I PiewA U.D.S. - KURSUSSEN VOOR JEUGDVERANTWOORDELIJKE IN AALST! KRISTIAAN VAN INGELGHEM LIET DENDERMONDSE BEIAARD MEESTERLIJK KLINGELEN fUAVA HEBT U soms eev (joM Voo/? V Mi).!? KieSLOÏAAL De Voorpost -15-10-76 -13 Op zeven zaterdagen van oktober tot april 1977 worden in het Konink lijk Atheneum van Aalst basiskursussen voor jeugdverantwoordelijke ngericht door N.D.S., zijnde de Nationale Dienst voor Speelpleinen. In deze opleiding zal enorm veel (praktische) aandacht gaan naar vol gende zaken: sport en spel, manuele kreatieve technieken, dramati sche expressie, muzikale expressie, natuurexploratie, volksdans en •.H.B.O. De kursus is een pluralistisch initiatief en staat bijgevolg jpen voor ieder die met kinderen wil werken als monitor. Vooral zij worden verwacht die zich tijdens de vakantiemaanden willen inzetten een kindervakantie of in een juegdatelier. Met stageleider Fred Verhaege hadden we een gesprek over de kursus, de kindervakanties, NDS zelf, en jeudatl ierwerking. FRED VERHAEGHE i de Ververijstraat 13 woont ;red Vertiaeghe. Hij is wellicht meest aangewezen per soon om ons meer inlichtingen 3 verstrekken omtrent dit initia- ief. Op hem valt de praktische in organisatorische leiding te ug van de kursus. Hij is reeds rele keren hoofdmonitor ge veest in 'n kindervakantie in Venduine. «Naast karnaval jjn dit de schoonste periodes on het jaar», verklaarde Fred, rant hij is enorm graag bij kin leren en speelt er gaarne mee. Kinderen dat is alles»: nog en citaat dat ik opving. Hij was ck een van de mensen die nige tijd terug jeugdatelier TEAM» uit de grond stampte KREJA. Een prachtinitiatief it hij begin dit jaar echter ■est opgeven omdat hij nog vele andere zaken doet en irgens moest elimineren. Fred 'mde op wat hij zo nog doet de eliminaties). Hij is aan sloten bij de kamavalgroep Kloeterkabassen», die nu in jaar bestaat. Vporheen is hij bij de Fagadeklasjers, iep die echter om treurige lenen (verdrinking van een vriend-leden) stopte, ferder is hij nog coach van de rste ploeg en de reserven rd[an Basketploeg Tower, hij ihtte onlangs een Spaar- ok Maatschappij op met vrienden de»n is ook paardenliefhebber. )n.pier doet hij aan dressure, op is- iweken van jonge paarden, laar zeker geen koersen, daar de leeft Fred wat tegen !h,forig jaar was hij studiemees ter in het internaat van het Ko- eniinklijk Atheneum tot hij de jr-jans greep om twee maanden laar Amerika te gaan in een akantiekamp. Hier stak hij raar zijn zeggen veel op wat lst em nu nog van pas komt bij de jn tages en kindervakanties. an olgend jaar hoopt hij ook een in eis naar Israël te kunnen on- en fememen, een land dat hem iet fasineert». d_ laast hoofdmonitor zijn tijdens 1U e kindervakanties is hij sinds iet orig jaar ook nog reisleider m e.;eest naar het buitenland n, Wenen). Hiervoor ontving hij en en specialisatieopleiding, 'aarover straks meer. Fred is 3 jaar en gaat enorm op in zijn IDS-aktiviteiten. We hadden et wel wat moeilijk met de vele esch reven notablaadjes van ns uit te tikken, zo vlot ging het esprek, dat we 'r amper nog ragen konden tussen lance- !n! .D.S. D.S. staat voor «Nationale ienst voor Speelpleinen» Het een nationale organisatie die ursussen inricht en ook een igen plaatsingsdienst van de evormde monitors (trices) eeft, nl. zomerkindervakan- es en -jeugdateliers. Zowel