INIVERSITAS VIERT LUSTRUM FAN 25 JAAR RRRRANTIEK IN RIERSAIIS Aalsterse Flitsen Straatnamen toch groter LACHEND GEVEN IN CIJFERS ARBEID EN KUNST PROBLEEM DAN VERWACHT SLUIKSTORTERS VERKNOEIEN DENDERBRUGGEBIED P!(lfW/\ VfiouUy F i 6 m UjACV) P studentenklubs in Vlamingenland hebben een periode van windstilte echter de rug waarin ze nu en dan op het kompas van het zelfbehoud varend pen en andere legendarische studentenfrats uit de doos der herinneringen haalden; hierbij de geestrijke waarde van het gerstderivaat ophemelend. In Duitsland viert het studentikoos verenigingsleven hoogtij en ook hier ten lande menen sommigen de kiemen van een heropbloei te ontdekken. Of dit jen gelukkige zaak is laten we terzijde en dit, niet alleen omdat het meespe ls en in dergelijke traditie een dosis relativeren inhoud van het in sé rechts :arakter van een in de kodeks duidelijk uitgestippelde reglementering van iet klubleven maar ook, en niet minder, omdat de studentenklub onwisbaar leel heeft gemaakt (en nog maakt) van menig studieperiode. Feit is, de itudentenklubs bestaan. Zo ook met de heimatklub Universitas die zich itraks over 25 kaarsen buigt en graag vertelt dat een studentenklub nog wat inders kan zijn dan een breugeliaanse braspartij. Geen klein bier zo'n ■■ustrum.... PORREKES n de vijftiger jaren voelden de itudenten van Aalst de nood haak aan een vennootschap te wmm itichten die diegenen zou kun- jtien boeien die dagelijks naar tie univ spoorden en dus niet *^an het gewone studentenle- ien van de universiteitsstad nden deelnemen. We schrij- n 1951-1952 wanneer een iantal mensen zich van de lenmalige Dirk Martens klub zonderden om ten huize van Ie huidige schepen Ringoir i nieuwe klub boven het •pvont te houden. De stich- irs waren Paul De Pelsmaec- ir, Lutgarde Vercruysse, Ju- is Van Molle, Jozef Van der aelen, Ignace De Geyter, 'ony De Naeyer, Fernand Bo- laert en last but not least Se- <erin Ringoir. De klub kreeg ieteen een sterk kultureel ak- infen misschien, zo schreef iud-preses JanCaudron in 't 'Tige lustrumboekje, was dit wijten aan de aanwezigheid in meisjesstudenten ofte iporrekes>>. •en der illustere personnages lit het Aalsterse studentenle- Fen en bovendien de laatste treses van Den Domper (tot )irk Daelemans in '74 met veel |oeie bedoelingen nieuw leven deze oude Denderklub rachtte te blazen) lijkt zich over Jeze zaak wel bezonnen te lebben: «In '60 werden de por- ekes resoluut uit de aktivitei- en geweerd omdat een aantal ujsl aken ongeschikt waren voor siun ogen. Tijdens de klubs noesten ze dus voortaan be- leden wachten tot de jongehe- Q en gedaan hadden. Ze moch- en enkel aanwezig zijn op de lerstkantus, de bals en de •dansants. Dat heeft men vol- n'"gehouden tot in 1973 een ta lend gebrek aan interesse negens de mentaliteitsveran- )dk tering bij de studenten de kring ofjj net hun aanwezigheid diende Ferruimd. Wat wil je, vroeger egon men te vrijen als men 'gestudeerd was, nu begint nen eerst daarmee...» naast de laatste mars ook de jaatste tram). Universitas is al tijd (en zeker in de jaren 60-65) sterk Vlaams nationalitisch ge richt geweest. Vandaar in '67, het organizeren van de «Leuven-Vlaams» betogingen te Aalst. We siteren uit andere nog het brengen van Herman Van Veen en het organizeren van een opvoering van «Les Ballets Modernes du Québec» van