PAlET -UB- Feest bij de syndikale kamer der verenigde aannemers voor de bouwnijverheid uitnodiging ■m Kunstgalerij EfflM TENNISKLUB CORONA ZIT NIET STIL WARME EN VERDIENDE HULDE VOOR 80-JARIG JEFKE VAN NIEUWENBORGH Fr. Courtensstr. 33, 9330 DENDERM. Tel.: 052/21.46.10 KUNSTSCHILDER GEORGES STEEL Hij schildert het land en de mens van Spanje. Stelt zijn schilderwerken tentoon van 12 tot 25 november 1976. De tentoon-' stelling is open alle werkdagen van 9 tot 20 u. - zondagen van 10 tot 12.30 u. van 14 tot 20 u. - Toegang vrij. 27798 6 -12-11-76 - De Voorpost Deze vereniging begon haar jaarlijkse feestdag met een akademische zitting in de feestzaal van het stadhuis. De eerste zondag na Allerheiligen is het immers het feest van «de vier gekroonden», patroonfeest voor de bouwnijverheid. JONGEKLUB Tennis-Club Corona is pas twee jaar terug opgericht. Zoals de naam en het em bleem het zelf zeggen is de belangrijkste aktiviteit van deze klub het tennissen. Sedert haar ontstaan, uit een beperkte groep goede vrienden, is Corona uitge groeid tot een werkelijk im posante vereniging met zo wat 200 leden. Merkwaardig is het dat het zogeheten zwakke geslacht voor onge veer het derde van het totale ledenaantal tekent Onge twijfeld wordt hierdoor de klubgeest in zeer sterke ma te bevorderd. Geen boze echtgenotes die het niet kunnen hebben dat manlief wat langer uithuizig blijft-zij doen zelf ook mee!) MET EIGEN HANDEN Met eigen handen en mid delen werd het sportsta dion-want zo mogen wij de sportterreinen van Corona gerust noemen-aangelegd. Twee verlichte tennisbanen, een voetbalveld, een volley- balveld, kleedcabines met douches voor na sport en spel een gezellige bar. Even gezellig dan als in de bar gaat het er telkens aan toe op het jaarlijkse klubbal dat bij het afsluiten van het ten- nisseizoen in de herfst wordt ingericht. Ook dit jaar werden op dit bal de ver schillende tennistrofeeën uitgereikt aan de laureaten van de verschillende kom petitiewedstrijden binnen de klub zelf. (Dubbel-ge- mengd, dubbel-dames, dubbel-heren en het tornooi per reeks zowel dames als heren.) Op dit bal werd ook herinnerd aan de tornooien met andere klubs en aan de hierbij behaalde resultaten die meer dan bevredigend mogen genoemd: tegen By- blos-Terjoden gewonnen, tegen FC Borluut uit St. Maartens Latem met 1-1 ge- Sovjetvriendschap van wal stak). Wat minder geweten is, zo zegt Raymond De Smet, is, dat Jefke enkele zware tegenslagen kende. Maar hij bleef steeds vier rechtop staan. Hij heeft evenmin toegege ven aan een ganse reeks gemakke lijke verlokkingen. Spreker hoopt en wenst Jefke Van Nieuwenborgh nog zeer vele jaren de vertrouwende tegenwoordig heid. Jefke betekent voor de jon geren een voorbeeld van diepe wijsheid door z'n opmerkingen en een waar voorbeeld voor allen. Jefke is iemand die doet wat moet gedaan worden. Jefke luistert met zijn onaf scheidelijke pijp en hoedje zeer aandachtig naar de warme en wel gemeende hulde, samen met het talrijk opgekomen publiek. Een rede die bovendien niet alleen besloten wordt met een echte ova tie, maar daarnaast wordt Jefke Van Nieuwenborgh bedolven on der een massa geschenken en bloemen. IKKE, JEFKE VAN NIEUWENBORGH De gehuldigde werd geboren op 19november 1896 en liep tot z'n 9 jaar school. Hij was de oudste van zes kinderen. Jefke vertelt het al lemaal of het gisteren was en om enkele belangrijke punten in zijn dankwoord niet te vergetens, heeft hij het bij voorbaat opge schreven. Een korte levens- en overtuigingsschets van de tijd der lage lonen en zeer lange werkda gen, wav men meer zwarte dan witte sneeuw zag. Toen er nog geen sociale wetten, kindertoeslag of pensioenen be stonden. Er nog geen algemeen stemrecht bestond, noch geen 8-uren dag, maar wel veel armoe de. Zilveren Palmen der Kroon orde: Gabriel Albert, Zandbergen. FEESTBANKET