WELGEVULDE DAGORDE VAN DE GEMEENTERAAD LEEDSE WAARHEDEN...? KERSTVIERING DE BOS- KANTVINK BEUH M M NlEUWERKERKEN DEZE WEEK NIEUW SCHOOLHOOFD EN VEEL ADMINISTRATIEVE PUNTEN SINT-MAARTEN EN ZWARTE PIET ZORGEN VOOR VERRASSING SCHAAKKLUB «DE TOREN» 8 - 12-11-76 - De Voorpost Voor een van de laatste raadsvergaderingen van de Baardegemse Raad had bet Kollege gezorgd voor een welgevulde dagorde met niet minder dan 21 punten waarbij de oppositie, vooral by monde van Raadslid Monsieur en ook van Raadslid ingenieur Urbain De Ridder (Mare De Bie was afwezig), zich andermaal zeer s try dl us tig toonde en Burgemeester Robert De Pauw weer biyk gaf van een grondige kennis van de onderscheiden dossiers. GEMEENTELIJK ONDERWIJS In '75-*76 waren er in de gemeentelijke jongensschool 56 leerlingen en in dit schooljaar slechts 45 zodat er volgend schooljaar een klas overtallig wordt daar het minimum voor drie klassen 55 bedraagt. MUZIEKONDERRICHT Raadslid Urbain De Ridder stelt de vraag wat er na de fusie gaat gebeuren met het muziekonder- richt waarop Burgemeester De Pauw antwoordt dat nog niet vaststaat wat er met het kunst onderwijs en boekerijwezen gaat gebeuren doch dat er een inventaris desbetreffend is op gemaakt. Dit dossier is dan bestemd voor het nieuw bestuur. Verleden jaar en ook dit jaar waren er 12 leerlingen die regelmatig muziekonderricht volgden. STRAATNAMEN Raadslid Monsieur vraagt of er nog mogelijkheid bestaat straat namen vóór de fusie te veran deren. Burgemeester De Pauw meldt dat op 8 november te Aalst een vergadering doorgaat van een kommissie die zich met de straatnamen zal bezig houden. Van Jos Gysen leest de burgemeester een schrijven voor waarin deze aandringt niet de straatnamen te veranderen doch ze te behouden met vermelding van het postnummer van de vroegere gemeente. Schepen August De Boeck meldt dat de minister een voorstel deed in die zin. dus om met postnummers te werken. «Kan. na die vergadering van 8 november, nog iets aan de straatnamen door ons bestuur worden veranderd?» vraagt Urbain De Ridder. Burge meester De Pauw vindt het spijtig dat destijds de namen van sommige dorpsstraten werden veranderd zonder raadpleging van bevoegde instanties. Nu nog een straat herdopen met b.v. de naam van de huidige burge meester vindt burgemeester De Pauw niet gepast. RUIMTELIJKE ORDENING Raadslid Monsieur vraagt waarheen de opgebroken tegels van de Statiebaan zijn verzeild waarop schepen van Openbare Werken De Boeck zegt dat ze gebruikt worden bij het bouwen van rioleringssterfputten. Verder wil Urbain De Ridder weten of het voetpad naast Rijkswag nr. 11 nog wordt gerealiseerd. «Dit is geen taak voor de gemeente doch wel voor de Staat zelf,» antwoordt de burgemeester. De gemeente heeft wel de vraag gesteld de rijksweg te verbreden waarvoor aanbesteding is gebeurd van verschillende miljoenen. Over afzienbare tijd zal eraan gewerkt worden, volledig op staats kosten. Raadslid De Ridder wil ook de ware toedracht kennen van de zaak van de uitgetrokken haag waarover reeds liedjes zouden worden gezongen. Er was inderdaad een klacht, meent de burgemeester, door een winkelier daar het zicht door de haag werd belemmerd doch na onderzoek bleek deze haag niet op gemeentegrond te staan zodat de zaak werd overgeheveld naar de Provincie die dan een deel van de haag liet verdwijnen via Bruggen en Wegen. Raadslid Monsieur vindt dat de ruwe steenslag in de Bosstraat veel moeilijkheden heeft opgeleverd voor de landbouwers waarop wordt gerepliceerd dat het de landbouwers zelf waren die naar deze verharding hebben ge vraagd. Binnenkort komt een grote pletwals alles effen maken. Graag deed de burgemeester dit voor alle wegen doch het budget laat dergelijke uitgaven niet toe. FEESTZAALBEVEILIGING