EEN EKSPLOSIEF GESPREK OVER WAPENS EN MUNITIE GEWAPENDERHAND BIJALFONSBAYENS LUIKSE PROEFBANK ALS BELASTINGKONTROLEUR WAPENS MAKEN NIETS MEERTE LEREN IN CALIFORNIË ZELFS BEROEPSMENSEN ONDERHOUDEN HUN WAPEN SLECHT OF HELEMAAL NIET! TWEEMAAL KAMPIOEN VAN BELGIE MET DE COLT 45 10 - 12-11-76 - 11 REPORTAGE: E.A. ROGGEMAN FOTO'S: R. VERSMESSEN Tijdens ons gesprek was Alfons Bayens nog niet zo lang terug uit Oostenrijk. Hij nam er deel aan de wereldkam pioenschappen en stond er tussen de groten der aarde. Alvorens aan een wereld kampioenschap deel te kun nen nemen, heeft hij het allemaal zelf moeten waar maken. Vooral zijn fenome nale prestaties bij het snel vuren. Samen met 148 ande re schutters demonstreerde hij er zijn kunnen. Van de Oostenrijkse resultaten is hij buitengewoon tevreden. Maar hij zegt van zichzelf, dat hij veel beter kon en zijn mogelijkheden een beetje verprutst heeft door track en te snel te willen vuren. En dat was ten koste van een onfeilbare preciesheid. Het heeft hem niet belet om in Oostenrijk buitengewoon goede kontakten te leggen. Om belastingen in te ruiven, vallen er op alle vijvertjes vis te vangen. Ook op de kontrole der wapens; alvorens ze naar de handel mogen gaan. Ons land beschikt te Luik over een proefbank. Men zou het kunnen vergelijken dat elke auto mobielfabrikant, alvorens z'n gloednieuwe wagen af te zetten, de machine nog eens ekstra moet laten testen alvorens het voertuig in de handel vrij te geven. Algemeen is geweten dat autofabrikanten over eigen proefrijders en test-terreinen beschikken. Alfons Bayens, een des kundige op wapengebied, is in het geheel niet te spreken over de gang van zaken. Hij doet er geen doekjes om en zegt ronduit: «Iemand die wapens maakt test ze lo gischerwijze zelf.» In de Verenigde Staten be staat de proefbank niet. Elke fabriek heeft er een eigen proefbank. Maar in ons land is dat niet voldoende. Elk wapen moet nog eens via de proefbank van Luik. Uiter aard moet men per getes£ wapen betalen. Eens de proefbank voorbij krijgt het schiettuig een stempel (in cullas, loop en chassis). De wapens worden getest op 30 procent overdruk. Bij voorbeeld een wapen met maximum druk in de kamer bij de ontploffing, wordt voorzien op standaardma- ten. Een patroon wordt ge laden in de fabriek en die wordt bekeken als veilig voordat kaliberwapen. Wat doet de proefbank nu? Men gaat 30 procent overla den en dan schiet men er mee. Dit schijnt voldoende te zijn om een wapen te testen. Onze gastheer heeft alle redenen om het met de ze gang van zaken niet eens te zijn. Vooral omdat een wapen één keer die slag kan houden, tien keer, en de twintigste maal misschien zal openbreken. Als wapenmaker, die hét klappen van de zweep k» n is zijn besluit omtrent c proefbank vernietigend e. ziet het meer als een geld kwestie. (Vervolgt) Deze Aalstenaar met Ameri kaanse allures, weet letter lijk alles af van wapens en munitie. Bij zijn* deelname aan de wereldkampioen schappen gevechtsschieten in Oostenrijk, was de natio nale en internationale pers bestendig aan zijn zijde. Munitie, wapens maken, I verbeteren en verkopen is nu zijn hoofdberoep. Alfons Bayens is vijf jaar geleden begonnen met een wapen handel. Voordien was hij reeds schutter en dank zij deze sport wist hij heel wat van wapens af. Het was zijn grote hobby. Voordien was hij zelfstandig als kunstsmid, maar in 1965 kwam hij op de Ledebaan met zijn wagen onder een trein terecht. Rugletsels,-zeker voor het zware beroep van