SRI IRRKR (2) in coLomeo HEEFT ELKE BL0ER1 I AYUBOVAN SRI LANKA - AYUBOVAN SRI LANKA-AYUBOVAN SRI LANKA - AYUBOVAN SRI LAN EEN TOP-REIS KA-AYUBOVAN SRI LANKA - AYUBOVAN SRI LANKA-AYUBOVAN SRI LAN 12 - 12-11-76 - De Voorpost iHI'KgT. .1 Freda Van Poeck Alle rechten voorbehouden. SRI LANKA (CEYLAN) Een zicht op de National State Assembly'building in Colombo. Een paar relaties hadden me voor alle zekerheid enkele adressen gegeven van hun vrienden en kontakten waar ik desnoods kon aanklop pen en één van deze vrienden werd verwittigd over m'n reisplan zodat deze me zou komen verwelkomen bij de landing te Colombo. Ik had goed uit te zien en te wachten aan de Bandanaraike-luchthavenniets of niemand te bespeuren buiten enkele an dere reisgenoten die meer geluk hadden en door vrienden werden opgewacht Enkele meters verder stonden zo een tien tal mannen en jongelui om me een taxi aan te bevelen. Maar ja, als vrouw alléén in een zeer ongekend land moetje daar toch eens even over nadenken Tenslotte, eenzaam en verlaten besloot ik het te wa gen me per taxi naar Colombo te doen brengen. Ik toonde het adres aan de be stuurder en vroeg eerst of die straat hem bekend was en of hij dan ook de persoon in kwestie kende? Maar wel acht om- staanders antwoordden affirmatief! Het was voor elk van hen een zeer bekende persoon, zelfs een zeer goede vriendenre latie Dit gaf me enige zekerheid en, vooruit dan maarDe valiezen waren in een wip opgeladen en daar waren we op weg! Toen stelde ik pas vast dat de wagen die me vervoerde net een model was van meer dan twintig jaar geledende zitbank klapte vooruit bij elke rem-aktie zodat ik telkens op m'n knieën zathet beestje rammelde langs alle kanten, het piepte hier of daar maar bestuurder en mekaniek deden onverstoord hun bestom er nog iets van te maken. Laatste overblijfsels van het Engels tijdperk: de wagens rijden linksen dat zal nog wel een tijdje blijven Wie nu naar Colombo reist en hoopt daar ontvangen te worden door een westers- modeme stad met flat-gebouwen loopt wel een grote ontgoocheling op. De weg van het vliegveld naar Colombo is nu in prima staat, hij werd speciaal hersteld en verbreed ter gelegenheid van de Ve We- reldkonferentie van de niet-gebonden landen en heeft miljoenen dollars gekost. De overgrote meerderheid van de bevol king verplaatst zich meestal te voet, per fiets, per huifkar; het mechanisch ver- voermateriaal is nog datgene dat door de Engelsen werd nagelaten en is eenvoudig «ouderwets». De autobussen hebben blutsen langs alle kanten en de koplichten hebben meestal zulk een deuk gekregen dat het gerij er «knipogend» uitziet. Dit is te begrijpen daar de Singalezen over geen vreemde deviezen beschikken, ze kunnen dus ook geen levensnoodwendige aankopen doen in het buitenland en zo ook kunnen er geen nieuwe personenwa gens ingevoerd worden, behalve per uit- Kerstnacht onder de tropen en Sri Lanka-reveillon Onder de bescherming van de Belgo- Sri Lanka Vriendschapsvereniging kan, gans uitzonderlijk eind decem ber, een Kerst- en Nieuwjaarsreis van 12 of 15 dagen ingericht worden en wel van woensdag 22 december tot zondag 2 januari 1977. Eventueel te verlengen tot 5 januari 1977, enkele lokale aanpassingen zijn nog moge lijk. Reissom: 30.000 fr., alles inbe grepen: beste hotels en volpension. Toeslag éénpersoonskamer: 3.400 fr. De reisleider is F. Meekels, sekretaris van de vereniging die u graag aanvul lende dokumentatie en inlichtingen verschaft. Intekening wordt pas aanv aard bij ontvangst van een voorschot van 10.000 fr. op rekening 414- 112.9011-64 van de Belgo-Sri Lanka Vriend. Ver. K B. zondering voor belangrijke zakenlui die, dank zij hun handel met vreemde landen het kunnen klaarspelen