Dit is een punt dat de huidige Raad wil overdragen aan het nieuwe bestuur. PARKING KERKHOF Dat er een parking aan het kerkhof noodzakelijk was kon niet betwist worden doch er was een koninklijk besluit nodig om tot onteigening te kunnen over gaan. De gemeente koos de goedkoopste oplossing en ver koos dus de landbouwgrond boven de verkavelingsgrond. Daar de electriciteit er reeds ligt zal ook het lijkenhuisje aange sloten worden op de verlichting. KULTUREEL CENTRUM Van 22 miljoen zou de raming nu gaan naar 28 miljoen waarop de burgemeester zegt dat 80% zal gesubsidieerd worden doch dat brengt mee dat men moet rekening houden met de officiële normen van het ministerie, o.a. wat betreft de polyvalente zaal. Op Allerheiligendag, ter gelegenheid van de doden herdenking heeft de plaatselijke harmonie ook haar steentje bijgedragen. In de voormiddag is zij naar het kerkhof geweest voor een passende muzikale doden- hulde. Op zijn eigen niet zo speciaal. Doch wat de hele zaak nogal eigenaardig maakt is dat de harmo nie eveneens vergezeld was van haar majoretten- korps. Zouden die meisjes daar op het kerkhof een dodendans opgevoerd hebben misschien? Hoe groen is de in een prachtige natuuromgeving gelegen Bosstraat nog? ledereen zal wel weten dat daar enkele tijd geleden in die omgeving een sociale woonwijk neergesmeten is geworden. Door de kleur van de gevelsteen van de woningen in die wijk, is deze wijk is er in de Bosstraat naar het schijnt nog een kleurtje (en zelfs een geurtje) bijeengekomen. In de Geel beschenen Groene Bosstraat kan men nu soms wel eens een slippertje maken op een zwarte massa, afkomstig van die gele wijk. Nochtans is er een zuiveringsinstallatie gebouwd in die wijk. Zou die dan misschien niet of slecht funktioneren? Wij zijn op dit ogenblik kwaad op een lelijke grappen maker. Vorige vrijdag dachten wij een rustige avond te kunnen beleven rond de huiselijke haard, toen wij opeens bij het lezen van het plaatselijke reklameblad een uitnodiging opmerkten voor diezelfde avond. En nieuwsgierig zoals wij zijn gaan wij op iedere uitno diging af, vooral nu, daar die nogal verdacht leek. Die uitnodiging gold voor de heropening van etablisse ment...(geen sluikreklame) en er zou door de nieuwe uitbaters gratis kosumptie en lekkerhapjes aangebo den worden. Doch het misterieuze van de ganse zaak was wel dat de naam van de nieuwe uitbaters niet werd vermeld. Wat achterdochtig trokken wij daar dan heen. En inderdaad ons vermoeden werd be waarheid, daar waren helemaal geen nieuwe uitba ters doch wel de oude vertrouwde gezichten. Rond negen uur kwam er dan weer duidelijkheid in de zaak Op dat ogenblik kwam er een grote grapjassenkom- panie binnen met het nodige kabaal, een zelgemaak- te bloemstuk en een aantal geschenken die, zoals achteraf bij het open van de pakjes zou blijken, allemaal zaken waren die door die platte ploeg op loense wijze uit dit bewuste etablissement waren meegenomen. Dit was dus een schoolvoorbeeld van smeren met eigen vet. Wij verwittigen die grapjas die de aankondiging in het blad heeft geplaatst, dat hij zich ook wel eens aan één of andere loer mag verwachten van ons, zo gauw de mogelijkheid zich voordoet. Wij willen wel de niet nieuwe uitbaters nog danken voor de lekker hapjes die in der haast nog werden klaargemaakt Mon D G. Persoonlijke stappen bij de bevoegde minister worden door de burgemeester gedaan ten einde de zaak te bespoedigen. DORPSPLEIN Daar de ontdubbeling van de straat aan het Dorpsplein reeds wordt voorgesteld vraagt raads lid Monsieur dat het rustiek kader van dat plein zou bewaard blijven. WANDELWEG Voor de realisatie van de wandelweg op de spoorwegbed ding van Londerzeel tot aan Moorsel zijn reeds 14 miljoen kredieten