N in 't ron Tekeningen en schilderijen van H. Van Den Broecke HÉl VAN PUYMBROECK EXPOSEERT TE LEDE MET VERNIEUWD BESTUUR EN NIEUWE MOED IN ANDER LOKAAL THE BUSKERS ZETTEN PUNT EN PINT ACHTER PUIK OPTREDEN EN AALSTENAAR HUGO DE TROYER SLAAGT IN TOELATINGSPROEF 24 - 5-11-76 - De Voorpost GALERIJ S65 Toteinde november brengt Galerij S65 ons in de gelegenheid kennis te maken met een kunstenaar die op ongewone wijze zijn creatieve impulsen tot leven weet te brengen. Zijn naam is Van den Broecke. Hij behoort tot dat soort men sen die zich om de publieke opinie allerminst bekommeren. Hij durft het aan om voor de daa te komen met «onver koopbare» werken: ruw ge schilderde (of getekende) tafe relen, wars van elke drang naar valse schoonheid. Geen vor men om de vormen, of kleuren om de kleuren, maar alles ge richt op de directe zeggings kracht. Technische imperfec ties zijn bij Van den Broecke (gewild, of beter spontaan) le gio, juist omdat niets hem in de weg mag staan zijn ruime fan tasie te uiten. Technisch ziet het werk van deze man er haast belachelijk uit, wat evenwel niet stoort als men even dieper gaat kijken... Als grote verdienste van deze kun stenaar kunnen we diens ver mogen aanzien om mét figura tieve vormen abstracte ideeën te vertolken. Daarom is het werk van Van den Broecke be vattelijk en pretentieloos. Ve len schilderen abstract zonder eigenlijk te weten waarom en hangen aldus een (ijzeren) gordijn op tussen werk en toe schouwer: gewoon om eigen onvolkomenheden te verber gen. Van den Broecke echter Werk van Van Den Broecke.(el) weet abstracties in een duide lijke taal te verklanken en deinst er niet voor terug de pure esthetici een spreek woordelijke klap in het aange zicht-te geven. Wie hem niet begrijpt laat hij terzijde staan. Wie aandacht heeft voor zijn werk, of beter voor de inhoud ervan, geeft hij voldoende ge legenheid, vaak door zeer frappante elementen, om tot een begrip te komen. Het werk dat ons sterkst bleek was de afbeelding van een bokke- of beter geiterijder. Een werk dat op treffende wijze de desolaatheid van de kunste naar weergeeft is de persoon, op een stoel zittende, middenin een (bevroren) landschap. Met vlakdoorbrekingen weet Van den Broecke ongewone illusies te wekken. Het is een kunst waar niet el keen genoegen zal kunnen aan beleven. Van den Broecke vraagt in zijn werken overdui delijk om achter het doek te kij ken, om de essentie van het bijkomstige los te maken en op die wijze zoveel mogelijk de gedachte en haar evolutie cen traal te laten. De kunstenaar die op deze wijze redeneert en ook aldus zijn werken realiseert loopt het gevaar slechts bij een beperkte kring erkenning en /of begrip te vinden. Bovendien loopt hij het gevaar om ook in die be perkte kring van bewonderaars op misverstanden te stuiten, want algauw is men geneigd om van de stijl die, Van den Broucke bezit een nieuw soort fauvisme te maken. Het is, naar onze mening althans, niet de bedoeling van Van den Broecke om een bepaald pro cédé als kenmerk aan te wen den, maar enkel een poging tot uitpuren van 'n artistieke taal. We twijfelen geen ogenblik aan de artiestieke capaciteiten van deze man; op een ruime be langstelling zal hij, ons inziens nog lang moeten wachten, de hedendaagse kunstminnaar moet noq steeds het abstracte leren voelen zonder gestoord te worden door de abstrahering zelf. And ré De Groeve Vrijdagavond werd de tentoonstelling van de werken van Julien Van Puymbroeck in het Kultureel Centrum geopend. De inleiding werd verzorgd door de heer Karei Uyttendaele voor een talrijk opgekomen publiek. INTERESSE VOOR DE VRIJE NATUUR Julien Van Puymbroeck schil dert enkel als hobby, en dit reeds sinds 6 jaar. Hij volgt ook nog de academie tweemaal per week om zijn schildertech niek te vervolledigen. De ten toongestelde werken zijn allen produkties van de laatste twee jaar. Julien Van Puymbroeck werd geboren te Aalst en is er nog steeds woonachtig. Doch dit belet hem niet zich vooral te concentreren op het schilderen van landschappen en