llMlb «'«•••■My!; SRI LAY ISA: YILT LANGER HET RIJK DER DEMONEN nt hL'9 ,3 '«ii« ï'üiS nil'!!*'*' Het dagboek van een jonge reizigster AYUBOVAN SRI LANKA AYUBOVAN SRI LANKA-AYUBOVAN SRI LANKA - AYUBOVAN SRI LAN EEN TOP-REIS KA-AYUBOVAN SRI LANKA - AYUBOVAN SRI LANKA AYUBOVAN SRI LAN De Voorpost - 5-11-76 - 11 Na heel wat passen en meten kon ik uit eindelijk een plaats voorbehouden krijgen aan boord van een SQ-734-vlucht van de Singapore Airlines, een luchtvaartmaat schappij uit het Verre Oosten die vaste voet heeft in verschillende Europese lucht havens: Athene, Amsterdam, Frankfurt, Londen, Parijs, Rome, Zürich. De be stemming werd: Colombo. Colombo? Ja, die naam kwam onlangs in het nieuws naar aanleiding van de «Ve Wereldkonferentie der niet-verbonden landen» die in augustus 11. doorging, voor de eerste keer in een ontwikkelingsland van Azië: Sri Lanka, het vroegere Ceylon dat door deze organizatie beslist haar grenzen opende voor de buitenwereld zo dat teoretisch dit land hierdoor heel wat aan belangstelling won. Het hotel Holliday Inn in Colombo. Kerstnacht onder de tropen en Sri Lanka-reveillon Onder de bescherming van de Belgo- Sri Lanka Vriendschapsvereniging kan, gans uitzonderlijk eind decem ber, een Kerst- en Nieuwjaarsreis van 12 of 15 dagen ingericht worden en wel van woensdag 22 december tot zondag 2 januari 1977. Eventueel te verlengen tot 5 januari 1977, enkele lokale aanpassingen zijn nog moge lijk. Reissom: 30.000 fr., alles inbe grepen: beste hotels en voipension. Toeslag éénpersoonskamcr: 3.400 fr. De reisleider is F. Meekcls, sekretaris van de vereniging die u graag aanvul lende dokumentatie en inlichtingen verschaft. Intekening wordt pas aanv aard bij ontvangst van een voorschot van 10.000 fr. op rekening 414- 112.9011-64 van de Belgo-Sri Lanka Vriend. Ver. K B SRI I Freda Van Poeck Alle rechten voorbehouden. t Was een zomerse dag vol heimwee. Ik stelde vast dat ik nooit de tijd vond om nu echt eens iets te doen waar ik ten volle zin in had. Ik houd er aan vrienden en familie te ontmoeten, gewoonweg, zonder daarvoor op een bizondere gelegenheid te moeten wachten. Ik lees graag boeken en tijdschriften buiten deze die me voor m'n werk als 't ware opgelegd worden. Ik houd ook van uitstappen en reizen naar onbekende landen om er kontakt op te nemen met andere volkeren, hen beter te leren kennen en eenvoudig in hun midden te leven, vrij van al die dingen die onze huidige maatschappij als onontbeerlijk acht en die men nochtans kan missen zonder er zich ongelukkig om te voelen. Aan reisvoorstellen kennen we wel een overvloed maar ik voelde er nu echt niets voor om een 14-daags klaargestoomd reispakket in handen te krijgen en een zogenaamde vervreemding» te ondergaan al zwevend gedeeltelijk boven de wolken of gedwee zittend in een rollende autocar Palace. Ik koesterde nochtans het idee «ergens» iets te gaan beleven zonder voorop gesteld programma, los van alles op verkenning. Met deze gedachten kom je dan ook al moeilijk terecht in een stereotyp reisprojekt en zeker als je op voorhand zegt dat je er aan houdt op eigen planning te reizen. oude verhalen gaat, steeds zal men aan voeren dat Sri Lanka een, of «Het» Para dijs is. «Iets» wonderlijks, een «vervoe ring». En elk reisbureau geeft je alle ga ranties op faktuur: je krijgt er zon in over vloed, het land is begeesterend, enz Sri Lanka is zeker een paradijs voor de toerist maar of het er ook een is voor de bevolking die het gebied bewoont, dat willen we ter plaatse nagaan en uittesten. Waar gaan we dat eiland nu situeren? Het is gelegen onderaan India in de Stille Oceaan en heeft een rijk kuituur- historisch verleden. Om zijn weelderige plantengroei en zijn rijke edelstenen wordt het genoemd «land van hyacinthen