oud-preses Hugo De Pof, in de Kapucienenkerk. Op karitatief vlak heeft de klub zich ook verdienstelijk ge maakt. Men herinnerde zich de eerste boemerangaktie waarin rich. DEELNAME AAN eeKARNAVALSTOET "Jou goed, Universitas had een 'leugelslag gekregen die niet Heen leidde tot een stevige tudentikoze traditie in de kei- erlijke stede maar die ook achttien jaar terug) knipoogde tcjjjiaar de kavalkade. De bedoe- ich- ling was vrij simpel: amuze- ment. Universitas was (en is) alles behalve een kamaval- groep maar vanaf '68 is men er meer belang gaan aan hechten en dit, met het gekende gevolg: een allereerste prijs buiten wedstrijd in 70 onder impuls van P. Talloen en de uitge voerde «Heksensabbat» die voor het eerst in de geschiede nis van de stoet een bewegend element liet zijn. In '73 be haalde de klub met «De Gekke Gokkers» een eerste prijs met speciale gelukwensen voor de originaliteit. Men hotste toen rond met een groep van zestig a honderd man hetgeen de klub alleen maar aan bier zo'n slordige 80.000 F kon kosten. Universi tas is de oudste zoniet een der oudste deelnemers aan de kavalkade en in de annalen merkt men ook dat ze aanlei ding heeft gegeven tot een aantal andere groepen: Lot- jonslos, de Lodderoeigen en de Kaepstokken, KULTUREEL Universitas was echter nog wat anders dan een stelletje billen- kletsers ondereen. Een reeks kulturele avonden in 61-62 toonden Miel Cools, Pro Mu- sica ea. Het jaar daarop kwam men op de proppen met de to neeluitvoering «De Kiloideia». Er was toen ook de triomfante lijke mars op Brussel, waar Universitas het klaar speelde 800 mensen met de tram naar Brussel te laten rijden (het was Universitas erin slaagde de Vlaamse groep te zijn die het meeste geld had opgehaald. Sedert '72 is men zich ook ak- tief gaan inzetten voor het Don Boscoinstituut (cfr. het optre den voor zekere tijd van het Gents Universitair koor in de feestzaal van het stadhuis). Momentopname uit de studentenwielerklassieker van 1967. Hier de kommilitones van «Moeder Universitas» waaronder links, de toen twintigjarige Miel Tavernier. OUD-PRESES We zetten graag de verschil lende leden die tijdens Univer sitas bestaan het preseslint om de gorden hebben gedragen: Paul De Pelsmaecker, Jules De Mol, Achiel Haers, Jan Caudron (3x), Geert Goubert, de betreurde Leo Van den Brempt (2x), Hugo De Pot, Jan Claessens, Dirk Sterk, Wim De Decker, Mark Van Cleemput, John De Meulemeester, Johan Talloen, Jan Demey, Hendrik De Raet, Luc Moereels, Toon Van Nuffel, Toon Coppens, Dirk Stook en dit jaar, Frank De Bock. Het huidige presidium ziet er naast preses De Bock als volgt uit: Karei Vanderbeke is vice- preses, Ivo Van Cleemput is kuituurpreses, Paul Noteboom is sekretaris, Eli Liebaut is penningmeester en Michel Le- juste is de schachtentemmer (een zorg over vijf gloednieuwe schachten). LUSTRUMWEEK Om het vijfentwintig jarig be staan alle luister bij te zetten hebben de huidige presidium leden volgend programma op het getouw gezet. We onthouden u de reeds voorbije akt'viteiten. Vrijdag 12 november om 20.30 uur: grootse lustrumkan- tus in kafee 't Land van Riem. 13 november: t-dansant in zaal Bristol 14 november: receptie in 't Apostelken (16.00) 15 november: wafelslag in ka- fee Windsor om 18 uur Op 27 november gaan de Olympische studentenspelen door met