Slieuwe straatnaamgeving ORIGINELE GESCHENKEN IN MIKISKLUB SEKRETARISSEN EN ONTVANGERS VAN GROOT AALST TE GAST -IN EREMBODEGEM UP WITH PEOPLE WAS HERE AGAIN De Voorpost -10-12-76 - 7 Tijdens de eindejaarstentoonstelling in de Mikisklub kon men zeer originele zaken aantref fen. Geschenken voor de komende dagen gingen er suksesvol van de hand. BIJLMERMEER (AMSTERDAM) TOONAANGEVEND: OOK VOOR AALST? Vorige week behandelden we het «geval» Brugge. We kijken nu even over onze Noorder grens. Het in 1971 verschenen boekje van J.B.J. Thomas «Straat en Nummer» (chef van de afdeling tevolking te Roosendaal en Nispen) was voor H. Buitenhuis (Amsterdam) de aanleiding, een artikel te publiceren in het tijdschrift «Naamkunde». Het behandelt de Nederlandse aanpak van het probleem aer nieuwe straatnaamgeving. Voor een stad als Aalst, waar men zoekend door de straten sukkelt, kan ook dit artikel ertoe jijdragen tot een vollediger inzicht te komen in de problematiek omtrent de straatnaamge ving. Alle verenigingen die in onze stad enigzins met kuituur te maken hebben, zijn nu ook aan straatnaamkunde gaan doen. En dat maakt er de toestand niet duidelijker op. Een toestand die stilaan op een chaos gelijkt, indien er niet op klare wijze ingegrepen wordt. IDEAAL SYSTEEM ALFABET? «De enige methode die ons bij deze nieuwe funktie van de straatnaam ter beschikking staat, zo zegt Buitenhuis, is die van de alfabetische volgorde der namen, waarbij de indeling naar kategorie voor iedere wijk afzonderlijk zeker gehand haafd moet worden... We mo gen echter nooit overgaan tot het Amerikaans systeem van nummering der wegen». BIJLMERMEER Als schoolvoorbeeld van de nieuwe methoden noemt de auteur de wijk Bijlmermeer (Amsterdam) een nieuwe «stad» waarin de straatnaam geving twee aspekten ver toont: ten eerste de alfabeti sche volgorde der namen, waarbij duideliik en bewust uit gegaan is van de verkeers technische situatie. Het ver keer gebeurt er op drie ni- veau's. 1) doorgaand verkeer 2) ver keerswegen die de wijken van Bijlmermeer binnen leiden en waar men de auto's achterlaat op parkeerplaatsen of garages via dewelke men de woonge bouwen bereikt. Deze wegen dragen in hun namen het ach tervoegsel «dreef», en hebben geen huisnummering. (Verbin dingswegen met eerste niveau zijn voorzien). 3) wegen en paden voor brommers, fietsers en voet gangers. Op niveau 1 heeft men de Gooiseweg. Komend uit Am sterdam ziet men bij iedere af slag (haaks op Gooiseweg) de eerste letter van de woon gebouwen op die dreef (vb. let ter H links, rechts K van Ker- speldreef). Het tweede aspekt betreft de wijze van naamgeving. Zoals gezegd heeft 'n dreef in Bijl mermeer geen huisnumme ring. Dat komt omdat de «straatnamen gegeven zijn aan de woongebouwen die dwars op de dreef gelegen zijn. Elk woongebouw heeft zijn ei gen naam, afhankelijk van de naam die bij de dreef gebruikt werd. De auteur merkt wel aan, dat het niet overal geschikt is een naam aan de gebouwen te geven, in plaats van aan de straten. Het geval Bijlmermeer is ook uniek in Nederland Wel is het duidelijk dat het voor de weggebruikers niet moeilijk is de juiste straat te vinden in AANLEIDING )e direkte aanleiding om zijn trtikel te schrijven, vond Bui enhuis in de bewering van Thomas dat «er nog teveel i lacht wordt dat straatnaam- jordjes richtingaanwijzers zijn; niets is minder waar». Buiten luis antwoordt hierop: «Welis waar verzacht de schrijver leze krasse uitspraak met de woorden: we zijn ervan