n zee of in de Ardennen orden zo'n vakanties voor inderen ingericht, log andere organisaties rich- ïn kursussen in; bv. S V V, lutualiteiten. jeugdbewegin- N.D.S. bestaat nog echts maar een tweetal jaren, et is de kursus- en plaat- mgsdienst gegroeid vanuit J.l. (Socialistisch Jeugdinsti- lut) met dier verstande dat D.S. zich pluralisitsch op- elt. «Waar het op jeugdwerk ankomt, moet niet aan politiek Bdaan worden», merkte Fred erhaghe op. bij al is het spijtig dat op het lak van de kursussen bv. er og slechts zo weinig sprake is le an echte samenwerking, eer- er van konkurrentie tussen de iverse organisaties. «Het Dmt er toch enkel op aan kin- eren een gezonde en aange- ame vakantie aan te bieden. le ietwaar?» vroeg Fred. Toch s orden reeds stappen gezet. o bv heeft Fred vorig jaar in ,1 onse een stage bij SVV. locialistische Vooruitziende n rouwen) geleid. E KURSUS D.S. richt over heel het land waaronder dus ook in Aalst) 15 isiskursussen voor jeugd- )rantwoorde!ijke in. Daar- aast zijn er ook nog speciali- itiekursussen: bv. voor reis- ider, EHBO, volksdansen,. e kursus in Aalst wordt geor ganiseerd op zeven zaterda gen van oktober tot april (30.10 27.11 -29.1-26.2-13.3-26.3- 23.4 in het Koninklijk Athe neum, Graanmarkt 4 Aalst. Elke keer van 8.30 u. tot 17.30 u. Men mag eraan deelnemen vanaf 16 jaar omdat ook een zestienjarige kan gemotiveerd zijn om met kinderen te wer ken, soms zelfs meer dan een oudere. Men is dus ook afge stapt van de weekendformule omdat je zo heel wat tijd ver liest en ook je zondag beno men is. Er zijn een aantal disciplines die telkens op een zaterdag uitgediept worden; de nadruk valt dus heel duidelijk op prak tische aspekten. Na de kursus ontvangen de deelnemers een getuigschrift waarmee ze kun nen monitor of monitrice zijn in een kindervakantie of atelier vakantie... Dit getuigschrift wordt dan na een gunstig rap port van de plaatselijke hoofd monitor gehomologeerd. De kursus zelf is er ook op gericht dat hij tweemaal gevolgd wordt. Met de «tweedejaars» wordt dan ook dieper op de di verse aspekten en technieken ingegaan, zij hebben immers reeds ervaringen. Het praktische van de kursus zit o.m. in de technieken zelf, het feit dat vanaf de tweede of derde zaterdag (echte) kinde ren naar de kursus komen, de situatiespelen, diskussie en uitwisseling van ideeën, het ontbreken aan theoretische EHBO-stof, enz. Om een zo ruim mogelijke op komst te krijgen voor deze «kursus» werden er zo maar eventjes 4000 propagandapa- pieren gedrukt en verspreid o.a. langs de scholen. Alles zins wil men het aantal begin ners van vorig jaar (30 waarvan de helft dan nog stopte halver wege) overschrijden Voor het geven van de stages doet men een beroep op zo degelijk mogelijke «kenners» ongeacht hun kleur of overtui ging. Hoe worden de diverse disciplines opgevat? SPORT EN SPEL Dit is méér dan klassiek voet bal spelen! Alle kinderen kun nen dit en doen dit ganse va kanties lang. Daarom gaat heel veel aandacht naar variaties Je leert een boel nieuwe spor ten en spelen kennen, varian ten maken op sportspelen, enz. Je wordt ook onmiddellijk met de praktijk gekonfronteerd door een sportnamiddag te or ganiseren, materiaal daarvoor te zoeken, enz. Ook wordt erop gewezen hoe groot het belang is van het enthousiasme dat uitstraalt van de monitor t.o.v. de