het leven op de buiten. Deze belangstel ling voor boerentaferelen en landarbeid komt door het feit dat hij van kindsbeen af zijn va kanties steeds doorbracht bij zijn groot-ouders op de buiten, waar hij ongeremd kon stoeien en zich uitleven. Elk week- einde trekt hij ten andere nog steeds de stad uit. op zoek naar de mooie, ongerepte na tuur. Ook is de kunstenaar ge fascineerd door de ontegen- houdbare wendingen van de natuur, de verschijnselen die door de mens enkel kunnen worden geobserveerd en on dergaan, en die niet door hem kunnen worden beïnvloed of in een bepaalde richting ge stuwd. Als voorbeeld hiervan noemt hij onder andere de wolkvorming, een verschijnsel dat hem zeer intrigeert en waar hij dikwijls zijn volledige aan dacht aan schenkt. Veel van zijn werken heeft hij in de na tuur zelf. ter plaatse geprodu ceerd. STOEIEN MET EEN LANDSCHAP Naast zijn interesse voor het werk en het leven van boeren mensen, iets wat hij op doek brengt door het schilderen van voornamelijk oogsttaferelen, en voor het landschap en de natuur, schildert Van Puym broeck ook nog stillevens, iets waar hij zich in de verdere toe komst wat meer zou gaan op concentreren, zoals hijzelf zegde. De natuur en zijn ver schijnselen brengt de schilder op doek door middel van land schappen, in de omgeving van de Vlaamse Ardennen en ook door kustlandschappen, en verder ook door middel van heel wat zonsondergangen. Ook maakt hij wel eens gebruik van steeds hetzelfde land schap, maar bepaald een dreef. Deze dreef laat hij dan zien op verschillende ogen blikken van het jaar en van de dag. Men zou het een gebrek Van Den Broecke stelt tentoon in galerij S.65.(el FOTOCLUB AALST De Aalsterse fotoclub is in feite niet nieuw. Naar schatting bestaat ze reeds een halve eeuw en kende de nodige hoogten en laagtes. Klap op de vuurpeii was wel het verlies van hun lokaal. Vroeger gehuisvest in de Kattestraat, vroeger weeshuis, knaagde de fusiehuisvesting van de stad aan hun ruimte. Er zat niets anders op dan met hebben en houden verhuizen. aan inspiratie en creativiteit kunnen noemen, maar wij vin den het zeker en vast een stoeien met hetzelfde gege ven, dat hij dan steeds verschil lend uitwerkt al naargelang zijn momentane impressies. In zijn tentoongestelde doeken zijn ook enkele gelegenheidswer ken aanwezig, zoals een land schap in de Dolomieten, waar hij reisimpressies weergeeft, en zoals de kerk van Lede, waar toch wel een commerci eel tintje aan vastzit. De tentoonstelling loopt nog tot 14 november. Zij is open op za terdag, zondag en feestdagen, telkens van 10 tot 12 en van 15 tot 20 uur. MON DE GENDT Kunstschilder Van Puymbroeck. stelt tentoon te Lede.(el) VOORZITTER JOHN RAEPSAET Dinsdagavond jl., ging tijdens een algemene vergadering een nieuw bestuur van start. Iemand die van aanpakken en organi seren iets afweei is John Raepsaet. Een dynamisch tech nisch ingenieur die zelf twee jaar in de fotoclub aktief is, waarvan één jaar als materiaalmeester. Zijn grote hobby in het kader van de fotografie is de nog niet zoveelvoorkomende kleurenfo tografie. Met de gloednieuwe voorzitter hadden we een gesprek om het nieuwe en hernieuwde te belich ten. NIEUW BESTUUR Met de ups en downs uit het verleden en op de koop toe het verlies van de huisvesting, waar ondermeer een kleine dónkere kamer ondergebracht was. ont stond er niettemin een nieuwe werking. Uit de algemene ver gadering. waar een twintigtal leden aanwezig waren, werd overgegaan tot de vorming .van een nieuw bestuur. Naast voor zitter John Raepsaet zetelen Marc Van De Putte als sekreta- ris. Lion Pinot als materiaal- meester. Public Relations Werner Meuleman en de redak- tiedoor Herman Asseeuw. Van het vroegere uitgebreide bestuur met acht personen is men afgestapt en werd beperkt tot vijf personenen. DRIE WERKGROEPEN Nieuw is. dat de club onderver deeld werd in drie werkgroepen. Op deze wijze wil men het de leden gemakkelijker maken. Door dit initiatief loopt het niet door mekaar, want elke werk groep beschikt over een ani