over- uigd dat wij ons straks van nnze orthodoxe redeneringen zullen moeten loswerken en lat wij tot meer moderne itraatnaamgeving zullen moe- en overgaan. Symptomen in lie richting zijn reeds merk- >aar Buitenhuis vervolgt dan: leeI verder dan deze constate- ing komt de schrijver echter liet. Zelfs het door hem ver melde Haagse voorbeeld met le namen op donk brengt lem niet tot het inzicht dat \ierbij reeds met de «ortho- loxe» redeneringen is afgere kend, m.a.w. dat in het Haagse voorbeeld een ontwikkeling is voltooid van de oriënterende naar de richtingwijzende funk tie van de straatnamen, een sntwikkeling die zich in de na- )ije toekomst nog duidelijker noet en zal manifesteren FUNKTIE VAN DE STRAATNAAMGEVING 3uitenhuis merkt op dat men in Je oudste stadsgedeelten, waar de namen dikwijls nog uit de Middeleeuwen stammen, geen enkele systematiek van aatdie van het logische en oorza- voljkelijk verband tussen straat en i e naam gebruikte. Bakkerstraat derbijvoorbeeld, naar de aldaar d uitgeoefende bedrijvigheid. De enrichtingaanwijzende funktie cwam daar niet aan de orde. nolater, toen de overheid zich slisrnet de straatnaamgeving ging jemoeien, kwam er een ze kere systematiek (nieuwe wij- lve <en met veelal systematische opzet), maar nog steeds om de !nt< oriëntatiemogelijkheid te ver gemakkelijken. (aanzet hier- 'an in de 17de eeuw aange- Amsterdamse grachten gordel (Heerengracht, Kei zersgracht). lro Bij de verdere uitbouw gaf men in nieuwe wijken ook een be paalde kategorie namen: 1 staatsmannen, schilders, he komponisten, en zelfs namen os"van bloemen en planten. Men ging nog uit van de oriëntatie- ter mogelijkheid: als men in de As- V-terstraat was, kon de Anjelier- iar straat niet ver meer af zijn. Dus ijk- ;en nog altijd oriënterend en nog niet richtingaanwijzend. Deze laatste funktie van een straat naam, zo zegt Buitenhuis werd en wordt vaak nog steeds niet onderkend binnen het ka der van de systematisering. NUMMERING OF ALFABETISERING? In Tilburg dacht men er zelfs aan de straten te nummeren of te alfabetiseren. Zo een in greep is totaal onaanvaard baar omdat daardoor talloze historische namen verloren gaan die iets kunnen vertellen betreffende de stad. Hiermee is Buitenhuis het met Thomas eens. Maar hij volgt Thomas niet meer waar die beweert dat de straatnamen op grond van deze historische verwor venheden geen richtingwij zende funktie kunnen hebben. Bij deze funktie heeft Thomas het ganse stadsgeheel op het oog. Buitenhuis beweert echter dat dit ook binnen de wijk kan en zelfs dringend nodig is. Het is over deze nieuwe ontwikke ling dat Buitenhuis een nieuwe uiteenzetting geeft: logische en oorzakelijke naamgeving vanaf de Middeleeuwen (Am sterdam) die evolueerde naar kategorische wijksgewijzende naamgeving, waarbij langza merhand een verschuiving is opgetreden van de oriënte rende naar de richtingwijzende funktie van de straatnaam. STRAATNAAM WEGWIJZER? Nu is het ook zo, dat Nederland sedert de Tweede Wereldoor log een grote bevolkingstoe name meemaakte, wat de bouw van nieuwe wijken nood zakelijk maakte. Bovendien werd de bevolking zeer mobiel (auto). Dit maakte een ander wegpatroon noodzakelijk. De wijkstraten zijn ruimer dan die in de binnenstad (schaalver groting). Men woont in de wij ken, men werkt in de steden, een nieuw woon-, werkver keer, dat mede zijn invloed doet gelden in de straatnaam geving: door de schaalvergro ting kan de «vreemdeling» zich moeilijker oriënteren. En de herkenningspunten (een kerk met hoge toren, bijvoorbeeld, of een markant gebouw) zijn veelal weggevallen. De nieuwe straatnaamgeving moet dus richtingaanwijzend zijn. Men moet binnen de nieuwe wijken tot een duidelijke systematise ring overgaan. Het voltallig schepenkolle ge van Erembodegem zorg de. als voorlaatste in de rij. voor een warme ontvangst van de sekretarissen en ont vangers van de negen fusie gemeenten van Aalst. Op 1 december, precies één maand vóór het doek valt over het bestaan van hun gemeenten, waren ander maal de topambtenaren van Aalst, Baardegem, Gijze- gem. Herdersem, Hofstade. Meldert. Moorsel en Nieuwerkerken en de gast- gemeente Erembodegem zelfmet zijn sekretaris L. Van Vaerenbergh en zijn ontvanger Alb De Schrijver, op verkenning in de fusie Aalst. Na een ontvangst op het gemeentehuis van Erembo degem, waar kennis werd gemaakt en verbroederd met het bediendenperso- neel, ging de tocht naar het familiebedrijf van De Kerpel -Dekaply-Resocub. Erembodegem met zijn drie industriezones biedt uiter aard een voldoende keuze aan bedrijven die kunnen bezocht worden. Als De Kerpel bij de sekretarissen en ontvangers de voorkeur genoot, wilden zij daarmee klaarblijkelijk hun sympatie. tonen voor wat van eigen bodem is en het zo enorm flink doet Zij hebben zich hiervan dan ook ten volle kunnen vergewissen tijdens een leerrijke rondgang van twee uren. Dat het bij auto- tochtone industriëlen niet alleen knap kan zijn, maar ook gezellig, werd na het begeleid bezoek aan de ver schillende fabrieken van De Kerpel ervaren tijdens een uitermate gezellige recep tie. waaraan slechts met spijt en moeite een einde werd gemaakt, omdat een rijk gevulde tafel in het Gerstenhof stond te wach ten. Daar benutte burgemeester Fr. Boel gepast de gemoe delijke sfeer om zijn gasten met sympatie aan te moe digen voor hun verder leven. Hij spoorde aan tot loyale dienstvervulling in Groot Aalst, geleid door het nieu we bestuur .en ten bate van de bevolking die de ambte naren tot taak hebben te dienen. Op zijn beurt werd burgemeester Boel door de Aalsterse stadssekretaris Chr. Willems namens zijn kollega's geprezen als de zeer grote laatste burge meester -. weliswaar klein van gestalte - van de grote broer in de fusie Aalst. Erembodegem En verder met de burgemeester wer den de aanwezige schepe nen R. Van Vaerenbergh, Fr. Bruylandt, De Luyck en De Cremer in de hulde be trokken om hun naarstig werk, dat zij soms al te dis kreet in de voorbije jaren hebben gepresteerd om van Erembodegem de modelge meente te maken zoals de ganse streek ze nu kent. Bloemen en herinnerings geschenken werden uitge wisseld en op de goede af loop en de fijne verstand houding werd geschonken en gedronken tot.laat in de avond. Eerstdaags zal te Aalst het laatste plaatsbe- zoek van de sekretarissen en ontvangers van de fusie Aalst doorgaan. Zij zetten dan een eindpunt achter ve le maanden vrijwillige, on derlinge samenwerking, waaruit de ambtelijke voor bereiding van de fusieope ratie in Aalst voortvloeide, die zowat model staat in het land. Daaruit is ook heel wat wederzijdse vriend schap gesproten, zodat zij. zich nu al voornemen me kaar na 1 januari 1977 terug te vinden. een systeem zoals in Bijlmer meer dat op alfabetische orde gericht is. De richtinggevende funktie is hier duidelijk centraal gesteld. Deze straatnaamge ving biedt volgens de heer Bui tenhuis de beste perspektie- ven voor de toekomst. Veel verkeerscongesties kunnen er door vermeden worden, of