kinderen. Het aktiveren en aanvuren om te spelen wordt enorm belangrijk geacht. Zo wel kompetitieve als andere sporten en spelen worden be oefend. MANUELLE KREATIEVE TECHNIEKEN Is duidelijk meer dan «manne- kes schilderen»! Kreatieve technieken zijn ook: vinger- painting, bloemen met riet ma ken, een pop maken met pa- piermaché, van een steen een edelsteen maken, collages, boetseren,Met gehulp van diverse technieken komt het erop aan het kind met al zijn fantasie en mogelijkheden aan bod te laten komen. Ook wordt erop gewezen hoe belangrijk waardeloze materialen daar toe zijn, of spullen uit de natuur. Van stokken een totempaal maken, met schelpen een krans maken, enz enz. DRAMATISCHE EXPRESSIE Hoewel ook tips en technieken om de kinderen «toneel» te la ten spelen worden gegeven gaat hier de overgrote aan dacht naar konkrete situaties waarmee men zich kan gekon fronteerd zien als monitor. Dit gebeurt aan de hand van rol lenspelen. MUZIKALE EXPRESSIE Zelf instrumenten maken met waardeloos materiaal, leren bewegen diskussieren, sket ches makon'o;. muziek. alle muziek leren waarderen, en ook zang «Zingen brengt de mensen bij elkaar», deson danks is er bij velen drempel vrees om te zingen. «Ik kan ook niet zingen, toch zong ik voor tweehonderd kinderen, en 't was heel leutig - plezant», be weert Fred. NATUUREXPLORATIE Ideaal ware dat een bus inge legd werd naar zee of de Ar dennen. Dan worden de aspirant-monitors gekonfron teerd met de natuurlijke omge ving waarin ze zullen werken. Waar het echter op aankomt de natuur met andere ogen te le ren bekijken, kan dit ook in Aalst. Er zal naar het stadspark getrokken worden met een groep kinderen. Geleerd wordt hoe over te steken met een groep (moeilijker dan alge meen verondersteld), wat een gevaar «vijver» en «klimtoren» betekenen met kinderen, hoe je met kinderen kunt spreken over natuur, enz. VOLKSDANS Lees: kindervolksdans. Een heel aantal kinderdansen (Ken jij Jan de Mosselman? Scheep jes varen, Tjingle Bells,...) wor den aangeleerd en ingeoe fend. E.H.B.O.: Hoe een wonde verbinden? Hoe iemand verdragen op het gepaste moment? Hoe een been spalken?... allemaal praktische zaken dus. De kursus met middagmalen kost slechts 1.000 fr. Wie inte resse heeft kan kontakt opne men met Fred Verhaghe, Ver verijstraat 13, 9300 Aalst, Tel. 053-70.21.46. Ook hierover wilden we wat weten. De kursussen zijn daar immers hoofdzakelijk op afge stemd en het is een belangrijk facet van wat N.D.S. uitricht. Fred vertelde vooral vanuit zijn ervaringen als monitor, later als hoofdmonitor in Wenduin. Tussen de lijnen kwm zeer dui delijk naar voren hoe degelijk de kursussen voorbereid en georganiseerd worden. Alleen als het begeleidingskader aan hoofdmonitor, adjunktén, mo nitoren, familiale verpleeg sters, dienstpersoneel, enz staat daar borg voor. Verder ook het feit dat alle monitoren vooraf reeds enige keren sa menkomen om het programma (met eventuele regendagen!) te organiseren. Het feit ook dat de hoofdmonitor vooraf drie dagen de omgeving (duinen, bod. toeristische attrakties. verkent, de konstante zorg tij dens de vakanties voor klein igheden (zitten de tandenbor stels niet omgekeerd? heeft elk zijn tweedaagse douche ge- noemen?..) de mogelijkheid die de kinderen geboden wordt een keuze te maken uit een re sem aangeboden aktiviteiten, enz.. Een