Tijdens het feestbanket wer den nog een paar toespraken gehouden. Ere-voorzitter Pierre Meganck stelde zijn op volger als voorzitter van de syndicale Kamer voor: de heer Marcel Daeleman. Hij dankte ook zijn medewerkers voor hun vertrouwen en hun inzet. De heer Marcel Daeleman dankte op zijn beurt de heer Pierre Meganck. Hij herinnerde aan diens pionierswerk bij de Syndikale Kamer. Hij had het ook over het drukke seizoen dat nu voorbij was. en, dien tengevolge over de noodzaak een overkoepelend orgaan te hebben als de Nationale Kon federatie van het Bouwbedrijf: om alle problemen op de voet te volgen te onderhandelen en gunstige resultaten voor de aannemers af te dwingen. W.L. Leden van de syndikale kamer der verenigde aannemers voor de bouwnijverheid op de binnenkoer van het stadhuis, (jm) de heer Marcel Daeleman die zijn taak («die mij dertig jaar voldoening heeft geschon ken») nu zou overnemen. Deze zei in het spoor van zijn voorganger te willen voortwer- ken: «Verstandhouding, we derzijds begrip en samenwer king tussen ondernemings- hoofd en werknemer zijn een noodzaak om welstand en ren dement in de onderneming te waarborgen. De heer Daele man verheugde zich ook in het feit dat de bouwaktiviteit dit jaar een gunstiger verloop had ge kend. Hoewel dit optimisme niet onbegrensd mocht zijn, vroeg hij toch dat de toehoor ders zich niet door vrees en onzekerheid zouden laten mis leiden. Hij hoopte ook op nog meer gewenste investeringen in deze sektor, en wenste de vereremerkten verder van harte proficiat. UITREIKING ERETEKENS Daarop volgde dan de uitrei king der eretekens, waarvan we dit eerder humoristisch dé tail onthouden: Mevrouw Maria Schnell zou het ereteken ar beid eerste klasse opgespeld worden. Ze had echter een mooie bontmantel om, en daar mag uiteraard niet in geprikt worden. Bovendien speldt men een ereteken niet op een over jas. Bleef nog over: haar kleed. Dit mooie kleed echter, waarop overigens uit hoofde van «ze digheid» helemaal niets op aan te merken viel, was nauw aan sluitend bovenaan. Geen en kele van de prominente heren vooraan durfde daar aanvan kelijk een medaille op vast te prikken. Hevige hilariteit in de zaal en uiteraard ook vooraan. Tot een moedigaard al zijn durf bij elkaar greep, en de medaille vast hechtte. Op de akademische zitting wa ren aanwezig: de heren Etienne Bogaert en Jan De Neve, schepenen, J.M. De Bruyn, voorzitter Rechtbank 'van Koophandel Dendermon- de, J. Venstermans, hoofddi- rekteur Confederatie Bouw bedrijf, R. Asselman, Direkteur Landsbond Bouwbedrijven en Openbare Werken, Mw. S. Mo reels, Dir. Federale Verzeke ringen, M. Peynsaert, Afge vaardigde Kamer van Koop handel, M. Moeremans, hoof- ding. dir. Bestuur Stedebouw en Ruimtelijke Ordening, W. Willockx dir. R.V.A Aalst, R. Geerinckx, voorz. Reg. Kamer Bouwbedrijf Waasland, P. Hil- laert, ondervoor. Synd. Kamer Bouwnijverheid Gent, J. Schiettecatte, Hon. Voorz. Synd. Kamer Oudenaarde, F. Roelandt, ondervoorz. We genbouwers O. VI. M. Delens, voorz. «Sofiska», A. Jacobs, afgevaardigde bij de Federale Verzekeringen. Burgemeester De Bisschop was weerhouden op de aka demische zitting, maar toch aanwezig op het banket dat erop volgde, waarop uiteraard ook alle voormelde personen aanwezig waren. FEESTREDEVOERINGEN Als eerste nam de heer Pierre Meganck het woord. Hij is nu Ere-Voorzitter. Hij dankte het stadsbestuur voor het gebruik van de uniek-mooie feestzaal en wees erop dat men in een zelfde plechtigheid verdienste lijke werknemers én werkge vers wilde vereremerken om de samenwerking tussen be- drijfshoofd en werknemers te benadrukken: «Onontbeerlijk voor de stabilitiet van de on derneming en de sociale wel stand van het personeel». Hij gaf vervolgens het woord aan WERDEN VEREREMERKT Eretekend van de arbeid 2de klasse: De Boever André, Oordegem; Noel Leonard, Ba- vegem; Taelemans Adolf, Aalst; Wijnant Jozef, Okegem; Bauwens Emiel, Oordegem; Bovijn Achille, Hofstade; Cal- lebaut Jozef, Aalst; Cobbaut Henri, Impe; Coetsiers Domi nique, Erpe; De Meyst Odilon, Aalst; De Smet Roger, 1040 Brussel; Fruithof Carel, 1080 Brussel, Lammens Frans, St.