mator. Wie geen interesse heeft voor donker kamerwerk kan b.v. tercht bij dia of kleuren fotografie. Niet iedereen heeft immers belangstelling voor zwart-wit fotografie. De groep zwart-wit fotografie staat onder leiding van Marc Van de Putte, de afdeling kleur valt onder het gezag \an John Raepsaet en de groep initiatie bij Leon Pinot. INITIATIE Een bijzonder opzet is de groep initiatie. Het ligt in de bedoeling om via deze groep mensen te vormen en en de nodige kennis bij te brengen. Naderhand komen de deelnemers terecht in een van de twee groepen, tenzij men werkelijk bij de afdeling initiatie wil blijven. In feite komen alle nieuwe leden eerst bij de afdeling initiatie terecht en vermijd men boven dien dat ze als «nieuweling» te plots gekonfronteerd worden met de reeds meergevorderden. Er zijn weer wat nieuwkomers in het Vlaamse van debiliteit gespeende muziekgebeuren. De ene al wat meer bemoedigend dan de andere, dat wel, maar op de keper beschouwd toch voorbeelden van de nieuwe koersen die worden gevaren. Men vaart nog meer op het kompas van de elektrische kleinkunst en wat nieuw is. ook de Amerikaanse country-sound wordt geleend. LONESOME COWBOY Er was een tijd dat Vlaanderen's hart klopte met «It's a I beautiful day», een hit van Pendulum zaligers. Wat Pendulum destijds in het Engels kwijt wou (en bijna kon) wordt nu door Brusselaar Erik Van Neygen in de groeven gezet. Erik is een welgekende figuur in de Brusselse kringen diezelfde insider-kringen die eenparig tussen pot en pint I beslissen kunnen wie nou es mag de hoofdvogel zijn. Geen wonder dus dat deze op het platteland onbekende zanger-gitarist vroeg of laat. terend op het achtergrondwerk dat ie bij Pendulum en vroeger bij de groep Louisette had gepresteerd, nog eens uit de duisternissen van de vergetelheid zou (kunnen) worden gehaald. Dat is nu gebeurd met zijn eerste elpee die uitkwam op het Brugse (jawel) label Parsifal. U weet wel. dat merk dat ook Bert De Coninck en Jean I Rousseau en Jan De Beer en Urbanus Van Anus en anderen onder de vleugels nam. Erik Van Neygen's introduktie is niet op alle niveau geslaagd. Omdat ie zelf het producerswerk van Raymond Van 't Groenewoud wou mixen en naar goeie country-gewoonte de stem op de voorgrond duwde, is hij gekomen tot een eindresultaat waar de teksten vaak gedichten lijken waarbij een achtergrondmuziekje de gaten vult. Al werd het optreden van Erik op Nekka een sisser, toch blijft BRT de I plaat verder goed pousseren en dat zal wel de zaak doen. Ondertussen blijft deze Vlaamse Gram Parsons ondanks de eerder magere elpee een valabele kandidaat om in onze kontreien met optredens beter resultaat te boeken. Wie neemt I het initiatief? (Erik Van Neygen - Parsifal KLE 4000-211) AL EVEN AMERIKAANS MAAR ANDERS: BIG BILL Op hétzelfde Parsifal-label komt een dezer dagen een nieuw geluid op de proppen. Men spitste de oren, want wat Big Bill Krakebaas hier met gitarist Jean-Marie Aerts, pianist Jean Blaute, drummer Werner Stoffelen: (zeg maar Stoy) en bassist Mich Verhelen presteert behoort tot het beste, zoniet het enige wat de Vlaamse rock heeft gebracht. Met een pittig Leuvens aksent brodeert Big Bill zijn non-sensikale teksten op een brede rock- en bluesthematiek. Enkele nummers waren vroeger reeds opgenomen: «Een fuif in 't midden van de nacht», «Ene mè hesp», «Mijn mokke ne rok». De teksten zijn uiterst eenvoudig, want totaal funktionéel. gehouden. Op twee nummers kunnen de muzikanten zich totaal uitleven: men hoort een swingende kompositie van Aerts («Vosseweg Tune») en als sluitnummer van Verbelen («My friend Stan», niet te verwarren met het nummer van Slade). Big Bill is nog steeds de man van de optredens en dat zou ie ook best es hier mogen doen. Zelfde vraag. HARDWERKENDE KERNEN Men stelt alle hoop de werking van deze drie kernen. Vooralsnog wil men niet teveel hooi op het vork nemen. Belangrijk is om eenieder het nodige enthousiasme bij te brengen op gebied van fotogra fie. Leren om goede foto's t( maken bij diegenen die hiervooi