Het moeilijkste werk moet voor nieuwjaar gebeuren t HOFSTAADSE SINT CECILIAFEESTEN! GESPREK MET DE HEREN CREPDON EN GRAVEZ GEMEENTEBESTUUR VAN MERE VERDEELT DE CENTEN DE ERPSE GEMEENTERAAD HAD NIET VEEL OM HET LIJF, MAAR TOCH BENOEMINGEN!! 8 - 3-12-76 - De Voorpost In afwachting dat de benoeming van één of ander burgemeester voor Groot Lede eerstdaags gebeurt, hebben wij een gesprek gehad met twee van de leidende figuren van de gevormde bestuursmeerderheid. DV.: de gevormde bestuursmeerderheid zal waarschijnlijk tegenover een harde oppositie komen te staan, denkt u dat uw ploeg daar zal tegen opge wassen zijn, ondanks het feit dat er maar een nipte meerderheid is? Gravez In het begin ver wachten wij alleszins een negatieve oppositie en dan zou het eventueel een machtsvertoon van meer derheid tegenover oppositie kunnen worden. Dat hangt natuurlijk samen met de verkiezingen. Zoiets hebben wij steeds gezien, maar achteraf zwakt dat dan wel af en worden de zaken meer nuchter bekeken, ledereen, zowel oppositie als be stuursmeerderheid zou zich moeten afvragen waarover het probleem juist handelt, ledereen zou moeten pogen zijn visie op de zaak en zijn ideeën te laten kennen Ten andere de bestuursgroep maakt wel punten naar voor te brengen en te verdedigen die voor iedereen aanvaard: baar zijn. Er kan wel altijd iemand uit de oppositie zijn die zich niet kan akkoord verklaren met de standpun ten van de meerderheid, maar normaal gezien zou iedereen van de oppositie zich moeten kunnen ak koord verklaren met de standpunten van de meer derheid omdat daar ook alle belangengroepen in verte genwoordigd zijn Crepdon: Er moet worden aan toevoegd dat de ge vormde bestuursmeerder heid een gelukkige meer derheid is, zeker en vast om oppostie uit te sluiten. Had den bijvoorbeeld bepaalde gemeenten niet vertegen woordigd geweest in het schepenkollege, dan zou het wel moeilijker geweest zijn voor de meerderheids- groep. Ten slotte is er ook nog het feit dat wij tegen niemand zullen besturen, maar wel voor de bevolking, daar zou de oppositie ook rekening moeten mee hou den. DV: Oorspronkelijk hadden jullie het idee om samen met een lijst op te komen, dat is niet kunnen door gaan. Nu na de verkiezingen zijn jullie samengevallen. Hoe zien jullie de samen werking? GravezHet idee om de bur gemeesters allen samen op één lijst te plaatsen is ont staan omdat wij van mening waren dat zij die op dit ogenblik besturen, het beste geplaatst zijn om de problemen van het nieuwe Groot Lede onder ogen te zien en dus ook de beste vertegenwoordigers zijn om in de nieuwe fusiegemeente de belangen van hun bevol king te verdedigen. Zij heb ben de bestuurservaring en kunnen tegenover kollega's gemakkelijker praten. Voor de verkiezingen was dit we gens omstandigheden niet mogelijk en erna hebben bepaalde omstandigheden gewild dat dit nu gedeelte lijk gerealiseerd is. Hetgeen we voor de verkiezingen als goed beschouwden, be schouwen wij nu uiteraard nog als goed, niettegen staande alle strubbelingen die er geweest zijn. En dit moeten wij toch erkennen als de beste oplossing voor de bevolking, omdat iedere gemeente vertegenwoor digd is in de meerderheid en dat iedere burgemeester, op één na, in het schepen kollege zit. Onze oorspron kelijke bedoeling was een fusie te maken zonder aan politiek te doen, steeds ten voordele van de bevolking die er achteraf mee gekon- fronteerd moet worden. Crepdon: Ik kan daar wei nig nog aan toevoegen, bo vengaande uitleg is duide lijk en men beweert toch dat ik gegaan ben vanwaar ik gekomen ben. DVHeeft de bestuurs meerderheid reeds opties genomen over