Belfort wordt hersteld Fusie inventaris STORT OSBROECK BLIJFT AKTUEEL AALSTERSE SPOORWEGVRIENDEN VIERDEN FEEST NIEMAND MEER DAN VIJFHONDERD? R VERKOCHT! in 4 -10-12-76 - De Voorpost GUY DE LOMBAER: De werkgroep leefmilieu bijt zich werkelijk vast. Reeds eerder werden er brieven verzonden naar toekomstig burgemeester L. D'Haeseleer en toekomstig schepen van huisvesting, leefmilieu en grondregie mvr. Anny De Maght. Daarnaast werden nog een zestal brieven verzonden waarin in twaalf punten de ganse problematiek en de allerlaatste evoluties in verwerkt werden. Kortom een stevig en onwrikbaar dossier voor Staatssekreta- ris van streekekonomie en ruimtelijke ordening M.Eyskens, Staatssekretaris Poma, staatssekretaris voor het leefmilieu, - de her Gouverneur De Kinder. De heer De Saeger Ministerie van Volksgezondheid en het gezin, - de dienst stedebouw en ruimtelijke ordening en naar het kabinet van de prokureur des konings te Dendermonde. Alle motivaties in het schrijven brachten we reeds naar voor in «De Voorpost». Voegen we er nog aan toe dat enkele dagen geleden Burgemeester De Bisschop zich ter plaatse ging vergewissen en dat ook de politie van Aalst proces verhaalde opstelde. KOMT OOK HET OUDE UURWERK TERUG? Men gaat er eindelijk toch mee beginnen. Het Belfort, de trots van elke Aalstenaar, wordt grondig onderzocht en gerestaureerd. Dat is dus heel wat meer dan gewoon wat opkalefateren. PLANNEN BESTAAN AL LANG De restauratie die volgend jaar zal aanvangen, is een zaak die eigenlijk al sinds de laatste oor log hangende is. Maar het is nooit zover gekomen. Wel werd de kelder hersteld, en als tentoonstellingszaal in gebruik genomen. Deze restauratie is zeer geslaagd te noemen. Maar het bleef toen bij de kel der. GANS HET GEBOUW Nu is het echter menens: rond 1 maart 1977 zullen de restaura tiewerkzaamheden beginnen. Men wil eerst nog deze winter voorbij laten gaan En natuur lijk ook karnaval. Het dossier voor die werken is een lijvig stuk geworden. Gans het Belfort zal immers minu tieus worden onderzocht, van boven tot beneden. FASEN De werken aan het Belfort zul len in fasen gebeuren. Voor zover die fasen van elkaar kunnen gescheiden worden, natuurlijk. Meest dringend is het vasthechten van de losse stenen (bijvoorbeeld aan de kleine toren) omdat die een ge vaar kunnen zijn. Fase twee zou zich binnen afspelen: ver steviging van muren en zolde ring, bevloering enzoverder. In fase drie «lapidair» gedeelte, worden alle stenen stuk voor stuk onderzocht, en waar nodig vervangen. Niet meer door Ba- legemse steen (waarmee het Belfort werd gebouwd) maar door Franse steen. De Bale- gemse steen is immers niet meer te vinden. Na zowat een jaar zorgt de «tijd» er wei voor dat het verschil tussen nieuwe en oude stenen niet meer te zien is. De hoek van het Belfort aan de kant langs de «Koninck van Spaniën» is trouwens na een brand terug opgebouwd met Franse steen (achteraan de jaren 1800). De vierde fase behelst het sani taire gedeelte plus elektriciteit en dergelijke zaken meer. De verwarming wordt aangepast. Eigenlijk is er noa aeen vaste verwarming voorzien in 't Bel fort, tenzij die enkele kachels die er staan. Ook wat elektrici teit betreft moet alles ver nieuwd worden. De huidige lei dingen zijn zelfs niet meer zo heel veilig. OORSPRONKELIJKE TOESTAND Er wordt wel op gelet dat het Belfort in zijn oorspronkelijke toestand zal blijven. Bij de ver sterkingen binnenin bijvoor beeld, zal van de betonnen verstevigingen niets te merken zijn. Die verstevigingen zijn er hard nodig. Het archief boven in het Belfort is trouwens uit vei ligheidsoverwegingen moeten verhuizen. De bevloering be gon door te buigen (te merken aan de verankeringen van het plafond eronder). TERUG IN GEBRUIK VOOR GEMEENTERAAD Wanneer de verstevigingen en restauratie zullen doorgevoerd zijn, zal op de eerste verdie ping terug de raadzaal kunnen ingericht worden voor de ge meenteraadszittingen. De gemeenteraad van Groot- Aalst zal voorlopig in de feest zaal van het Stadhuis gehou den worden. De huidige raads zaal is te klein. DURE OPERATIE De ganse restauratie zal in de tientallen miljoenen lopen. Aangezien het Belfort een ge klasseerd gebouw is, zal de staat voor 60 in de kosten tussenkomen en de provincie voor 20 De overige 20 blijven dus voor de stad. De fi nanciële kant van de zaak werd bij koninklijk besluit geregeld. Bij de restauratie is ook (na openbare aanbesteding) een gespecialiseerde firma aange duid (Synaeve) om de restau ratiewerken uit te voeren. De stad zal waarschijnlijk ook de akkomodatiekosten volledig op zich moeten nemen, omdat die niet in rechtstreeks verband staan met de restauratie: bij voorbeeld de geluidsinstallatie in de raadzaal. De ganse restauratiewerken kunnen gerust twee drie jaar in beslag nemen. Het toerisme zal daar zo weinig mogelijk hinder van ondervinden. Uiter aard zullen de gedeelten waar restauratiewerken bezig zijn voor het publiek gesloten wor den. Dat gaat nu eenmaal niet anders. Maar men zal de hin der hiervan zoveel mogelijk beperken. Enkele dagen tprug kwam van de stadhuispersen deel 1 van een prachtig geslaagde fusie inventaris. Er zullen nog drie delen volgen en deel twee is inmiddels in druk. Het is een lijvig en vooral uiterst j/erzorgd werkje van meer dan 1.15 bladzijden. In deel 1 van de fusie-inventa- /is vindt men alles wat in 'het basisplan van de «De cimale Klassificatietabellen ten gerieven van de Ge meentebesturen» is aange geven onder de «institutio- .nete werkzaamheden», met /i»nse: %t(.uktuur van de ge- rïTe^iie, organisatie, per soneel en financiën. In deel 1 vindt men over vloedig informatie over de gezagsorganen, de ge meenteraden, de kolleges van burgemeester en sche- .penen en de adviesraden van „de 9 gemeenten, die door de fusie .worden ver^ vangen door één stel van gezagsorganen wordt te vens het ambtelijk apparaat behandeld, dat in, het raam van het traditionel be stuurssysteem wordt be schouwd als een louter in strument dat zorgt voor de_ uitvoering van de beleids beslissingen. Van dat ambtelijk apparaat worden in het basisplan die jnstitutionale werkzaamhe den- aangegeven, die over eenstemmen met de drie aljiies van intern beheer: organisatie, personeelsbe heer en financiën. Uit deze ruwe schets blijkt al dat de inventaris interes sante informatie geeft over problemen die zich steeds .vóór de fusie stelden, maar die nu "veel pijnlijker zullen worden aangevoeld. Het eerste probleem is dat van de aanpassing van de bestuursstruktuur en het bestuurssysteem aan de schaalvergroting van het gemeentebeleid. Het tweede probleem be- treft^Je ambtelijke aktie, die veel meer mogelijkheden zal ^moeten bieden dan die welke bereikt worden door een loutere opstelling van ■de-personeelsJ<aders van de De-igyentaris is het resul taat v,£n epn intense samen werking en een moeizaam monnikenwerk. De fusie-inventaris kan zich niet beroepen op volledig- neia, om twee bijna vanzelf sprekende redenen: hij is het produkt van overbelaste ambtenaren e'h meestal on derbezette diensten-en werd bovendien gemaakt op een moment dat men de fusie problemen nog niet zo scherp zag. Als men name lijk inventariseert op een moment dat alle problemen onvoldoende onderkend zijn. loopt men gemakkelijk het gevaar dat veel informa tie wordt veronachtzaamd die uiteindelijk toch zeer belangrijk blijkt te zijn. Niettemin zal de inventaris zekërTëgemoet komen aan vele ijpden: hij is een bron van -beleidsinformatie voor de b'estuurders, een rijke dokumentatie voor de ambtenaren, voor de leek een vloed van wetenswaar digheden en voor komende generaties een historisch dokument waarin opsom mingen, feiten en cijfers zo vele impulsen zijn om te voldoen aan een wezenlijke drang om te schouwen in het verleden. Ofschoon een inventaris meestal slechts een loutere opstapeling van feiten is die ons veel informatie geeft «over».-, iets, i.p.v. kennis «van» of inzicht «in» iets, bevat hij toch vele tabellen en vergelijkende informatie die vee^ meer z'Jn dan een loutere optelling. De drié volgende delen van óe fusie-inventaris zullen hoofdstukken bevatten als Burgerlijke Stand, Bevol king, Verkiezingszaken. Mi litie. Onderwijs, Kulturele aktiviteiten, Erediensten, Monumenten en landschap pen, Openbare Onderstand, Maatschappelijke zeker heid, Hygiëne, Toerisme, Ceremoniën,- Sport, Land en bosbouw, Dierenteelt, Nijverheid en ambachten. Handel, Elektriciteit, Gas, Water, Vervoer, Brandweer, Ruimtelijke ordening en stedebouw. intercommuna le.samenwerking. Nu reeds mogen we aan nemen da de drie volgende delen - aan de hand van deel 1 - met evenveel zorg en nauwkeurigheid een brede waaier'aap informatiezuilen bjeden.' Op 4 december was het de beurt aan de ASV om de dansvloer van de zaal Madeion te bezetten. Voor de 26ste keer hield de Vriendenkring van de NMBS-Aalst zijn gezellig samenzijn. De A.S.V. staan eigenlijk los van de NMBS. De vriendenkring is ontstaan uit de