HULDE AAN SINT MAARTEN JAN ADRIAENS: REEDS 31 KEER SINTMAARTEN! DOOR MASSA KINDEREN JUICHEND BEGROET SINT MAARTEN EINDELIJK TERUG! I 4 - 5-11-76 - De Voorpost kindeffi ten hJan m< De brave Sint bedacht de kleintjes met speelgoed en snoep, een voor smaakje van de grote dag.(el) Dit deden ze metdatzuiverentoesiasme dat kinderen eigen is wanneer ze zich volledig in iets uitleven. Het Stationsplein daverde van de hiphiphoera's waarmee de Sint straks zou worden be groet. Enige kinderen kregen ook de gelegenheid om een lied op het podium te komen voorzingen, allemaal over die zelfde stoomboot. Er werden ook tri- en bicolore vlaggetjes uitgedeeld. De jeugdfanfare van St.-Lievens-Houtem zorgde ervoor dat Sint- Maarten niet zonder feestelijke muziek zijn voet op Aalsterse bodem zou moeten zetten. Jeugdige majoretten demon streerden op lieve en kundige wijze op hoeveel manieren je aan «surplace» kunt doen. Ook onze lieve Bloemenfee, en prinsen Keizer Karnaval waren aanwezig, opdat Sint Maarten zich al dadelijk in zijn eigen stad weer thuis zou voelen. GROOT OGENBLIK Eindelijk, om 15.07 uur, scho ven de deuren open van het treinstel waarin het hemels ge zelschap zich bevond. De «ge lovende» kinderen moeten toen zowat een «verschijning» hebben gezien. Vanaf spoor 1 wuifde Sint Maarten statig naar de dolgeworden kinderen daar beneden op het plein. Ze wuif den driftig met hun vlaggetjes terug. De fanfare speelde zo hemels mogelijk. Sint Maarten stapte uit het rijtuig. Niet zoals u en ik dat doen, maar zoals iemand die slechts eenmaal per jaar de trein neemt, en dan nog opgewacht wordt ook. De aanwezigen, o.a. Burge meester De Bisschop, werden aan de Sint voorgesteld. Eigen lijk was dit niet nodig. Want de Sint moet daar in de hemel zé ker al van burgemeester De Bisschop gehoord hebben. Maar kom, uit beleefdheid. Ook Zwarte Piet sprong uit de trein. Bij sommige kinderen moet hij nog altijd een bijzon der slechte reputatie hebben. Want op spoor 3 begon een kind onbedaarlijk te huilen. Zelfs de goeie Sint kon het meisje vanop twee sporen af stand niet troosten. Wat we van Sint Maarten toch ook niet ge dacht hadden. De Sint had ook gezegd toen hij uitstapte: «Blij dat we terug zijn». Voor Aalst is dit een kompliment dat kan tel len: iemand komt uit de hemel en vertelt hier zomaar langs zijn baard weg: «Blij dat ik nog eens naar Aalst mocht ko men». Of zou het hier dan toch een hemel op aarde zijn? GEJUICH Sint Maarten schreed het sta tion buiten. Een oorverdovend hiphiphoera begroette hem. Je kon de binnenrijdende treinen niet eens meer horen. Sint Maarten wuifde en zegende. En informeerde naar de braaf heidsgraad van de kinderen, hierbij vaak zelf het antwoord gevend: «Braaf geweest? Ja nietwaar, ik zie het!» Sint Maar ten stapte naar het podium toe. Net zoals verleden jaar. Sint Maarten was nog niets veran derd. Nog altijd dezelfde diepe, markante gelaatstrekken. De zelfde liefhebbende ogen. Het zelfde witte haar. Nog altijd diezelfde rustige stap. Werd hij dan nóóit ouder? Op het podium verwelkomde Frans Wauters de Sint. Dat hij welkom was, had Sint Maarten intussen wel al kunnen mer ken. «Dag Sint-Maarten», riep een kleine knaap, wit om de neus, want dapperder dan hij was. Hier en daar zat de schrik er nog wel in, bij dat kleine volk je. Maar over 't algemeen was die er toch ver uit. Ook Zwarte Piet blijkt een gunstiger image te krijgen. Hoewel het toch al tijd opletten blijft met zulke mannen! Dat merkte je wel aan hun onzekere houding wan neer de kinderen vlak bij de Sint of bij Zwarte Piet stonden. HEMELSE WOORDEN In hemelse bewoordingen groette Sint Maarten de aan wezige kinderen. Hij zei dat hij snoep en speelgoed mee had, en dat alle kinderen hun best hadden gedaan («Jaóè», klink het als uitéén kindermond over het Stationsplein). Sint Maar ten begon toen aan een kleine litanie dankbetuigingen: feest- komitée, burgemeester, bloe menfee («die de zon in Aalst brengt»), prins en keizer kar naval. Hij deelde de kinderen vervolgens mee dat hij 's avonds zou komen luisteren of iedereen braaf was. Verder wilde hij weten welke kinderen braaf waren. Maar èlle kinde ren waren zéér braaf. Ze aten allemaal goed «tattekens en soepekeen». Ze gingen alle maal op tijd slapen, ze zagen Onze medewerker Wilfried Lissens vangt de laatste nieuwtjes van hierboven op.