bevolkings dichtheid IN MARVIAN IN DE SPOREN VAN MARVA, DE TEUGELS VAN HET SHOWBEEST VIEREND WORDT HELI HULP EEN FEIT? FUSIEGEMEENTEN LENEN KOST GELD ALLEMAAL BEESTJES BIJVERDIENSTE OP SCHOOT DEZE MAAND WEER VELE PIJLEN OP LANSELOETBOOG De Voorpost - 12-11-76 - 9 Om je een weg te banen in de show-jungle moet je op de tanden kunnen bijten en de struikelblokken rauw lusten. Men zegt dat wie doorzet vroeg of laat aan de top komt en als dat waar is, wordt de Aalsterse zangeres Marvian straks een grote. Marvian, alias Emmilienne Emmy lezen we op haar halsketting) Goethals, is 21 en woont in de Koolstraat 22. Zij heeft een vierde plaatje uit waarop het lekker uit de pan swingende «Die avond in Sévilla» volgens vader Desiree moet bewij zen dat haar studieronde ten einde is. Hij doet er geen doekjes rond, hij gelooft in het po tentieel sukses van zijn dochter en wacht geduldig de dosis geluk af die onmis baar is voor een doorbraak. In afwachting is geen enke le inspanning hem teveel om haar toekomstplannen in goeie banen te leiden en zorgt ie bvb. op zijn dooie eentje voor de verdeling van de platen. Of ze goed ver kopen? «Welja, je moet er natuurlijk wat voor over hebben om er te geraken,» vertelt ie. OVer het onthaal van de mensen heeft ie niet te klagen alleen dan, dat het feestkomitee van de Kool straat volgens hem hun deel van de Koolstraat nogal ver waarloost maar daar wijdt hij niet graag over uit. Opde vraag hoe ze aan dit pseu doniem komt vertelt Mar vian: «Wel die naam drong zichzelf in feite op. Herhaal delijk werd mij gezegd dat ik zong zoals Marva. Dit werd ook gezegd door me vrouw Ke Riema, in de zangwereld beter bekend als Marieken. die me vroeg of ik in West-Vlaanderen was geboren omdat ze vond dat ik spreek en zing als Marva. Ik neem dat wel aan maar onze internationale first-lady ben ik lang nog niet alhoewel...ik binnen vier jaar graag haar plaats zou innemen.» Marvian treedt momenteel niet op om de eenvoudige reden dat er te Aalst geen oreksten ter beschikking zijn. Hoe kan je dan door breken zonder op te treden, vroegen we. «Door een goeie plaat te maken...en gemaakt voor ze doorbrak. Je kan niet voorspellen wanneer een liedje het gaat doen. Voor de vijfde plaat zijn we alvast in onderhan deling. Hoogst waarschijn lijk zullen we hierop nog eens mijn eerste liedje op nemen («Als een mooie droom»), maar dan veel be ter.» En wanneer Emmy effe weg is, zegt Desiree Goethals nog gauw dat ze destemeer kans maakt omdat ze vóór haar zestien niet heeft ge zongen en dat ze daarom haar stem heeft be schermd; hetgeen niet kan worden gezegd van een Heintje, een Marino Falco en zoveel anderen die hun stem kapot zingen. Onder tussen volgt Marvian vlijtig diktielessen om niets aan het toeval over te laten en ons te verrassen met nog beter materiaal. René De Witte Het door Binnenlandse Zaken vooropgestelde projekt om via helikopters hulp te bieden bij dringende hulpverlening liep reeds twee jaar in een proefstadium. Zonder twijfel was het eksperiment een sukses. De Alouette heeft zowel te Walem (op 5 km van Mechelen) als in Wallonië ten dienste van de centra 900 gestaan. De diensten hebben er veelvuldig en dankbaar gebruik gemaakt en konden vast stellen dat de inspanningen niet nodeloos waren en ver schillende mensenlevens gered werden. NOG DOELTREFFENDER WERKEN Thans overweegt men de heli