I INFORMATIE, KULTUUR EN STUDIE: DRUKKE BEDOENING IN MERE AFSCHEID VAN ZELFSTANDIG MELDERT! LEEDSE WAARHEDEN LEDENAAR RUDY DE NEVE EXPOSEERT IN KULTUREEL CENTRUM 1 -- EINDAFREKENING «LACHEND GEVEN» 189e CECILIAFEEST BIJ DE KON. HARMONIE «DE OUDE GARDE» FALLUINTJESGEMEENTEN IN DE MIST... 8 - 10-12-76 - De Voorpost Er zijn nog maar pas een paar belangrijke informatie-aktivi- teiten voorbij in Mere, of men komt alweer aandraven mét vrij belangwekkende aktiviteiten. Een boekenbeurs, bloe- menschikken, een kulturele tentoonstelling over de ronde van Frankrijk. De Heemkundige Kring stelt zelfs de publi- katie van enkele studies in het vooruitzicht. Geschiedkun dige werken met preciese wetenschappelijke basis, maar toch opgesteld zodat iedereen het allemaal kan begrijpen. :KAV-AKTIE: MAN EN VROUW GELIJK VOOR DE WET Vorige zondag hield de KAV i zijn winterfeest. Voort gaande op onze gebrekkige schatting moeten daar toch j een 150-tal vrouwen samen j aan tafel geweest zijn. De namiddag stond in het te- ken van de nationale be- i wustzijnsaktie; man en vrouw gelijk voor de wet. In juli jl. vescheen hieromtrent een nieuwe wet, nl. de zo genoemde wet op het huwe lijksgoederenrecht. De KAV voert sinds jaren akties om dit gelijkheid wettelijk vast te leggen en bovendien ook feitelijk te verwezenlijken. Een groots opgezette studie binnen de vrouwenorgani satie wees erop dat meisjes minder lang studeren dan jongens. Die realiteit heeft zijn oorsprong in het voor oordeel dat jongens moeten zorgen voor brood en drank voor het gezin, en dat het meisje maar moet uitzien haar een man die ze kan verdienen. Nu de wet gestemd is en reeds gedeeltelijk van toe- passing voor de jongge huwden, zet KAV zijn akties door. Alleen als de bevol king voldoende op de hoog te is van de veranderingen, kan de werkelijke gelijkheid van de partners tot stand komen. Er moet ook een mentaliteit veranderen, vin den de KAV-vrouwen. In Mere is men ook die mening toegedaan en heeft men van meetafaan de eerste gele genheid aangegrepen. No taris Van Den Bosch kwam er een heldere uiteenzetting geven over de wettelijke wijzigingende gezamelijke beslissing over de gezins woning, financiële verrich tingen, huwenjKSKontraKi enz. enz. Zij die nog niet genoeg hebben aan de spreekbeurt, kunnen bij de plaatselijke bestuursleden een handige brochure beko men. We waren er getuige van dat alle aanwezige bij zonder geboeid. DE WEGKODE-KURSUS Er zijn reeds twee samen komsten achter de rug. Veldwachter K. Verlaeckt vergast een 36-tal kursisten op zijn praktische kennis en ervaring over verkeersveilig heid. Een automobilist wordt de jongste tijd gekon- fronteerd met veranderin gen in de wetgeving. Menig bestuurder - ondervindt de moeilijkheid dat hij dat alle maal niet voldoende kan volgen. Een systematische uiteenzetting van de wegko- de beantwoordt dus duide lijk aan een bestaande be hoefte. De KWB-Mere en ae kulturele groep «Open Kring» hebben de handen in mekaar geslagen om die kursus in vier sessies te or ganiseren. Laatkomers kun nen nog steeds in de ban ken aanschuiven, want er resten nog 2 lessen. Men is er tot nu toe zeer tevreden over. Onze veldwachter kan ook goed 'vertellen. Dat weet elke Merenaar. BOEKEN TENTOONSTELLING Het Vlaamse Centrum laat ook van zich horen. Vol gend weekend organiseert de groep een grote boeken beurs. Ziehier de praktische gegevens: vrijdag 10 de cember te 20 uur is er een officiële openstelling met een spreekbeurt. Iedere be langstellende is hierop uit genodigd; je hoeft de post bode niet af te wachten. De tentoonstelling zal te be zoeken zijn op zaterdag 11 december van 14 tot 20 uur en op zondag 12 december van 10 tot 12 uur en van 13 uur tot 21 uur. De boeken beurs zal een grote gamma boeken beslaan en