WANZILI MAAKT GROOT-LEK STERK JAARVERSLAG VAN DE GEMEENTE HOFSTADE BRUSSELS «MANNEKE» BEDREIGD? 4 -15-10-76 - De Voorpost cieraadslid Cyriel Noèl uit Le de, die dus na een onderbre king van zes jaar terug ge meenteraadslid wordt. Verder werden nog verkozen voor de PVV de burgemeesters De Paepe uit Smetlede en Ras- schaert uit Impe en 3 kandida ten uit Oordegem, nl. Everaert, De Dycker en Roelandt. Bur gemeester Gravez was per soonlijk wel tevreden over zijn behaald resultaat, maar had toch wel gehoopt dat de lijst meer zetels zou behaald heb ben. BSP ZEER TEVREDEN Enkel bij de BSP wordt de ware verhouding van de nieuwe fu siegemeente in de uitslag weerspiegeld, met 2 verkoze- nen van Lede zelf en 1 van bui ten Lede. Voor Lede werden verkozen Maurice Minnebo en August Impens en verder René Cobbaut van Wanzele. Het moet er verder aan toege voegd dat de BSP zelf zeer te vreden was over de uitslag die ze behaald heeft. Zij boekt een stemmenwinst van ongeveer anderhalf percentage en heeft baar verhoopte 3 zetels. Over de BSP dient nog gezegd dat het de eerste maal was dat ze met een apparte lijst aan de verkiezingen deelnam in de buitengemeenten, iets wat vol gens hen het succes nog ver groot. Men had wel gehoopt bij de BSP dat geen enkele lijst de absolute meerderheid behaald zou hebben om aldus te kun nen optreden als scheidsrech ter. Dit is hen dus niet gelukt. ENKELE SLOTBEREKENINGEN Als wij dan even de slotsom maken dan zien wij dat er in 4 C.V.P. Roelandt Frans 1.805 Ruyssinck 999 Danckaert-Venneman 373 De Pauw Denis 595 Mabilde-Baeyens 204 De Bruyne 1.534 De Brouwer 919 De Schrijver-De Lathou- wer 468 Galle Ernest 889 Grapdon 2.013 Clinckspoor 418 Malfroy 572 De Buysscher 519 De Kuyper 411 Janssens Willy 183 Van den Nest 170 De Geyter-Roggeman 132 De Coensel Aloysius 484 Bauwens 309 Van Achter 1.087 Van Der Stuyft 667 De Deurwaerder 649 De Smet 677 De Gendt 684 De Cuyper 1.674 De gemeente Hofstade heeft een oppervlakte van 660 ha, waarvan 41 ha als bebouwd kan beschouwd worden. Het kadastraal inkomen bedroeg in 1975 de som van 14.694.170 frank. Het aantal inwoners verminderde in 1975 met zesentwintig eenheden: slechts 5051 tegenover 5077 in 1974! In 1975 werden 30 meisjes en 20 jongens geboren, terwijl er 28 vrouwen en 29 mannen het tijdelijke met het eeuwige ruil den. Er werden in 1975 zesenveer tig huwelijken afgesloten en slechts een drietal echtelijke verbindingen werden datzelfde jaar officieel ontbonden. Op de Hofstaadse kiezerslijsten zijn momenteel 3.526 mensen in geschreven waaronder 1.838 vrouwen en 1 688 mannen Voorde lichting 1977 zijn er 116 jongens ingeschreven terwijl er 82 een aanvraag om vrijstelling of uitstel hebben ingediend De gemeenteraad is momen teel samengesteld uit Maurits De Smet (burgemeester), Lu- cien Van Den Nest (schepen), Marcel Lorie (schepen) en de raadsleden Leopold Wauters, Frans De Sloover, Alfons De Ridder. Frans Goeman, Eu- geen Van Der Biest, Herman Goossens. Lucien Baeyens, Helena Goeman, Willy Van Dorpe en Cesar Lissens. Het aantal zittingen was in 1975 negen en hiervoor ont ving elke aanwezige 400 frank per bijgewoonde zitting. Het Kollege van Burgemeester en Schepenen hield 60 zttingen. De vergoeding hiervoor be droeg aan 100 63.900 frank (burgemeester) en 38.350 frank (per schepen). Het admi nistratief gemeentepersoneel bestaat uit vier personen: deze hebben een voltijdse betrek king, zijn vastbenoemd worden aan wettelijke barema's uitbe taald: Roger Schampheleer (tijdelijk sekretaris), César De Backer (gewestelijk ontvan ger), Lutgarde Vergeylen (klerk) en Roland Dierick (klerk) De raming der ontvangsten voor 1976 bedraagt voor de personenbelasting 3.500.000 frank en de opcentiemen op de onroerende voorheffing (700 opc. is geschat op 2.959.600 frank.) De gemeente ging nieuwe le ningen aan: 1) voor de aanleg van een Verbindingsweg tus sen industriezone en omlegde rijksweg nummer 60: lening staatsaandeel bedroeg 1.833.000 frank; 2) verbete- ringswerken aan de Konings- hofoaan: lening staatsaandeel: 2.710.000 frank. 