FRITZ COURTEAUX: SCHATGRAVER IN DE GESCHIEDENIS Vroeger is de rijkdom van nu DE PRIJS VAN EEN KINDERDROOM EEN GOEDE RELATIE OUDERS-KINDEREN BEGINT BIJ DE ALLEREERSTE OPVOEDING 10 - 17-12-76 - De Voorpost «Venetië? Venetië?» vraagt de vrouw zich tijdens het teekransje af: «Ohja, is het daar niet dat ik mijn handschoenen heb gekocht?» Wanneer Fritz Courteaux deze boutade tijdens ons bezoek bij hem, ter sprake brengt noteren we graag datje elders niet moet zoeken watje in eigen streek vindt. En gelijk heeft ie, hij die met z'n 77 verjaardagstaarten achter de kiezen vol bezieling allerhande verhalen opdist waaruit je naast zijn haast ontelbare bijdragen in verschillende tijdschriften de liefde vermoedt die hij voor de stad en het land van Aalst, koestert. Hijzelf schroeft dat alles evenwel liever niet op en het is bijna (uiterlijk) onverschillig dat hij aanvaardt de eerste «man van het jaar» te zijn (een prijs die de Aalsterse persbond voortaan elk jaar aan de meest verdienstelijke persoon uit Groot-Aalst wil toekennen). De interesse die Fritz Courteaux (2.11898) voor zijn geboortestad Aalst voelde werd voor het eerst geaktiveerd toen hij als student aan de normaalschool een vakan tiewerk schreef: «Aan de hand van het werk van De Potter- Brouckaert verzamelde ik een volle schrift informatie over 100 jaar geschiedenis van de stad. In 1918 werd ik onderwijzer in het Sint-Maartensinstituut en toen mijn echtgenote op m'n 29ste stierf ben ik volop opgegaan "in de aktiviteiten van de VTB. Dat bracht me de nodige afleiding en ondertussen moest ik mijn stad meer en meer leren kennen. Toen begon ik me werkelijk te interes seren aan onze plaatselijke ge schiedenis. De onderrichtingen van Prof. Dr. Leurs en Dr. Lindemans in de toponymie waren me van grote hulp om deze geschiedenis beter te leren begrijpen.» Uit die tijd dateren de eerste pu- blikaties van zijn hand in «Jong Leven», orgaan van het Ateneum (Fritz Courteaux was maar in '21 naar het Rijksmiddelbaar onder wijs overgestapt). Fritz hierover: «Ik hoop dat niemand deze nog herleest, dat was werkelijk begin nelingenwerk. Afijn, iedereen moet Ieren LAND VAN AALST Brak toen de tweede wereldoorlog uit die de VTB noodzaakte meer in eigen streek te reizen. Het was gedaan met de verre uitstappen en Fritz Courteaux legde zich om be grijpbare redenen nog meer toe op de historiek en rijkdom van zijn heimat. Na de oorlog ontstond het geschied- en heemkundig tijd schrift «Land van Aalst» en Fritz' bijdrage hierin werd danig ge waardeerd dat hij jaren later werd aangeduid als opvolger van voor zitter Dr. Vangasse («Opvolgen wou ik wel, maar vervangen kon ik niet. Trouwens, ik dacht dat het maar voor een tijdje zou zijn; maar dat duurt nu reeds twaalf jaar. Intussen werkte hij ook mee aan het orgaan van de «Gilde der Oost-Vlamingen met verblijf in Groot-Antwerpen» m.n. «De Oost-Vlaming». Ter gelegenheid van d'honderd- ste veij aardag van de spoorweg en de oprichting van nei sianu- beeld van Dirk Martens, schreef hij in '56 «Aalst: een eeuw evolu tie». Deze bijdrage in het Land van Aalst die hij samen met toenamige beheerder A, Van Lui had gemaakt, verscheen later in overdruk en werd bekroond door de provincie. OUD-GASTHUIS GEEN TWEEDE BEGIJNHOF In '52 werd het begijnhof groten deels afgebroken en toen eenieder met tranen in de ogen het onher roepelijk gehavend stadsbeeld