-Maar Argentinië uitgeweken Vlamingen )ezoeken na 30 jaar stad en streek NAAIMACHINES ":EN KERSVERSE HOFSTAADSE CARNAVALGROEP!! LEEDSE WAARHEDEN HORECA GEWEST AALST IN FEEST v* HARMONIE WELDRA 190 JAAR JONG De Voorpost - 5-11-76 - 7 Mensen uit onze streek, wonende in Argentinië, op bezoek.(el) ïn van hen is Leo Friant, Aalstenaar en nu wonende in een voorstad van Buenos Aires, astspreker was Leo Poppe, reeds 31 jaar uit België weg. e kontakten konden tot stand komen dank zij de organisatie en congres te Brussel: «Vla- lingen in de wereld». Een van de deelnemers aan dit congres was Aalstenaar Fritz De isschop, die niets onverlet liet om inderhaast onze streekgenoten uit te nodigen. In een litztempo werd een vergaderzaal besproken in Hotel des Arcades aan het stationsplein en Ie mogelijke vrienden en bekenden inderhaast uitgenodigd. Een buitengewoon geslaagde tl zeer animatievolle avond was het gevolg. NTAKTEN IJVEN BESTAAN it is vooral dank zij Leo Pop- de in Buenos Aires wo- mde Vlaming, dat de onder- 3 kontakten na al die jaren w intensief voortbestaan 25 jar Vlamingen in Argentinië is k'fen kleine organizatie meteen rb<jgen blad «de Schakel» El reiSzo van de vereniging VIA. 5 bfet is diezelfde Leo Poppe die l jaar geleden kon verhinde- n dat het kontaktblad de ;hakel geen franse editie ird. Zeer onlangs nog kon er sn brug geslagen worden met mensen uit het noorden, het allemaal vol te houden er nochtans zeer veel idea- nodig. rgentinië is het typische land de inwijkelingen, maar een ne gemeenschap zoals ize van de Vlamingen en Ne- irlanders, valt er niet op. een heldere en bondige uit- inzetting, aan de hand van de jeegebrachte dia's, zette Leo Dppe uiteen hoe onze Vla- ingen leven en werken in dit imense land. iteraard en als vanzelfspre- nd, kon men naderhand de leest uitgebreide vragen stel- waar het aan belangstelling it ontbrak. n van de meest opvallende lekten, na meer dan 30 jaar 'ezigheid, dat de moeder- ia! in geen enkel opzicht ver- jinkt werd. Integendeel, men 'U gezworen hebben dat Leo >ppe en Leo Friant nooit uit is land waren weggeweest, it was bijna vanzelfsprekend it de aanwezigen nieuwsgie- waren om de indrukken van gasten te kennen na een (ezigheid van 30 jaar. ior hen is opvallend dat laanderen veel nederlandser sol geworden. Bovendien is laanderen veel mooier en ullaaier geworden en men kan dffit beter stellen dan 30 gele- ropn. Ook het wegennet verbe- irde in sterke mate en het ge- riJsel is veel fleuriger geworden, uwerzijds liet men zich liever let over de binnenlandse poli- ;n|k, van ons land. rsj derlands. Bijzondere waarde hecht men aan de Nederlandse taalkur- sussen die er nu nog ingericht worden en waarvan men sinds drie jaar subsidies ontvangt van de Belgische staat om de lessen in te richten. De Kanse- LEO FRIANT De nu 67-jarige en nog steeds aktieve Leo Friant verliet in 1948 ons land met vrouw en 3 kinderen. Via Brussel kwam hij in Zwitserland terecht en van daar week hij verder uit naar Argentinië. Hij was voordien (alhoewel van huis uit accountant) journalist geweest en zelfs hoofdredak- teur van het VNV-blad. De drukkerij was in de Onderwijs- straat en is later afgebrand. Tijdens de oorlog werkte Leo Friant bij het dagblad Vooruit om, zoals hij zegt, het tegen- gewicht te vormen voor de duitsgezinden. Men noemde hem toen de «anglofiel». Thans woont Leo in Forencio Varelle. Een stad genoemd naar de Ar gentijnse journalist en waar een 30-tal Vlamingen wonen. Onze gastheer gaat er prat op er in geslaagd te zijn 2 Bel gische fabrieken te hebben la ten overkomen, waarvan 1 be drijf nog steeds aktief is. Een Izegemse