en robijnen». Het heeft een uitgestrektheid van 65.608 Tot zover het Ramayane-verhaal maar de traditie voegt er aan toe dat de ketting-eilandjes en rotsen die van de Indische kust naar Sri Lanka lopen, de overgebleven peilers zijn van de Hanuma-brug. Soms wordt deze rotsen ketting ook Adamsbrug genoemd naar de naam van de ontdekkingsreiziger Adams. Vervallen koninkrijken Sri Lanka is niet langer meer het konink rijk van demonen. Ceylon, dat verschil lende namen kreeg van zijn opeenvol gende vreemde overheersers Portuge zen, Fransen, Nederlanders en Engelsen werd op 22 mei 1972 een onafhanke- km2 gelijk aan die van België en Ne- lijke Republiek en greep meteen terug 14 uren in de lucht Vandaag de dag naar Sri Lanka vliegen heeft niets gemeen met een angstaanja gend reis-avontuur. In een tijdspanne van amper 14 uren vlucht brengt de Singapore Airlines U zeer komfortabel van de éne uitkant van de wereld naar de overzij de. Reeds bij het binnentreden in het vliegtuig wacht U een zeer aangename verrassing: een volledige bemanning Aziatische ty pes, korte pekzwarte haren, flikkerende spleetoogjes, zeer verzorgde houding en kleding donkerblauwe broek, hemels blauwe veston waaronder een sneeuwwit hemd met zwarte vlinderdas begroet U met een vriendelijke glimlach die aan de grootste twijfelaars zekerheid verschaft. Een paar stappen verder staan zeer beval lige en glimlachende stewardessen op je te wachten en helpen je naar de voorbe houden plaats. Geen drukte dus, geen haastje komt netjes op je plaats te recht. Hun kleding de sarong kebaya zeer eenvoudige lange rok en aanpas sende bloes met drie-kwart mouw werd ontworpen door Balmain-Parijs en is vervaardigd uit de fijnste batikstof. Het geheel is zó Oosters dat men zich reeds met één voet op de aankomstlijn voelt. Het boordpersoneel is niet enkel een team dat zijn plicht vervult tijdens een aantal opgegeven vluchturen, ze volbrengen in de echte zin van het woord de rol van steward en hostess, t.t.z. voor de ganse duur van de reis ben je «te gast» bij hen. Zó wordt de vlucht aanzienlijk korter door tal van extra-attenties: ten gepasten tijde wijn, champagne of frisdrank a volonté, zeer verzorgde maaltijden, een oproep systeem dat je alle zekerheid geeft steeds iemand ter beschikking te hebben; oorap paraten geven je de gelegenheid af te stemmen op een tiental luisterprogram ma's in verschillende genres. Zo kan je kennis maken met thaï-muziek, oosterse operette, lichte muziek, «pop», enz Zelfs een of ander concerto van Mendel sohn of andere geliefde klassieker beluis ter je op meer dan 10.000 meter hoogte alsof je in de koncertzaal zit. Je kijkt op wanneer je ongeveer 1.15 uur laterverneemt datje gaat landen te Zürich of en dan weer 6 uur laterte Dubaï, midden het Umperiuin der Emira ten ofwel maar dan nog eens 4.15 uur later te Colombo zelfja, echt: de tijd vliegt voorbij! Is Sri Lanka een paradijs? Of het nu om gloednieuwe reportages of derland samen. Het klimaat is er tropisch warm en vochtig met bij dag een gemid delde temperatuur van 26 graden Celsius in januari 28° in augustus. Voorheen was het een dicht tropisch woudgebied maar vele bossen hebben nu reeds plaats moeten ruimen voor de landbouw. Het land is rijk aan safieren, robijnen, topa zen, alexandrieten en de zo beroemde kat-ogen. De sage van de Koning en de Aap Sri Lanka is van India gescheiden door het Nauw van Palk waarin een ketting van aaneengeschakelde eilandjes ligt. Hieraan ontstond de legende van de «Koning en de Aap», ze vindt haar plaats in de Ramayane, de beroemde Indiase historisch-religieuze allegorie: «Koning Rama en zijn vrouw, koningin Sita, genoten goede faam bij de bevol king van Lanka. Op zekere dag werd koningin Sita door de demonen-vorst van Ceylon