Computer in o.l.v. Karnaval kriebels Meh pikkels of ajonties? dol JÜARTBEWAKING ONDER j^I EKENHUIS Sint-Annaparochie heeft nieuwe pastoor MENNE VOEGEL N.V. KANTOOR RAVIJTS De Voorpost -10-12-76 - 3 lader zeer grote belangstelling had dinsdag-avond jl., een kademische zitting plaats in de verpleegsterschool van O.L.V. iekenhuis. éminente sprekers stonden op het programma om in een -voor ieken- nverstaanbaar vakjargon de problematiek uit te diepen. r d< 'iteren wij Dr. E.Bourgois van dersJ.L.V. Ziekenhuis die handelde ver het medische technisch censnzicht. Dr. JP. Van Durme (o.a. raateeds een zeer bekende spreker in is oor Eskulaap die toen handelde r de ver betablokkers) en thans van prak over preventie en ritme- it te toornissen. i de 'enslotteeen zeer gewaardeerde raat preker Prof. PG. Hugenboltz iven Rotterdam) over het nut van de 'eg- ritmie-komputer. Prof. Hugen- "om ioltz is hoofd van een van de een leading»-diensten in Europa op "om lit terrein. dv. Dr.Dierickx van de dienst de nwendige ziekten in de O.L.V. i en [iekenhuis opende de rij spre- iats ters met een overzicht wat de te natste 10 jaar biedt als belang- •ijke voortuitgang en de bijzon- IES lere rol die toen reeds werd lervult in de kliniek, te Aalst. >als in 1972 toen de eerste lartbewaking kwam met 2x4 itiënten. Iet O.L.V.ziekenhuis is als. nie icademisch ziekenhuis, eend •an de eersten die een computer aankocht. In de warme juli naand beschikte men in de lieuwbouw thans over 16 bed ien. De computer speelt nu in de (t geneeskunde, en niet in het ninst als hartbewaking, een litermate belangrijke rol. De ivolutie van de computer was lanvankelijk een buitengewoon lure aangelegenheid, maar laarmate de kostprijs vermin- lerde steeg het aantal compu- ers Maar ondanks de computer, staat de mens nog steeds centraal, zo zegde dr. Dierickx. En de menselijke tussenkomst lijft steeds aangewezen. De •atiënt zelf heeft weliswaar van de computer geen last. Boven dien wenst men de patiënt voldoende in te lichten en gerust te stellen. Om te precies te weten hoe de patiënt het opneemt hield men onlangs een enquete, vooral onder vorm van een vraagge sprek. Tenslotte eist de aanwending van de computer een ruim en toegewijd personeel, iets waar voor men borg mag staan en de opvang buitengewoon goed mee viel. Hoe belangrijk deze dienst is en hoe het allemaal evolueerde stelt men vast uit het beschikbaar cijfermateriaal. Zo waren er in de Verenigde staten aanvanke lijk 4 miljoen EKG's per jaar. Thans in 1976 tien miljoen. Aan de Brusselse universiteit voerde men verleden jaar 20.000 EGK's uit. Weze er misschien bij opgemerkt dat ook de universiteitskliniek te Leuven over de nodige apparatuur beschikt en voor Luik en Gent de studies aan gang zijn. Reden te over om het belang van het gebeuren te Aalst te onderstre pen bij de uitvoering en toepas sing van een ultra moderne geneeskunde. Tenslotte, na de met dia's omlijste voordrachten, zou er normaliter de inhuldiging plaats gehad hebben van het nieuwe blok. Dit was voorzien rond 22.30 uur. Gelet op het late uur kon een bezoek aan de drie afdelingen niet doorgaan. Voor al om de patiënten die in de inrichting verblijven, niet te storen. Het betreft een nieuw blok tnet op het gelijkvloers de Nucleaire geneeskunde met o.a. «Total body camera». Op de eerste verdieping de Corobaire afde ling met computer (16 bedden) en op de tweede verdieping de nierdialyse, een nieuwe installa tie met 17 bedden. do In de wandelgangen van de Fiberfleet wordt druk gefluisterd: «We zijn benieuwd wanneer en OF we wel eens bezoek van onze «nieven schepen» zullen krijgen? Welk plaatsje zouden we bekleden in zijn schepenhart?» De Kaloeterkabassen vernamen langs gezegden en reële tekeningen dat gedeelten van hun ontwerp ook door andere groepen was gekozen. Ze besloten dan alles drastisch te hertekenen en herpeinzen met