een ge varieerde keuze zal mogelijk zijn: peuter, kleuter- en jeugdboeken, romans, litte raire werken, hobby's, po pulair wetenschappelijk werk en naslagwerken. Doorlopend zal er gespecia liseerd personeel aanwezig zijn om de bezoekers ant woord te geven op hun vra gen en inlichtingen over litteratuur te verstrekken. HEEMKUNDIGE KRING PUBLICEERT We vernemen dat de Heem kundige Kring van Erpe-Me- re binnenkort enkele stu dies zal publiceren. De kring is overal vermaard om zijn degelijke aktiviteiten. Elke zondagvoormiddag staat hun bibliothèek open in het Hof ten Dale voor iedereen die er een ge schiedkundig werk wil raad plegen. Leden kunnen de beschikbare boeken meene men naar huis voor per soonlijke studies. Nu zien we weer dat deze werking resulteert in een dienst voor de hele streek. De heer Raymond De Mol uit Erpe stelde de eerste «LAATSTE AVONDMAAL» Nadat reeds bij het begin van het laatste jaar «zelfstandig Meldert» mooie brandglaswerkjes waren uitgereikt volgde op zaterdag 4 december een weelderig maal in de turnzaal van de jongensschool voor raadsleden, C.O.O.-leden, admi nistratief, onderwijzend en onderhoudspersoneel van de gemeente, met hun dame. Nadat burgemeester Albert De Vos op de hem eigen luimige wijze het welkomstwoord had uitgesproken en in 't kort de be tekenis van deze avond in het licht van de zo gevreesde maar onvermijdelijk komende fusie was het Schepen Jos Mattens die dieper op het onderwerp inging en de bezorgdheid van de ganse vergadering vertolkte qua behoud van het landelijk karakter van onze kleine ge meente en de noodzakelijke service aan onze inwoners. Aan de aanwezige toekom stige Schepen van de nieuwe stad, Mw. Anny De Maght - Aelbrecht, wenste hij meer be paald drie problemen voor te leggen. «Zal het nieuwe be stuur de zo noodzakelijke steun verlenen aan het be dreigde gemeentelijk onder wijs? Zal het nieuwe bestuur de plannen van de verbin dingsweg Koestaart - Asse - Terheide realiseren zoals voorzien? Zal de sociale woonwijk waarvoor reeds een reeks onteigeningen werden vemcht en waarbij de gerechte lijke procedure voor andere onteigeningen werd ingezet tot een goed einde worden ge bracht en komt er iets van het projekt voor een andere so ciale woonwijk in de Eeckhous- traat?» Na haar visie te hebben gegeven over haar te voeren beleid antwoordde de schepen op de drie gestelde vragen po sitief. Als schepen van Huis vesting, Leefmilieu en Grond- regie verklaart ze tevreden te zijn de belangen van kleine en titeiten als bvb. Meldert te kun nen en te mogen verdedigen. Ze wijst eveneens op het be lang van een positief inge stelde oppositie zoals ze er zelfs een voerde in de provin cieraad en hoopt over zes jaar haar stempel te hebben ge drukt op het beleid in de nieuwe stad. stempel dan vooral van jeugd en verdediging van ie ders belangen. Schoolhoofd J Muylaert sprak dan een dankwoord uit in naam van het personeel en dankte zeer speciaal al wie, in eniger mate, heeft helpen bijdragen tot het instandhouden en de bloei van het gemeentelijk on derwijs ter plaatse. Verder deed hij, na een passende wens aan elk scheidend raads lid, een oproep om over de par tijen heen onze beste krachten te verenigen wanneer het gaat om typisch Meldertse belan gen te behartigen, wens die hij dan vooral richtte tot toekom stig schepen De Maght en het aanwezige oppositieraadslid Lambert Van de Sijpe. Aan de dames werd een keurig bloemstuk, aangeboden en na het feestmaal waarbij Frangois Saerens zijn beste beentje had voorgezet volgde nog leute en pret. afgewisseld met uiteraard vinnige diskussies vooral over problemen i.v.m. het leefmi lieu. Hoe kon het ook anders wanneer Anny en Lambert sa men zijn? Alhoewel feestelijk en leutig wap er toch een ondergrond «in mineur» daar