Meh pikkels of ajnntjes Mark Eyskens' klok even op Amylums uur gezet INT-MAARTEN IJ PVV- fROUWENBEWEGING N.V. KANTOOR RAVIJTS PROBEIR LEVENSVREUGDE IN CIJFERS HET GEBEURDE IN UW STRAAT VERBRUIKERS. GOED KOPEN, IS EEN KWESTIE VAN VOORAF GOED GEÏNFORMEERD ZIJN. De Voorpost - 12-11-76 - 3 SJ( 5 eigen e*loten I na3 doe ld n 2 laar): e Vl ns heel wat be Ie et nen aanwezig: ludi uw D'Haeselt vrouw Van ''^e laeseleer, Bi wd ischoD, Schept iuw D orzitster het zo h -pE „(E EUUICrE)l/il\yi_ EN Wfló'T TEN Ei«C UfSTe KÏEH^N. [TWflS ten toch f(REN ®E5te KlER.' MOLENSTRAAT 75 9300 AALST VERZEKERINGEN LENINGEN IMMOBILIEN Spaarkas IPPA Alle takken verzekeringen - specialiteit: le ven Private leningen - Financieringen Hypothecaire leningen 1 en 2de Rang Alle geldbeleggingen Reisconsulent VASCO WIJ KOMEN AAN HUIS: Tel. 053-21.63.64. HUIS VAN VERTROUWEN SINDS 30 JAAR. na mor ne kier in ne winkel binnen te stappen en a ne kilo 'n half zaat te koeipen, of droykoort kilo brooin zjlep. Of eh motjen azovn meh ne leiper of twie mosters... Da kaan effenaf ni. Vroeger kost da wel. Tèn s ton ten der in de winkels nog van die groeite bakken meh scheppers in of keupkes meh groeite aate leipers. En in die bakken was 't er tèn zaat, of melesooiker, of sodek, of kaffe en in die votjes was 't er zjiep of mostord. Allei, allemol van die dinges die ze nqa in papieren of plastikke zakken on de maan bringen. Dat es allicht na 'n betje proeperder en veil gemakkelèkker ver de winkeliers, mor ge zet naa toch verplicht van meh ne kilo geloyk te koeipen en die ambalozje moeje der toch oeik boy betolen. Metnienen es den toyd van de plekboekskes verboy. Da woren van die boekskes die pekanst aal de winkeliers hooin en woor dat de poef in opgeschreiven wird. Koste gè naa vandoag ni betolen, ge gingt den boek op en ge betoldjen as ge prei getrokken hodj. En 'k ben der zeiker van dat de kommersant dor ni veil van de zoynen on instak. Want as 't er te veil op den boek stond was 't van: iest betolen en tèn meigde voesj poeffen. En 't rezuitoot van 't spel was dat iederien kontent was: In de winkel verkochte' ze en de kalant-poeffer wist dat 'n door mocht verom goon op krediet zonder intrest. Mor ja, da was nog in den toyd van de klein preikes en as den dop nog ni 'n bestond. Dat da mocht veranderen es zjost, die klein preikes zèn naa reidelèkke groeite preien geworren "en as ge gie weirk Ti bedj kejje gon doppen en ge'n zedj toch ni verhongeren. Mor van den andere kant: na goon van ting neigen maan en vraa tegoor weirken, de preien zèn dobbel en door werd er tèn no eleefd oeik. Allemaan kaan hem veil mier permetteiren: ne radioa, nen televizie, nen otto, binsjt de zoemer ne kier nor Spoqjen of nor de Labbéjaren en voesj alle doagen goed eiten en drinken. Dat es 't er toensj toch op verooitgegoon. D'hertziktes oeik, mor dat es 'n ander affére... Toyd ver ne kier goesjmoesj onderien zitten te waweien en ne kier ienegte voorten ooit te sloon, 'n kaan der nimmer af. De mensjen 'n leven nimmer onderien, ze leven neivest ien, elk ver hem en dat 'n ander oeik zenne plang trekt. 't Jonk volk van vondoag 'n heid ni anders gezing, ze'n weiten tèn oeik ni beiter. Mor as ge da vroeger meigemokt hedj, moeje naa toch 't verschil zing. Allei, goo naa ne kier ne kaffei binnen woor dat er jonk volk komt: wa ziede door. Pekanst nimmendalen, want 't es dor zjustekes kleer genoeg ver a den nek ni te breiken. En wat hoeirde door? Nimmendalen, want de zjoekboks stoot zekken doneg leven t' haven dagge da ze ne kier onderien gon zitten en tissen pot eh ('n goei) pintj ni van da soert kallisjezap in fleskes over 't ien en 't ander gon zjieveren en kameroodschap slooiten ver nen oaved en binsjt 'n.goei scheit lachen? Nie, dad es verboy, gelèk as oeik den toyd van de soddèk en de losse kaffei verboy es. Sommegste zeilen na missching zeggen da 'k 'n aa zoag ben en ni anders as aa koeien ooit de grècht wil holen. Dat es ni woor, ik konstateir allien mor en ge meigd zekes zèn da 'k oeik meh jonk volk oever de boon kaan. Dat es allien 'n kwestje van a oon te passen. Mor