B D E 6 H L M 0 Q T u TUSSEN HAAKJES ABC DIDO-AVOND OVER APARTHEID IN ZUID-AFRIKA VERDUIDELIJKING PEABODY? JA WATTE... NOVEMBERPROGRAMMA C.S.V. De Voorpost - 5-11-76 - 21 HEB STEEDS BIJ DE HAND VAN TELEFOONNUMMERS EN ADRESSEN tel. 052-21.22.72 Kunstgalerij. Tentoonstellingen - retrospectieven - open bare verkopingen - Anbkwiteiten - Dorpstraat 46, Gram bergen. eeckman 053-70.02.93 De specialist in maatwerk. De leegste prijzen der matras sen. Schuimrubber, Latex, Staalveren, Super-Bultex. Bergemeersenstraat 18, Aalst. lomar 053-21.25.56 Sport levert alle sportuitrustingen aan klubs, scholen en handelaars. Rechtstreeks aan fabrieksprijzen (enig in Bel gië). Schoolstraat 54, Aalst. endermondse Rijschool 0s2-21.37.94 van het type A. Praktisch en theoretisch onderricht door ges'peöalizeerde personen. De Dendermondse Rijschool, Veldstraat 47, Sint-Gillis-Dendermonde, leert U sturen zoals het moet. Alle inlichtingen uro-Home 052-21.62.71 Binnenhuisdekoratie. O.L.-Vrouwstraat 33, Lebbeke De totaalzaak voor het interieur esmeed 052-21.27.62 metalen trappen, trapleuningen, balkon- en terrasafsluitin- geil, poorten enz M. De Backer. Kon. Albertstraat 75. Dendermonde lerman 052-21.38.16 Michem Tapison, nytontapijt, en andere vloerbekledingen in overgrote keus bij Herman Michem, Pobaulaan 16. St- Gillis-Dendermonde. Vraag vrijblijvend inlichtingen. Po-Sport 052-21.17.59 Alles, maar dan ook alles van sportartikelen, alsook sport- kledij en camping Statiestraat 21. Lebbeke Kroostrijke Gezinszegels om, leen qerust 053-21.6O.I6 op handtekening. Hypotheken, verzekerde geheimhou ding Inlichtingen bij Van den Berghe, Droeskouterstr. 12 Haalt ert. attoflex 052-21.11.77 de bedvering voor een goede nachtrust. Verdeler voor de streek Meubelen E De Petter Kon Albertstraat 14, Sint-Gillis-Dendermonde. eubeien De Wolf 053-21.63.91 vergordijnen 052-21.35.50 ploegstoffen (alleenverkoop voor het gewest) v gordijnen, gardisette. tergal enz Zonneblinden, Luxaflex, Louver- drape vouwdeuren, modern fold, meten, afwerkerf en plaatsen Guido Michem, Potiaulaan 11, Dendermonde. ubliciteit 052-21.40.60 een groot woord, dat door Groep De Cuyper in een een voudig begnp wordt omgezet Raadpleeg haar speaa- uando 052-21.40.60 om de reeks moeilijke Latijnse woordjes volledig te maken quis, quid, quo, quando, quomodo enz: wie. wat, waar, wanneer en hoe? Het antwoord op die vragen in verband met uw advertenties wordt U gegeven door Groep De Cuvoer. Couponnenhuïs 053-21.27.77 Enig in Aalst en omstreken Zelfbediening van alle stoffen (zelfs per m.) Moorselbaan 556 Aalst zoekt 052-21.21.20 gezelschapsspelen vx>r groot en klein Een overgrote keus vindt U in de boek- en papierhandel P Van Geertruyen-De Ridder. Dijkstraat 5, Dendermonde. Ook alle planafdrukken |an weekbladen tot visitekaartjes 052-21.40.60 alles even keurig en verzorgd In Groep De Cuyper gaat het er met om of het over een ultrasnelle rotatiepers dan wel bver een oerprecieze Heidelberg loopt Kwaliteit primeert y n 052-21.40.60 een toverformule? Neen een vergelijking Uw inbreng en onze vaklui geven samen een fijn resultaat aan uw rekla- meproblemen Bel even naar Groep De Cuyper vonne en Jozef 053-70.33.95 rijden met een bromfiets van Hofman, Gentsestraat 4-6. Aalst. Alle herstellingen. 