de nodige «stimulerende woordjes» erbij. Wanneer nu toch eens echte openheid bij de groepen qua onderwerp en ontwerp? Het gerucht of de kwakkel doet de ronde dat er een paar karnavalgroepen bezig zijn met een petitielijst op te stellen om de stoet te laten vertrekken vóór de Slnt-Annabrug. Waar knelt het schoentje? In de hoogte? Of op de vanaf 13 uur chaotische Molendries, waar het onmogelijk is voor 10 a 12 laatste groepen op hun vertrekplaats te komen, die trouwens voor deze groepen veel te ver van de eigenlijk startplaats gelegen is. Een organisatieprobleempje voor F.K. en A.K.V.! Op 1 december 1976 bleek, dat de meeste karnavalist- wagenwerkers, hun kat stuurden naar de Fiberfleet. En of er duchtig Sint-Elooi ge(dronken)vierd werd! 1 groep- niet aangesloten bij het A.K.V. is alvast klaar met zijn karnavalvoorbereidselen namelijk: de Aalstenaars, die zich iniet interesseren voor karnaval, er zelfs niet voor buitenkomen, er zich zelfs met het neusje In de lucht smalend over uitlaten. Voor hem: eerste prijs buiten wedstrjjd: een groenlachend masker. Er is ook van verschillende zijden wat te doen rond het systeem, de basis, de manier van kwoteren op de Prinsenverkiezing en het stoetgebeuren. De tel niet kwijtraken mensen of het wordt voor veel groepen de komplete financiële strop. We denken aan «After the fall!» Tijdens de vergadering van het Stedelijk Feestkomitee van 30/11 werden naast verschillende prijsvragen (leveren bieren en waters; standplaatsen belegde broodjes; orkesten; auto prins enz.) ook de Ingezonden ontwerpen van de affiche geopend en beoordeeld. Tweeëntachtig ontwerpen kwamen binnen zodat het komitee voor een heel zware opdracht stond. Na landurige besprekingen, werd door middel van eleminatie, uiteindelijk, met de meerderheid van stemmen; hef ontwerp 'Hoepelgemak uit pakkerslapje' van de hand van de heer Piet Louies, Arbeidstraat, 13, Aalst met de eerste prijs bekroond. Verder kwam nog het ontwerp van de prinsenwagen ter sprake. Een definitieve beslissing hierin zal in een der eerstvolgende vergaderingen worden getroffen. Jaarlijks Driekoningenfeest: Keizershallen op vrijdag 14 januari 1977 om 20 uur. Keizer Kamiel, het A.K.V., de Prinsencaemerc, de Actifklub 2000 en talrijke gekende Aalsterse karnavalfiguren en groepen zijn van de partij. Toegang: verniet. Wie wordt onze nieuwe Prins Karnaval? Een 7 tot 8-tal namen van kandidaten gaan over te tong. Inmiddels een officieel F.K.-persberichtje: «De personen die zich wensen kandidaat te stellen voor deze titel kunnen hun aanvraag schriftelijk richten aan het sekretariaat van het Feestkomitee. bureau 1, stadhuis Aalst (tel. 21.57.51 - toestel 110). De kandidaten moeten minstens 21 jaar oud zijn en Aalst bewonen. Kandidaturen worden ingewacht uiterlijk tot lOjanuari 1977 te 12 uur. De preselektie heeft plaats tijdens het Driekoningenfeest. VIZOISJEKEN Dokier J.P. Van Durme van de R.U.G. had het over: -Preventie van ritmestoornissen -(jm Dokter E. Bourgeois van O.L.V. Aalst gaf een medisch-technisch overzicht over de nieuwe computer.(jm) Tenslotte werd vanwege Hew- let-Packard. Siemens-Ohio en C.G.R. Benelux een receptie aangeboden aan het selecte gezelschap. Een samenkomst van geneesheren die met zeer ruime belangstelling dit uniek evenement te Aalst volgden en door hun belangstelling bewe zen wel uitermate groot belang dient gehecht aan de nieuwe afdelingen in de O.L.V.Kliniek, dat voor Aalst in 't bijzonder een merkwaardige prestatie is en in de rol van de gezondheidszorg. Een gebeurtenis van het aller grootste. laten we zeggen van levensbelang, voor de patiënten en een modern wetenschappelijk verantwoord hulpmiddel van het geneesherenkorps om de dage lijkse strijd tussen leven en dood verder te zetten. Grote gebeurtenissen kenmer ken zich door eenvoud. Rondom het hele gebeuren was praktisch geen ruchtbaarheid en