o.a. klubhamerslinge- ren, petdiskusslingeren, klub- linttrekken, hink-stap-pint- sprong, de meter steeple-zat en de mara-ton. Stamkafee: Windsor alwaar Lus (Luciana C astelain) u graag vertellen zal wat acht jaar meterschap van zo'n klub in een vrouwenleven beteke nen mocht. Een oproep aan het volk: schachten gevraagd! René De Witte Het stedelijk feestkomitee heeft zoals elk jaar weer een wedstrijd uitgeschreven voor het ontwerp van een affiche dienstig voor karnaval. Het reglement van deze wedstrijd, die afgesloten wordt op 26 november is te bekomen op de receptie van het stadhuis. Na klacht van de familie Moyersoen, eigenaar van een deel van de Osbroeck, werden de waterbeheersingswerken die daar momenteel uitgevoerd worden stilgelegd. De familie Moyersoen beweert dat de werken op een deel van hun domein uitgevoerd worden zonder enige vergunning. Heden wordt het Land Van Riem de lustrum cantus gehouden van eenjubilerend Universitas Mare Galle, «peter» van de BSP lijst bij de gemeenteraadsver- kieizingen van 10 oktober, is als nieuwe eerste BSP kandidaat voor de komende parlementsverkiezingen aangeduid. Hij volgt hier Bert Van Hoorick op, die ontslag nam. In de kamer werd Bert Van Hoorick reeds opgevolgd door burgemeester van Denderleeuw Paul Van Der Niepen. Voor Van Der Niepen is hierdoor maar een korte parlementaire loopbaan in het vooruitzicht. Mare Galle is afkomstig uit Denderleeuw waar hij in 1930geboren werd. Hij kreeg vooral bekendheid om zijn dagelijksé «taalwenken» op de radio. Lange tijd was hij voorzitter van de vaste kommissie voor taaltoezicht, maar nam er ontslag toen de regering de taaikaders van de Spaarkas bekend maakte zonder het advies van die taaikommissie af te wachten. De te Brussel verblijvende Mare Galle was vroeger kandidaat van de Rode Leeuwen, de Vlaamse BSP te Brussel. De Prinsencaemere, gaat op 20 november de eerste karnavalstappen zetten. Zij gaan naar Nederland waar zij een karnavalavond mogen verwachten met hun vrienden van Neumansdorp. Ze zullen ook deelnemen aan karnavalzittin- gen te Eupen, Malmedy en Aken. Het melkhuisje dat half mei dit jaar door een ernstige brand sterk verwoest werd, zal weer opgeknapt worden. Er bestaat een goede hoop dat de wandelaars in het stadspark er volgend seizoen opnieuw een gezellig rustpunt vinden. Of de werken snel zullen vorderen hangt in grote mate af van de aannemer en zijn mogelijkheden. Bij de aanbesteding dienden zich vier kandidaat bouwers aan en de laagste aanbieding, zijnde één miljoen 399.261 F. werdtoegewezen. Een Sint-Maarten heeft het niet altijd zo gemakkelijk. Al Is een helikopter nu wel een handig vervoermiddel, een degelijk afgesloten landingsplaats is ook niet alles. De goede Sint die in Levensvreugde een bezoek maakte kon niet uit de weide, en het ontvangstkomitee niet bij hem. Van lieverlee moest het hefschroefvliegtuig weer opstijgen om een betere landings plaats te zoeken op het terrein van Levensvreugde zelf. Zwarte Piet had niet zoveel moeite, hij draagt ook geen mijter en staf, en kon gemakkelijk onder prikkeldraad door. Het eerste deel van de fusie-inventaris zal binnen een tiental dagen van de pers komen. In totaal zal deze inventaris vier delen omvatten. De toekomstige bestuurders van de stad: burgemeester en schepenen komen nu reeds tweemaal in de week bijeen, om van gedachten te wisselen