ja, meh aal da, was ek pekanst vergeiten woroever da 'k hier naa vandoag zjost waa beginnen. Oever Bargoensj, da was't! Ge wedj wel hein, die spesjole dieventool die ze hier in de streik Bargoensj noemen en woor dat allemaan niet oever wedj mor as ge 't tèn vroagt, dor zjust nimmendalen kaan oever vertellen, 'k Hem meh "in den toyd lote woysmoaken dat da Bargoensj hier surtoen gebreukt wird in den toyd van Jaan De Licheen zèn moten. En dat er vroeger in 't aad Olsjters nog veil bargoensje woerden gebreukt wirden. En door zol ek na zo doeidgeren ne kier 'n betje mier oever te weite kommen. As 't er somtès onder de wonegen die de korrozje hemmen van teis hoeksken te leizen, imand zol zitten die meh dor 'n betje mier zol kennen oever inlichten, 'k zal hem gralèk dankboor zèn. 'k Wil zelf nog ne kier eh spesjool hoeksken oever hem schroyven. Mor ofat 'n da zal as eh komplementj onzing, dat es wat anders... Allei, aliened geloyk, goo ne kier sniffelen links en rechts, zoekt op ajjere zolder of de zolder van gebieren en kennissen en doe meh tèn mor ne kier tieken. 'k Zal der dor rap achter stoon. En tèn zol 't kennen gebelren dat er hier binnen 't kert nen értiekel stoot in 't Bargoensj, meh doronder 'n vertolink in 't Olsjters, van DOLF In het Aalsterse bestaat sinds jaren een tekort aan inrichtingen, bestemd voor meerdeijarige gehandicapten, of voor minderja rige gehandicapten welke ingevolge sociale of familiale omstan digheden thuis niet kunnen blijven. Levensvreugde wil hieraan verhelpen cn heeft het plan opgevat een nieuw gebouwencomplex op te richten, waarin mettertijd 90 personen, mentaal-gehandicapten, kunnen gehuisvest worden. De ruwbouw van het eerste der drie gebouwen, bestemd voor 30 personen, werd reeds opgericht. Dit eerste gebouw, afgewerkt en bedrijfsklaar, zal evenwel 25 miljoen frank kosten. De Staat verleent hierin een toelage van 18 miljoen 500.000 frank. De zaak Amylum-Cargill is nog niet beslecht. Op woensdag 3 november jl. hadden de speciale partners (zijnde een afgevaardigde van het bedrijf zelf in de persoon van dhr. De Vriendt, personeelsdirekteur, en de drie vakbondsafgevaar digden) hieromtrent een onderhoud op het departement van Vlaamse streekekonomie. Dhr. Neirinck- administra tief direkteur- sprak gedu rende ons recent bezoek aan Amylum zijn tevreden heid uit over de gang van zaken en meer bepaald over de steun die het bedrijf zo wel van parlementaire, ge meentelijke als van vak bondszijde mocht ondervin den. «Op het departement stond men open voor onze stellingname omtrent het investeringsprojekt dat door de Amerikaanse Car- gill werd ingediend. Nu wij onze houding hebben dui delijk gemaakt rest er na tuurlijk nog het verhoor van Cargill zelf. De zaak is dus nog maar in een beginsta dium. Toch hopen wij over enkele weken resultaten te kennen.» Aldus onze zegs man. Het weze de lezer mis schien in herinnering ge bracht dat de multinational Cargill een projekt heeft in gediend dat met de ronde som 1 miljard fr. 100 werk plaatsen kan scheppen in de Kempen (Geel). Recht streeks gevolg voor Amy lum zou het verlies zijn van 200 plaatsen en het over stappen naar een diskonti- nu produktiesysteem. Vol gens de sociale partners zou een goedkeuring van dit projekt een sociale en eko- nomische onrechtvaardig heid zijn. (Cfr. De Voorpost van 5/10). R.D.W. Inbraken aan de lopende band! Onbekenden verschaften zich toegang tot het bedrijf Plasti- Syntese aan de Pieter Cornelis- kaai. Er werd schade aange richt. Wat er gestolen is kon nog niet uitgemaakt worden. In de Algro zaak aan de Hopmarkt werd ingebroken.Er werd een radiotoestel ontvreemd. v Tal van voorwerpen vormden de buit na een inbraak in de woning van Christian De Groote, Kapucienenlaan 9. In de wagen van Emilienne Neirinckx uit Denderhoutem werd ingebroken. De wagen stond gestationeerd op de par king van het bedrijf Tupper- ware. Er werden een aantal cheques en een bankkaart ontvreemd. In de school aan de Raffelgemstraat werd voor de derde keer reeds door direkteur Van Lierde een inbraak vastge steld. Er werd een kleine