uitgetrokken. TELEFOONCEL De vergunning voor de bouw van een telefooncel werd door de provincie reeds afgeleverd doch kredieten ontbreken voorlopig. GEDENKSTEEN VONCK Alhoewel de oppositie vond dat men misschien beter Vonck nu in vrede zou laten rusten gaf het schepenkollege opdracht aan F. Huylebroeck met hulp van archivaris Karei Baert voor dergelijke gedenksteen te zor gen. Huylebroeck opteert voor een bronzen bas-reliëf, (voor ongeveer 50.000F), waarschijn lijk tegen de kerkmuur te plaatsen, hopelijk nog vóór de fusie. KERKFABRIEK De schulden, vooral interesten van de ruwbouw van de kerk, voor circa 4 miljoen, werden door de kerkfabriek overge dragen naar de gemeente. Al hoewel de burgemeester dit uiteraard niet zeer apprecieert wil hij toch gunstig advies uitbrengen. OPENBARE ONDERSTAND Voor 't ogenblik is er geen enkel genieter van de C.O.O. Met uitzondering van raadslid Van den Bossche die het verschil te groot vindt wordt de begroting gunstig geadviseerd. BRANDWEER Ongeveer _123F. per inwoner, zijnde de som van 245.074F, werd in '76 betaald voor de Aalsterse Brandweer. AKKOORD Werd uitgedrukt bij de aanstel ling van een tussentijdige kuis- vrouw, bij het plan van rooilijk nr. 18 «chemin de Steenlandt», bij de begrotingswijziging van de gemeentebegroting. Van de kerkfabriek blijft 686.555F. te betalen en er werd gevraagd de kleine kerkhofin gang te verbreden wat met eigen personeel niet zal kunnen gebeuren. De pastoor vraag ook om herstelling van dak, gevel en ramen van de pastorie. Tenslotte werd akkoord gemeld bij het jaarverslag van het beheer door de Kollege van Burgemeester en schepenen en bij de eindafrekening van we- geniswerken groot 10.672.583F. Op zaterdag 24 december e.k., kerstavond, wordt de hele St.-Walburgaparochie betrokken in een zich mooi aandienende kerstviering. De «Claerhaegse Comedie» zorgt inderdaad voor een boeiende kerstwake met als basis een adaptie van het werk van Felix Timmermans «Naar waar de ster bleef stille staan». Het Meiderts «Jong Talent» met Kinderkoor zorgt, vo- kaal en instrumentaal, voor de Misviering zelf terwijl het vierstemmig Zangkoor van de Culturele Kring instaat voor begin, overgang en slot, slot waarin dan ook de gelovigen aktief worden be trokken. Het hele kerstgebeuren zal dus weer eens aktief te be leven zijn en verwacht wordt dat onze parochiekerk voor die gelegenheid echt zal te klein zijn. Niet alleen aan de mede werkenden maar aan de he le gemeenschap wordt ach teraf een receptie aangebo den in het Parochiecen trum, dit alles onder het kerstmotto «vrede en ver standhouding onder de pa rochianen» want het wordt wel zo dat, na de fusie, de parochie bij onze gemeen schap centraal zal staan. L.H. Verleden vrijdag 5 november werden Herdersemse Vinkeniers van «De Boskantvink» in de bloemen gezet. Het betreft namelijk de Kampioenen die werden gehuldigd. Bij de Assen was de Kampioen Herzeel-Van- denstee'n en de Koning Erwin D'Haese. In de afdeling Pro motie behaalde Mireille Arts de Kampioenstitel. Na het plechtig uitreiken van diploma's en trofeeën en het aanbieden van bloemen volgde, traditioneel, nog een flink avondmaal. Aan spelend lid Jos Van pe Velde werd een spoedig en volledig herstel gewenst alsmede een spoedige thuiskomst uit de kliniek. L.H. Het is allemaal voorbij, de strijd is gestreden, de s zijn gebracht, de neuzen zijn geteld, de tranen werden ge plengd en de berekeningen kregen ook reeds hun beslag al wordt er hier en ginds nog wat aan het laken getrokken naar de bekende kant toe. Vroger waren er nog verliezers naast de winnaars terwijl er nu uitsluitend nog verliezers zijn die winnen, winnaars die verliezen en winnaars die winnen. De verliezers die verliezen lijken voorgoed uitgestorven wat