hulp door te drijven en wanneer alles vlot verloopt, met vier toestellen van het type Alouette van start te gaan. Twee helikopters voor het waalse en twee voor het vlaamse landsgedeelte. Men kijkt alvast hoopvol uit om tijdens het komende seizoen definitief van start te gaan. Alsnog staat niet vast waar de vier helikopters hun sta tioneerplaats zullen héb ben. Gent wordt niet als aangewezen beschouwd omdat het te centraal gele gen is voor ons woonge bied, maar bijvoorbeeld veel te ver zou zijn voor de Kem pen. Brugge zou een aangewe zen plaats kunnen zijn. Ze ker met het oog op de wer king aan de kust. Een twee de stationeerplaats ware wellicht Walem. Tot op heden is er nog niets definitiefs. LANDINGSPLAATSEN Wie het meest met deze uiterst moderne en efficiën te vorm van hulpverlening zal te maken hebben, dat zijn in de eerste plaats de hulpcentra 900. Uiteraard ook deze te Aalst en waar men in het verleden reeds ervaring opdeed. Anderzijds dienen er ge schikte landingsplaatsen voorzien te worden bij de ziekenhuizen. In casu het stedelijk ziekenhuis en de O.L.V. Kliniek. In onze streken is het jam mer genoeg pover met de heli-landingsplaatsen geen enkele instelling heeft het tot nu noodzakelijk geacht een geschikt landingster rein aan te leggen. Voor het ziekenhuis was bvb., een landingsplaats voorzien op een stuk weide, achteraan de nieuwbouw van het hospitaal. Voor de O.L.V. Kliniek het Volleybal terrein als landingsplaats. Als noodoplossing en in het esperimimenteel stadium tot daar aan toen. Maar in feite zou de landingsplaats aan de gestelde normen moeten voldoen. Dit wil zeggen een duidelijke markering van het terrein, - dat ook gemakkelijk moet te bereiken zijn met draagber ries of rollende toestellen - en uiteraard een degelijke verlichting van de landings plaats. Kortom, een lan dingsplaats dat door de pi loot zeer goed kan waarge nomen worden en al even gemakkelijk bereikbaar moet zijn. OPLEIDING VAN PERSONEEL Ook bij het 900 personeel die de telefoon en radioka mer bedienen dient een aanpassing te gebeuren. In eerste instantie zullen zij te maken hebben met de «vluc leiding». Het komt er op aan de coördinaten en vluchtki- lometers te kennen. Abstraktie gemaakt van de Brusselse agglomeratie spant in het Vlaamse land Borgerhout de met niet minder dan 12107 Inwoners per km2 terwijl aan de staart bengelen Heuvel land met 94, Olen met 74, Alveringem met 71, Lo-Reninge met 54 en Zuienkerke in het arrondissement Brugge met 46 Inwoners per km2. Arrondissement Aalst; Denderleeuw Aalst Haaltert Lede Erpe-Mere Ninove Zottegem Geraardsbergen S.L.Houtem Herzele Arrondissement Dendermonde Dendermonde Wetteren Lebbeke Zele 593 1170 Hamme 549 1074 Buggenhout 495 562 Wichelen 495 555 Laarne 330 525 Berlare 304 455 Waasmunster 242 409 388 383 Arr. Halle-Vilvoorde 334 Vilvoorde 1688 Liedekerke 1100 Hekelgem 558 Opwijk 555 753 Asse 491 652 Ternat 465 651 Merchtem 320 lederen kan zomaar niet met een helikopterpilootin ver binding treden met de la- konieke opmerking «kom maar naar dit of dat zieken huis». De centralisten zullen als het ware de ogen en oren moeten zijn om de helikop terpiloot op de meest effi ciënte manier naar de juiste plaats te loodsen en dat in een daartoe gebruikelijk jar gon. Voor de 900 centralisten is dit geen onoverkomelijke hindernis en zijn bijde hands genoeg om ook met