L A B 0 E H. u i K sj[ .0 Q Van «iaco» naar «Ijaco» TUSSEN HAAKJES I ABC U JtI JEUGDATELIER TEAM EFFESTIL IN KREJA De Voorpost - 3-12-76 - 25 HEB STEEDS BIJ DE HAND VAN EN TELEFOONNUMMERS ADRESSEN eeckman De speaalist in maatwerk. De laagste prijzen der matras sen. Schuimrubber, Latex, Staalveren, Super-Bultex. Bergemeersenstraat 18, Aalst. omar 053-21.25.56 Sport levert alle sportuitrustingen aan klubs, scholen en handelaars. Rechtstreeks aan fabrieksprijzen (enig in Bel gië) Schoolstraat 54, Aalst. endermondse Rijschool 0s2-21.37.94 van het type A Praktisch en theoretisch onderricht door I gespeaahzeerde personen De Dendermondse Rijschool, Veldstraat 47, Sint-Gillis-Dendermonde. leert U sturen zoals het moet. Alle inlichtingen. uro-Home 052-21.62.71 Binnenhuisdekoratie O L.-Vrouwstraat 33. Lebbeke. De totaalzaak voor het inteneur I es meed 052-21.27.62 metalen trappen, trapleuningen, balkon- en terrasafsluitin- ge«i, poorten enz. M. De Backer, Kon. Albertstraat 75, Dendermonde. ian 052-21.38.16 Michem. Tapison, nylontapijt, en andere vloerbekledingen in overgrote keus bij Herman Michem, Potiaulaan 16, St.- Gillis-Dendermonde Vraag vrijblijvend inlichtingen >11 om, Leen gerust 1 I Po-Sport 052-21.17.59 Alles, maar dan ook alles van sportartikelen, alsook sport- kledij en camping. Statiestraat 21. Lebbeke. Kroostrijke Gezinszegels 053-21.S0.16 op handtekening. Hypotheken, verzekerde geheimhou ding. Inlichtingen bij Van den Berghe, Droeskouterstr. 12, Haalt ert. attoflex 052-21.11.77 de bedvenng voor een goede nachtrust Verdeler voor de streek Meubelen E De Petter Kon Albertstraat 14. Sint-Gillis-Dendermonde eubelen De Wolf De grootste meubelzaak der streek Molendries 3. AALST 053-21.63.91 vergordijnen 052-21.35.50 ploegstoffen (alleenverkoop voor het gewest) v. gordijnen, gardisette, tergal enz Zonneblinden, Luxaflex, Louver drape, vouwdeuren, modern fold, meten, afwerkerf en plaatsen. Guido Michem. Potiaulaan 11, Dendermonde. ubliciteit 052-21.40.60 een groot woord, dat door Groep De Cuyper in een een voudig begnp wordt omgezet Raadpleeg haar specia listen uando 052-21.40.60 om de reeks moeilijke Latijnse woordjes volledig te maken: quis, quid, quo, quando, quomodo enz wie, wat, waar, wanneer en hoe? Het antwoord op die vragen in verband met uw advertenties wordt U gegeven door Groep De Cuyper I Couponnenhuis 053-21.27.77 Enig in Aalst en omstreken. Zelfbediening van alle stoffen (zelfs per m.) Moorselbaan 556 Aalst zoekt 052-21.21.20 gezelschapsspelen vx>r groot en klein Een overgrote keus vindt U in de boek- en papierhandel P. Van Geertruyer>-De Ridder, Dijkstraat 5. Dendermonde Ook alle planafdrukken fan weekbladen tot visitekaartjes 052-21.40.60 alles even keurig en verzorgd. In Groep De Cuyper gaat het er niet om of het over een ultrasnelle rotatiepers dan wel over een oerprecieze Heidelberg loopt Kwaliteit primeert. y n 052-21.40.60 een toverformule-' Neen een vergelijking Uw inbreng en onze vaklui geven samen een fijn resultaat aan uw rekla- meproblemen Bel even naar Groep De Cuyper I vonne en Jozef 053-70.33.95 rijden met een bromfiets van Hofman, Gentsestraat 4-6. Aalst Alle herstellingen. 