hetgeen er in Groot-Lede allemaal zou moeten worden verwezen lijkt? Crepdon: Over verwezenlij king van programma's en ideeën is er in feite nog niet verder gesproken. Demoge lijkheden moeten onder zocht worden, want ten slotte moet er onderzocht worden wat er in de nieuwe gemeente nodig en moge lijk is. Ik weet bijvoorbeeld nog niet hoe op dit ogenblik de stand van zaken is voor bepaalde problemen in de verschillende andere ge meenten. Ik ken enkel de situatie van mijn gemeente op dit ogenblik. Hierover zullen wij nog heel wat ver gaderingen moeten hou den. Deze grote gemeente moet uiteraard gekoördineerd worden. Ik heb bepaalde ideeën, een ander heeft mogelijk nog andere ideeën. Al deze zaken moe ten ter kennis gebracht worden en onderling be sproken voor de eventuele realisatie ervan. Gravez: De strubbelingen na de verkiezingen hebben wel wat lang geduurd om nu reeds ergens te staan. Wij zijn reeds bijeen ge weest en wij zijn van oor deel dat wij alles met elkaar zoveel mogelijk reeds uit praten moeten, zodanig dat we reeds eikaars ideeën kennen. Om onmiddellijk over uitvoering van pro gramma's en nieuwe ideeën te praten, dat zal niet kun nen gebeuren, omdat de ge volgen van het fusioneren op gemeentelijk en admini stratief vlak zo groot zullen zijn dat wij daar een groot deel van onze inspanningen zullen moeten aan verspe len om dit op een degelijke manier te kunnen realise ren. Nieuwe plannen en dergelijke zullen eventueel nog iets moeten wachten, omdat de hoofdzaak is de opvang van de bevolking in de nieuwe gemeente en dat zal in de kortst mogelijke tijd moeten worden verwe zenlijkt. Dit zal belemmeren dat wij andere problemen aanvatten. Eens dit geregeld is zullen wij kunnen verder uitkijken naar de realisatie van aller lei noodwendigheden voor de nieuwe gemeente. Het is veel belangrijker in de eerste komende maan den besprekingen te hou den over de uitwerking van de fusie zelf, dan over de uitvoering van werken of zo. DV.: De centralisatie van de gemeentediensten zal voor heel wat mensen problemen opleveren. Hebt u er al over nagedacht hoe u die proble men zoudt kunnen opvangen? Crepdon Voor de behande ling van dit probleem, welke inderdaad zeer dringend is, zijn wij reeds tesamen ge komen en wij hebben beslo ten in iedere gemeente een bureau op te richten. Dit zal onmiddellijk bepaalde za ken kunnen afleveren aan de bevolking, uitzondering zal er echter moeten ge maakt worden voor zaken die gebaseerd zijn op het bevolkingsregister. Zo doende zullen mensen van Oordegem bijvoorbeeld, ook daar in Oordegem be diend kunnen worden, en zullen ze niet om de haver klap naar Lede moeten ko men om allerlei administra tieve zaken te regelen. Gravez: In die bureau's zul le de inlichtingen gegeven worden die er kunnen gege ven worden en voor de za ken die daar niet kunnen gebeuren zou er een soort estafette zijn die voor de mensen dat gaat halen naar het administratief centrum en die dat dat 's anderen daags of toch in de kortst mogelijke tijd aan die men sen in het bureau zal afleve ren. Dit uiteraard voor niet dringende zaken. Voor dringende zaken zal men zich wel moeten richten naar de hoofdzetel der ge meente. Maar deze proble men worden nu nog verder besproken. DV.: Een ander dringend probleem lijkt mij de straatnamen te zijn. Hebt u hiervoor al aan één of andere oplossing gedacht? Gravez: Gelukkig zijn er niet te veel straatnamen die gelijkluidend zijn, en wan neer zoiets het geval is, zijn die nogal centraal gelegen. Het is de bedoeling van ons mensen de eigenheid van iedere gemeente zo veel mogelijk te bewaren Dit zou men zeer goed