deze nieuwe vorm van hulp verlening (die in feite niet zo nieuw meer is) snel en doel matig overweg te kunnen. Hun taak wordt er nogmaals zwaarder door, dat wel. EFFICIENT Ongetwijfeld is de hulpver lening langs de lucht het meest efficiënt, zeker voor drjngende en verre verplaat singen bij het vervoer van zwaar gekwetsten of ernsti ge zieken. Anderzijds is een helikopter niet of minder geschikt om bij elk ongeval onmiddellijk in te schakelen. Op de plaats van het ongeval is er niet steeds een geschikte landingsplaats 'omdat men plaats van een ongeval niet kan voorspellen, kan men de landingsplaatsen niet voorzien. Het logische gevolg is dat de ambulance zich naar de plaats van het ongeval be geven en de gekwetste naar het dichtsbijzijnde zieken huis overbrengen. Alsnog kan dan de dokter beslissen of een snelle overbrenging naar en gespecialiseerd zie kenhuis nodig is. (bij een open schedelfraktuur bvb. wordt.de muts van Hypocra- tes toegepast, maar bij een schedelboring beschikt men te Aalst niet over de nodige aparatuur en zal men de patiënt overbrengen naar bvb. het A.Z. Dank zij de helikopter kan men de patiënt zonder schokken of stoten zeer snel overbrengen van Aalst naar Gent binnen de 12 mi nuten. Heli kan bijzondere diens ten bewijzen bij overbelas ting van de wegen. Ook de ziekenwagens die anders een rit moeten maken van meer dan een uur, kan men thans ter beschikking hou den voor ongevallen en zie- kenvervoer in de omgeving. Het laatste woord moet nog van Binnenlandse zaken ko men. De organisatie dient nog verder op punt gezet Maar het blijft meer dan waarschijnlijk dat vanaf volgend seizoen die vier alouettes over ons grond gebied zullen vliegen, waarbij het aandeel van de hulpcentra 900 bijzonder groot zal zijn. Alle waarschuwingen ten spjjt, blflft de drang tot bijverdienen welig tieren. Alsmaar staan dag- en weekbladen vol met verlokkelijke aanbiedingen. De miseries van diegenen die er op ingingen en zeker die een kontrakt tekenden of een waarborgsom gestort hebben, zijn niet na te tellen. Marvian komt kortelings met een plaat uit Herhaaldelijk wees men in TV uitzendingen zoals Wikken en Wegen, Tienerklanjcen *en de Nerlandse Koning Klant op de diverse (handig) aangeboden mogelijkheden. Het nieuwste snufje blijkt thans te Aalst lopende. Een afgevaardigde van een Antwerpse uitgeversmaat schappij biedt de niets vermoe dende huisvrouwen even plots als onverwachts een «bijver dienste». Praktisch huis aan huis wordt er aangebeld met het verlokkelijk voorstel om in een bepaalde sektor weekbladen aan kliënten te verdelen. Uiteraard wordt er een waar borgsom gevraagd en wordt, volgens het. kontrakt een faktuur aangeboden voor de desbetreffende tijdschriften. Bij dit alle^ toch een paar beden kingen, waar het niet alleen hoogst eigenaardig is dat de lezers niet bediend wórden via de krantenverdelers of posta bonnement, maar dat bovendien een massale werving gedaan wordt van «verdelers», die een aantal bladen voor hun «sektor» te koop krijgen. Zoals met vele bijverdiensten is waakzaamheid geboden. Een handtekening is te snel geplaatst en men doet er goed aan vooraf te rade te gaan om niet voor één jaar verrast te worden met een opdracht die men niet aan kan of waarvan de verwachtingen anders uitvallen dan bedoeld was. Men vergete nooit, een kontrakt is en blijft een kontrakt en bij