borstelfabriek, die later verhuisde naar de pampa en overschakelde naar het vervaardigen van spoorwa gens. Leo Friant is ook sekretaris van de vereniging VIA (Vlamingen In Argentinië), een vereniging die niet alleen aktief is in Bue nos Aires, maar gans Argenti nië bestrijkt. Zijn bekommernis gaat ook naar het regelen van de pensioenen der uitgeweke nen. Hier doen niet alleen Vla mingen, maar ook Walen op hem beroep, die hij met even veel plezier helpt. In Argentinië kent men immers de pensioen regeling dat men er minstens 30 jaar dienst moet hebben en minstens 60 jaar oud zijn. Van zijn verblijf te Brussel (waar hij op het congres Vla mingen in de wereld het voor laatste slotwoord uitsprak) maakte hij bovendien dank baar gebruik om de pensioe nen van de oudere mensen te regelen. Elke dag is hij in de mmistenes aanwezig en is vol lof over de ontvangst en onder vonden medewerking. Zo kon hij het regelen dat een vrouw die al 5 jaar op haar pensioen wacht, toch 275.000 Belgische frank krijgt. STERK KULTUREEL Leo Friant is vol lof over de me dewerking van de Belgische Ambassade in Argentinië. Een toestand die fel veranderde in de meest gunstige zin en ie dereen kan er terecht met Ne lier van de Belgische Ambas sade komt er overigens de ek- samens afnemen. Gelet op de grote afstanden in dit immense land, is het orga- nizeren van deze Nederlandse taalkursussen niet zo eenvou dig. Zo moet de lerares Vlaams eerst met de metro, vervolgens een uur trein en dan nog eens een uur met de auto de reis ondernemen, om haar leerlin gen te bereiken. In Florencio Varelle bestaat er ook een Vlaamse toneelkring «De Vondelgroep», waar on dermeer de kleinkinderen van Leo Friant in optreden. Per jaar zijn er vier toneelop voeringen. Voor de vuist weg noemt hij er enkele recente op: «De Zaak», en van Van Hol lander «Gasten in eigen Huis». Van Karei Van de Woestijne «De Boer die sterft», en naast de toneelopvoering ook nog het voorlezen van gedichten van dezelfde auteur. Ook werken van Herman Teir- linck en een voordracht over Alice Nahon. Om de maand is er een voordracht in het Vlaams over Vlaamse zaken. Nog niet zo heel lang geleden waren Bert Peelman, Miel Cools en Jos Ghysen en Ward Ruysselinck in Argentinië. DRUKKE KORRESPONDENTIE Uiteraard wordt er al gelezen wat er ook maar uit België en voornamelijk uit Vlaanderen, stad en streek onder handen komt. Dagbladen of weekbla den worden soms stuk gele zen. Een echte band is ook de radio-uitzending van de BRT-wereldomroep. Jammer genoeg is de ontvangst in Ar gentinië uiterst slecht. Leo Friant zelf schrijft drie tot vier brieven per week naar z'n Vlaamse vrienden. Bovendien is er het blad «de schakel», dat mede een hechte vrienden band doet ontstaan tussen het verre Argentinië en het moe derland. Wat de taal zelf betreft in Zuid-Amerika, schiep deze niet zo een grote hinderpaal voor Leo Friant, omdat hij voordien reeds het Spaans be heerste. VLAMINGEN DOEN HET LANG NIET SLECHT Uit het verloop van het gesprek bleek overduidelijk, dat de Vlamingen het geenszins slecht deden om zich waar te maken. Het standpunt van de Vlaming is: «Wat kan ik doen met wat ik kan om mijn levens standaard te verhogen.» Zuid-Amerikanen daarente gen redeneren soms wel eens anders: «Wat kan ik doen om te leven zonder te werken.» De hotelhouder van het duur ste en chiekste hotel is een Vlaming. Anderen brachten het tot kapitein op een schip, zo een 25-tal die zich tot vissers kapitein opgewerkt hebben. Ook de Argentijnse Ski kampioene is een Vlaamse. Af en toe klinkt er misschien een tikkeltje heimwee door naar de vele vrienden, maar de banden met