iedereen wel aanvoelde dat. wat door velen voor onmogelijk of toch on waarschijnlijk werd aangezien, nu realiteit wordt. Over juist vier weken, dag op dag na de viering, worden we immers allën, met of tegen de goesting, «Aalstenaars». L.H. publikatie samen. «Twin tigste penningkohieren te Erpe en Mere in 1571». He werk is zeer belangrijk op gebied van familiekunde, plaatsnaamkunde, demo grafie en ekonomie. De ge schiedenissnuffelaar vond dat Erpe 120 huizen of hof steden telde in 1571 en sa men 540 inwoners. De Meerse bevolking telde toen 616 inwoners. Later hopen we op deze studie terug te keren. Ondertussen wensen we schrijver hartelijk geluk. De heer Julien De Vuyst schreef een werk over «Het moordlied in de zuidelijke Nederlanden». Het betreft een studie over volkse straat en marktzangerslie- deren. De Heer Paul Stuyver uit Erpe interesseert zich voor de planten en het onkruid in de streek. Zijn bevindingen bracht hij samen in «De Wil de Flora te Erpe». Hierin worden planten en bloemen die in het Erpse wild groeien opgesomd, maar schrijver voegt er weten schappelijke geneeskun dige en volkse bijzonderhe den bij. Het gestencileerd werk verschijnt in januari. Tenslotte stelden enkele kringleden een fotoboek sa men «Zo was...Erpe». De verschijningsdatum is nog niet definitief gekend, maar het boek is reeds in druk. Ziedaar de merkwaardige prestaties van de heemkun dige kring. Men kan de wer ken bij de leden bestellen. BLOEMENSCHIKKEN De informatie-avond en oe- fenstonde over bloemschik ken is uitgesteld. Het Vlaams Centrum organi seert deze praktisch leer zame avond op dinsdag 14 december te 19.30 uur in he Hof ten Dale. De heer Frans De Block uit Hekelgem is de gastheer. Hij is tot ver in de omgeving bekend als vaar dig kenner terzake. Men meldt dat inschrijvingen ge wenst zijn: bij Mevr. De Schutter-Van de Keere, Daalstraat, 88 te Mere. Een avond die de gastvrouwen toch niet mogen missen. VOOR DE KINDEREN De Jefi-filmklub kennen we al. Het bestuur weet de goe de filmen voor onze jeugd te kiezen. Op zondag 198 de cember zijn ze aan de derde voorstelling toe. Het wordt wel een heel bijzondere.na middag: er is de tentoon stelling van de ingeleverde tekeningen en een prijsuit reiking is ermee verbonden. Nu worden de kinderen weer niet zonder opdacht naar huis gestuurd: dus een nieuwe prijskamp. Hoofdbrok van het pro gramma blijft tenslotte wel de filmeerst een tekenfilm en daarna een langspeelfilm in kleur «De eenzame wolf». Afspraak te 14.30 uur in het klooster. TONEEL: Pas hebben honderden Me- renaren hartelijk genoten Een waarheid is in elk geval dat het huidige gemeentebe stuur vrijdagavond 10 december, dus vanavond, als het ware afzwaait. Dan immers gaat de laatste gemeenteraad van dit jaar door en dus ook van de zesjarige legislatuur van dit gemeentebestuur. Voor sommige gemeenteraadsleden is dit maar een voorlopig afscheid, want over enkele weken zullen ze de kleuren van Groot-Lede moeten verdedigen. Vijf onder hen zullen de komende zes jaar vrijgesteld zijn van de gemeentelijke lasten (of diensten). Op het agenda komt o.a. de traditioneel zware dobber van de begroting voor het komende jaar voor. Ook zal de betwiste begroting van de C.O.O. ter sprake komen. De vorige week heeft ook enkele bekende slachtoffers vereist. Enerzijds was er het overlijden van de Heer Gus- taaf D'Haese, die jaren voorzitter is geweest van het Feest en Sportkomitee en op dit ogenblik ere-voorzitter van dat zelfde komitée was. Anderzijds was er het overlijden op 93-jarige leeftijd van de Heer Domien Grepdon, vader van de in Lede zeer gekende Alfons Grepdon, burgemeester vanWanzele. Domien Grepdon was zelf burgemeester van Wanzele van 1947 tot 1964. MON D.G. van de «Bokskampioen» want de