Een hoek voor een boek ïniUlLj ïgépast. ellig le/.cn bij elkaar op de verjaardag van mijnheer Louis. blemen zullen stellen. Al wat er in het verleden gebeurd is, daar valt niet meer aan te veranderenIk zie trouwens niet goed in waarom wij een stempel zouden zetten op de mensen, van welke kleur ook. Ik vind dat wij de medewerkers van de stad evenals die van de ge meenten gelijk moeten beoorde len en niet veroordelen. Tijdens mijn tweeëneenhalf jaar ambt van staatssekretaris heb ik veel ge leerd. Ik heb de wet van 23 de cember 1973 uitgevoerd, betref fende de depolitisatie van het openbaar ambt. Ik ben van stroper jachtwachter geworden en ik vind het geen slechte ondervinding als men volledig de depolitisatie zou doorvoeren: bekwame mensen op de juiste plaatsen. Dit zou een winstpunt zijn. In elk geval dat ligt niet alleen in de bevoegdheid van de burgemeester. Neem nu bijvoor eeld het politiekorps, we lezen alle dagen in de pers over de overvallen, de misdrijven in het algemeen, het wordt hier een klein Chicago. De bevolking heeft recht op bescherming langs de politie om. Ik zal er als hoofd van de politie dan ook werk van maken dat een depolitisatie in het politiekorps tot het uiterste door gedreven wordt. Ik heb zelf in de tijd een examen van politiekom- missaris doorgemaakt, ik heb er tot nu toe nog nooit gebruik van gemaakt, maar ik ben er toch iets van, ik ben op dat gebied geen leek. Ik wens met de officieren en de andere manschappen een open ge sprek te hebben om in de beste verstandhouding te werken. Ze moeten mij niet aanzien als een boeman. Maar de politie is een zeer belangrijke faktor in het da gelijks leven van de mens. Dat moet meer tot uiting komen. Hebt D hobby's? Ik zou graag veel hobby's beoe fend hebben, maar ik heb er nooit de tijd vanaf gedaan, om ze te beoefenen. Sport zie ik graag, vooral dan atletiek, maar prakti seerde het niet. In het begin was mijn bijzonderste hobby lezen. Ik sloeg graag een goed figuur in de kamer en in de kommissie. Ik hield me dan vooral bezig met de studies en uitgaven, werken over de sociale wetgeving. Dus ener zijds bezorgde lezen me ontspan ning. Als tweede paardrijden. Ik heb het nooit werkelijk beoefend, maar ik hoop als ik er een beetje iiju voor heb aai ik hei zou kunnen doen. Ik heb voor een paar jaar voor mijn kleinkind Peter (12- jarig zoontje van dochter Dianc) Van Rentergem - D'Haeseleer, opvolgster volksvertegen- zal ook rekening moeten met de moeilijkheden die nieuwe bestuur zal ondervin- Men weet inderdaad, ook in sociale organizaties dat ik zeer :rklustig ben. Ik ben niet be- ald streng maar zou toch wen- n. dat iedereen een bepaalde aad van werklust aan de dag zou 5gen en niet aan plantrekkerij iu doen. Ik zal daar niet komen de boeman of de diktator, wel tegendeel, men mag rekenen op Ik sta bekend als een zeer ciaalvoelend mensik zal echter likaal zijn tegenover diegenen He trachten te profiteren. Ik zal Bt princiep huldigen «het perso- rel heeft rechten», hun rechten d^ijoeten geëerbiedigd worden en Pc'bgépast, maar er moet begrip ■«•gebracht worden voor het feit r°-fct er ook plichten zijn. l open gesprek met het perso- te hebben, opdat wij hun pro- len zouden kennen, zouden kunnen onderzoeken en de meest gunstige oplossing zouden kun nen uitzoeken. Ik wens ook, naar het voorbeeld van de organizaties waarvan ik aan het hoofd sta, dat de mede werkers nooit zouden vergeten dat niet de bevolking ten dienste moet staan van hen maar omgekeerd. Men heeft de inwoners van de fu siegemeenten bang gemaakt tij dens de kiesstrijd, men heeft ge zegd dat de dienstverlening zou verminderen; dat de inwoners ki lometers zouden moeten afleggen om iets te bekomen van de admi nistratieve diensten voor Groot Aalst. Ik stel me dan ook in de plaats van de ouderlingen, van de huismoeders en noem maar op. Mijn principe is: «Wij moeten naar de mensen gaan, en niet zij naar ons komen!» Dat zal ik trach ten in praktijk cm te zenen. Wat gaat U doen met de benoe- mings politiek? Ik ben van mening dat er zich pro- De Voorpost - 12-11-76 -15 Peter, het 12 jarig zoontje van Diane, luistert graag naar grootva. een pony gekocht. Alleen dat paardje zien doet mij genoegen. Ik heb dan nog een hobby, een zeer passionante zelfs, momen teel, niet meer te beoefenen. Dat was het hardrijden po de autos nelweg. Als ik moe was nam ik mijn wa gen en zette hem eens «open»Ik heb altijd van een snelle wagen gehouden. Na de rit was ik werke lijk ontspannen. Wanneer het za terdagnamiddag of zondag is dan zeg ik altijd tegen mijn vrouw: «Voilé Hans, ik ga werken.» Dat is mijn hobby. Ik heb niet graag hangende zaken. Ik wil mijn werk up to date zien. In een vorig interview zei U, w ij zyn niet de party van de karna val, dat zou kunnen verkeerd begrepen worden, bent U voor karnaval? Wat gaat U doen als burgemeester vnnr Hp !;3rn2= val?" Ik moet er niet op nadenken, ik ben niet tegen karnaval of tegen de toelagen die verleend worden aan karnaval in het algemeen. Wanneer ik heb gezegd wij zijn geen karnavalpartij heb ik willen onderstrepen dat wij Groot Aalst niet alleen zien als kamavalstad, dat niet alleen karnaval aan bod moet komen, maar ook alle an dere problemen, in andere woor den, ik wens de zaken niet vooruit te lopen qua het aantal miljoenen die zouden kunnen besteed wor den, voor karnaval in het alge meen, maar in elk geval mag men daar zeker van zijn dat de nieuwe meerderheid alles in het werk zal stellen om alle karnavalgroepen zoveel mogelijk te steunen, niet alleen op geldelijk gebied maar ook op materieel en moreel ge bied. Ik eerbiedig de mensen die zich ingespannen hebben, vooral in de laatste zes jaar met burge meester De Bisschop aan het hoofd, zij hebben de stad Aalst niet alleen bekendheid gegeven in België maar ook in het buiten land. Wij gaan daar niet aan tor nen, maar gaan verder steunen. Met de woorden de PVV is geen karnavalpartij heb ik bedoeld dat de PVV benevens karnaval toch ook de problemen in het algemeen zal aanpakken. Ten bate van de werklozen, ekonomische en so ciale problemen, de middenstand, de landbouwers en noem maar op! Wat zal volgens U met het feest- komitce gebeuren? Ik heb al die perikelen gevolgd, die kritiek die daarover uitge bracht is geworden en ik wil daar nuchter over nadenken. Ik wil nog geen stelling innemen maar ik ge loof dat er toch iets zal moeten gewijzigd worden, in die zin dat men moet trachten het algemeen belang voor ogen te houden. Ik zal niet zeggen dat dat niet gebeurd is. maar daar waar er problemen zich stellen, moet men alles in het werk stellen om door inspraak en kontakten een gunstige oplossing te beogen. Trouwens hieromtrent neem ik eerstdaags kontakten op. Men sprak en men spreekt nog altijd over de dynastie Moyer- soen. In sommige pamfletten spreekt men nu ook over een dynastie D'Haeseleer. Hoe rea geert li daarop? Ha, ha, het hangt ervan af welke betekenis men aan het woord dy nastie gaat geven. De dynastie Moyersoen heeft die bestaan? Dat is de vraag. In elk geval kan ik U verzekeren dat de dynastie D'Haeseleer niet zal bestaan als ik eraan kan verhelpen Men kan veronderstellen dat de dynastie D'Haeseleer zou bestaan omdat mijn dochter opvolgster is. Mijn dochter moet beslissen of zij mijn opvolgster wil worden. In elk ge val is het de absolute waarheid dat als men spreekt over de dynastie D'Haeseleer dit niet ingegeven is door de familie D'Haeseleer, wel integendeel, ik onderstreep dat. Ik heb nooit, noch mijn vrouw, ge dacht aan het feit dat mijn dochter mij zou opvolgen in de kamer van volksvertegenwoordigers. Mijn vrouw en ik zullen nooit vergeten wanneereen delegatie van de libe rale sociale organizaties en van de PVV op een bepaalde avond bij ons is geweest en ons medege deeld heeft dat ze een opvolgster hadden gevonden voor mij later en dat men de naam geciteerd heeft van Diane. Wij hebben daar veertien dagen niet van geslapen, en in het belang van de PVV en van de sociale organizaties zijn wij ingegaan op die wensen. Voor ons is dit niet gemakkelijk ge weest om die beslissing te treffen. Met andere woorden, in ons zal men niet de dynastie D'Haeseleer