1 jaar waarborg, gratis onder houd. Prijzenvanaf4 900 Ftot 150 000 F Alle modellen uit voorraad leverbaar In de Erpse jeugdklub Dido ging vorig weekend (29 en 30 oktober) een informatieaktie door rond Zuid-Afrika) en aansluitend daarbij rond alternatieve spelen (respectievelijk vrijdag en zaterdag). Oorspronkelijk was ook een permanente infostand rond de Zuidafrikaanse pro blematiek voorzien, maar dat was blijkbaar te veel hooi ineens op de vork. Het onderwerp was in die zin aktueel dat in Zuid-Afrika echt wat aan het gebeuren is: zie de regelmatige relletjes en onlus ten, zie reis Kissinger, zie on afhankelijkheid van Transkei, enz. Het pleit voor de inrich tende infogroep van Dido dat ze ook aan de aktualiteit aan dacht schenkt. Anderzijds was de geringe op komst (voor de film bv. een twintigtal jongeren) enigszins te betreuren. Het is niet de eerste pijl op de Didoboog van de infogroep. Reeds eerder werd een info- beurs ingericht rond «niet- universitair onderwijs» en op 17 18-19 december wordt een beurs ingericht met verant woord speelgoed, boeken en platen. Vorig weekend kwam dan, zoals gezegd 'n infoweek- end rond derde wereld (om het ruim te stellen) uit de bus. Het informatieve aspect van de weggevallen infostand werd wel enigszins opgevangen door de zeersuggererendefilm «het einde van de dialoog» en de nabespreking daarbij aan sluitend. HET EINDE VAN DE DIALOOG Deze documentaire film moest als inleiding dienst doen om een nabespreking op gang te brengen. Hij werd gerealiseerd in 1969-70 door vier Zuidafri kanen, nl. leden van het Pan- afrikaans kongres. Stiekem.want het op film vastleggen van dagelijkse er varingen (dat was de film) dat doe je in Zuid-Afrika niet zo maar. In de film konden we nog beel den zien van de «kleine apart heid» (is bv. het gesplitst eten in restaurants, op aparte ban ken zitten, aparte plaatsen op bussen,...) Die is nu wel afge schaft, zodat de film in dit op zicht verouderd kon worden genoemd. Toch stak er, vol gens de inleider (een Afrika- kenner) nog (helaas) heel veel werkelijkheid in: de luxueuze blankenwijken er» de arme zwarte wijken, de slavenfunktie van de zwarten en kleurlingen, discriminaties op school, in het beroepsleven,... De film kwam ons objektief voor in die zin dat hij geen op lossingen, geen politieke boodschappen, geen opinies inhield. Gewoon de verge lijking tussen het dagjesleven van zwarten en kleurlingen enerzijds en van blanken an derzijds was al duidelijk ge noeg om de situatie te begrij pen en er verder op na te den ken. Voortdurend werd in de film namelijk met dit kontrast ge speeld. Zo herinneren we ons de af wisseling van kleur en zwart grijs. Ook het beeld van de blanke tennisspelen de jongeman die rustig altijd weer het balletje weerkaatst, terwijl op datzelfde terrein een aantal zwarten zwoegen met een pletrol om het gras plat te rollen. Dit was maar één voorbeeld. De film duurde zowat 'n uur waarna met de aanwezigen een nabespreking plaats vond. Normaal moest iemand van de Gentse groep «Vrede» die lei den. Op het laatste nippertje werd dit evenwel afgezegd en was het een zekere Ivo van «bevrijdingsfilms» die zijn me dewerking verleende. NABESPREKING Hoewel misschien oorspronke lijk een discussie bedoeld werd, bleef de bespreking toch eerder op het informatieve ge richt. Aan de ene kant was daar immers Ivo die erg veel wist te vertellen over Zuid-Afrika, kon vergelijken en toch kon nuan ceren. Aan de andere zijde (fi guurlijk dan, want we zaten in een cirkel) waren er een twin tigtal jonge mensen, die naar aanleiding van de film en re cente gebeurtenissen zich toch een aantal vragen stellen. Er werd gepraat over de situa tie van de blanke mindertieid (4 miljoen t.o.v. 17 miljoen zwar ten en 1 miljoen kleurlingen), de onhoudbare toestand voor verdrukte zwarten en kleurlin gen die steeds minder