3) Aanleg wa- tervoorzieningsnet in versce- heidene straten: lening staat saandeel: 4.925.000 frank. De gemeentebegroting laat in gewone dienst voor 1976 een boni zien van 4.075.178 frank. De gemeenterekening liet in 1975 een boni zien van 8.603.322 (gewone dienst) en van 5.118 658 frank (buitenge wone dienst) Hofstade bezit als politiepersoneel twee veld wachters: Cyriel Van Cauter en Albert De Leeuw, die vast be noemd zijn en een voltijdse be trekking bezitten Op 15 april werd door de Gemeenteraad een politiereglement betref fende de brandvoorkoming in de dancings en de lokalen waar gedanst wordt, uitge vaardigd Als werkliedenpersoneel heeft men momenteel drie mensen in dienst: Frans Lorie half ge schoold B, Arthur De Ridder, geschoold B en Sylvain Van Den Berghe, geschoold B. Grondinnemingen werden ge daan voor het aanleggen van de Verbindingsweg tussen de industriezone en de omge legde rijksweg nummer 60 (ze ven innemingen) en uitvoeren van de verbeteringswerken aan buurtweg nummer 57 (tweeenzestig innemingen) Het BPA nummer 2 «Centrum» werd bi) koninklijk besluit van 11 juni 1976 goedgekeurd Het BPA nummer 4 «Zone voor Gegroepeerde Woningen» werd goedgekeurd bij Konink lijk Besluit van 9 juli 1976. Bij koninklijk besluit van 1 maart 1976 werd het verlaten wegvak van de rijksweg nummer 60 (Douai - Hulst) ingedeeld bij de gemeentewegen. Het College van Burgemeester en Schepe nen verleende 8 verkavelings vergunningen en 39 bouwver gunningen. De Schoolbevolking bedraagt in de Gemeentelijke Lagere School 89 jongens en 2 meis jes Als onderwijzend perso neel heeft men Jozef Van Neck (onderwijzer - schoolhoofd). Marcel Bruyland (onderwijzer), mevrouw Van Vaerenbergh - Samuël Godelieve (onderwij zeres) en mevrouw De Witte - Heirman Godelieve (onderwij zeres). De socio-kulturele akti- viteiten zullen ook dit school jaar verder georganiseerd worden. De Hofstaadse KOO bestaat momenteel uit Willy Mertens (voorzitter), Albert Mertens, Léon Van Caekenberghe, Willy Keymeulen en Hector Vergey len. Als personeel vinden we hier Roger Schampheleer tij delijk sekretaris) en Jozef Goeman (otnvanger). De ge meentelijke tegemoetkoming aan de COO bedraagt in 1976: 1.207.000 frank. Het maandgemiddelde volle dige werklozen bedraagt 32 mannen en 66 vrouwen. Door het gemeentebestuur werden drie werklozen voor onder houdswerken tewerkgesteld. Landbouwtellingen werden er gehouden op 1 december 1975,15 mei 1976 en 1 augus tus 1976. Ook werden er 11 grondkommssiies op het kerk hof (voor 50 jaar) verleend. Het aantal gemeentelijke ge boortepremies bedroeg 11 en het aantal gemeentelijke over- lijdenstoelagen: 6. Voor voor huwelijkssparen werden 36 gemeentelijke premies ver leend evenals 4 gemeentelijke bouwpremies Men verleende 166 tegemoetkomingen in de kosten van het waterverbruik. Men ontving 62 pensioenaan vragen: 35 werknemers en 22 zelfstandigen naast vijf perso nen die om een overlevings pensioen verzochten. Dirk Daelemans meeste voorkeurstemmen. Uiteraard grote vreugde in het kamp van Wanzele. De woning van de burgemeester werd stormenderhand ingenomen door zijn dorpsgenoten en de wildste vreugdetaferelen speelden zich begrijpelijker wijze af. Brugemeester Grep- don was zelf zeer tevreden uit eraard, vooral wegsns het feit dat het nu eens iemand uit de werkende bevolking zou zijn die burgemeester wordt van