weer wel een bewijs zal zijn dat onze samenleving demokratischer is geworden en er zijn er met heel veel aanhang die voortaan ook het knikken zullen moeten aan leren of anders hun verdriet zullen verdrinken moeten en er zijn er met veel aanhang die nu niet langer meer zullen knikken moeten tot ze blauw zien maar voortaan hun broek zullen kunnen ophouden met een tweekleurig ambtslint. En er zijn er met toch ook nog heel wat aanhang die haasje over naar het ambt toe wippen konden naar het door de vrouwen zo gegeerde buiklint toe omdat zij het nog nodig 's avonds ook willen omdoen voor het naar bed gaan en zich volledig hadden toegelegd op dit hoge ambt met te pas en te onpas een mondje frans te bonjouren en te aurevoiren en er zijn er die ook nog behoorlijk wat aanhang kregen en nu rood aanlopen van koleire omdat in tegenstelling met wat ooit op school werd geleerd één plus één niet langer meer twee zijn en bijgevolg de trein toch nog moesten missen om deze dan te zien rijden met een andere chefgarde aan boord om de plaatsbewijzen ofte coupons te knippen. En wat er toevallig ook nog staat te gebeuren is het gauw gauw nog benoemen van enen resem schoolmeesters en schoolmeesteressen alsmede een schoolhoofd en wie weet wat al nog meer aangezien de konstellatie dusdanig is dat straks de zon in andere watertjes gaat schijnen en de magen en de neven en andere aanverwanten riskeren het paradijs te worden uitgejaagd tenzij ze zich bekeren. En nu iedereen de mond vol heeft over grondbeleid en de wilde spekulatieve verkopen althans toch met de lippen uitbant en ér steeds nadrukkelijker wordt beleden dat bouwgrond koopbaar moet blijven in deze benarde tijd waarde werkgelegenheid en de vaste inkomens vallen als de herfstbladeren en er te pas maar vooral te onpas en dit vooral naar aanleiding van op til zijnde verkiezingen over de kleine man wordt geleuterd en voor de gelegenheid de sociale trommel wordt geroerd heeft men het ter parochie bestaan om een tiental bouwplekken van plus minus tien aren elk voor een gezamenlijk bedrag van niet minder dan twaalf miljoen steeds niet gedevalueerde frankskens aan de arbeidende man eruvrouw te brengen waarbovenop nog vijfentwintig procent naar de schatkist gaat en daarnaast nog een niet ie versmaden procentje naar de verenigde notariaten en wij prijzen ons niettemin gelukkig met de gedachte dat deze gronden het bezit waren van onze paro chiale instelling die heet aan openbare onderstand te doen zodat tot eenieders geruststelling de meerwaarde belas tingvrij naar de behoeftigen zal gaan. EJA Om tanc Mer als een Mar ,Em lals plas uit Deze week is dan eindelijk het doek gevallen omtrent een reeds twee jaar aanslepende kwestie die maar geen oplos sing scheen te vinden. Op 21 november as. zal Nieuwerker- ken eindelijk een nieuwe pastoor hebben. Laten we hopen dat de derde leeftijd de goede zal zijn. Toen een tweetal jaren geleden pastoor Van Impe noodgewongen met pen sioen moest gaan, werd er door velen opgelucht adem gehaald. Weinigen waren indertijd ingenomen met deze persoon, in zoverre dat velen naar de pensioenleeftijd van de pastoor trachten. Toen deze eindelijk gekomen was, meende men dat de moeilijkheden nu opgelost zouden zijn. Al heel snel zag men echter in dat het met de nieuw aangeduide, EH Van Lae- them, toch ook niet al goud zou zijn dat blinkt. Deze -laatste lag immers in een minimum van tijd overhoop met het gemeentebestuur. De oorzaak van de moeilijk heden lagen in de oude pastorie. Oorspronkelijk wenste het gemeentebe stuur deze af te breken en een nieuwe te bouwen. Toe echter kwam Stedebouw op de proppen, ter hulp geroe pen door de kerkraad die het oude gebouw wilde ge klasseerd zien. Dit gebeur de tot grote ergernis van