deze schriftelijke verbintenis helpen mooie woorden niet. Een aqenda van de qemeenteraadszitting zonder leningen is ondenkbaar. Ook bij de laatste raadszitting stonden 28 leningen bij het Gemeentekrediet van België op net verlang lijstje voor het niet onaardige bedrag van 14 miljoen 508.000 frank. Geldverwervingen die schommelen tussen een termijn van 5 tot 30 jaar of, alle termijnen samen een totaal van 360 iaar- Een eerste lening betreft 916.000 fr. op 25 jaar tot omzet ting van de bestaande schuld uit hoofde van het verschil tus sen de beloofde en werkelijk uitgekeerde staatstoelage voor de ruwbouw van het nieuw slachthuis. Met 88.000 fr op 5 jaar wil men overgaan tot de aanwerving van eigendommen in de St. Apoloniastraat voor inname in de zate van de wegen. Voor aanwerving van eigen dommen in de Oude Dender- mondsesteenweg voor inname in de zate van de wegen gaat men een lening aan van 360.000 fr. op 30 jaar. Vijfhonderdtwintigduizend frank op 10 jaar is er nodig voor het leveren van een partij staal- en draadproducten, zink en laselectroden. Het slopen van een bouwval lige fabrieksschoorsteen in de stedelijke werkhuizen maakt het Gemeentekrediet 203.000 fr. lichter op 20 jaar. Daarnaast een lening van 337.000 fr op tien jaar voor de financiering van het ereloon voor het ontwerp tot aanleg van een verbindingsweg tussen het wijngaardveld en de nieuwe Denderbrug. Een ferme brok van 1.275.000 fr. op 20 jaar voor het plaatsen van centrale verwarming en sanitaire installatie in de wo ningen voor bejaarden in de Schietbaan en Rerum Nova- rumstraat. Ook nog een lening van 545.000 fr. op 20 jaar voor de elektriciteitsinstallatie in de woningen voor bejaarden van schietbaan en Rerum Nova- rumstraat. Een lening van 575.000 fr op 20 iaar voor het verwen/en van de eigendom ingang De Prez nr. 8 voor inname in de zate van de wegen. Voor schrijnwerken ter inrich ting van de zittingszaal van het schepenkollege klopt men bij het Gemeentekrediet aan voor een som van 738.000 fr. op 30 jaar. Het verlanglijstje is nog lang niet af, want voor het leveren van klein materiaal voor het aanpassen van de verlichting in de stadsgebouwen Katte- straat heeft men een lening nodig van 267.000 fr op 10 jaar. Daarbij komt nog het leveren van verlichtingstoestellen voor de stadsgebouwen in de Kat- testraat voor 432.000 fr. op 10 jaar. Diezelfde stadsgebouwen in De ministers van volksgezondheid en onderwijs krabben in hun haar. Ze zitten opgescheept met een zich steeds verme nigvuldigende luizenplaag. Allemaal beestjes die op de mens parasiteren als echte bloedzuigers van ons insektenwereld- je. Het is een hele geruststelling om te weten, dat er maar een tweehonderd soorten wand, hoofd, kleer en schaamluizen bestaan. Maar daarom zijn ze niet minder lastig en het is een hele toer om ze kwijt te gera ken. Bovendien zijn de wijfjes talrijker dan de mannetjes en de hoofdluis legt in 6 dagen zo een 50 eieren en leven op de koop toe ook nog een min of meer lange maand indien de mens er niets aan doet. Van de 1 tot 2 mm lange hoofdluis, en ook de andere luizen, met hun zeer platte lichaamsvorm en daardoor naar de bovenzijde verschoven ademhalingsope ningen, is zeer weinig ver schenen. Niemand heeft aandacht voor deze aktieve diertjes die bij voorkeur op de achterzijde van 's mensens achterhoofd ver blijft. Nochtans zou iedereen