1 jaar waarborg gratis onder houd. Prijzen vanaf 4 900 F tot 150 000 F Alle modellen uit voorraad leverbaar Met een beetje schuldgevoelens van onze kant omdat we het grote éénjarig bestaan van die Teijodense jeugdklub zomaar onopgemerkt voorbij lieten gaan, toch nu een woordje over die kersverse, pas ontgroende, uit de eierschaal geklauterde jeugdklub IJACO. RCA tel. 052-21.22.72 Kunstgalerij. Tentoonstellingen - retrospectieven - open bare verkopingen - Antikwiteiten - Dorpstraat 46, Grem- bergen 053-70.02.93 DE OPRICHTING Ter gelegenheid van hun ver jaardag verscheen het eerste nummer van een informatieblad van Ijaco (waarover straks meer). Daarin vertelt oud-voor zitter Piet De Vos over het allereerste begin. We nemen aan dat hij er nogal wat vanaf weet en vatten daarom zijn nogal uitgebreid «woordje» over de oprichting samen, et blijkt dat een jaar geleden Terjoden omzeggens niets aan de jeugd te bieden had. Er was een kerk, een reeks cafés, twee voetbalpleinen en een aantal verenigingen voor volwassenen (skouten en chiro uitgezonderd). Er was nood aan een plaatsej waar de jeugd elkaar kon vinden, samen praten, samen kreatief zijn. Over de stichtings vergadering vertelt Pbt opzien bare dingen. Wij hebben ten minste de wenkbrauwen eens gefronst. «Er valt weinig meer te zeggen dan dat we niet de lef hadden om van bij de aanvang met het grootste woord «jeugd centrum» uit te pakken, temeer daar dit begrip op de konkrete aanwezigheid van een gebouw lijkt te duiden en van een eigen jeugdgebouw was in de verste verten nog geen sprake! Zo doende verborgen we onze bedoelingen een tijdje onder de «petanqueklub Ijaco», wat wel onzinnig voorkomt daar deze zgn. petanqueklub zich altijd meer heeft beziggehouden met het opzetten van kulturele en andere aktiviteiten en met de voorbereiding van een werkelijk jeugdcentrum dan met «ballen werpen» (van dit laatste de naam Iaco van het Latijnse woord iaco= ik werp). Deze taktische kronkel in de oprichting was te wijten aan ons verbluffend geïmproviseer: we wilden op Terjoden, kost wat kost een jeugdcentrum tot stand bren gen, een eigen ontmoetings ruimte, een nestje van en voor de jeugd kreëren en hoe kon ons aanvankelijk niet schelen. Van daar...» In die eerste tijd werden enige manifestaties zoals vrij podium, buitenwereld diets te maken wat ze in Ijaco van zins waren. Vanaf maart 1976 werd de benaming «Jeugdcentrum IJACO» zonder meer aangenomen en werden de materiële en juridische moge lijkheden onderzocht. Daartoe werd een gebouw gevonden die deze zomer een «jeugdig kleur tje» kreeg. De instuifwerking werd op punt gesteld en deze moet de nodige financiële mid delen verschaffen om klubs en verenigingen te helpen. MOMENTEEL Naast instuifwerking biedt Iaco haar leden ook klubaktiviteiten zoals muziekklub, gitaarles, fotoklub). Verder zijn er toeval lig aktiviteiten. die echter frekwenter worden (optredens, feestjes, uitstappen, films...) Bovendien komen ook groepen als fanfare De Terjodenaren. Deze zorgen dan voor het (hier gelukkig gewaardeerde) kontakt tussen oud en jong. Nog zo'n groepen: Kampher en Funeral Pyre. Nog nergens bevindt de klub zich waar het sport, informatie stand en sociale aktiviteiten (waaronder men voordrachten, debatten en werkgroepen rekent betreft. Deze dingen zullen dan ook meer gestimuleerd worden. Om zoveel mogelijk nieuwe ideeën bijeen te zamelen wordt o.m. kontakt betracht met andere jeugdklbus. Met Jevo uit Haaltert liep het uit op een non-interesse. Uiteindelijk kwam een verbroedering met Kreja uit Aalst van de grond die zich nu reeds veruitwendigt in een gezamenlijke filmreeks, (gemakkelijk voor de samenstel ler van «tussen haakjes» op de jeugdpagina in