(el) Sint-Maarten wordt verwelkomd door burgemeester De Bisschop.(el) allemaal graag «mémé en pe- pé», ze letten allemaal goed op in de klas. Onder leiding van Zwarte Piet zag men noq eens de stoomboot uit Spanje komen, en toen daalde Sint Maarten van het podium af, richting open wagen die stond te wachten. OVERROMPELING Het zou wel een tijdje duren eer de Sint kon instappen. Want het werd «stampen en daven» om toch maar even bij de Sint te geraken. Deze gaf bemoe digende klopjes op al die kin derkopjes, en zegende de kleintjes op de armen van va ders en moeders. Zwarte Piet gooide intussen kwistig karamellen in het rond, waarop telkens hele zwermen kinderen neervielen, om toch maar één van de he melse bonbons te kunnen proeven. STOET De Sint was dan eindelijk toch in de wagen geraakt. De fan fare had intussen nog niet stil gezeten. Samen met de majo rettes stelde ze zich vóór Sint Maarten op. Leden van het feestkomitée namen rond de wagen plaats en de stoet zette zich in beweging, omringd en gevolgd door karnavalprins, keizer en bloemenfee en tal loze kinderen. Achteraan volgde een wagen met geschenken en snoep. Er stond veel volk te kijken in Stations- en Kattestraat langswaar de stoet op de markt aankwam. In de hoek naast het Belfort was andermaal een podium opgetimmerd. De fanfare speelde nog immer. Sint Maar ten stapte zegenend en ver manend rond langs de binnen kant van de nadarafsluiting. Weer kwam er daarginds een stoomboot uit Spanje aan. Toen ging Sint Maarten op zijn troon zitten. Hij hield weer een korte toespraak tot zijn kleine vriendjes. EINDELOZE RIJ Aan de rij kinderen die daarna voor Sint Maarten defileerde scheen geen einde te komen Na een uur was ze nog even lang. Ook aan de zakjes snoep en het speelgoed dat Sint Maarten uitdeelde kwam geen einde. Zwarte Piet deelde speelgoed uit aan de jongens. De meisjes kregen het van de Bloemenfee: poppetjes, au to's, clowntjes, beestjes. Hele massa's speelgoed. Er was zelfs een jongen die een zak meegebracht had om het speelgoed in te steken. Maar de Sint mocht ook niet overdrij ven. Die prees intussen zelf zijn «echte Sint-Maarten- bollen» aan. «Vers uit de he mel». Intussen bleef het défilé van al die broze gezichtjes maar du ren. Broos inderdaad, want vlak voor Sint Maarten waren al die kinderen opeens niet meer zo heel erg op hun gemak. Toch waren er die hun wensen voor alle zekerheid nog gauw mondeling aan de Sint in le vende lijve overmaakten. Je kan nooit weten. «Een fiets met twee wieieielen!, een pop die kan lachen, een vliegtuig dat echt vliegt, een toverstok om er de reus mee weg te jagen, een trein, maar niet voor papa...» Van twee kindjes kreeg Sint Maarten zelfs een kus. En Sint Maarten bleef maar doorbab belen en doorvragen. «Jullie zijn beleefde kindjes! Zijt ge braaf thuis? Breng mij maar al lemaal uw «tuttekens» en in derdaad enige kindertjes ga ven, met diep verdriet in hun ogen, hun fopspeentjes af. God weet wat voor offer de Sint hiermee van hen vroeg. Een jongetje had zelfs een schilderij voor Sint Maarten gemaakt. Sint Maarten kreeg ook heel wat brieven mee. Vakantie zal hij hier zeker en vast niet moe ten nemen. Hij gaat minstens met een serieuze overspan ning terug naar de hemel Eindelijk begon de rij kinderen achteraan wat uit te dunnen. Het begon al donker te worden. Het werd ook kouder. En Sint Maarten was blijkbaar tevre den. Tevreden omdat hij zo veel kinderharten blij had ge maakt. En tevreden omdat het weer eens achter de rug was. Want het was inderdaad een vermoeiende reis en een ver moeiende namiddag geweest. En Sint Maarten is ook van de jongste niet meer. Toch zal hij er volgend jaar weer mee her beginnen: een hemelse moed heeft die man, maar eigenlijk ook een dankbare taak! Wilfried Lissens Feestkomitee en burgemeester De Bisschop wachten op de komst van de Sint.(el) Toespraak tot de kinderen: prins Johnny en bloemenfee Gilly luisteren mee.