vakantie duurt veertien dagen. Twee periodes na me kaar voor monitors gebeurt uit erst zelden omwillen van het versuffingseffekt na een maand. De dag duurt van 7 uur tot on geveer 9 uur voor de kleinsten en voor de ouderen tot onge veer halftien. Aktiviteiten zijn o.m. strandkastelen bouwen, excursies (bv. naar het Zwin of ruïnes, bosspelen, knutselen, enz. Avondaktiviteiten die Fred mij opsomde met behulp van zijn archieven: muziekkampi- oen, dansavond, volksspelen (een idee uit Amerika) vuur werk. kampvuur, eens vroeg gaan slapen, gezelschapsspe len, trabershow, diaavond, Koördinatie is hier zeker geen ijdel woord. Wanneer men met bijna 200 kinderen samen is, verdeeld over 20 ggbepen dan meten enorm veel afspraken gemaakt worden alleen nog maar op materieel vlak. Worden de monitors betaald? Een kleine vergoeding, genoeg om een diareportage te maken, glimlachte Fred. JEUGDWERK IN AALST Ook hieromtrent had Fred een aantal meningen, die hij over igens enkel ten persoonlijken titel wenste te uiten. Hij voegde er ook meermaals aan toe dat hij «God de Vader» niet is en zeker geen pretenties heeft. Hij betreurde vooral dat er zo weinig samenwerking bestaat tussen de diverse jeudorgani- saties, vooral dan sprak hij op het valk van de jeugdatelier. «Hoe is het toch mogelijk dat er geen uitwisseling is van mate riaal en onderlegde personen tussen de diverse jeugdate liers? Dit belet toch niet een ei gen overtuigeing te hebben; in tegendeel dialoog.en samen werking betekenen juist een verrijking! meende Fred. In derdaad merken we weinig samenwerking tussen de vier Aalsterse jeugdateliers, tenzij een aantal oproepen tot bijwo nen van grootsere aktiviteiten alz poppenkast of toneel (zie Klakson vorig jaar), waaraan dan nog weinig antwoord wordt op gegeven. We vroegen Fred naar alterna tieven. Volgens hem zou er een «Bond van jeugdateliers» moeten tot stand komen. Die zou tot funktie hebben onder linge bijstand te verlenen, dia loog te bevorderen, informaie doorgeven, ezn. zonder dat het de betrokken ateliers belem mert een eigen visie te hebben. (Hoe Fred ook tegen politiek gekant is in atelierwerking wil hij dit historisch gegroeide ver schijnsel toch niet ontzien). Het initiatief daartoe zou moe ten uitgaan van de betrokken ateliers zelf, van individuen die vast in hun schoenen staan, of van ons aller CARJ (stedelijke jeugdraad). Hier voegde hij echter aan toe dat de CARJ- werking niet zo goed is dat het initiatief van haar zou kunnen uitgaan. Buiten politiek en ideo logisch gekrakeel is niet veel te bemerken, stelde Fred, laat staan dat er werkelijk sprake zou zijn van een gezamenlijk zoeken en streven, een op bouwend werken aan jeugdbe leid en het bevorderen van we derzijdse hulp. Hier deed hij het voorstel een tijdschrift op te richten waarin informatie over de verscheindene werkingen van de betrokken clubs, ate liers en bewegingen, informa tie voor die organisaties... dit zou een echte band scheppen die een positievere werkin toe laat. Alleszins verzet Fred zich tegen een verdere politisering van de jeugdraad ofschoon er (bv. in het voorstel van BSP-er Eddy Monsier d) dan voor vrij zinnige verenigingen meer subsidies zullen zijn (nu is er eerder diskriminatie!) Volgens Fred moeten er andere wegen bestaan. Fred Vertiaeghe deed ook het voorstel, nu echter nog maar