al thans toch fel verminderd. TEGENARGUMENTEN NIET DOORSLAGGEVEND Men heeft in Nederland de op vatting over de alfabetische volgorde van H. Buitenhuis be streden met de opmerking dat het grootste deel van de men sen geen notie heeft van het gebruik van het alfabet bij straatnaamgeving en dat alfa betisering daarom niet nood zakelijk is. Maar zelfs indien dit waar was, zo beweert de au teur, zullen de «an-alfabeten» daar geen hinder van onder vinden, terwijl de «alfabeten» er alleen maar voordeel zullen bij hebben. Bovendien: indien men de al fabetische volgorde verwerpt omwille van het groot aantal mensen dat niet «alfabetisch denkt» in straatnamen, moet men dit dan ook niet doen waar het namen van literatoren be treft. De kennis hiervan zal door de band toch ook niet gro ter zijn dan de kennis van het alfabefl In Bijlmermeer gebruikte men een kategorie namen afkom stig van grote buitenhuizen en grote boerderijen, eerst uit de wijde omgeving van Amster dam, daarna uit het ganse land, toen de voorraad namen niet voldoende bleek. Ook hier wisten veel mensen niet uit welke kategorie de namen af komstig waren. Toch was het daarom niet minder efficiënt. Voor het verkeer dat van buiten de wijk komt is het niet moeilijk, na het vinden van de wijk zelf, ook nog de «straten» te vinden. Enkel het alfabetisch systeem kan dit probleem binnen de wijk zelf oplossen, aldus Buiten huis. KATEGORISCHE BENOEMING VERWARREND De auteur heeft verder ook nog enig bezwaar tegen de katego rische benoeming van straat namen. Zelf woont hij in een buurt die de namen van Wad deneilanden, Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden draagt. Nochtans hadden veel adres zoekenden of passanten daar geen idee van. Bovendien be vindt er zich in die buurt ook een Rembrandtweg. Het is dus niet te verwonderen dat veel wegvragers de verkeerde kant worden opgestuurd. De schrijver wil hiermee echter geen pleidooi tegen de katego rische naamgeving houden, maar wel tegen een naamge ving zonder logische volgorde. Hij wijst er tenslotte op dat het publiek door voorlichting kan opgevoed worden in moderne straatnaamgeving, zodat het ook met alfabetische volg orde van de straatnamen ver trouwd kan geraken. een kniesoor die daar op let. Het vuurwerk aan het einde blijkt niet zo denderend te zijn als ik ver wachtte: nogmaals het klublied. ietwat entoesiaster en luider dan de eerste keer en dat was het dan. Vrij en vrolijk trekken wij naar de kroegen. Niet zomaar om een pint te drinken, nee, ik heb het lumi neus idee gehad om met Dave en Ja, inderdaad beste mensen, alweer een reuze-sukses voor deze internationale jongerengroep die op geregelde tydstippen ons landje aandoet. De meningen zullen natuurlek verdeeld zyn, maar voor my hoeft die «show» eigenlyk niet om heel eerlijk te zyn: ik mot er niks van hebbe. Hoe de kleine tienduizend mensen die er weer zullen geweest zijn dit gedoe hebben ervaren weet ik niet, het publiek was ook zo ontzettend verscheiden. Een feit is datje zo'n goed werk (want de winst, en dat zal wel geen klein bier zyn, gaat integraal naar Levensvreugde) niet links kunt laten liggen natuur lijk. De organizerende Lyons' Klub dankt U dus zeer hartelijk. Even wat indrukken van het spek takel dus. De grote Wieze- bierhalle gonst van de stemmige geruchten, af en toe onderbroken door een of ander applaus waar van de oorzaak ons volkomen ont snapt. Dan gaan de lichten uit en een stelletje jongens en meisjes springen plotskalps als