de familie, kinde ren en kleinkinderen zijn te groot. Bovendien is er ook de leeftijd, waarop men het in ons land nu meer dan ooit minder waar kan maken. De ontvangst van donderdag-avond was er des te hartelijker om bij het blij weerzien van de vele vrienden en bekenden, die inderhaast bijeengebracht waren door Fritz De Bisschop, die aldus voor iedereen een uiterst pret tige avond wist te bezorgen en waar nog lang over nagepraat zal worden. A.M. Voortaan zullen in deze rubriek onder bovenstaande titel enkele echte of minder echte waarheden die we opgevangen hebben aan het licht gebracht worden. In de vorige twee edities gebeurde dit onder de titel «tussen pot en pint». Even een bedenking bij de bestuurskoalitieZou de heer Maurice Minnebo niet wat te onvoorzichtig gehandeld hebben bij het geven van zijn jawoord aan de heren burgemeesters Grepdon en Gravez? Hij heeft wel naar de toekomst gekeken, maar mis schien niet goed. Zou hij toch niet beter met de heer Frans Roelandt overeengekomen zijn om Lede te besturen? Want het zou nu wel eens kunnen gebeuren dat, na de gemeente raden. recepties of andere verplichte geplogendheden voor het gemeentebestuur, de heer Frans Roelandt tot de heer Minnebo zegt: «niet samen in het bestuur, niet samen achter het stuur»En dan mag Maurisken te voet opstappen, want er zit niemand (uitgezonderd Frans Roelandt) in het nieuw gemeentebestuur die in de omgeving van het Meirveld moet passeren. Maar even te voet lopen zal wel geen probleem zijn voorde heer Minnebo, hij kan dat, dit bewijst hij iedere morgen bij zijn ijl-rush naar de trein. Gaat minister Michel ons nu ook doen werken op nieuwjaarsdag (1 januari 1977)? Wij verslaggevers dachten dan toch ook eens een rustige feestdag te beleven, maar daar moet onze dierbare minister anders over gedacht hebben. In het staatsblad van 28 oktober jl. verscheen een omzendbrief waarin wordt medege deeld dat de eerste gemeenteraadszitting van de nieuwe fusiege meenten in princiep op 1 januari 1977 zou moeten doorgaan. Wij kunnen het ons reeds goed voorstellen. Gans de dag door pintje hier, borreltje daar en dan 's avonds naar de gemeenteraad. Onze 25 entoesiastelingen in volle feestroes, getooid met feestneus en valse (of echte) snor. En wij, de slaven van uw leesgenot, maar luisteren en noteren alles wat door de 25 entoesiastelingen wordt uitgekraamd. Het schijnt dat Lede nog één kandidaat burgemeester meer zou hebben in de persoon van Aimé De Brouwer. Hij zou zich ook in de rush voor de burgeme^sterssjerp geworpen hebben. Om zijn kandidatuur kracht bij te zetten zou hij zich kortelings een hefschroefvliegtuig ofte helikopter aanschaffen. Wat zou daar nu de bedoeling van zijn? Of er financiële beweegredenen zijn kunnen wij u niet zeggen want wij kennen de prijzen niet van een helikopter en een sportvliegtuigje. Misschien is het eerder on> geluidsreden. Het is wel een feit dat een helikopter zonder sirene, meer lawaai maakt dan een sportvliegtuigje met sirene. Zou de heer Frans Roelandt, de heer De Brouwer dan ook op zijn vingers tikken met de woorden «Aimé, ge zoudt beter met uw beide voeten op de grond blijven!»