en op deze wijze hun beleid voor te bereiden. De komende zes jaren zullen de gemeenteraadszittingen doorgaan in de feestzaal van het stadhuis. Het duurt nog zeker drie jaar voor de nieuwe raadszaal in het Belfort in gebruik kan genomen worden. Een Erembodegemse flits van dienst voor Groot-Aalst: BSP-raadslid Freddi Pyck verklaart: «Geruchten over individueel of kollektief ontslag zijn volledig uit de lucht gegrepen, de Erembodegemse socialisten blijven trouw aan hun idealen en aan de demokratische principes». Volgende week verschijnt een eksklusief vraaggesprek met de socialistische voorman van Erembodegem. ROEL VAN DE PLAS Poseren na schachtendoop (jm) Als eerste stuk van haar toneelseizoen 1976-1977 brengt de Kon. Rederijkerskamer Sint-Barbara «Ar beid en Kunst» het blijspel IN HET KLEINE GELUK (AU PETIT BONHEUR) De Voorpost -12-11-76 - 5 Iet blijft een delikate kwestie el Lej ij t€Het was tc verwachten dat het niet gemakkelijk zou zijn aan alle straten van Groot Aalst nieuwe namen dijlje geven. Alle gemeenten hebben bijvoorbeeld een Kerkstraat, enzoverder. Maar daar w illen wy het getiet over hebben. U kreeg in de Voorpost van vorige week een degelijke informatie wat dit onderwerp betreft. van Marc Gilbert SAUVAJON Op 13 - 14 en 15 november 1976 e.k. te 20 uur in de Stadschouwburg, Vredeplein te Aalst. In de rolverdeling Maggie Van Hoorde, Francine De Bolle, André Hendrickx, Paul Seghers en Ronald Schol laert. Regie: Jef Bettens. 'ie de brief van Jos Ghysens aan et stadsbestuur (pag. 1) heeft ge- ezen, kan wel verstaan dat de eer Karei Baert, Stadsarchivaris, laar wel enige bedenkingen over ad. biU OPDRACHT 'AN DE STAD k heer Baert had om te beginnen ;er I kritiek op verkeerde berichten >a) i de pers. Volgens bepaalde e« tanten zou hij in opdracht van het te !COD gehandeld hebben. Wat sn< elcmaal niet waar was. «Twee lie- eer is mij de vraag gesteld om tie »ij met de herbenaming van de :n. traten in Groot Aalst bezig te ouden. Wel wetend wat een norm werk dat was, heb ik inder- aad die vraag twee keer goed nj jverwogen. Toen kreeg ik een deipdracht van dc stad. Dus hcie- ial niet van het CCOD. Zulke in- «richten zijn op de duur niet we neer ernstig te nemen. j it de SAMENWERKING te. '1KT BEVOEGDE (Diensten Het is zelfs zo. dat nieuwe L. straatnamen ingediend worden bi j de Koninklijke Kommissie (waarvan ik lid ben) die hierover advies geeft. De Gemeenteraad heeft dan nog de mogelijkheid gunstig of ongunstig op dit advies te reageren. Persoonlijk had ik aanvankelijk gedacht aan het systeem dat in Brussel in voege is: de postnum mers behouden. Bijvoorbeeld: Kerkstraat 9430 Aalst is uiteraard Kerkstraat Aalst-Nieuwerkcrken. In wat de heerGhysens zegt zitten zeker goeie zaken. Daar gaat het niet over. Maar hij zegt c'c admi nistratie en de bevolking grote moeilijkheden tc willen besparen. Maar van administratie gespro ken: ik hebjuist in samenwerking met de heer Callaert gehandeld. En de heer Callaert is toch wel een zeer bekwaam ambtenaar, naar algemeen geweten is. Wij moeten toch ook rekening houden met het systeem van klassement dat men op de «bevolking- gebruikt: alfa betisch cn volgens de straat. Nieuwe straatnamen zijn een ad ministratief probleem. Wat de heer Ghysens zegt over «cntitcits- verlies» voor bewoners van een bepaalde straat, kan inderdaad waar