(el) In open wagen, vergezeld van een guitige aanhang, deed de Sint zijn intrede.(el) Nog maar pas was de snoep- en speelgoedbedeling ge daan, of we zagen Sint Maarten zijn schreden richten naar een drankhuis op de Grote Markt. We schrokken er wel even van dat Sint-Maarten zich in dergelijke gelegenheden durfde op te houden. Doch, hij was er door het feestkomi tée heengelokt. Jdnderen over spreekt. Woorden die onafscheide lijk aan deze Sint Maarten verbonden zijn. De heer Doorns hield eraan de er kentelijkheid van het feest komitée uit te drukken door het overhandigen van een geschenk: een tekening die het Belfort voorstelt. Van de Bloemenfee kreeg hij twee kussen. We weten uiteraard niet (welk) van de twee ge schenken een Sint Maarten meest op prijs stelt, (we konden uiteraard ook niet zien of Zwarte Piet - Etienne Liebaut - groen zag of niet!) De Sint was echter zicht baar aangedaan. Zoals hij Want wat zou gebeuren? Het feestkomitée zou de Sint huldigen. Of beter: zou Jan Adriaens huldigen om dat hij, in zijn 31ste jaar Sint Maartenschap, reeds voor de tiende keer voor re kening van het feestkomitée speelgoed en snoep aan de Aalsterse kinderen uitdeel de. Voorzitter André Doorns was blij Sint-Maarten te mogen huldigen. «De man die onze kinderen zo geluk kig maakt». Hij had het over de «tatjes, tikken oikes, soepeken, memèken en pe- pèken» waar Sint Maarten elk jaar zo graag met de zei was hij blij verrast, im geef graag, maar krijg off graag» zei hij. Hij hooptele i kinderen nog vele jarenhei mogen gelukkig maken. p<p vernoemde ook Fons Sinjor lijn, en zei verder ook datlei nog altijd met hetzelfde toesiasme de rol van S(an Maarten vervulde. Opedn schoot zijn gemoed vol.p Sint was hoorbaar ontroePis Hij geraakte moeilijk d<Jm zijn woorden heen. ger waren we ook blij Sint kwam» zei hij feest van Sint-Maart nooit weggaan. De moeten Sint-Maarten ben. Maar ook de de grootouders, die nieuw hun eerste meemaken. Sint Adriaens dankte het feestcomité. Deze leraar van het Sint-Maartensinstituut mocht reeds 31 keer het geluk smaken rond deze tijd van het jaar zovele kinderharten sneller te doen kloppen, en zovele kinder handjes dankbaar te vullen. In 1946 start het «Sint Maar- tenskomitée». Voor de we zen in de Kattestraat. Jaar lijks ging Sint Maarten daar zijn dankbare plicht vervul len. De zondag nadien kwam telkens het hospitaal aan de beurt. Nu is het reeds de tiende keer dat Jan Adriaens voor het Feestko mitée «werkt» (daarvoor werd hem trouwens verle den zaterdag na zijn «optre den» hulde gebracht). Jan, die van kinderen houdt, doet dit «werk» zeer graag. «Je vindt van alle soorten karakters onder de kinde ren. Maar over 't algemeen zijn ze nogal bedeesd wan neer ze vlak voor Sint-Maar ten staan en zeker voor Zwarte Piet. Toch is hierin verandering gekomen, gro tendeels door de opvoe ding: de kinderen vrezen niet meer zo erg.» «De kinderen zijn alleszins openhartig. Ze vertellen geen leugens. Maar ze be loven nogal vlug. Elk jaar, zo zegt Sint Maarten, hou ik eraan over «tattekens» (pa- tattekes «bisjeken» (vlees), soepeken, memé en pepé enzoverder te praten, met de kinderen. Het zijn «klei ne» Aalsterse kinderwoor den. Zij verstaan ze goed. Het is hun taal. En men heeft mij gevraagd met de deze traditie niet te breken, wat ik trouwens ook niet van plan was, niettegen staande deze woorden dia- lekt zijn en pedagogisch misschien niet zo erg meer in trek». «Ik vraag hen ook hun «tutteken» af te geven als ze dit nog in hun mond hebben. Ze doen meestal met tegenzin, in een opwelling van wil doen ze het dan Jan Adriaens reed ook wel eens te paard oude knol die heel was. Maar toen dit dier storven was, vond andere te wild. Hij «sjezen» gezeten, die door auto's werden gen. Een helikopter vindt niet gewenst, omdat dit kinderen te erg zou schrikken. De trein is gekend. Ten tijde van wezen in de Kattestraat w het het huis De Winter dit feest organiseerde. M. toen de wezen vertrokk zijn, heeft het feestkomit die taak overgenomen, elk geval, het feest Sint Maarten zal blijven b staan. Het wordt door jot en oud intensief beleefd! W Vervolg vant]

De Voorpost | 1976 | | pagina 4