DRIE KINDEREN VERKOOLD IN BRANDENDE KROTWONING 1 MILJOEN 611.004 FRANK LACHEND GEGEVEN VOOR LEVENSVREUGDE! ve™,,,. POLITIE TWEE COMBI'S RIJKER 4 -12-11-76 - De Voorpost zich ontfermde. OPKAFEE Mevrouw Mosselmans, had op de bewust zondagavond haar man naar Sint Niklaas gebracht. Rond twee uur 's nachts, als het drama van de brand zich reeds voltrok ken had, werd zij na lang zoeken terug gevonden in kafee «Centrum» in de Korte Zoutstraat. Zij was in het gezelschap van een man van het Zuiders type, waar mee zij wel meer gezien werd. Vanuit dit kafee had men de bedrijvigheid van brandweer en 900 gezien, doch men had zich hierom trent niet bijster veel zorgen gemaakt. Daar een kennis haar toeval lig in dat kafee gezien had, kwam ook de politie op haar spoor. Men haalde haar op voor ondervraging. Toen men haar zei«'t is bij U dat gebrand heeft en de drie kinderen zijn dood» stond zij als aan de grónd gena geld. Zij werd door de poli tie meegenomen voor on dervraging. Om 7 uur in de morgen kon zij het politie bureau verlaten op vrije voe ten, doch met het verzoek de stad niet te verlaten. Te 10.30 uur werd zij gezien in kafee «De Hert». Ondertussen is een deskun dige van het parket afge stapt om een poging te on dernemen de brandsoor- zaak te achterhalen. Men heeft daar tot op heden nog het raden naar. Feit is dat de kinderen nogals eens lu cifers deden branden die gebruikten om «brandstich- tertje» te spelen. Om het plat-vorm lag ook al sedert enkele maanden een gemol- toneerde bedsprei. Hebben de kinderen in afwezigheid maken met de werking van Le vensvreugde, dat ze hetzelfde gevoel zullen gehad hebben als hijzelf had, bij zijn eerste kennismaking met deze instel ling. De stemming in de tot de nok gevulde turnzaal is buitenge woon, vooral omdat alle me dewerkers zelf kunnen vast stellen dat de ingezamelde gelden een goede besteding krijgen met een zeer realistisch doel. Hij wenst dan ook te besluiten met een vraag waar alleen een ja of een neen op veiwacht wordt van de aanwezigen: «Wat gaan we volgende jaar doen? Doen we voort en doen we het in 1977 beter?» een overdonderend ja is de beves tiging van de meer dan ge slaagde aktie, die nu beslist verder zal gezet worden. «Bij het verlaten van deze bij eenkomst zult ge fier en zeer gelukkig naar huis gaan en la chend geven zal blijven ijveren zolang als het nodig is. Het zijn ook onze kinderen geworden.» Spreker is vol lof over de goede verstandhouding met het ou de rkomitee, de bijzondere sa menwerking en medewerking van verschillende bedrijven. Bijzonder veel lof en dank heeft hij voor zijn sekretaris Remi De Medts. Hij heeft enorm werk verzet. «Hij heeft het meeste werk gedaan voor Lachend Geven» zegt Bob Hun sa menwerking gedurende de ak tie omschnjft hij zoals twee gendarmen het doen, Remi schrijft het allemaal op en ik ga lezen in de kerk». Tenslotte ook nog een woord van dank voor twee vrouwen. De echtgenote van Remi De Medts en niet in het minst z'n eigen echtgenote, die zeer dikwijls, ten bate van de aktie, aan hun lot overgelaten wer den. Kortom, een toespraaK aie aantoonde hoe iedereen ge werkt en vooral meegewerkt heeft om tot dit grote ogenblik te kunnen komen. HET GROTE MOMENT Niet zonder spanning keek men uit naar «het moment». Aan Bob Van Den Berghe de eer de grote opvallende valies, ekstra omwonden met stren gen, zorgvuldig te openen en het fameuze bedrag te over handigen. Niet zonder hilariteit want het pakje bevat... een van hun moeder weer met vuur gespeeld met het dra matische gevolg? Of is een gedoofd voorwerp toch nog blijven smeulen om dan ;s nachts plots weer over te slaan? Is ervan kortsluiting sprake? Het verder onder zoek zal de oorzaken dienen uit te wijzen. KROTWONING? Volgens de buren was het huis nummer tien tot voor enkele jaren een echt «bi jouken». Het verviel echter vlug. Sommigen