moe ten weten dat de echte luizen zich onderscheiden van de pelsluizen en wel in de eer ste plaatsdoor hun mondde- len. Die fameuze monddelen, die toch een van onze bekom mernissen zijn, zijn zodanig in gericht, dat ze de huid van hun gastheer kunnen doorboren, opdat ze het dierbaar bloed zouden opzuigen. Het beestje heeft zes poten, maar, en dat is een troost, aan elke poot maar één klauw. Maar. er is een maar bij, die ene klauw is zeer krachtig en sikkelvormig gebo gen. Met de sterke spier die de klauw beweegt, kan het dier^e krachtig tegen het laatste tars- lid opgeklapt worden. Boven dien is die klauw zodanig uit gehold, dat met de binnenkant er van, in teruggeslagen toe stand, een holte wordt ge vormd die nauwsluitend past rond het haar van de gastheer. Met dit handigheidje kunnen de luizen zich uiterst stevig aan de haren van de gastheer vast klemmen. En zoals men behoort te we ten, worden de eieren een voor een aan 't haar geklit. En een wijfje, we gaven reeds een cij fer, legt ongeveer 300 eieren in een tempo van 8 tot twaalf per dag. Op die wijze ontstaat er in een paar maanden tijds. wan neer men er niets tegen doet, een weelde van een menage rie. Het luizenei is opzichzelf een bezienswaardigheid. Het is een ovaal ei met stompe ein den en bezit aan het einde een soort dekseltje, dat vrij gemak kelijk kan worden weggebro ken. In het ei ontwikkelt het embryo zich tot een kleine larve en dat beest zit slim genoeg met de kop aan de zijde van het dek seltje. Wanneer het ei op het punt staat uit te komen (aldus else- viers wereld der dieren afdeling insekten) slikt de larve lucht en stoot die door de anus aan de onderzijde uit, waardoor een luchtdruk wordt opgebouwd die tenslotte groot genoeg is om de larve vooruit te stuwen en het dekseltje op te tillen. De pasgeboren larve is reeds, wat de voornaamste punten betreft, een miniatuur uitgave van de volwassen luis en hij voedt zich van het eerste ogenblik af met bloed. Hij bereikt het volwassen sta dium ongeveer een maand na dat het ei is gelegd, en leeft ongeveer drie weken. A.M. Teaterwerkgroep Lanseloet is deze maand weer aktlever dan ooit. Na haar geslaagde première van «De gekroonde Laars» eind oktober, zet ze haar programma voort met zo mogelijk nog meer enthousiasme en geestdrift. Lanseloet onderscheidt zich van andere teatergroepen door haar gevarieerd programma. Weinig toneelgroepen nemen zoveel hooi op hun vork: een aanbod van verschillende teaterstukken tegelijkertijd, en daarbij nog wekelijkse kin derprogramma's op woensdagnamiddag. DE KINDER- maakt worden) PROGRAMMA'S Op 15 december: film «De Deze maand gaan die door jonge indiaan» de Sint-Jozefmeisjes school, St.-Jozefstraat 2, Aalst. Elke namiddag be gint om 13.30 uur. Het wordt weer een gevarieerde grabbelton van toneel-, poppenkast- en filmvoor stellingen. Bij de keuze daarvan werd steeds de voorkeur gegeven aan de zgn. «betere» films: met minder geweld, meer ge zonde humor e.d.m. Op 10 november wordt de rij geopend met tekenfilms: het «Walt Disneyfestival» Op 17 november komt er een poppenspel, nl. «het spook van Peppermint». Op 24 november is er film: «drie noten voor Asse poes». 1 december poppenspel «Dr. Bill knapt het op». 