de te ontvangen bedragen te laten omzetten in zoge naamde «giften» uit het buitenland. Het is dus ook zo dat juist zij die het best kunnen betalen ook voorrang hebbèn op minder begoede personen die nochtans hun wa gen voor hun broodwinning moeten ge bruiken en die dan ook uit hun autootje het laatste zuchtje moeten halen Gelukkig beschikt elke wagen hoe oud hij ook weze over een goed funktione- rende toeterElke voetganger, wagen, fiets, hond en kip worden gewaarschuwd van de nakende komst van het nog rollend tuig. Rij mar an ossewa, rij mar an. Opvallend is die weelderige plantengroei afwisselend van groen en bruin loof waaruit 't allen kant fijne tintenrijke bloemen als pareltjes uitblinken. Hutten en huisjes staan er als verscholen tussen de hoge cocosbomen en midden deze weelderige natuurpracht woont een de- mokratisch volk, vriendelijk, gemoede lijk, zeer beleefd en steeds glimlachend alsof het werkelijk in een paradijs leeft stil, zeer eenvoudig gekleed maar niet in lompen gehuld. Het geheel indien mogelijk nog opgefrist door de kleur volle klederdracht van de vrouwen: de sari, in voege reeds 2.000 jaar geleden en heden nog met dezelfde elegantie gedra gen. Uit respekt voor de natuur beweegt zich kalm, de oude ossekar die zachtjes voor uit rijdt. Zonder de minste haast voert ze naar haar dagtaak-eindpunt. Het is zeker nog een overblijfsel van de Nederlandse bezetting zoals ze in Zuid-Afrika werd ingevoerd ten tijde van de «Boeren», en wie zich het Zuid-Afrikaans volkslied «Ossewa» kan herinneren kan ook nagaan met welke juistheid het wiegend ritme van dit lied werd weergegeven op de trage passen van de bijna slapende os, .die toch de kar nog verder trekt. Het is op dit ritme dat we nu moeten afstemmen voor de rest van onze reis. Goodbye Singapore Airlines die ons zo vlug uit het haastige westerse gedoe bracht naar een land waar men zich vooral de tijd gunt in vreugde te leven en zich innig te verbinden met zulk een wonder bare natuur De stamboom De gemengde bevolking van Sri Lanka is gegroeid uit vele historische invasies. De eerste Ceylon-bewoners bleken verwant te zijn met andere primitieve eilandstam- men, bv. de Andamanezen. Na vele eeu wen bloeiende koningsgeslachten, kende Lanka een eerste Chinese bezetting (1408-1438). Bij de landing der Portuge zen, in 1505, was het koninkrijk Kandy wegens inwendige twisten totaal in verval. Achtereenvolgens zal Ceylon met politieke en godsdienstige invloed van Portugezen, Nederlanders en Engelsen rekening te houden hebben. Etnisch onderging slechts een klein ge deelte van de bevolking de invloed van Portugezen en Nederlanders. Ze mengden zich met de autochtonen en hun afstam melingen werden «burghers» of «dutch» genoemd. Men herkent ze aan hun lich tere gelaatskleur en ze zijn meer van het westers type gebleven. Andere minderheden ontstonden onder invloed van Nederlanders en Britten, zo: de Maleiers, Caffiërs uit Afrika, Pakis- tanen, Moren en Arabische inwijkelingen die zoals elders ter wereld fel inge burgerd zijn in handelszaken. Ook nu be heersen ze de export-markt. In 1975 werd een Britse expeditie op touw gezet en in 1802 (Vrede van Amiens) werd het eiland aan de Britse Kroon toe gezegd. De jaren die volgden werden ge kenmerkt door hevige strijden tegen de nieuwe bezetters en dit onder leiding van boeddhistische priesters die vochten voor het vrijwaren van hun godsdienstige kui tuur en hun autenticiteit Op de 13 miljoen bewoners zijn de Singa lezen het talrijkst. Ze vormen de drievier den van de bevolking en leven meestal in het vlakke, lage gedeelte van het land en in het laaggebergte. Een tweede groep, de Tamils, wonen meestal in het Noorden van het gebied en in het