aanschouwde werden plannen ge smeed om ook het oud-gasthuis te slopen. In dat jaar had dhr. Bolasca aan Fritz Courteaux gevraagd een wandelvoordracht te geven in ae Sint-Martinuskerk. Het is tijdens deze rondleiding dat enkele men sen besloten de handen samen te steken om hiertegen moreel be roep aan te tekenen. Rond enkele initiatiefnemers als Leon Singe- lyn, Raymond Vernaeve e.a., kwamen 25 verenigingen (gaande van o.a. het Davidsfonds, het Willemsfonds over de toneelver enigingen en zelfs een scouts- groep) bijeen en besloten het oud-gasthuis te beschermen. Uit deze aktie groeide later de Ver eniging voor Aalsters Kuituur- schoon, korter de V.V.A.K., met als eerste voorzitter rechter De Schaepdrijver, verslaggever Van Schuylenbergh, ondervoor zitter De Gheest, penningmeester Moreels en sekretaris Courteaux. «We hebben voor het behoud ze ven jaar moeten vechtenIn '59 is het dank zij schepen Claus dat de eerste konservatie- en later restau ratiewerken werden aangevat. Het dient gezegd dat de werklozen er toen meteen formidabele bezie ling hebben geholpen. Ik herinner rpe nog goed dat mijn goeie vriend Robert Talloen - hij was haast een broer voor mij in het begin helemaal niet geloofde in onze ak tie. Misschien hebben we toen het geluk gehad op een Gilbert Claus te zijn gevallen. En misschien heeft hij toen het geluk gehad zich gesteund te voelen door die hele groep mensen die wou verhinde ren dat hetzelfde zou gebeuren als met het begijnhof.» FIERHEID Geen zinnig mens zal het in twij fel trekken dat een aantal voor trekkers doorheen de jaren heen met hun publikaties zowel als hun daadwerkelijke hulp hebben bij gedragen tot het behoud van somr 'ge onzer mooie gebouwen of pittoreske hoekjes. De fierheid van Aalstenaar voor deze is er op oruitgegaan en ook het stadsbestuur voelt stilaan de mo rele verplichting daar in te grijpen waar de menselijke nalatigheid brokken maakt. Fritz' onbaat zuchtige inbreng hiertoe is van grote waarde en dat zullen de persbond en niet het minst De Voorpost zeker niet alleen on derschrijven. Zo is de V.V.A.K. onder het be leid van voormannen als Jan Van der Hulst en Fritz Courteaux een familie van zo'n duizend geïnte resseerden geworden; 350 inge schreven gezinnen die zeer re gelmatig uitstappen meepikken en de streek in alle facetten leren kennen en waarderen. Zo scharen duizend mensen zich achter de Raldes in een strijd tegen het Osbroek-«stort». Zo vonden be schrijvingen als «de onvoltooide symfonie» (voor de Sint- Martinuskerk), «de openluchttcn- toonstelling van historische In de gezellige huiskamer aan de Vlaamse schouw blijft Fritz steeds tuk op informatie (jm) SPEELGOEDMARKT IN DIDO De kinderen, onze lieftallige nazaten, stonden de laatste tijd menigmaal in het brandpunt van onze belangstelling. Amper heeft Sint Maarten zijn koffers gemaakt of daar komt de kerstman met z'n assortiment aan speeltuigen op de prop pen. En niet altijd met de meest edukatieve spullen... Ook jeugdklub Dido (Oude Hierbaan, Erpe) wil daar iets aan doen en organizeert een informatie- en aktiebeurs over «verantwoord speelgoed» dat doorgaat tijdens het week-end van 17 tot 19 december. Hiermee sluit de klub zich aan bij de grootscheepse akties die de verbruikersorganizaties de zer dagen opzetten. Zij verzet ten zich tegen de overvloed van duur, blinkend speelgoed dat op de markt wordt gegooid. Ze stellen