-Lievens-Houtem; Van Den Bremt Henri, Aalst; Dubois Frans, Geraardsbergen; Vol- kaert Roger, Brakel; Caudron Lucien, Lede. Eretekens van de arbeid 1ste Klasse: Cooreman Marcel, Hofstade; De Wilde Benoni, Aalst; Ge- eroms Jozef, Meerbeke; Gou- blomme Frans, Zottegem; Mer- tens Jozef, Zottegem; Nue- landt Oscar, Meldert; Per- daens Gustaaf, Gijzegem; Pe- venage Jan, Zottegem; Stockmans Jozef, Welle; Van Bossuyt Victor, Welle; Van Den Bossche Louis, Hofstade; Van Droogenbroeck Jozef, Dender leeuw; Van Hecke Jozef, Den- derhoutem; Van Langenhove Honoré, Letterhoutem; Mevr. Wauters Odile, Meerbeke; Mevr. Braham Jenny, Aalst; Luyckx Edward, Aalst; Arijs Gustaaf, Aalst; De Troye Remi, Herdersem; Bogaert Jan, Aalst; Van Der Heyden Alfons, Westrem; Mevr. Schnell Maria, Aalst; De Smet Kamiel, Aalst. Gouden Medaille Orde Leo pold II: Van Bemten Alois, Aalst; Bal- lekens René, Hofstade. Gouden Medaille Der Kroon orde: De Tant Achilles, Appelterre- Eichem. Op de muziek van de A als terse brandweerfanfare stapten de aannemers van de bouwnijverheid (jm) Is dat het 80-jarig Jefke Van Nieuwenborgh? Een vraag die we bij ons zelf stellen wanneer we deze onge looflijk vitale man zien. Niemand zal hem deze eer biedwaardige leeftijd toeschrijven'! Bovendien fietst hy vanaf de Gentsesteenweg doorheen de stad en doet aan yoga. Hij heeft een stem als een klok en kan vertellen als geen ander. Tussen zijn vele vrienden geniet hij van de prettige sfeer in de Mikis-club. lastige periode vanwege de Ges tapo. Na de bevrijding was het toen 48-jarig Jetke was samen met Jef Robbrecht en andere kamera den de spil van het eenheidssyn- dikaat. Ook na de ontbinding van het eenheidssyndikaat zette Jefke de strijd verder en nooit werd op hem tevergeefs beroep gedaan. De dag dat Jefke Van Nieuwen borgh aan de pensioengerechtigde leeftijd toe was betekende voor hem geen rust, maar zette zich meer dan ooit i n ten dienste van de partij, en de ouderlingenbond. Reeds 15 jaar stapt Jefke naar de verschillende handelszaken om de prijzen voor de tombola van de ouderlingenbond te verzamelen. Hetzelfde Jefke is de spil van het jaarlijks Kerstfeest. Hij is een spontane hulp bij de verkiezingen en is hulpvaardig bij allerhande taken. 40 JAAR KP-MILITANT Over Jefke Van Nieuwenborgh zou men een boek kunnen schrij ven. Hij is eemvan die taaie on verzettelijke figuren die onwrik baar vasthouden aan hun idealen. Niet voor zichzelf, maar voor an deren. Als anderen het goed heb ben, heb ik het ook goed, zegt Jefke. Wiè nog het best Jefke kent is Raymond De Smet. Zijn huldi gingsrede loog er niet om. Jefke is iemand die zich zeer snel bewust geworden is van de poli tieke en syndikale strijd. Daarom dat hij door zijn inzet gebrood roofd werd als werknemer bij Fabelta. Hij voerde in de jaren dertig de strijd tegen het fascisme en Jefke was er bij toen de weer stand werd ingericht. Hij nam deel aan het illegaal syndikaal verzet, hij was er ook bij wanneer het werk van de akker op de Os- broeck van start ging. Zijn verzet en optreden tijdens de oorlog bleef niet zonder gevolgen en Jefke werd aangehouden en kende na zijn vrijlating een' zeer Een vereniging die gerust eens ekstra in de kijker mag worden gezet is zonder meer de Erembodegemse TennisKlub Corona. Als wij Tennisklub schrijven van vermelden wij slechts één van de sportaktiviteiten die deze klub op velerlei terrein ontplooit, zowel letterlijk als figuurlijk. Al is het tennissen vanzelfsprekend de hoofdaktiviteit van de meeste klubleden en