de blad, hahaha) Gehoopt wordt dat deze samen werking in de toekomst ook tot andere klubs uitgebreid wordt, (wie pikt erop in?) HET INFOBLAD Het eerste nummer (november 1976) werd sober en overzichte lijk gehouden. We wagen ons niet aan een kritiek bij dit eerste nummer; toch juichen we het toe dat niet elke hoekje volgetypt werd en dat bijgevolg alleen interessante informatie en wat lachertjes overbleven. Wellicht ontbreken wel nog enige dingen. Daaromtrent trof ons de aanhef. «Ik wil van alles, ik wou, Ik wou - ik wou je schrijven, ik wou zoveel. Maar 't is alleen niet weten hoe te schrijven toch schrijven willen; een mond hebben en een tong die trilt en toch onmondig zijn». Deze tekst van een zekere Piet is beslist een nadenkertje. DOORLOOPWERKING Ploegenlijst instuif: het weekend van 3 tot 5 december is dit de ploeg van Kris, Koen en Walter, (dit voor de ingewijden). Het volgend weekend zijn het Hilde, Lucen Rudi. Openingsuren: vrijdag 19 uur tot 24 uurzaterdag 18 uur tot 24 uur; zondag 14 tot 24 uur. De woensdag voortaan gesloten. Stencildienst: ook dit kan in het jeugdcentrum. Inlichtingen bij Piet De Vos, Rudi De Zwaef, en Walter Provost. Volleybal: wordt in het vooruit zicht gesteld. Inlichtingen bij Annemie De Bock. Muziekklub: is reeds volop aan de slag. Zie optreden in zaal Rubens en de gitaarlessen met Raf. Hiervoor zijn verantwoor delijk Luk Bombeek en Raf Gees. Fotoklub: wordt ook verwacht, meer nog, de werken aan het fotolokaal zijn gestart. Jan De Vos verwacht amateurs- Adres: Geraardsbergen steen weg 95, Eremb.-Teijoden. P.D. Strak is het weer vieren geblazen in de eindejaars- rush van feestdag naar feestdag. Jeugdatelier TEAM (Kreja) zit hiermee geplaagd bij het plannen van vakantieaktiviteiten voor «hun»> kinderen. Enkele mo nitors moeten zich tevens voorbereiden voor de na kende eksamens terwijl een ander deel onder hun stage gaan lopen om het nieuwe jaar met nog meer kennis van zaken aan te vatten. Grotendeels met spijt delen zij de ouders dan ook mee dat zij genoodzaakt zijn hun aktiviteiten stil te leggen van 12 december tot 9 januari. Ze willen nochtans in schoonheid een punt zetten achter het seizoen en dit, met de organi satie van een reuzen pannekoekenslag. Dit Kerst feest gaat door dit week-end en er wordt aan de kinderen gevraagd een verrassingsgeschenkje ter waarde van maksimum 15 fr. mee te brengen. Een reuze appetijt is gewenst R.D.W. Vorige week lieten we de film- en optredenskalender van jeugdhuis Kreja aan onze lezers geworden. Kreja heeft echter meer in petto. Op Vrijdag 10/12 is er een belotting met naturaprijzen voor alle kaartliefhebbers van 't H.Hart, Mijlbeek en daarbuiten. Inleg: 25 fr. 8 dagen later, op zaterdag 18 december is er een origi nele TD vanaf 19.30 uur. Onder het motto «The 100 best of 1976» draait Disco Rowi schijven af voor een uitgelaten publiek, dat te vreden is na den blok en bij deze.gratis toegang-TD. In 't vooruitzicht op nieuw jaarsdag is er een nieuw jaarsavondfeest met anima tie en samenzang. De skif- flegroep van Kreja staat hier voor in. Die van Kreja weten 't al, maar voor d'ander kan 't in teressant zijn om weten dat Henri Van Der Veken door de Algemene Vergadering tot beheerraadslid gekozen werd. Henri aanvaarde dit «mandaat». Het systeem in Kreja uitge test met «animatiegroepen» wordt, omdat het zo goed gaat uitgebreid. De idee achter deze belangrijke her vorming was dat de beslis singsmacht