nog ge loven in de «dialoog», het leger als repressieinstrument, de kleine en middelgrote toege vingen van de regering, het voorbijgestreefde onderscheid in stammen en rassen, de ei genaardige pendeldiplomatie van meneer Kissinger (een zwarte vertelde eens aan Ivo: «Overal waar die komt, volgt bloed» en gelet op Vietnam, het Nabije Oosten, is daar wel iets van.Feit, die diplomatie is nog niet erg duidelijk). Ook over de toekomst van Zuid- Afrika werd gepraat. Die toe komst kan enkel positief wor den als blanken hun hoog- waardigheidskompleks en hun privileges laten varen en als de zwarte meerderheid de blanke minderheid niet het land uitzet (waar is plaats voor vier miljoen blanken?). Wat dan West- Europa betreft, werd gesteld dat wij afhangen van Afrika en dat onze rol in de Afrikaanse kwesties erg belangrijk is en zeker op lange termijn moet gezien worden. Niemand van de aanwezigen geloofde in geweld als dusda nige oplossing. Toch evolueert de toestand meer en meer in die richting. Terloops kwam ook een kleine discussie op gang rond de vraag «in hoeverre hebben wij ons in te laten met buiten landse kwesties». Het antwoord van Ivo, dat door praktisch alle aanwezigen scheen beaamd te worden was «wanneer mensenrechten in het gedrang komen, zijn dit geen interne vraagstukken meer, maar hebben wij zelfs de plicht tussenbeide te komen!». BEVRIJDINGSFILMS Groepen of klubs die interesse zouden hebben om een film in deze zin te draaien kunnen zich wenden tot Bevrijdings films, Kwinten Metsysplein 4, 3000 Leuven. Tel. 016- 23.29.35. P.D. We venvijzen naar ons vorig nummer (43 van 29/10) blz. 6.: «Gesprek met Pater Schurmans». In de inleiding daarvan werd gezegd: «Hij is ook Doctor in de Wijsbegeerte, een titel die hij in Rome haalde aan de Gregoriaanse Universiteit». Dit kan inderdaad verkeerd worden verstaan. Maar zijn doctoraat werd wel in Rome door de Gregoriaanse Universiteit gehomologeerd. WX. Amper tien maanden geleden konden we in 't Fabriekske genieten van een prettig optreden van de Engelsen Dave Peabody, Hugh Mc Nulty en Dave Griffiths. Dit drietal is eerkort terug in onze van folk weinig voorziene streek. Niet verwonderlijk is dat opnieuw folkkroeg Parnassos voor deze folk-happening zorgt. De naam van gitarist Dave elpee «Hokum» opgenomen. De Peabody duikt rond 1970 op in groep bleek het echter financieel de analen van de muziek, in en rond Londen. In dat voor hem wellicht gezegend jaar vormde hij immers de in de Britse hoofdstad zeer gekende groep •Tight Like That». Op het Village Thing-label werd de niet te kunnen rooien en splitte in '73. Peabody begon dan maar aan een solo-karrière met Mc Nulty als vast begeleider. Hugh speelde reeds vroeger met Dave zodat de samenwerking enkele maanden later reeds resulteerde GROTE ZAAL Za.13: Fopo-podium vanaf 20.30 uur. Za. 27.: Verjaardagsfuif van Germaine voor heel de buurt. Optreden van «Teddy Bear» om 20.30 uur. UTOPIEKEN (open vanaf 19 uur behalve 's maan dags). Opengehouden voor Jan Van De Moortel tenzij op: Vr. 5: PVV-jongeren Za.6: Amnesty International Do. 11: Open beleidsvergadering van het CSV om 20.30 uur. Vr. 12: De Weide: Mon en Annik Za. 13: Oxfam-Wereldwinkel Vr. 19: Marcel Verhelst Za.20Johan Van de Velde en Mash Vr. 26: Gehandikapte skouts St.Jan-Berchmans Za. 27Avond van de buurtbelotting 20 uur. In het weekend: fijne snack van Jef of liefhebbers kokers. PAN Open vr.- za.