de nodige interesse hebben. Zoveel mogelijk bijbrengen op gebied van kompositie. Het specialiseren in zwart wit en kleurenfotografie. Deelnemen aan salongerichte wedstrijden en foto's doorsturen naar andere clubs. Naast de kernwerking is er een wekelijkse vergadering elke dinsdag-avond in de Nacht wacht. Wie aan deze vergade ringen niet kan deelnemen kan alsnog terecht bij de eigen werkgroep. AKTIVITEITEN Om de werking nog meer uit te breiden en het allernieuwste aan iederen mede te delen, wordt er een clubkrant uitgegeven. Ook dit is een nieuw initiatief en in hun eigen tijdschrift vinden de leden een woordje van hun materiaalmeester. Worden nieuwe technieken besproken. De data's van wedstrijden en salons; het algemeen foto- en dianieuws. naast een heleboel praktische zaken. Naast de clubkrant wil men door diverse aktiviteiten de werklust aan wakkeren. Iets wat in de grote mate zal afhangen van de John Raepsaet, nieuwe voorzitter van de fotoklub Aalst.(el) animatoren van elke werkgroep. Men denkt er sterk over na om praktische reizen te plannen zoals naar de tweejaarlijkse Fotokina in Keulen. Ook andere foto en dia salons genieten de belangstelling. Het is bijna vanzelfsprekend dat er in de club zelf foto- en diawedstrijden zullen ingericht worden. Moge lijk ook het organiseren van een foto of dia-rally. Aandacht gaat er ook naar de studiofotografie, de «portretfotografie met of zonder model. Ook «open deurdagen» staan od het verlanglijstje van deze ver* nieuwde ploeg, die niet bij dt^ pakken blijft zitten om allen die^Q iets of wat begaan zijn in het rijk der fotografie, het beste van hel beste te bieden. kar ove wei Belangstellende! krijgen de nodige inlichtingei bij John Raepsaet (Dynatron)'" Kattestraat. 7. Aalst of bij Man j* Van De Putte. Korte Zoutstraa 29. Aalst. Georg, Davy en Paul of samen de Ierse folkgroep «The Buskers», hebben verleden zaterdag in Parnassos een hart onder de riem gestoken van hen die treurig, bedenken dat zij na hun afscheidstournee ten lande het folkcircuit verlaten. Niet volledig evenwel, want straks komen twee andere muzikanten het drietal vervoegen om onder de naam «Tam Llnn» de wijde wereld van muziek te voorzien. Nou goed. wat zij voor enkele dagen ten gehore bracht was zo vlot, zo professioneel en zo charmerend met die tongval die de Ieren eigen is. zo afgewerkt dal het talrijk opgekomen publiek nog een tijdlang kan nagenieten. Voor Hugo De Trover liggen de zaken enigszins anders. Vooreerst was zijn optreden in deze stilaan gere- nomeerde kroeg een introduktie voor een folk-minded publiek. De 22-jarige Hugo De Troyer maakt het zijn publick niet makkelijk. Hij is niet de kerel die met grimmicks en billenklet- sende grappen kan entertainen. Kan. en wellicht nog meer. wilt entertainen. Voor hem zijn de songs van belang en de moeilijk heidsgraad van de door hem geïnterpreteerde liederen zullen zonder twijfel ook wel bij hem zo'n sterke koncentratie gevergd hebben dat er weinig aandacht over bleef voor truuks om de toehoorder te betrekken. In feite is het als volgt te omschrijven: Hugo De Troyer. zoals ie optrad, brengt moeilijk toegankelijke dingen (m.n. materiaal van grootmeesters als Bert Jansch, Jackson C. Frank, Chris Thompson...); hij nodigt d toehoorder uit tot het binnen treden in de wereld die hij op he podium schept en dit zonde hem uit te lokken met special acts die trouwens toch vaal alleen maar de theekransjes zij van de muziek. Als U begrijp wat wij bedoelen dan besluit 1 dat ook de toehoorder zelf ee dosis koncentratie moet brengen. En wanneer hij in geel de stap naar het podium dee zal de toeschouwer zeker hebbc vastgesteld dat er muziek zit i het programma van Hugo. Zij stem is nog wat onstabiel (voort in de hoogte), zijn gitaarspe verraadt een grote vaardighek zijn muzikale smaak is buiten gew oon. Alle begin is moeilijk goed begonnen is half gewotl nen. Deze laatste waarheid - als een - koe maakt, zeker nu. Hu go een tiepom te volgen! RENE DÉ WITT Él

De Voorpost | 1976 | | pagina 24