alleen de rechtstreeks betrokkenen volg den wetenschappelijke en be langrijke geneeskundige uiteen zettingen. Een bijdrage op hun manier om deze inhuldiging luister bij te zetten. Deze keer geen lintjes en hoogdravende toespraken, mar een volwaardige akademische zitting. Zij het dan voor mensen die vertrouwd zijn met de wetenschap der geneeskunde. Op zondag 26 november kreeg de Aalsterse Sint- Annaparochie in de persoon van E.H. Buisse een nieuwe pastoor. Paul Buysse, die voorheen zieleherder was in Dik- kelvenne, volgt hiermee de eerste pastoor van de parochie, E.H. Biesemans op, die in augustus II. overleed. De eucharistieviering waarin de aanstelling plaatsvond kende erg veel belangstelling. Zeer vale parochianen ston den erop de plechtigheid mee te maken, deels ook om het nieuwe gezicht te leren ken nen. Eveneens waren er be trekkelijk vele Dikkelvennena- ren die hun oude pastoor kwa men uitgeleide doen. Onder de aanwezigen bevond zich ook burgemeester De Bis schop. De kerk was duidelijk te klein zodat velen geen zitplaats vonden. De viering was een concele bratie voorgezeten door Deken C. De Vos. De muzikale opluis tering verzorgden het Jeugd koor van Dikkelvenne, het In strumentaal Jeugdensemble en het koor «Laat Blijde Weer galmen.» De nieuwe pastoor verklaarde blij te zijn dat hij in een jonge en bloeiende parochie terecht kwam. Jong zodat er geen al te hinderende verouderde struk- turen waren en bloeiend om wille van de vele bloeiende verenigingen. Hij beloofde voort te werken in de be staande parochiale geest. Sa men met medepastoors J. Ghyselen. J. Limpens en de parochianen zelf uiteraard. Na de H. Mis was er in de na bije Parochiezaal een receptie, voorafgegaan door enige toe spraken. Aan P. Buysse werd een geschenk namens de pa rochie (een cheque) overhan digd; daarnaast ontving hij na mens de jeugd in de parochie een fotoalbum dat jeugdleven in de parochie moest schetsen, 't Was J. Borms, bekende fi guur in de parochie, die het ernstige van de zaak langzaam deed wijken voor gezellige humor. Hij was samen met twee an dere parochianen naar Dikkel venne getrokken en had er enige dorpsfiguren geïnter viewd. Daarvan werd een bandmontage overgehouden die erg tot de verbeelding sprak van Aalstenaars en Dikkelven- nenaars... Hij alludeerde ook op schert- re We «l'fT J>»T Dg JAC* OHHvrjisre» 4£stor£» 'S fw 3| l.Cte«^ERf werd aad en 'k hem dor spoyt In! As ek bepeis hoe dat 'n oever ienegte joren nog azu vol vier en leven zat en naa... 't es droef. Al petank da 'k peis dat 'n toch nog ienegte joren zal meigoon. Mor 't beste es 't er af en toch haaf ek er oon. Alia, worom begintj mèn vraa, die oever mén schaver beizeg es meh mei te leizen, na in iene kier te lachen? Lodj meh ne kier gerest hè en lodj meh voesj schroy ven. As ek ik na ne kier wil iets schroyven oever menne voegel, oever meh Fllpken, 'n heid er dor nimand gien affeire mei! Menne voegel hoetj Flipken en hè es azu zoei groeit (ja spoy teg dagge da nie 'n kendj zing, hoe groeit da 'k hier on 't woyzen ben) en zè kopken heid e ghiel ander kolelr as de rest. Meh Flipken es ghieiegans groys, meh lanst hier en lanst door 'n betje wit. Zèh kopken dat es eh wad anders: twie groeite gele plekken meh dor thalven 'n klanjere plek roeid in. Op zèh kopken heit 'n azu eh soert van eh panasjken, da vantoyd recht nor omhoeig stoot, as 'n bloy es of as 'n kood es, of as'n van iet verschoeten es. Mor van de welk heid mèn vraa per malheir melk gestert en da was na begot vlak op da kopken van menne voegel. Na stoot zèn panasj dor mor elremtierig boy, ghieiegans vernoesjeld en in kléskes. 't En heid gien zicht en ik kaan na toch moeilèk hem gon ne schampoyn geiven... 