voorstellingen wa ren gewoonweg knap! Har telijke gelukwensen aan de hele toneelgroep «De Mere laar». Nu hebben de socialistisch gepensioneerden de smaak te pakken gekregen. Op za terdag 18 december reizen ze naar ae ivnnarascnouw- burg te Gent om er het stuk «Home sweet home» te bekijken. De regie is in han den van de bekende akteur Romain De Coninck. De bus vertrekt te 18.30 uur aan het lokaal, maar doet de ronde in Mere. Prijs: 180 fr. alles inbegrepen. MODERNE GASTVROUW Tenslotte moeten we de klubbijeenkomsten van de KAV-jonge vrouwen-wer king vermelden. Op woen dag 15 december te 19j uur leert men in het patj naat eenvoudige gerecht^ en cocktails bereiden. 0 de gasten goed te kunn ontvangen! De CMBV-Erpe-Mere neer dezelfde optiek: op maa dag 13 december in jeug huis Dido te Erpe is er e informatie-avond over w nen en kazen. Het blijft m bij gepalaver, ledereen ki de bijeenhorende kaas wijn proeven. Ook te 10 ui Als we deze lijst eens bek ken, kunnen we toch n meer zeggen «het is mo lijk om de mensen buiten krijgen». We wensen iedi een alvast leerrijke deugddoende aktiviteiten Willy Hoste Ku buter balia schri grapj door van sluie ever mee tume Jane neig D< Mori schc Covi te v hore van of tn tricit Voor de eerste maal in zijn carrière stelt de Leedse schilder Rudy De Neve er ook ten toon. Of hij sant in eigen land is Kunnen we niet zo maar zeggen, maar één feit staat vast: het is meer dan de moeite waard om er eens even langs te lopen. Zijn werken zijn zeer boeiend en gefascineerd. Het is zo ongeveer een jaar dat hij terug figuratief schildert. Voorheen heeft hij een ab stracte periode van ongeveer vier jaar gekend onder invloed van de academie. Hij is dan te rug overgeschakeld naar het figuratieve omdat hij van oor deel was dat zijn beeldhouw werk en zijn schilderwerk te veel vermengd werden. Te vens had hij de indruk dat er geen sociale background meer zat in zijn schilderwerken. Hij heeft dan bewust voor het figu ratieve gekozen omdat hij de mening is toegedaan dat met figuren meer kan weergegeven worden. Ondanks het feit dat hij zijn werken maakt met een zeker sociaal gevoel, al dan niet maatschappij-kritisch wordt de sociale situatie die de schilder op dat ogenblik wil uit drukken aan de aanschouwer van zijn werken hoegenaamd niet opgedrongen. Wanneer men de serie werken bekijkt die hij gemaakt heeft naar aanlei ding van een abortus, kan men daar steeds de twee kanten mee uit en krijgt men op geen enkel ogenblik de indruk dat de schilder ons zijn visie op het abortusprobleem wil opdrin gen. Het is eveneens zeer aangenaam verrassend te constateren dat de schilder in deze aan mensenwaarden ver liezende maatschappij de mens centraal stelt en gebruikt (niet misbruikt!) om zijn per soonlijke gedachtengang weer te geven. Het is ook duidelijk dat Rudy De Neve zich hoege naamd niet bekommert om zijn eventueel afnemerspubliek, maar enkel zijn eigen ik neer- penseelt zonder egocentrisch Scè te zijn, straalt zijn werk et sterke persoonlijkheid uit. f het aanschouwen van zijn v< ledig tentoongesteld oeuvr kan men hem wel een zeke eentonigheid qua kleurensp verwijten, doch deze ervarir k®r heeft men niet wanneer me ®te ieder werk afzonderlijk lal ™)l overkomen. __a Deze tentoonstelling loopt n< tot zondag 12 december. C weekdagen kan men in het Ki tureel Centrum te Lede terec van 17 tot 20 uur, op zaterdi van 14 tot 20 uur en op zondt van 10 tot 12 en van 15 tot uur. Aan al wie nog niet gad zien is, geven wij stellig de ra< eens langs te lopen. MON D.