gevangen genomen en deze sleepte haar mee naar zijn hol. Hanu- man, de religieuze hindoe-aap, met wijd open ogen, vernam dit gebeuren en mobilizeerde alle apen van India. Zij bouwden een brug van rotsen over het Nauw van Palk aan de zuidkust van In dia en over deze brug trok de aap-god, verloste de koningin en bracht haar terug naar haar wachtende koninklijke echt genoot.» naar zijn autentieke naam Sri Lanka. Het Engels klinkende Ceylon moest de plaats ruimen voor het veel mooiere «Lanka» «Paradijs» waar de bevolking schijn baar gelaten, rustig en vreedzaam leeft zoals het hoort in een echt paradijs Nu vindt men nog vele puinen van vroe- gere koninkrijke steden, midden in de tropenbossen, de steppen en de moeras sen meestal weinig bevolkt door vriende lijke maar arme mensen. De westkust heeft een vochtiger klimaat en ondergaat regelmatig hevige moesson-regens. Om zich te beschermen koncentreert de be volking zich in kleine dorpen en leeft er van de beplanting van rijstvelden, kokosnoten-kuituur en de visvangst. In de hoofdstad Colombo, leven zowat 3.500.000 mensen op de 13.000.000 die Sri Lanka telt. De overige dus 8.000.000 Singalezen leven in de 23.000 dorpen over het land verspreid. Tot over een paar jaar werd Sri Lanka buiten van de Japanners omzeggens ver geten voor het toerisme zodat het gebied sterk teruggetrokken leefde op eigen oude kuituur waarvan de eerste sporen dateren van 543 jaar vóór Kristus (Koning Vijaya Ij- Het eiland is een van de weinige naties die door een vrouwelijke Eerste-Minister wordt geleid: Sirimane Bandaranaike. Ze werd voor het eerst in 1959 Eerste- Minister, na de moord op haar echtge noot. In 1965 werd ze dooreen konserva- tieve regering aan de dijk gezet om in 1970 opnieuw het Premier-schap waar te nemen. Langs alle kanten omringd door de Indi sche Oceaan moet Sri Lanka geen angst hebben voor lastige buren die tuk zijn op imperialistische uitbreiding doch, tijdens de jongste V' Wereldkonferentie der niet-gebonden landen legde Mevr. Ban daranaike opnieuw de nadruk op de nood zakelijkheid de Indische Oceaan als een open neutraal gebied te doen erkennen. Deze eis werd trouwens één der resoluties van voornoemde Konferentie waarvan Mevr. Bandaranaike de wereldgastvrouw was en als dusdanig trad ze ook op als verslaggeefster voor de onlangs gehouden 13e Algemene UNO-Vergadering. Relatief rustig ligt het eiland schijnbaar vreedzaam in de Aziatische vuurhaard. De luidspreker kondigt aan: «Binnen en kele ogenblikken landen we te Colombo, plaatselijke tijd: 1 lu.30, 't zij een verschil van4u.30 op onze Belgische tijd tem peratuur: 25°. fasten seat belt Na een uiterst zachte landing met de Boeing 737 zouden de normale tol- formaliteiten vlot verlopen, nochtans voor wat de deviezen betreft is het toe zicht heel streng. Elke reiziger ontvangt een formulier waarop zijn deviezen die nen vermeld te worden. Dit is onontbeer lijk bij elke verdere geldomwisseling vermits het omgewisseld bedrag op het formulier wordt ingeschreven. Bij het verlaten van het land zal dan ditzelfde formulier ingediend worden en de Singa- lese munt wordt omgezet in de gewenste buitenlandse valuta's. De meest gangbare geldwaarde is de Dollar US, en het is aangeraden zich te voorzien van reis- checks in dollars die in de meeste omstan digheden (hotels, rest-houses, banken en zelfs winkels) aanvaard worden. Let wel op: wie deze regel tracht te omzeilen kan wel in het gevang terecht komen Bij deze omzet wordt aan de toeristen een zeer gunstige koerswisseling aangebo den Zo wordt Sri Lanka een echt para dijs voor de kooplustigen (vervolg) Eerste minister Bandaranaike opent de eerste wetgevende vergadering in 1970. Sri Lanka werd onafhankelijk op 22 mei 1972.

De Voorpost | 1976 | | pagina 11