geldsom ontvreemd, alles werd doorzocht. In de kleuterschool van de wijk Kerrebroek werd inge broken. De dieven gingen er aan de haal met enkele kinderfiets jes. De politie stelde voor al deze diefstallen met inbraak een onderzoek in. In de Dendermondsesteenweg ontstond brand in de woning die door de rijschool Baetens ge bruikt wordt. In de woning, bewoond door Dirk Baetens ontstond zondagavond, door kortsluiting brand. De brand weer was spoedig ter plaatse doch kon niet voorkomen dat de schade zeer aanzienlijk is. Op het kruispunt van de Welvaartstraat en de Asseren- dries kwam het tot een aanrij ding tussen de personenwagen bestuurd door Ronny Francke, de bromfietser Jean Pierre Van den Bulcke en de fietster Bertha Clarebout. De bromfietser werd zwaar gewond, de fietser licht gewond. In de Gentsesteenweg kwam het tot een aanrijding tussen de personenwagen bestuurd door Gees en de bromfietser Marie- Paule Van Der Straeten uit Vlekkem. De bromfietser werd gewond. it agenda van Sint Maarten is overvol, deze tyd van het jaar. ch vereerde h(j de PVV-vrouwenbeweging van Aalst met zyn zoek. Deze bew eging richt twee grote kinderfeesten per jaar in: rkleed kinderbal (na karnaval) en Sint-Maartensfeest (al meer n 50 jaar!) Sint Maarten kwam, hoopvol ;ewacht door zowat 100 kinde- re met hun ouders of grootouders a' 5 lij. Zondag7 november, Salons rspaille. Mevrouw Raymonde ynaert had het, samen met de dpere bestuursleden, weer heel in elkaar gestoken. Er was en prachtige Sint Maarten- icy|chenken voor de kinderen, elk jaar een andere attraktie. jaar: tekenfilmen. We vragen eigenlijk af wie er het meest heeft van dit kinderfeest voor kinderen van 2 tot jaar): de kinderen of hun Er waren trou- heel wat bekende Aalsterse de heer en me de heer en Van Renterghem- Burgemeester De Schepen en Mevrouw n Den Eede, de heer en me- Dooms, enzoverder. Mevrouw Reynaert zo heel diplomatiek: «We verheugd de burgemeester Klein-Aalst en van Groot vorst te mogen begroeten» stel intussen was het toch om de te doen. Die zaten op stoel alsof er duizend spelden lagen. Met veel entoesiasme IS lden ze de filmpjes gevolgd, en 4r" om gelachen. Ze hadden een of andere versnapering Maar toch stond dit al- in funktie van wat er komen ging: Sint Maarten! Ze nuwachtig liepen ze heen en weer. Het is merkwaardig om een kind in spanning gade te slaan. Het be zoek van Sint Maarten, hoe schijnbaar argeloos ze er ook te genover staan, brengt hen toch er gens van streek. En toen kwam de aankondiging: «Sint Maarten is heel dichtbij!» Alle kinderen vlogen op hun plaats. De Sint kwam binnen. Zwarte Piet deelde karamellen uit. Sint Maarten liep kinderlijk lief en zegenend rond. Hij was inderdaad hun grote vriend. Sint Alois Adriaenssens en Piet Mi chel De Gols deden het meester lijk. Het was écht voor de kinde ren. Een korte toespraak van Sint Maarten was er natuurlijk bij. Maar alle kinderen waren braaf, als je 't zo hoorde. Er werd entoe- siast gezongen «want er zijn geen stoute kinderen bij». Zwarte Piet was in zoverre «vernieuwd» dat hij zijn zak boven had laten lig gen. Hij had wel een mandje bij waarin snoep lag. En toen werden de namen van de kinderen afge roepen die bij Sint Maarten moes ten komen. Meisjes eerst. Het eerste begon al onbedaarlijk te huilen. Het werd ook zo plots op de schoot van Sint Maarten gezet. Maar die wist er wel weg mee. Het was helemaal een mooi kin derfeest. Kinderen kunnen zo ge lukkig zijn. Als wij ze maar ge lukkig maken! Gelukkige kindjes rond Sint-Maarten, feest ingericht door P.V.V. damesbond (el) Ook de volwassenen geloven in Sint-Maarten (el) RUST ROEST 'eri In uw krant vindt u regelmatig een lijst met de normale seizoenprijzen van groenten en fruit. Zo kunt u vergelijken. Als u er meer over wilt weten, vraag uw handelaar dan om de folder"prijs-hoeveelheid" uitgegeven door het Ministerie van Economische Zaken. Daarin vindt u alles over de nieuwe reglementering. Als uw handelaar de folder niet meer heeft, kunt u hem gratis krijgen bij INBEL Montoyerstraat 3 1040 Brussel

De Voorpost | 1976 | | pagina 3