kunnen bereiken door de toevoe ging van een bepaald stuk aan de straatnamen. Ik zie het alsvolgt zittener is bij voorbeeld een Molenstraat te Lede, Wanzele en Impe. Men zou dan kunnen gaan naar de oorsprong van de naam Molenstraat en dan zien of die oorsprong niet in de naam kan verwerkt wor den. Bijvoorbeeld voor Lede is de naam Molenstraat af komstig van het feit dat daar een windmolen heeft gestaan. Men zou er dan Windmolenstraat kunnen van maken, voor Wanzele zou dat dan Watermolen straat zijn enz. Zoiets zou zelfs nog meerde eigenheid van die streek bevorderen. Crepdon: Zoiets vind ik nog een beter idee dan de voor stellen die geformuleerd zijn geworden om achter ie dere straatnaam een initiaal van de vroegere gemeente te plakken. Volgens mij zou men van de Molenstraat in Wanzele ook wel Wanzele- molenstraat kunnen maken indien dat nodig zou blij ken. Dit verwijst evenzeer naar de eigenheid van de streek, alhoewel boven staand idee wel origineler DV: De bovengenoemde twee problemen zijn uiter aard niet de enige proble men die er zullen bestaan. Hebt u al een idee hoe u het ganse pakket van proble men zult aanvatten? CrepdonEén van de eerste vereisten van het nieuwe gemeentebestuur zal zijn dat zij er voor zorgt dat overal over het ganse grondgebied Lede de voor waarden voor alles gelijk zijn (belastingen enz.). Dat is één van de problemen die het dringendst zijn. Samen met nog andere uiteraard. Er zal dus een tabel met prioriteiten moeten opge steld worden. Men zal dus veel zaken vóór 1 januari moeten regelen. Men zit dus in feite met een schijn- kollege. Men zal ook een inventaris moeten maken voor alle gemeenten met wat er bestaat en wat er niet bestaat, evenals de lopende kontrakten met aannemers (vuilniswerking enz.). Zo danig dat alle dienstverle ningen kunnen gekoördi neerd worden. MON D.G. Het kollege van burgemeester en schepenen van Mere heeft onlangs de subsidies uitgedeeld. De koek is verdeeld en gezien er in Mere talrijke verenigingen zijn, zijn de stukjes maar klein. De voetbalploeg F.C. Mere geniet de grootste financiële steun. In de lijst hieronder zijn de jeugdverenigingen nog niet opgenomen. Er is dienaangaande nog geen beslissing genomen. Voor de komende jaren voorziet de begroting in een groter subsidiëring. Doch dat hangt van het fusiebestuur af! Aan U om over de koek te oordelen: VERENIGINGEN WORDEN GESUBSIDIEERD Milac Mere 2000. Openbare bibliotheek Mere 7.191; Boe- rengilde Mere 2000; Midden stand Mere: 2000; C.M.B.V. Mere: 2000, K.A.V. Mere: 4000; Jong K.A.V. Mere: 2000; KWB. Mere: 4000; P.V.V. Damens- bond Mere: 2000; Kristelijke Bond Gepensioneerden: 6000; Socialistische Bond Ge pensioneerden: 2000. P.V.V. Bond der Gepensioneerden 2000 De Meerse Lijnvissers 3000; De Meerse Vinkeniers: 2000; Elk zijn Recht: 2000; Blauwbosvis- sers: 2000; Turngroep Jonger dan je denkt: 1000; Siddekens- vrienden: 2000; Hobbyclub Leren van Anderen: 2000; Biljartclub De Loebes: 2000; Octopus: 2000; V.Z.W. Vlaam-j se Centrum 5.000; Heemkun dige Kring: 2000; Philatel: 2000; Davidsfonds 6000; To neelgroep «De Merelaar» 4000; i Zangkoor Singhet Fro 2500; Muziekmaatschappij Hand in Hand: 10.000; Open Kring:' 10.000; N.S.B. 5000; Paar- i denommegang: 3000; Voetbal- club F.C. Mere: 16.000; F.C.' Mascotten: 3.000; Voetbalbond Sparta Pinti: 2000, De Lustige j Trappers: 6000; Jonge maar Moedig 2000; Basketbalclub Euroman 8000; Afdeling Bond grote en jonge gezinnen 5000; Ziekenzorg 2000; Jeficlub-FIlm: j 2000; Afdeling Rood Kruis: 2000. 