een grote gemeente en ook wel omdat het 30 jaar lange bur gemeesterschap van vader op zoon na het verdwijnen van Wanzele toch nog verder zou gezet worden. Verslagenheid viel te noteren bij de personen die er op het nippertje naast grepen. In het Leedse kamp heerste er bij bepaalde kandi daten verslagenheid om het feit dat de bevolking van Lede niet zou gestemd hebben voor kandidaten van Lede. Inder daad komt er geen nieuw ge zicht voor bij de Leedse CVP- verkozenen. Roelandt, De Bruyne, Ruyssinck, en De Brouwer zetelen reeds als raadsleden en Ernest Galle is eerste schepen op dit ogenblik. Daarentegen zijn alle kandida ten van Oordegem die op de CVP-lijst voorkomen verko zen, daarbij dan nog telkens één kandidaat uit Smetlede, Impe en Wanzele. Dus van de 13 verkozenen zijn er slechts 5 van Lede zelf en 8 van buiten Lede. Om een goede interpre tatie van de zaken toe te laten, moeten we er nog aan toevoe gen dat Lede zelf over onge veer twee derden van de stemmen beschikte. Maandag heeft dan Frans Roe landt samen met zijn perso neel, zijn mooie verkiezingsuit slag op uitbundige wijze ge vierd. De vierders zijn zelfs de sleutel van het gemeentehuis gaan vragen en hebben eens kennis genomen met de bur gemeesterszetel waar hun Frans Roelandt over enkele maanden, volgens hun zeg gen, zijn ambt als burgemees ter zal uitoefenen. VERHOUDINGEN OOK OP LIJST LEDE 77 SCHEEFGETROKKEN Eenzelfde fenomeen doet zich voor op de lijst Lede 77 waar van de 9 verkozenen er slechts 3 van Lede zijn en de 6 ande ren van buiten Lede. Tevens heeft de vroegere groep Raes slechts twee verkozenen meer, nl. burgemeester Gravez en mevrouw Van Keymeulen - Si- au. De Volksunie op deze lijst heeft slechts 1 verkozene in de persoon van Jules Hendrickx uitPaepegem. De overwinnaar van deze lijst is dus de PW die 6 verkozenen heeft, nl. provin- Een bepaald merk van kousen we zeggen U lekker niet welk merk heeft doorheen gans België stemmige en fel opgemerkte affiches opgehangen. We dachten aanvankelijk dat ze iets met de verkiezingen te maken hadden. Maar er stond niet bij voor wie we moesten stemmen, wat ons in deze periode hoogst ongewoon leek. Het merk had ons misleid, ziet u. Enkel twee paar veelkleurige baby-kousen rond vier mollige baby-beentjes waren op de affiches afgebeeld Met daarboven echter we durven het haast niet zeggen, doch het moét vier blote kinderbilletjes en twee blotejawel: Eén der meisjes en één des jongens. Dit laatste onderscheid was aanvankelijk niet te merken Want gelukkig, driewerf gelukkig! had ons nationaal eergevoel en dito rechtsmacht over dat onderscheid vierkantjes doen plakken. Helaas, ook driewerf helaas! zijn sommige vierkantjes door snode handen verwijderd of gewoon erafgevallen, zodat het «onderscheid» ineens duidelijk werd. En daar willen we nou iets over zeggen: eerstens moeten de officiële instanties straffere lijm gebruiken Dit in het belang van de openbare zedelijkheid Tweedens: bij dergelijke publieke onzedelijkheden is het gebruikelijk witte vierkantjes aan te brengen, en geen zwarte. Bovendien moeten die vierkantjes rechts onderaan geplaatst worden, en niet zomaar in het midden. Kijk maar naar de TV. Stel je voor dat de vierkantjes zomaar midden op het scherm stonden: dan zag je niets meer! Eigenlijk onbegrijpelijk: kinderlijke onschuld moet bedekt worden (akkoord, de reklame was wat vergezocht). Maar op het televisiescherm is volwassen bloot blijkbaar niet schadelijk meer. In dit verband en we verklappen U in primeur een zaak die achter driedubbel gesloten deuren wordt behandeld, vertel het dus niet verder! houden gerechterlijke instanties zich bezig met het zedenschennend «Brussels manneke». Waarschijnlijk zal ook