een droom (wie pikt er op in?) om een gezamenlijke jeugd- namiddag te organiseren (bv. in het stadspark) met ALLE jeugdorganisaties en vereingingen die er in Aalst be staan. Dit zou dan resultaat of konkrete uiting moeten zijn van een gezamenlijk zich inspan nen en samenwerken. Wat betreft de subsidiëring van de civerse jeugdverenigingen beaamde Fred Dat die nog erg ontoereikend izjn. Toch stelde hij dat eventuele misbruiken volledig moeten uitgesloten worden. Fred Verhaeghe vond ook dat er iets mag gedaan worden te gen het steeds agressiever worden van kinderen en jonge ren. Dit komt grotendeels on der invloed van de televisie. We deden samen de proef op de som en pronostikeerden dat er die avond mintens vier ge- weldprogramma's op televisie ouden zijn. Het waren er meer! Kinderen die elke dag ret ge weld, ophanging, oorlog (zie «nieuwsuitzending») gekon fronteerd worden vinden dit in derdaad normaal. Een tip: ou ders die samen met kinderen naar die uitzendingen kijken en er samen achteraf eens over Fred Verhaegen. (EL) praten. Ook langs jeugdatelier en -bewegingen is veel moge lijk. Het gaat ook om het doen ontwaken van kritische zin bij kinderen, van de dingen niet klakkeloos te aanvaarden zoals ze op hen afkkomen. TOT SLOT We zijn er zeker van dat de meningen van Fred omtrent CARJ en jeugdbeleid door heel wat anderen gedeeld worden: Franki Hervent, schepen Luc Wiemeersch, Robert Corte. de h. Hoornaert, Kristiaan Van Ingelghem en de Dendennondse beiaardier De Smedt in gesprek nadat Vanlngelghem een shitterende improvisatie had ten beste gegeven op de Dendennondse beiaard, (v) we durven dan ook verwachten dat ze door de betreffende mensen een kritisch onder ogen gezien worden. Wat dan de kursus betreft voor jeugdverantwoordelijken ho pen we echt dat dit belange loos initiatief ten bate van kin deren en gemeenschap naar waarde geschat wordt en dat de opkomst ervoor groot mag zijn. Peter Dauwe Met een door een late zomer zon beschenen Grote Markt als dekor bespeelde zondag laatst gastarbeider Kristiaan Van Ingelghem de Dender- mondse beiaard. Dit concert was het laatste in een reeks zomerconcerten waarin binnen- en buiten landse beiaardiers - de onvol prezen klank van onze beiaard tot leven brachten. Dendermondenaar van ge boorte (St.-Gillis), doch werk zaam in Aalst als organist in de Sint Martinuskerk en professor improvisatie aan het Conserva torium van Brussel, heeft Kris tiaan Van Ingelghem zijn im provisatietalent gedurende een vol uur losgelaten op oude Dendermondse folkloristische wijsjes. Zijn vindingrijkheid en muzikaliteit lijken onuitputtelijk. Met als aanvang en als slot het wijsje van «Ons Ros Beiaard» omkransend een defile van oude dansen en muzikale vor men tot zelfs een moeilijke fuga toe, bleef Kristiaan Van In gelghem de toehoorders en zondagvoormiddagwandelaars boeien. De lichte parelende aanslag van deze nog jonge beiaardier verdient zeker een vermelding. Het gebeuren werd afgerond met een ontvangst op het Stadhuis en met de overhandi ging van een Ros Beiaard beeldje aan deze geboren Dendermonaenaar Nog een woord van lof voor de stadsbeiaardier Pierre De Smedt die de promotor en duive!-doet-al is achter de or ganisatie van deze reeks bei aardconcerten. Dendermonde is aldus weer een kultuurgebeuren rijker.

De Voorpost | 1976 | | pagina 13