vinden. Wanneer ik mijn kandida tuur gesteld heb voor burgemees ter van Groot Aalst was dat in het belang, eerst en vooral van alle ■inwoners. Ik hoop dat ik dat zal kunnen bewijzen en omzetten in daden. Wat bent U momenteel aan het doen de weken die nog resten voor de installatie van de nieuwe gemeenteraad? Ik heb een inventaris gevraagd van al hetgeen in Groot Aalst be staat over administratie. Ik wens zo spoedig mogelijk besprekingen te voeren, kontakten te leggen, om op 1 januari 1977 niet uit de lucht te vallen. De nodige maatre gelen zullen getroffen worden om bij voorrang aan alle inwoners van Groot Aalst de beste dienstverle ning te bezorgen. Vervolgens zul len er andere problemen aan bod komen. Niet alleen de politiek interesseert Louis D'haeseleer, ook de A als terse kulturele manifestaties. Reportage: ROEL VAN DE PLAS Foto's: JOHN RAEPSAET BENJAMIN SPOCK Opvoeden blijft een uitdaging, Uitge verij Contact, Amsterdam (in België vertegenwoordigd door Contact Edegem), 1974, 263 blz., prijs: 467 fr. Na zijn «Baby- en kinderver zorging» dat een zeer groot succes kende en dat zeker zijn stempel heeft gedrukt op de aanpak van vele jonge ouders, heeft Dr. Spock nog eens 't bewijs geleverd een wijs en ervaren kinderarts pedagoog te zijn die - reeds grootvader - beter dan wie ook raad mag en kan geven. Dat doet hij op een voortref felijke wijze in zijn jongste werk «Opvoeden blijft een uitdaging» dat duidelijk door de ervaring geïnspi reerd is en alle theoretische referenties achterweg laat! De eerste vereisten om re sultaat bij 't opvoeden te bereiken zijn volgens Dr. Spock - en daar staan wij volledig achter - vastbera denheid. standvastigheid en consequentie bij de op voeders. Een kind moet we ten waar het aan toe is! Als opvoeders voortdurend twij felen aan zichzelf, aan hun opvoedingsmethode of zich schuldig voelen als iets misloopt, dan springen die twijfel en dat schuldgevoel over op het kind, later de adolescent, met alle ne faste gevolgen van dien Niet te onderschatten is ook de sfeer waarin een kind wordt opgevoed (blz. 73): liefdevol, begrijpend en ontspannen! Dat alles in een wederzijds respect en open communicatie (blz. 79) en dan is de kans op slagen zeergroot! Dr. Spock. bescheiden als hij is, deinst er ook niet voor terug om vroegere stel lingen te herzien, zo bij voorbeeld in verband met zijn opvattingen over de dubbelmoraal (blz. 250- 252). Hij heeft een klare kijk op de Amerikaanse gezins relaties (blz. 246). opde ex cessen van de Amerikaanse jeugd, hij weet de gevolgen van het druggebruik tot hun ware proporties te herleiden en te relativeren ten opzich te van de oorzaken van het gebruik van bedwelmende of stimulerende middelen (zoals leegte, doelloosheid, spanning en teleurstelling). Hij veroordeelt terecht de hypocrisie en de onwettige, immorele oorlog in Vietnam (blz. 186). Inzake seksuele voorlich ting geeft Dr. Spock er de voorkeur aan dat die door de ouders zelf ongedwon gen en bij voortduring zou gebeuren, net als de andere opvoedingsfacetten en op school door elke leerkracht die er onbevangen over kan praten (blz. 166), iets wat in de praktijk nog al te weinig gebeurt! Ook het reële probleem van de discriminatie gaat hij niet uit de weg. Hij beweert en daar zijn ook wij stellig van overtuigd - dat discr mininatie iedereen schaadt, zowel zij die gediscrimi neerd worden als degenen die voor de discriminatie verantwoordelijk zijn. De grote verdienste van dit boeiend werk is, volgens ons, dat Dr. Spock niet al leen wantoestanden (bij voorbeeld gebruik van drugs, geweld, immenging in de politiek van andere mogendheden, discrimina tie) aanklaagt, maar steeds klaar staat met welgemeen de, wijze raadgevingen waarbij eigen ervaringen worden uit de doeken ge daan, wat niet alleen zeer sympathiek overkomt, maar tevens een flinke houvast biedt voor ouders en op voeders, te meer daar zijn vooropgestelde klassieke opvoedingsmethodes nog niet door de moderne fun damenteel weerlegd zijn. Lucienne en Paul Van den Wijngaerde

De Voorpost | 1976 | | pagina 15