? MON D.G. Op 26 oktober 1926 werd door enkele vooraanstaanden het initiatief genomen om de beroepsvereniging op te richten. Een van de toenmalige stichters was Gustaaf De Stobbeleir, die ook nu aanwezig was op het jaarlijks banket van HO. RE. CA en er een welverdiende ovatie in ontvangst mocht nemen. RECEPTIE EN BANKET Een honderdtal personen waren aanwezig op de receptie die het banket voorafging. Een terecht fiere voorzitter Buys drukte in zijn welkomwoord zijn tevre denheid uit voor de talrijke opkomst. Hij vernoemde spe ciaal Schepen Bogaert, Midden- standsdirekteur Van Dorpe en Qiericx. Voorzitter van het Algemeen Middenstandsver- bond. Ondervoorzitter Jan Verduyn zorgde voor de zeer smakelijke schotels terwijl tussen de gerech ten door nog het woord werd gevoerd door de heren Schepen Bogaert en Van Dorpe. Dinsdag 26 oktober betekende voor Horeca een vernieuwde start voor het aanstaande werk jaar '76-'77. A.M. k\el !t karnavalgebeuren werd steeds door de Aalsterse randgemeenten eerder van op afstand svolgd en meegevierd. In de karnavalstoeten kon men nooit een groep uit de randgemeen- n zien meetrekken. Aan deze lacune wil de kersverse Hofstaadse karnavalgroep de >chuurkensdorsers» een einde maken: vorige zaterdag werd in aanwezigheid van afge- aardigden van de Aalsterse karnavalgroepen alvast een reuzestart genomen! popiTIATIEFNEMERS 9-eeds enkele maanden liepen Bn paar kamavalenthousias- ^slingen met het idee in hun :hterhoofd om ook in Hof- in; 3de een karnavalgroep te h'i chten. Een zestal mensen, iet6aronder André Eeckhout, en inie Blondeel, Gentiel De la'fit, de gebroeders D'Haese Ronny Van Den Hauwe wa- i van mening dat er iets )est gedaan worden aan de tale afwezigheid van Hof- ade in de Aalsterse stoeten. lokaalhouder van café 't huurken Gilbert De Coninck as als oud-karnavalist direkt akkoord om dit initiatief uit alle macht te steunen zodat enkele weken geleden de oprichting in de Voorpost kon aangekon digd worden. Een feestavond in zaal Welkom werd voorbe reid en de eerste ontwerpen voor de kamavalwagen wer den uitgetekend. Het eerste idee om een dubbeldekbus aan te kopen werd achteraf verworpen, daar dit vehikel al lesbehalve rijzeker bleek te zijn. KONKRETE PLANNEN Vorige vrijdag werd een alge mene vergadering bijeenge roepen waarop volgend be stuur werd verkozen: Gentiel De Wit wordt erevoorzitter en André Eeckhout voorzitter. Hij wordt gesekondeerd door Eddy Van Der Meirsche (sekre taris), Gilbert De Coninck (penningmeester) en de be stuursleden Harry De Block, Annie Blondeel, Gaby Hert- sens, Els Meganck en Henwig De Witte. De twee laatstgenoemden hebben reeds een konkreet ontwerp uitgewerkt voor de kamavalstoet 1977. Het thema wordt «Discobar uit de zes- tsiuur van nu i' Hofstaadse karnavalgroep De Schurkensdorsers-.(el) tiende eeuw». Op een platte wagen, die eerstdaags wordt aangekocht zal men een soort discomasjien installeren dat alle dansmuziek van toen uit zijn geluidskasten zal spuien. Elke «Schuurkesdorser» die in de kleuren van Hofstade zal getooid worden met originele maliënkolder en zestiende- eeuwse attributen kan zich dan in opwindende dansorgiën te buiten gaan! Kortom, het is duidelijk dat de Hofstaadse initiatiefnemers uitgewerkte ideeën in petto hebben die ze't Aalsterse karnavalpubliek ter gelegenheid willen aanbieden. FEESTAVOND Om de broodnodige financies in te zamelen werd een groots opgezette feestavond in me kaar gestoken met als attrak- tiepunt de «Radio Mi Amigo Drive-in show» Zaal Welkom bleek te klein om het klaterend enthousiasme van een vijfhon derdtal feestvierders op te vangen! Opvallend was de sterke afvaardiging van vele Aalsterse karnavalgroepen die hun steun aan de kersverse boreling kwamen betuigen. Het Aalsters feestkomité was ver tegenwoordigd door voorzitter André Dooms en Nicole Schel- linck die zich verheugd toon den dat deze karnavalgroep zich als eerste uit de randge meenten bij het Aalsters kar- navalverbond had aangeslo ten. Na het welslagen van deze primeuraktiviteit wordt alle aandacht gericht op het ko mende karnavalfeest. De Schuurkensdorsers