hierbij vast dat me nig speeltuig gevaarlijk is voor het kind en vaak pedagogisch ongeschikt voor diens ontwik keling. Zij menen dat nog veel vragen over «verantwoord» speelgoed boven de hoofden van het publiek blijven hangen en daarom is het de bedoeling de kopers van nabij te konfron- teren met de problematiek en ze enkele direkte suggesties aan te bieden En dit, zonder de pretentie te hebben pas klare alternatieven voor te schotelen. Dat wil JK Dido bereiken met een vrij goed gestoffeerde speelgoedbeurs, een boeken- keuze aangepast aan kinde ren, gezelschaps- en informa- tiespelen. In het vooruitzicht van de feesten zal er ook een geschenkenstand zijn van de Bond Zonder Naam en het Por- tugalkomitee. Andere mede werkers zijn: Oxfam - Wereld winkel, Gent; Informatief Spelmateriaal - KSA-VKSJ, Brussel; VZW 't Ander Win keltje, Heverlee en «Speel goed», Antwerpen. Op vrijdag 17 december is er te 20 u. een gespreksavond. Sprekers zijn mevrouw An Brasseur, pedagoge, en dhr. Oscar Van Damme, psycho loog. Op zaterdag 18 december is er te 14 u. poppenspel Openingsuren: vnjdag 17: van 19 tot 23 u zaterdag: 18 van 14 tot 18 u. zondag 19: van 10 tot 12 u. en van 14 tot 18 u. bouwstijlen» (voor de Grote Markt), enz. ingang bij de bevol king en dit, via de publikaties van Fritz Courteaux in het tweemaan delijks tijdschrift «Oost- Vlaanderen». Zo werd twintig jaar geleden met publikaties als «Oude Gevels Fraaier Stads beeld» ('55) en met de hieruit- vloeiende bewustwording, aan monumentenzorg gedaan. Zo werd toen een monumentenjaar mogelijk gemaakt ONVERPOOSD VERDER Toen Fritz Courteaux in '58 met pensioen ging (in dat jaar leidde hij ook Koningin Fabiola rond op de eerste «Valerius De Saedeleer»-tentoonstelling) kwam er nog meer tijd vrij voor zijn navorsingswerk. «Ik had m'n pensioen voorbereid. Ik heb altijd medelijden gehad met de mensen die dan van dag op dag neerploffen in hun zetel. Ik heb nog een tijdlang een paar uur per week les gegeven maar dat was met weinig entoesiasme en ik heb er de brui aan gegeven.» Momenteel werkt hij aan een bro chure over Rubens en ook hier wil hij enkele zaken rechtzetten. Zo verwerpt hij de stelling van Pe trus Van Nuffel die zegt dat de «St.-Rochus» door Due de Bery aan Aalst zou zijn weergegeven: «Ik heb de korrespondentie van toen doorgenomen en heb bewij zen gevonden van het feit dat het Willem I was die inging op de aanvraag. Je ziet hoe men de ge schiedenis kan vervalsen. Er mocht toentertijd geen goed van Willem I worden gezegd.» En als je de toekomst ter sprake brengt: «Ik hoop nog lang genoeg te leven om in '80 de 500ste ver jaardag van de Sint-Martinuskerk te vieren. Of ik hierover een werk zal maken? Welneen, maar wel Luc Robbij ns die een tesis zal schrijven over de «Kerk en de Middeleeuwse mens». Je moet weten dat de M.E. hier in de vijf tiende eeuw nog doorwerkten. Da's zo'n beetje als men hier van daag de dag nog sporen draagt van de negentiende eeuw. Ik hoop dat ons stadsbestuur al het mogelijke zal doen om de oude hoofdplaats van het Keizerlijk Vlaanderen een beetje van haar vroegere luister terug te geven R.D.W. Fritz Courteaux, vitale persoonlijkheid in het V.V.A.K. (jm) Met zeer veel aandacht volgden de Christelijke Middenstand en Burger Vrouwen de voordracht van Herman Geeroms in de Borse van Amsterdam te Aalst. Een gast spreker op een van de maandelijkse