gekken op het podium rond op de maten van het allerbekende klublied «Up, up with people» (een soort coca-cola song). Met zijn vijftigen schreeuwen ze hun levensdoel de zaal in en na acht maten zit de stemming er al dik in en iedereen joelt ijverig mee. Dan even wat uitleg: ze komen uit alle landen: de States natuurlijk, maar ook Mexico, Japan en waarachtig ook België, zo verkondigt een frisse Limburgse knaap. Er blijken flink wat bekende liedjes in de show te zitten, dat merk je wanneer een groot deel van de zaal snel mee gaat zingen. What color is Gods' skin? blijkt een suksesnummer te zijn. vooral omdat een Amerikaanse neger het zo mooi naar voren brengt, me dunkt. Het is allemaal vlot va kwerk. een al te deskundig opge bouwd geheel, maar ik vraag mij af of het niet wat eerlijker kan? Lekker georkestreerde muziekjes, charmante choreografie, ja het oog wil ook wel wat, maar de tek sten zijn beneden alle peil. De ke rel die de Nederlandse vertalingen heeft gemaakt mag zich schamen. De boodschappen die erin ver scholen zitten zijn zo algemeen dat ze overal kunnen op slaan na tuurlijkholle frasen die alles en niets (kunnen) betekenen. Dan pauze, even van het Wieze- bier proeven en soldaat-milicien VDV tegen het vege lijf lopen. Opgewekt terug naar de halle voor het tweede deel, dat achteraf be keken flink wat minder is dan het eerste. De techniekjes kennen we ondertussen wel, het is gewoon een herhaling van deel I en dus zit ik ongeduldig te wachten op de finale, het slot, de klap op de vuurpijl. Eerst moeten we echter de vrolijke geschiedenis van 200 jaar Amerika aanhoren: een ver heerlijkende Sallade over al het goede wat de VS ooit hebben ge produceerd. Geen woord over de beruchte Indianen-bloedbaden na tuurlijk. evenmin als over de ne gers, laat staan over Vietnam. Al wordt er wel allusie op ge maakt: Amerika is groeiend als een kind, ietwat ruw ietwat wild bijzonder toepasselijk dus. Sti laan sluipen er ook schoonheids foutjes in de show: verkeerde dia's, dia's ondersteboven, doch Bruce, twee jongens uit de show, wat na te kaartenDat blijkt helaas niet te best mee te vallen: Dave (één van de dansers) is nogal stug en ietwat wantrouwig en denkt waarschijnlijk dat ik een halve kommunist ben. Mijn vragen val len meestal niet in goede aarde, ze zijn nogal negatief en dat stuit zijn idealisme natuurlijk. Bruce, de lead-gitarist. daarentegen kan er af en toe wel inkomen dat ik hun hele show flauwekul vind en hy- pokriet maar wel knap va kwerk. Vooral wanneer je be denkt dat zo'n groep jonge men sen alles zelf doet. Ze verzorgen zelf de publiciteit, rijden zelf met de vrachtwagens, stellen hun ma teriaal zelf op en repeteren boven dien biezonder veel. Dat repete ren moet wel als je een show wil brengen die op een dergelijk pro fessioneel niveau staat. Welke de filosofie van Up with people is? Ja, die ligt toch al in de naam jongen, begrijp je dat niet? Dat iedereen gelijk is, de arme rijk en de rijke arm. Dat niemand zich hoeft te schamen voor wat hij doet, wat hij verdient enz. Je bent gewoon jezelf, punt uit je bent een mens. En met deze wijsheid (die we overigens al lang kennen) in ons achterhoofd tuffen we huiswaarts. See you later alligator, tot binnen twee jaar, of misschien eens in Washington. GUY Sterke verscheidenheid van ras en nationaliteit, eenparigheid in zang en dans.(jtn) De ganse groep van - Up with People wordt langdurig toegejuicht door een entoesiast publiek.(jm)

De Voorpost | 1976 | | pagina 7