doen een oproep aan alle kamavallief- hebbers om zich bij hen aan te sluiten, leder zal met open handen ontvangen worden wanneer hij zich in het lokaal, Zijpstraat 19 zal aanbieden. Men wenst de groep tot een veertigtal mensen uit te brei den om met succes de praal wagen te bemannen. Wij wen sen onze kamavalboreling veel succes! Dirk Daelemans Op zaterdag 20 november legt de Koninklijke Harmonie «Concor dia et Docilitas» voor een keer de herhalingen, zowel van Nieuwe lingen, Drumband, Trommelkorps, Majoretten als spelende Muzi kanten neer. Men wil immers een aanvang maken met de luister rijke viering van de 190 jaar jonge harmonie en dit met een achtste reuze majorettenbal in feestzaal «De Kletser», Grote Baan met het orkest «The Moonlights». Muzikanten, bestuursleden, ma joretten, drumbandmeisjes en le den van het trommelkorps hebben gratis toegang. Er is een optreden van vier natio nale individuele kampioenen, namelijk Hilde Van den Steen, Katy Laevens, Lieve Everaert en Corine Wittezaele. Iedereen is van harte welkom want de harmonie heeft uw sym patic en uw financiële steun blij vend nodig. Op zondag 28 november volgt dan het traditionele Sint-Ceciliafeest waarop geen enkel spelend of be sturend lid zou mogen ontbreken. De Mis van 10 uur wordt opge luisterd door de harmonie met «In de Kloostertuin» (in samenwer king met het Parochiaal Koor), het H. Uur en Judex van Gounod. Tijdens de mis koreografie door de majoretten o.l.v. Mw. Tron- £on uit Aalst. E.H. Frans De Vlieger, onderpastoor te Hamme en vroeger stichter van de jeugd- fanfares van Bavegem en Sint- Lievens-Houtem houdt de homi lie en is op het feest, samen met Paul Hofkens en J. Delannoyt, eregenodigde. Nadat te 11 uur de officiële foto van het hele korps zal zijn geno men en enkele herbergen bezocht, volgt dan te 12u.45 het Banket met Kipcocktail, Torna tenroom- soep. Varkensgebraad met «kirschkroketten». Ijstaart, Kof fie en Gebak en een pint. L.H. MERKEN NAUMANN. SINGER, bekende merken. Zlg-zagmachines. automatics, machines in koffer, snelstikkers voor thuiswerk enz. enz. Enkele Zlg-Zag-Automatlcs, stikken, stoppen, borduren, blindsteek, knoopsgaten en enz. Prachtige machines van grote klas en waarde; splinternieuw Ny j 953 p Twee Zig-Zagmachlnes in koffer, alle gebruik Splinternieuw. 4^950 F Singer Zig-Zag, in koffer, als nieuw Waarde 9,50 NU 5.450 F BUITENGEWONE VERKOOP van bij N A A D SERVICE Watermolendreef 69 - SEST-NIKLAAS Tel. 031/76.32.26 Op Vrijdag 5 november van 9 u. tot 21 u. Zaterdag 6 november van 9 u. tot 18 u. Zondag 7 november van 10 11. tot 16 u. NIEUWE AANVOER: RECHTSTREEKSE INVOER BERNINA. KOHLER. FREIBURG. PHOENIX. BROTHER, e.a. I meubel, vriie armmachines, huis-houdmaohines. Vrije arm-automatic, grote klasse, doet alles. Demonstratiemachine. Waarde 14.950 fr. NU 9.950 F Zlg-Zagmac4iine ln koffer, met nieuwe motor. Bekend Duits merk NU 3 950 F Huishoudmachine In koffer, rechte steek. NU 1.950 F Snelstlkker, kompleet met tafel en zware mo tor. Prachtoccasie Ideale machine voor thuis werkster Waarde nieuw 28.500 fr. NU 8.500 F Verder nog verschillende gunstkopen, nieuwe machines, demonstratiemachines, enz. enz. ALLEN MET GESCHREVEN WAARBORG VAN 5 JAAR. Leveren en aanleren gratis. UITZONDERLIJKE GELEGENHEID BERICHTWij aanvaarden ook alle herstellingen gelijk welk merk, eigen techniekers, garantie. 25 Jaar ervarine. geen verplaatsingskosten, gans België NAAD SERVICE - BELGIE is best tc bereiken vanaf de Grote Markt ST.-NIKLAAS, rijdende richting Hulst, voorbij de spoorwegbrug 3e straat links (in straat van voetbalplein SK-St.-Niklaas).

De Voorpost | 1976 | | pagina 7