voordracht-avonden door CMBV ingericht. ONWENNIG De Borse van Amsterdam is op zichzelf een draaischijf van allerlei aktiviteiten. In de vrouwenge meenschap CMBV proberen we een plaatsje te vinden om ons arti kel samen te stellen. De gastspreker, Herman Geeroms uit Denderhoutem, is een briljant spreker, die reeds 15 jaar vor mingswerker is en ettelijke voor drachten achter de rug heeft. Ook nu nog volgt hij regelmatig vor- mingskursussen en in al z'n tema's gaat hij uit van de realiteit. Enkele onderwerpen die hij terdege kent zijno.m.: «Hoe begeleiden wij onze jeugd in een groei naar volwas senheid». «Huwelijks problematiek en elkaar opnieuw ontdekken,» «Waardering en begeleiding van schoolverlaters en schoolkeuze», «Optimistisch leven». De voordracht ten overstaan van de CMBV leden titelden we reeds: «Een goede relatie ouders kinde ren begint bij de allereerste opvoe ding». Mevrouw Van Cauter leidde de spreker in en stelde om Herman Geeroms vanuit het publiek enkele vragen te stellen over hemzelf. Een gemeenschappelijk interview om de spreker beter te leren kennen. Op deze wijze kon het publiek ver nemen dat dhr. Geeroms gehuwd is en drie kinderen heeft, 'n Jongen van elf jaar, een van 9 jaar, «dan gebouwd» zo zegt hij. en tenslotte een jongen van zes jaar. Hij is godsdienstleraar, maar zegt van zichzelf (en dat klopt) dat hij geen patersgezicht heeft. Hij was de eerste leraar leek van het Bisdom Gent. Tans staathij reeds 27 jaar in het onderwijs en geeft les zowel in de vrije als officiële school. Ook te Aalst was hij geen onbekende. Als hobby beoefende hij het toneelspe len bij het Land van Riem. Zijn kin deren en echtgenote behoren eveneens tot zijn hobby, zo stelthij. NIET ZWAAR OVERKOMEN De spreker, die onmiddellijk op de zaal inpikt, zegt dat het niet de be doeling is om met het tema zwaar over te komen. De opvoeding is ook geen nieuw onderwerp, maar wel aktueel. Het tema van de avond is ingedeeld in verschillende afdelingen. Zo stelt men in vraag: wat is opvoeden' De houding bij het opvoeden en wanneer is die goed? Het kind herkennen als per soon. Het kind heeft iets te zeggen. Het kind en de autoritaire en niet autoritaire en anti-autoritaire op voeding. Het kind en ons gevoel. Ze mogen onze gevoelens ken nen. Het kind moet zich veilig voe len. Bij veiligheid komt bovendien de eerlijkheid en ook de sexuele opvoeding En als slot: ouders zijn ook maar mensen. Herman Geeroms spreekt uit een rijke ervaring en weet z'n publiek van begin tot eind te boeiën Uit de voordracht halen we een en ander naar voor Spreker stelt dat men de jeugd van nu niet meer moet vergelijken met deze van twintig of dertig jaar gele den Zelfs niet met de jeugd van vijf jaar terug. Als leraar zegt hij: «De grote op voeders zitten langs deze kant van de tafel» (doelend op het aanwe zige publiek). Ondanks wat er te vinden is in Aalst of buiten Aalst. We kunnen uw kinderen alleen maar een laagje vernis meegeven. Bij het opvoeden kunnen wij alleen maar de scherpe kanten afronden Het vormgeven moet thuis gebeu ren» «Wij hebben er niet om gevraagd om op deze wereld te zijn» zo zegt de jeugd. En het is in wezen waar. De opvoeding ligt in de aard van iedere mens, zeker van de moe der. Zeer belangrijk is om ons kind te erkennen als persoon. Uitschelden is niet respekteren als persoon. Maar ons kind heeft ook iets te zeggen. Bij dit alles