- zon. vanaf 19,00 uur. Zo.14: filmDe geheimen van het organisme (20.30 uur) (een pleidooi voor politico-erotische bevrijding) Zo. 28: film: het beloofde land (Grote Prijs Festival Moslou 1975, een schets van de industriële eksplosie eind 19de eeuw). In samenwerking met Parnassos: zondag 21 novem ber om 20.30 uur. Julie Felix in de Begijnhofkerk! in de opname van de mooie elpee «Peabody Hotel». Een goeie beluistering van deze schijf maakt meteen duidelijk dat Peabody zijn muziek kent en zijn instrumenten (akoestische gitaren, National Steel gitaar en harmonika) beheerst. Met Dave aan de gitaar en Hugh aan de teekistbas wordt de toehoorder meegesleurd in de sfeer van de jaren 20-30. Ze banen zich een weg door verschillende stijlen Amerikaanse muziek: jazz, ragtime, blues, jugband-music.. Hierover zij Peabody eerder in een interview met De Voorpost: «Waarom wij geen Engelse muziek brengen? Wel, de eerste redenen waren Woody Guthrie en JackEUiot. maar de voor naamste aanleiding is Jesse Fuller geweest (nvdr: een West Coast zanger waar Bob Dylan zelfs een nummer van op plaat zette). Van toen af had ik nog slechts interesse voor de Amerikaanse muziekstijlen. Ook omwille van de inhoud kan ik geen Engelse folk zingen. De identifikatie met Amerikaanse folk en blues ging gemakkelijk omdat die mensen zongen over het leven in de city, en ikzelf kan dat aanvoelen. Ik kan niet zingen over het werk in de mijnen. Ik ben er nooit geweest.» Nu Dave Peabody en Hugh Mc Nulty voor de vierde maal aan een Belgische tournee toe zijn zal wel al duidelijk zijn gebleken dat hun optreden een aanrader is. Niet alleen omwille van de good-time muziek maar ook voor hun energieke acts. Afspraak: 6 november in Parnassos. Denderleeuw. In kom: 't een en 't ander. N.B.: hun ouwe maat en mandoline-specialist Dave Griffiths zal evenzo van de partij zijn. Voordefolkiesüü RENE DE WIT Sint-Maarten zal veel werk hebben Zoals wellicht iedereen weet moet de goede man de nacht van 10 op 11 november ter gelegenheid van zijn veijaardag aan de kinderen van onze contreien geschenken (liefst alternatieve bezorgen. Daarmee is de kous echter nog niet af. In zowat alle jeugdklubs zal de goede man, en zijn Zwarte Piet, zijn hoofd eens binnensteken op een Sint-Maartensfeest te zijner ere. We weten het al van Dido, Satellietje, Ypsilon, Sint-Joris, en 'tzijn d'r nog. Niet zingen van «sintemerten op ne stok» of hij komt volgend jaar niet meer! Speelgoed-, boeken- en platenbeurs in Dido In het vooruitzicht van de eindejaarsfeesten wordt in jeugd huis Dido een hele gamma van verantwoord speelgoed, van jeugdboeken en betere romans, platen, geschenken uit de derde wereld voorgesteld op 17,18 en 19 december. Op vrijdag 17 december is er een informatie-avond over verantwoord speelgoed. Waarom geven we dit of dat soort speelgoed aan kinderen? Niet alles wat blinktenz. Aanvankelijk was het de bedoeling deze speelgoedbeurs in te richten ter gelegen heid van Sint-Maarten, maar wegens tijdsgebrek werd die dan opgeschoven en uitgebreid. Er zijn reeds zeven firma's gekontakteerd. Kort: vrijdag 17.12: opening van de beurs: tento van verantwoord speelgoed, info erover en kans om iets te kopen. Ook is er een spreker. Op zaterdag en zondag is er doorlopende filmvoorstelling naast de tentoonstelling. (We melden dit zo vroeg omdat wellicht nog andere klubs en bewegingen hierdoor aangesproken worden en nu nog tyd hebben om aan het werk te schieten Lokaal K.S.A.