vertelden dat het eigendom geworden was van de KOO, doch voorzitter Piet Rousseau verzekerde ons maandag avond dat hij hierover niets had gehoord en dat de KOO geen huizen verhuurt. Op het stadhuis werd de vol gende uitleg verstrekt: het huis naast nummer acht werd vóór een paar jaar aan gekocht door de stad, als krotwoning verklaard, met de bedoeling het te laten slopen. Voor een paar maand. Als noodoplossing is dan, aan mensen die kompleet zonder huisves ting waren, de toelating ver leend het huisje voorlopig te betrekken. In hoeverre dergelijke handelswijze ver antwoord is en de staat van het huisje met de ontstane brand te maken heeft, laten we in het midden. Dat dit ernstig familiedrama in de stad en ver erbuiten heel wat deining verwekt heeft hoeft geen betoog. Dat kleine kinderen door hun plezier zoekende ou ders uren aan hun lot over gelaten worden is een schandelijke zaak. On schuldige kinderen moeten de onverantwoordelijkheid van volwassenen nogal eens bekopen. baksteen. «Ik betrouwde het niet, iedereen weet dat ik met zoveel geld op stap ben, daarom is deze valies maar oogverblinding». En uit de bin nenzak van Bob komen twee omslagen, DE checks. Maar op het valies de titel van de aktie «Lachend Geven en het ronde cijfer van 1 miljoen 611.004 frank. Onder groot applaus in dank aangenomen. CIJFERWERK TOT DE CENTIEM Sekretaris van Lachend Ge ven, Remi De Medts geeft ver volgens een uiteenzetting aan de hand van zeer nauwkeurige gegevens, hoe de inzameling verliep en hoeveel ze bedroeg per parochie en gemeente Opvallend is het resultaat uit de gemeente Zonnegem, waar men 49,75 fr. per inwoner bij eenbracht. Een resultaat dat een dankbare ovatie kreeg door de aanwezigen aan het adres van de Zonnegemse mensen. Meteen weet men ook mede te delen dat Aalst volgend jaar tij dens 1 week-end zal bewerkt worden. Om het niet alleen bij «medede lingen» te houden verzoekt se kretaris De Medts dat er zich vier vrijwilligers zouden aan bieden en een afgevaardigde van Levensvreugde om de boekhouding van de aktie te komen kontroleren. Het is wellicht onnodig er aan toe te voegen dat ALLE mede werkers volkomen belangloos hebben meegewerkt en niet de minste vergoeding ontvingen en slechts de allernoodzake lijkste onkosten werden ge maakt. Te weten: het drukken van de steunkaarten en enkele postzegels! De opbrengst is integraal aan Levensvreugde overgemaakt. Ue onkosten bedroegen amper 12.500 fr. op meer dan een anderhalf mil joen! DANK Een ontroerde Pater Van Den Broeck richt het woord tot allen die meegewerkt hebben. «Ik kan niet zo goed klappen als Bob, maar ik kan goed krijgen». «Het is voor ons een riem on der het hart. Het is enorm veel geld dat ingezameld werd, maar het zal zich vermenigvul digen tot het oneindige. Met uw aktie leverde ge ons het bewijs dat we niet alleen staan. Het doet deugd te ervaren dat we niet alleen staan voor de op dracht die nog moet gebeuren en wat er nog aan het gebeu ren is. Het komplex moet er binnen de twee jaar staan en het is onze taak om de ouders van hun grootste zorg te ver lossen. In 1963 hebben we een zeer grote belofte gedaan. We hebben ons toen niet gereali seerd hoe zwaar deze is ge worden. Maar vandaag is ze veel lichter geworden. Ik dank u in naam van Levenvreugde en blijven op u hopen.» 