( one C Op 1 december werd door sekretaris-afaevaardigde vs levensvreugde en de medewerkers van Lachend Gevr Martine De Bruyne, Persoons - Van Nutrei tjnristme, ja Heyman en Walter De Beul overgegaan tot het nazicht alle'financiële verrichtingen over het jaar 1976. Alle ontvangsten en uitga ven werden stuk per stuk nagezien en juist bevonden. Aldus kon men vaststellen dat op 1 december 1976 Le vensvreugde in het bezit werd gesteld van een be drag van 1 miljoen zes- honderdzesentwintigdui- zend en hooderd frank'" Het pleit eens te meer voor de organisatoren dat zij streven naar e'en zo grote en ruime mogenjKe opennei tijdens de ganse aktie, nie in het minst wat de finan ciële verrichtingen betreft opdat eenieder zich zo kunnen overtuigen dat in derdaad alle bedragen ovei gemaakt werden en er niet aan de vingers blijft kleven. Met dit nazicht der financië Ie verrichtingen heeft mei I dit nogmaals ten overvloed bewezen. Schepen Ernest Galle (links) opende de tentoonstelling van kunstschil der Rudv De Neve (rechts) te Lede.(el) De viering vatte aan met een vergadering in het lokaal "Graaf van Egmont». Voorzitter Gaston Van den Eede verwelkomde er de aanwezigen, terwyl het jaarverslag werd voorgelezen door sekreta- ris Emile Van Schoote. Penningmeester Raoul Ladeuze belichtte de financiële zaken. Allans, administratief, de rest wachten we hoopvol af, verdwijnen d Falluintjesgemeenten een na een in de mist. Gemeentebestuur en ge/pee ntepersonee! gingen aan de feesttafel als afscheid van de gemeente Meldert. (jm) Het feestmaal had plaats in de sa lons Carlton. Voorzitter Gaston Van den Eede citeerde in zijn toespraak de aan wezigheid van volksvertegen woordiger en mevrouw Louis D'Haeseleer. burgemeester M De Bisschop, schepen Bourlon. PVV-fraktielcider De Gols en W Van Renterghem. ondervoorzitter van de Liberale Sociale Werken. Tevens bracht hij hulde aan de heer Edmond Steleman, erevoor zitter van de harmonie, de hh. Arijs. Ladeuze. Madou en Van Impc voor hun onbaatzuchtige steun en medewerking. In zijn hulde betrok de voorzitter even eens de heren Schollaert, dirigent van de harmonie en de heer Van Hozen, die bij muzikale manifes taties steeds zijn gewaardeerde medewerking verleent. In zijn feestrede herinnerde de heer L. D'Haeseleer aan het kon- cert van maandag 29 november dat plaatshad in de feestzaal van het stadhuis. Hij bracht hulde aan dirigent en muzikanten. Te Moorsel had gisteren de laatste, een zeer belangrijke, vergadering van de gemeente raad plaats waarop de begroting werd besproken. Achteraf volgde een receptie voor raadsleden, C.O.O.-leden, administratief en onderwijzend personeel waarna de raadsleden zich konden te goed doen aan een beierend afscheidsmaal. Te Meldert had zoals U elders in dit blad reeds las het afscheids maal reeds plaats maar volgt nog een laatste raadsvergade ring waaraan eerste schepen Frans Nuelant, na achttien jaar schepenschap, na zijn herstel na een heelkundige ingreep, uiter aard nog graag zou deelnemen. Te Baardegem zit ook de laatste raadsvergadeing erop doch volgt op zaterdag 18 december een afscheid waarbij het gemeente bestuur een receptie aanbiedt aan alle Baardegemenaren, dit in het Parochiaal Centrum. Raadsleden. C.O.O.-leden en het gemeentepersoneel ontvan gen er een gelegenheidsge schenk (een glasraam) en te F uur wordt, aan de kerkhofmuur de bronzen gedenkplaat van Jai Frans Vonck waarover reed heel wat inkt vloeide inthuld Avonds volgt in de kerk dan nq een optreden van het a capella koor van de Muziekakademii August De Boeck van Asse me een Kerstoratorium van Hein rich Schuetzen andere kantates. Eenmaal opgenomen in Groot- Aalst wordt Moorsel er vertegen' woordigd door Raymond Uyt- tersprot. Mw. Van de Borght- Carlé. Oscar, Redant. Jean Van Laethem en Louis Saerens, Herdersem door Paul Stock man, Willem Willems en Tuur De Sutter. Meldert door Annie De Maght-Aelbrecht en Lam bert Van de Sijpe en Baardegem enkel door Robert De Pauw. LH

De Voorpost | 1976 | | pagina 8