8 december: een teaterstuk (keuze zal later bekendge- Ouders en kinderen zouden gewoon niet mogen twijfe len!!! TONEEL Het bekende toneel «Voor lopig Vonnis» van «Jozef Van Hoeck wordt deze maand twee keer opge voerd op vrijdag 19 novem ber en op maandag 22 no vember, telkens om 20 uur in oe zaal van het V.T.I. (Vakschoolstr., Aalst). De inhoud van dit stuk is even rijk als bekend: Stefan Oster volgt zijn ge weten, maar handelt daar door in strijd met de heersende wetten, door atoomgeheimen aan de concurrent door te spelen. «Omwille van het evenwicht in de wereld» gebiedt zijn geweten. Dit gewetens-wet- tenkonflikt is een moderne Kreon-Antigone-motief. de Kattestraat hebben nog eens 622.000 fr. op 15 jaar no dig voor het leveren en plaat sen van linoleum en het opkui- sen en herstellen van parket vloeren. Men kan het er evenmin stellen zonder verf en behangwerken in die gebouwen en wordt er een lening aangegaan van 874.000 fr. op 5 jaar. We blijven in deze stadsge bouwen in de Kattestraat nog even rondhangen en zien dat het leveren en plaatsen van zonnewering en overgordijnen 155.000 fr. nodig heeft op 5 jaar. De binnen- en buitenschrijn werken van die gebouwen ver gen een lening van 942.000 fr. op 20 jaar. Het leveren van een hoog spanningskabel voorde stads gebouwen en administratieve diensten doet in de Gemeente- kredietzak tasten voor 188.000 fr. op 10 jaar. De centrale diensten hebben een lichte vrachtwagen nodig en om deze te kunnen leveren gaat men een lening aan van 155.000 fr. op 5 jaar. Het politiekommisariaat heeft een nieuwe dakbedekking no dig en aan het Gemeentekre diet klopt men aan voor een le ning van 530.000 fr. op 20 jaar. De brandweer heeft een lichte bestelwagen nodig en de le ning voor de levering beloopt 167.000 fr. op 5 jaar. Er komt ook nog een lichte vrachtwagen voor de wegen- dienst of een lening van 155.000 fr. op 5 jaar. De stadsbulldozer is stuk en voor de buitengewone herstel lingswerken gaat men een le ning aan van 125.000 fr. op 5 jaar. Voor de uitbreiding en aanpas sing van de openbare verlich ting in de Oude Aardeweg gaat men een lening aan van 148.000 fr. op 10 jaar. Lening van 329.000 fr. op 10 jaar, met het Gemeentekrediet van België, voor ruimingswer- ken aan waterloop nr. 5061 - verrekening door het provin ciebestuur. Hier betreft het de financiering van ruimingswer- ken van openbare waterlopen, uitgevoerd door de provincie Oost-Vlaanderen. Het te lenen bedrag is 50 van de totale kosten. Voor verbouwingswer ken voor het inrichten van de wijkbibliotheek MIJLBEEK EEN LENING VAN 1.337.000 fr. op 30 jaar. 176.000 f r. op 10 jaar voor aan koop van toestellen en uitrus ting voor de stedelijke biblio theken. Ook het aanpassen van twee vuilniswagens voor het laden van containers brengen kosten mede onder vorm van een le ning van 349.000 fr. op 5 jaar. Tenslotte een lening van twee miljoen frank op 20 jaar, met 't Gemeentekrediet van Bel- .gië, voor doorlening aan de VZW Ve. J.A., voor investering in een nieuw jeugdhuis. Om het helemaal te bont te maken staat er vrolijk op de agenda onder punt 40: Goed- stemmen van de stedelijke be lastingen voor het dienstjaar 1977, opcentiemen op de onroerende voorheffing aanvullende direkte belasting op de personenbelasting opcentiemen op de provinciale belasting op het nijverheids- personeel, opcentiemen op de provinciale belasting op de drijfkracht en op de verto ningen en vermakelijkheden. Nou ja, lenen kost geld. A.M,

De Voorpost | 1976 | | pagina 9