-Erpc Het wordt een feuilleton. De laatste etappe: (voorlopig): er is een bijeenkomst geweest met het nieuwe schepenkollege en de K.S. A. heeft «goede hoop» dat ze haar lokaal binnen afzienbare tijd zal mogen bouwen. Moed, jongens! Boudewijn de Groot en Jeugdwerkloosheid Nee, die twee hebben op het eerste gezicht geen uitstaans met mekaar, 't Is maar dat jeugdklub Dido twee uitstappen inricht die we overnemen uit het Didoblad «Loe» omdat 't interessant is. 1. Op 30 november komt Boudew ijn de Groot naar Brussel. Om dit jeugdsentiment nog maar eens te doen herleven, moeten vele centen neergeteld worden, ware het niet dat er vermindering is voor CJP- en TTT-houders. Vanuit Dido gaan ze erheen; er zijn kaarten besteld aan 150 fr. (i.p.v. 200 fr.) Haast U! 2. Op zaterdag 6 november gaat er in het Jeugdhuis De Schakel (St.-Lambrechts-Woluwe) een belangrijke studie dag door over jeugdwerkloosheid. Zowel in Antwerpen als in Brussel houden enige jeugdhuizen zich bezig met dit pro bleem. Wie gaat er mee? Info: jeugdhuis Dido, Oude Heirbaan, Erpe. Luizen in Aalsterse scholen? Men weet nooit. Daarom werd aan de ouders van alle Aalsterse scholieren een brief bezorgd door het gezondheidscentrum Amaat Lerno»waarin een aantal remedies (al dan niet preven tief) i.v.m. de aktuele luizenplaag. Er worden ook door «regel matige inspekties gevallen van luizenbesmetting door het cen trum opgespoord, doch dit is in de meeste gevallen (kwantitatief) niet voldoende. Daarom ook wordt op de medewerking van ouders en onderwijzend personeel gerekend. Inlichtingen: Ge zondheidscentrum «Amaat Lemo». Holstraat 95, 9000 Gent. Tel. 091-25.95.96. Braziliëweekend Op vrijdag 19 en zaterdag 20 november gaat een Brazilië- tweedaagse door, ingericht door de Jong Pioniers, de Pio niers en de Kommunistische Jeugd. Hetprogramma: vrijdag 19.11 te 20 uur een film over de politieke en ekonomische toestand. Daarna om 21.30 uur een vraaggesprek, 's Za terdags te 20 uur treedt de professionele folkloristische groep «Ganga Zumba op. Te 22 uur: Braziliaans karnaval, (sic) Tijdens deze twee dagen is er ook een fototentoonstelling rond Brazilië, is er een petitie-aktie en zullen er Braziliaanse specialiteiten verkocht worden. (Voor de regelmatige geknipt-lezers: dit is de aktiviteit die eerder reeds aangekondigd werd door Mikisklub, maar die nu door de Pioniers en de Kommunistische jeugd ingericht worden.) Adres: Nieuw beekstraat 37, Aalst. P.D. Voor kinderen Marcellinoklubzon. 7 nov.Oliver Twist (muzikale komedie) Capucijnenlaan 95, Aalst. LeeuwerikStMaartenkinderfeest om 15 uur op za. 6 nov. (Oude Ommegangweg, Lede). Jefi, Mere: film «Roodkapje» om 14.30 uur op zon dag 14 nov. Film Leeuwerik, Lede: film «Deliverance» -14 nov. Pan, Wellekensstr. 45, Aalst14 nov.«De geheimen van het organisme (regie: Dusan Makavejev). Begin: 20.30 uur. Pioniers, Nieuwbeekstr., Aalst: 20.30 uur: film over polit.-ekon. situatie. Muzikaal CSV 13 nov.Fopopodium 20.30 uur. Begijnhofkerk, AalstJulie Felix 21 nov. Dido, Erpe: Hard Rock om 20 uur de 13de november. Terlinden, Aalst: Occasional Jazzband op 12 novem ber. Dansen - fuiven - tedes - bals Za. 6/11Chiro- en KSA-TD in Dido, Erpe. Za. 6/11 TD Volleyball in Sint-Joris, Aalst. Za, 13/11 TD Voetbalklub in Leeuwerik, Lede. Jeugdbewegingsleven Za. 6/11 Groepsfeest VKSJ Erembodegem Zo. 7/11: 17 uur Breugheliaanse maaltijd bij Chiro Sjaloom, Aalst voor de ouders en sympathisanten. Zo. 14/11 15 uur groepsfeest VVKS St.-Joris Aalst in St.Annazaal, Roklijf, Aalst* Nog 5/11: St.Joris: bezoek aan een renaultfabriek. Ver trek: 18 uur. 5/11Dido: 20 uur: voorbereiding jeugdveldloop van 28/11. 14/11: Dido: wandeling naar Grimbergen. 13/11: Mikisklub: Toeristische dia-, film- en foto - avond, leder brengt zijn materiaal mee!

De Voorpost | 1976 | | pagina 21