dus ook van de klub zelf, toch mag men rustig stellen dat Corona haast het aanzien heeft gekregen van een «totaal-vereniging». Alles waarmee de mens maar enigszins kan bezig zijn en alles wat ook maar kan bijdragen tot het samen brengen van mensen komt bij Corona aan zijn trekken. Naast het tennisspel -waarmee het inderdaad allemaal is begonnen- biedt Corona nog de gelegenheid tot voetballen en dit zowel voor dames als voor heren, voor jongeren als voor niet meer zo heel jongen. Ook Volleybal krijgt meer en meer belangstelling, vooral dan vanwege de dames. Bovendien is de klub ongemeen aktief bezig met alles en nog wat als het maar ergens kan bijdragen tot het meer mens zijn, de gevleugelde woorden indachtig dat alleen een gezonde geest in een gezond lichaam het hoogste aardse goed uitmaken. lijkgespeeld en in het drie- hoektornooi te Dender leeuw een eervolle tweede plaats. jefke betekent de enorme som van klassebewustzijn. In de hiërarchie van de partij is Jefke niet hoog opgeklommen. Het was ook zijn bedoeling niet. Samen met zijn andere kameraden is Jefke de nig- gegraat van de partijwerking en de vertolker van het politiek gewe ten. Samen met zijn kameraden R. Van Ussel. Jef Robbrecht (die op de dag van de huldiging in zie kenhuis verbleef maar met zijn hart in de Mikis-klub was en zijn gelukwensen telefonisch over maakte), Frans Stuiver, Roger Schal tin die sinds een drietal jaren een ontzettende hulp betekent, Romain De Neef, üngena. Van Den Abbeel (die met de Belgische TENNISSEN EN NOG VEEL MEER Ook bij de andere aktivitei- ten van de klub was Corona telkens weer even sukses- vol, wij denken hierbij aan het organiseren van de «Su percrack» wedstrijd deze zomer, waaraan een zestig tal leden deelgenomen heb ben, die over de twee wed strijddagen werkelijk tot een enige gebeurtenis uit groeide. Om de inzet van de klubdeelnemers te belonen werd nadien een gezellig etentje opgezet, speciaal bedacht om de eigen«crack» in de bloemetjes te zetten onder het motto «vrienden onder elUaar». Als met het vallen der bla deren, de tennisraketten worden opgeborgen komt voetbal en volleybal aan bod. Jozef Van Nieuwenborgh met 80 jaar, oudste K.P. lid gevierd in de Mikisklub (jm) Mijn ouders waren veel te bras zegt Jefke. Zij pasten zich aan les aan. Jefke nam aktief deel het partijgebeuren in 1936 met staking van de 500.000 en wei getroffen door de slogan: één vi allen, allen voor één. Een trefs die hij zich tot op heden eig< gemaakt heeft. Hij zegt zelf ni bij de KP gekomen te zijn om c; rière te maken. Wel als inzet v< de werkende mens. «Ik zie werkende en vooruitstrevent mensen heel gaarne. Wanneer werkmensen het goed hebben, ik het ook goed hebben.» «Ikht mezelve niet gemaakt, maar ik met alle vooruitstrevende eerlijl vrienden strijden zolang ik ad< heb.» «Ik wil alle vrienden nog vele ge lukkige jaren toewensen in <1|U| strijd voor een beter leven vodDI alle mensen die oprecht mens wijl* len zijn.» En Jefke besluit zijn dankwooi*i met een zelf gemaakt gedicnl* «Het leven is een strijd banier van goede en kwade dagen. Gl« scheurd, gevlekt, ontvallen siej"p Kloekmoedig voort voor alle )t ren, maar timmerend wel. Eq wonde krijgt men dikwijls did en diep. Een weerbaar man oi vlucht zijn plicht en rechte mei Het leven is geen schouwtoneel men moet werken en strijden v.vP'O zijn deel.» GEEN EINDPUNT Het is voor Jefke Van Nieuwe# borgh nog lang geen eindpunt Met zijn ontzettende werkkrachl ondanks 19 jaar hard werken - de viscose» (fabelta) zet hij zici bestendig in. De talrijke anckdA tes rondom Jefke zijn er het bcwi| van. Met forse stem en volle overtuF' ging zingt hij uit volle borst not een strijdlied. Het is niet zijn avond, maar e avond van en voor iedereen. Ee avond zoals Jefke zelf is. één v allen, allen voor één.

De Voorpost | 1976 | | pagina 6