stelt spreker het voorbeeld over het feit dat kin deren er heel vaak niet toege bracht worden om van een regel matige nachtrust te genieten. Men moet regelmaat nastreven. Wan neer ons kind iets te zeggen heeft, dan moet er toch leiding zijn. Waar er geen leiding is voelt het kind zich onzeker. Maar het is niet gemakke lijk om een middenweg te zoeken tussen de verlangens en de be hoeften. AUTORITAIR Een autoritaire opvoeding is zon der inspraak van de kinderen. Het is een her-uitgave van zichzelf en dan moet men in vraag stellen: wat is de bedoeling met onze kinde ren? ONZE verwachting of wat de kinderen in zich hebben? Een anti-autoritaire opvoeding is geloven dat het kind alle mogelijk heden tot zelfregularisering bezit. Maar hoe zal het kind integreren buiten het gezin. Het is immers zo dat onze maatschappij, buiten het gezin, ook wetten en gebruiken heeft. Daarom moet men het kind zelf de gelegenheid geven zichzelf te zijn Men mag het kind gerust een taak toevertrouwen. Verkeerd is de stelling: «mijn zoon of dochter hoeft niets te doen». «Wij zijn dikwijls in fout», zegt spre ker. «Niet het kind». In een mo derne tijd moeten we soms durven zeggen zo en niet anders. Maar we moeten ons trachten in te leven in DAT kind, dit is individueel van hun wereld. Wij mogen eisen, op voor waarde dat we er zelf achter staan. Wij kunnen de schijn die we onze kinderen voorhouden misschien één jaar, zes, zeven of acht jaar volhouden, maar het kind gaat ten lange laatste zelf inzien wat werke lijkheid en schijn is. HET KIND HEEFT GEVOELENS EN MAG DEZE UITEN Gevoelens zijn meer toegelaten bij vrouwen dan bij mannen!!! Wij hebben een slechte vooropvoe ding gehad! Gevoelens moeten en mogen geuit worden. Het is be langrijk in deze wereld om gevoe lens te uiten. Volwassenen zoeken een partner, een vriend enz. Maar kinderen moeten met hun problemen bij de ouders gaan. Kinderen moeten op hun ouders kunnen rekenen. De kinderen van onnodige angstge voelens bevrijden en hen terdege informeren. Voorbereiden op wat er gaat gebeuren. Bvb. alvorens een dokters-onderzoek of een ver blijf in het ziekenhuis Eerlijkheid tegenover het kind behoort bij de veiligheid. Voorliegen dat er geen snoep meer is, is niet eerlijk. Een belofte moet men steeds vervullen. Dit is zeer belangrijk voor de latere opvoeding opdat ze niet achter dochtig zouden staan. VRAGEN OVER HET LEVEN Herman Geeroms, die o.m., sexuele opvoeding in z'n leerpro gramma staan heeft, komt tot merkwaardige konklusies In eerste instantie dient men de sexuele voorlichting te belichten langs de schone kant, maar met de voorlichting is het beslist treurig. Zo werd er vijf jaar terug een en quête gedaan bij jongens en meis jes van 14-15 jaar met de vraag: «Wie is er thuis voorgelicht door de ouders». Slechts 1 op 120 leerlin gen was voorgelicht. Eind novem ber 1976 stelt men vast dat de meisjes geen woord voorlichting ontvingen! Daarom is het onze plicht zegt spreker, om bij de sexuele opvoe ding een zekere band te leggen tussen de kinderen en de ouders. Kinderen moet men knuffelen Laat uw man vader zijn. Geef uw kind de kans om langs vader om de man nelijke wereld te lerer, kennen. Lieg nooit, antwoord op de vragen die de kinderen stellen. Maak er u niet vanaf met de woorden «als ze er rijp voor zijn». Want ze zijn er rijp voor. OUDERS ZIJN MAAR MENSEN We moeten van onszelf aanvaar