hooggebergte, al merkt men ze thans meer en meer op in de nabijheid van de grotere centra's. De koning van het oerwoud Biezonder interessant is het bestaan van de «Veddah»-stam, die heden nog het le ven van het stenen tijdperk in ere houdt. Deze mensen leggen zich uitsluitend toe op jacht onder z'n primitieve vorm. Ze leven in groepsverband in het oerwoud in de nabijheid van het «Naval Headworks Reservaat» en vermijden elk kontakt met Oosterse of Westerse kuituren. Hun aantal wordt op en rond de duizend geschat. Ze werden ontdekt in 1907 door de antropoloog Selingmann en worden geleid door hun Koning, Thisahamy die volgens de traditie in rechte lijn afstammeling zou zijn van Koning Vij- aya. Hij regeert over zijn koninkrijk «Dambana». Om deze stam te benaderen en dit is mogelijk want de Veddah's zijn vredelie vende mensen moet men bereid zijn één of twee dagen door het oerwoud te trekken maar dan met een gids en gewa pende hulp om eventuele aanvallen van wilde dieren af te wentelen of tijdig dek king te kunnen vinden. Maarwie durft het heden nog aan tegen een troep wilde dieren? Het gemaskerd dansen is een van de traditio nele uitingsvormen in het zuiden van Sri Lan ka. De klokketoren in het centrum van Colombo. Colombo, de hoofdstad We bereikten inmiddels door de drukke straten heen: Colombo! Nog ongeveer één kilometer, zegt de taxi-driver, en dan zijn we ter bestem ming. En, effektief, we stoppen iets verderop de weger werd gepraat met enkele om- staanders in 't Singalees Sorry, zegt de man, maar de persoon die U opzoekt is verhuisd. Waarheen? Dat weet hier niemand. Kent U dan het informatiebureau voor toerisme? vroeg ik kordaat. Ja, niet al te ver van hier. Vooruit, dan maar daar op af. Twee zeer fijn geklede jonge dames wa ren belast met het onthaalIk verzocht hen het telefoonnummer van de gezochte per soon op te sporen en het door te geven. Uiteindelijk kwam ik op het goede adres terechtDe beloofde brief uit België was niet tijdig aangekomen zodat nie mand hier van mijn komst verwittigd was«Sorry» Na een eerste kennismaking en afspraken voor volgende dag werd me een hotel toegewezen waar ik zou overnachten Na deze lange reis ten zeerste verdiend. Het hotel zelf onlangs gebouwd had een ontvangstzaal in vorm van een halve cirkel. De vijf stralen die er van uitliepen waren zoveel gangen met slaapgelegen heden die elk uitgaven op een binnenhof waarvan de bloemengeur als een verfris sing binnensloop en de zwoele, vochtige temperatuur van ongeveer 30-32 graden Celsius enigszins draaglijker maakte. Onmiddellijk kan men vaststellen in welke mate de bouwkundigen zich hier laten inspireren door natuurelementen zoals hier de zon, voor het bouwen van een hotel en tevens rekening houden met al het natuurschoon erom heen. Elke plant of bloem heeft haar waarde en kan dan ook in een dekoratief geheel haar plaats vinden. En dan stelt men zich de vraag: Wat doen wij in Europa met al dat mooie dat de natuur ons geeft? Zijn we niet verslaafd aan beton en utilitaire bouwgedachten? Nog dezelfde avond kwam ik in het bezit van een uitgestippeld programma dat vanaf de volgende dag zou starten en een rondrit van drie dagen zou omvatten. Hoe kon ik anders dan onmiddellijk hiermee instemmen Welke verrassingen zou den mij deze kontaktname bieden? De eerste avond en nacht werden druk bezet door een jacht op muggen, mieren en andere donkerkleurige kruipers. De in- sektenverdelger die ik in m'n valies ge borgen had kon me best helpen bij deze karweiEn dan maar trachten te slapen terwijl de luchtwieken boven mijn hoofd langzaam draaiden met het dubbel doel: een weinig verse lucht aan te brengen en de muggen te verjagen (vervolgt)

De Voorpost | 1976 | | pagina 12