kunstmid, - hebben hem belet dit be roep verder te zetten. Ander zijds herstelde hij toen reeds wapens en veranderde deze tuigen van vorm, ver fraaide en verbeterde ze. Van het ene kwam het ande re. Deelnemen aan kompeti ties, zijn kennis van vuur wapens, zijn enorme be langstelling en het steeds aanhoudend vragen stellen, de grote hoeveelheid litera tuur, het groeide steeds maar aan. Tot hij uiteindelijk het grote besluit nam zich als wapenmaker-handelaar te vestigen en met als grote specialisatie: «handvuur wapens». Er bestaat wellicht geen en kel Amerikaans (en wellicht ook ander blad) dat hem ont ging. Het werd een toetsing van zijn ideeèn. Bovendien, als schutter kwam al het materiaal uit Amerika. Al fons zocht steeds verder en eksperimenteerde. Thans is hij een van de grootste spe cialisten wat de colt 45 be treft. De vraag is al te simpel om te weten hoelang men er over doet om een wapen te maken. Het antwoord Is variabel naargelang de toestand van het schiettuig. Een van de eerste vaststel lingen is: in welke staat krijg ik het wapen? Het liefst werkt men op een nieuw wapen. Alle wapens zijn van een standaardtype en verto nen nog geen onregelmatig heden, geen sleet. Ze dra gen nog geen sporen van een eventuele slordige in eenpassing of van een dood gewone «slechte makelij». Het is zelfs niet uitgesloten dat er wapens bestaan, - zo men...! Alle stukken staan zo dicht, al de glijvlakken zijn gepolijst met de hand en zijn, werkelijk uiterst «nauw». Bovendien wordt een speciaal «rodage-vet» gebruikt waarmee het wa pen opnieuw in mekaar werd gezet Het «aangepast» wapen moet zichzelf roderen. Dit in tegenstelling tot een ge woon nieuw wapen. Na 500 schoten zal het aangepaste op een slot - zullen gemaakt zijn. Tot hiertoe is dit nog niet het geval. Veel hangt af van de details en de bijzon dere aandacht. Uit het ge sprek bleek duidelijk dat on ze gastheer zolang mogelijk wil blijven zoeken, opdat elk wapen dat onderzijn handen vandaan komt, verschillend zou zijn. Op die manier is het ook voor de eigenaar een uniek stuk. deze specialisatie is deze man één jaar achteruit met zijn werk. Alfons heeft in de U.S.A. een tiental specialis ten ontmoet, bijna de eni gen die er zijn en waarvan er een drie tot vier een werke lijke fameuze naam hebben. Die gevestigde namen is hij stuk voor stuk gaan bezoe ken. Toevallig wonen ze al lemaal in Californië. Zonder arrogant te zijn zegt hij tot besluit: «Daar heb ik onder vonden dat ik van hen niets kan leren. Ik heb hen ook niets kunnen bijbrengen. Wij staan denkelijk aan de limiet van onze mogelijkhe den. «Misschien is zijn ei gen vuurwapen een voor beeld wat wel en niet kan bij het verbeteren van een revol ver, want zijn vuurwapen be staat nog uit:...twee origi nele stukken. Een perfektie. Het klinkt bijna ongelooflijk dat een vlaming in het land van Uncle Sam praktisch niets nieuws meer kan ontdekken op gebied van wapens. En toch, toen verleden jaar Alfons Bayens in Californië verbleef, met het doel mensen uit zijn vak en zijn specialiteit te ontmoeten, kreeg hij alleen maar een bevestiging van zijn eigen ideeën. Er zijn in ons land een heleboel wapens in omloop. Klandestien en officiëlHoeveel er in feite een besef hebben hoe een wapen moet onderhouden worden, blijft een open vraag. Maar een degelijk onderhoud is beslist nodig. Zekerde wapens die men niet teveel gebruikt. Omdat men een wapen toch niet veel ter hand neemt en niet gebruikt, bestaat er de neiging in het schiettuig olie te