den dat we maar mensen zijn. On volmaakt Want volmaakt bestaat niet. Kinderen moeten ervaren dat er thuis al eens TV zonder klank is en zelfs zonder beeld. Men moet toe geven dat men al eens met een verkeerd been uit het bed stapt Dat is doorspelen. Dat is opvoe den. Als we onvolmaakt zijn, dit durven toegeven. We moeten een wereld kreëren waar we beter kon- takt hebben met mekaar. Leren het bijkomstige onderscheiden van het essentiële Men moet kleinigheden over het hoofd zien. Maar ingnjpen als het nodig is Humor in het leven is erg belang rijk. Het is maar hoe men het be kijkt Men kan beweren mijn glas is half leeg, ofwel: mijn glas is nog halfvol «Uw kinderen blijft uw waardevolste bezit. Het komt er niet op aan dat we tien minuten voor hen langer werken, dat gaan ze nooit weten, wel dat we tien mi nuten langer voor hen vrijmaken DEBAT Na de vlotte uiteenzetting die ruim een uur in beslag nam. en waar van we slechts enkele vluchtige trekken kunnen weergeven, ontspon er zich tussen de spreker en de toehoorders een uitgebreid debat Enkele konklusies: De jeugd van vandaag is niet beter of slechter, maar ze zijn zo door de maat schappij waann ze nu leven. Ze zijn veel moeilijker op te vangen omdat we ze niet kennen, geen tijd voor ze hebben. Ze doen zich al leen maar uiterlijk anders vc Wanneer wij niet staan in Hl leefwereld, van 1976, dan zijn er niet meer. Ook het onderwijs krijgt een merking: «De scholen zijn lo: en vrijer, maar worden minder telijk» Zo merkt iemand op. Maar de kern van de zaak, dat de ouders zelf, zo zegde Herml Geeroms. Het zijn de ouders die de waarden van het leven meoraankleven Oesnoods meti ellebogen gaan werken om de ning te huldigen: «als ge er ma) komt». Ouders zijn van mening dat kindj ren het goed moeten hebben. Mai dit wordt al te vaak gezien ondi vorm van een diploma en efl goede positie. Als men zo verdj gaat, dan zal de weerslag fantai tisch zijn en men gaat het niet mei kunnen volhouden, want ze hel ben geen andere waarde meerj de plaats. GOUDEN EZELKEN Een ander aspekt in het debat kon duidelijk naar buiten: de konkureii tie tussen de kinderen uit de buuj De ene boven de andere plaatsen Wij geven onze kinderen meerdsf ze vragen. Vroeger brachten q kinderen een appel of appelsiej mee naar school. Nu zijn het ap pelsienen en het duurste fruit daté te vinden is. Het kan ook anders p DE BUITENHUISWERKENDE VROUW EN SLEUTELKINDEREN Volgens spreker is het probleei van de buitenhuiswerkende vrou een probleem apart Tenslotte een probleem afzonde lijk. De sleutelkinderen. Sprek< noemt het een zeer groot pr< bleem. Ook voor sommige gezir nen waar het om sociale redene absoluut nodig is dat beide ouder uit werken gaan. BESLUIT Een buitengewoon boeiënd avond met een spreker die put u een rijke ervaring. Wie tussen d regels luisterde stelt vast dat niö de jeugd, maar de ouders fout zit ten die deze maatschappij vormen In vele opzichten en zeer vaali, had spreker geen mals woord voo de ouders. Ook uit de vragen en antwoorder achteraf, kwam dit ten overvloed) tot uiting. Opvoeden is geen nieuv onderwerp Maar wel aktueel. Ze ker op de wijze zoals het naar voo werd gebracht door Hermar Geeroms. Dat de CMBV dames het wisten te waarderen was overduidelijk. Ook dat het velen aangezet heeft to nadenken. Herman Geeroms gaf een voordracht voor CMBV Aalst (el)

De Voorpost | 1976 | | pagina 10