'k zol hem foytelèk ne kier goed in mèn hanne moete pakken en ne kier op zèh kopken vroyven dat aal dènne plèk dor af es, mor 'k ben benaad dat 'n hem te kood zol moaken. Want da Flipken es ne schaa jongen zee. Zé, dat es begost azoei: as ons kadeien nog veil kianjer woren (ge wedj hoe da kinjeren zèn, newoor) hooi'n ze op de mèrt ne kier azu ne voegel gezing en ze most 'n da vanoygest oeik hemmen. Surtoe menne zoeng. «'k Wast er iest teige zee, mor ja, die kosten zoagen en bleive zoagen en op den dier hem ek meh toch loten oever 't oys Hen. En 'k hem heer dènne voegel tèn toch mor gekocht, meh 'n groeite mooit boy. 't Was vanoyges nog eh jonk bizjeken en mènne zoeng hooi iveranst geleizen dagge de die kost Here spreiken. En da was nondedjie zjust oeik. AUien kejje heer mor binsjt ne reidelekken kérten toyd Here spreiken. As ze 'n betjen aver zèn, 'n Here ze niet nimmer boy. En omda 'k alie doagen most go weirken en dat de kadeien dor veil mier toyd vér hooin, woore ze 't zeer die hem da gelierd hemmen. En doboy kom ht dat 'n mor allien gewoeine dings kes zeit. Zènnen noam «FUpken» en «Ah mènne schoeine jongen» en «Geif meh ne kier 'n beisken kom» en «Dag schoein maneken», dat es veir alles wa dat 'n te vertellen held. Mor anders, flooiten dat 'n kaan, dat es iet vried. 't Es vandoor dat 'n zènnen noam gekreigen heid, nor da Heken van «FUp de Flooiter» van in den toyd. En ze spreiken vantoyd van ne woakhond hein, mor da FUpken dat es ne woakvoegel. As 'n imand ziet kommen die 't kaan, begintj 'n te flooiten dat hoeiren en zing vergoot. En as 'n imand ziet op den hof kommen die 't nie 'n kaa es 't nog eh wad anders. AUei, 't er ontgoot hem niet. Mor naa es menne zoeng, die 't miest gezoagd hooi ver dènne voegel, 't nest ooit, mor Flipken 'n heid 'n ni meigepakt zee. Den dienen mocht hier bleiven. Wajjer zitten der voesj meh op onzen nek. Ni da'k er naa kood vér ben ze. Want ja, in 't ieste was FUpken kood op moy. As ek te dicht kwamp begost 'n te blozen en te pikken en 't er was mor ienen woor dat 'n weirk va mokten: van den dienen die hem naa achtergeioten heid. En na begint menne voegel stUleksoon oeik on moy t'haven. En 'k hem hem oeverlest stUlekes gezeid: zide da na, FUpken, zoy 'k, azoei good dat hein. De die woor dagge goy on haafd loten a in de steik en de die woor dagge ni 'n most van hemmen, de die zejje op den dier nog kontent zèn dagge z' hedj... En Flipken stak zèn stoyve panasj meh melk nor omhoeig, bezag meh ne kier van opzoyn (dat es azoei zèn manier zee) en hè antwoerdegen: «FUip, dag mènne schoeine jongen». Va kontentement hem ek hem sebiet vès woter gegeiven van te peizen dat 'n naa zèn melkpanasj zol kenne wassen hemmen. Mor hè gink zood pikken en as ek twie menieten noding gink zing, loyn der al droy, vier strontjes in zè proeper woter. AUei, 'k zal hem fleis nog eh wa geiven... Zé, naa val het mèh te binnen, den echten noam van menne voegel dat es 'n «valkparkiet», 't er zeUen d'er onder ajjer al ghiezeikes geweist hemmen die dat al gegrodj hooin. Mor ik hoeir toch nog attoyd liever Flipken en 'k peis na wel dat da bizjeken veU slimmer es as dat 'n wUdj lote zing. Wie welt 'n verteldj 'n meh binnen 't kert ni t' ien en t' ander da 'k zal kenne verweirken in mèn pikkels of ajontjes. Da woor ne kier 'n voort hein: verrozjeikes verteldj deir ne slimme voegel en on ajjer voesjverteldj deir sende wijze op de legendari- scne stoeienxwestie van ae parochie en op de verse anek dote (de pastoor had zich ver gist van geloofsbelijdenis tij dens de viering zodat er wel enige verwarring ontstond). Een heildronk tenslotte werd geheven op E.H Buysse en op de vernieuwde impulsen in het parochieleven. P.D. MOLENSTRAAT 75 9300 AALST VERZEKERINGEN LENINGEN IMMOBILIEN Spaarkas IPPA Alle takken verzekeringen - specialiteit: le ven Private leningen - Financieringen Hypothecaire leningen 1 en 2de Rang Alle geldbeleggingen Reisconsulent VASCO WIJ KOMEN AAN HUIS: Tel. 053-21.63.64. HUIS VAN VERTROUWEN SINDS 30 JAAR.

De Voorpost | 1976 | | pagina 3