zijn. Maar wij handelen toch ook in samenwerking met heel veel mensen uit de betrokken streek. We veranderen alleen op een zinvolle manier. ZINVOL Bovendien wordt de werkwijze die wij volgen het meest van in België gebruikt, We hebben enorm veel werk gehad met het zoeken naar nieuwe namen. Toch is het zinvol gebeurd. Op de eerste plaats geldt deze regel: indien mogelijk, gebruiken we toponie men. Pas in dc tweede plaats ko men bijvoorbeeld bomen of per sonen aan bod. Waar mogelijk, gebruiken we bijvoorbeeld ook de vroegere naam van dc straat.» Er is nog zoveel over die straat namen tc zeggen. De heer Baert had (alfabetisch) voor elke straat een voorstel uitgewerkt. Dit zou verleden maandag op de kommis sie (met straatnaamvcrandcring belast) voorgelegd worden. Naar we konden vaststellen was het in derdaad een enorm en minutieus werk, W.L. Door middel van deur-aan deur akties en verkoop van steunkaarten in de stad Aalst en in dertien omliggende gemeenten werd tijdens het eerste jaar van Lachend Geven op een drietal maanden tijd een bedrag van 1.611.004 frank ingezameld en ter beschikking van Levensvreugde gesteld. Dat de aktie van initiatief nemer Robert Van Den Berghe buitengewoon goed slaagde is een feit. Maar de inrichters hebben evenmin geheimen wat de organisa tie en fondsen betreft. Er werd een zeer nauwkeurig lijst bijgehouden en zo stelt men vast dat de parochie St.Jan 14,91 fr. per inwoner gaf. H.Hart 14.40, Parochie O.L.Vrouw 6,59 fr. per in woner en Linkeroever (ande re parochies) 10,16 fr. Hierin is begrepen 10.000 fr. van de Hospitaalzusters en 6.200 fr. van Tricotal. Mere komt op 10,88 fr. per inwoner en Herdersem 20,80 fr. hierin is begrepen 7.661 fr. dat door het per soneel van Gilbos bijeen gebracht werd. Wat de overige gemeenten betreft waar De Voorpost verschijnt: Hofstade 16,74 fr. Erembodegem (zonder Terjoden) 19,39 fr. per in woner met inbegrip van 18.000 fr. door een naamlo ze gift. Terjoden zelf komt op 15.20, Erpe 14,77 en Nieuwerkerken 16,69 fr. per inwoner. Maar ook de afzonderlijke giften deden het zeer goed. Parochiale werken Aalst 15.000 f.r G.Bank Aalst 25.000 fr. - burgemeesters bal Kerksken 30.357 fr., Tupperware 10.000 fr. - Mar- nixkring 5.000 fr. - Van Vae- renbergh Erembodegem 5.000 fr. - Bosteels-De Smeth Erembodegem 5.000 fr. - Direktie Gilbos, Herder sem 5.000 fr. - Huwelijk Ma ria Kristien en Guy 4.000 fr. Daarnaast nog tal van ande re kleinere bedragen. In verhouding met de bruto- ontvangsten bedragen de werkelijk verbruikte u'tga- ven slechts 0,75ct per 100 frank. Door de zorgen van het plaatselijk Davidsfonds en met de hulp van het gemeentebestuur en een afdeling van de genie wist men te Herdersem de oude Denderbrug van vernieling te vrijwaren en werd ze geplaatst bij de oprit van de nieuwe, moderne «Wieze-Brug». Een vijvertje werd ernaast ge- woon een vuilnisbelt. Burge-" graven en de bedoeling was er, na aanplantingen en verbe- teringswerken, een mooi roman tisch hoekje van te maken. Sluikstortingen dreigen echter het hele mooie opzet te de valueren want in plaats van een idyllisch plekje wordt het ge- meester Antoine Muylaert wil hieraan echter paal en perk stellen. Hij wacht nog tot eind december en dan zal het Herdersems gemeentebestuur tegen deze bevuilers krachtda dig optreden! L.H.

De Voorpost | 1976 | | pagina 5