viering van de oprustgestelden. Die viering ging uit van de hoofdwachters en wachters. Aanvankelijk was de vriendenkring ook beperkt tot de spoormannen van Aalst. Nu is die kring uitgebreid tot andere distrikten, ook al omdat veel Aalsterse spoormannen door overplaatsing buiten Aalst werkzaam zijn. De kring telt momenteel zowat 230 leden. Maurice Pots is er voorzitter van. De Brabenter schatbe waarder-secretaris, en verder zijn er nog een vijftiental bestuursleden. o.a. Alfred Huyssinck, Louis De Ridder en Desire van Oost. de machinist die de laatste stoomtrein op de lijn Ath-Aalst bestuurde. Er worden ook reizeri ingericht. Om de vijf jaar geeft men een speciale viering. De bedoeling van de vriendenkring is de kameraadschappelijke samen hang onder de spoorwegmensen te bevorderen. GESLAAGD FEEST In de omgeving van Aalst was het die avond nogal erg gemist. De genodigden kwamen dan ook met enige vertraging binnen. Maar stilaan liep de zaal vol. De «stemming» was er vlug in, nadat de eerste danspassen gezet waren. Ook de stationschef, Willem Van School was aanwe zig. Hij fungeert uit hoofde van zijn funktie, als ere-voorzitter van de vriendenkring. In het begin van de feestavond werden twee oprustgestelden gevierd: Albert De Brucker uit Aalst en Marcel Duffeleer uit Geraards- bergen, die bij de viering zelf nog niet aanwezig was. Aan de zeer geslaagde avond, of beter gezegd nacht, werkte zeker ook het orkest «The F.S. Band» mee. W.L. Albert De Bruckcr. gepensioneerde van N.M.B.S. wordt tijdens het jaarlijks ba! gevierd .(el) Wie biedt er meer UURWERK De misstap die de Antwerpse architekt bij de gedeeltelijke restauratie van jaren terug heeft begaan, door een nieuw uurwerk op de toren te plaat sen (waardoor die toren ook een spotnaam kreeg bij de Aalstenaars) kan misschien nog ongedaan gemaakt wor den. Er gaan bij de bevolking allang stemmen op om het oude uur werk terug te plaatsen. Het nieuwe bleek inderdaad toch een schoonheidsfout te zijn. Een stuk architekturaal anach ronisme. Maar geen mens die intussen weet waar dat oude uurwerk gebleven is. (Mis schien kan er nog een nage maakt worden?). Heel wat Aalstenaars zouden met hun oud uurwerk weer dolgelukkig Eenmaal, andermaal, 't is voor LI madammeke. ilgc Gans het jaar door wordt onze politie voor een groot deel bezij k i gehouden met gestolen en gevonden voorwerpen allerhande: fietsen eei bromfietsen paraplu's, uurwerken, handtassen en al wat je verdien maar kan bedenken. Het vreemde is dat een groot deel van ditnd voorwerpen nooit de weg naar hun rechtmatige eigenaaifste terugvinden. Niet iedereen geeft immers aangflte van een verlore#ch gewaande «schoelkabas» en niet iedereen getroost zich de moeite a)p en toe even navraag te doen op het politiebureau (waar je ook nie :ht altijd vriendelijk wordt ontvangen). Pn Pr gaan de prijzen met rassi olie schreden de hoogte in, benedei :sc de vierhonderd frank krijg je e itei geen te pakken, voor eei ch< uitzonderlijk eksemplaar uii werd zelts tweeduizend en tiei frank geboden. Tel daar noj twintig procent bij, plus tiei( frank (voor de deurwaarder?) er je komt aan het mooie sommetjt van tweeduizend vierhonderd tweeëntwintig frank. Voor eer uurwerk dat je enkel maar een: gezien hebt, waarvan je niet wee of het nog werkt, want «d« veirweirpen werren verkocht in de stoot dasse zèn». Zo mogelijk nog gekker verging het de fietsen: die waren meestal goed voor om en bij de duizend frank Dergelijke «zotte prijzen» zijt misschien wel goed om d< stadskas te spekken, voor dag jesmensen die een echt koopje! willen doen zijn ze niet tef betalen. I En zo kan je het dus meemaken dat op zekere dag de openbare verkoop van alle «verbeurd verklaarde» voorwerpen wordt aangekondigd. Je snelt erheen en wat blijkt na een kwartier in de kou te staan wachten? De verkoop is uitgesteld. Een twee keer hoor je nog net op tijd dat het weer is u itgesteldwat je weer de moeite bespaart. En dan eindelijk, derde keer goeie keer, blijkt alles in orde te zijn. In de voor deze gelegenheid flink onderkoelde keizershallen staan een honderdtal fietsen, een tiental bromfietsen elbz. ten toon. Zo'n tweehonderd nieuws gierigen en koopgrage lui wach ten in de vrieskou tot de «veilingmeester» het eerste uur werk in de lucht steekt. Tegen alle verwachtingen in gaan de uurwerken tegen de meest ongelooflijke prijzen van de hand. Van zodra een uurwerk er maar enigszins van goud uitziet

De Voorpost | 1976 | | pagina 4