strijken. En het overdre ven gebruik van olie en vet kan fataal zijn. Ofwel funk- tioneert het ding niet bij eventueel gebruik, of zit de loop vol vet en dan is het gevaar niet denkbeeldig dat het ding de lucht in vliegt met alle gevolgen van dien...! Zelfs beroepsmensen ma ken dergelijke fouten. Zo was er onlangs een politie man (niet van Aalst!), die zich naar de schietstand be gaf en vaststelde, bij het eerste schot welke hij loste, zijn wapen niet meer open of dicht kon. De loop van de revolver was totaal uitgezet. De oorzaak was eenvoudig. Op dienst neemt men het wapen mede in alle weer en wind, maar anderzijds wil men het beveiligen tegen stof en roestVeel ol ie en vet moeten dan de zogenaamde bescherming bieden. Vooral veel vet in de loop! «Een groot geluk dat het ding niet ontplofte en het een klein kaliber was. Een 7,65 is niet zo heel krachtig. Maar der gelijke dingen zijn niet ver antwoord. Een wapen wordt verondersteld om goed on derhouden te worden en re gelmatig te gebruiken. Om de maand zou men minstens 5 patronen door de loop moeten jagen, iets wat niet overdreven is. Bovendien blijft men dan vertrouwd met het wapen. Blijft men de feeling houden. En wanneer ge zelf niet schiet of wilt onderhouden, laat het dan doen. Indien Alfons Bayens in 1965 niet met zijn wagen onder een trein was terecht gekomen, was hij misschien weliswaar nog steeds één van de 10 's werelds beste schutters in «gevechtsschieten» en trekt In fraktles van seconden zijn revolver; maar had hij nooit de reputatie verworven van Europa's grootste specialist In de colt 45. Alfons Baeyens met wapen Colt 45 ACP, omgebouwd en verbeterd voor Combat Shooting (RV) als men wel eens van een auto zegt, - op een «maan dag» gemaakt zijn. Met een nieuw en ongebruikt wapen kan men onmiddellijk al de onderdelen haarfijn aanpas sen en opnieuw in mekaar zetten. In tegenstelling tot nieuwe wapens, mag het vuurwapen dat door Alfons Bayens een nieuwe revisie kreeg,, niet meer gedemonteerd worden gedurende minstens vijf honderd schoten. Men mag het wapen zelfs niet kuisen en allerminst uit mekaar ne- wapen perfekt funktioneren en zijn alle aanpassingen van de glijdende of draaien de delen perfekt in orde. Wanneer het vuurwapen per fekt in orde is, dan slaagt Alfons Bayens er zijn eigen stempel in. Het is meteen «life-time» waarborg en een origineel stuk. Tot op heden maakte hij nog geen twee identiek dezelfde wapens, of, zoals men wil, hermaakt. Eens komt nochtans de dag dat er wel twee dezelfde wa pens - zoals met de sleutels Het werd niet alleen een be nijdenswaardige toeris tische uitstap, maar een sa menspraak met gereputeer de auteurs. Schrijvers van boekwerken wanneer ze ook maar even hun opinie, zij «het van het» verkondigden. Onze gastheer kon alleen maar vaststellen dat zij mo menteel zo ver stonden als hij. De kleine Aalstenaar, die dag aan dag met wapens bezig is, net zoals zij, maar misschien met nog meer liefde voor het vak wanneer men alleen staat. Alfons Bayens wou weten of hij alleen stond met zijn ideeën of de Amerikanen het beter deden dan hij. Zijn mening: «Ik heb het allemaal aan me zelf geleerd, ineen landeken dat tenslotte nog niet zo ver staat als Amerika op gebruik van vuurwapens. Amerika kon met niets meer leren tot nu toe.» Nochtans, de Ame rikanen die hij er ontmoet heeft leven uitsluitend van het verbeteren van vuurwa pens. Een ervan uitsluitend door specialisatie van één enkel wapen, de colt 45. In

De Voorpost | 1976 | | pagina 11