velen. Toch bleef de EH Van Laethem erop aandringen dat er een nieuwe pastorie zou gebouwd worden. Dit kon en wou het gemeente bestuur echter niet verwe zenlijken. Wel deed ze alles wat .in haar macht lag om de oude pastorie zo goed mo gelijk op te knappen. De nieuwe pastoor wou zich echter niet te Nieuwerker- ken komen vestigen en bleef in Okegem. De zaak werd uiteindelijk onlangs voor de bisschop beslecht We krijgen een nieuwe pastoor in persoon van EH Van Goethem die onder pastoor was te Denderhou- tem. Afwachten wat het nu worden zal! In de Voorpost van 29 okto ber jl. waren nogal enige ongelukkige uitlatingen te lezen van de h. Freddy Pijck, die meent met meer recht en reden aanspraak te mogen'maken op een sche- penzetek dan burgemeester Hooghuys van Nieuwerker- ken. Omdat dit nogal een interessante zaak vormt, peilden we eens naar de reakties van burgemeester Hooghuys zelf. Deze weet zonder twijfel spijkers met koppen te slaan. Door de h. Freddy Pijck werd er nogal gehamerd op die 85 stem men die hij meer behaalde dan burgemeester Hoog huys. Een argument dat vast en zeker geen steek houdt daar de h. Hooghuys slechts op de vierde plaats stond terwijl Freddy Pijck toch op de tweede plaats kandidaat was. In het be wuste artikel wordt er trou wens nogal snel met het woord «demokratie» omge sprongen. Nochtans had Freddy Pijck een gemeente met 800 kiezers achter zich, terwijl er in Nieuwkerken toch maar een vierduizend kiezers zijn. Waar blijft die gelijkheid die er in het woord «demokratie» nood zakelijk verondersteld wordt? Procentsgewijs krijgt de Nieuwkerkse bur gemeester bijna het dubbe le aantal stemmen van de Erembodegemse kandi daat! Verder zijn er nog tal van argumenten die in het voor deel van de h. Hooghuys pleiten. Men mag niet ver geten dat hij in zeer moeilij ke omstandigheden gedu rende zes jaar een gemeen te geleid heeft als burge meester, terwijl de h. Fred dy Pijck nog iedere be- stuurservaring ontbreekt! En in een entiteit zoals deze van Aalst moet men toch een zekere inbreng kunnen doen. Benevens dit aspekt is er ook het feit dat Nieu- werkerken nog geen enkele vertegenwoordiger bezat in het schepenkollege (als derde grootste gemeente) terwijl Erembodegem toch 'he reeds over een schepen (de h. Roels beschikte). Wan neer men dan weet dat de h. Freddy Pijck op de partij raad voor de nieuwe sche penen stemde vragen we o,ns toch wel af in hoeverre invloeden van buitenuit ene rol speelden iri de poging om tweedracht te zaaien tussen kandidaten onder ling! Dirk De Pauw GEHEIME ZITTING In geheime zitting ging de Herdersemse Gemeenteraad over tot de regeling van de aanstelling van waarnemende leerkracht mevrouw Van Nuffel- Roggeman in vervanging van Mw. Cayet. Eveneens met eenparigheid van stemmen werd, in vervanging van schoolhoofd op rust Gilbert Van Vaerenbergh, gediplo meerd in 1936, de heer Louis De Meyst benoemd. Nog in geheime zitting werden de wedden van burgemeester en schepenen, eveneens met 11 op 11. goedge- stemd voor de burgemeester ter waarde van 168,92 duizendsten van de wedden van opsteller bij het ministerie en voor de schepenen 60% van de wedde van de burgemeester. ADMINISTRATIE In openbare zitting waren het vooral administratieve punten die op de dagorde voorkwamen. Met eenparigheid van stemmen werd een begrotingswijziging van de C.O.O. goedgekeurd met een bijkomend krediet voor be taling van de onroerende voor heffing '76 en voor aanpassing an de vergoeding uit te bealen als «bestaansminimum», in to taal voor 17.988F. Voor '76 blijft er dan nog een boni van 174.451 F. met dien verstande dat de gewestelijke ontvanger een meeruitgave nog had van 3.810F. Ook de begroting '77 van de C.O.O. werd met eenparigheid goedgekeurd, dit vooral als