en de uitvoe ring van de taken in een demokratisch funktione- rend jeugdhuis gezamenlijk door alle vrijwillige mede werkers zou uitgeoefend worden. Deze animatie- groepen krijgen naast de bardienst ook programma- tie en publiciteit als taken. Daartoe wordt een inwendi ge struktuur noodzakelijk geacht, (hoofdverantwoor delijke, schatbewaarder, sekretaris, enz.). WHAT'S IN A NAME Wanneer een jeugdhuis opgericht wordt dan kunnen we ons voorstellen dat heel wat tijd verpiekers wordt om, ja, om een naam te vinden godorie. Ook om de oorsprong achteraf weer te vinden, wanneer je van de volgende generatie zijt. Laat eens zien dus... Kreja: dat moet wel iets te maken hebben met kreatief. Het schijnt dat vroeger ook wel «Krea» geschreven werd. Terlinden: ook gemakkelijk. Die wijk ginder, 't is H««r allemaal Terlinden. D'r is een kasteel, een straat, een appartementsblok, een petanqueklub, enz. allemaal met diezelfde naam. Tanu: al wat moeilijker, he? We moeten de internationale toer op. In Tanzanië is er een Tanuberg, die inspiratie gaf voor de naamvorming van de Eenheidspartij van president Nyerere van dat land. Dido: hoe komt men er in 's hemelsnaam op een JK te noemen naar de koningin van Carthago die zo smoorverliefd was op de Grieks-Romeinse held Aeneas? Voor geïnteresseer den: er bestaan Nederlandse vertalingen van dat avontuur dat Vergilius beschreef. Ypsilon: toen er gezocht werd naar de naam, 5 jaar geleden, kwam na drie vergaderingen de naam Alfa uit de bus, ook Omega. Toen werd er getipt op de derdelaatste letter: Ypsilon, van het Griekse alfabet. Eureka: Nog Grieks. Ge kent wel die Griekse figuur, waar ik niet kan opkomen, die in zijn badkuip vond hoe men gewicht van een mens kan berekenen en verrukt uitriep: «Ik heb bet gevonden» (Grieks: Eureka). Sint-Joris: is die heilige die de draak doodde. Tuf-Tuf-Klub: waarschijnlijk genoemd naar de gelijk namige klub in een album van Suske en Wiske. Ijaco: zie aparte bijdrage hiernaast Mildsklub: moet de figuur van Milds Theodorakis in herinnering brengen. Pallieter: te gemakkelijk. Verspillen we geen woorden aan. Leeuwerik: is een oud vliegend dier Aalewin: oud-middeleeuwse schrijfwijze van heer Halewijn, die zoveel jonge meisjes een kopje kleiner maakte. Hoe men op de naam kwam, is ons ook geen raadsel. Toch niemand vergeten? Reuze- eindejaarsverkoop: net zoals in Dido wordt ook in de Mikisklub een eindejaarsverkoopstand ingericht. Wel wat vroeger: dit weekend! Op 3,4 en 5 december kan je soeveniers, geschenken, konserven, dranken en folkloristische voorwer pen vinden in die klub. Op vrijdag en zondag vanaf 19.30 uur. De zaterdag reeds vanaf 14 uur. Kerstvakantie: in die periode richten jeugdbewegingen gewoonlijk ook aktiviteiten in waarop niet-ieden uitgenodigd worden. Interessant voer dus voor ons. Meld het ons!!! Intussen al even aanstippen van Chiro Maeva een kerstsalon inricht (een soort instuif met aktiviteiten) en dat KSA-Sint-Maarten een spelnamiddag, een poppenkast en een filmvertoning naast een dia- en toneelavond inricht. Gedetailleerd én aangevuld nieuws hopen we U zo vlug mogelijk te mogen melden. Streekpost en Jeugdpagina: een jeugdklub vroeg waarom hun aktiviteiten niet bij jeugd, wel in «streekpost» kwamen. We melden het hen reeds. Toch voor andere klubs aanstippen dat, zo je aktiviteiten en nieuws meldt, duidelijk hoeft te vermelden «Jeugdpagina» De Voorpost... O.K.? Speelpleinen: Eén van de