1 Er stonden maar vijf punten op de agenda van de jongste gemeenteraadszitting. Het was tenslotte alleen de bedoeling enkele verplichte zaken te regelen vóór de fusleverwezenlljklng. In de geheime zitting moesten twee onderwijzers en een kleuteleidster benoemd worden. Juist omwille van het belang van dit punt, vonden alle raadsleden de motivatie om de zitting voltallig bfj te wonen. GELUKKIGE BENOEMDEN De eerste benoemde onderwijzer is de heer Guido De Cock, uit de Sevecootstraat te Erpe. Hij geeft les sinds 1 september ter vervanging van de heer Omer Bosman. Voordien had hij reeds een periode onderwijs gegeven aan de gemeenteschool. Mo menteel neemt hij het derde en vierde leerjaar voor zijn re kening. Aan de Honegemschool werd mevr. Greta Callebaut be noemd. Zij staat reeds een drietal jaar in het onderwijs. Op de Honegem geeft ze les in het vijfde en zesde leerljaar. Eveneens aan de Honegem school werd mevr. Maria Ledegen als kleuterleidster aan gesteld. In het Erpse gemeente onderwijs is ze een nieuw gezicht, want tot nu toe heeft ze ervaring in Aalst opgedaan. In die funktie zal ze Agnes Moerenhout, die sinds 1 januari 1975 waarnemend kleuterleid ster was, vervangen. We herinneren eraan dat de Honegem- en Dorpsschool sinds 1 oktober 1976 gefusioneerd zijn j en dat de heer Frans Fouquaet I direkteur benoemd werd. Tijdens de openbare zitting werden drie agendapunten vlot j goedgekeurd. De gemeente- j belastingen blijven ongewijzigd: i op het afleveren van administra- i tiev estukken, op luxe-trouw- j boekjes, het begraven van vreemde personen, openbare danspartijen, kermisbedrijven op privé-terrein en foorkramers op publiek domein. De gemeen te zal voorts 12% innen op de onroerende goederen. Tenslotte kwam de gemeentebegroting voor 1977 aan de orde. Het was duidelijk dat de raadsleden het klein belang van de begroting inzien. De goedkeuring is nl. alleen een formaliteit in het vooruitzicht van de fusie. De begroting van de verschillende j gemeenten zal dan samenge voegd worden en er zal een eenvormigheid gezocht worden. Vandaar dat er zeer weinig oppositie was. De 13 positief- stemmen werden vlot verza meld. W.H.! De Hofstaadse Koninklijke Fanfare Sint-Cecilia vierde het afgelopen weekend haar traditionale Sint Ceciliafeesten. Onze fanfare is meteen 113 jaar jong maar toch is er nog geen sleet op de drukke aktiviteitendans die er jaarlijks georganiseerd wordt! Op weg met de majoretten van Sin te Cecilia uit Hofstade (el) HISTORIEK Op de stichtingsakte die men kan voorleggen komt het jaartal 1863 voor: in dat jaar werd er onder impuls van de toenmalige burge meester Frans Callebaut en pastoor Petrus Callebaut een jonge fanfare gesticht die in 1867 haar eerste vlag door pastoor Verlodt zag in gewijd worden. Als histo rische data zullen steeds 1880, 1883, 1927, 1948 en 1964 gememoreerd worden. Op 19 juli 1880 onderstond men een vuurproef bij de inhuldiging van de vrije school. De optocht van de fanfare werd gestoord door huilkoncerten wat menige processen-verbaal en be keuringen met zich mee bracht. Bij de manifestatie van de Belgische katolieken in 1883 te Brussel tegen de ongelukswet van 1879 stap te ook de Hofstaadse fanfa re op in de beruchte sep- temberbetogingzowel in strumenten als muzikanten keerden gehavend terug, liefst 22 muziekinstrumen ten bleven in de strijd ach ter wat toendertijd op een averij van 363 goudfrank werd geschat. In 1927 werd Sint Cecilia Hofstade tot «Koninklijke Fanfare» ge adeld In 1948 kreeg men een nieuw vaandel en in 1964 werden de eeuw feesten op touw gezet. In een reuzetent werden door eventjes 19 muziekmaat schappijen een festival op geluisterd en in tegenwoor digheid van Minister Van Elslande werd