bibliotheken is dus wel die dingen dichter bij het publiek, het volk, te brengen. DE BIB IN TANU Ze komt er; alles is klaar voor de start. Het enige euvel is nog het lokaal ervoor dat nog moet ontruimd worden en vooralsnog niet beschikbaar is. Lieven Mathieu benadrukte dat de enige vorm voor de inhoud van de bib de «objektiviteit» wordt. Dit betekent dat niet enkel alternatief-kritische werken op genomen worden, maar even zeer louter-wetenschappelijke en officiële dingen. Het doel is immers het publiek in casu de Tanujongeren. een inzicht te laten krijgen in de maatschap pelijk sociale werkelijkhid en daarin ook een gefundeerd standpunt in te kunnen nemen. Vanzelfsprekend zullen er ook dingen te vinden zijn, die in de stadsbibliotheek bv. niet gevon den worden zoals eigen sodalis- - tische tijdschriften. Lieven ves-fia< tigde er ook de nadruk op dat de 'ee bib zal openstaan voor iedereen, (or hoewel zal afgestemd zijn op nog Bi" i studerende jongeren, die een tin! eindwerk moeten maken, infor-jan matie nodig hebben e.d.m. >aa lak ELDERS laa In afwachting kunt u alvasten dergelijk materiaal vinden in Mikisklub (vrijdagavond van halfacht tot halfnegen), in Wereldwinkel (vrijdagavond en zaterdagnamiddag; vooral met betrekking tot de derde-wereld problematiek) en in H.A.K. nu op de Houtmarkt. Ook in het info- en dokumentatiecentrum van het toekomstige «Jebron» (zie De Voorpost) van veertien dagen terug) komt informatie over «mens en maatschappij», p) Graag melden wij u alle verdere initiatieven en evoluties. P.D. las A/t LEKKE BAND Goodyear heeft een oplossing gevon den voor het gevaar van een plotse lekke band. Het enige waaraan de au tomobilist nog kan merken dat hij een lekke band heeft is een lichte schok Het gaat hier om een binnenband van glas vezel die onder de gewone banden op alle vier de wielen van een personen wagen wordt aangebracht BOUWBEURS 76 In het Media Center te Oostende wordt van zaterdag 30 oktober tot en met zon dag 7 november voor de derde maal de Bouwbeurs gehouden. Zowel de parti- kulier als de man van het vak kan er inlichtingen vinden De Bouwbeurs is elke dag open van 14 tot 17 uur PAUL IBOU Van 29 oktober tot 5 december wordt ien het Archief en Museum voor het Vlaamse Cultuurleven. Minderbroe- |je dersstraat 22 te Antwerpen een ten toonstelling gehouden, gewijd aan het grafisch en typografisch werk van Paul lbou De tentoonstelling is al behalve maandag gratis toegankeli|k van 10 tot 17 uur :g< LUIK-PARIJS Vanaf 1 oktober vliegt Sabena.vijf keer per week van Luik naar Parijs De vluch ten worden uitgevoerd met een Beech- craft 99 die 13 plaatsen biedt. De vlucht duurt één uur Een heen- en terugreis' kost 5240 Fr DE KINDEREN IN HET WEGVERKEER Niet alleen was er van maandag 27 september tot zaterdag 2 oktober de week van veilig verkeer in de scholen, maar de kampagne voor wegveiligheid gaat door van 1 oktober tot 15 december. PREVENTIEF EN REPRESSIEF Zoals voorheen wordt van de politiediensten een tweevoudige inzet verwacht. Een hoofdzake lijk preventief toezicht tijdens de periode van I tot 15 oktober en een meer in 't bijzonder repres sief toezicht van 16 oktober tot 15 december. Het,gekozen thema omvat een zeer kwetsbaar aspekt van het wegverkeer, met name 'het kind' en. meer bepaald, het kind op de weg van en naar de school. Als weggebruiker is het kind uiter aard zeer kwetsbaar: door zijn onvoorzichtigheid of door zijn onoplettendheid is het in vele gevallen en of verantwoordelijk voor. ofwel het slachtoffer van een verkeersongeval. Anderzijds is het evenwel zo dat vele autobestuurders, soms on bewust van het gevaar, niet voldoende aandacht schenken aan de kinderen die zich. hetzij als voetganger of als fietser, op de w eg bevinden. Met het oog op de beveiliging van de kinderen, zal tijdens de te ondernemen aktie door de politie vooral toezicht worden gehouden op de naleving van de volgende beschikkingen van het verkeersreglement artikel 40 betreffende het gedrag van de bestuurders van voertuigen het- /'i tegenover de voetgangers (k'Nihii-n), hetzij wanneer zij langs »»-n schoolbus rijden die stilsi .ii om kinderen te laten in- of uitstappen; artikel 41.1.2: het verbod te' breken door een groep scholieren; artikel 42: de regels in acht tej nemen door de voetgangers: (kinderen): artikel 43: de houding van de bestuurders van tweewielers] (kjnderern): Hen bijzonder toezicht zal gehouden worden in de onmid dellijke nabijheid van scholen en peutertuinen, en dit bij dei openings- en slutingsuren. Hel is immers zo dat de i aanwezigheid van de politie op I oordeelkundig gekozen plaatsen en tijdstippen zeker zal bijdra-J gen lol liet welslagen van dezej aktie. EAR

De Voorpost | 1976 | | pagina 12