daar een vierkantje aangebracht woroen! w.L. Enkele vooraanstaanden van de CVP Lede hielden een oogje in tzeil aan de stembureaus in de Kas teel dreef (EL) Minnebo 1.106 Berckmoes 192 Cobbaut René 361 Impens 531 Temmerman 192 D'Hondt 123 Vlaeminck 141 De Coensel Alice 167 Janssens Alfred 124 Van de Velde 88 Brantegem 99 De Caluwé 52 Van Royen 48 De Sutter 69 Steenhaut 69 Van Bosbeke 87 De Pauw Achille 51 Van De Wiele 71 Van Limbergen 46 De Loor 53 Luwaert 73 Cobbaut Leontine 67 Van Den Berghe 74 Droessaert 88 Balman 124 Gravez Van Keymeulen-Siau Van Der Gucht Noèl Everaert Boterberg Adolf De Kerpel Hendrifkcx Rasschaert LALMANT Schollaert Grysouille Keppens-De Mol Galle Jan Smolders De Dijcker Vandecandelaere Roelandt Achille Melkenbeek De Cremer Roef Godijns Verhelst Boterberg Remi De Paepe Groot Lede, wordt Groot Wanzele, deze en vele andere juichkreten kon men zonda gavond opvangen uit de mond van tientallen Wanzenaars die naar Lede waren afgezakt om de uitslag van de verkiezingen te vernemen. PAPIERSLAG Aan dit alles is een drie weken lange kampagne voorafge gaan dïe de laatste week als het ware op een papierslag is uitgedraaid Er moet wel wor den gezegd dat er bijna geen persoonlijke aanvallen werden gepleegd in de pamfletten en dus alles in de beste stemming is verlopen ledereen heeft gewerkt op zijn manier, de enen met om duizende franken bier, de anderen met kilos pa pier, nog anderen met ge schenkenpakjes of met geloop van deur tot deur. Iedere vogel heeft dus gezongen zoals hij het best gebekt is. Feit is dat de straten van Lede en omlig gende er zaterdag niet zo ne tjes uitzagen na het passeren van één of andere autokara vaan. De heer Minnebo, van de BSP Lede. waar stemlokalen (EL) totaal op de 25 verkozenen er slechts 10 kandidaten uit Lede zelf gekozen zijn en 15 kandi daten van buiten Lede. Dit ge eft zeker niet de juiste verhou ding van de bevolking weer. In sommige kringen werd in dit verband beweerd dat het spreekwoord «Lede moet van Lede niet hebben» nog maar eens bewaarheid werd En in derdaad wordt er geconsta teerd dat de kiezers van buiten Lede zich eensgezind achter hun kandidaten geschaard hebben, iets wat niet gebeurd 5 B.S.P. is te Lede. Als we even rekandsj nen dan komen we tot het bsider sluit dat Lede 10 verkozeneimnv heeft op 46 kandidaten, Ooi degem 8 op 11 kandidatemdid Smetlede 2 op 6, Wanzele 2 o der 5, Impe 2 op 3 en Paepegemjoria; op 4. Dus procentsgewijzposi heeft Lede het minst verkozagcn nen en heeft Oordegem h&r meest verkozenen. Lede kaïn ht dus theoretisch van buiteiudei Lede geregeerd worden Wijidun had zoiets ooit verwacht? (ken jar tr MON D.G nu H K; LEDE 77 r VREUGDE EN VERSLAGENHEID BU C.V.P. De uitslag van Lede was vroeg gekend en verscheen trou wens als één der eersten op het TV-scherm. Het was dus een absolute meerderheid voor de CVP met 13 zetels te genover 9 voor Lede 77 en 3 voor de BSP. De eerste vreug dekreten werden geuit in het kamp van de CVP, na twaalf jaar oppositie terug aan de macht Maar het belangrijkste moest nog uit de bus komen, nl. de voorkeurstemmen. Vol gens de pré-elektoraal ak koord bij de CVP zou het verde len van de funkties gebeuren volgens het behaalde aantal voorkeurstemmen. Dus vol gens dit akkoord zou de kandi daat met de meeste voorkeur- Burgemeester Gravez bracht zijn stem uit. (EL) stemmen achter zijn naam ook de nieuwe burgemeester wor den. De stand van zaken werd nauwlettend gevolgd en re gelmatig werd verslag uitge bracht. Oorspronkelijk zou burgemeester De Cuyper van Oordegem aan de leiding ge staan hebben, achteraf zou dat Frans Roelandt geweest zijn, ten slotte haalde burgemeester Fons Grepdon van Wanzele de

De Voorpost | 1976 | | pagina 4