aan vijf leden speciale eretekens uitge reikt. Ook de drie galabals met Adamo, Lize Marke en Jacques Raymond werden telkens door 2000 personen meegevolgd. HUIDIGE EVOLUTIE Momenteel is de Hofstaad se fanfare aangesloten bij de Nationale Federatie der Katolieke Muziekverenigin gen en sedert 1970 is men versterkt met een trommel korps met majorettenbege- leiding. Het hoofddoel in nog altijd het opluisteren van feeste lijkheden doch jaarlijks brengt men ook hoogstaan de muziekwerken ten tonele en dit in de volksconcerten. Momenteel telt onze Hof staadse fanfare volgende bezetting: één bombardon, saxo-tenor, saxo-alto, cor- alto susaphone, men heeft twee trombone's, drie tu ba's, vier baritons en 5 trompetspelers. Als ty pische harmonieinstrumen ten heeft men ook zes klari netten. Al deze mensen oefenen elke vrijdagavond onder leiding van Bert Vel- deman. Deze dirigent, die zijn opleiding kreeg bij pro fessor Maes en Gaston Fe- remans was vroeger solo- trompetist werkzaam aan de Rijselse opera. Momenteel is hij ook dirigent bij «Vreugde en Vrede» uit Gij- zegem en hulpdirigent bij de Koninklijke Harmonie «Al groeiend bloeiend» en bij de Symphoniekring «Door Eendracht groot». Deze muziekkenner betreurt wel het feit dat er zo weinig doorstroming is van de mu ziekscholen naar de plaatselijke muziekmaat schappijen. De volksmu ziekkunst wordt hierdoor geen dienst bewezen, toch heeft Sint-Cecilia niet er te klagen met haar tien jonge re muzikanten, die nog geen twintig jaar oud zijn. Als hoofdaktiviteiten heeft men het jaarlijks opluiste ren van kermisfeesten en processies, terwijl ook het Pinkster-muziekfestival en het volksconcert naast de traditionele Sint-Cecilia- feesten jaarlijks op de akti- viteitenkalender staan inge schreven. SINT-CECILIAFEESTEN Deze werden officieel inge zet met een gekoncelebreer- de mis in de parochiekerk. Nadien volgde een rond gang door de voornaamste straten van de gemeente en na de middag was er een uitgebreide feestmaaltijd in zaal Ons Huis. Voorzitter Fons De Ridder dankte er alle mensen die er voor ge zorgd hebben dat onze plaatselijke fanfare niets van haar levenslustigheid verloren heeft. Vooral mu ziekleider Bert Veldeman en Petrus De Troch die als op leidervan het trommelkorps puik werk heeft verricht werden figuurlijk in de bloemetjes gezet. Sekreta- ris Lucien Baeyens gaf een overzichtelijk jaarverslag en een proces-verbaal van de kastoestand. Nadien wer den Alfred Verdoodt (60 jaar spelend lid) en de heren Fe lix Becqué, Clement De Swaef en Remi Peynsaert (elk vijftig jaar spelend lid) gedekoreerd met een Fede- kna-eremetaal. Het gezellig samenzijn dat tot in de vroege uurtjes duurde werd opgeluisterd door het Gijzegemse Ober- bayernorkest «'t Klein Mu- ziekske», VOLKSCONCERT Een week na deze Cecilia feesten pakt onze fanfare I uit met het volksconcert. I Het kernbestuur dat bestaat I uit Fons De Ridder, Bert I Veldeman en Lucien I Baeyens wordt geas- sisteerd door Maurits Dael- man, Kamiel Van Caeken- berghe, César De Ridder, I Kamiel De Smet, Jozef Goe- man, Gilbert Redant, Paul j Moens, Albert Eeckhout, I Omer Cannoot, Albert Mer- I tens, Hubert Vermeiren, I Michel Baeyens, Herman Goossens en Eugène Van I Der Biest en de bestuursle- den-spelers Remi Peyn- I saert, Felix Becqué, Léon I Van Caekenberghe, Frans i Samuel en Jozef Van Heek. Al deze mensen hebben sa mengewerkt opdat het pro gramma van dit volkscon cert optimaal zou voorbe reid en afgewerkt worden. De muziekliefhebbers krij gen zondag 5 december voor elk wat wils. Dirk Daelemans De fanfare Sinte Cecilia, (el)

De Voorpost | 1976 | | pagina 8