positieve punten van de CARJ (jeugdraad in Aalst) is dat ze nogal begaan zijn met speelpleinen. Goed. Er zijn nu op het A als terse grondgebied al enkele pleinen ingericht met houten speeltuigen, aanstekelijk werkende buizen en grondverschillen. Deze «alternatieve» speelpleinen worden zonder twijfel erg gewaardeerd door het jonge volkje. Maar betekent dit dat andere speeltuinen zomaar moeten ontaarden? Wie eens gaat kijken, b.v. in het speelpark aan de Ledebaan zal begrijpen wat we bedoelen. Zielig, die verroeste speeltuigen, met gevaarlijke holten in... Zouden de bestaande pleinen niet kunnen verbeterd worden? Ander jeugdbeleid: die nood doet zich reeds lang voelen. Jeugdorganisaties, jeugdhuizen e.d. willen een ander jeugdbeleid dan het huidige. Daarom beleggen ze op maandag 20 december een inspraakvergadering voor alle jeugdverantwoordelijken in de zaal Madelon. P.D. VOOR KINDEREN Zon 12 dec Marcellino- klub film om 14 uur: «De heldendaden van Herkules» Woe. 8 dec.: St.-Jozefsin stituut, St-Jozefstr. 2, Aalst: Toneel door teater Lanseloet om 13.130 uur. FILM 19/12: Goldrush in JK Ter linden om 20 uur. 12/12: Pan, CSV: «Deux Anglaises dans Ie conti nent» van Fr.Truffaut. om 20 30 uur (40 fr.) 3/12: Jome. Gijzegem: de Franse politiefilm «Peur sur la ville» 20 uur in de Paro chiezaal. DANS 4/12: Volksdans in Chiro Herdersem (20 uur) 3/12 Volksdans in Dido. Erpe 18/12: TD in Kreja (gratis) VERDER Zat. 11/12: Jebron-bezin- ning in het St.-Jozefkolle ge, Pontstr. rond «welzijns zorg» om 19.30 uur. Vrij. 3/12: bezoek Up With People vanuit Terlinden. Vertrek te 19 uur. Zon. 5/12: bezoek «Home Sweet Home» (Minard- schouwburg, Gent) met Ro- main De Coninck vanuit JK Terlinden. 17-18-19/12: eindejaars- beurs in Dido 3-4-5-/12: Eindejaarsbeurs in Mikisklub (zie «geknipt») 10/12: belotting in Kreja te 20 uur(inleg 25 fr.) Joepie, is een jeugdatelier voor kinderen van zeven tot elf jaar. De begeleiders hebben zich tot doel gesteld het kreatief leven van de kinderen te vernieuwen, nieuwe en andere mogelijkheden te bieden tot ontplooiing van de persoonlijkheid van het kind. Grote nadruk wordt gelegd op manuele expressie (alle mogelijke vormen van knutselen, schilderen, kleuren...) en lichamelijke expressie (met o.m. dans, toneel, poppenkast,...). Ook aan de natuur wordt ruime aandacht besteed. De televisie- en krantenslogan «liefde en eerbied voor de natuur» wordt hier in praktijk omgezet door middel van natuurtochten en natuurexploratle. Plannen worden gemaakt om ook meer bezinningselementen te verwerken in het programma. Heel verse plannen zijn gerechtvaardigde maatschappijkritiek en maatschappij exploratie. Vorige zaterdag was er veel afwisseling. Eerst konden de kinderen verscheidene soorten feestversieringen knutselen. Dit ter gelegenheid van het verweikomingsfeest van de nieuwe pastoor Buysse van de Sint-Annaparochie. Toen onze fotograaf kwam werd er juist verteld: 't was een boeiend verhaal over 'n zeekapitein dat de kinderen echt konden meebeleven. Alle kinderen zijn vanzelfsprekend welkom In Joepie. Ongeacht geloofc- of partijpolitieke overtuiging van hun ouders of henzelf. Elke zaterdag van 9 tot 11.30 uur voor jongeren ouder dan 12. (dit tieneratelier noemt TIPIE). Elke zaterdag van 14 uur tot 16.30 uur voor 7-11 jarigen. (Joepie). Adres: Joepie-Tipie, Raffelgemstraat 8, Aalst, (met dank aan monitor Mare voor de informatie). P.D.

De Voorpost | 1976 | | pagina 25