leidraad voor het nieuw bestuur na de fusie. Op de gewone dienst is er een boni van 714F. Het jaarverslag dat ten gemeentehuize ter inzage lag werd zonder opmerkingen goedgekeurd en dit was ook het lot van de lening voor finan ciering van de erelonen voor het ontwerp van het rioleringsplan. Meerderheid tegen minderheid, 7 tegen 4. werden dan de begrotingswijzigingen van de buitengewone dienst, gaande over financieren van lusters in de raadszaal en onteigeningen in de Aartstraat, en bij de gewone dienst met 9200F. meeruitgaven en een overschot van 24.279F. goedgekeurd. WEGENWERKEN De asfaltering van de Hamme- straat Beekkant, eerst geraamd op 200.000F., kostte uiteindelijk 340.871 F., niet alleen omdat meer asfalt werd aangebracht dan voorzien maar vooral we gens het niet machinaal kunnen werken. Een bij nazicht van de rekeningen vastgestelde vergis sing werd goedgemaakt met een kredietnota van 34.200F. voor afbraak van huis Schuddinck in de A. De Cockstraat. Ook het dosier van de Aartstraat werd door de meerderheid goedge keurd. De 245m2 grond en een deel van de gebouwen werden door de ontvanger geraamd op 243.250F. plus 21% wederbeleg- ging me* dien verstande dat de afbraak zal gebeuren op kostend- van de gemeente. ALLERLEI: Voetweg nr. 39 (de «Klooster wegel») zal worden afgeschaft. het betreft 52m wegel nevens de afsluiting van de kloosterschool die samen met het aan de overzijde van de wegel gelegen land zal gebruikt worden tot uitbreiding van de speelplaats en deel als parkeergelegenheid. Voor de Brandweer van Aalst beliep de bijdrage voor 1976 de som van 330.875F. Tenslotte werd de prijs van het leerlingenvervoer (door de firma De Hauwere), aangepast en gebracht van 900 op 984F. plus BTW per dag en adviseerde de Raad gunstig nopens een besluit van de C.O.O. inzake verkoop van land te Hofstade. L.H. Robert Van Den Berghe zou Bob niet zyn, indien hy niets in petto had. Aldus kon men het meemaken dat boven de niets vermoedende bezoekers een helicopter wentelde die In een nabijgelegen weide een landingsplaats zocht. Sint Maarten in hoogst eigen persoon stapte er met zwarte Piet zowaar uit. En een sint komt om te geven. En wat hij te bieden had was niet weinig. Een kamion vol speelgoed voor de kinderen van Levensvreugde. Een aktie die op touw was gezet door eks-prins karnaval Bob. die kontakt had opgenomen met niet minder dan zeven scholen. Het is immers zo dat in 't algemeen en zeker sommige kinderen, teveel speelgoed heb ben. Indien elk kind 1 stuk speelgoed wou afstaan (bruik baar speelgoed, geen vuilbak speelgoed) dan kon men vele andere kinderen gelukkig maken». Het initiatief vond weerklank. Een volle kamion. «Mocht ge teveel speelgoed hebben. zo zegt Bob dan vraag ik U het over te maken aan een of meer instellingen». De kinderen van de Sint-Anna, Sint-Jozef, en Sint Vincentius, Sint-Gudulaschool. leerlingen van de Dames van Maria en het Sint Jozef en Sint Maarten kollege hebben hun beste been tje voorgezet. Nu de lange winteravonden aankomen wordt te Herdersem, onder impuls van voorzitter Paul Michiels, het schaakbord uit de lade opgediept en komen een twintigtal aktieve leden van «De Toren» de-tweede vrijdag van de maand in lokaal Sint-Antonius proberen elkaar schaakmat te zetten. Zowat elke leeftijd is bij deze schakers vertegenwoordigd Biet o.a. benjamin Bart De Caluwé, twaalf jaar. Voorzitter Michiels wil een schaakklub met zeer veel aktieve leden opbouwen om dan daarna in groepen te splitsen volgens het niveau van hun spel in de hoop derwijze tot een zekere selektie te komen. Op 7 januari wordt het schaakjaar officieel geopend doch op 10 december wil men eerst reeds eens de lichamelijke mens versterken door een klub- souper.

De Voorpost | 1976 | | pagina 8