5% VAN GEBOUW BETAALD DOOR LACHEND GEVEN Een vlotte redenaar is de heer Foselle, die uiteenzet wat de bestemming is van het inge zamelde anderhalf miljoen. Hij schetst ondermeerde moei lijkheden die zich bij de bouw voordeden. Zoals de grondpei- lingen, waaruit bleek dat men af te rekenen had met water. Meteen ging de kostprijs met 2 en een half miljoen de hoogte in. Toch geeft spreker goede hoop om alle aanwezigen te kunnen uitnodigen en wil er zelfs een erezaak van maken, om vol gend jaar in september het eerste home in te huldigen. Achter de bouwprojekten moet een zekere spoed worden ge zet. Men mag nog slechts twee jaar de aldaar verblijvende kin deren onderbrengen in het nu afgekeurde gebouw In de eer ste plaats komen de jongens en meisjes die er nu reeds zijr in het gezinsvervangende te huis. Daarnaast is er een lang wachtlijst. Spreker besluit met het juist opzet en doel van het gezinsj? vervangend tehuis en waaron er eerst overgegaan werd to de oprichting van scholen. D j laat toe de pupillen voor te be reiden als residenten. Nie voorbereide personen zijn nie geschikt. Homes kunnen e maar komen als er een onder? bouw is. Homes zijn er dringend nodigrr Nu nog verblijven er 7.258 offi cieel in psychiatrische inrich tingen. Anderen moeten vern .9 verplaatsingen ondernemei 9 naar St.-Job in 't Goor, Proven of Klerken. DEE Tenslotte vroeg spreker eeiKAF applaus voor diegenen die e voor zorgen dat de jongens er meisjes later gelukkig kunner zijn. GELEID BEZOEK Naast de toespraken en hetcij fermateriaal tijdens de plet tigheid, kregen allen die gewerkt hebben aan het pro*1" jekt Lachend Geven, om ir kleine groepjes, het in opboui zijnde tehuis te bezoeken er via een wandeling door he domein «De Roosen» naar dr andere gebeouwen. Gelegenheid te over om Lej vensvreugde van zeer nabij tajet leren kennen en aan de praktijlée g, te toetsen wat met het geld getiet beurt. bet! prijs te vragen aan nog eer 1 k andere garage V.W. (Europa) Deze wagens bleken (de twee rar samen) 150.000F. beterkoop te zijn (310.258F per stuk). Boven- elc dien waren ze startklaar: volle dig uitgerust voor de politie, hj geschouwd en BTW inbegrepen, tra Raadslid Toon Blommaert (VU) heeft op de laatste gemeenteraai voor enige deining gezorgd in verband met de twee nieuwe combi'i?^ die door de stedelijke politie zouden worden aangekocht. j Aalst wordt een stuk groter. De politie krijgt meer werk. Dus moeten er meer auto's komen om dat werk te doen. Tot daar is alles in orde. Toen raadslid Blommaert echter het agenda van de gemeenteraad inkeek, viel het hem op, zoals hij ons zei: «Dat de twee bijkomen de politiewagens door onder handse toewijzing werden aan gekocht. Onderhands is toch niet gebruikelijk als het over meer dan 600.000F gaat. Bo vendien merkte ik, bij het inkijken van het dossier, dat slechts één garage was gekon- takteerd: Ford. Van Mercedes zat er nog een prijsofferte in, 'maar die was al twee jaar oud. Dus besloot ik, om een klaarder idee in die zaak te krijgen, de TOCH GOEDGEKEURD Er is toen in vergadering gestemd: 10 tegen 9, vóór deipd verdaging. Nadien had de na; stemming plaats voor de aan- eri koop. Ons verzet hebben we uiteraard stilgelegd. Maar uit het voorval blijkt wel dat we de zaken die we op een gemeente raad krijgen, toch nauwlettend in de gaten houden Jeanine had kinderen, uit een vorig hu- trouwens reeds drie andere welijk, waarover het gerecht Jacques Ghysbrecht werd door politie en brandweer gewekt, (jm) Albertine Van Vaerenbergh, die wakker door het gekraak van in het gebuurte woont, werd springende ruiten (jm) Mensen van de stadsdiensten komen het afgebrande huis afsluiten (jm) Gans de inboedel in het huis werd vernield (jm) Rob is bovendien bijzonder dankbaar voor de morele steun en vooral ook jegens meester Gaby voor de fijne wijze waar hij als tolk van Levensvreugde sprak. De manier waarop nij tegen de medewerkers van la chend geven sprak had iets magisch. Meester Gaby was en is als het ware de mascotte van Levensvreugde. Naast de herhaalde dank aan al de medewerkers is Robert Van Den Berghe de mening toegedaan dat alle bezoekers, bij het betreden van het terrein en het aanschouwen van de diverse lokalen en kennis te Sint-Maartensfeest en veel belangstelling (jm) Sint-Maarten verwelkomd door Bob Van Den Berghe landde met zijn helikopter, (jm)

De Voorpost | 1976 | | pagina 4